mala navihanka!

binkatinka · 4382

binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
: 16 September 2007, 13:58:11
Lep pozdrav vsem!
Že nekaj časa spremljam forum sedaj pa se mi je uspelo tidi registrerati.
No,da preidem k stvari.Imam štiri mesešno pičko pasme bc,obiskovale bove tudi malo šolo.Tu pa je nekaj najinih problemov:

1.problem pri obpoklicu.Imam tudi enajstletno psico in kadar smo skupaj na sprehodu na klic ne pride,no tudi kadar sva semi.Pogleda me in ko jo pokličem se obrne in vohlja naprej.Počepnem in jo kličem(čeprav naj to ne bi bilo dobro,ker se bo navadila,da se pride po žnjstih klicih),pride pa ko ji zmanjka stvari,ki so bolj zanimive od mene.Na sprehodih vedno kaj počnemo tako,da se ne navadi da se zabava sama.Čeprav sem jo že od malega hvalila in ji dajala nagrado.Ima izredno veliko energije,zato sprehodi smo z vrvico odpadejo.

2.Učive se tudi trikce,nekaj jih že zna.Se pa dogaja,da uprizori pravo predstavo trikcov,vendar ne duha ne sluha o pričakovanem.
Koliko trikcov naj bi se učile naenkrat,da ne do zmede?Naj ne klikam na "napačne trikce"?
Koliko časa na dan naj se ukvarjam z njo oz. učim,da ji ne bo preveč(seveda brez sprehodov...)?
Sem probala z obrokom iz roke,venda ji briketi niso takšna motivacija kot salama in hranavke,kaj v tem primeru,saj ne more jeti samo hrenavke?
3.prinašanje predmetov:predmet gre sicer iskat,vendar se ustavi pred mano in niti koraka naprej.Tako je doma.če smo pa vzunaj pa enostavno ne pride na pet metrov.Če mi je na dosegu ji kliknem+nagrada.

Trikce vadive v dnevni sobi,da imeve mir.Če pa se prestavive ven,jo hitro kaj zmoti in odskače drugam.Tako da vadive na povodcu.
Za zdaj je to dovolj vprašanj.Hvala vsem,ki mi boste pomagali! 
BINKA



lup

  • Gost
Odgovori #1 : 16 September 2007, 22:07:50


2.Učive se tudi trikce,nekaj jih že zna.Se pa dogaja,da uprizori pravo predstavo trikcov,vendar ne duha ne sluha o pričakovanem.
Koliko trikcov naj bi se učile naenkrat,da ne do zmede?Naj ne klikam na "napačne trikce"?
Koliko časa na dan naj se ukvarjam z njo oz. učim,da ji ne bo preveč(seveda brez sprehodov...)?
Sem probala z obrokom iz roke,venda ji briketi niso takšna motivacija kot salama in hranavke,kaj v tem primeru,saj ne more jeti samo hrenavke?


Trikce vadive v dnevni sobi,da imeve mir.Če pa se prestavive ven,jo hitro kaj zmoti in odskače drugam.Tako da vadive na povodcu.
Za zdaj je to dovolj vprašanj.Hvala vsem,ki mi boste pomagali! 
BINKA

No jaz ti dam moj nasvet,sicer nisem strokovnjak,pa vendar imam doma dve terierki:
Delas s klikerjem?
Tudi ce ne,ni s tem nic narobe-vsekakor pa je dober pripomocek pri ucenju,ce ga pravilno uporabljas.Ce ti tvoja psicka kaze celo serijo trikov,ki jih zna ali pa ne zna,preprosto ignoriraj in cakaj,da se umiri in potem se enkrat daj ukaz,ce pa cakas da ti sama ponudi neko vedenje pa preprosto cakaj in ne klikaj za vedenja,ki ti jih kaze sama in niso taprava.Zato,ne klikaj za napacne trikce,vendar pa cakaj,da ti ponudi zeljeni trikec.
Ves mladicka zunaj vse zanima,zato dobro utrdi trik noter,potem pa preidi ven...ce te zunaj igrnorira je samo znak,da je treba se delati na pozornosti...  ;)
Mladicki imajo lahko zelo kratko koncentracijo in se zacnejo hitro dolgocasit,ce z njim delas naenkrat po 15-30 minut,zato ne pretiravaj s prevec triki naenkrat.Recimo vadi veckrat dnevno po 3-5 minutk in naredi na eno kliker seanso 2 trika,potem pa konec seanse (po 3-5 minutah) nagradi svojo psico z igro ali pa vecimi priboljski (kot jackpot za dobro narejen trik).Za mladicke je fino,da se cim vec z njimi ukvarjas-vendar pa ni treba iti v skrajnosti...kuza mora imeti tudi svoj mir in sploh ce "hodis" za njim ves dan s klikerjem v roki in delas res ves cas,ko si z njim,se mu lahko zameri in noce delati.Bolje,da dobis pet klikov dobrih,kot serijo slabih  ;)
Kupi ji v trgovini kaksne ze narejene mesne priboljske za pse in ji to ponudi kot nagrado-se bolje je,da kupis recimo troje priboljske in ji das enkrat ene,enkrat druge in tako kuza nikoli ne ve,katere slastne priboljske bo dobil-bo pa zato se kako vesel ko bo dobil spet drug okus.Vazno je,da jo motivira-nic ti briketki ne morejo pomagati,ce jo ne motivirajo...veliko je psov,ki zal niso pripravljeni "delat" za svoj obrok-spet pa je nekaj takih,ki bi dali se zivljenje za svoj obrok.Pa sploh ni nujno,da je pes pozresen.Moja psica je zelo jesca-vse bi pojedla-vendar ce delam z briketi jo nikoli ne motivira toliko,pa ceprav jih ima rada in jih poje.Pa tudi recimo-nekateri psi so taki,obrok dobivajo vsak dan brezplacno,na tla v posodici,potem pa se lastnik odloci,da bo to dobil kot serijo priboljskov za delo s svojim lastnikom-pes pa noce delati...zato,ker se mu enostavno zdi bedasto,da bo za ta prej brezplacni obrok zacel delati.ZAto poisci motivacijo,ki ji najbolj ustreza-lahko tudi zmesas malo briketov,malo narezane hrenovke-in delaj s tem.Briketi bodo disali po hrenovki in bo zelo navdusena :)
Jaz recimo moji mladicki,dam priboljsek tudi po koncani igri z mano-vendar to samo zato,ker se vcasih premalo zagreje za igracko in jo tako malo nagradim,predvsem pa neham z igro takrat,ko je najbolj razigrana  :) Tako se vedno vraca,ki igri vesela in zadovoljna in komaj caka,da pokazem njeno igraco  :)
Predvsem pa ji daj majhne koscke,da ne bo prehitro sita.
Ce vidis,da se psica zacne dolgocasiti ali pa da med treningom odide kar stran in ni vec pozorna nate je znak,da ji je zadosti in si zal sla predalec,zato se je navelicala.
Ker ima hrenovka mocen vonj,ji pred treningom ne kazi svoje roke s hrenovko-ker to je podkupovanje....in to za ucenje ni dobro.Zato si kupi kaksno torbico ali pa daj priboljske preprosto v zep in ko naredi trik pravilno klikni in daj priboljsek.Ni vazen cas kdaj priboljsek po kliku sledi,vazno je da sledi :)
Zato bi jaz na tvojem mestu raje za noter uporabljala kaksne te pasje mesne priboljske,zunaj in na pasji soli pa hrenovko/salamo.Ker hrenovka in salama imata mocen vonj,ki ti po rokah se dolgo disi med treningom,sploh ce delas noter :)

Za ODPOKLIC,pa najprej delaj noter-na kratki razdalji in naj pride do tebe...potem pa postopoma povecuj razdaljo (vadi se vedno noter),na koncu pa se preseli ven-in spet lepo delaj kratke razdalje odpoklica in imej pri sebi kaksne zelo dobre priboljske.Nagradi jo zelo zelo intenzivno,ko pritece k tebi-pa tudi ce ji to uspe le trikrat za prvic...nic hudega,mogoce ji bo drugic uspelo petkrat :) Samo vztajnost pa bo slo....

Good Luck :)


Lp,LUP

+1



binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 16 September 2007, 22:50:58
najlepša hvala za odgovor!
S klikerjem dalam že od začetka,tako,da ga razume.Edino kar je,da hoče nahitro dobiti priboljšek.Bom pa vzela nasvet glede priboljškov.Obpoklic je v hiši nekaj srednjega,zunaj pa bolj slabo,bom pa še bolj utrjevala.

 Zanima pa me,koliko potrebuje gibanja pas njene starost(4 mes.),ker ne bi rada,da nastanejo kakšne težave s sklepi?
 
BINKA



porti

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 7
  • Portiji so zakon! :)
Odgovori #3 : 16 September 2007, 23:33:55
Kdaj pa začneta z malo šolo?



lup

  • Gost
Odgovori #4 : 17 September 2007, 09:53:08
najlepša hvala za odgovor!
S klikerjem dalam že od začetka,tako,da ga razume.Edino kar je,da hoče nahitro dobiti priboljšek.Bom pa vzela nasvet glede priboljškov.Obpoklic je v hiši nekaj srednjega,zunaj pa bolj slabo,bom pa še bolj utrjevala.

 Zanima pa me,koliko potrebuje gibanja pas njene starost(4 mes.),ker ne bi rada,da nastanejo kakšne težave s sklepi?
 
BINKA

Mislim,da je za vsakega psa pametno da se cim vec giba,vendar pa je pri odrscajocih mladicih bolj pomebna vzgoja in triki,bos videla-po "misljenju" ucenju trikcev-bo mnogo bolj utrujen kot po sprehodu-jaz s svojo zdaj ze 6- mesecno Pho ne pretiravam s sprehodi-delam pa veliko trikcev  :)
Fino pa je,ce je zelo hiperaktivna preden se zacneta uciti-da vzames v roko kaksno zogico ali kaj drugega in se z njo poigras-tako da ji hiperaktivnost malo pade in se umiri.

Lp,LUP



binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 17 September 2007, 10:36:16
V malo šolo greve drug teden.
Se strinjam s tem,da ga treba veliko vzgoje in trikcov in dalave na tem.V prihodnje pa  bove začela z kakšnim  športom(agiliti).Verjetno res malo kompliciram,vendar je že dolgo nazaj odkar sem imela mladička in način vzgoje se je do danes precej spremenil(na bolje).



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #6 : 17 September 2007, 13:26:56
Glede odpoklica bi svetovala sledeče:
1. Zelo dolg povodec (8 in več m), ampak ne fleksi. Ta povodec naj vleče za sabo. Jo pokličeš, te pogleda in ne šmirgla.  ::)  Rahlo povlečeš povodec, da jo "predramiš" in spet pokličeš. Po možnosti vedno uporabljaj isti ukaz (sem, pridi ali pa ime). Dolg povodec lahko uporabljaš tudi, kdar vtakne gobec v kako svinjarijo. Rečeš fuj in povlečeš. Ta povodec je kot tvoja podaljšana roka. Naj psica ve, da jo imaš pod kontrolo, čeprav ni poleg tebe.  ;)

2. Ena možnost je tudi, da jo pokličeš in ko te pogleda, tečeš (kakor hitro moreš) stran od psičke. Ne oziraš se nazaj, ampak samo tečeš. Mora biti zelo samozavestna in samostojna, da ne bo šla za tabo.

3. Dobra stvar je tudi skrivanje. Se ji skriješ in jo pokličeš. Naj jo malo zaskrbi, kam je šla šefica.  :P  Naučila se bo, da te mora imeti ves čas na očeh, sicer boš kar izginila.

4. Kadar sta zunaj se skušaj čim več ukvarjat z njo in ji ne dovoli, da se ves čas igra z drugimi psmi, kajti drugače te ne bo nič rabila. Ven bo šla samo zato, da se bo imela fajn z drugimi psmi. Ne pravim, da ukini igro z drugimi psmi, ampak vsaj omeji jo.


Morda bi bilo dobro, da jo navdiš na piščal. Moja izkušnja kaže, da so psi bolj dovzetni za piščal kot človeški glas. Sploh pa psi v glasu začutijo morebitno jezo (ker vpiješ kot jesihar  ::)  ) piščal pa vedno zveni enako (brez čustev).

Ni vrag, da kaj od tega ne bi uspelo. Morda boš malo smešna za okolico (vem, da jaz sem, ko se skrivam za visoko travo, grmovje itd), ampak glavno je, da bo psica odpoklicljiva. Pa veliko uspeha.

+1

Kristinca & Florinca


binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 17 September 2007, 16:17:58
Če stečem stran gre seveda veselo za mano.če se skrijem veselo priteče.Ko pa jo kličem na mestu je vse drugo bolj zanimivo.Sem pa opazila,da se malo ustraši ko grem z rokamo proti njej,da bi jo prijela v primeru nevarnosti.Nikoli nisem uporabila kakršne koli sile!!!bom pa uporabila kakšno idejo
Lp



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #8 : 17 September 2007, 16:20:20
Pa na začetku vedno imej kakšno salamco zraven na sprehodu, da vedno od tebe dobi kaj dobrega, ko pride.  ;)


binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 17 September 2007, 16:33:29
Vedno imam kaj s seboj.Ne vem pa če je prav, da ji molim pod smrček priboljšek,ker se mi zdi,da je to podkupovanje?Kadar pride sama od sebe jo seveda pohvalim+nagradica.



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #10 : 17 September 2007, 16:37:11
Vedno imam kaj s seboj.Ne vem pa če je prav, da ji molim pod smrček priboljšek,ker se mi zdi,da je to podkupovanje?Kadar pride sama od sebe jo seveda pohvalim+nagradica.

Saj ne nudiš pod nos hrane.  ;) Jaz sem delala tako, da sem jo klicala vedno samo takrat, ko sem bila 100%, da bo prišla do mene in takrat je dobila salamco. Pri mladičku, staremu 4 mesece itak ne moreš pričakovati, da bo prišel 100% vedno k tebi. ;) Naredi se bolj zanimivo od okolice. Skači, vzemi s sabo igračko, cvili (to imajo sploh radi), počepni dol... Karkoli, da boš bolj zanimivo. Saj se bo navadila, da je najbolj fino pri tebi.  ;)


binkatinka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 17 September 2007, 17:04:53
hvala za nasvete.Na sprehode bove hodile brez strejše psice,da jo ne bo zmedla.mi je pa jasno,da je še majhna in da bove s časom prebrodile te težavice.