AGRESIVNOST

INNA · 38464

Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #60 : 27 September 2007, 14:43:16
Večina je razumela - ni problem v šolanju brez prisile in sploh ne govorimo o tem -> problem je v tem, da so si ljudje šolanje brez prisile prevedli v "moj pes lahko počne karkoli, pa se ga jaz ne smem niti dotakniti". Za šolanje brez prisile moraš vedeti kaj želiš in kako želiš priti tja.
Ja saj zato so pa pasje šole, kjer se lastniki naučijo kako vzgoja in šolanje "brez prisile" pravilno deluje. Zdaj pa je na posamezniku ali se bo tega držal ali ne, vendar za njegovo dobro in dobro psa, je bolje da se. Je pa res, da pri tej vzgoji ni polovičarstva, ker drugače pes hitro postane "zmeden" in v bistvu ne ve točno, kaj želiš od njega in se tako začne opirati na svoje "mišljenje" in tako zna hitro nastati problem.



zirafa

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 19 Oktober 2007, 18:58:29
lep pozdrav vsem na forumu. imam 3-mesečno višavsko terierko. je zelo prijazna, z njo lahko "pocnes kar koli", do vseh je prijazna itd. nekaj dni nazaj je prvič zarenčala ko je imela v gobcu kost, jaz pa sem jo pobožala. takoj jih je dobila po gobcu. kost sem ji vzela. cez nekaj ur sem ji jo vrnila in jo spet "zanalašč" začela božati medtem ko je grizla kost. spet je zarenčala in spet jih je dobila. zdaj pa vedno ko ji dam kakšno kost zbeži stran, ker se boji da bom prišla zraven... nevem kako naj reagiram. ali naj pridem do nje in jo preizkušam če bo spet zarenčala, ali naj ji pustim da v miru žveči kost v njenem skrivališču. na vas se obračam ker vem da imate veliko izkušenj in ker bi rada čimprej ukrepala kot je potrebno.



soncek_1

  • *
    • Prispevkov: 148
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 19 Oktober 2007, 19:12:39
Probaš lahko na več načinov, mogoče - da ti grize kost medtem ko jo držiš v roki (lahko ji tudi kdaj daš kak priboljšek, ko žveči kost) pa ji vzameš kost ko je priboljšek in daš potem nazaj pa naj jo spet žveči iz tvoje roke. Ampak zelo zelo počasi... Toliko, da se ne bo bala zanjo. Pri nas je kar dolgo trajalo, da mi je lahko zaupal kost po negativni izkušnji  (par mesecev).

PSI SVET, šolanje psov in vedenjsko svetovanje
www.psi-svet.si


Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #63 : 19 Oktober 2007, 19:15:01
Renči zato ker misli da ji kost hočeš vzeti.Če jo boš udarila ne bo razumela zakaj si jo,naj bo kazen glasen NE.

lp



zirafa

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 19 Oktober 2007, 19:40:26
ja očitno se res boji, da ji bom vzela kost. ampak ali ni tako, da bi moral pes pustiti da mu vzameš karkoli brez njegovih "pripomb"(renčanje itd.)? kako to doseči?



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #65 : 19 Oktober 2007, 19:44:58
Nauči ga "spusti".
To ga naučiš tako da,ko ima nek predmet(v tem primeru kost),mu pokažeš en dober priboljšek.
Pes bo kost spustil in ti mu daš nagrado ter ga ohvališ -> priiiden.
Poskusi,in poročaj.

lp



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #66 : 19 Oktober 2007, 21:42:36
zirafa pes ti mora res karkoli pustiti, da mu vzameš kadarkoli kaj iz gobčka. S tem se začne že od malega. Vsekakor mu ne smeš tega dopustiti. Večrakrat mu karkoli iz gobčk vzemi ven, pa koj nagrada, ko ne zarenči. Ko mu daješ obroke v skledo, mu z roko pomešaj po skledi. Mu jo vmes včasih vzemi in daj nazaj takoj, da pes vidi, da jo dobi nazaj. Večkrat mu za hip daj kost in jo vzemi. Vedno pa naj bo fajn pohvaljen, ko ne renči.


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #67 : 18 November 2007, 11:23:03
Od none Mops je agresiven pri hranjenju. Noni pusti da mu kaj uzame iz gobčka in da hodi okoli njega.Nam pa ne, je to normalno  ???
Verjetno ne ampak, ne živimo skupaj.



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #68 : 18 November 2007, 12:43:34
Od none Mops je agresiven pri hranjenju. Noni pusti da mu kaj uzame iz gobčka in da hodi okoli njega.Nam pa ne, je to normalno  ???
Verjetno ne ampak, ne živimo skupaj.
Če mene vprašaš, je pravilno, da pes uboga zgolj in samo gospodarja. Za noninega mopsija ste vi tujci in logično je, da vam ne pusti, da mu kaj izpulite iz gobčka. Če bi imela nona npr. kakšnega bolj hudega psa ( Rotw. , Doberman, Kraševec ), vam najbrž kaj takšnega niti na misel nebi prišlo  :D

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #69 : 18 November 2007, 12:59:08
Če bi imela nona npr. kakšnega bolj hudega psa ( Rotw. , Doberman, Kraševec ), vam najbrž kaj takšnega niti na misel nebi prišlo  :D

Ja to je tudi res.
Samo je treba zelo paziti, pri moji sestrični. Ona je še zelo majhna in ko gre samo mimo njega že skoči v njo tko da je treba kar zelo paziti. Čeprav mu noče nič vzeti in je od njega oddaljena cca 1,5 m.
Mene me niti ne moti, ker je nonin pes in njej itak vse pusti tko da ni problema ;)
Ja mačke se ga tudi ful bojijo 8)

Lp



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #70 : 18 November 2007, 13:20:42
Kar se tiče majhnih otrok in psov, pa mora bit po mojem mnenju vzgoa obojestranska. Otroke je treba naučit kako ravnat z psi, kaj sme in kaj ne sme, in pa tudi psa je treba navadit na otroka. Zopet pa psa najlažje vzgaja njegov vodnik, otroke pa starši, tko da če vsak opravi svojo nalogo kot se spodobi nebi smelo bit problemov  ;)
Pri nas imamo še ne 2 leti staro punčko, ki je praktično zrastla ob dveh odraslih psih, vendar smo jo ves čas učili kaj lahko in kaj ne, npr: da ne sme skakat po kužku, da mu ne sme ničesar iz gobčka vzet, da se oglasi kužku, če mu prihaja od zadaj, da ne sme kužka tepst in podobno, pse pa sem vzgajal, da ne skačeta kot zmešana okrog nje, da tudi onadva ne smeta njej ničesar vzet iz rokic, da ne jemljeta njenih igrač, da sta pri miru, če jih hoče božat itd..
Moram reč, da nam je z vztrajnostjo in doslednostjo to uspelo in da otrok in dva psa živijo v sožitju, če se vsi držimo pravil seveda  8)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


*Lila*

  • *
    • Prispevkov: 625
    • Točke: 1
  • Islandci so zakon!
Odgovori #71 : 18 November 2007, 13:42:06
Prej smo imeli enega mešančka in je vse pustil. Mopsa smo pa dobili zastonj. In je imel zelo veliko grdih navad večino smo ga odvadli. Dali so verjetno prav zaradi teh navad :-\.
Ko je prišel je imel že 2 leti. Zdaj jih pa ima 4 in pol. Sestrična je pa navajena da lahko dela kot pri prvem, saj zdaj smo ji že vse razložili in ga kar pusti namiru.
Pes pa je drgač največji carto :-*

Lp



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 10 Avgust 2008, 00:53:10
Sicer je tema stara že več kot pol leta in niti nisem sigurna, da spada vse skupaj pod to, ampak nekako primernejše teme nisem našla :)

z mojo tečnobo sva nekako zašla v slepo ulico in jaz ne vem, v katero smer naj se obrnem, da bova srečno prilezla ven.

problem je sledeč...
imam grozne probleme pri obvladovanju psa, ko je govora o hrani. Pa ne v vseh situacijah. Če hrano dam jaz, oziroma kdor koli od domačih ni nobenega problema...jo lahko vzamem, z roko šarim naokrog...
V trenutku, ko pa se gre za hrano, ki jo pes najde sam (se ne dogaja več prav pogosto, niti mu ne dovolim, da si sam postreže, vendar včasih, ko ostane za študenti/dijaki cel kup hrane na tleh, je vseeno hitrejši kot jaz) - tukaj pa ni pogojev, da bi na normalen način lahko vsaj videla kaj je pobral, kaj šele da bi mu to vzela. Sicer smo to začeli reševati z zamenjavo - ti daš meni tisto kar imaš v gobcu, jaz pa tebi hrenovko/piškotek, vendar pa nisem sigurna, če je to najboljši način.

Poleg tega, da imam hrano s sabo za take menjave, jo imam tudi zato, da lahko kakšno stvar povadiva, se kakšen nov trikec naučiva, oziroma samo kot pohvalo za normalno obnašanje med skupino kričečih otrok (večinoma za pozornost name in ignoriranje otrok).
Se je pa s tem mojim prenašanjem hrenovk in briketov v žepu, začel pojavljat problem čuvanje hrane pred drugimi psi - dobi "histerični" napad, samo če kakšen pes malo bolj proti meni pogleda.
Po drugi stani pa, ko jaz nimam popolnoma nobene hrane s sabo, so pa vsi psi OK, z vsemi je največji kolega. Tudi če ima kakšen drug človek hrano in jo ponudi tako svojemu kot mojemu psu, ni nobene panike, se zna v družbi prav lepo obnašati in počakati, da pride na vrsto.

povedano na kratko: moj pes misli, da ima lastništvo nad mojimi žepi in me resnično skrbi, da ne bo prišlo do tega, da bo imel lastništvo nad mano celo.

In resnično ne vem, kako naj v taki situaciji odreagiram. :(  :-[

Naj še omenim, da imamo že od mladičkastih časov naprej velike "probleme" s hrano. Že od samega začetka ga hranimo z briketi, vendar pa je največji problem to, da iz posode gospod načeloma noče jesti. Najbolj srečen je, če se mu celoten obrok poklika, tako da se mora za vsak briketek čim bolj potruditi.
Druga varianta so razne steklenice napolnjene z briketi oziroma "žoge za hrano" ali kakšne druge igrače iz katerih "leti" hrana, da se mora spet potruditi, da pride do hrane. Tako da je hrana na sprehodu že skorajda nujna.

Resnično bi bila vesela za kakršen koli predlog, kako se tega lotit.

lp nina


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 10 Avgust 2008, 18:32:08
pri men doma je tud pršlo do agresivnosti in to do drugih psov :-[ :-[

ravno včeraj ko sva se igrala je zagledav enga manjšega mešančka, za katerim je takoj zalafov, lajov na njega(ga napadev) :-[ :-[ :-[, seveda on se je branil, nato sta se ustavila mal vohala, potem pa spet, takrat sm jst do njega prišel ga nadru in mu primazov eno klofuto..., ker se je res grdo spravu naj... >:( >:( takoj sem ga dal nazaj v pesjak. Pred tem nisem imel težav s tem, saj če sem se zadru, se je ustavil in vse je bilo vredu

vem, da je to moja napaka, da je prišlo do tega, ampak živim na vasi in naš pes nima kaj prida pasje družbe (seveda to ne sme biti izgovor)...
z njim sem hodil tudi v pasjo šolo, aja mam nemškega ovčarja leto in dva mesca starga..... drugače je pes lepo navajen na ljudi saj mimo naše hiše vodi pot na igrišče, velikokrat greva tudi na igrišče in se lepo obnaša, ampak ko gre pa kakšen pes mimo pa direkt naj....( sej nekatere samo ovohava, ampak zadnje čase je postal agresiven...)

kako odpravit tako vedenje, rad bi vprašov vas, ki imate izkušnje saj to je prvi moj pes  ???..........
kako se lotit problema, da se bomo spet lahko sprehajali pa igrali okoli hiše, brez tega, da ne  bomo dirjali za vsaki psom ??? ??? ??? ???


Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 10 Avgust 2008, 18:55:35
n+n:
zdaj ne vem koliko ta moj nasvet velja, ampak glede dnevega obroka, ki ga dobi vsaki dan, jst mislim, da je tvoj ščetinko preveč razvajen glede tega???? se izmišljuje..........

saj pes ''naj bi obrok pojedel v 15ih minutah''.
Če ne poje, se mu posoda s hrano vzame in se ga hrani šele pri naslednjem obroku.... in potem bo hudičevo premislu kaj se splača... al jest al godrnjat :P
seveda je možno, da je lahko tudi kaj drugega vzrok, ampak to je po moje najbolj verjeten, glede na napisano zgorej
imaš pa tudi tukaj že nekaj napisanega o tem:
http://www.pesjanar.si/forum/index.php/topic,1672.0.html

vem da sem odgovoril samo na del tvojega problema, ampak tukaj se moje znanje konča.... ???
upam da nisem napisal kaj narobe, če sem se pa ostali popravite

lp
 

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 13 Avgust 2008, 22:49:32
dans je bil pa naš pesjanček že bol pridn :o

ko je šel dans mimo en kužek- je bil  isti kot radovedni taček :P :P, ga je šel sm pogledat, pa je bla mami z njim, pa ga je nazaj poklicala pa se je vrnu :o  :) :).....
mal bolš je že, sm še zmerej bo treba ogromno turda pa dela, da ga bomo naučl pravilnega vedenja ::) :-\


aja če se pa najde kdo z kakšnim nasvetom bi pa lepo prosu, če kej predlaga???


lp


Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #76 : 14 Avgust 2008, 09:34:42
Psa na dolg štrik in trenirat odpoklic še preden pride do drugega psa. Navadite ga da jih ignorira. NIkoli ne sme biti brez nadzora spuščen ali da mu ne morete preprečiti da bi šel do psa h kateremu mu vi niste dovolili.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #77 : 14 Avgust 2008, 09:37:54
Kar se hrane zunaj tiče prav tako na štrik. Ne pa da nam beži s hrano v gobcu, ker itak ve, d mu nič ne moremo...

Če noče jest iz sklede se mu jo vzame in ponudi naslednjič, ko ima obrok. Takrat pač ne boš klikala v mes.
Po potrebi ponovimo ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 14 Avgust 2008, 10:04:01
andreja hvala za nasvet :) :)

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 14 Avgust 2008, 10:47:12
zdaj ne vem koliko ta moj nasvet velja, ampak glede dnevega obroka, ki ga dobi vsaki dan, jst mislim, da je tvoj ščetinko preveč razvajen glede tega???? se izmišljuje..........

Kar se hrane zunaj tiče prav tako na štrik. Ne pa da nam beži s hrano v gobcu, ker itak ve, d mu nič ne moremo...

Če noče jest iz sklede se mu jo vzame in ponudi naslednjič, ko ima obrok. Takrat pač ne boš klikala v mes.
Po potrebi ponovimo ;)

Psa imam vedno na štriku... ali na ta kratkem ali pa na ta dolgem (5m), tako da je vedno pod konktrolo. Ampak včasih se vse skupaj zgodi tako hitro, da sploh vem ne, da je kaj pobral.  ::)

kar se pa jemanja sklede tiče, je pa pes zgleda bolj trmast kot jaz... Jaz sem po 1 tednu obupala, ker se mi je zasmilil. Se zavedam, da je vse skupaj zmišljevanje in da niso krivi briketi, ker pač iz roke so dobri. Zgleda, da bom morala ponoviti vajo in vztrajati do konca :)

enkrat mi je nekdo rekel, da če je mladič lačen, da bo vedno imel probleme z varovanjem hrane. Koliko je v tem resnice in koliko so čenče?

lp Nina


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #80 : 14 Avgust 2008, 11:17:05
Koliko bo čuval nima veze s tem koliko je lačen. Mogoče malo no...
Moj primer je ravno tak, posvojena prejšnja psička prišla k meni kot kost in koža, ni čuvala hrane, posvojen pes s 1/3 teže viška pa je renčal (nekaj časa  ::) ). Psička posvojena pri približno letu in pol, samec pa pri njegovih recimo osmih letih... V glavnem, ne renči več in nihče mi skoraj ne verjame, ko začnem govorit, kake fore smo vse imeli z njim.

Potem pa oči na peclje ali pa se kar izogibat "stalnih mest" ;)

A je pes dobival kaj v mes med obroki, kaj ukradel? Vse se pozna pri njegovi "trmi". Ko hočeš da je iz skelede ne sme dobit absolutno nič od drugje. Noben pes še ni umru od lakote pri polni skledi ;)

Mogoče bi ti prav prišlo posebej učenje vaje spusti. Ali jo že znate? Če ja, poskušaj z vedno mamljivejšimi stvarmi, hrano, na zadnje preidi na mehko hrano (hrenovka). Bolj je mehko, težje je.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 14 Avgust 2008, 11:51:26
Človek sploh ne more verjeti, kaj vse in v kakšnih količinah se najde na tleh v okolici šol/fakultet.  ::)

Ne, med obroki ni dobival ničesar... edino kar mu je uspelo, je včasih, ko je bil čas za obrok pojedel 5 briketov iz posode (z veeeeliko težavo)... pa je bil potem "sit" za naslednje 2 dni...  ::)

ne, za spusti še nisem imela živcev... sem se najprej lotila fuj, pa še vedno nisva 100%  :-[ ampak sva pa blizu :)


Aron

  • *
    • Prispevkov: 21
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 17 Avgust 2008, 00:52:44
Pozdrav vsem. Ko sem prebrala celotno temo, sem si odahnila, saj vidim, da nisem edina ki ima podobne težave s psom. No imam 1 leto starega zletega prinašalca in šele sedaj so se začele težave z njim, saj jih do sedaj praktično nismo imeli glede ničesar. To je bil naj. prijazen, ubogljiv kuža, ki ni na nobenega lajal, ki nas je na ukaz takoj ubogal,...V malo šolo sva začela hoditi, ko je bil star 6 mesecev, ker smo morali čakati na spomladanski vpisni rok. Tam pa se je vse začelo. Aron je začel med kužki počasi iskati svoje mesto in po besedah voditelja, je skušal počasi dominirati nad drugimi. Jaz neke agresije ali renčanja sicer nisem opazila, je pa on skozi isto trdil. No mala šola je nato končala in Aron je začel počasi lajati na druge kužke. Ne glede na pasmo ali starost. To je sedaj skoraj pravilo že in ne občasna stvar. Ko mu govorim, da tega ne sme (z besedo fuj ali pa ne) me itak ne sliši in ga moram prav povleči stran. Potem pa odkoraka in utihne kot da ni bilo nič. Če pa ga spustim da se z kužkom povohata, je ponavdi vse ok in gre vsak svojo pot, razen če ta drugi ne začne ponovno lajat.
Težava je pa v tem, da pri njemu nikakor ne morem oceniti ali je tudi do nas dominanten ali ne. Na nas doma (sva v dvoje s fantom) nikoli še ni zarenčal, razen danes prvič, ko sem mu skušala natakniti nogavičko na taco, ker si je kar globoko presekal veliko blazinico. Celo z zobmi mi je prijemal roko. Vem da ga je moralo bolet, ker je pred tem še cvilil, ampak nevem, če je to vseeno dopustno. Iz kavča ga lahko kadarkoli spodimo in gre brez težave. Tudi ko kje leži se ti takoj odmakne, če mu rečeš. Po hrani ko je mu lahko komot brskaš, edino če zunaj najde kak priboljšek in mu ga skušam iz gobca vzeti, mi odmika glavo in se včasih naježi - name pa ne renči. Ko mu kaj ukažem, včasih naredi takoj, včasih pa me samo gleda in me ne uboga. Kot ga piči. Ko sva zunaj in če je v gozdu spuščen in steče predaleč, da ga ne vidim, ko ga pokličem priteče takoj k meni ali vsaj blizu in me počaka oz. pogleda kje sem in steče naprej ali pride do mene, odvisno že spet kot ga piči.
Sama ne vem kaj si mislit. Prebrala sem vse knjige ki se dajo dobit na temo psov in njihove psihologije. In še bolj zmedena sem, ker je ta pasma označena kot vdana, neproblematična, prijazna...sej vem da je to še vedno pes, in da je odvisno vse od karakterja, ampak zmedena sem, ker ne vem ali je to neka faza (puberteta) ali postaja to kar je.
Prosim vas, če se bo komu dalo naj mi da kak nasvet. To je moj prvi pes, stara pa sem 28 let in razen njega nimava nobenega. Se z njim veliko ukvarjam, ker fanta ni cele dneve doma in mu namenim morda tudi malo preveč vsega skupaj. Včasih res pretiravam mogoče. In zato ima polno rito vsega.
Pa še samo to: jaz kužka ne tepem in jih nikoli še ni dobil pošteno po riti, ker ni bilo potrebe. Sedaj me pa zanima če do tega pride, da mu bom morala dati kako po riti, kje najbolj zaleže kaka ostra in kako, da ima sploh kakšen učinek. Še vedno pa nočem da bi mu povzročila veliko bolečino. Mrcina ima svojh 40 kg in jaz samo 15 več kot on. Vem da pravijo po riti s časopisom, ampak ali obstaja kaka točka ki je še posebno vzgojna? Sama sem ga včasih po ritki s časopisom, pa pravi fant, da sem ga skorajda pobožala, ker me ni niti pogledal.

Hvala vsem in se opravičjuem za moj roman  ;)



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #83 : 17 Avgust 2008, 10:48:02
Najprej me nekaj zanima, je pes rodovniški ali je'mešanec' (brez rodovnika)?

To je sedaj skoraj pravilo že in ne občasna stvar. Ko mu govorim, da tega ne sme (z besedo fuj ali pa ne) me itak ne sliši in ga moram prav povleči stran. Potem pa odkoraka in utihne kot da ni bilo nič.

Moja psička je bila včasih in je pogosto še danes panično-agresivna (nisem pustila, da pride do prave agresije), pa so mi v pasji šoli svetovali, da naj psički rečem fuj in ignoriram. Ampak to pri takem problemu ne pomaga, pri meni se je situacija samo še stopnjevala v slabo smer (sprehajale sva se samo zvečer, ko nikogar ni bilo, izogibale sva se vseh,...
Najprej sem poskušala s klikerjem (me je inštruktorica pregovorila v pozitivno motivacijo, spet) in seveda spet ni pomagalo. Sem pa kmalu začela uporabljet 'korigiranje' in situacija se izboljšuje, psica ki je bila agresivna ima občasno samo še napade panike in čuvanja (seveda trenutne, ker jaz to takoj prekinem).

Itak je pa najina situacija drugačna, pri moji je bil stalni problem tudi ljubosumje, čuvanje, česanje (me je parkrat ugriznila, ker ji ni bilo všeč),... nikoli pa dominanca (ker to je pa res zadnja stvar, ki jo potrebuješ pri agresivnežu).

Na nas doma (sva v dvoje s fantom) nikoli še ni zarenčal, razen danes prvič, ko sem mu skušala natakniti nogavičko na taco, ker si je kar globoko presekal veliko blazinico. Celo z zobmi mi je prijemal roko. Vem da ga je moralo bolet, ker je pred tem še cvilil, ampak nevem, če je to vseeno dopustno.

Za takšno obnašanje NI OPRAVIČILA (razen, če napol mrtev leži in ga res boli). TI SI LASTNIK, TI SI GLAVNA, ne on. Če si ti zahočeš, da ga oblečeš,... ga lahko, on nima mnenja, ker si ti tako rekla. To je prvo pravilo, ko imaš psa, pes preprosto mora spoštovat avtoriteto, v tem odnosu ne sme biti demokracije (mogoče občasno, ampak ne pri takem psu).

Po hrani ko je mu lahko komot brskaš, edino če zunaj najde kak priboljšek in mu ga skušam iz gobca vzeti, mi odmika glavo in se včasih naježi - name pa ne renči.

Naježitev je znak domince in v tem primeru svarilo. Sej ne rabi renčat, ker že s tem dobi kar hoče.


včasih pa me samo gleda in me ne uboga. Kot ga piči. Ko sva zunaj in če je v gozdu spuščen in steče predaleč, da ga ne vidim, ko ga pokličem priteče takoj k meni ali vsaj blizu in me počaka oz. pogleda kje sem in steče naprej ali pride do mene, odvisno že spet kot ga piči.

Upam, da ga ne 'prosiš', ampak od njega to zahtevaš. Ukaz je Sedi. ne sedi... (upam, da razumeš kaj hočem povedat). Ukaz je ukaz, prošnja pa prošnja. Od takšnega psa se samo zahteva (izjeme so trikci, ki jih delamo za lepši čas in psa v njih ne silimo), povelja, kot so sedi, prostor, dol, gor,... so ukazi in nič drugega. Spet poudarjam, da si ta glavna, ne on, od njega zahtevaj npr. sedi dokler se ne usede, če se noče mu rit rahlo porineš dol.
Midve se greva velikokrat, katera je bolj trmasta, na mojo srečo in znanje večinoma zmagam jaz, ker če bi ona bi bila jaz že njen 'podložnik'.

Sama ne vem kaj si mislit. Prebrala sem vse knjige ki se dajo dobit na temo psov in njihove psihologije. In še bolj zmedena sem, ker je ta pasma označena kot vdana, neproblematična, prijazna...sej vem da je to še vedno pes, in da je odvisno vse od karakterja, ampak zmedena sem, ker ne vem ali je to neka faza (puberteta) ali postaja to kar je.

Pasma na sploh je že res takšna, do konca jo pa mora oblikovat lastnik, seveda igra pomembno vlogo tudi genetika ampak za to mi moraš najprej odgovorit na zgornje vprašanje.
Moja psička je taka po večini zaradi genetike, so vsi v leglu in tudi mama zelo agresivni (mama zdaj več ni, so jo prevzgojili), sem jo pa zafrknila veliko tudi sama, ker sem poslušala inštruktorje v šoli (ignoriranje, klikanje,...). Ne me narobe razumet, sem čisto za pozitivno motivacijo ampak nekje je pa meja. Nobena skrajnost po mejem mnenju ni dobra, ne pozitivna motivacija in ne negativa; pozitivna ko gre, negativna, ko nič več ne pomaga.
Verjemi to ni samo faza, pes se zdaj izoblikuje kakšen bo ko odraste. Agresija bo gotovo ostala, kar se konča mogoče pri pubrteti so manjši prekrši ampak če mu boš dovolila, da ne uboga in to pripisala puberteti se bo pes naučil, da se lahko temu izogne brez 'posledic' bo to seveda delal tudi v odraslosti.

Sedaj me pa zanima če do tega pride, da mu bom morala dati kako po riti, kje najbolj zaleže kaka ostra in kako, da ima sploh kakšen učinek. Še vedno pa nočem da bi mu povzročila veliko bolečino. Mrcina ima svojh 40 kg in jaz samo 15 več kot on. Vem da pravijo po riti s časopisom, ampak ali obstaja kaka točka ki je še posebno vzgojna? Sama sem ga včasih po ritki s časopisom, pa pravi fant, da sem ga skorajda pobožala, ker me ni niti pogledal.

O tem raje ne bi razpravljala javno, če želiš in te po vsem mojem pisanju moje kaznovanje zanima mi piši ZS, pa ti vse opišem, lahko me celo pokličeš. Lahko pa ti povem, da po riti s časopisom ne odobravam, to je staro kaznovanje, ki po mojem mnenju ne zaleže.

Aja pa še to. Bolje je kaznovati enkrat in velik, kot pa večkrat po malem.


         Lp, Nina

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #84 : 17 Avgust 2008, 11:09:34
Meni se zdi, da tvoj kuža počasi odrašča. Mogoče imate preveč popustljivo vzgojo.
Pametno bi bilo, da mu na kavč dovolite samo takrat, ko si to zasluži.  Ko ga odpokličete, zahtevajte, da pride do vas, ne samo blizu vas.
Da je pes zarenčal nate, ko si mu dajala nogavičko gor, je seveda razumljivo, ker ga je bolelo. Vseeno pa bi morala ob prvem renčanju odreagirat. Jaz bi se zadrla ''NE!!'' ali pa ga krcnila po gobčku. Če še to ne bi pomagalo, bi vseeno nadaljevala, ko pa bi zarenčal ponovno ali pa celo šavsnil, pa bi dobil še kak trši vzgojni prijem. Konec koncev ne morete dovolit, da vas pes grize, ko mu želite pomagat (ali v kateremkoli primeru).
Ko mu želite vzet kaj iz gobčka, tukaj ''kakor ga piči'' nima kaj počet. Kuža mora spustit iz gobčka na ukaz, ali pa vsaj dovoliti, da mu vzamete ven, kadar želite.
Kaj če bo kdaj pojedel kaj strupenega?  :-\
Ste že poskusili vajo ''pusti'' ? Kuža ima nekaj slastnega v ustih, nekaj kar bi rad pojedel. Rečete mu ''pusti'' in mu pred nos potisnete nekaj še bolj slastnega  :) Ko kuža spusti tisto, kar je v gobčku, mu dovolite, da poje priboljšek, ki ste mu ga ponudili.
Če ima res toliko proti, da mu vzamete hrano, pa je pri meni pomagalo to, da sem prijela za ovratnico in ga držala pri miru, dokler se ni nehal upirat in sem lahko normalno vzela hrano iz gobčka.
Rada bi povedala še to, da je naježitev znak vznemirjenja. Ne nujno agresije.
Ko Paxx zagleda žogo, se naježi. Ko je prišel k meni in je dobil za jest, je bil naježen cel čas obroka, čeprav sem mu lahko brez problema vmes šarila po posodi. Sčasoma je to minilo.
Glede lajanja na druge pse. Laja tako, da izsiljuje ali kako drugače? Meni se zdi, da izsiljuje.
Ko začne lajat, mu ukažite ''sedi'' ali ''prostor'' in naj lepo počaka na prostoru, dokler se ne umiri(potem se lahko povohata) ali dokler ne grejo psi stran.
Če imate kak ukaz za pozornost( jaz uporabljam ''učke'', to pomeni, da me gleda v oči), pa sploh super. Še preden začne lajat na pse, mu dajte ukaz za pozornost in pojdita mimo.
Pomembno je, da mu omejite te njegove ''navade'' čimprej. Ko bo imel postavljene meje, se bo znal v okviru le-teh tudi obnašat. Seveda pa je ključna beseda doslednost.
Če ga pokličeš, mora prit do tebe in čakat na dovoljenje, da lahko spet gre.
Če laja na druge pse, se mora vedno prej usest in se umirit, drugače pač ne bo vohal drugih psov.
Če mora spustit nekaj slastnega iz gobčka, mora to naredit vedno in ne kakor ga piči.

Kak vzgojni prijem ni nič hudega, vsaj zame ne. To ne pomeni, da morate psa pretepat za vsako stvar, ampak samo to, da ni nič narobe, če ga, ko pozitivna motivacija in ostale mehke metode odpadejo, krcnete po smrčku ali ga plosknete po stegnu.
Primer:
Moj pes je nor na žogo. In ko sem vzela žogo v roke, ni pomagalo nič. Ne pozornost, ne ''sedi in čakaj''...nič v glavnem.
Ko je skočil za žogo, ki sem jo držala v rokah, sem se zadrla nanj in to je pomagalo nekaj časa. Potem je postal ''imun'' na to.
Enkrat je skočil in me šavsnil v roko, do krvi. Mislil je, da držim žogo. Takrat sem ga zagrabila za gubo na vratu in ga porinila dol na tla, vmes pa sem ga še nardla.
Zaleglo je.

Ni bilo prijetno na pogled, tudi mene je bolelo, da je njega bolelo, ampak od takrat naprej je mir.
Po mojih izkušnjah najbolj zaleže ''klofuta'' po gobčku.
Upam, da nisem izpadla preveč kruta  ;D



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #85 : 17 Avgust 2008, 13:42:43
Kolikor sem seznjena, zlati prinašalci psihično odrastejo nekje pri 3 ali 4 letih. To pomeni, da ga je treba do teh let vzgajati. No, jaz vzgajam psa celo življenje in pravila veljajo od prvega dne dalje in se ne spreminjajo, lahko se le kakšno doda. Včasih moraš tudi psa po riti. Zakaj pa ne? Sicer je pri meni zadostovalo to le enkrat, ko sem jo zasačila pri jedi čokolade iz mize. In to sem jo s časopisom po riti in seveda ne tako, da jo je odneslo na drug konec sobe, temveč toliko da je začutila. In nikoli več mi ni bilo tega storiti. Zadostuje že povzdignjen glas NE ali FUJ!
Probaj mogoče psa zamotiti, da drugih psov ne bo opazil z kakšno igračo ali priboljški. POtem postopoma odmikaš nagrado, da pes opazi drugega psa in ga nagradiš, ker ne laja. Na koncu prideš mimo brez lajanja in ga na koncu nagradiš.
Zavedajte se, da vas pes stalno preizkuša in vedno poskuša postati glaven in vas izziva z raznimi malenkostmi, ki prerastejo v resne probleme. In šele takrat se zavedate, da imate problem. Saj malih preizkušenj psa ne opazite. In to je največji problem. Če je nekaj enkrat NE potem je to vedno ne. Ne pa enkrat lahko, drugič ne. Ni to to. In potem vaš prijazen ljubljenček začne svojo pot v krdelu navzgor.

upam, da ste me razumeli kaj sem mislila povedati.

lp

maja

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #86 : 18 Avgust 2008, 08:53:26
Trenutno je res najpomembnejša doslednost in trma. Pa ne pasja.  ::) :P
In če psu kaj rečete, mora to naredit! Ne čakat če bo naredu, ampak mora naredit in pika. Drugače je bolje da ste tiho. Ne se pustit izigravat.
Vi ste šef in tako se tudi obnašajte.

Vse to lahko naredite tudi brez kazni. Kazen v nepravem času tudi ni najbolj v redu.

Jaz bi šla še malo v šolo k tistem vašem inštruktorju, ki vam je že na začetku skušal dopovedat kam vodi vaša vzgoja pa mu niste verjeli. On je to že takrat videl...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #87 : 18 Avgust 2008, 12:56:26
No takole bom rekla. Agresija ni sama po sebi čisto nič negativnega. Tako kot ne dominantnost. Če znamo obe lastnosti obvladati in obrniti v svojo korist sta kvečemu pozitivni. (tisto res negativno in nevarno je plašnost, slabi živci, histerija...)
Oboje se da lepo obvladovati s pozitivno motivacijo (s tem da ignoriranje v takih zadevah ni ravno učinkovito, je treba narediti še kaj drugega, recimo preusmerjati pozornosti, utrjevanje poslušnosti in podobne zadeve). Ja pa tako, da s pozitivno motivacijo lahko delamo samo preventivno. če ga zaserjemo in dejansko pride do izpadov, pa ne pomaga drugega kot hitra in dovolj močna korekcija. ( meni se zdi "s časopisom po riti" čisto mimo. Reakcija mora biti tako hitra, da cajtnga niti nimaš časa pobirati in še manj zvijati. Meni so se v tistih izjemno redkih primerih,, ko je bilo to potrebno, še najbolje obnesle krepke klofute ali pa to, da sem pretepaškega cucka dvignila, ga natresla in ravno prav trdo treščila na tla. In če ni potem takoj  obležal na prostoru tako kot  kot mu je bilo ukazano,  lekcijo  ponovila.

Če gre za agresivnost do drugih psov, ja pomembno, da preprečiš že tisti prvi kontakt, ko se psa pogledata in ugotovita, da si nista všeč. Če imaš poslušnnost narejeno kot se šika, lahko na dovolj veliki razdalji od psa zahtevaš da se vsede pred tebe in te gleda v oči dokler ne gre drugi pes mimo. potem pa sledi pohvala in igra. Mora pa biti razdalja dovolj velika, zmanjšuješ jo ZELO počasi.

Če se pes, ki ga recimo zagrabiš za rep ali pa ga primeš za bolečo nogo samo obrne in  te  prime za roko ne da bi zares ugriznil, ni nič hudega, vsaj jaz to toleriram. vzamem pa zadevo na znanje in potem, ko psa nikjer nič ne boli, sistematično vadim podobne dotike, nagrajujem če pes ostane miren.


cc

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 21 Avgust 2008, 02:38:38
Pozdravljeni!

Da se jz opisem naso situacijo:

Punca ima 2 leti starega pritlikavega (srninega) pinca, zelo veselega, prijazenga do vseh, itd..skratka vse oh in sploh..nikoli ni bil napadalen do nikogar, ipd, ubogljiv, lepo vzgojen, itd....trenutno pa je situacija taka:
skupaj smo bili na morju, vode ne mara, smo ga poskusili navadit, vendar ni slo, tako da nismo prevec silili...ostalo pa je bilo vse b.p....no dva dni nazaj je zaspal na postelji in je trdno spal, saj se ni odzval na najine klice, da bi sel spat v svojo koco, in ga je punca poskusila (previdno in nezno) nesti (kot je to ze velikokrat), se je najbrz ustrasil (in zbudil) in jo ugriznil, nato pa se zarencal nanjo, ko sva ga mirila, je deloval zmedeno in se stisnil k meni, po nekaj min. pa se je stinsil tudi k njej in ubogal osnovne ukaze (npr.sedi), nato je odsel v koco in sredi noci se je zbudil in hotel k nama spat na posteljo (kar naredi skoraj vsako noc)...vceraj je bil spet kot ponvadi, zvecer pa ob priblizno enaki uri, ko je prisla punca iz koplanice pa nanjo zarencal, ko je pocepnila - da jo bolje vidi, pa nehal in bil spet prijazen (sva pomislila, da je zaradi slabe luci ni prepoznal)...danes, ko smo prisli domov, pa je zarencal na njenega oceta ko ga je hotel pobozati, ko je lezal na svoji blazini (pred tem sta se veselo igrala) in se sel stisnit k punci in deloval prestraseno oz. zmedeno....ponavadi, tudi ce si ga sredi noci zbudil, je bil vesel in igriv, lahko si ga tudi v spanju bozal, prestavljal, itd..

Zdej je punca v skrbeh, kaj bi lahko bilo, in premisljujeva, ali gre za kako stresno obdobje (voznja, sprememba okolja, morje, itd), ali se je cesa prestrasil (od tistega spanja in ugriza) ali pa je v takem obdobju, kot nekateri omenjate, da zeli pokazati prevlado (kar pa dvomiva), upava tudi, da ni kj bolan..??

pocakala bova se kak dan in ga spremljala, ce se ponovi pa poiskala pomoc - najprej pri veterinarju, nato pa pr kakem strokovnajku (sm zasledil za go. Stariha Pipan)...

ima kdo se kako mnenje, nasvet, ipd.?

Hvala, Lp!



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #89 : 21 Avgust 2008, 07:31:07
Ne tolažit in čim več opazovat kaj vse se dogaja med tem in kaj vi vsi počnete, da boste lahko čimboljše opisali zadeve gospe Pipanovi.
Pa namesto da se h komu stiska ga dajte raje na njegov prostor in ignorirajte. Kar koli je že lahko narobe, boste z božanjem in kakim tolaženjem zadevo samo potrjevali.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P