Umetna ali naravna osemenitev

GoldenGirl · 54320

alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #150 : 11 Oktober 2008, 19:55:05
V Budimpešti  http://www.animalrep.axelero.net/angolkezdo.html je bila umetno oplojena ena bc-jevka (evo vsaj ista  fci grupa za tolažbo  :D), v leglu so bili trije mladički, v prvem leglu jih je imela pet. Po njihovih podatkih sodeč so 60% uspešni.


 



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #151 : 11 Oktober 2008, 20:31:10
Vsak ima svojo zgodbo in tudi vet mora biti izkušen.
Pri nas gre bolje pri kravah zaenkrat.

Tudi pri nas (v Sloveniji) imajo že veterinarji izkušnje z ohlajenim semenom 8) in to uspešne!



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #152 : 11 Oktober 2008, 20:33:52
Aja -pa z zamrznjenim semenom se osemenjuje operativno. Tega ne bi nikoli naredila svoji psički. raje potujem, če je že res tako super samec..

Lahko ja, da imajo izkušnje. Pred tremi leti so mi rekli, da tega na psih ne delajo. Ne vem, no

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #153 : 11 Oktober 2008, 20:38:57
Aja -pa z zamrznjenim semenom se osemenjuje operativno. Tega ne bi nikoli naredila svoji psički. raje potujem, če je že res tako super samec..

Lahko ja, da imajo izkušnje. Pred tremi leti so mi rekli, da tega na psih ne delajo. Ne vem, no

Zakaj pa operativno?
Ker pri kvalitnetnih konjih je pa vse umetno in posledično z zamrznjenim semenom (dolga pot),ravno zaradi strahu pred poškodbami.Pa pri konjih je to zelo uspešno...

Je pa res da so 5x večji :)

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #154 : 11 Oktober 2008, 21:14:08
Ja, pri konjih je tako. Sem malo tračkala s veterinarko, ki je zrihtala pri nas
zadevo. Tudi, če je žrebec pri dosegu ne parijo naravno. Eni celo trdijo, da
so potomci umetnih oploditev uspešnejši. Ni mi jasno kaj ima to s tem ali ok.
Aja, gre za kasače...torej hitrejši.

operativno  ??? jezus

martina o., pri nas ne gre za to- res tako super samec...naša pasma je redka, to pomeni
še dodatno oteževanje. Normalno pa je tudi, da če že pariš pričakuješ napredek...
torej "slabšega" samčka kot je psička ne vzameš v obzir. Želiš za svojo psičko "boljšega" samčka. Sicer je riskantno it tako daleč, nasploh če gre za prvo paritev...vendar pri meni psičke ne bodo imele veliko paritev, torej moram premišljeno in pametno posegat glede samčkov. Če ne pričakujem mladičke vsaj enake kvalitet ali boljše kot je mama, boljše da ne parim. Presenečenja se lahko vedno zgodijo ali na vse tudi ne moreš vplivat. Bližje enostavno ne najdem primernega samčka. Normalno, da bi raje šla v eno smer samo 500 km in ne 2200km. Upam, da bodo s časom smoothi tudi pri nas bolj popularni in zato ne bo potrebno vedno tako daleč potovat.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #155 : 12 Oktober 2008, 08:49:53
Alma

Tudi jaz nimam dobrih samcev v bližini.
Najboljši so v ZDA  :P imam namreč ameriško pasmo.
Če si se odločila in veš, kaj hočeš in kaj popravljaš, potem pojdi pač tja, kjer boš to dobila. Sploh, če ne boš imela veliko legel in delaš leglo zase.
Dobila boš pa take in drugačne, poskusi najti starejšega samca, ki ima že mladiče. Mogoče nobeden ne doseže pričakovanega ali pa veliko mladičev.
Je težko, ker upoštevaš še temperament, zdravje, videz..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #156 : 12 Oktober 2008, 09:23:08
Bay, 1400 km s avtom? Koliko časa ste ostali pri samčku oz kolikokrat ste parili?
Kdaj ste šli na pot? Koliko je kazal test?

Šli smo z avtodomom in združili s dopustom. Pri samćku smo bili 2 dni in 2x parili. Ker smo šli veliko pred "pravimi" dnevi sploh nismo delali progesterona, smo ga pa delali pri prvi paritvi, tako da neke okvire smo imeli, poleg tega smo pot načrtovali tako, da bi lahko bili hitro pri samcu, če bi pri samcih na poti ugotovili, da so dnevi pravi, če pa bi bili prehitri, bi pa lahko ostali dlje časa pri samcu.

Meni so vzreditelji pri katerih sem paril umetno oploditev odsvetovali, ker so oni 2x poizkusili in obakrat so bili neuspešni; stroški okrog 2000€ na oploditev. Dr. Klinc na ljubljanski fakjulteti, pa mi je rekel, da imajo zelo dobre izkušnje z umetnimi oploditvami, vendar delajo po večini z ohlajenim semenom in ne z zmrznjenim.



Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 12 Oktober 2008, 15:00:26
Super se sliši, tako s avtodomom bi jaz tudi šla.  :)

Ja, glede ohlajenega so baje v LJ dokaj uspešni...sem slišala. Potem je vprašanje,
kako hitro prispe seme sem? Če zamuja je problem... :-\


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #158 : 12 Oktober 2008, 18:36:49
Odvzem, DHL..in v 24 urah je tu in psica mora biti "pripravljena". Dr Klic ima zelo uspešne izkušnje... amapk on odvzame in pošlje... Delajo tudi tako da enkrat samcu poskusno vzamejo, ohladijo in pregledajo "živahnost" čez 24 ur..."Živahnost" je odvisna od samca do samca... Če si že s kom dogovorjena...vprašaj, da naj 1x prej poskusijo..odvzem + ohalditev stane tam okoli 80€... GG


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0
Odgovori #159 : 12 Oktober 2008, 19:40:38
Pri nas je toliko...pri njih je standard dosti višji...

Dokler se nisem 10000000000% odločila glede samca, ne želim nikogar obremenjevat.
Je pa za razmislit ta varianta. Bom se vsekakor prej pri njemu pozanimala, potem še
pri lastnici samčka. Vem, da za eno ne bi bilo problema. Ta mi je celo predlagala, da če
bi želela Seno prarit s njenim mlajšim samčkom bi bila pripravljena prit v slo. Vendar mi on ni interesanten.
Samček, ki pa mi je všeč je v solastništvu in ne verjame, da bi se dalo to urediti...vprašanje je tudi kako ceno bi mi prosila za to  :-\ da bi me s stola vrglo  :D je zelo simpatična in fleksibilna.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #160 : 01 Februar 2009, 13:52:22


Alma

  • *
    • Prispevkov: 1.487
    • Točke: 0