Umetna ali naravna osemenitev

GoldenGirl · 54325

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #30 : 08 November 2007, 14:24:20
Ja malo  mi je žal ampak ker je bilo 1000km in meseca avgusta me ni toliko vleklo  ;) ... sedaj ima pa itek vse doma...in če staknejo kakšno bolezen jo itak bodo vsi, tudi brez seksa  ;) GG


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #31 : 08 November 2007, 14:47:35
Koliko psov pa ima narejene teste za spolno prenosljive bolezni?

Ne vem. Koliko?



GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #32 : 08 November 2007, 14:49:55
Nika!

Citiraj
Vsi plemenjaki od katerih se seme pošilja po svetu.. ali pa če se pride parit kakšna vrhunska psička bodo lastniki zahevali, da ima pes opravljenje vse teste...

GG


5402

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 08 November 2007, 23:43:19
koliko stane   umetna oploditev pri veterinarju z pregledi in kar še paše zraven



rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #34 : 09 November 2007, 07:09:41
Umetna oploditev v Grosuplju (ambulanta Buba) stane 50 eurov, na Tristokosmatih 75 eurov, v Mestnem logu pa so dali 100 eurov. Ne bi pa vedla, če cene na Trisokosmatih in v Mestnem logu zajemajo tudi pregled semena in merjenje progesterona - pomojem ne.

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #35 : 09 November 2007, 07:42:46
Pregled krvi je 30€  in pregled semena je 10€ ... vse skupaj pa pride okoli 100€ na veterinarski kliniki... Ampak so res dobri.. GG


anaya

  • *
    • Prispevkov: 141
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 09 November 2007, 08:21:58
Iz lastnih izkušenj
Na veterinarski fakulteti v Ljubljani je bila cena avgusta 2007 nekaj malega več kot  50 evrov. V tej ceni je bilo všteto: jemanje semena, osemenitev, jemanje krvi za progesteronski test, pregled semena, ultrazvok (po 28. dnevu osemenitve).
Progesteronskega testa na fakulteti ne delajo (mogoče ga delajo na kateri drugi kliniki v Ljubljani????) , vzamejo samo kri, potem pa lastnik sam odnese kri v laboratorij za Bežigradom, kar nas je stalo dodatnih 16 evrov.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #37 : 09 November 2007, 08:36:31
Kdo pa je po vašem mnenju dolžan plačati umetno oploditev? Lastnik samca ali lastnik samice?

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #38 : 09 November 2007, 09:08:11
Rožica...ali na samoumevno..lastnik psičke...saj on hoče mladiče...ali ne  :) GG


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #39 : 09 November 2007, 09:11:55
Meni je, ni pa vsem  ::) ;)

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #40 : 09 November 2007, 10:22:25
Jaz bi recimo parila raje umetno, če je samec kje daleč. Zdej govorim po svojih načrtih; imela bom psičko in našla sem že par kandidatov za parjenje (res dosti naprej v prihodnost gledam) in večina teh plemenjakov je na S Europe. Nekaj teh psov sem že videla v živo, dopisujem si pa tudi z vzreditelji (preverjeni), ki so mi že sami opisali svojega psa karakterno.

V bistvu ni nujno, da si bom lahko privoščila potovanje s psico tako daleč kot je recimo Nizozemska in tako mi je še najboljše, da se psica potem umetno oplodi. Žal moram gledati tudi malo na ceno (samega potovanja, nastanitev itd ... ).

Kar se pa tiče uživanja; ne vem, moj pes ni bil videti čisto nič srečen po parjenju; ga je kar orenk utrudilo.  ;D


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #41 : 09 November 2007, 12:47:15
Sanja...strinjam se s teboj.. povedali so mi za veliko praznih psic...in razlog naj bi bil stres od dolgega potovanja do samca in nazaj..to je gonečo psico zelo stresno...
Kar se pa tiče srečnega plemenjaka...sem parkrat parila mojega NO...in lahko rečem, da ne pes ne psica nista zgledala preveč navdušena...bilo je v stilu..če že pa moram, pa naj bo...  :D ;) GG


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #42 : 18 Januar 2008, 11:03:03
Kar se tiče spolno prenosljivih bolezni vem da določeni vzreditelji v Angliji celo zahtevajo potrdilo od veterinarja,da psica pred paritvijo nima nobene od bolezni.Poleg tega mene osebno tudi ne moti umetna osemenitev.Po eni plati je zelo praktična predvsem za tiste vzreditelje,ki iščejo dobre kombinacije in so medsebojno precej oddaljeni.
LP Tjaša



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #43 : 18 Januar 2008, 15:47:22
Kar se tiče spolno prenosljivih bolezni vem da določeni vzreditelji v Angliji celo zahtevajo potrdilo od veterinarja,da psica pred paritvijo nima nobene od bolezni.Poleg tega mene osebno tudi ne moti umetna osemenitev.Po eni plati je zelo praktična predvsem za tiste vzreditelje,ki iščejo dobre kombinacije in so medsebojno precej oddaljeni.
LP Tjaša
saj v tem smislu tud jaz razumem- če je samec iz Avstralije pa Nove zelandije psica pa iz Ljubljane, pa če je samec že umrl ipd. Ne pa da psa,ki stoji zraven psice umetno pariš, kot da so krave mlekarice.
Psi niso čist ko druge godspodarske živali. Sobivanje s človekom ima smisel kot stik z naravo, zato naj ostane vsaj približno naraven. Za ostalo so dovolj dobri tamagočiji. Za gospodarsko vzrejo vzrejo pa prašiči npr.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


HoviNessa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 248
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 01 April 2008, 07:58:12
Malce prebiram tole temo, ker si želimo tudi mi nekoč pariti...spremljam pa ravno te dileme pri prijateljici. Eno psičko so parili umetno, drugo pa so šli v tujino parit naravno. Po približno 1 mesecu so dobili od lastnice samčka obvestilo, da ima kuža okužbo s streptokokom. Sedaj vprašam tiste malce nestrpne kaj je bolje: pariti umetno ali na pol brejosti zvedeti da je možnost okužbe ali celo pogina celega legla :'( ???.

Kot mi je poznano, je pri nekaterih pasmah priporočena umetna osemenitev zaradi velikosti psa in možnih poškodb, če se na psičko "okobali" 70 kilski samec...

Lp

»Imamo kaj praznovati: košček življenja, ki nam je preprosto podarjen: današnji dan. «

Web: http://hovawart-vombarogianland.si

Blog: http://hovawart-vombarogianland.blogspot.com


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #45 : 01 April 2008, 08:02:38
Malce prebiram tole temo, ker si želimo tudi mi nekoč pariti...spremljam pa ravno te dileme pri prijateljici. Eno psičko so parili umetno, drugo pa so šli v tujino parit naravno. Po približno 1 mesecu so dobili od lastnice samčka obvestilo, da ima kuža okužbo s streptokokom. Sedaj vprašam tiste malce nestrpne kaj je bolje: pariti umetno ali na pol brejosti zvedeti da je možnost okužbe ali celo pogina celega legla :'( ???.

Kot mi je poznano, je pri nekaterih pasmah priporočena umetna osemenitev zaradi velikosti psa in možnih poškodb, če se na psičko "okobali" 70 kilski samec...

Lp

priporočam zdravstvene teste pred paritvijo- predvsem če gremo k prostitutku, ki pari vsakdan po tri psice z vsega sveta, da s tem uspešno polni denarnico svoje "ljubitelja živali"  ::).

Glede 70 kilsih samcev pa bi se bilo treba globoko zamislit nad standardom ali pa njegovo interpretacijo, če je  res za pse potrebno , da imajo bistveno več kil,kot jim jih je narava namenila in kot jih psica iste pasme zdrži na hrbtu ? Ali gre samo za težo, ki mora zbalansirati človeški napuh in reševanje lastnih kompleksov majhnosti?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


HoviNessa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 248
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 01 April 2008, 08:16:11
Testirati, že testirati....tudi v tem primeru sta bila testirana oba, a kaj če se je nekaj dni prej paril s psičko, ki mu je prinesla okužbo, ki se še ni dokončno razvila do tega parjenja, katerega uspešna kotitev je sedaj pod vprašajem???

Kilaža psov pa je pač odvisna od pasme...vsem pač niso všeč mali psi ::). Nekateri si pse zbirajo po karakterju, ne samo zaradi impozantnosti. Tako smo tudi mi naredili. Moja Hovawartka ima cca.25 kg, da ne bo pomote ;)

Lp

»Imamo kaj praznovati: košček življenja, ki nam je preprosto podarjen: današnji dan. «

Web: http://hovawart-vombarogianland.si

Blog: http://hovawart-vombarogianland.blogspot.com


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #47 : 01 April 2008, 08:22:54
Če se psi niso sposobni več sami razmoževat, se tudi po moje pač nebi smeli. Genetskih spačkov ne podpiram. Invzreditelji bi morali delat na temu, da se to nebi dogajalo.
Ne mislim pa s tem kako "čopkanje" za "lažji" poseg.  :P

Isto je s porodi in raznimi carskimi...  :(

Ne more bit samica težka 30 kg, samec pa 70. Če je razlika v teži majhna, bo pa brez problema zdržala samca, razen če nima kolke v k.  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #48 : 01 April 2008, 08:28:55
Testirati, že testirati....tudi v tem primeru sta bila testirana oba, a kaj če se je nekaj dni prej paril s psičko, ki mu je prinesla okužbo, ki se še ni dokončno razvila do tega parjenja, katerega uspešna kotitev je sedaj pod vprašajem???

ja j$%# ga, življenje je rizik  ::).
Ampak zato psi še vedno niso prašiči za zakol  :P.
Je pač nemaren lastnik samca. Če toliko pari bi moral že on zahtevat verodostojene teste za psice, ki jih pari.Ampak ga skrbi ,da bi kakšna manj prinelsa keš ,a ne ?

Sicer pa - kdo lahko garantira , da bo v vsakem primeru med brejostjo in kotitvijo vse v redu? Te garancije ni. Rizik je vedno , vedno gre lahko kaj narobe.

O tem , da ljudje izberejo gigante samo zaradi zančaja , mi pa ne bučnic sadit ::).
Veliko pasem različnih konstitucij in veliko pasem ima podoben značaj.
Sej ne da bi mel akaj proti velikim psom- ampak  do mere ,ko še lahko funkcionirajo. V časih, ko so te pasme nastale in so služile še čemu drugemiu kot napuhu, so se psice  parile in kotile naravno  8). Se pravi, da je vzreja nekje preterala, al pa da so psice v preslabi kondiciji.
Pa vzemi recimo kavkazce,ki so še naravna pasma , čeprav velika in težka- z lahkoto se parijo čist sami.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #49 : 01 April 2008, 13:48:07
ja j$%# ga, življenje je rizik  ::).
Ampak zato psi še vedno niso prašiči za zakol  :P.
Je pač nemaren lastnik samca. Če toliko pari bi moral že on zahtevat verodostojene teste za psice, ki jih pari.Ampak ga skrbi ,da bi kakšna manj prinelsa keš ,a ne ?

Sicer pa - kdo lahko garantira , da bo v vsakem primeru med brejostjo in kotitvijo vse v redu? Te garancije ni. Rizik je vedno , vedno gre lahko kaj narobe.

O tem , da ljudje izberejo gigante samo zaradi zančaja , mi pa ne bučnic sadit ::).
Veliko pasem različnih konstitucij in veliko pasem ima podoben značaj.
Sej ne da bi mel akaj proti velikim psom- ampak  do mere ,ko še lahko funkcionirajo. V časih, ko so te pasme nastale in so služile še čemu drugemiu kot napuhu, so se psice  parile in kotile naravno  8). Se pravi, da je vzreja nekje preterala, al pa da so psice v preslabi kondiciji.
Pa vzemi recimo kavkazce,ki so še naravna pasma , čeprav velika in težka- z lahkoto se parijo čist sami.

Tudi meni ne  ;D preprosto so mi všeč gigantski psi, če ima k temu še karakter pa toliko bolje. Jaz osebno imam doma prav vse kar bi si lahko želela  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #50 : 01 April 2008, 14:09:05
Ja bojo dali pa psici antibiotike za vsak slučaj. Saj tisti malce bolj vitalni psii, ki jim imunski sistem še dela, tako ali tako  ne zbolijo za vsako figo, ki so ji izpostavljeni.


HoviNessa

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 248
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 01 April 2008, 14:33:19
Uf, kako smo nagli >:D. Kot prvo, tudi meni so všeč psi velikih pasem. Doma imamo že bernko, sedaj pa še hovawartko, obe spadata med velike pasme čeprav ima prva skoraj še enkrat toliko kil kot druga...pred leti smo imeli tudi 2x pudlja, tako da ne bi o kakem manjvrednostnem kompleksu....pa tudi nikjer nisem rekla, da si izbirajo velike pse samo zaradi karakterja...
Ko smo mi zbirali pasmo, smo se najprej pozanimali o karakterju, saj naši dve kužici živita v stanovanju, naslednji pogoj je bila dlaka, vonj,slinjenje...to je pač naša izbira in samo naša. Kdor si izbira kužka po drugih kriterijih ima za to vso pravico. Kaj bi pa bilo, če bi bili vsem všeč enaki psi :P

»Imamo kaj praznovati: košček življenja, ki nam je preprosto podarjen: današnji dan. «

Web: http://hovawart-vombarogianland.si

Blog: http://hovawart-vombarogianland.blogspot.com


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #52 : 02 April 2008, 15:06:30
Jaz sem absolutno za naravno parjenje, ce je le mogoce. Vcasih ce ne gre, se sicer strinjam, da se pac takrat naredi umetno, da se ne zgubi kompleten ciklus, ampak to, da bi se pa apriori ze vnaprej odlocal da paris umetno, to pa se meni ne zdi ok. Sicer pa je tudi FCi z zadnjim pravilnikom prepovedala vzrejo s samci, ki se nikoli niso parili naravno, pri nekaterih pasmah namrec to postaja ze prav problem in psi sploh ne znajo skatat vec.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #53 : 02 April 2008, 15:20:18
Ideja je super ampak :
kako bodo pa dokazovali , da zna parit naravno  :o?
A z video posnetkom , al bo to posebna disciplina na vzrejnem pregledu  :D,

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #54 : 02 April 2008, 17:14:59
Malo spremljam debato, pa ker ravno lezim z vrocino mi hodijo po glavi same neumnosti :D

Ok, naravno mi je povsem jasno...

Umetno pa.. Hmm.."spraznijo" "na roke" al kako? Ali so zato kaksni pripomocki?  ;)  Kaj pa prepoved spolnega izzivljanja nad zivalmi? :P

Deteljica,... clan/ica vzrejne komisije na vse stiri,  ce pes pokaze interes ok..ce ne vzrejna prepoved :P

Ninci, lahko brises..vrocina me daje :-[


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #55 : 02 April 2008, 21:23:05
Mislim da se dokaj hitro razve, vsaj pri nas kateri pes ne pari naravno, pa tudi hitro se da preverit ali ima pes nagon ali ne, samp eno goneco psico mmu pred nos postavis in ce se gre pes raje stran ukvarjat sam s sabo, potem nekaj ni vredu z njim ne.  ???



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #56 : 02 April 2008, 21:29:10
Mislim da se dokaj hitro razve, vsaj pri nas kateri pes ne pari naravno, pa tudi hitro se da preverit ali ima pes nagon ali ne, samp eno goneco psico mmu pred nos postavis in ce se gre pes raje stran ukvarjat sam s sabo, potem nekaj ni vredu z njim ne.  ???
Ma ne  on ima močan nagon :P .. ne gre se ukvarjat sam s sabo  >:D - on razume, da so pripeljali psico na parjenje pa samo teče po loček , da bo dal seme ;D

Ker je pač tako navajen  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #57 : 02 April 2008, 22:58:07
Umetno pa.. Hmm.."spraznijo" "na roke" al kako?
Ja.

Ali so zato kaksni pripomocki?  ;)
Ja, goneča psica.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #58 : 03 April 2008, 07:21:51
Veš kaj Andreja,a za tebe je boljše da pogine psica z vsemi mladiči,kot da jo pelješ na carski rez?Oprosti, za mene je pa to mučenje živali.Še ne tako dolgo nazaj se je to zgodilo naši psici.Naredili smo vse kar se je dalo,pa je na koncu do tega vseeno prišlo.Mi je po carskem veterinar rekel,da tudi če bi začela sama kotiti,bi na koncu morali narediti carski rez.Pa je bilo po carskem rezu stanje še hujše,saj smo mislili,da bomo psico izgubili.Vem točno kaj se je med carskim rezom dogajalo,saj sem asistirala,in je sama operacija potekala normalno,vendar izgleda da je naša punca pač malce preveč občutljiva.Sem pa toliko bolj vesela,da je po prvih treh dneh,kolikor je rabila da je prišla k sebi sedaj krasna mama.Tisti čas ko pa ni mogla skrbeti za svoje mladičke je imela pa mene.
Carski rez se lahko zgodi vsaki psici.Vedno lahko samo upaš in si želiš,da bo porod potekal normalno in bo psica sama opravila vse kar je potrebno,velikokrat pa se take želje tudi sfižijo.
LP Tjaša



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #59 : 03 April 2008, 07:52:43
Pelje se že pelje, ampak se poskuša z vzrejo zmanjšat to zaradi katerega carski rezi sploh so potrebni. Pa ne mislim na izjeme, ki so povsod, ampak na tiste pasme, kjer praktično naravnih porodov ni več.

A je tako tudi pri basetih?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P