Tarča - target

zoe · 84933

maja72

  • Gost
Odgovori #30 : 23 Marec 2008, 09:51:13
Malo za hec ;) ena trapasta vaja na tarčo - da mi Amelie skoči na ramo v položaj Gospoda Fickota od Pike Nogavičke.

1. seansa: Sem na kolenih in držim target stick tako, da je konica cca. 20 cm nad mojim hrbtom. Amelie poveljujem, naj se s smrčkom dotakne konice (za to imava povelje touch).
2. seansa: Umaknem tarčo, Amelie iz moje pozicije sklepa, kaj je treba narediti. Sčasoma potrjujem samo pristanke na desni rami.
3. seansa: Utrjujem in dodam povelje.
4. seansa: Počasi se dvigujem (do vzravnane stoje).
5. seansa: Z Amelie takole hodim naokoli.



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #31 : 23 Marec 2008, 10:15:00
Maja, tako tudi Wi meni stoji na hrbtu, če lepo gor skoči. :)
Koliko kg pa ima zdaj Amelie? Wi jih ima malo več kot 15, pa jo je malo težko takole gor na ramah držat več kot minuto. :-\

Pa še en nov Wijčkim video
http://tollerwi.blogspot.com/2008/03/snow-for-easter.html --> Target mat

Bom poskusila posneti še kako izgleda učenje "front" pozicije s target mat. :)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


maja72

  • Gost
Odgovori #32 : 23 Marec 2008, 10:27:27
Ja, tole bolho od psa je precej lažje okrog nositi kot Wickota, Amelie ima namreč 7 kg ;).

Iiiii, kako si lepo vse skupaj posnela  :o :o :o! A ne, kako se pes pri tem zabava in kako nekako logično mu vse skupaj deluje. Jaz si tudi nisem znala predstavljati, dokler nisem nekaj vaj na ta način zvadila in prebrala knjige, ki je tako entuziastično napisana, da človeka kar potegne noter, da bi vse probal. Se pa Wicko točno tako poklopčka kot Bajk - kar plane s tačkama gor. Vidve sta res enkratni :o!



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #33 : 23 Marec 2008, 10:37:43
 :D
Včasih še tako gor stopi da ima levo tačko gor, z desno pa po luftu maha ali pa se samo s kremplji na hitro dotika. ::)
Ko pa front delava pa ji itak rito meče levo in desno.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


maja72

  • Gost
Odgovori #34 : 23 Marec 2008, 17:12:11
Sem poiskala še filmček, na katerem Joanna Hill kaže uporabnost foot target pri vaji poleg - da pes svojo sprednjo desno tačko ravna po vodnikovi levi nogi. Joanna iz tega izpelje natančnost pozicije v smislu poravnanosti tačke-noge; pozornost dela posebej, pozicijo glave oz. psičkovega zgornjega dela telesa pa na target stick. Zdaj se vse skupaj najbrž sliši cela znanost, ampak ko zvadiš vsak element posebej, se da čisto tekoče skupaj zložiti ;).

Semle sem naložila: http://www.youtube.com/watch?v=OU4yZuPyT9M

Mogoče samo še tole v pojasnilo ... Krovni sistem šolanja, po katerem jaz delam, je t. i. sistem lego kock (avto Gary Wilkes) - naštudiraš najmanjše enote, tj. kocke, ki jih potem s t. i. chainingom sestavljaš v večje enote oz. verige. Bom skušala razložiti pri vaji desno okrog vodnika iz frontalnega sedi na sedi na levi.
a) Lego kocke sistem učenja to razdeli v 3 vaje (kocke): 1. sedi spredaj 2. gibanje okoli vodnika 3. sedi na levi. Vsako kocko naštudiraš posebej in imaš na svojem povelju. Pomembno je preštudirati, kaj boš vzel za kocko, smisleno je, da vajo, ki ti pride velikokrat prav v sestavljenih vedenjih. Ko učiš novo vajo, psu samo daš zaporedje vaj in po nekaj ponovitvah združiš pod novo povelje, ki je sestavljeno. Pes bo ohranil vse kocke, vedenje v t .i. chainingu pa tudi.
b) Klasično učenje uči opisano vedenje v enem koraku - psa pripeljemo na sedi spredaj, potem ga pripeljemo okoli sebe in navadno v istem koraku še na sedi na levi. Tudi če sedi na levi dodamo na koncu, se smatra za učenje v enem kosu vse, kar pes ne zna kot samostojno vedenje.

Lepota učenja po sistemu lego kock je, da je pes miselno aktivno udeležen v procesu, saj že pri učenju kompleksnejše vaje razmišlja in ni samo pasivno voden. Vaje na targeting so prav take lego kocke, ki jih lahko uštulimo marsikam kot trigger, ki da psu vedeti, kaj od njega hočemo. Psu je lažje v večjo enoto sestaviti več manjših enot kot se v enem kosu naučiti eno vedenjsko klobaso.

No, pa še nekaj je plus takega sistema ... Ker je vedenje razdeljeno na posamezne bloke, lahko korigiramo točno tisto kocko, kjer se je pes zmotil. Namreč kaj narediti, če pes pri omenjeni vaji naredi prva dva koraka perfektno, zafrkne pa samo levi sedi. Če imamo to vedenje na kocki, ga lahko korigiramo posebej, zvadimo posebej in sestavimo nazaj v enoto. Če pa je celo vedenje ena sama veščina, moramo za to, da bomo popravili sedi na levi, vedno vaditi vse od sedi spredaj prek okoli do sedi na levi ...



Panda

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 27 Marec 2008, 21:55:46
joj ljudje, jaz vas obožujem. Vidim, da čisto premalo berem forum in dobivam premalo podatkov. Do zdaj. jaz sem do zdaj uporabljala prvi dve metodi učenja(shaping in tud kar nekaj luringa, čeprav sem se temu poskušala izogibat) ampak jutri se bova začela učit s targetingom. To je zame eno novo odkritje, bomo vidli, kako bo šlo.


petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #36 : 28 Marec 2008, 07:46:57
Panda, knjigo, ki sem to jo posodila za trikce, mi je dala maja72  ;D. Poleg te knjige mi je presnela še cel kup DVD-jev, ki jih na žalost še nism uspela pogledat. Lahko pa ti jih enkrat presnamem in si jih sama ogledaš  ;).

Z Buffy in Gio sem tudi začela učenje s targetingom in gre super  :o.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #37 : 28 Marec 2008, 07:56:05
Poleg te knjige mi je presnela še cel kup DVD-jev, ki jih na žalost še nism uspela pogledat.

hm priznam,tud jaz še nisem uspela pogledat DVD ja. Kja če bi raje naredili en skupinski ogled pri kom ,ki ma dober TV- mogoče bi šlo tako lažje?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #38 : 28 Marec 2008, 08:28:43
target stick with base: Pri "mojih" Angležinjah so target stick with base v manj kot 1 tednu prodaje razprodali celotno zalogo  :-\. Bodo še naročili iz ZDA, ampak utegne trajati najmanj kak teden ali dva :(.

DVD-ji: A potem vam niti ne povem, da sem prejšnji teden dobila 3 brand new DVD-je, ko imate pa še celo zalogo za pregledat ;).

srečanja: Mi smo žal še vedno brez primernega vadišča in brez strehe nad glavo, tako da vas k nam še ne morem povabiti  :(. Če pa ima kako KD možnost ogleda, se mogoče lahko srečamo tam in podebatiramo. So pa to take sorte filmi, da več kot 20 minut naenkrat itak nima smisla gledati, ker so to vaje, ki jih moraš potem s psom delati, ker od gledanja nastane samo konfuzija v glavi, pa še pozabiš takoj vse  :-[. Lahko takrat pokažem kaj od svojega dela s targetingom; recimo pri delu na mat je pomembno, kako psu dostavljaš nagrado, da razvije pravilen način gibanja na mat (pri osnovni vaji nagrajuješ najprej na uri 12 (če je vodnik na uri 6), potem na 3 in 9, šele na koncu na 6, pri rikverc hoji pa ves čas na 6). Vse to jaz zelo težko pišem, ker izpade komplicirano, v resnici pa je zelo preprosto. Lahko pokažem tudi izpeljave na posamezne targetinge, kar ste me nekateri spraševali na ZS, pa, se oproščam  :-[, še nisem vsem odgovorila.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #39 : 28 Marec 2008, 08:38:29
DVD-ji: A potem vam niti ne povem, da sem prejšnji teden dobila 3 brand new DVD-je, ko imate pa še celo zalogo za pregledat ;).

maja72, jaz delam kolekcijo za "hude čase"  :D. Ti kar prinesi. Slej ko prej se bo vse pogledalo.
Pred kratkim sem dobila nov prenosni DVD player in gre lahko povsod z mano. Čakam samo še na lepše vreme in daljše dneve, da bomo lahko vse izvajali zunaj (doma je premal prostora).


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #40 : 28 Marec 2008, 08:47:59
maja72, jaz delam kolekcijo za "hude čase"  :D. Ti kar prinesi. Slej ko prej se bo vse pogledalo.
Enako- edino upam,da ne bo to šele v penzionu  ::)
Mogoče je pa res en prenosnik edina rešitev,ker na dopustu , ko bi bil (morda  ::)) čas pa opreme nimam.
Vsekakor v najboljšem primeru kaže na avgust  :D

aja drugač pa men tud 6 ur skupaj je mala malica. Spomin mi še dela, samo "flasham" zanimivosti...
Edino kje dobit 6 ur?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #41 : 28 Marec 2008, 12:43:40
aja drugač pa men tud 6 ur skupaj je mala malica. Spomin mi še dela, samo "flasham" zanimivosti...
Edino kje dobit 6 ur?

??? Maja pomoje piše o pložajih nagrajevanja in osnova je položaj številk na številčnici ure.  :)


culto

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 28 Marec 2008, 22:06:45
Target stick made in doma. Še čisto svež in to dobesedno, tako, da ga z Casperjem še nisva preizkusila (pobarvanega), pač pa nekoliko prej, ko še ni bil tako lep 8).
Pa kako se je zabaval, so ga bili sami učki ;D






deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #43 : 28 Marec 2008, 22:23:28
moj najnovejši problem :o.Moj debilni pes, brez nagona plena vsak target prinese ::). Od danes dalje še zvezek,ki naj bi bil za talni target  >:(
Menda sem se mal preveča aportiranju posvečala :D. zdej sem pa mal zamišljena- ne upam rečt ne (oz odklikat  ;)),ker je res zanič pes, in res ne bi aportiranja uničila,če sem ga že nekak sestavila skup  :-\ target  bi pa tud rada uporabljala  :-X
Culto,a sprejmeš kakšno naročilce ;)?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #44 : 28 Marec 2008, 22:28:36
??? Maja pomoje piše o pložajih nagrajevanja in osnova je položaj številk na številčnici ure.  :)
ne jaz mislim 6 ur,  da ni preveč gledat videe z idejami o šolanju  ;D.
tako časovno imeti 6 ur časa  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #45 : 28 Marec 2008, 22:38:16
Kaj pa še prilimaš target na tla? Tako da res ni šanse da bi sploh lahko dvignila?
To moram jaz zdaj vedno, ko delam target s tacami, drugače moram vedno ponovno nameščat. ::)

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


culto

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 28 Marec 2008, 22:44:32
deteljica; dobro, da si me spomnila. Target mat so tudi še v izdelavi. Pofotkam in pokažem v nedeljo. Jutri sem cel dan v službi, na žalost ???. Glede naročil pa še ne vem, mogoče :-[. Pa saj se hecaš ;)

Kadar imava na urniku kaj takega KLIK , se Casper zelo zelo zabava ;D



culto

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 28 Marec 2008, 23:06:52
Trenutno  se najbolj mučiva z vajo hoja nazaj KLIK .  Da nama dobro gre se ravno ne morem pohvalit, trudiva se pa ;)
Morda pa Casper čaka novo tarčo ::)



maja72

  • Gost
Odgovori #48 : 28 Marec 2008, 23:32:26
samostoječi target stick: Jaz sem naredila kar nekaj takihle samostoječih targetov, pa se noben ni obnesel, ker se pri dotikanju psa z neke razdalje takale tarča podere oz. pade  :-\. Target stick with base je spodaj polkrožen in ima notri utež, zaradi česar se ob vsakem dotiku psa samodejno povrne v prvotni položaj in torej ni šans, da bi padel na tla. Domače targete v smislu palčke z bunkico na vrhu tako uporabljamo le še za natikanje obročev, za kaj drugega se žal niso obnesli  :-\.

deteljica: Točno o tem govori eden od novih DVD-jev  :P - kako preprečiti nezaželjena komuniciranja psa s tarčami. DVD v sporočilnem smislu ni baš nekaj, meni pa je bilo v veliko korist videti, kdaj in kako te babe potrjujejo, torej detajli. Ves DVD je narejen z eno madžarsko vislo in Kay v ozadju stalno brunda nekaj v smislu "če je Helen Phillips s temle živčnim psom uspelo, bo vsakemu uspelo"  ;D. V primerjavi z mano je njihov način potrjevanja dosti bolj hladen in neoseben, ampak očitno v primerjavim z mojim cvilečim navdušitisom dosti bolj učinkovit ;). Med drugim je primer uvajanja akcijskega povelja. Helen to psico nauči v 5 poskusih; jaz bi rabila najmanj 5 seans  :-[. (Akcijsko povelje pa je, da psico nauči sedi ne z glasovnim in ne s telesnim poveljem, ampak s kontekstualnim poveljem zapenjanja jopice - ko si Helen obleče jopico in si jo začne zapenjati, se psica samodejno usede. Uporabno, a ni, no.)

culto: Zmanjšaj razdaljo! Tole na posnetku je dosti preveč za Casperja. Jaz sem z Amelie nekaj seans delala na 1 m in celo manj, potem pa sem zelo hitro podaljšala na 10 m. Jaz tudi hoje nazaj ne bi delala, dokler ni na povelju pošiljanje na mat iz pozicije pred vodnikom (ura 6 na številčnici). Target mat naj bo nekaj, kar pes s tačkami začuti kot drugačen material od okolice; meni so se v neki fazi čisto dobro obnesli navadni avtomobilski gumijasti predpražniki, ker so dovolj težki, da se ne premaknejo kar tako. Če boste mat kot trigger uporabljali še kje, naj bo nekaj takega, kar se prilagodi še kaki drugi obliki in torej ni kos lesa. Jaz sem Amelie del preproge nalepila na steno in jo tako učim dvig zadnjih tačk. Sicer pa eksperimentirajte, psi so tako različni, da je zagotovo n različnih načinov ;).



Panda

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 29 Marec 2008, 01:02:44
Men je tud Ben skos prinašal karton, pol sem ga pa dala na hobuk, na katerga je vajen stopit. Ampak ko sem vrnila katron  na tla ga je spet prinašal. Ah ja, to bo še zabavno ;)

Petrca teb moram vrnt knjigico ja, sem jo skopirala in je nekaj čist zabavnih trikcev not. zdej sem ga naučila vozit na vrvico navezan voziček naokrog. Lahko pogledaš na koncu novga filmčka. Z veseljem bom pogledala še kak dvd.

Ja jaz sem tud za skupen ogled česa takega,takoj. Jaz sicer mam dober tv ampak na borih 20 kvadratnih metrih. Sigurno ma kakšno društvo tv.


culto

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 29 Marec 2008, 09:25:42
Target stick with base je spodaj polkrožen


Morda nisi dobro pogledala fotke. Prav tako je spodaj polkrožen in stvar deluje ;)
Se ne prevrne in se vrne v prvotni položaj. Mogoče bi bilo dobro edino to, če bi se nekoliko bolj zazibal, ampak važno je,
da ga jaz vidim ko se premakne se mi zdi ;)



maja72

  • Gost
Odgovori #51 : 29 Marec 2008, 09:32:01
Seveda sem dobro pogledala  :P. Jaz sem imela v mislih drugačno polkrožnost ;). Verjemi, da je razlika v delovanju pri 7-kilskem Casperju ali 30-kilskem Bajku ;). Bom danes skušala fotografirati, kar je ostalo od mojih domačih tarč, ki so bile v temle stilu. Verjamem pa, da Casper tega ne premakne tako hitro; ko trapasti Bajk na polno prišpona, se tarča zaziba že od vetra, ki ga ustvari, da ne govorim o šapah, ki opletajo vsenaokrog  >:(.

Za majhne pse pa zgleda super in po moje lahko kar naročila pričneš pobirati ;).



najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #52 : 29 Marec 2008, 20:29:14
Citiraj
Za majhne pse pa zgleda super in po moje lahko kar naročila pričneš pobirati ;) .
 
 

Js bi tkoj naročla. :o

LP Anja
Naj album


maja72

  • Gost
Odgovori #53 : 01 April 2008, 19:38:22
Obljuba dela dolg, evo target stick with base. Reč je fenomenalna, glede velikosti ipd. pa upam, da fotografije povedo dovolj. Ne znam vam opisati, kako je narejen base  :-[, Moj pa pravi, da deluje na podobnem principu kot je tisti, po katerem se jadrnica ne potopi. No, ta base se namreč res ne prevrne ... Tisti krogci pa so tarče za učenje raznih vaj s tačkami in smrčkom.










n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 06 April 2008, 18:49:13
Ker vas je veliko toliko navdušenih nad targetom, sem tudi jaz danes en mal premišljevala, ker sem se včeraj (na prikazu BBh in RO) rahlo zamislila nad najinim šlampastim "poleg", da bi se stvari lotila še enkrat od začetka s pomočjo tarče

In sicer sem si jaz to zamislila nekako takole:
-najprej naklikam dotikanje tarče (kvadratka 10x10cm) s smrčkom
-tarčo premikam naokoli (da ni pač vedno na istem mestu) in jo tudi počasi zmanjšujem (zaradi večje natančnosti)
-tarčo si nalepim na hlače, na mesto, da je Nero pač v takem položaju, kot mora biti za ta pravi poleg, ko se s smrčkom dotakne tarče (pač najprej dotiki samo v sedi, pa potem en korak, pa dva koraka...)
-podaljšujem dotike, počasi dodajam povelje
-umaknem tarčo, in nadaljujem naprej brez

Zdaj me pa zanima:
-a je to sploh dobra ideja, oziroma če je vse skupaj sploh dobro zastavljeno, oziroma a ima kdo izkušnje učenja poleg na target?
-če ja, kako naj se potem (čez čas) lotim odstranjevanja tarče?

lp Nina


maja72

  • Gost
Odgovori #55 : 06 April 2008, 19:07:55
Zdaj me pa zanima:
-a je to sploh dobra ideja, oziroma če je vse skupaj sploh dobro zastavljeno, oziroma a ima kdo izkušnje učenja poleg na target?
-če ja, kako naj se potem (čez čas) lotim odstranjevanja tarče?
Jaz sem svojega psa učila poleg na target, in sicer samo pozicijo oz. t. i. fine-tuning, mikrolokacijo - da je res na mojem boku. Grobo lokacijo sem delala na shaping, poravnavanje zadnjega dela, da mi ne hodi v klin, pa z vajo "side" (opisana v temi ples s psom). Kas sem ga učila posebej, tudi na target, a na drugačen način kot mikrolokacijo. Ko je vse elemente znal posebej, sem združila v eno vajo; zgleda mogoče malce komplicirano, ampak ni, ker pes pošteka. Kako vse skupaj izpade, bo pa lahko povedala Azu, ki je videla, kako mi pes dela poleg in menda niti ne zgleda tako slabo ;).

Tvoja ideja se mi pa žal ne zdi v redu  :-[ - poleg je dinamična vaja oz. vaja v gibanju, ki je jaz ne bi učila s statičnim orodjem, kar dotik tarče je. Za vaje v gibanju jaz uporabljam premikajočo tarčo, torej target stick - namen target sticka v gibanju je, da mu pes sledi, NE da se ga dotakne. Pri sledenju palčki torej ne klikaš tega, da se pes rumene bunkice dotakne, ampak da ji pes sledi. Podobno kot klikaš rikverc v gibanju in ne v trenutku, ko se pes ustavi. Target stick namestiš v levo roko tako, da je bunkica v poziciji, kjer bi rad, da ima pes smrček. Pes, ki zna vajo "sledi target sticku", bo vedel, da sledi bunkici in ne bo grabil za njo. To s palčko ponoviš tolikokrat, da psu preide položaj pod kožo; navadno pa ni treba prav dosti. Potem umakneš stick in pes navadno ne bo spremenil položaja smrčka v kar nekaj, ampak bo smrček ostal tam, kot je bil pri sledenju tarči. Klikaš samo ta vedenja in ostala ignoriraš; torej po umiku tarče, ki je bila samo trigger za pravo pozicijo, v bistvu klikaš na shaping.

Da bi izgubila pozornost, jaz še nisem videla, kajti pozornost je pri meni predpogoj za katero koli vajo in je psu v podstati vsega, kar počneva. Tako da mi niti enkrat ni začel gledati v tarčo, ampak je bila pozornost vseskozi na oči. Pozornost sicer učim posebej, ampak je nimam na povelju, ker, kot rečeno, je to pri meni predpogoj za katero koli vajo in tudi vsako seanso začneva s pozornostjo. Vedno.

Vidim, da vas tole z umikanjem tarče precej skrbi  ::). Bom skušala nekaj napisati o tem, ker je precej preprosto, ampak moraš pa res prav skupaj sestaviti. Obljubim, da čim prej razložim ;).




n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 06 April 2008, 20:32:38
Midva sva na začetku začela delati poleg s hrenovko v roki, tako da je bil Nero ves čas "priklopljen" na hrenovko, jaz pa sem jo držala v takem položaju, kot sem hotela da pač je.
Moram rečt, da je zelo hitro pogruntal kaj točno hočem od njega, tako da je lahko samostojno zraven mene hodil, jaz sem pa klikala tiste najlepše položaje. Ampak... se je mojim domačim to vse skupaj tolk fino zdelo, da so nagrajevali vsak približen poleg, tako da se je frajer mali navadi zdaj pol metra stran od človeka hodit (in seveda tolk stran si pač lahko tudi privošči, da je mal pred mano in ubistvu hodi postrani, da me lahko gleda) in mi ga nikakor ne uspe prepričat, da naj pride bližje. Tako da sem ubistvu ravno zaradi tega začela premišljevati o tarči.  :-[

Tale ideja z nalepko na hlačah, se mi je zdela taka, najbolj "logična" in enostavna, o drugih načinih pa potem sploh nisem več razmišljala.  :-[

Kako pa psa prepričat, da tista kroglica na target sticku ni za ujeti ampak za slediti ji? Najprej klikaš prihod k palčki, ki jo potem premikaš naprej in upaš na to, da ji bo pes sledil? Ali je pač kakšna druga skrivnost?  ???

Zgleda, da bom morala poleg narediti res po kockah, da popravim kar smo pozimi "pokvarili", tako da grem zdaj probat target stick skupaj spravit, pa mal preštudirat vajo "side" in mal probat, če nama bo kaj uspelo.  :)

Maja, kako si pa kas učila, če ni prevelika skrivnost?

lp Nina


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #57 : 06 April 2008, 21:33:30
če te samo oddaljenost moti , klikaj dotikanje noge s plečko.
targeting dela telesa na tvoje telo  ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #58 : 07 April 2008, 17:54:13

Kako pa psa prepričat, da tista kroglica na target sticku ni za ujeti ampak za slediti ji? Najprej klikaš prihod k palčki, ki jo potem premikaš naprej in upaš na to, da ji bo pes sledil? Ali je pač kakšna druga skrivnost?  ???

mene tudi to zanima...  :) če ima kdo kaj volje,bi bila zelo vesela razlage,kako psa naklikaš za target,kako dosežeš da se je dotakne s smrčkom,kakšna je razlika med učenjem da se tarče dotakne,ali da ji samo sledi... ? sej vem,veliko vprašanj,ampak bomo začeli uporabljat kliker,in bi rada prej vse izvedela in razjasnila,da ne bo ratala zbrka na koncu  :-[


maja72

  • Gost
Odgovori #59 : 07 April 2008, 19:11:14
Maja ima že par mesecev na ekranu monitorja post-it, da mora napisat članek o targetingu, pa se ne loti, ker je toliko vsega  :-[. Ne vem, kje naj začnem, da ne bo preveč, kajti moji posti tendirajo k temu, da ratajo romani  :-[. Bom poskušala po delih ...

1. DOTIKANJE MIRUJOČE TARČE
Najprej moraš psa naklikati z mirujočo tarčo z vsaj 2 različnima deloma telesa, denimo s smrčkom in s tačko. Za dotik s smrčkom jaz uporabljam bunkico od target sticka, najprej pa hrbtno stran moje dlani. Torej - klikam dotik hrbtne strani dlani s smrčkom. Potem delam vajo s tačko, in sicer na pokrovček. Potem generaliziram dotik s smrčkom z dlani na target stick. Držiš pri miru, ko se pes dotakne, C & T. Potem palčko umakneš in spet približaš ... In tako postopoma dodajaš motnjo, npr. približaš roko s stickom in roko s hrano. To je za psa navadno zelo težko, saj se mora naučiti, da dotik targeta prinese hrano iz druge roke. Veliko psov začne na tej stopnji s smrčkom butati v roko s hrano. V tem primeru samo povečaš razdaljo med rokama, kar psu zelo olajša odločitev (* je pa ta vaja tako dobra prav zato, ker pri psu vadiš klikanje odločitev, ne vedenje, kar je po mojem mnenju pri pasjem šolanju ključnega pomena).

Ko pes obvlada dotik s smrčkom in dotik s tačko, se lotiš kake druge vaje targeta na smrček in na tačko. Nikoli ne delaš 2 vaj na target na smrček hkrati in tudi nikoli 2 vaj na target na tačko hkrati. Izpeljav targeta na smrček je nebroj, recimo poljubček na lička ali kamor koli. Ko pes ve, kaj je dotik tarče in je to na povelju, jaz imam za smrček recimo "touch", približaš stick licu in rečeš "touch". Tako narediš ene 3x, potem stick umakneš in zelo zelo velika verjetnost je, da bo pes spet smrčknil na lice. No, jaz še nisem videla psa, ki tega ne bi naredil. Povadiš naprej na shaping in dodaš povelje. Kot vidiš, je target vzvod za nova vedenja, trigger, ki psa spodbuja v pravo smer. Metoda učenja, ki ji sama sledim, je namreč ta, da s preveliko shapiga iz nule psa lahko zafrustriraš, ker iz neskončne množice vedenj ne ve, kje naj začne ponujati. V iskanju možnosti, kaj naj naredi, pa se izčrpa. Target pomaga ravno tu, ga torej usmeri na pravo pot ... A se ta del razume  ::)?

2. DOTIKANJE PREMIKAJOČE TARČE

Ko pes obvlada ene par mirujočih targetov, začneš delati na premikajočega. Čisto simpl - vzameš stick in si pač toliko spreten (beri: dovolj hiter), da stick lepo pelješ v gibanju mimo psa, v višini glave, da se ne steguje in da ne hlasta. Nič ne poveljuješ, kar naj bi psu dalo vedeti, da "touch" pač ne delamo. Ko pes naredi lep gib sledenja palčki, C & T. Poskusite to s psi, ker je res totalno izi. Čisto isto, kot pač sledi vaši roki, če delate na luring ;). Razlika je pa pač ta, da pri mirujoči tarči tvoja roka miruje, pri premikajoči se pa giblje  ;D. In pes zagotovo je tako smart-guy, da bo to dvoje ločil. Še zabavno se mu zdi ;). Za gibanje imaš tudi povelje, jaz recimo "follow".

n + n: Saj tvoja ideja je tudi morda čisto kul, poskusi, pa boš videla ;). Ničesar ne moreš generalno zafrkniti, delaj par dni tako in boš videla, če ti pes hopsa v dotik. To je bil namreč moj pomislek pri dotikanju med gibanjem - da ti bo pes klopčkal tarčo, namesto da bi hodil. Če pa sledi sticku, pa lepo hodi, ker mu je treba slediti tarči, ne pa se je dotikati ;). Kas sem učila tako, da sem dala levo roko s targetom v odročenju od sebe, kot da bi rezala zrak z iztegnjeno roko. Tako sem imela več manevrskega prostora in boljšo hitrost kot pri nalimanem poleg. Pes je moral slediti targest sticku, jaz sem z uravnavanje višine palčke dosegla kas. Če daš namreč malo višje, mora dati pes glavo malo višje, s tem se popravi njegova celotna figura in ven izpade kas. C & T, ko ti je všeč. Skupaj še nisem čisto dala, ampak se ne bojim, da ne bo ratalo. Res, pri klikanju je meni najbolj všeč to, da poskušam, improviziram, kaj opustim, kaj obdržim. Ne se bat, da boste psa zmedli, ker ga ne boste!!! Dokler ni vedenje na povelju, je to za psa pač neke vrste igra, res, ne skrbet, sprostite se in poskušajte ;). Fear is the mind killler  8).

Evo, takole pravi guru Morgan Spector: "The target stick is perhaps the most versatile training tool in your kit, and next to the clicker one of the most indispensable. You can use it to teach any exercise in which targeting is an elemnt, or in which targeting can clarify a concept in the dog's mind. It is also an excellent strarter tool for both the crossover and the new trainer, as well as the dog." A mi zdaj verjamete, da je targeting res kul zadeva ;).