Koliko česa na kg teže psa

zvezdicazaspanka · 18913

zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
: 29 December 2007, 19:09:08
Nisem našla podobne teme, tako da če obstaja me prosim usmirite.

Odločila sem se, da poskusim doma z dieto, prej je bil kuža na briketih in smo se nekako orientirali po tabelci. Zdaj pa mu kuham meso in kašo. Problem pa je, ker se mi tudi približno ne sanja kašne količine bi on potreboval. Ima skoraj 17kg, moral bi zgubiti kakšen kg. Koliko g mesa bi potreboval na dan, koliko kaše? ???

Prosim za kakšen nasvet.

Lp.



zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 30 December 2007, 09:18:02
Ma res noben ne ve? Kam naj se obrnem oz. kje bi lahko izvedela ta podatek?

Gre za to, da se bojim da ne bi se zredil, po drugi strani pa tudi ne bi rada videla da mu dam za jest premalo.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 30 December 2007, 12:29:45
Pomoje je najlažje tako, da si zapisuješ koliko mu kdaj daš, potem pa opazuješ ali se redi ali je presuh in nato prilagajaš količino hrane.

Imam pa doma eno knjigo o doma pripravljeni hrani. Bom pogledala pa ti sporočim kaj tam piše :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #3 : 01 Februar 2008, 12:14:21
Za začetek tole (33 lb je približno 15 kg) http://dels.nas.edu/dels/rpt_briefs/dog_nutrition_final.pdf , se ti pa splača poiskati po različnih standardih kaj so minimalne in kaj optimalne potrebe.


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #4 : 03 Februar 2008, 22:12:41
Pa ce nimas kaksnega posebnega razloga (alergija npr.) samo meso in kasa nista primerna hrana za psa.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


zvezdicazaspanka

  • *
    • Prispevkov: 227
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 Februar 2008, 09:18:12
Vem, da sama kaša in meso seveda nista primerna hrana. Imamo alergijo, ki se že nekaj časa vleče. In smo poskusili s kuhanjem, pa se je potem nadaljevalo občasno bruhanje, tako da smo bili spet pri vetu in zdaj ima spet briketirano prehrano in pa ranital. :'(



Anjica

  • *
    • Prispevkov: 32
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 31 December 2013, 10:58:07
da malo obudim temo. Link, ki je podan zgoraj ni več veljavem, zato me zanima če bi mi znal kdo pomagati. Doma se nagibamo da bi začeli psu malo več kuhati, vendar je problem saj ne vemo koliko g mesa in zelenjave itd. bi cca 18kilski pes rabil dnevno  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #7 : 31 December 2013, 11:05:04
Ni čiiisto tako enostavno.
http://www.dogcathomeprepareddiet.com/index.htm
http://www.monicasegal.com/

Pa še je ena fajna knjiga, samo sem pozabila naslov, jo je pa pred časom ena na forumu prodajala. V glavnem, se je treba res pozanimat, da je hrana uravnotežena.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #8 : 31 December 2013, 11:27:42
Kot orientacija bi naj bil količinsko kuhan obrok 3x večji od obroka briketov. Js skuham en velik pisker iz 50% mesa, 25% zelenjave in 25% ogljihovih hidratov (eni se držijo 1/3 mesa, 1/3 zelenjave in 1/3 OH), mu dam "na oko" in na daljši rok opažam da je količina ravno prava. Če bi se preveč redil bi zmanjšala in obratno. Ni treba preveč komplicirat, sploh če ne bo jedel le kuhano oz. mu bodo osnova še vedno kvalitetni briketi.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 31 December 2013, 12:24:23
http://www.dogaware.com/
To je ena zelo dobra spletna stran o hrani... Drugače pa še razni forumi, se da tudi kaj uporabnega najde gor:
http://www.dogster.com/forums/
http://dogfoodchat.com/forum/

Če ti kaj pomaga, jaz hranim kuhano, psica ima 43 kg, poje pa na dan cca. 800g hrane (400g mesa, 200g zelenjave, 200g žitaric), dobi pa v dveh obrokih. Vsak drugi ali tretji dan dobi namesto enega obroka mesnate kosti. Drugače je načeloma količina hrane 2-4% telesne teže psa na dan, prilagajaš pač na aktivnost psa, pa če se redi ali hujša  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 31 December 2013, 12:34:14
Bolje je preračunat kalorije, kot pa hranit po %.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #11 : 31 December 2013, 12:44:49
Vsak drugi ali tretji dan dobi namesto enega obroka mesnate kosti.

Kuhane al surove? Js si kosti ne upam dajat kuhanih in če je že treba (parkljev mi včasih noče surovih jest) samo na hitro pokuham v toliko da kost še ostane surova.

Ko človekpride enkrat do preračunavanja kalorij za sebe ali za psa, se mu čist počasi začne fuzlat  ;D




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 31 December 2013, 12:48:22
Pri nas nismo nikoli komplicirali. Pes je dobil toliko, kolikor je pojedel takoj, ne da bi kaj zijal okoli oziroma še za spoznanje manj (tako, da bi, če bi mu bilo na voljo z vseljem pojedel še par žlic tako da ostane nekaj rezerve za priboljške ).
Potem pa psa opazuješ, če je (poleg ostalih znakov dobrega počutja in zdravja) primerne teže (koliko je to je odvisno tudi od želja lastnika - jaz imam rada mlade pse zelo suhe, starejši pa morajo imeti malo zaloge) in glede na to prilagodiš obrok (povečaš, zmanjšaš, spremniš sestavo)
Naj bi bilo vsaj 1/3 mesa, vendar lahko vsebnost mesa zvečaš, če hočeš. Razmerje med oh in zelenjavo pa lahko variira glede na to, koliko zelenjave imaš na voljo. Če želiš psa shujšat, daš več zelenjave in manj oh. Hrano sicer lahko pripraviš tudi samo iz mesa in zelenjave, vendar se mi zdi to za zdravega psa povsem nepotreben strošek. Dobro je dodati kakšno žličko dobrega olja (lososovo, laneno, svetlinovo...) in če hraniš izključno doma pripravljeno hrano tudi Ca/P (lahko kar v obliki v pečici posušenih zdrobljenih jajčnih lupin). Tako smo hranili naše pse dokler ni bilo na voljo komercialno pripravljene hrane, rezultat je bil samo malenkost slabši kot pri hranjenju z briketi.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 31 December 2013, 12:53:01
Surove seveda. Mogoče dam včasih kake goveje iz juhe kuhane, ker itak samo meso dol potrga, poliže mozeg ven in mogoče malo obgloda, drugače pa ja, vse surovo. Tudi meso dam surovo, samo zelenjavo in ogljikove hidrate kuham.

Nika, ti skuhaš tako en velik pisker... Zanima me kako potem skladiščiš hrano? V hladilniku, za koliko dni? Daš kaj v zmrzovalnik?
Jaz sicer skuham tako za 10 dni, recimo malo več kot pol hrane pustim v hladilniku, ostalo zamrznem. Pa se vedno sprašujem ali je OK zamrzovat ogljikove hidrate? Se kar precej spremenijo, sicer pa problemov zaradi tega psica nima.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14 : 31 December 2013, 12:54:34
Kuhane al surove? Js si kosti ne upam dajat kuhanih in če je že treba (parkljev mi včasih noče surovih jest) samo na hitro pokuham v toliko, da kost še ostane surova.

Ko človekpride enkrat do preračunavanja kalorij za sebe ali za psa, se mu čist počasi začne fuzlat  ;D

Ko imaš psa, ki se z lahkoto zredi, če 7 dni dobiva par gramov viška hrane in zelo težko oz. počasi shujša. Ja, greš vagat koliko briketov dobi in izračunaš koliko kcal dnevno je zadosti.
Apetit je pa tak, da dol padeš, bi požrla bistveno več, kot potrebuje...in kam bi pol prišla?

Tudi pri predebelih ljudeh-ne samo kaj vnaša-tudi kcal se omeji. 
Je pa enostavno hranit na oko, če imaš normalnega psa. Ko sem jaz hranila na uč, so kilogrami šli gor.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #15 : 31 December 2013, 13:02:37
Pri psih, ki se hitro zredijo, se črta oh skoraj v celoti (mogoče malo kosmičev)in ostane samo še manj mastno meso in veliko zelenjave. Vendar ne vem za način, pri katerem tak pes ne bi bil vedno lačen, veliko bolj enostavno je hranjenje pretežno z light/senior briketi.


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 31 December 2013, 13:09:34
čara, imam psa, ki bi pojedel vse in se tudi hitro zredi in ne, ne rabim računat kalorij. Na začetku kuharije sem vzela eno razmerje, za katero sem predvidevala, da bo psici najbolj pasalo glede na njene probleme z prebavo, ki jih je takrat mela (podobno kot sedaj, samo da sem dajala malo več mesa). Zračunala sem 2% teže (43 kg, vzela sem 800g + priboljški) in tako hranila. Prebava je bila OK, psica mi je pa kar sama shujšala (naenkrat so se ji rebre čutile). Potem je žal prišlo tisto obdobje mirovanja in se je zredila nazaj (ampak se ne sekiram, ker je zima in nič ne škodi, če ima sedaj kak kg več). Sedaj je 800g hrane z domačimi, večinoma mesnimi priboljški vred in lepo ohranja težo.

Torej ja, saj lahko računaš kcal, če se ti da in se ti to zdi nujno potrebno. Jaz tega ne delam, ne za sebe, ne za psico, pa se obe hitro zredima. Tudi ko hujšam ali pa hujša moja psica ne računam kalorij, ampak malo zmanjšam hrano in izbor hrane (manj ali nič ogljikovih hidratov predvsem). Pa saj ja vidiš kdaj se ti psica začne redit in pač malo zmanjšaš hrano, ne vem v čem je tak problem?  ??? . Kot si napisala, če 7 dni dobiva par gramov preveč pa se že zredi. Ja potem pač začneš dajat par gramov manj pa se ti ne bo zredila  ::)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #17 : 31 December 2013, 13:50:59
jaz imam rada mlade pse zelo suhe, starejši pa morajo imeti malo zaloge

Tudi jaz in mi je šele zdaj ko je pes sedem let star ratalo narest malenkost zaloge. Že tako je vedno zelo šparovno jedel in če sem ga že nafintirala za malo več je pač še malo več posral, letos pa zgleda prihaja do določenih sprememb in poje bistveno več (pol več glede na ponavadi in ravno prav glede na tabelce), pozna pa se mu tudi na masi. Sam še vseen če mu bi dala še na to višek hrane bi več šlo iz njega in se ne bi zredil.

Nika, ti skuhaš tako en velik pisker... Zanima me kako potem skladiščiš hrano? V hladilniku, za koliko dni? Daš kaj v zmrzovalnik?

Aja meso še vedno daješ surovo, js ko kuham kuham vse in naredim tako brozgo, ker drugač bi pa res sam meso ven pobral  :) V tavečji pisker gre za 3 do 4 dni hrane, tako da imam kar v hladilniku. Vem da so pri nekaterih včasih kuhali samo meso in zelenjavo, to sprakirali v manjše pakunge in za obrok skuhali ter dodali še OH.

Tudi ko hujšam ali pa hujša moja psica ne računam kalorij, ampak malo zmanjšam hrano in izbor hrane (manj ali nič ogljikovih hidratov predvsem).

In povečaš gibanje, tako bi bilo pravilno hujšanje  :) Je pa isto pri ljudeh in psih - čimveč mesa, zelenjave in vode, ter čimmanj ogljihovih hidratov, tud sadje ne deluje ravno shujševalno. Vsaj 5 obrokov dnevno.  Js ne poznam nikogar, ki bi štel kalorije in bil čist "diht" (čara ne zamert  ;)) Ker ko enkrat to začneš je cel dan podrejen kalorijam in vsak obrok pojeden skoraj v paniki, da na konc dneva ne bi bilo presežka



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 01 Januar 2014, 13:40:30
Na začetku sem jaz tudi morala vse kuhat pa naredit brozgo, ker drugače ni preveč rada pojedla, je bila navajena samo na meso, ker je prej jedla surovo, brez rastlinskih stvari. Sedaj se je nekako navadila in poje brez problema vse tudi če ni brozga. Itak pa v veliko obrokov dodam kako olje, jogurt ali skuto pa je potem obrok bolj okusen. Pa drobovino še kuham zaenkrat.

Bom pa začela potem sedaj raje kuhat tako količino, da lahko vse v hladilniku skladiščit... Po moje tudi ni ravno OK, da tolikokrat zamrzujem vse skupaj  :-\



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #19 : 12 Januar 2014, 13:40:00
Pri kuhani mesni prehrani verjetno isto velja 80% mesa, 10% organov in 10% kosti? Koliko katerih dodatkov je potrebno dodajat, če pes ne prenaša kosti?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 12 Januar 2014, 13:52:50
Hmm, mislim, da ne. Kosti itak ne smeš dajat kuhanih. Ostalo se pa mislim, da nekateri vitamini izgubijo in zato ni vredu. Bi blo treba malo pogooglat, na kake tuje forume in spletne strani pogledat pa na dogaware je velikokrat kaj pametnega: http://www.dogaware.com/diet/homemade.html . Sicer nisem nikjer zasledila takega razmerja, ker se pač kosti ne smejo hranit kuhane. Najbolj mesno razmerje, ki sem ga zasledila je bilo 75% mesa (5% jeter oz. organov) in 25% zelenjave. Potem pa dodajaš še kalcij (jajčne lupine ali kaki drugi pripravek), ker pač ne hraniš kosti.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #21 : 12 Januar 2014, 16:05:05
Koliko je "mera" za jajčne lupine, ena tamala žlička pri doma kuhani hrani? Da bi v tem primeru pač dajali dve ali tri?

Sem pa že nekaj časa nazaj brala ene članke, kako se s kuhanjem mesa nič ne izgublja, le vode je manj. Bom probala poiskat.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 12 Januar 2014, 17:23:30
Glih na tisti strani, ki sem ti jo pripopala piše. Tam piše "1/2 teaspoon per pound food", en pound pa je malo manj kot pol kg. Tako, da bi šla 1 čajna žlička na kilo hrane. Je pa v eni žlički zmlete jajčne lupine 1600-2000mg kalcija, če ti to kaj pove. Koliko je treba dajat v samo mesno hrano nebi vedla, nikoli nisem mislila tako hranit, tako, da se v to nisem poglabljala. Po moje je kar dovolj toliko. Ali pa, da pač dodajaš surove kosti, tako vsaj jaz rešim ta problem.

Zakaj pa si se sedaj odločila tako hranit?  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 12 Januar 2014, 17:50:08
Še nisem do tja, do tule sem zaenkrat prišla - http://nanook.si/prehrana . So še tabelce za točno preračunavanje vsega, če se komu da špilat.

Drugače pa ne sprašujem za sebe, gre za psico ki so ji približno leto dni nazaj predvideli v najboljšem primeru še en mesec življenja in so na konju že s samo tem dejstvom, in tem da psica sploh samostojno je. Glede na njeno ostarelost in ne ravno najboljše zdravstveno stanje, ji dajo kar ji zapaše, kar pa izključuje OH in zelenjavo, večinoma tudi brikete, seveda pa niti vse vrste mesa niso zadost dobre za njo. Kosti pa ne prenaša in študirajo kako ji vnest vse kar je treba, da je ne bi zdaj neslo pomanjkanje kajjsvemčega. Itak sama ve kaj ji paše, sam še vseen bi radi dosegli vsaj približno uravnoteženo prehrano, čeprav je treba upoštevat da dodatkov najverjetneje niti ne bo jedla. Tko da s trenutnim stanjem so pravzaprav čist zadovoljni, sam če bi se pa še dalo kaj izboljšat pa tudi ne bi bilo slabo.  :)

Hvala  :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 12 Januar 2014, 18:17:13
Tale spletna stran je tudi OK, jaz se večkrat kaj špilam z tem  ;D

Aja... Da bi pa surovo meso jedla pa ne? Saj ja, tud po moje je takemu psu najbolj pametno dajat tisto kaj si sam izbere, da bo jedel oz. mu paše. Če je to meso naj pač samo meso je, pa še kake organe občasno in dodatek jajčnih lupin. Pa kako olje mogoče? No, tudi omega 3 je fajn, sploh za starejše pse pa, vitamin E je fajn dodat sploh, če dodajaš omega 3, vitamin C sem tudi zasledila, da nekateri dajejo (tudi na dogaware je pod priporočene dodatke), pa ponavadi se itak vitamin C in E dobita skupaj kot tekočina tako, da po moje ne bi bil problem tega ji pojest  ;) .