vitamin C

black beauty · 13698

black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
: 20 Januar 2008, 17:35:30
mene pa zanima ali kdo dodaja svojim psom vitamin C-naj bi preprečeval displazijo kolkov. meni je vzreditaljica svetovala in dodala tablete zraven. je pa res da naj bi ta vit. c bil naraven in ne sintetičen.

članek o tem sem prebrala tudi v reviji moj pes-tista ko je predstavljena pasma gordon seter če se ne motim.

me pa zanima kaj mislite o tem drugi? ima kdo kakšne izkušnje s tem?

lp



porti

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 7
  • Portiji so zakon! :)
Odgovori #1 : 21 Januar 2008, 09:42:13
http://home.att.net/~wdcusick/013.html

Tu je objavljen članek, ki govori proti temu, da dajemo psu vitamin C. Mi ga ne dajemo in vedno gledamo nalepke, da ga v hrani ni, pa kuža nima nobenih problemov.


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #2 : 22 Januar 2008, 19:08:14
no tukaj je pa link ki je ZA dajanje vitamina C http://www.skansen.com/nutrition/VitC.htm

vsekakor vreden da ga preberete četudi je nekoliko dolg. js vem da bom svoji devala naraven vit. c, saj njena vzrediteljica tako dela že dolgo časa in imajo psi iz njene vzreje v najslabšem primeru kolke B.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #3 : 22 Januar 2008, 19:31:02
No, ja, ko podajate informacije, ali ima pes displazijo ali ne (in kakšen je rezultat pri vzrediteljih), je pomemben podatek PASMA psa. Se mi zdi, da bo nek terier težko imel displazijo. Nek zlatko ali pa kakšen molos pa kot bi trenil.

black beauty: kakšen naraven vitamin C?



black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #4 : 22 Januar 2008, 21:07:08
pomembno naj bi bilo da je vitamin C naraven ( iz zelenjave, sadja) ne pa sintetičen, kemijsko pridelan, saj le tega psi naj ne bi mogli porabit.

ta omenjena vzrediteljica vzreja labradorce, ki pa so zelo zelo nagnjeni k displaziji. nevem ali ima le srečo ali je dejansko kaj na tem vitaminu C. pa tudi članek je bil v reviji moj pes-se splača prebrat.

lp



porti

  • *
    • Prispevkov: 201
    • Točke: 7
  • Portiji so zakon! :)
Odgovori #5 : 22 Januar 2008, 21:47:19
Brez zamere, ampak revija Moj pes zame ni več tako verodostojna. Glede na to, da sem v enem izmed člankov našla polno napak in lapsusov ... kdo ve, če je v tem kaj drugače ... Mislim, da je to ena takih stvari, kot je cepljenje otrok. Imaš raziskave za in proti. Je pa na tebi, da se odločiš, kaj je zate res in kaj ne.


kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #6 : 23 Januar 2008, 06:09:29
Živalski organizem sam sintetizira vitamin-c, zato se mi dodajanje le tega ne zdi smiselno, saj gre za vodotopen vitamin, ki se v telesu ne kopiči, ampak se njegov višek v zelo kratkem času preko ledvic in sečnih poti izloči iz telesa  ;)

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #7 : 23 Januar 2008, 09:00:07
Živalski organizem sam sintetizira vitamin-c, zato se mi dodajanje le tega ne zdi smiselno,
ja ampak je očitno teorija taka, da je displazija (med drugim ali ena od možnosti) posledica motnje v sintezi ...torej preventivno dodajanje to v takem primeru nadomesti. Če pa je odveč se pa itak izloči...
Edino podatka za vzrejo potemnimaš o genetiki v tej smeri, če je to res.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #8 : 23 Januar 2008, 21:05:22
kot je napisala deteljica so lahko motnje v sintezi tega vitamina. ali zaradi pomankljive prehrane, bolezni, ali pa organizem sam ni sposoben.
vidim da očitno ta teorija o vit. c v sloveniji še ni poznana. sama sem prvič slišala za to ko sem prebrala članek, ki je vbistvu bil povzetek neke nemške raziskave, če se ne motim. vem da je šlo za pasmo nemških ovčarjev. potem mi je še pa vzrediteljica sama povedla za to...js vem da bom svoji psički dajala vit. c pa bomo vidli. upam na najboljše ;)



irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 13 Februar 2008, 23:52:17
meni je veterinarka svetovala vitamin c za psa, ki je imel sečne kamne...
zato ravno zdaj iščem tablete s tem.

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #10 : 15 Februar 2008, 20:35:17
tule je en link če ti bo kaj pomagal... http://www.amway.si/catalog?category=1003

lp



kaskae

  • *
    • Prispevkov: 969
    • Točke: 5
  • Alaskan team
Odgovori #11 : 16 Februar 2008, 19:03:39
kot je napisala deteljica so lahko motnje v sintezi tega vitamina. ali zaradi pomankljive prehrane, bolezni, ali pa organizem sam ni sposoben.

Po moje bi ravno dodajanje umetnega vitamina c,posledično lahko povzročilo motnje v sintezi lastnega vitamina c ,razen če bi bilo predhodno dokazano, da je do motnje že prišlo in bi v tem primeru lahko ugotovili nekakšno bolezensko stanje. Da bi ga dodajali preventivno se mi pa res ne zdi smiselno  :-\

Life is like a dog sled team. If you aint the lead dog, the scenery never changes. - Lewis Grizzard

~mladički Aljaški Malamut~