Bernski planšarski pes [Berner Sennenhund,Bernese Mountain Dog]

Rinchy · 2400759

Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Živjo!

Pri nas doma "kraljuje" bernska plansarka Rina. Stara je 1 leto.Ta mesec sva uspešno opravili izpit A,za katerega sva se pripravljali 2meseca.


Več slik TUKAJ
Vse o pasmi pa lahko izveste na klubski strani SKBPP( www.bernski-klub.si )

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Rincy od katerega vzreditelja pa prihaja  Rina in kakšne so tvoje izkušenj z pasmo. Kakšen bi moral po tvoje biti lastnik bernca?

Lp nina

p.s. čestitke za ISP-A mi imamo izpit to soboto ::) tako da držite pesti.



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Živjo!

Rina prihaja iz koroške.Za leglo smo izvedeli na klubski strani SKBPP(link je v mojem prejšnem postu ;) ).Lastnik naj bi bil pribljižno tak:
- vedno dovolj časa za kužka,saj le ta rabi veliko pozornosti
-velik vrt za gibanje kuža
- berni rabi sprehode kot ostali kužki 2-3×(ali večkrat)...poleti 2×(zjutraj,zvečer-zaradi vročine)
-fino je če je pes vedno v človekovi bližini

Rina je dopoldne v pesjaku,zaradi sosedov ne mora bit spuščena,ker noben ne mora nadzorovad,da ji nebi on kaj vrgel(ker se ne pogovarja z nami odkar imamo psa... :P).Čez dan je zunaj(v ograjenem vrtu) in zvečer gre na dolggg sprehod,ko se ohladi ;).

Zaenkrat toliko,če te še kaj zanima pa vprašaj.

Lp,
Nina

p.s.
Držimo pesti za Rumbo( saj ga ona dela,ne?) ;)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
O pasmi:


Poreklo: Švica

Veljavni standard je bil objavljen 12. marca 1993

Uporaba: Prvotno čuvaj, delovni in vlečni pes na kmetijah, danes družinski in vsestransko uporaben delovni pes

Klasifikacija FCI: II. skupina, oddelek 3

Zunanji izgled:

dolgodlak, trobarven, večji srednjevelik pes, krepak, okreten, harmoničen

Dlaka: dolga, ravna ali rahlo valovita

Barva dlake: črna osnovna barva z rjavordečimi ožigi na licih, nad očmi, na vseh štirih tacah, na prsih in z belimi oznakami kot sledi: čiste bele simetrične oznake na glavi: bela lisa na smrčku obojestransko, ki se proti čelu razširi; bela lisa spodaj ne sme segati do bližine oči niti ne preko ustnega kota. Belina na grlu in prsih je neprekinjena. Zaželjene so bele tace in bela konica repa. Dopušča se manjša bela lisa na vratu.

Velikost: psi od 64 do 70 cm plečne višine, idealno med 66 in 68 cm

psice od 58 do 66 cm, idealno od 60 do 63 cm

Napake:

Vsako odstopanje od predhodno navednih točk se šteje kot napaka.

nežna kostna zgradba
predgrizavost in podgrizavost
preveč zob ali manjkajoči zobje
entropium, ektropium (noter in ven zavihane spodnje veke)
padajoča hrbtna linija, nadgrajen ali ugreznjen hrbet
zavit rep, kolenast rep
izrazito skodrana dlaka

napake pri oznakah in barvah:
manjkajoča bela oznaka na glavi
preširoka bela lisa in/ali bela oznaka preko ustnega kota
velik bel madež na vratu
bel ovratnik
belina na prednjih tacah, ki sega razločno preko sredine stopala (škorenj)
moteča asimetrija oznak na glavi in prsih
črni madeži in črte na prsni belini
nečista belina (močni pigmentni madeži)
rjav ali rdeč nadih v črni barvi
bojazljivost, agresivnost

Izključujoče napake:
razklan smrček
modre oči
kratka dlaka
pomanjkljiva trobarvnost
vse barve plašča razen črne

Nekaj o zdravju in negi: TUKAJ
Nekaj o prehrani: TUKAJ
Nekaj o vzgoji(mladička):TUKAJ
Koristni nasveti: TUKAJ

Info: Slovenski klub bernskih planšarskih psov( http://www.bernski-klub.si/ )


Rina(foto:irena)

Rina na Krvavcu

Rina doma na vrtu

Rina in sestrica Rena


LP;
Nina


Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Mislim da linka do njene strani še nisem dala... ;) Njena stran: www.freewebs.com/rnina

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
No Nina,jest bi tlele neki popravla,glede velkega vrta.To ni ravno nujno velik,samo da je spuščen in v družbi človeka.Bernski se ne gibljejo po vrtu,ampak sam ležijo,sedijo,se valajo...NUJNO pa je poteben sprehod(2x-3x)
Pri nas pa domuje Deep,daljše ime je Alottus From Orsina`s land.Prihaja iz A-legla.Dvakrat sva šla na razstavo,pa mislimo še it.Drugače pa si pogledate na: http://www.freewebs.com/alottus/  in na http://nika-deep.moj-album.com/
Če pa hočte še kej prašat,pa sam povejte vse povem,
Papa



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Ja to drži,da je ta pes zelooo rad v bližini človeka.Rina je ubistvu skoraj vedno in povsod z mano(z nami).Kamorkoli gremo na obisk jo vzamemo s sabo,razen kadar je dež,ostane doma,ker večina ne pusti psov noter....pa na morje bo šla z nami,na krvavec je šla z nami(na vikend)..uglavnem lahko rečem skoraj povsod ;).
Nika,tebi pa želim še veliko uspehov na razstavah z Deepom :).Pa fino,da si prišla,da ne bom edina lastnica bernija. ;)
To sem hotla vprašat...kok kg ima deep? pa če mogoče veš kok ma plečno?(če si ga kej merla)

LP,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Ja hvala.Deep ima približno 55kg,plečno pa 68,5 cm.Bolj natančno bom zvedela na vzrejnem.Ja to je dobr,da nisi sama.Jest sem na enmu forumu čist sama in je prov BEDNO!!
Pri nas gre tut Deep skor povsod z nami,samo na morje ni šel,ker je predeleč,prevroče pa še ne bi ga mel kam dat u avto,ker smo čist polhni-mamo 4leta starga otroka,ki zapolni cel avto(hahaha).
Pa lepo se mejte!!!
Kok pa je Rina težka,pa visoka?
Papa



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Visoka trenutno nebi vedla kok je,jo bom jutr zmerla.Pa še to ne bo točno,ker nikol ni prmir...hehe.Težka je pa 43kg,lih dons sem jo tehtala pri veterinarju.Je pa res,da sem jo zdele shujšala,ko se je ravijala(zarad kolkov),zdej bo pa dobila pomoje še v širino obliko.Če pogledaš kakšno sliko je taka: dolge noge,pa ne preveč debela ;D...hehe,pač taka je ::) :D

Kako pa kej Deep?A je bil vesel,ko si pršla z morja?

Lp,
Nina

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Ja čist je ponoru.Skakal je name mi dajal lubčke,pa take.Mi gremo pa ta teden h vetu,mi more neki povedat.AJa,Deep ma drgač ful mal v širino,k je vedno ful,ful mal jedu.Zdej je pa začel po ornk jest.Pa še na kolo hodva,vsak jutr in večer da nabira kondicijo,pa da lepo teče na razstavah,pa da si dela širino.
Kako boste pa Rino pelal na morje?



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Rina bo v prtlažniku,pol ga bo mela zase.Bomo pa kupl montano,tko da ne bo blema ;)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
A to je truga?Ja mi mamo trugo,pa ful velk prtlažnik,pa mamo vse zasedn.To je za en dr.k



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
ja "truga" ;D..ja odvisn kok je velika.Mi bomo vrjetn kr uno največjo(800 l).

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Ja kok vs(ljudi) pa gre?Pr ns je še froc pa valda(voziček,pojstelca,kolo,skiro,obleke,igrače....)
Neverjetno(hahah)



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Aja..hehe...drgač gremo pa 4-je.Ampak je vseen velik oblek,hrane,posode..vse...zdej bo pa še za rino..eh bo že ;)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Dobr to ;D



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Eh,sej se bomo že nekak zbasal.Samo upamo,da ne bomo naletel na kolono vozil pred tistim tunelom ki je proti zadru na novi avtocesti.... :-\.Res pa je,da gremo šele 20-ga in da takrat ponavadi že vsi odhajajo...če bomo sami na plaži,bo rina lahko skos v vodi(če bo hotla) 8) :D

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Ja sej mogoče bo.Sam eni pa ne marajo vode.Pr ns je lih tko tko.Enkrat ja drugiič ne.
PApa



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
aha.rina pa sam skače po vodi,zaplavat pa ne upa.

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Deep je isti.Ah te bernski so si pa res podobni ;D.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Saj vaju je super brat, ampak če bi radi takole klepetali o morju, imamo temo MoRje. Lahko pa nadaljujeta tudi v temi ČvEk.

Tukaj pa se vrnita na pasmo samo, karakter, opisi, vzreditelje, razstavne in nerazstavne primerke, izkušnje z pasmo , ...

Hvala

Lp nina



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Ok,glede pasme je pa itak že napisan (skoraj) vse.Nika,pol pa pejva v temo čvek ;)

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Ok.Ampak vseen lahk tlel kej o berncih napiševa.Papa



Rinchy

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 4.103
    • Točke: 30
Evo,včeraj je minilo 1leto,odkar je Rina "prispela" do nas...med tem se je zgodilo ogroomno traparij,še več pa lepih trenutkov :).

Evo iz take male kepice...



Je zrasla v prelepo ((dokaj) ubogljivo) kosmatinko..



Pa še slike(če jih kdo še ni videl)..kako smo praznovali pred 2mescema..1.leto  :): Slikce

LP,
Nina in Rinčk :D

Varstvo in sprehajanje psov
www.varstvopsov.si


~Lunca~

  • Gost
Happy birthday to you,
happy birthday to you,
happy birthday dear Rina,
happy birthday to you.

Čeprav ni imela rojstnega dneva,ji z Deepom želiva da bi se vedno spominjala kako je pri šla k vam,in da bi ji bilo vedno tako lepo,da ne bi nikoli odšla stran.NINA TI PA ŠE NAPREJ TAKO LEPO SKRBI ZANJO ;D!!!
Papa
 :-* enga lubeka za Rinčiko.
Adijos



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
ojla danes sem bila pri enem berncu Laru pa sva se igrala ;D  tako je skaku po men da mam tok prask......najbolj mu je bila všeč dedova kapa in jo je ves čas lovil :) ;) :D ;D :) ;) :D ;D ;D :D ;) :) :) :) ;) ;) ;) ;) :D :D :D ;D ;D ;D :D :D :D ;) ;) ;) ;) :) :) :) :) :) ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D:) ;) :D ;D ;D :D ;) :) :) :) ;) ;) ;) ;) :D :D :D ;D ;D ;D :D :D :D ;) ;)
ful je prijazen pa je brez rodovnika.

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


~Lunca~

  • Gost
SUPER!!
Sam sej prijaznost ni odvisna od rodovnika?Lahko je še vseen prjazn.
Sory k sm te popravla,
*PaPA*



Lanyca

  • Gost
Ja rodovniški psi se ne obnašajo drugače od nerodovniških ali mešančkov.  :D ;)



Lanyca

  • Gost
Jaz pravim, da ni pes nikoli kriv. Mislim tako lastnik je kriv če pes koga ugrizne. Ne pes. Ni ga dobro vzgojil. Nekaj je že bilo narobe. Joj ste gledeli preverjeno jaz sem danes malo prekljaplala po tv pa sm vidla ponovitev kako sta dva psa napadla po noči 17 letno dekle. :-X :-\



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Lanyca prosim če se držiš teme.Temo o preverjeno lahko odpreš posebaj,ker tisto nima veze z bernci.

Hvala!

Lp nina