Nemščina

rina · 46069

sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 08 September 2006, 15:36:50
Prav ja ;)  sam da so na o pikice --> zwölfhundert (btw...umlaut se nardi tak da stisneš shift+tista tipka nad tab pol pa tista črka nad katero hočš pikice, čist tak za info) :)



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #31 : 08 September 2006, 16:03:24
(btw...umlaut se nardi tak da stisneš shift+tista tipka nad tab pol pa tista črka nad katero hočš pikice, čist tak za info) :)

U hvala (nisem do sedaj vedela kako se to naredi  :))



piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #32 : 08 September 2006, 23:13:44
Mene pa neki zanima! Mi v soli imamo možnost se učit nemščino(+rednega pouka) za diplomo na koncu 4 letnika in imaš potem diplomo iz nemščine da če gres pol v nemčijo tam dobiš štipendijo in nevem kaj se vse! a kdo to pozna ker me zanima kako to zgleda ?  ::)

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


meta

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 25
Odgovori #33 : 08 September 2006, 23:18:49
To pa prvič slišim ??? piki_ca  na kateri šoli pa si, da imate to?

Lp, Meta & Atra

Flatcoated Retriever - once you are owned by one, you understand

http://www.freewebs.com/atra-flat-coated-retriever


piki_ca

  • *
    • Prispevkov: 394
    • Točke: 0
  • PiKc&Gali
Odgovori #34 : 09 September 2006, 20:03:28
 Na splošni gimnziji novo mesto  :) v sredo vse zvemo in vam sporočim  ;)

**A dream is something in your mind and in your heart - where it will stay forever unless you bring it to life...**
Pika&Ksenja


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #35 : 14 September 2006, 17:42:57
(btw...umlaut se nardi tak da stisneš shift+tista tipka nad tab pol pa tista črka nad katero hočš pikice, čist tak za info) :)

meni v tem primeru naredi velike crke. Kako dobis male? In kako dobis strehico in podobno? Recimo takole: é, è ter ê?



sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 19 September 2006, 17:23:08
velike črke? zanimivo....men čist normalno nardi majhne pa umlaut na vrh.... glede ostrivcev, krativcev pa strešice pa js tut zdle ne vem...js v wordu ponavad dam kr insert symbol. :)

glede te diplome je pa tak...v 3.letniku je priprava...v 4. letniku pa se potem nardi (vsaj pr men je blo tak- nardila sem jo predlansko šolsko leto v Celju). Nardit morš tut neko kao projektno nalogo (lahk pač neki tazga ko referat al pa tut na video..tema poljubna), potem pišeš test in zagovarjaš svojo temo pred komisijo (dva prfoksi + tip iz nemčije).
glede težavnosti ne morm kej velik rečt, ker sem js že prej znala nemško (sm bla dvojezično vzgojena) tak da je men blo na easy.

Aja, mogoč bi blo dobr, da veš da se zna zgodit, da boš v kaki drugi nemškogovoreči državi mela probleme, da ti priznajo ta Sprachdiplom. Js študiram v Avstriji in sem (čeprav mam tut nemško državlanstvo) jim mogla prinest še en drug certifikat, ki sem ga dobila od tega Instituta, kamor so poslal izpite za pregled (za Sprachdiplom) (sem ga dobila šele po tem, ko sem jim ne vem kako dolgo težila, da mi v Grazu nočjo priznat tistga lista k sm ga dobla).

Če te še kej zanima pr kr vpraši. ;)



sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 19 September 2006, 17:29:03
aha..ugotovila še drug način za ü, ë itd :) in sicer: alt gr + vprašaj (no js mam nemško tipkovnco, dve tipki na levo od backspace:)), potem pa črko pač. :)



sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 19 September 2006, 17:31:08
aja piki_ca..se sploh reče tej vaši diplomi deutsches Sprachdiplom? Ker to nima nobene veze s kakršnokoli štipendijo. :) To je samo dokaz, da znaš nemško in ti ni treba opravljati izpita.



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #39 : 21 September 2006, 10:45:17
aha..ugotovila še drug način za ü, ë itd :) in sicer: alt gr + vprašaj (no js mam nemško tipkovnco, dve tipki na levo od backspace:)), potem pa črko pač. :)

za umlaute lahko pritisneš tudi Ctrl+Alt+? + črka ;)


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #40 : 21 September 2006, 10:53:01
našla sem majhne črke: pritisneš shift+tipka nad tab (to pritisneš skupaj) + črka nad katero želiš umlaut!

Še vedno pa ne znam uporabljat ostrivcev in krativcev... :'(



petrca

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.170
    • Točke: 21
  • BC Buffy in Gia & muca Suki
Odgovori #41 : 21 September 2006, 11:22:08
Še vedno pa ne znam uporabljat ostrivcev in krativcev... :'(

Poskusi z Ctrl + Alt + 7 ali 9 + črka.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #42 : 14 November 2006, 22:49:34
Par vprašanj. Odvisni stavki.

A je tole pravilno?
Er will Zoodirektor werden, weil er viele Tiere hat.
A bi moral biti nakoncu haben, namesto hat? Imam oboje v zvesku napisano pa zdaj ne vem kaj je prav. ???

Pa tole:
Er hat viele Tiere, deshalb Zoodirektor werden.
A bi moral biti za deshalb osebek (er)? Mam napisano kakor da je brez, pa se mi zdi malo čudno.

Pa tole:
Er hat viele Tiere, deshalb will er Zoodirektor werden.


Hvala
lp

Los je car!


sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 15 November 2006, 23:40:30
Er will Zoodirektor werden, weil er viele Tiere hat. -> čist prav. :) hat se navezuje na ER, zato bi blo haben narobe (če bi bla pa 3.os.množine bi pa blo haben: Sie wollen Zoodirektoren werden, weil sie viele Tiere haben).

Er hat viele Tiere, deshalb Zoodirektor werden. -> Hum, tole ni prav. :) oz. v odvisnem stavku manjka sploh glagol in osebek..torej: Er hat viele Tiere, deshalb will er Zoodirektor werden.




rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #44 : 16 November 2006, 17:51:21
O, hvala. Mislim, da sem pokapirala kako to gre. :)

Los je car!


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #45 : 27 November 2006, 21:20:20
Ena prosnja za tiste, ki obvladate nemsko. Kaj lahko prevedete tale stavek? (Ce je mozno cim hitreje - rabim ze jutri)
”Ko pes najde ponesrecenca z lajezem nakaze najdbo.”
Najlepsa hvala


sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 28 November 2006, 13:21:12
Wenn der Hund den Verletzten findet, macht er mit seinem Bellen darauf aufmerksam.

ali

Der Hund bellt, wenn er den Verletzten gefunden hat. (malo preoblikovan stavek (ne vem na čem naj bo poudarek...)..dobesedni prevod: Pes laja, ko najde poškodovanca.)

Upam, da je bilo še dovolj hitro.

lp



Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #47 : 28 November 2006, 14:00:53
Ooo najlepsa hvala. Sicer sem na hitro ze prej napisala (izgleda da narobe :-[) ampak ni ucitelj nic rekel. Bom sedaj spremenila.
Hvala se enkrat
lp Tika


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #48 : 30 November 2006, 21:52:43
Za nalogo moram opisat šolski sistem v Sloveniji.

Tole sem napisala, pa če ima kdo čas in zna nemško malo več od mene, bi prosila če malo pogleda. Predvsem skloni in določni ter nedoločni členi. To nikoli ne vem kako je prav.

Das Schulsystem in Slovenia
Zuerst gehen Kinder im Kindergarten, aber das ist nicht wichtig (pomembno?). Dann müssen alle Kinder mit 6 Jahre in der Grundschule gehen. Die Grundschule dauert 9 Jahre. Nach der Grundschule kann Kind in der Mitteschule gehen. Dann geht Kind in der Universität. Aber weil Student studieren will, muss er maturieren. Student kann maturieren (po) Gymnasium oder Fachschule.
Nach der Grundschule kann Kind in der Berufschule gehen. Dann kann er arbeiten.

Slovensko-nemškega slovarja nimam in ne vem kako se reče pomemben (nujen)... Mi lahko kdo pomaga?

Hvala

P.S Tika, a vi imate nekakšne referate že, al kaj!?! Al maš to za tisto dodatno dojčo?

Los je car!


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #49 : 30 November 2006, 22:38:41
Das Schulsystemi in Slovenia
Zuerst gehen Kinder im Kindergarten, aber das ist nicht wichtig (pomembno?). Dann müssen alle Kinder mit 6 Jahre in der Grundschule gehen. Die Grundschule dauert 9 Jahre. Nach der Grundschule kann Kind in der Mitteschule gehen. Dann geht Kind in der Universität. Aber weil Student studieren will, muss er maturieren. Student kann maturieren (po) Gymnasium oder Fachschule.

Slowenien

Jap wichtig je pomembno

Nisem čist prepričana ampak če se prav spomnim je JahreN

kőnnen Kinder

gehen Kinder

Studenten studieren wőlen

mussen sie

Studenten kőnnen nach der Gymnasium...

Bolje je če govoriš v množini drugače pa si imela slovnično večinoma pravilno napisano.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #50 : 30 November 2006, 22:42:33
Neyka hvala! :-* Zlata si :)

Joj, un pomemben ni pomemben, ampak nujen. Ni nujno da grejo otroci v vrtec. :-[


Los je car!


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #51 : 01 December 2006, 08:05:43
Es ist nicht notig, das die Kinder im Kindergarten gehen.  ;)

Drugače pa sem imela jaz v srednji šoli esej na to temo in če slučajno rabiš bolj obsežno razloženo, povej.

Lp, Urša

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


sabrina

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 01 December 2006, 20:54:15
Das Schulsystem in Slowenien
Zuerst gehen Kinder IN DEN Kindergarten, aber das ist keine Pflicht (ni obvezno). Danach müssen alle Kinder mit 6 JAHREN in DIE Grundschule gehen. Die Grundschule dauert 9 Jahre (ne JahreN). Nach der Grundschule können die Kinder die Ausbildung in der Mittelschule fortsetzen (lahko nadaljujejo šolanje). Dann kann man an der Universität studieren. Aber wenn man studieren will, muss man das Abitur (nemško (die Matura -> avstrijsko) machen. Der Schüler kann das Abitur nach dem Gymnasium oder nach der Fachschule machen.

lp :)



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #53 : 01 December 2006, 21:21:12
Hvala vam, vsem! :-*
To snov bom zdaj zagotovo znala. :)

rožica, hvala za ponudbo, ampak mislm da bo tole dovolj.

sabrina, zakaj pa je enkrat Jahren, drugič pa Jahre? Kako je sedaj množina?

Los je car!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #54 : 01 December 2006, 21:25:05
Aja, saj res. V množini v 3. sklonu je vedno končnica -n.

Los je car!


Alive

  • *
    • Prispevkov: 55
    • Točke: 1
Odgovori #55 : 06 December 2006, 10:23:40
By the way... V nemščini izraz "Mittelschule" ne pomeni nič. To je šola,ki ni ne velika ne majhna.  Oni imajo več vrst srednjih šol. Hochschule (ta je za najslabše učence), Realschule (namenjena je nekoliko bolšim učencem, vendar po končanem šolanju ne moreš it študirat, lahko pa greš naprej na gimnazijo), Fachoberschule (to je pri nas na primer srednja ekonomska s programom mature) in Gymnasium (na gimnazijo pridejo res samo tisti najboljši po štirih letih oš).  :)





rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #56 : 06 December 2006, 20:25:50
Hm...  Sem mislila da imajo srednje šole, katerih je več vrst, tako kot pri nas. :-[
Hvala, no.

Los je car!


Dewey

  • Gost
Odgovori #57 : 09 December 2006, 15:32:01
Živijo, po naključju sem našel ta stran, ne vem  prav katera stran je to...(ne razumen slovenščino perfektno),ampak govorim nemško,ker sem iz avstrije. Torej ko HOČETE lahko vam pomagati v nemško, studiram se slovenščino torej  potrebujem tudi včasih mali pomoč...;)

lp iz avstrije



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #58 : 09 December 2006, 16:02:51
Dewey: dobrodošel na PeSjanar.Si, nas veseli da imamo na forumu tudi nekoga ki mu je nemščina prvi jezik. Seveda ti bomo tudi pomagali pri slovenščini če boš imel probleme ;)

P.s.: stil pisanja na forumu ni čisto slovnično pravilen, ampak bolj pogovoren, zato ni vedno vse napisano slovnično pravilno.

Lp, Črt



rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #59 : 19 December 2006, 22:41:57
Hallo Dewey! ;)

Spet imam nekaj vprašanj. Sklanjatve in končnice.
(Tam, kje je podčrtano je bila črta in sem morala vstavit končnice, na zadnjo pa pojma nimam kaj bi lahko prišlo.)

Seiner neuen Pullover gefällt ihr nicht. Der Pullover ist zu klein. Er wollte doch eine blaue/ Weste kaufen. Der Pullover passt nicht zu seinem neuen Puli. Sie möchte ihm eine Weste in ______ kaufen.

Pa še nekaj. A Pullover in Pulli je isto, samo da je Pulli krajše? Ali je razlika v pomenu, tako kot v slovenščini? ??? Ker uni stavki zgoraj so potemtakem zelo neumni.

Los je car!