Gibanje mladiča

eva · 6389

eva

  • *
    • Prispevkov: 1.325
    • Točke: 3
  • Živa in Dru
: 17 Marec 2008, 18:27:37
Mene pa zanima koliko gibanja je zdravo za mladiča?Je lahko kaj narobe če ima mladič preveč gibanja?Je to odvisno od pasme?
Eni pravijo da je treba mladiča toliko zmatrat da ko prideš domov dol pade in potem cel dan spi.Kaj si vi mislite o tem?Je to zdravo za mladiča?
Vem da gibanje mladiču koristi me pa zanima kje približno so tiste meje ki lahko ogrožajo njegovo zdravje.




black beauty

  • *
    • Prispevkov: 317
    • Točke: 1
  • my brand black velvet
Odgovori #1 : 17 Marec 2008, 18:51:02
pretirano gibanje mladička zagotovo ni dobro. pri tem trpijo kolki, pa tudi mladiček sam ni zmožen prehodit tolko. on bo pač hodo, kaj bo pa naredo mali otrok? vsedo se pa začel copotati, pa silit v naročje.

ja pasma igra tuki neki faktor, saj nekatere pasme rabijo malo več gibanja kot pa druge. ampak kar se tiče tega, da ga zmatraš da potem dol pade. že mladiček sam, brez nekega velikega gibanja prespi večino dneva.

meni je vzreditelca dala nasvet. 1mesec=5min gibanja. pa ni zdaj to da se lahko 1mesečni mladiček le 5min giblje, ampak, da poleg tega kolikor je sam buden in se igra se z njim ukvarjaš še 5min, ko bi pa on mogoče raje počival al pa spal.
js svoje pri 2mesecih nisem preveč matrala. saj se igraš z njo, pa peleš ven da opravi svoje potrebe,seveda nepredaleč, ampak potem je pa nisem nevem kak preveč matrala.
mah malo se čudno to sliši zdaj, ampak upam da razumeš

lp



yonna

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 17 Marec 2008, 19:22:28
Da mladiček dol pade, ko pride s sprehoda je za moje pojme samo potuha za lastnike. pes spi in se ti ni potrebno ukvarjati z njim....
Jaz sem imela ful energičnega mladiča, je spal po njaveč pol ure skupaj in ji je bil pri pol leta preko 10km dolg sprehod mala malica.
Najbolje, da opazuješ mladiča, pa boš sama opazila, kdaj ima dovolj. Greš na 200m dolg sprehod, pa če je mladič še vedno živahen, naslednjič kak meter dlje.
Vsekakor pa manj fizičnih obremenitev, kot jih mladič zmore.



alenka66

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 26 Marec 2008, 11:38:48
 ;D Naša psička se sredi sprehoda ustavi, se vsede in pogleda proti meni. To pomeni - nesi me. Je pa res, da je majhne pasme, pa kar navajena na nošnjo. Vsekakor pa s sprehodom ne pretiravamo, to včasih naredi kar sama, ko sreča drugega psička in divja. Takrat jo moram prav umiriti, da si ne hodi po jezičku.  :P



silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #4 : 02 April 2008, 16:14:55
Koliko dolg sprehod je po vašem mnenju primeren za mladička starega malo čez 3 mesece?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 02 April 2008, 20:33:06
Odvisno od pasme oz. tudi temperamenta mladiča.
Sprehod naj bi bil tako dolg, da ga mladič zmore - v obe smeri, seveda.


silver

  • *
    • Prispevkov: 4.236
    • Točke: 10
Odgovori #6 : 02 April 2008, 20:49:27
Mislila sem nemškega ovčarja  :) , ki ima kar precej energije  ;D

Koliko pa mislite da bi lahko prehodil naenkrat kilometrov?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 Februar 2010, 06:41:02
Ali naj bi preveč energičnega mladiča pri njegovem norenju in igri omejevali ali je bolje,da ga pustiš dokler se sam ne ustavi?

...sledi svojim sanjam


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #8 : 20 Februar 2010, 11:29:20
Jaz bi omejevala/onemogočla na drsečih povrinah, po stopnicah, po skalah... itd. v tem stilu.
Na bolj ali manj ravnih površinah pa "navali narod".
Po zdravi pameti...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Februar 2010, 12:09:57
Pomojem,se moja vprašanja zdaj berejo,kot bi prvič videla/imela mladiča :-D ampak tamala je čist kontra od Dinčk-Dina se je,ko je bila utrujena vrgla dol in oddremala kitico,dve :-) tamala je pa cel čas v pogonu,čez cel dan-razen,če jo damo v boks,tam pa mirno zaspi

...sledi svojim sanjam


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 20 Februar 2010, 13:18:12
Jp, vsak je zgodba zase  :) Jaz imam tudi doma eno tako strelo, ki ni nikoli, a ma res nikoli pri miru. Povsod je je polno. Na kavču, na naslonjalu od sedežne, pa v vseh prostorih (šiba tako hitro, da komaj sledim, kje je sploh)... Našla sem jo celo že na okenski polici  :o (slab zgled s strani mačk očitno).
Jaz je kaj dosti ne omejujem, razen pretiranega skakanja z visokega, samo je majhna in lahka (dobra 2kg), pri tebi je verjetno drugače (predvidevam, da gre za večjega psa), zato se pridružujem mnenju andreje.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #11 : 20 Februar 2010, 13:28:27
Sej problem so glih poškodbe, ki lahko nastanejo pri furjastih psih. Na drsečih jih v ovinku nekam odnese, po stopnicah malo poletijo... Ampak, če si pri svoji furjavosti ne bodo utrjevali vsega skupaj, bi v kočljivi situaciji po moje prišlo prej do poškodbe, pa še več energije bi se nabiralo.

V tem stilu sem odgovorila ne pa, da si začetnik ;)

Male kamikaze so poglavje zase. Moja tamala je skoraj med njimi. Ampak ob parih neuspelih poskusih že ve kje se lahko nori in kje ni priporočljivo in pazi kje hodi. Za utrjevanje tako gibalnega aparata kot izboljšanje ravnotežja in s tem spet zmanjšanje možnosti poškodbe je pa super žoga!

To je po moje kot pri otrocih. Omejevanje ni najbolj pametno. Če jim pa daš pravila igre in jim pomagaš, da se iz vsega tega tudi kaj naučijo je pa super in kar na enkrat ni več "hiperaktivnih" otrok ali psov ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 20 Februar 2010, 14:09:39
Gre za sestrino staffordko :-) tudi sestra ima izkušnje samo z nemcema,ki kot mladiča nista bila takšen ekstrem B-) no,če kar konkretno povem kako zgleda to čez dan-zjutraj lulat,jest,malo počit,počakat,da opravi potrebo,potem gre zraven na kavo,kjer mora vse prečekirat,potem čez dan bezlja po hiši,se igra-mo...v času kosila tudi tamala dobi svojo porcijo,nato malo počiva,potem včasih gre še kam s sestro,ko se vrnejo spet raziskovanje,igra,pa zvečer hrana in spanje.

...sledi svojim sanjam


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 20 Februar 2010, 14:32:11
če je psica pri svojih podvigih spretna, je nima smisla omejevati. So pa tudi taki zaletavi psi, ki se lotevajo podvigov, ki jih potem ne morejo izpeljati do konca. taki pa seveda potrebujejo nekaj omejitev. Pač po zdravi pameti. pa še na nekaj se pozablja: sicer spretni mladiči lahko v obdobju hitre rasti postanejo (začasno) štorasti - tudi takrat je dobro malo bolj popaziti na to kaj počnejo


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 20 Februar 2010, 14:47:53
Nekako ni preveč zaletava.pravzaprav ona gre najprej lepo počasi,potem se ustavi tko smešno naguba čelo,kot bi nekaj tuhtala ali pa se točno osredotoči na eno igračo,včasih tudi na kaj neprimernega-rože,kakšne naše stvari :$ potem pa gasa :-)

...sledi svojim sanjam