VAJA PRINAŠANJE VODNIKOVEGA PREDMETA

ajki · 37688

roberd

  • Gost
Odgovori #60 : 14 April 2008, 09:51:38
aportiranje je aportiranje. Lahko naklikaš vsakega psa , z ali brez plena

Ja, samo vsak, ki zna prebrati psa, tudi če ni ravno črn na belem, bo vedel, da to ni to, namreč delo, ampak je samo koreografija sestavljena iz posameznih trikcev, ki jih pes izvaja povsem rutinsko, takorekoč samo z mišicami, brez pameti in strasti. In zato, ker lahko naklikaš vsakega psa enako, tudi vsaka naklikana vaja izgleda enako, ne glede na to, za katero opravilo gre. Pravzaprav potemtakem sploh ne rabiš več psa, ampak lahko za isti trikec naklikaš podgano. Zakaj pa ne? Če se ovčarji danes rabijo samo še za lazit po ceveh, kakor podgane, naj pa podgane pasejo ovce.

Citat: skogkatt
Na splošno me zanima vaše mnenje, pri takšnemu psu brez izrazitejšega plenskega nagona, ali izkoristiti, ko nekje stakne in prinese igračko za vlečenje, da te vabi v igro in se igrati z njim ali tudi takšnega psa ignorirat in igrati samo takrat ko vodnik začne in neha igro?!

Če sledimo logiki splošnih smernic, ki narekujejo, naj se psa vedno pusti željnega, naj se neha, ko mu je najlepše, bi morda veljalo v tvojem primeru storiti tako, da vzameš igračo, kadar pes kaže željo po igri, ga z njo razdražiš do vrhunca in ga potem nepotešenega, brez igre pustiš do naslednjič. To mu verjetno ne bo obogatilo nagona, bi se pa dalo kaj povleči iz njegove zafrustriranosti. Ekvivalent, če bi delali s hrano, bi bil, da psa par dni stradamo. Ampak to, če ne drugo, ni lepo.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #61 : 14 April 2008, 10:28:46
Ja, samo vsak, ki zna prebrati psa, tudi če ni ravno črn na belem, bo vedel, da to ni to, namreč delo, ampak je samo koreografija sestavljena iz posameznih trikcev, ki jih pes izvaja povsem rutinsko, takorekoč samo z mišicami, brez pameti in strasti. In zato, ker lahko naklikaš vsakega psa enako, tudi vsaka naklikana vaja izgleda enako, ne glede na to, za katero opravilo gre. Pravzaprav potemtakem sploh ne rabiš več psa, ampak lahko za isti trikec naklikaš podgano. Zakaj pa ne? Če se ovčarji danes rabijo samo še za lazit po ceveh, kakor podgane, naj pa podgane pasejo ovce.


ni glih , da naklikani psi ne delajo s pametjo- ravno obratno: delajo samo s pametjo   :P   ;).

In seveda lepše naklikaš psa z nagoni kot takega brez.
Ampak mnogo psov je brez  :-\ in vodniki pač vseeno hočejo delat . In če greš na tekmo npr., je sodniku čist vseeno kako si vajo naučil, glavno, da zgleda tako kot pravilnik zahteva  :P da je hitra in da pes po možnost z repom zraven maha  ;).

Se pa seveda da fino naklikat tud podgane, pa koze, pa zajčke, pa zlate ribice  8)- edino tistega, ki hoče imet psa težko prepričaš , da ga zamenja za podgano al pa ribico  :D
Mislim, da bi kmetje bili še taprvi za zamenjavo psa s podgano , takoj ko bo uspšeno- ker ni ga čez poceni  ;D.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #62 : 14 April 2008, 10:33:29
... jih pes izvaja povsem rutinsko, takorekoč samo z mišicami, brez pameti in strasti....
V ostalo se ne bom spuščala, za to se bo verjetno našel kdo bolj izkušeni, bi komentirala samo za izpostavljeno, da se ne strinjam. Samo zato, ker mu pač prinašanje ni "prirojeno" ali pa ni najbolj zanimivo, in je zdaj naklikan da jo izvaja, še ne pomeni, da dela brez pameti in strasti ::) Te pri mojemu ne primanjkuje, definitvno ne.

... tudi vsaka naklikana vaja izgleda enako, ne glede na to, za katero opravilo gre
Ne razumem najbolje, kaj si želel povedati s tem. Potek izvajanja vaj po IPO, na primer, so predpisane in nima kaj drugače za izgledati.

In ja naklikaš lahko tudi podgano, zakaj pa ne 8)

... Če sledimo logiki splošnih smernic, ki narekujejo, naj se psa vedno pusti željnega, naj se neha, ko mu je najlepše, bi morda veljalo v tvojem primeru storiti tako, da vzameš igračo, kadar pes kaže željo po igri, ga z njo razdražiš do vrhunca in ga potem nepotešenega, brez igre pustiš do naslednjič. To mu verjetno ne bo obogatilo nagona, bi se pa dalo kaj povleči iz njegove zafrustriranosti.
Tega me ni treba učiti, tako načeloma delava že od malega in sva kljub temu, da nimam ne prinašalca, ne ovčarja ali drugega tipičnega delovnega psa, kar uspešna. Dela celo obrambo :D S tem da se vseeno izogibam kakršnekoli zafrustriranosti ::) Spraševala sem samo za primer, ko pes pokaže voljo in vabi v igro! Zakaj bi to začenjala samo jaz, saj sva team :) Delava med drugim tudi en za drugega, moj pes ni bil in nikoli ne bo izključno podložnik. Tako pač je, in glede na to da nimava in niti ne moreva imeti vrhunske tekmovalne ambicije, se pa lahko imava "fajn", če nama pa to uspe povezati še z uspešnim delom, pa toliko bolje.


roberd

  • Gost
Odgovori #63 : 14 April 2008, 11:22:50
Ne razumem najbolje, kaj si želel povedati s tem. Potek izvajanja vaj po IPO, na primer, so predpisane in nima kaj drugače za izgledati.

Niso vedno psi, ki končajo na zmagovalnih stopnicah, tisti, ki nas najbolj impresionirajo.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #64 : 14 April 2008, 11:27:02
Niso vedno psi, ki končajo na zmagovalnih stopnicah, tisti, ki nas najbolj impresionirajo.

tole je prej pravilo, kot izjema  :).
Pravilno bi torej bilo: navadno psi, ki so zmagovalcii manj impresionirajo, kot tisti, ki to nikoli ne bodo :P.

Ampak nekako zmaga oz učinkovitost, če gre za realno akcijo več šteje kot šminkiranje  ;)- razen za šankom seveda  :D



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #65 : 14 April 2008, 11:27:48
Saj psa brez plena lahko naučiš čisto solidnega aportiranja tudi brez klikerja, samo manj elegantno je in dlje traja.
Podgano se da naučiti aportiranja brez neke večje težave, samo če imaš živce za to. (Malce težje si predstavljam podgano pri obrambi, ampak morda se bo našel genij, ki se mu bo ljubilo narediti tudi to)
In če meni psica brez nagona po nekem čudežu prinese igračo in se želi igrati, potem je za to nagrajena še kako drugače, ne samo z igro.
Če se da naučiti pointra da nakazuje z lajanjem, se da naučiti tudi setra, da nosi ptiče. Je pa seveda vedno težje delati "proti toku" kot tisto, kar ima že v genih.

Roberd: pri agilitiju je podobno - najbolj impresivni psi so zelo pogosto  diskvalificirani.


maja72

  • Gost
Odgovori #66 : 14 April 2008, 11:39:05
In zato, ker lahko naklikaš vsakega psa enako, tudi vsaka naklikana vaja izgleda enako, ne glede na to, za katero opravilo gre.
Po tej logiki odpade ves teater. Pa recitali Zdravljice. Pa vsa muska. Pa navsezadnje DH po isti progi ... Tisti, ki impresionira, je per definitionem nenujno zmagovalec. Zmaga je bolj ali manj objektivna reč; impresioniranje navadno stvar osebnega okusa.

Ekvivalent, če bi delali s hrano, bi bil, da psa par dni stradamo. Ampak to, če ne drugo, ni lepo.
Ni ekvivalent. Delo na hrano je drugačno od dela na igro. Brez kruha gre težje kakor brez iger. Sicer pa, ja, ni lepo, da množice obožujejo delo anoreksičnih psov. Tudi pri nas.



skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #67 : 14 April 2008, 11:53:15
Niso vedno psi, ki končajo na zmagovalnih stopnicah, tisti, ki nas najbolj impresionirajo.
Kaj te potemtakem impresionira? Kakšen način dela, kakšen pes?

Mene impresionira pes, kateri veselo in nekonfliktno sodeluje s svojim vodnikom, če to počne "brezpogojno" pa sploh.


roberd

  • Gost
Odgovori #68 : 14 April 2008, 14:39:34
Veselo, brezkonfliktno, brezpogojno... Mogoče kaj v tem smislu?

http://www.youtube.com/watch?v=k9KGDKDsRcE



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #69 : 14 April 2008, 14:41:59
Veselo, brezkonfliktno, brezpogojno... Mogoče kaj v tem smislu?

http://www.youtube.com/watch?v=k9KGDKDsRcE

Meni zgleda kot naskakovanje.  :D

Kristinca & Florinca


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #70 : 14 April 2008, 14:42:17
Eh, nisi resen ::)


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #71 : 14 April 2008, 18:17:47
Temu se reče strokovno: Uporaba nagona po sexu pri šolanju psa  :D



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 18 April 2008, 09:33:57
to sem sicer ze vprasala polono, ampak vec glav vec ve: kaj narediti, ce pes laja na aport preden ga prime? enkrat, ko ga prime, je zaenkrat pridna (zaceli sva pred dobrim tednom), naceloma ne pregrizuje (ce pa, ji ga vzamem) in se z njim usede, zdaj pa podaljsujeva cas, ko ga drzi v gobcku. ampak preden ga sploh prime, se malo dere nanj, kot da bi ga zelela splasit, da bi mogoce skocil pa par krogov bezal pred njo  ::)

moram pa rect, da vedno laja, kadar se uci nekaj novega, ko se stvar nauci pa neha (oziroma zmanjsa za 99%). tako da je mozno, da bo sama nehala. po drugi strani se je pa sele nedavno zacela navdusevat nad igro, tako da ne vem, ali je lajanje posledica te navdusenosti in lahko vodi v igranje s predmetom namesto aportiranje.

kaj naj naredim? ce ji recem naj ne laja, za par sekund utihne in me cukasto gleda, potem se pa spet obrne k predmetu in zacne cvilit, kmalu zatem pa se lajat nanj. dokler je pa tiho, pa kot da ne bi vec vedela, kaj mora sploh naredit in ji ni cisto jasno, da popravljam lajanje, ne pa preostanek vaje.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #73 : 18 April 2008, 10:33:40
Beagli so goniči in kot taki veliko lajajo, al ne? A niso tudi sicer sledoglasni? Morda je povezano...

Kristinca & Florinca


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #74 : 18 April 2008, 11:08:35
Sigurno ji ga že mečeš ne?  ::)

Če je odgovor ja, nehaj in začni od zadaj naprej. Se pravi najprej k držanju. ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #75 : 18 April 2008, 11:11:54
Xara- jaz bi lajanje ignorirala in počasi zviševala kriterij pred klikom v smislu čim hitrejšega pobiranja do takojšnjega.
S polnim gobcem ne more lajat  8)  :D

Pa tud grabljenje iz roke seveda isti sitem, če si še tam

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 18 April 2008, 12:11:59
ja beagli kot gonici veliko lajajo (vendar naceloma nikoli brez razloga) in mislim, da bi to lahko bil vzrok.

aporta ne mecem, ampak ga polozim pred svoje noge, da ga pobere. iz roke se pa obraca stran, potem ga lize in ful noce trdno prijet, kar se mi zdi se slabse kot lajanje, ker je pri lajanju vsaj res zainteresirana za predmet, iz roke ga pa v bistvu se dalj casa ne prime, pa se potem ga hitreje spusti.

bom res zacela nagrajevat hitri prijem - enkrat ko ga prime, ne laja vec. pa lahko tudi se enkrat probam zacet iz roke, samo ne bi rada utrjevala nezainteresiranosti do predmeta glede na to, da ze sama po sebi ni nora na igrace in jo probavam spodbujat v tej smeri (da bi se vec igrala).



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #77 : 18 April 2008, 12:53:26
Pri psih ni receptov. So samo usmeritve,kaj običajno deluje.
če kaže,da gre tvojemu pui bolje s tal , pač delaj s tal. Lahko probaš tudi iz metanja, pa  karkoli kar ti pride na misel - ni važno če teorija štima, važno da štima končna oblika vaje. Lahko poskusiš npr predmet imet na dolgi špagi in če pes ne prime  kmalu, pobegne pred ugrizom- v glavnem ni pravila. Enemi mojemu je pomagalo pred padajem čez predmet ta sistem.
Poskušaj in razmišlaj in opazuj.

ostaja pa dejstvo da počasi priklikaj kriterij, ki ga hočeš in se usmeri izključno na vajo. Dodatke ignoriaj. Saj si mojster klikanja- samo sprosti se !

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 18 April 2008, 14:11:56
hvala, deteljica! saj sem sigurna, da bova pogruntali, kaksen nacin se nama bo najbolj obnesel, bom pa se malo razmislila o opcijah - sigurno jih je veliko, samo tapravo je treba najt (tako kot vedno).



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #79 : 27 Maj 2008, 11:35:23
hej

Sedaj aportiranje nama kar gre, ampak sva pred naslednjim problemom. Aportiranje iz vode.. Namrec, naredi tako.. Gre v vodo, prinese aport do obale in ce me vidi, aport spusti, se strese, in na dodatno komando ga prime, prinese do mene ter se usede pred mano in caka tok casa da vzamem. Ce se mu pa skrijem, bo pa naprej prinesel do tocke, kjer me bo zopet videl, nato spustil, se stresel in potem prinesel.
Torej, kako to popravit, da bo celotno vajo opravil pravilno?

Lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #80 : 27 Maj 2008, 12:42:35
meči najprej nekaj s čimer se lahko divje igraš ,ko pride do tebe- ne torej divjačine.
nakuri psa dobro preden vržeš (igra)  in  spusti za vrženim(kar brez povelja) .Potem samo teci stran ko je pes blizu roba vode in preidi v igro ,ko te dohiti brez usedanja. Klikni ko teče s predmetom pred otresnjem- kar med tekom.
Sicer pa ni negativna vaja na PNZ ju ,če pes popravi ugriz ,ko pride iz vode. Stresanje pa ni zaželjeno (na tekmah se odbija točke ),  razen na  tekmah pa mislim, da ni drame. Poskušaj pa naučit, da sam pobere in nese naprej, če ob prehodu iz vode spusti - brez dodatnega povelja (mnogo sodnikov čist drugače gleda na stvar ,če ni dodatnih poveljij). To pa gre lepo s klikanjem samoiniciativnosti in blokado stranskih vedenj.
Dodatna vaja za lažji prehod je ,da najprej mečeš čez kakšne nizke potoke al pa prelive al pa široke luže- da pes teče čez vodo in teče nazaj čez vodo brez plavanja oz da vsaj prehod iz vode ni direkten iz plavanja na kopno- ker psi v vodi ne marajo preveč spustit predmetov, ko pa že enkrat teče lažje teče iz vode na kopno brez otresanja. Obenem, če vržeš četz vodo na kopno je pobiranje na kopnem ,kar pomeni,da pes že ima prinašanje po kopnem.Med plvanjem mnogi psi slabše primejo divjačino (npr krlo al pa vrat, čist ker se pač ne da bolje- se spodmika) in za vlečenje po vodi je v redu,ko pa pride na kopno pa jo enostavno mora preprijet v uravnovešen ugriz za nošenje.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #81 : 27 Maj 2008, 12:52:24
hvala, deteljica! saj sem sigurna, da bova pogruntali, kaksen nacin se nama bo najbolj obnesel, bom pa se malo razmislila o opcijah - sigurno jih je veliko, samo tapravo je treba najt (tako kot vedno).
hej za "požrešno" Xsaro sem se spomnila, kaj bi ji mogoče pomagalo- meči predmete,ki imajo nagrado notri in ji daj nagrado direktno iz predmeta.
Npr navadne okrogle pušcice za svinčnike so že v redu. Nabaši z enim kosom pene in pusti malo prostora za koščke hrane. Ko prinese odpri zadrgo in ji daj ven za pojest.
Alpa kaj bolj trdnega, če bi imela željopo samopostrežbi  ;).
V Nemčiji prodajajo prav aporte lesene s čepi na koncih za skrivanje priboljškov- lahko naročiš pa netu al pa rečeš kakšnemu mizarju,da ti predela navadnega.
Pa ne pretiravat z usedanjem oz dokončevanjem vaje- samo občasno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #82 : 27 Maj 2008, 13:09:30
hej za "požrešno" Xsaro sem se spomnila, kaj bi ji mogoče pomagalo- meči predmete,ki imajo nagrado notri in ji daj nagrado direktno iz predmeta.
Jaz ji tudi recimo za prinešeno posodo/lonček/pokrov napolnilnim z nekaj briketi, ali pa mi prinese svojo hrano v posodi in potem dobi nekaj briketov ven iz te posode. :)

Pri aportiranju iz vode pa enako kot je napisala deteljica. Jaz sicer s samim aportiranjem iz vode nikoli nisem imela problemov, je bil pa problem vstop v vodo.
Meni je do sedaj samo 1x se stresla med aportiranjem divjačine/dummyjev iz vode - na PNZju je slabo prijela raco in ko je prišla iz vode ji je zdrsnila iz gobca. Potem se je pa stresla - možno da tudi zato, ker sem jaz zelo očitno trznila, ko je raca padla na tla). Ko sva pa po PNZju vadili z raco jo je pa zelo lepo prijela in nesla vse do mene in potem počakala, da sem vzela raco in se šele potem stresla.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #83 : 27 Maj 2008, 13:37:43
Azu- in kolk je bilo odbitka (če sploh) točk za stresanje?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #84 : 27 Maj 2008, 13:52:21
1 piko je odbil. Aport iz vode sva dobili 14/15.

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


popo

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 13
Odgovori #85 : 27 Maj 2008, 13:59:02
Na PNZ-ju se odbijajo tocke, ce pes ko pride iz vode spusti raco alli pa se strese. Ce pa jo spusti  takoj, ko pride iz vode, pa je lahko tudi cela vaja negativno ocenjena. Za pozitivno oceno naj bi pes prinesel raco vsaj 2 metra od obale.

Jaz sem ta problem reseval na ta nacin: ko je prihajala proti obali, sem jo cakal mogoce dva metra stran. Tik preden je imela tla pod nogami, sem zacel bezat stran in ona je avtomatsko zacela tekat za mano. Bolj kot me je dohitevala, pocasneje sem laufal, dokler ni bila ze skoraj vzporedno z mano. Takrat sem se obrnil in cim hitreje vzel raco iz gobca. pri meni je delovalo. Je hitro ugotovila v cem je catch. Potem pa sem za trening podaljseval dolzino prinasanja - najprej se bil 3m od obale, nato 5, potem je mogla tekat enih 7m po hribu navzgor, kasneje pa tudi vec.
Jaz delam brez klikanja, ampak zgolj na besedno pohvalo, tako da je verjetno pri tistih, ki klikajo malo drugace. Pri meni je ta nacin super deloval.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #86 : 27 Maj 2008, 15:58:23
popo, nič ni drugače, če klikaš al pa hvališ, saj v tem primeru dejanje (nošenje) traja dovolj dolgo,da lahko zraven poješ, govoriš al pa klikaš- v vsakem primeru pokriješ željeno vedenje :P.
če  je le psu jasno kaj (po)hvala ali drugi zvočni efekti točno pomenijo oz na kaj se nanašajo ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #87 : 29 Maj 2008, 09:39:36
Najprej hvala vsem za nasvete  ;)

Me pa samo se nekaj zanima.. Od zacetka sva se ucila z navadnim aportom samo malo debelejsim, vceraj sva pa poiskusila z lesenim. Pa me zanima, kako tezek naj bo lesen? Doma imam 2kg pa mu je parkrat padel iz gobca  ::) ::) Ocitno je bil ze utrujen pa ni "mogel" vec drzati ali ga je pa prenarahlo - ceprav kolikor vem za perjad je boljse da ne stisne (no potem ga je tudi se celo pot do doma nesel)  :) Ali pa je bolje, da mu kaksen kao kozuh namestim tja kjer se drzi, da mu ne bo padal iz gobca?

Hvala in lp..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #88 : 29 Maj 2008, 10:22:01
Najprej hvala vsem za nasvete  ;)

Me pa samo se nekaj zanima.. Od zacetka sva se ucila z navadnim aportom samo malo debelejsim, vceraj sva pa poiskusila z lesenim. Pa me zanima, kako tezek naj bo lesen? Doma imam 2kg pa mu je parkrat padel iz gobca  ::) ::) Ocitno je bil ze utrujen pa ni "mogel" vec drzati ali ga je pa prenarahlo - ceprav kolikor vem za perjad je boljse da ne stisne (no potem ga je tudi se celo pot do doma nesel)  :) Ali pa je bolje, da mu kaksen kao kozuh namestim tja kjer se drzi, da mu ne bo padal iz gobca?

Hvala in lp..

najbolje je da narediš aport ki ima v sredini plastično tubo( lahko tudi mala plastenka.  In potem jo postopoma obtežuješ... ta ti težo doseže največ do pol kg.  Najprej vedno z čim lažjim prinosilom- šele potem ko ti pes že nekje nosi na kopno( obvlada aport) potem začneš težo povečevati. Prej pa ne.... da se namatra preveč- ker se zna naveličat. :)
ampak ne samo plastenke dat- okrog moraš obvezno nekaj naviti ;) ( lahko tudi eno cunjo in jo na trdo povežeš ,da ne visi- jaz sem jo kar oblimala z tistim trakom ki je kot neko blago))

Če treniraš aport na suhem potem daj dlakasto( kakšna srnjad je najboljša ker ima bolj prileženo dlako).
drugače pa pojdi v kakšno fazanarijo in jih prosi če ti lahko odstopijo  kožo s perjem. ( večina fazanov se ne čupa -ampak slečejo kožo)

To sem imela jaz tudi za prinosilo iz vode. ( ker prav vedno ni bilo moč dobiti race)
Za tvojega psa se mi zdi skoraj bolje ,da bi ga trenirala najprej na pernato prinosilo.

Glede samega aporta iz vode.
Moja Dina je ponavadi ( tako kot tvoj) čim je dosegla tlo pod nogami prinosilo spustila.
Midve sva rešili tako ,da sem šla jaz tako globoko v vodo( do-pasu/ kopalke na rit pa v vodo :D ;))) da psica še ni dosegla tal- potem sem jo pa vspodbujala ( pridna... drži ) in sem počasi rikvercala v plitvino- dokler nisva bile na suhem....potem še po suhem par korakov in ko sva bili popolnoma na kopnem sem jo ful pohvalila in na sedi- pa še vedno je bil ukaz drži.... potem sem jo pogladila po glavi - nastavila roko pred gobec in rekla spusti- in ko mi je spustila v roko- predala .....potem se je pa otresala...... :D :D

No to je moj opis aporta iz vode.... sva ga pa kar redno ponavljali dokler sama ni začela čisto na kopno hodit z aportom v gobcu. ...... in še potem sem vedno naredila še kakšen korak nazaj.... tako ,da je bila res čisto čisto na kopnem.
Sedaj ji lahko tudi iz brega mečem- in mi prinese na breg- brez otresanja vmes. ;)

A sem ful zakomplicirala? ;) :)i

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #89 : 29 Maj 2008, 10:31:06
Aha še to sem pozabila.
Jaz sem na začetku naredila en velik kiks. In sicer za dlakasto prinosilo sem navila dlako kozlička( divjega) in je tisti aport bil tako velik da ga je že na daleč videla( sploh če trava ni bila kaj pretirano visoka. In potem ko sva delali vlečko, namesto da bi šla po sledi je skakala kot ena koza in samo gledala kje bo videla dlako.

kasneje sva potem to mojo napako odpravljali- s  fazanom ... tako da jo je malo zmedlo.... in da je začela uporabljati nos.
In ko je začela hoditi po sledi vlečke potem sem šele zamenjala za dlakasto- sem pa naredila res plitko prinosilo in še travo sem čez nametala da ga ni mogla videt.

( ampak to je  pač moja " štrukla" ki pogrunta vse sorte- po liniji najmanšega odpora :-9 )

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.