splošna matura 2009

*sara* · 17004

*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
: 16 April 2008, 15:05:15
Hojla!
Kako daleč je še, mi pa smo morali že danes obkljukat naše izbirne predmete ::). In kaj zbrat? No js sm uzela sociologijo in geografijo (kar nas ma 1/4 generacije :D). Kaj pa vi, ste že mogli kaj zbirat, kaj in zakaj ste zbrali?

Uživajte
Sara

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #1 : 18 April 2008, 12:58:15
Jaz sem vzela sociologijo in ekonomijo. Imamo na šoli tak čuden sistem, da lahko določene predmete vzamemo samo z nekaterimi (kao zaradi števila ur, ki jih imamo na teden). In sociologijo ali psihologijo lahko vzamemo samo v kombinaciji z ekonomijo (ubistvu skoraj vse lahko vzamemo le v kombinaciji z ekonomijo ::)). Ampak mi je kar všeč, saj pri eko nimamo dodatnih ur za priprave za maturo, je vse v okviru rednih ur, pa še logična mi je in mi ne dela kakšnih posebnih problemov :)

Lp, Marusa


nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #2 : 09 Maj 2008, 18:19:40
ufff.....punci mal premislita.....psihologija, sociologija in filozofija so najbolj zahrbtne na maturi.....težke...

geografija, zgodovina, matematika (osnovna raven) in slovenščina pa med lažjimi....

bodite pa ful pozorni pri angleščini, slušni del, ker tam ponavadi najbolj zajebavajo z pokvarjenimi radii ali pa požiranjem besed, ter čudnim naglasom, ki so vzeti od boga za hrbtom....

ZgaGa


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #3 : 13 Junij 2008, 14:40:21
Psihologija itd. niso težke oz. jih težke naredi samo pisanje esejev. 25 pik lahko dobiš s seminarsko. Če ti laufa pisanje esejev, kar itak vadiš na pripravah se nimaš ćesa bati.

Med najlažjimi so pa res matematika in fizika oz. sta lahki tudi zaradizelo nizkega kriterija, prav tako kemija. Ali pa jeziki - odvisno kaj ti bolj leži. Meni jeziki niso bili težki (ok slovenščina ker se mi pač ne da pravil na pamet učit, če se ti da res ni težka in spet je fino če znaš eseje pisat)

Kar se pa težkih predmetov tiče - zelo težki so zame predmeti kjer je veliko snovi, ki se je je treba naučiti in ni potrebno prav veliko razumeti. Torej zgodoivina, geografija in pa biologija, sploh slednja ampak vsaj snov mi je bila zanimiva ;))

Ubistvu je odvisno od tega kaj ti leži kaj je lahko in kaj težko. Če se lažje naučiš veliko snovi kot razumeš fiziko raje vzemi zgo, geo ali bio ali pa obratno. Nekega pravila kaj je težko in kaj je lahko dejansko ni.

p.p. pozno izbirate predmete za drugo leto...jih niste že konec drugega letnika? Mi smo imeli priprave na maturo že v tretjem letniku.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #4 : 16 Junij 2008, 21:16:00
Pri psihologiji sploh nimaš esejev. ;) tako, da ni težka...

Mi smo tudi v tretjem zbirali predmete samo, da smo spomladi. pa nimajo vse šole priprav že v tretjem, ker so čudne. ;D Med njimi tudi naša saj za nekatere predmete bi bile skoraj obvezne npr, za bio. ker je kar težko toliko snovi v enem letu obdelat, kar smo letos občutili in tudi učiteljica je rekla, da bi blo fajn, če bi imeli že v tretjem samo pač ni tega pri nas.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #5 : 21 Junij 2008, 14:33:00
Pri psihologiji sploh nimaš esejev. ;) tako, da ni težka...

Mi smo tudi v tretjem zbirali predmete samo, da smo spomladi. pa nimajo vse šole priprav že v tretjem, ker so čudne. ;D Med njimi tudi naša saj za nekatere predmete bi bile skoraj obvezne npr, za bio. ker je kar težko toliko snovi v enem letu obdelat, kar smo letos občutili in tudi učiteljica je rekla, da bi blo fajn, če bi imeli že v tretjem samo pač ni tega pri nas.

Pravzaprav se piše esej na maturi pr psihi. Sošolec ga je pisal. Verjetno ni bil edini?

Drugačče pa opažam, da res veliko šol nima priprav v tretjem letniku. Men je blo čist kul, sploh za tak predmet ko bio. Smo ponovili pe kar precej snovi iz prvega in drugega letnika in vzeli vso. Superca uglavnem.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


mary

  • dog loverka
  • *
    • Prispevkov: 493
    • Točke: 11
  • Flat Coated Retrievers 4ever
Odgovori #6 : 21 Junij 2008, 14:35:34
Kolikor vem, se pri psihologiji naredi seminarska, eseja pa ni? ???

Lp, Marusa


_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 21 Junij 2008, 14:43:07
Pri sociologiji in psihologiji se dela seminarska, pa tudi eseje se piše pri obeh (dva eseja, če smo natančni). ;)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #8 : 21 Junij 2008, 17:04:02
Pri psihologiji imaš 3 izpitne pole. Najprej pišeš izpitno polo z nalogami izbirnega tipa (obkroževanje) 20 min, potem izbereš dva eseja od treh (90 min) in na koncu še tri strukturirane naloge od štirih (90 min). Strukturirane naloge so zelo podobne esejem, imaš navodila in vprašanja (a), b), c)), pri katerih se pač razpišeš, kolikor gre.
Seminarska naloga je 25% ocene kot je že nekdo napisal.

Jaz sem se lani za psihologijo največ učila, tako da se mi potem ni zdelo preveč težko, pa še med letom smo reševali primere starih maturitetnih nalog in pisali eseje in strukturirane naloge za d.n., ampak na splošno se mi matura iz psih. ne zdi lahka. Če se ne bi toliko učila, sigurno ne bi dobila dobre ocene. Na drugi strani se mi zdi geografija zelo lahka (pa sem dobila slabšo oceno kot pri psih., ampak to zato, ker se nisem ne vem kaj učila), vprašanja se ponavljajo (če imaš tisto zeleno knjigo s starimi primeri mat. nalog, potem si na konju), ravno tako angleščina in matematika - oba na osnovnem nivoju. Če med letom ponavljate pri matematiki snov, potem za maturo res ni treba veliko, razen za ustne. Slovenščina - eseji mi ležijo, tako da tu ni bilo problema, slovnica tudi, druga pesem pa je ustni, ker se res nisem mogla naučiti tisti mali milijon književnih del vključno z avtorji in značilnostmi obdobja. Je preveč. Pa je bila vseeno osmica in prepričana sem, da sem veliko večino točk izgubila na ustnem.

Če vas zanima, kako izgleda matura iz kateregakoli predmeta, pobrskajte po RIC-ovi strani. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #9 : 21 Junij 2008, 21:12:19
Tam, ko naj bi izbral dva eseja od treh ubistvu sploh niso eseji ampak samo esejska vprašanja, odgovoriš pa nanje kot na navadna vprašanja samo malo bolj se razpišeš. Pri sociologiji imaš prav esej z uvodom in tezami in jedrom pa zaključkom pa vse kar spada pod esej pri psih pa ne!
Sem pa jaz letos pisala maturi iz psihologije tako, da vem kaj govorim. ;)



Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 22 Junij 2008, 00:13:10
Jaz sem se definitivno najmanj učila filozofijo, kjer je bilo učenje=0.  :) Je pač tak predmet, da če slediš pri pouku, razumeš, kaj ponoviš doma, še malo razmišljaš o določeni tematiki, učenja enostavno ne rabiš. Je pa problem če ne razumeš....v tem primeru ti nobeno piflanje ne bo pomagalo, ker pri eseju zamrzneš. Po eni strani je matura zelo lahka, pišeš dva eseja, pri prvem si med več naslovi izbereš enega in pišeš mislim da 120 minut.
 pri drugem pa moraš interpretirati podan odlomek iz knjige, ki se jo obdeluje pri urah za maturo in pišeš tudi 120 min.

Povem vam, da niti slučajno ni lahko pisat dva tako obsežna eseja v enem dopoldnevu, je precej težko, sploh ker pač tudi snov ni ravno lahka..Moraš biti 100% skoncentriran, drugače se z lahkoto izgubiš. Poleg tega nimaš nobene garancije...recimo pri geo veš da si se to in to naučil in boš vsaj nekaj znal(isto bio, mat, slo, ke,...), pri filo tega ni...lahko dobiš tako zafknjene naslove, da rabiš precej minut, da sploh razvozlaš kaj pomenijo in o čem moraš pisat, lahko se ti pri pisanju zablokira, itd. Kakorkoli....20 točk je vredna še seminarska naloga. Meni je bila filo sigurno najljubi predmet, ker me pač zelo zanima...Če pa je zanimanje posameznika bolj švoh je brez veze da se kdo odloči zanjo, ker bo samo trpel ob branju tekstov, dialogov, knjig,...


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #11 : 22 Junij 2008, 10:15:25
Tam, ko naj bi izbral dva eseja od treh ubistvu sploh niso eseji ampak samo esejska vprašanja, odgovoriš pa nanje kot na navadna vprašanja samo malo bolj se razpišeš. Pri sociologiji imaš prav esej z uvodom in tezami in jedrom pa zaključkom pa vse kar spada pod esej pri psih pa ne!
Sem pa jaz letos pisala maturi iz psihologije tako, da vem kaj govorim. ;)
Ja, saj zato mi je b'lo čudno, da si rekla, da ni esejev. Esej je zelo širok pojem in se pri vsakem predmetu piše drugače. ;) Res, da esej pri psih ni tako širok kot pri slo, ker so vprašanja ožje postavljena, ampak je pa še vseeno esej. Nekaj podobnega je pri ang.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #12 : 22 Junij 2008, 11:57:30
Ja, saj zato mi je b'lo čudno, da si rekla, da ni esejev. Esej je zelo širok pojem in se pri vsakem predmetu piše drugače. ;) Res, da esej pri psih ni tako širok kot pri slo, ker so vprašanja ožje postavljena, ampak je pa še vseeno esej. Nekaj podobnega je pri ang.

Mi smo pisali čez celo leto tudi mature od prejšnjih let in smo na ta esejska vprašanja odgovarjali kot na navadna...malo bolj se pa razpišeš zato, ker je več snovi o temu. odgovor ni bil prav nič eseju podoben. (pač isti odgovor kot recimo pri biologiji samo, da je več, ker je pač več snovi). Še besed ni bilo določenih. Pri angleščini je bilo pa čisto drugače. Je bil esej, si mogel napisat uvod pa strinjanja pa nestrinjanja s povedjo, ki so jo imel podano pa potem v uvodu to zagovarjat, potem pa v zaključku povzetek vsega, pa določenih imaš koliko besed lahko napišeš oz koliko moraš. pač čisti esej. medtem, ko pri psihologiji ni nič podobenga eseju. je tudi nam rekla prfox za psiho, da to ni esej.



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #13 : 22 Junij 2008, 12:43:23
je tudi nam rekla prfox za psiho, da to ni esej.
Ok, vsak po svoje. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Pumpkin

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 25 Junij 2008, 16:51:56
Ja tud mene čaka naslednje leto matura.. Izbrala sem si pa psihologijo in geografijo. Za seminarsko bom pa vrjetno imela naslov:Terapija s psom  ::)



*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #15 : 26 Junij 2008, 15:54:53
Pumpkin js sm tudi začela razmišljat o mojem naslovu ;). Bo tudi neki pasjega..vsaj upam :).
Bom pa mal prečekirala naslove ki so na voljo, če je tam kaj primernega, sicer pa si ga lahko tudi sam izbereš ne?

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


Pumpkin

  • *
    • Prispevkov: 23
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 26 Junij 2008, 20:32:44
Jaz sem jo že letos imela namen naredit pa mi je prof. svetovala, da si naj zdaj več praktičnih izkušenj naberem in poznanstev, da mi bo naslednje leto lažje. Ja naslov si lahko sama izbereš, da ti je pol tud lažje raziskovat tisto kar te veseli ;) :)



nezkaaa

  • *
    • Prispevkov: 614
    • Točke: 0
  • ZgAgA
Odgovori #17 : 27 Junij 2008, 17:56:40
Jaz sem imela pa nepasji naslov: Pravila lepega obnašanja in protokol :D
zakaj sem pa izbrala to temo : ker sem ugotovila, da se ljudje sploh ne znajo več lepo obnašati....pa sem izvedla anketo, in se je moja teza še kako potrdila.....

svetujem pa vama, da delata seminarsko nalogo po maturitetnem katalogu...ki ga imata tudi na internetu....

ZgaGa


evicabevica

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 11 April 2009, 11:17:51
živjo!
mene pa sam neki zanima drage maturantke... a je slučajno kdo k bi mi lahko pomagu pr seminarski za psihologijo... mam namreč naslov o spominu in nikakor ne najdem primerne ankete, oz. ne najdem idej, da bi jo sama sestavla.
A poznate kšno stran k bi to najdla al pa karkoli?
že vnaprej hvala:)