Pozornost mladicka na vodnika(+moteci dejavniki)

BlackWolfGirl · 43609

catjusa

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 23 September 2008, 13:42:31
Pika, saj to pravim... sedaj, ko imamo sosede (oz. jih imam jaz) mi gre pa strašno na živce če se sosedov cucek dere... tako da svoji tudi ne pustim da bi se (aja imam še eno mešanko staro 7 mesecev)



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #31 : 23 September 2008, 14:00:20
V Lj imaš: KD Barje, KD Krim. No meni se zdita e dve šoli super. Za ostale ne bom pisala, ker ne vem kako je z njimi.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #32 : 23 September 2008, 15:57:45



PIK@@

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 23 September 2008, 16:57:20
Hvala za nasvete in informacije! Bom se se malo pozanimala o teh šolah. Upam da bo pomagalo :)

lp



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 23 September 2008, 17:50:17
Ko sem jaz spraševala za mojo pri Iliriji, če lahko pridemo na tečaj osnovne poslušnosti, psička stara isto 8 mesecev, so mi rekli da načeloma ne sprejemajo psov, ki niso bili šolani pri njih od začetka, se pravi mala šola,... se mi je malo zamerilo in nismo šli tja. Pač moja izkušnja :) (smo se odločili za DPBO - male skupine in res super inštruktorica :))

Sicer pa lahko svetujem eno super šolo z za moje pojme enim najboljšim inštruktorjev, če te zanima mi pošlji ZS.



dog4ever

  • *
    • Prispevkov: 961
    • Točke: 13
Odgovori #35 : 23 September 2008, 22:44:51
Ko sem jaz spraševala za mojo pri Iliriji, če lahko pridemo na tečaj osnovne poslušnosti, psička stara isto 8 mesecev, so mi rekli da načeloma ne sprejemajo psov, ki niso bili šolani pri njih od začetka, se pravi mala šola,... se mi je malo zamerilo in nismo šli tja.

Piše načeloma, a ne ;) Moja prijateljica je brez problemov (pri)šla tja v tečaj osnovne šole :) Seveda pa je njena psica že imela neko predzanje.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #36 : 24 September 2008, 07:55:56
Jah meni so rekli načeloma, in na dolgo in široko razložili zakaj ne in sem rekla hvala lepa, adijo. Ker doma šolan pes do 8 meseca (ker je bila normalno učena osnovnih stvari in seveda ring dresure, ker se je že razstavljala), pač so predvidevali da z tem psom se jaz že nebom mogla tako dobro naučiti da bi dosegla ne vem kakšen rezultat kot ga imajo ostali psi šolani od začetka pri njih (to so mi tudi povedali). Normalno da rečeš adijo ;) Ampak je to že druga tema ;)



BlackWolfGirl

  • *
    • Prispevkov: 52
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 25 September 2008, 21:03:18
Pa da se spet mal oglasim. Nekatere probleme sem odpravila, ampak se vedno pa bo treba veliko dela. ::)
 Je zeeeelo pozresen in poje vse, kar najde. Takrat se mi tudi ogne, ker dibri ve da tega ne sme, ampka res, le zakaj bi me poslušal >:D >:(
največji problem so pa druge živali in predvsem psi. Ko zagleda npr. srno, mačko al ša kej podobnega popolnoma pozabi na mene.(Še dobro da takšne stvari jst ponavadi opazim prej kot on)   ::) Še huje je če slučajno nisem dovolj  previdna in n e opazim psa in ga ne pripnem. Takrat se mi izmika in beži pred mano, ampak sem pa tut opazila da ne vedno. Če npr. ga jst spustim, da se igra z enim psom, potem  pride pridno na klic k meni, če pa se odpravi sam raziskovat pa postane gluh >:( Včasih gre pa kr k drugim ljudem, skratka, če zasliši kaj sumljivega, pozabi na mene.  >:( >:(
Tut midva sva imela probleme, ko je hotel pozornost in me je začel dobesedno napadati, tega zdaj skorajda ne dela več, ker sem ga preprosto ignorirala.
Najhuje pa je, da še vedno ne razume, da ne sme gristi. (sej ne grize več tako kot včasih, da bi me bolel, sam iigral bi se). Ne pomaga, če se neham igrat z njim, ne če ga primem za gobček, zato ga tudi takrat preprosto ignoriram. Sedaj je že malo boljše.
Zdej po poletnih počitnicah sem spet začela feeeejst delat n poslušnosti, predvsem odpoklic, hoja ob nogi in raznih trikcih....
Moram pa še ugotovit, kak bi ga v kriznih trenutkov (ko bi se npr. rad nekam pognal, zbežal) spomniti da me mora ubogati, da sm jst še vedno tam! ::) :-\ Kaka ideja?



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #38 : 25 September 2008, 21:14:21
Š T R I K !   :P ::)

Zakaj bi ubogal, če ima možnost it na lepše? Prepreči mu in ponudi alternativo. Manjkrat, ko bo dobil priložnost, bolje bo. Če je nikoli nebi, sploh problemov nebi imela oz. bi bili skoraj zanemarljivi.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #39 : 26 September 2008, 13:11:23
Najprej vadi odpoklic na dolgem povodcu (povodec uporabi samo za varovalo in ne z njim opozarjat psa nase (cukanje)), ko boš imela ta odpoklic narejen, se nato loti brez vrvice, nekje kjer ni veliko motenj. Šele nato začneš dodajati moteče dejavnike!  ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #40 : 26 September 2008, 14:36:05
Špaga, ki jo vleče za sabo. deluje, a samo če pes ne pogrunta da kdaj je privezan in kdaj ne (zato špage ne prijemaš v roke ampak jo vleče za sabo) in če vztrajaš dovolj dolgo (ponavadi vsaj 6 tednov, raje več)


aleks0055

  • Gost
Odgovori #41 : 07 Marec 2009, 14:19:58
Zanima me koliko minut na dan je dobro vaditi pozornost mladiča?( no ni lih mladič ima skoraj 9 mesecev)?
Pa bi prosil če mi nekdo natančneje opiše kako vzbudiš pozornost psa nase.
Lp



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #42 : 07 Marec 2009, 16:35:17
Aleks ne sme se vadit preveč, ker potem pes izgubi pozornost...pa nagrajevat je treba!

Ugotoviti moraš kaj ma pes rad (hrana, igrača) in s tem delaš...na koncu pa se fajn poigrat!

:)


aleks0055

  • Gost
Odgovori #43 : 07 Marec 2009, 16:43:00
Sir ma zelo rad. ali pa mleto meso.
Ampak zanima me kako vzbuditi pozornost nase..naprimer greva na sprehod.pa ko se ustavim me pogleda in ga nagradim?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #44 : 07 Marec 2009, 16:49:38
Pojdi v dobro šolo. Jaz v takem primeru ne bi nagrajevala. Ampak vmes, med tekom, hojo, ko se pes oddalji in pride nazaj do tebe... Kako pa izgledajo vajini sprehodi? Se vmes igrata, ga kaj učiš?

Pa jaz bi nagrajevala očesni kontakt.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!



aleks0055

  • Gost
Odgovori #46 : 07 Marec 2009, 18:27:44
A v vsakem primeru mu dam pribolšek ko naredi nekaj dobrega, čeprav ni povelja naprimer?
me pogleda, pride do mene.?
aja pa glede vaj sedi prostor poleg. A se lahko izvaja eno povelje zjutro , drugo pa čez par ur? al je bolše vsak dan drugo?
Lp



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 07 Marec 2009, 19:07:56
Ja, klik in nagrada na začetku sledita vsemu, kar ti je všeč.

Zate bo lažje, če boš začel postopoma samo z eno vajo. Kasneje lahko brez problema delaš 10 stvari na enkrat in bo psu še vedno jasno kaj bi rad od njega.

Še malo priporočenega branja:
- Članki Silvije Trkman
- Tema o šolanju s klikerjem
- Tema o navajanju psa na kliker
- Tema o raznoraznih trikcih in kako se jih lotiti
- sicer ne vem, ali obiskujeta kakšno pasjo šolo ali ne. Če ne, bi ti jo toplo priporočila. Tako da je tukaj še podforum o Kinoloških društvih.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #48 : 07 Marec 2009, 19:30:58
Na splošno je boljš, da prvo utrdiš določeno povelje, šele nato pa dodaš povelje



aleks0055

  • Gost
Odgovori #49 : 07 Marec 2009, 22:39:09
Hodim v pasjo šolo ampak sem že prot koncu in se zelo bojim ker ima skoraj 9 mesecev. :'(a je to prepozno že? bojim se da bo še bol "razvajen" :(



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #50 : 07 Marec 2009, 22:41:23
Hodim v pasjo šolo ampak sem že prot koncu in se zelo bojim ker ima skoraj 9 mesecev. :'(a je to prepozno že? bojim se da bo še bol "razvajen" :(

Potem pa tam povprašaj kakega inštruktorja in ti naj pokaže kako delati. :)



polonči

  • *
    • Prispevkov: 2.461
    • Točke: 0
  • *-moja banda-*
Odgovori #51 : 08 Marec 2009, 09:09:00
Aleks res vprašaj inštruktorja kako in kaj... drugače pa malo moraš tudi razumet, da je pes še mladiček in da ti (najbrž) ne bo delal kot urca sedaj...ampak neke osnove so pa pomembne da potem na njih gradita ;)...

A maš namen pol it še b-bh?

:)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #52 : 08 Marec 2009, 09:12:49
Hodim v pasjo šolo ampak sem že prot koncu in se zelo bojim ker ima skoraj 9 mesecev. :'(a je to prepozno že? bojim se da bo še bol "razvajen" :(

Kje pa, šele dobro sta začela-psa spravi do B-bH, potem se pa odloči za kako aktivnost Agi, RO, reševanje... V kateri KD pa hodiš? Dejstvo je, da v šoli vam samo pokažejo, popravljajo vaše napake-doma pa morate VES čas to početi vi. Razvajen bo samo toliko, kolikor boste to vi dopustili.

Za dobro vzgojenega psa je ključna DOSLEDNOST, aktivno ukvarjanje, zaposlitev možganov, učenje želenih vedenj, igra. Postavite pravila in držite si jih. Pes skoči na mizo-razločen DOL-psa primete in postavite na tla.

Pes ni pozorn na vas-20M štrik, igrače, priboljške in vadit. Tečite, igrajte, tečite v nasprotno smer, vriskajte, krilite z rokami, eni psi se radi vlečejo-naj zmaga, potem pa tecite drugam in bo skorj 100% tekel z vami. Cufo zamenjajte za kak priboljšek.

Mlad pes, ki ni zmatran bo pač skakljal sem in tja-sploh bokserji so živahni.

Vadite večkrat na dan (5-8x) po par minut. Prekinjajte z igro, malo lutanja po svoje, tek...Psi se učijo vse življenje, mi pa tudi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #53 : 08 Marec 2009, 19:18:19
Kje pa, šele dobro sta začela-psa spravi do B-bH, potem se pa odloči za kako aktivnost Agi, RO, reševanje...


Z ostalim se strinjam, samo nehajte propagirat reševanje kot hobi prosim. Pa brez zamere ;)
To ni prvenstveno neka aktivnost s kužkom, ampak način življenja, ki ni nekaj kar počnemo, da kužkom ni dolgčas. To je resna zadeva, pri kateri se sveda lahko tudi neizmerno zabavamo, ampak cilj tega ni utrujen pes, ampak pes, ki dela in se ob tem zabava. Od tega ali je pes pripravljen ali ne, so lahko odvisna življenja ne samo izgubljenega, ampak tudi svojcev!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aleks0055

  • Gost
Odgovori #54 : 22 Marec 2009, 18:07:11
POzdravljeni. Veliko bolje je z vsem tem ampak imam še eno težavco.
Vedno ko imam pribolšek v roki hodi lepo zravn naredi sedi, prostor. ampak po 3 mesecih dela provam brez hrane ampak samo roko, in se ne zmeni za njo če ne diši po hrani. Kako navežeš to pozornost na roko da hodi tudi zraven tebe in ne sili v druge. To je edina pomankljivost. Druge vaje so dobre ampak to rinjenje od mene je pa neznosno.

hvala in LP



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #55 : 22 Marec 2009, 18:52:35
Ne, ne reševanje je konkreten zalogaj, način življenja. To se je treba zavedati. da psu ni dolgčas pa učiš kake trike ipd.

aleks-zakaj si jo pa učil tako, da si ji držal hrano pred nos? Na tvojem mestu bi se jaz hitro obračala, tekala, in vsak korak nagrajevala-ali s hrano, še raje pa z igro ali božanjem, če ji to pomeni nagrado. Pa čisto nič ji ne bi z roko kazala. Naj sama pogrunta kaj ji prinese nagrado. Pa seanse naj bodo kratke- 3 ponovitve so čisto dovolj za začetek-potem pa prekini z igro. pa čez čas spet. Res pazi, da ji ne bo dolgočasno.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #56 : 22 Marec 2009, 19:20:32
Pa dejte imet vsi hrano v žepu in jo potegnete ven šele, ko psa glasovno pohvalite ali pa kliknete... To s hrano v roki je samo pasje šlepanje in podkupovanje. V bistvu psa navadiš, da se splača ubogat samo, če ti kdo s salamco pred nosom skače.

Torej najprej hrano v žep in začet učit par korakov nazaj. Če sili v duge se odmakni tako daleč da ne sili več, če pa v mes malo poskusi se ne premakni v tisto smer niti za cm. Pa to menjavanje smeri, ko se hodi gor pa dol je tudi za probat.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


aleks0055

  • Gost
Odgovori #57 : 23 Marec 2009, 15:14:27
ja ampak en inštruktor male šole je rekel da najprej imaš v roki motiv (hrano ki j ene dobi) z druge roke pa dobi nagrado, takrat ko pride do roke. Hm. ampak kar naprej rini proti drugim. če se premaknem še vedno rini tja..



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 23 Marec 2009, 15:26:11
Hrano imej v žepu ali še bolje, če delata v stanovanju, jo razporedi po policah, omarah.. nekam visoko jo skrij, kjer je ne bo dosegel. Potem delaj.. če naredi potegni hrano "iz zraka" (iz police) in nagradi.. če ne naredi, potegni hrano in jo pojej sam (zato je dobro kakšen sir tako nastavit).. ali pa preprosto nič ne nagradi. Pa pri takem malem ni treba nič pretiravat. Dovolj že da vadita pozornost nate. Greš stran od njega.. pokličeš.. če pride nagradiš ("iz zraka"), če ne pride, pač ne.. Pazi tudi, da ga ne kličeš ravno ko je zelo zaposlen z nečim, ker takrat ne da te ne bo hotel slišat, ampak te dejansko ne bo slišal. To pride kasneje, skozi veliko vaje skozi čas. Če delata zunaj, imej pa hrano v žepu. Če naredi nagradi, če ne pa ignoriraj. Prej ali slej bo naredil in takrat nagradi. Pa predvsem ne preveč pričakovat od pasjega mladiča, sploh če sam nimaš izkušenj z vzgojo in šolanjem.  Pa preberi si o klikerju.. in osnovah kliker sistema in mladiča naklikaj. Je res fino, da pes točno ve za katero dejanje točno si ga nagradil, ker drugače predno ti povlečeš hrano od nekje, lahko on že sto drugih neumnosti naredi in bo potem mislil da je za neumnosti nagrajen.

Za začetek delajta navadno pozornost. Ti sediš, ko te pes pogleda, mu klikneš in nagradiš. Hrano imaš nekje ob sebi, lahko tudi v roki, ampak dokler ti pes sili v roko, ga nič ne nagrajuješ (imaš pest zaprto - malo te bo praskal z zobki, ampak to pač potrpiš) in nič ne klikaš. Tisti moment, ko se umakne nazaj in te pogleda, pa klikneš in nagradiš. Zignoriraš seveda tudi vsako izsiljevanje (lajanje,..). Prej ali slej bo dojel, da bo nagrajen samo če ne bo silil v roko, ampak te bo gledal. Ko bosta imela postavljen ta prvi temelj, gresta dalje. Lahko da se ti bo zdelo že prvi dan, da pes obvlada to osnovo, ampak ne bo držalo (poskusi naslednji dan, ali čez dva dni, pa boš videl, da se bo na začetku spet malo lovil), poleg tega to vajo ne delaš kar nekam v nedogled, ampak pazi da ne preteraš. Koliko ponovitev je različno od psa do psa, vsekakor moraš zaključit ko opaziš da se pes začenja dolgočasit. Najbolje bi bilo pa zaključit seveda takrat, ko se pes najbolj zabava s tem, ampak to je ponavadi težko določit.

Iz tega, ki naj ti bo itak osnova in začetek vedno ko se spraviš kaj delat s psom, potem pelješ ven ostale zadeve. Počasi!



aleks0055

  • Gost
Odgovori #59 : 23 Marec 2009, 15:30:57
Ni ravno mladiček ima skoraj 10 mesecev. Ko gleda drugega psičk aga pokličem pride do mene ga nagradim, ampak potem po nagradi se takoj vrne k gledanju psička. a je dobro da ko ga pokličem se vsede in ta čas podalšujem in nato dobi pribolšek?
lp