Kraševec, kraški ovčar [Karst Shepherd Dog]

**Jackie** · 450762

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
: 21 November 2005, 12:48:08
Ker je naš Ron že precej star ( no živel bo še 20 let  ;D ) smo seveda začeli razmišljati o psu "ko Rona več ne bo" ( samo razmišljati ) . No in ker se taki ovčarji kot je Ron težko najdejo , smo se odločili za slovensko avtohtono pasmo - kraševca .
Na tem forumu ima kraševca od Kanine sestre lastnica ali po domače Talija .
Sem gledala njegove slike in priznam res je lep .
Da ne bo zamere , ker jih nekaj objavljam.
http://www.avanturist.si/photos/albums/n%20and%20d/th_DSC04944.JPG
http://www.avanturist.si/photos/albums/n%20and%20d/th_DSC04946.JPG
no meni je ta pes zelo všeč , pa dosti o tem ...
Zanima me :
-psarne na slovenskem (kvalitetna)
- karakter samcev
- učljivost
- družabnost


Zaenkrat kmalu pa vam spet zatežim z vprašanji (pričakujem namreč podroben opis te pasme ) in Talija&Puppa FOTKE OD FELDA



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #1 : 21 November 2005, 12:59:26
Am , še nekaj o literaturi ...
V knjižnjici sem si sposodila knjigo Miroslav Zidar : O kraševcu ,
so osnovni podatki ampak se mi nekateri zdijo že malo zastareli - še nekaj :
- je še kakšna literatura o kraševcu
- kako se obnaša do otrok
- katere paritvene kombinacije oz. kateri psi/psice dajejo uspešne potomce



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #2 : 21 November 2005, 13:17:51
Dacha ima mladička !!! IIIII , Dacha javi se NUJNO  ;D



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #3 : 21 November 2005, 13:37:19
Tudi meni so zelo všeč kraševci, posebej Feld.  :-* :-* :-*



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #4 : 21 November 2005, 13:41:41
Ha , si kar mislim  ;D
Bi ga lahko opisala ?
Ker vidim da obveščevalna služba Talija D.O.O. trenutno ne deluje



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #5 : 21 November 2005, 13:45:02
Ha , si kar mislim  ;D
Bi ga lahko opisala ?
Ker vidim da obveščevalna služba Talija D.O.O. trenutno ne deluje

Mehki, mehki, mehki... ;) :D ;D

Do neznancev nezaupljiv, ko te spozna in vidi, da si dober človek ( ;D), potem pa dobiš najlepši sprejem na svetu!  ;) :D ;D

Čuvaj, ne mara biti v stanovanju - pa saj ima kožuh.  ;D

Rad se podi za srnami, zna pa biti tudi nepredvidljiv in razdražljiv, še posebej če ga neki čudni tuji ljudje "šlatajo". ;D

Sem še kaj pozabila Talija? ???

Aja, pa rad dobro papa... Zna prosit za crunchije tako lepo... :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*



Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #6 : 21 November 2005, 21:29:33
No, obveščevalna služba se je vklopila ;).
Glede vzrediteljev ti moram povedati, da jih je kar nekaj, ki imajo kvalitetne pse, bom poiskala revijo Kraševec, na katero se lahko naročiš pri Klubu Ljubiteljev kraških ovčarjev. Oni ti bi lahko dali tudi natančnejše informacije glede legel in kje dobiti kvalitetnega mladiča.
Torej, KO je izredno prijazen pes a nezaupljiv do tujcev do tistega trenutka, ko vidi, da si nekega tujca sprejel. Samci so malo bolj trmasti, potrebujejo dosledno vzgojo in dosti potrpežljivosti, posebej v času njihove pubertete. So izredno pametni psi, še posebej, če se gre za njihovo korist :D. Ne marajo grobosti, katero si zapomnijo za vse življenje. Znajo biti zelo igrivi, čeprav se včasih pri igri malo spozabijo in te znajo prav fino uščeniti npr. v zadnjo plat. Najbolj srečni so, da so svobodni, ne na verigi ali cele dneve v pesjaku. Do otrok
Vsekakor svetujem dober razmislek pri nakupu kraševca, še posebej, nerodovniškega. Ga je kolegica nabavila nekje pri Novem mestu, mislim, pa ima pes skoraj dvocentimetrsko podgrizavost pa glavo skoraj kot škotski ovčar.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #7 : 22 November 2005, 14:55:43
Hvala ,
ne nikakor ne bomo kupili nerodovniškega (slabe izkuušnje) ,
obstaja kakšna spletna stran o kraševcih ?
Pa fotke,fotke ...
Pa kakšni so do otrok ?




Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 22 November 2005, 15:46:13
No, vidiš, saj si že sama našla praktično vse, kar pri nas obstaja v zvezi s kraševcem :(, se pravi, ne prav veliko. Sem videla, da sem začela o otrocih, pa nisem končala. Pri kraševcu je tako, če ima pozitivne izkušnje z njimi, ni noben problem, Feld do zdaj ni imel slabih izkušenj in je tako zelo prijazen do njih. Mi je pa ravno danes pravil sosed, ki ima kraševca, pes je star komaj 9 mesecev in otrok ne prenaša. In zakaj: ker ga je eden obmetaval s kamni, ko njih ni bilo doma in to si je zapomnil. Žal, bodo to posledice za vse življenje, kajti, kot sem napisala, tisto, kar si kraševec zapomni, pa naj bo dobro ali slabo, je to za vekomaj.


šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 27 December 2005, 16:25:33
Zaradi tragičnih družinskih razmer oddam psičko staro 3 leta.
Psička je odlična varuhinja črede.
Pokličite po 18. uri. Tel.: 01 8951 448
( Zalar Marija, Kidričeva 2 - 1330 Kočevje)
 

 


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #11 : 27 December 2005, 18:07:14
Šiba: zaenkrat ne bomo drezali v vaše osebne zadeve ... nas pa gotovo zanima kaj več o psički.
Kako se obnaša do različnih živali?
Dosežena izobrazba?
Ima rodovnik?
Pretekle zdravstvene težave?
Na kakšno bivalno okolje je navajena?
Kakšeni so njeni dnevni rituali?

LP, Črt



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 27 December 2005, 18:29:36
To ni moja psička. Tale gospa v naslovu je prosila naše Društvo kraških ovčarjev, če lahko pomagamo.
Lastnica psičke je morala oddati posestvo in se preseliti v blok, kjer psičke ne more imet. Zaenkrat je še na tem posestvu, vendar novi lastnik že malo priganja, naj čim prej odpelje psa.
Psička je od malega živela z ovcami in še enim psom Kraševcem. Mislim, da je niso nič socializirali; šola...tako, da je psička samo takega življenja navajena. Gospa pravi, da je zelo ostra. Koliko je res ostra, ne vem, ker je še nisem videla. KO so pač čuvaji in domače okolje čuvajo, zunaj tega okolja pa so lahko čisto drugačni. Moja psička npr. laja kot nora, če se kdo približa hiši, tako, da deluje kot najbolj krvoločna zver, na cesti je pa čisto mirna in vsak jo lahko poboža.
Jaz mislim, da bi se hitro navadila tudi drugačnega življenja, če bi jo nekdo znal pravilno socializirati.
Najbolje bi bilo, če bi jo vzel kdo, ki potrebuje psa za čuvanje posestva.
Ker, če je res tako ostra, bo kar problem poiskat novega lastnika.

Tole je vse kar zaenkrat vem o psički. Se opravičujem, ker sem bila res nerodna, da sem dala samo oglas, brez, da bi še kaj povedala.

Lp


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 27 December 2005, 18:33:17
Glede na dosedanje življenje te psičke, bi bilo življenje v bloku zanjo najbrž res hud stres. Sploh če je bila namenjena za čuvanje ovc in je popolnoma nesocializirana.

Upam, da se najde koga, ki bi jo za enak namen uporabljal še naprej.
Pa sporoči, če bodo kakšne novice ;)

Lp nina



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #14 : 27 December 2005, 18:35:14
Oj, škoda :'( .
Ker, če je res ostra (kot praviš Šiba :))  bo res težje našla lastnika :-[ .
Super pa je to, da si to prej povedala preden bi se kdo odločil za nakup te psičke ;) .

Držimo pesti in tačke, da bo psička čim prej našla topel in seveda ljubezniv dom :).



lp Jure in pesjani


šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 December 2005, 18:51:19
Jaz vseeno mislim, da psička ni tako zelo ostra, morala bi jo videt kako se obnaša izven domačega okolja. Trenutno jo hodi hranit nek gospod iz soseščine in se je brez problema navadila na njega. Jaz mislim, da bi bila psička vsakemu hvaležna, ki bi se vsaj malo ukvarjal z njo. Huda je pač, ker čuva posest, če pa bi jo odpeljali kam drugam, bi bilo čisto drugače. To je moje mnenje. Živali je pa tako navajena.
Meni se tasko smili, prvič, ker so jo ločili od psa, drugič pa, ker je res prepuščena sama sebi in se nobeden z njo ne ukvarja, razen tega, da ji prinesejo hrano enkrat na dan.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #16 : 27 December 2005, 18:58:30
Šiba: prosim sestavi kar se da popoln opis in mi ga pošlji na [email protected] da ga objavim tudi na portalu (fino je tudi če je kakšna slika)

Lp, Črt



puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #17 : 27 December 2005, 19:03:07
Jaz vseeno mislim, da psička ni tako zelo ostra, morala bi jo videt kako se obnaša izven domačega okolja. Trenutno jo hodi hranit nek gospod iz soseščine in se je brez problema navadila na njega. Jaz mislim, da bi bila psička vsakemu hvaležna, ki bi se vsaj malo ukvarjal z njo. Huda je pač, ker čuva posest, če pa bi jo odpeljali kam drugam, bi bilo čisto drugače. To je moje mnenje. Živali je pa tako navajena.
Meni se tasko smili, prvič, ker so jo ločili od psa, drugič pa, ker je res prepuščena sama sebi in se nobeden z njo ne ukvarja, razen tega, da ji prinesejo hrano enkrat na dan.

Usode živali so včasih resnično žalostne ali celo krute.  :'(

Mi imamo še vedno problem v prostoru in upam, da bomo v bližnji prihodnosti tudi to rešili, da še vzamemo kakšega pasjega kosmatinca pod streho.

Upam pa, da bo do takrat ta kraševka že našla prijaznega lastnika.

Lps



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 27 December 2005, 19:20:23
Ja usode nekaterih živali so res žalostne. :'( :'( :'(

Sem že prosila za sliko, vendar ta lastnica nima nobene slike psičke.

Po novem letu bom šla v Kočevje pogledat in poslikat psičko, tako, da bom lahko dala bolj popoln opis. Zaenkrat pa vem samo to kar sem napisala, to je o psički povedala dosedanja lastnica. Jaz sočustvujem z njeno tragedijo, vendar mi ni dala vtisa, da ima pozitiven odnos do psa. Dobila sem vtis, da se do sedaj ni nobeden ravno veliko ukvarjal z njo. :'( :'( :-[ ??? ???


puppa

  • *
    • Prispevkov: 973
    • Točke: 6
  • Psi imajo gospodarje, muce pa služabnike!
Odgovori #19 : 27 December 2005, 22:20:45
Ja usode nekaterih živali so res žalostne. :'( :'( :'(

Sem že prosila za sliko, vendar ta lastnica nima nobene slike psičke.

Po novem letu bom šla v Kočevje pogledat in poslikat psičko, tako, da bom lahko dala bolj popoln opis. Zaenkrat pa vem samo to kar sem napisala, to je o psički povedala dosedanja lastnica. Jaz sočustvujem z njeno tragedijo, vendar mi ni dala vtisa, da ima pozitiven odnos do psa. Dobila sem vtis, da se do sedaj ni nobeden ravno veliko ukvarjal z njo. :'( :'( :-[ ??? ???

Predvidevam, ker gospe ne poznam, da je pac imela psa tako kot ostale zivali za dolocen namen - kmetje jih obicajno imajo za delo (cuvanje), ne pa vecina ans, ki jih imamo za žuljenje... ::)



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 29 December 2005, 08:48:12
Ja to je res. No saj mogoče je živela do sedaj čisto srečno pasje življenje.
Samo nam se že zdi, če se s psom ne ukvarjaš, se z njim malo pogovarjaš, pocartaš...vse kar je drugače od tega, kruto.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #21 : 29 December 2005, 14:14:10
Če je pazila ovce, je delala natančno tisto, za kar je bila ustvarjena. Pes, ki ima to srečo, da lahko dela tisto, kar je v njegovi naravi, je veliko na boljšem kot najbolj razvajeni kavčarji.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #22 : 29 December 2005, 14:18:02
Takole... jaz sem se včeraj zvečer lotil objave oglasa ...

Upam da sem vredu napisal ;)

http://pesjanar.si/index.php/2005/73



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #23 : 29 December 2005, 18:32:45
Pri mojem sošolcu imajo doma kmetijo in imajo tudi ovce, ta pes , ki so ga dosedaj imeli pa jim je na žalost poginil. Se bom pozanimala . Ampak psička bi živela zunaj - v pesjaku .



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #24 : 29 December 2005, 18:37:17
Kana... verjetno je na to navajena .. tako da s tem mislim da nebi bilo problemov :)

Bolj važno je da dobi nekoga ki ima izkušnje z psi čuvaji in bo znal pravilno skrbeti zanjo.

Lp, Črt



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 30 December 2005, 16:24:09
Trigi v redu si napisala. Samo tisto, da ni bila deležna pozornosti bi jaz raje izpustila, ker ne vem koliko pozornosti je bila deležna. Da ne bo kdo klical in gospe morda obtožil, da ni skrbela za psa.  Menim, da stavek , da je opravljala svojo prvotno nalogo, pove dovolj. To je moje mnenje, drugače je pa v redu.

Kaj pa se tiće bivanja v pesjaku; psička je navajena živeti zunaj. Pesjak je v redu, samo, da je tudi spuščena, da se lahko razgiba. Tudi do sedaj je živala na posestvu, kjer se je lahko gibala. Da bi bila cele dneve zaprta v pesjaku, ne bi bilo v redu.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #26 : 30 December 2005, 19:53:24
Oni imajo ogromna posestva... in psica bi šla ven ob 6h zjutraj in bila do večera zunaj



šibainmika

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 30 December 2005, 20:14:02
Oni imajo ogromna posestva... in psica bi šla ven ob 6h zjutraj in bila do večera zunaj


Super!!! Ko bi jo le hoteli vzet.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #28 : 30 December 2005, 20:24:17
Am ... do srede vam sporočim ... Ok ?



Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #29 : 30 December 2005, 20:30:11
Držim pesti za psičko, da bi dobila nov dom. Kana, ti pa uporabi vso svojo sposobnost prepričevanja!