Alergična reakcija na cepivo

peapea · 25336

peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
: 08 Maj 2008, 11:29:47
Po prečuti noči, obogateni z urgentnim izletom na veterinarsko kliniko, se mi je začelo porajati nekaj vprašanj. Zanimajo me vaše izkušnje. Včeraj ob šestih popoldne sem peljala Oskarja na redno letno cepljenje. Kot vsako leto do zdaj je bil cepljen s t.i. koktejlom proti nalezljivim boleznim (steklina, kužni kašelj, parvoviroza, pasja kuga). Kakšno uro po prihodu domov je Oskar bruhal. Glede na to, da ga obisk veterinarja vedno malo iz tira vrže in da je zelo na hitro pospravil svojo večerjo, se nisem preveč vznemirjala (živčki pač). Potem je bilo vse OK. Normalen, živahen, skratka b.p. Ko pa me je ob enih ponoči zbudil fant (hvala bogu in vsem svetnikom, da spi veliko bolj rahlo kot jaz), sem zagledala prizor iz nočne more pasjih lastnikov. Naokrog vse pobruhano, Oskar se je dušil, glavo je imel tako otečeno, da bi dala roko v ogenj, da to ni moj pes, po tačkah in trebuhu polno bul v velikosti frnikul...

Hitro sem poklicala dežurnega veterinarja na kliniko na Gorkičevi (dežuren je bil pa točno tisti veterinar, ki ga je cepil :)). Da skrajšam zgodbo - oddirjamo tja (vet se je pripeljal vzporedno z nami-kar ni malenkost, saj živimo samo slaba 2km proč). Po injekciji kortizola v žilo, se je dihanje hitro umirilo. Počakali smo še kakšne pol ure. Naj samo pod črto povem, da nam vet svoje intervencije in dežurstva sploh ni računal.

Zdajle je Oskar sicer ves zbit, oteklina je pa skoraj splahnela in z užitkom je pospravil obilen zajtrk (z umešanimi tabletkami kortizola). Torej. Imate kakšne izkušnje s tem ? Povedati je potrebno, da je bil pred enim letom cepljen s točno istim cepivom, pa ni bilo popolnoma nobene reakcije (možno, da se je spremenilo samo vezivo). In kaj zdaj? Kaj pa drugo leto? Sicer se imam namen o tem še posvetovati z veterinarjem (nekaj smo že rekli, ampak ob pol dveh zjutraj v vsej tisti paniki mi je pol povedanega ušlo).

Rada bi pa samo še pohvalila veterinarja. Ob vsej nočni učinkovitosti, me je zjutraj še čisto samoiniciativno poklical (z besedami "kako je kaj z našim Oskarjem"). Resda so redki, ampak očitno še obstajajo veterinarji z glavo na mestu in srcem v velikosti lubenice...

In dogs we trust!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 08 Maj 2008, 12:04:33
Pri nas po tem koktejlu sicer ni bilo tako hudo, je bila pa vsekakor reakcija (ki jo lansko leto ni bilo).
Pri nas je bilo v igri "samo" bruhanje, nezainteresiranost za okolico, jesti tudi ni hotel (niti hrenovke), na sprehod smo šli samo lulat pa mal trave pojesti... smo ga pa imeli ves čas na očeh, če bi se še kaj poslabšalo, pa je bilo potem naslednji dan proti večeru na srečo že bolje.

lp nina


artichoka

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 08 Maj 2008, 12:44:48
Lahko prosim napiseta, katero cepivo je pri obeh povzrocilo reakcijo.
Hvala!



peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #3 : 08 Maj 2008, 12:57:39
Eurican DHPPI2-LR   - naj pa še enkrat poudarim, da prejšnjič ni imel nikakršne reakcije na to isto cepivo.

In dogs we trust!


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 08 Maj 2008, 13:45:28
Reakcije praviloma skoraj nikoli ne pridejo po prvem cepljenju, šele po drugem, tretjem ali še kasneje.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 08 Maj 2008, 13:47:18
tudi mi smo imeli Eurican DHPPI2-LR.

a je možno, da reakcije nebi bilo, če pač cepivo nebi bilo kombinirano in bi se vsaka stvar posebej cepila, pač v razmaku, kaj pa vem enega meseca?


gabyca

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • *:Pinky:*
Odgovori #6 : 10 Maj 2008, 13:49:57
Zivjo.
V cetrtek sem mojo civavo odpeljala na ceplenje kuznih bolezni, enako kot peapea. Cez kaksno uro je bila zunaj na sprehodu in se zacela nenormalno praskati. Pogledam jo v glavo in otecena cisto v obraz, oci pa se skoraj ni vec videlo. Po glavi je imela majhne bulice eno pri drugi, ki so se razsirile v veliko oteklino. Zacela je hropeti, nato takoj nazaj k vetu, obdrzali so jo tam 2 uri in ji dajali infuzijo ter zdravila. Ko sem jo prisla iskat je bila se vedno zatecena ampak obcutno manj. Doma je spala, ko pa se je zbudila pa v glavo zopet cisto otekla. Takoj smo sli k dezurnemu v kranj (sem iz jesenic), kjer je dobila se nekaj inekcij. Cez nekaj casa je oteklina popustila in stanje se je izboljsalo. Danes je se malo cudna in zaspana. Konec meseca jo moram peljati se na ceplenje proti steklini, pa se ze bojim.
Sicer je bilo to njeno drugo ceplenje proti kuznim boleznim.
Gaby



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #7 : 10 Maj 2008, 15:18:13
Pred letom dni sem mladička avstralca cepila z Eurican DHPPI2-L v razmaku 9 dni in nato še enkrat čez dva meseca.Nisem zasledila, da bi to cepivo bilo tudi proti steklini???
Ime lijeka: Eurican® DHPPI2-L, vakcina
Farmaceutski oblik: liofilizat + otapalo
Aktivna tvar: liofilizirani atenuirani virus štenećaka, pasji adenovirus CAV2 virus parvoviroze i parainfluence -2 pasa
Pes ni imel nobene reakcije.
Letos sem istega psa cepila z Vanguard Plus 5/L, tudi ni bilo nič.
Druga dva odrasla, srednje velika psa sem isti dan cepila z Vanguard proti boleznim in Defensor 3 proti steklini in ista imela nobene reakcije.
V pogovoru z veterinarjem sem ugotovila, da se lahko kaj zgodi pri psih zelo majhnih pasem, predvsem pri mladičih. Moji imajo vsi tri ca.30 kg in nikoli niso imeli kakršnekoli reakcije na cepiva.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 10 Maj 2008, 18:41:10
Če prav razumem se je reakcija pokazala po drugem cepljenju, se pravi pri mladih psih? Ker mi sicer ni logično zakaj sploh bi cepili vsako leto proti nalezljivim boleznim odraslega psa (ki je bil pravilno cepljen kot mladič in pri enem letu).


gabyca

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • *:Pinky:*
Odgovori #9 : 11 Maj 2008, 13:42:25
Ja pri Pinky je prislo do reakcije po drugem cepljenju, pri enem letu...
Gaby



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #10 : 11 Maj 2008, 18:50:11
Karmen:
eno cepivo je: Eurican® DHPPI2-L, drugo pa Eurican® DHPPI2-LR -to drugo je tudi proti steklini.

Reakcijo lahko dobi kateri koli pes, ne glede na pasmo in velikost, tudi to, da reakcije prvic ni, ni zagotovilo (navadno s epojavi po drugem cepljenju ali kasneje).

Jaz osebno sem proti cepljenju stekline in kuznih hkrati, super extra koktejli proti vsemu zivemu pa so mi itak odvratni ... Vsako cepljenje je za organizem sok in pri mlajsih, obcutlivejsih zivalih in zivalih z itak komprimiranim im. sistemom je cepljenje proti vsemu hkrati slabse kot pa boljse. Glede na to kako mocno je cepivo proti steklini (in govorim o danasnjih cepivih) mi v sanjah ne pade na pamet, da cepim psa, ki ni popolnoma zdrav. In jasno, niti slucajno ne hkrati z ostalimi cepljenji.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #11 : 11 Maj 2008, 19:08:04
Nisem opazila končne oznake (DHPPI2-LR ). Verjetno je tudi odvisno od tega, katero vrsto cepiva se uporablja. Za defensor 3 nekateri veterinarji pravijo, da še niso imeli slabih izkušenj, medtem ko z Rabisinom ja. Ni mi jasno, zakaj še vedno uporabljajo cepiva, ki povzročajo takšne reakcije (razni koktejli,...). Naše pse cepimo vsako leto proti steklini, vsako drugo pa proti ostalim boleznim (morda bi lahko tudi vsako tretjo). 



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #12 : 12 Maj 2008, 00:03:13
Ni mi jasno, zakaj še vedno uporabljajo cepiva, ki povzročajo takšne reakcije (razni koktejli,...).

Vsako cepivo lahko povzroci rekacijo. In cepivo za steklino pac je eno tistih "konjskih", ne glede na to kako ga "spucajo". Koktejli sa pa seveda uporabljajo, ker so a) prakticni b) cenejsi za oba - lastnika in veterinarja.
m.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #13 : 12 Maj 2008, 07:54:51
Očitno je vsako cepljenje ruska ruleta.



peapea

  • *
    • Prispevkov: 124
    • Točke: 2
  • Didldadldudl Oskar je pa štrudl!
Odgovori #14 : 12 Maj 2008, 12:01:51
Vsako cepljenje je za organizem sok in pri mlajsih, obcutlivejsih zivalih in zivalih z itak komprimiranim im. sistemom je cepljenje proti vsemu hkrati slabse kot pa boljse. Glede na to kako mocno je cepivo proti steklini (in govorim o danasnjih cepivih) mi v sanjah ne pade na pamet, da cepim psa, ki ni popolnoma zdrav. In jasno, niti slucajno ne hkrati z ostalimi cepljenji.


Moj pes je popolnoma zdrav. Ni več takooo mlad. Niti na splošno ga ne bi štela k blazno občutljivim psom. Glede koktejlov nimam tako močno izbrušenega mnenja. Upoštevajoč to, da vozim Oskarja v eno najboljših veterinarskih klinik pri nas, se na posamezne vrste cepiva ne razumem toliko v jetra sestave, ravno zato ne, ker ta del vednosti polagam na veterinarje. Zato konec koncev so, a ne?

In dogs we trust!


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 16 Maj 2008, 06:45:15
Peapea,alergijska reakcija na določeno cepivo se lahko razvije tudi kasneje,tako da ni nujno da jo dobi mlad pes,ki je bil cepljen prvič.Mogoče bi bilo dobro,da si zapomniš katero cepivo je bilo in veterinarja pred naslednjimi cepljenji na to opozoriš.
LP Tjaša



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #16 : 16 Maj 2008, 10:46:59
Pri cepivih bodite izjemno previdni. Koktejli so z mojega vidika popolnoma neprimerni. Ne vidim tudi smisla v cepljenju z Defensor 3 vsako leto, ker cepivo zdrži 3 leta (stranski učinki so kar pogosti). Moj veterinar mi je za vsakoletno cepljenje priporočil Rabisin, ki ima po njegovih izkušnjah manj stranskih učinkov, pa tudi ne drži 3 leta.


Mel

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 2
  • ...moj sonček...
Odgovori #17 : 16 Maj 2008, 12:40:30
Če bi danes pripeljala mladiča domov, niti slučajno ne bi cepila kombiniranega, še najmanj pa bi to ponavljala vsako leto. Opisane rekacije me na vse prebrano na internetu, ne čudijo- niti najmanj.

O steklini pa sploh komenitrala ne bom, to je itak poglavje zase. Ali pa celo cepljenje steklina+kombinirano hkrati? :o

Srce ima razum, ki ga razum ne pozna...
http://orix.moj-album.com/


gabyca

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
  • *:Pinky:*
Odgovori #18 : 26 Maj 2008, 22:16:11
Zivjo
jutri bi morala Pinky cepit se proti steklini, glede na to, da je ze na cepivo proti kuznim boleznim dobila taksno reakcijo je vrjetno vecja moznost, da dobi reakcijo tudi na cepivo proti steklini. Lani je bila cepljena s Defenzorjem 3, ki naj bi drzal 3 leta, ce se ne motim. Lani ni bilo nobenih tezav ampak me je vseeno strah. Ali ima kdo kaksne izkusnje s tem cepivom??
Gaby



lanam

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 03 Marec 2009, 09:35:25
Moja Tessa je bila lani pri starosti 4,5 meseca cepljena proti steklini s cepivom Defensor 3 in je imela močno alergično reakcijo, ki se je razvila v roku 15 minut po cepljenju. Samo prišli sva domov in je šla v travo in se praskala Potem je vidno zatekla v gobček , trebuh in vse sluznice, ter močno hropla. Bila sem čisto šokirana. Takoj smo se peljali nazaj k veterinarju in ji je dal injekcijo kortizola.Potem je bial še malo na opazovanju, otekline so počasi plahnele, kuža je bila čisto brez moči.
naj povem da smo jo cepili v presledku 12 dni - najprej proti kužnim boleznim, na to ni imela reakcije, čez slaba 2 tedna pa še proti steklini.
Za letos me je strah kako bo. Postavlja se mi vprašanje ali naj jo sploh cepim prosti steklini, če cepivo Defensor 3 drži 3 leta? Če bi jo že - ali je bolje z Rabisinom ali mi priporočate kaj drugega. Ne vem zakaj mladičkov ne cepijo z Defensor 1, zakaj takoj z močnejšo dozo?
Cepljenje proti kužnim boleznim morava ponoviti po enem letu - steklino bova pa zamaknili vsaj 3 tedne (če sploh?).
Mi priporočate kaj drugega?

lp marjana



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #20 : 03 Marec 2009, 09:42:05
Marjana jaz Zaro cepim za kuzne konec decembra, steklino pa konec marca. Jaz bi raje kuzne premaknila naprej, kot pa zamaknila steklino, ker ti lahko tezijo ob prehodu meje (oz se mi zdi, da se tolerira en mesec gor in dol).
Aja, steklino pa moras cepit, ker drugace krsis zakon ;)

Defensor 1 v Sloveniji ni registriran, tako da nam ostaneta Defensor 3 (drzi 3 leta) in Rabisin (drzi 2 leti).

Vsakoletno cepljenje je pa samo polnjenje letne blagajne..psu bi se moral naredit titer in ce je dovolj visok ga ne bi bilo vec potrebno cepit. Kolikor vem v drugih drzavah EU ni obvezno cepljenje vsako leto, pri nas pa je se vedno, ker smo mejna drzava..



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 03 Marec 2009, 12:32:33
Proti steklini svoji psici cepim z Nobivacom, ker gre za cepivo z deaktiviranim virusom (edino takšno pri nas) in ga moji psici veliko bolje prenašata kot druga cepiva. Hkrati uporabljam tudi homeopatske pilule Tuja D30, ki preprečujejo stranske učinke (po nasvetu veterinarke v Nemčiji).




sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #22 : 03 Marec 2009, 12:36:29
Nobivac je cepivo za kuzne bolezni, ane?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 03 Marec 2009, 13:58:12
Nobivac Rabies je ta steklino. Je pa tako, da ga vsi veterinarji ne uporabljajo in nekateri ga na željo stranke tudi nočejo naročit. Uporabljajo ga na Prvi kliniki (Zaninović) v Ljubljani. Dobro se je prej po telefonu pozanimat.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 03 Marec 2009, 14:00:17
Kolk casa pa drzi?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #25 : 03 Marec 2009, 14:07:23
Če se prav spomnim, ko sem brskala po internetu (strani proizvajalca), drži štiri leta. Je pa vsaj virus deaktiviran, tako da vsaj po mojih izkušnjah reakcije niso tako hude. Pri Nobivacovem cepivu za kužne pa je virus živ.



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #26 : 03 Marec 2009, 15:18:02
Saj v cepivih ne moti mene toliko virus, ampak vsi dodatki od aluminija do nevem cesa se.. :-\



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #27 : 04 Marec 2009, 09:43:19
V bistvu nimaš kaj naredit. Pse je treba cepit, takšen je zakon. Lahko pa psu vsaj olajšaš zadevo tako, da izbereš cepivo, ki mu bolj ustreza in da mu pomagaš npr. s homeopatijo proti stranskim učinkom (Tuja D30). Pri nas to deluje.



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 04 Marec 2009, 09:47:54
Midva imava pa cepljenje ravno en mesec narazen, najprej kužne, potem pa steklino. Lani ni bilo nobenih reakcij, upam da tudi letos nebo  :-\ Cepijo pa pri nas z Rabisinom.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)