Obrežni pasovi

Gost · 7524

Kateeq

  • Gost
: 18 Maj 2008, 11:00:37
Živijo!
Jutri bi mogla imeti referat v šoli, pa sem pozabla it v knjižnico in zdej sem... lost.
Torej, vesela bi bla vsakršnih podatkov o odprtem morju, morskih globinah in obražnih pasovih (bibavica, pršni pas, spodnji obrežni pas)
Hvala v naprej. ;D



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #1 : 18 Maj 2008, 12:31:21
hmm mogoče ti lahko malo pomagam ;)
mlisliš kako morajo biti prilagojena bitja v teh pasovih?

pas bibavice- živa bitja so ob plimi v vodi in ob oseki na kopnem

pršni pas-voda po malem stalno prši in zato hitreje izhlapi, živa bitja morajo biti prilagojena na veliko slanost.

globokomorsko dno- ni svetlobe, rastline ne morejo proizvajati fotosinteze, živa bitja so odvisna od navpičnih tokov, ki premešajo plasti morja in tako dobijo vsaj malo hrane


toliko se spomnim  :-[ ;D  ;D ;D ;D

si kaj pogledala na netu?

lp ursa , pa upam da ti bo vsaj malo pomagalo (najbrž to že veš)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #2 : 18 Maj 2008, 13:12:41
Hhm to smo mi imeli v 6. razredu  ::) , pa se ne spomnim kej dosti .. Mogoče imam še kaj shranjeno in če imam ti sporočim.

Lahko si pa pogledaš če je kaj "uporabnega" na spodnjem linku: 

- http://ro.zrsss.si/projekti/morje/naravosl.htm


Lp,
Maja



Kateeq

  • Gost
Odgovori #3 : 18 Maj 2008, 18:24:35
Hvala.  :-*



maya

  • *
    • Prispevkov: 1.632
    • Točke: 5
Odgovori #4 : 18 Maj 2008, 18:31:50
Joj, nič nisem našla  :-[ ... No upam, da ti bo pomagal vsaj tisti link.. :)



ginka

  • *
    • Prispevkov: 1.074
    • Točke: 0
  • Bonie Lou
Odgovori #5 : 18 Maj 2008, 21:32:39
Evo, jaz sem tole prepisala iz učbenika za 7. razred!  ;D

OBREŽNO MORJE sega od spodnje meje oseke do globine 200m. V vodi obrežnega morja je veliko za življenje potrebnih snovi. Svetloba sega tudi do obrežnega dna, zato tam uspevajo številne pritrjene rastline. Zaradi ugodnih razmer je obrežno morje najgosteje naseljen predel v morju. Življenske razmere na kopnem so marsikje zelo odvisne od morja. To še posebno velja za tisti del obrežja, ki ga morska voda občasno zaliva ali samo prši nanj.

PRŠNI PAS imenujemo tisti del kopnega kamor zaradi lomja valov  pršijo kapljice morske vode. Ko voda izhlapi. ostane sol, zato so tla močno slana. Redke vrste rastlin živijo na tako lsanih tleh. Glive in bakterije slanost bolje prenašajo , zato jih je v pršnem pasu veliko.

BIBAVIČNI PAS je del obrežja, ki ga ob plimi zalije voda, ob oseki oa je na suheml. V pasu bibavice sp tako velike sprebenbe življenski razmer, da jih vzdržijo le dobro prilagojeni.

ODPRTO MORJE
je največji življenski predel v morju. Snovi, ki so potrebne za življenje, je manj kot v obrežnem morju, zato je redkeje naseljeno. Življenske razmere se v odprtem morju malo spreminjajo.

MORSKE GLOBINE  so predel brez sončne svetlobe, zato fotosinteza ne poteka. Zaradi pomanjkanja hrane so morske globine najredkeje poseljene. Razmere za življenje se malo spreminjajo.

GLOBOKOMORSKO DNO  je zaradi pomanjkanja hrane večinoma redko naseljeno. Več življenja je samo tam kjer so vrelci tople vode.

(Vir: Učbenik za naravoslovje, 7. razred devetletke)





Look at me and I will smile,
kiss me and I will fly,
turn away and I will cry,
say goodbay and I will die.

Boniena spletna stran