Zelenjava

Sammy · 18530

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
: 08 Junij 2008, 13:32:45
Doma imamo letos prvič rukolo, ki jo jaz obožujem, pa me zanima, če jo lahko jejo tudi psi? Sammy dobiva tudi kuhane obroke in poje kar nekaj zelenjave (paradižnik, korenje, bučke, paprika, motovilec, zelena solata, občasno nekaj redkvice, kuhana cvetača, zelena ... - vse brez dodatkov), zato razmišljam, da bi dodala še rukolo, ampak me za vsak slučaj zanima, če ima lahko to kakšne negativne posledice.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 08 Junij 2008, 15:57:17
Mislim, da ne more nič škoditi.
Naš je tudi zelenjavojedec, kar nas je že na začetku zelo začudilo. Zelo rad vrtnari, včasih si celo sam postreže kakšno jagodo iz vrta,  bučke naravnost obožuje obožuje.
Če je hrano, ki je pripravljena doma, mu vedno dodamo še zelenjavo (paradižnik, papriko, cvetačo, korenje, grah ...)

Rukola baje skrbi za prečiščevanje organizma, pomoje mu ne more škodit. Poskusi, če mu bo všeč...
nisem pa še nikdar slišala, da bi rukola škodila živalim.



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #2 : 09 Junij 2008, 10:19:35
Joj, rukola se smatra kot zelo mocna zacimba! Ima oster okus! Uporabljajo se samo mladi listi!
Listi se uporabljajo  v svežih v solatah, kot začimbo jih dodajamo hladnim morskim solatam, jedem s tunino in jastogom, lahko pa jih tudi kuhamo v različnih omakah. Enostavni cvetovi služijo za dekoracijo.

Osebno bi bila pri uporabi te zacimbe zelo previdna, saj se kuharji svetujejo previdnost pri konzumiranju! Kaj sele pri psu, ki ni vajen taksnih dodatkov!

Stari rimljani so rukolo častili tudi zaradi zdravilnih lastnosti, saj je bila včasih osnovna sestavina sirupov proti kašlju, poleg tega pa so z njo zdravili skorbut.

Previdnost vsekakor ni odvec!

Missa


Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #3 : 09 Junij 2008, 11:13:25
Hvala Miša za opozorilo! Včeraj je sicer dobil tri liste nastrgane, mislim, da 1x tedensko ne more nič škoditi.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 21 Junij 2008, 23:30:16
A paradiznik lahko jedo al kaj? Se mi je zdelo, da sem nekje brala, da ne. Ampak teh debat je itak toliko, nikjer pa nobenega "seznama", kaj absoultno ne in kaj lahko, vsak nekaj po svoje  ???

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #5 : 22 Junij 2008, 10:04:39
A paradiznik lahko jedo al kaj?
No, za paradižnik pa res še nisem slišala, da bi bil škodljiv. ::) Sammy ga je pojedel že toliko, da tudi če bi mi zdaj kdo rekel, naj mu tega ne dajem, me noben argument ne bi prepričal, ker ga obožuje, predvsem pa po tolikih letih še ni bilo nobenih slabih učinkov.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 Marec 2012, 09:13:56
Nikjer zasledila (če je, prosim za prestavitev)  :)

Zelenjava v prehrani psov. Kaj vse jim dajate oz kaj jim lahko dajamo? Predvsem kaj lahko jedo surovo, kaj kuhano...jaz mojim dostikrat dodajam v kuhan/surov obrok. Samo se mi zdi, da mi včasih zmanjka idej, kaj vse lahko dobijo in kako pripravljeno.
Seveda se mi zdi pomembno, da pes ni samo na zelenjavi- samo kot dodatek in popestritev jedilnika.

Da ne bo ''smeti'' v drugih temah  ;)


Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 08 Marec 2012, 09:53:11
Največkrat dobil rdeči, rumeni korenček, cvetačo,brokoli,grah, kolerabo, peteršilj...



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 Marec 2012, 10:09:19
Surovo, kuhano?  :) Predvsem cvetača me zanima.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 08 Marec 2012, 10:16:08
Ah kje, naš ima vse kuhano in pretlačeno  ;)...ker ni največji oboževalec zelenjave, samo če pa dobi v kuhanem obroku pa vse poje...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 08 Marec 2012, 11:09:25
Kuhano na pari z veseljem poje cvetačo, brokoli, ohrovt, peteršilj, korenček, pravzaprav vse.

Surovo si pa sama nabere papriko (nepekočo), paradižnik, špargelj, občasno ji zadiši surov korenček.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 10 Marec 2012, 16:10:42
Jaz moji dajem največ korenčka. Dajem pa kuhanega ali surovega. Kuhanega dam korenček na 4 dele, ampak zgleda, da bom sedaj morala pretlačit ali pa na manjše koščke narezat, glede na to, da sedaj nekaj štrajka. Surovega dam naribanega ali pa narezanega na male koščke med muslije, skuto ali kako omako. Bom pa probala celega tudi kdaj. Občasno dam tudi česen. In 1x na teden dobi vso zelenjavo iz juhe (peteršilj+paradižnik+kak košček korenčka). Poleti pa ji dajem še paradižnik (ga ima ful rada), kumare, papriko, druga pa še nisem probala. Dam pa vse surovo, samo papriko sem ene 2x skuhala.



Jazz

  • *
    • Prispevkov: 628
    • Točke: 0
  • Pesjanska zasvojenka...
Odgovori #12 : 10 Marec 2012, 16:19:39
Naša dobi od zelenjave samo korenček in bučke, ker navadno zelenjave (in sadja) ne mara. Dobi ju pa vedno kuhana, ker se ju drugače sploh ne pritakne, že ko sta kuhana gre vse bolj počasi v rit  ::).

Dogs are best friends ever!


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #13 : 10 Marec 2012, 21:07:13
Pri nas je največkrat prisotno korenje, občasno pa bučke, kumare ali kakšno sadje (jabolka, hruške ). Kot priboljšek "iz roke" pa banana, pomaranča, mandarina; kak košček. Zelenjave ne kuham, mu jo pa moram obvezno naribat (na tistega drobnega, za parmezan, ki je zmeraj pri roki), če ne, se je ne pritakne oz. jo pusti v skledi  ;) (recimo že malo večji kos korenja, ki ostane na koncu pri ribanju).
V zimskem, jesenskem času dobi vsake toliko tudi kakšno mini porcijo surovega kislega zelja. Ga kar obrajta.

PS
Bolj za intermezzo; danes, ko smo bili na kmetih in pozabili na psa (na hrano  :) ). Kosilo nekaj žlic kisle repe (v joti) in nekaj žlic ovsenih kosmičev. Večerja pa polenta (iz domače koruze, ki so jo danes prinesli zmleto od soseda; taka polnozrnata  8) ) zabeljena z ocvirki in kislo mleko. Skratka, čisto počlovečena zverina  :o



Nika4

  • *
    • Prispevkov: 247
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 25 Marec 2012, 21:23:03
Moja dobi skoraj vsak dan nekaj surove zelenjave ko jo režem zase in me proseče gleda  ;) Ji dam pa paradižnik, bučke, papriko, kolerabo, korenje, por, čebulo solato, radič, peteršilj. Edino česna ne mara. Ampak ne pretiravam. Recimo da dobi 1 pest koščkov surove zelenjave na dan. Do sedaj ni bilo nobenih težav.



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 29 Oktober 2012, 09:32:16
Ali lahko pes je jajčevce?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 29 Oktober 2012, 17:13:44
Ja, paradižnik ima v sebi nek toksin, ki se v telesu samo nalaga...Ampak glede na to, da je itak sezonski in da se ne bašemo oz. ne bašemo psov z njim...Ni neke panike. Je pa tudi res, da se (vsaj pri ljudeh) slabše absorbira železo zaradi paradižnika (med drugim).

Jajčevec pa tako, malo za degustacijo ne vidim problema, pač neki dodatek. Čeprav se mi zdi brokoli, cvetača, korenje, peteršilj... boljša izbira.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 29 Oktober 2012, 17:17:54
Korenje in peteršilj itak dobi velikokrat (predvsem korenje). Sedaj jajčevce imamo neke domače pa so že malo v slabšem stanju in več ravno ne za človeško prehrano pa bi ji sedaj izjemoma dala. Ne da bi ji redno dajala  ;) . Pa pač raje vprašam kot pa da bi bilo kaj narobe. Pa kuhani morajo biti ne?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #18 : 29 Oktober 2012, 17:43:20
Kuhani?? Jaz jih pečem, z cini mini olivnega olja, pa mal z vodo zalijem...no pravzaprav jih dušim? Pač s hvaležno pokrovko pokrijem ponev. Vem sam to, da se dlje časa "cmarijo" od bučk.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


roxa

  • *
    • Prispevkov: 297
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 29 Oktober 2012, 18:01:44
Doma imamo letos prvič rukolo, ki jo jaz obožujem, pa me zanima, če jo lahko jejo tudi psi? Sammy dobiva tudi kuhane obroke in poje kar nekaj zelenjave (paradižnik, korenje, bučke, paprika, motovilec, zelena solata, občasno nekaj redkvice, kuhana cvetača, zelena ... - vse brez dodatkov), zato razmišljam, da bi dodala še rukolo, ampak me za vsak slučaj zanima, če ima lahko to kakšne negativne posledice.
moj pes jo redno cufa, ko je z mano na vrtu. enako rad jo ima kot regrat. Res, da če jo pojem res veliko je lahko duaretik, ampak mislim, da je pes ne bo pojedel toliko. pomaga pa s črevesnimi zdrahami in deluje antibakterijsko.

moj ima rad repo (kislo) ;D pa celo sojine klobase (sem vegeterijanka)  ;D tud cvetačo in grah, brokoli...pa še kaj bi se našlo.

p.s: kar se tiče jajčevca, ko jih operete in narežete jih rahlo solite in pustite vsaj 20 minut, da izločijo grenak sok. okus je veliko boljši.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #20 : 29 Oktober 2012, 18:13:32
Jaz pa pravim-nikar tega delat, ker se s tem "uniči" jajčevec kot tak, verjetno tudi kake koristne učinkovine. (zato tudi solate ne namakam v vodi dolgo, ampak jo samo na hitro trikrat splahnem) Samo malo olivnega olja, začimb (bazilika, origano, peteršilj, sol...) zaliješ z nekaj vode, ker jajčevci dosti popijejo, na hitro popražiš, potem pa pokriješ s pokrovko in ko se zmehčajo so pripravljeni.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 29 Oktober 2012, 18:32:10
Kuhani?? Jaz jih pečem, z cini mini olivnega olja, pa mal z vodo zalijem...no pravzaprav jih dušim? Pač s hvaležno pokrovko pokrijem ponev. Vem sam to, da se dlje časa "cmarijo" od bučk.

Ja mi jih za nas tudi na olju popečemo. Ampak tega ravno ne bi delala za psa... Drugače vso zelenjavo dobi surovo (razen peteršilj je kuhan, ker po surovem bruha) ali pa jo dam v kuhane OH (riž, polenta, gris, makaroni), ko so še topli in se malo zmehča. Za jajčevec mislim da to ne bi bilo dovolj, glede na to, da ga ljudje tudi ne jemo surovega?



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 06 Oktober 2013, 15:19:34
A kdo mogoče ve, če lahko pes je rdečo peso (kuhano)? In katere dele lahko, samo gomolj ali tudi liste?

Pa še nekaj me zanima... Ali je kaj narobe, če sam zamrzneš zelenjavo in jo potem čez nekaj časa odmrzneš, skuhaš in daš psu? Razmišljam, da bi letos naredila paketke domače zelenjave, jih zamrznila in jih potem dodajala kuhani hrani pozimi.



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #23 : 06 Oktober 2013, 16:41:49
1. lahko - vse dele.
2. seveda ni nic narobe.

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 06 Oktober 2013, 16:58:16
Hvala za odgovor  :)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 10 Oktober 2013, 12:06:21
A kdo mogoče ve, če lahko pes je rdečo peso (kuhano)? In katere dele lahko, samo gomolj ali tudi liste?

Pa še nekaj me zanima... Ali je kaj narobe, če sam zamrzneš zelenjavo in jo potem čez nekaj časa odmrzneš, skuhaš in daš psu? Razmišljam, da bi letos naredila paketke domače zelenjave, jih zamrznila in jih potem dodajala kuhani hrani pozimi.

Tudi jaz zmrzujem...raje to,kot kupljena in škropljena zelenjava..Peso dam celo, jo obožujeta :)

Once you go boxer, you never go back :)


Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 10 Oktober 2013, 12:06:49
.

Once you go boxer, you never go back :)


Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 10 Oktober 2013, 17:29:04
Kaj pa če najprej skuhaš pa potem zamrzneš? Tudi ok?



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 10 Oktober 2013, 20:05:11
Tudi...jaz bucke zamrznem surove, ostalo pa skuham  :)

Once you go boxer, you never go back :)