Kartuzijka

ursa · 12995

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
: 24 November 2005, 16:30:39
ojla!
moji sestri je zelo všeč ta pasma in prav zaradi nje sem odprla to temo. zanima me če poznate kakšne SLO vzreditelje...jo ima kdo doma? res so prekrasne mačke ima kdo kakšen opis?

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 01 December 2005, 18:03:04
Mislim,da trenutno v Sloveniji ni možno dobit kartuzijke.Malo poglej po Hrvaškem in v Italiji.

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 14 December 2005, 20:09:34
No nekaj pa vem o tej pasmi. Njeno drugo ime je Francoska modra mačka.
Je francoska pasma muck. Mucki so sive barve z mehkim kožuščkom in so zelo simpatične.
Kartuzijanke naj bi bile prijazne, umirjene, nežne, odlične pri lovih slabo pa prenašajo potovanje.
Mačko je potrebno, ko se dlaka menjava pogosto česati.
Mačke se skoraj nikoli ne oglašajo razen, ko seveda predejo in tudi sicer majo drugačne glase.
So zelo lepe mačke jaz bi mela eno tako razcartano kartuzijko. :-*

In še slikica, ki sem jo našla na www.macji-svet.org/ pasme.html




Lp

+1 točka



ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #3 : 14 December 2005, 20:35:54
ja vseno hvala ;) ta opis na tej strani sem pa si že prebrala :D ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Lanyca

  • Gost
Odgovori #4 : 14 December 2005, 20:38:10
Moja sestrična ma zelooo podobnego muco, kot je ta na slikci. Meni so zelo všeč :-* :-* pa take pepelnate barve. :)


Lp



Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 18 December 2005, 13:05:39
No, ste me prehiteli, ampak vseeno, za to muco sem jaz odločena že dve leti in pišem o njen tudi podroben opis  ;)

Toda to je ostala moja odločitev...ko bo opis dokončan ga prilepim v to temo... ;)

Vsekakor pa so se mi prikupile že z pravim pasjim značajom..no kasneje prilepim opis... ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 18 December 2005, 19:36:42
KARTUZIJKA

(Chartreux)

ZGODOVINA: Kartuzijka je zelo stara pasemska francoska muca, o kateri govorijo stare legende. Je ena izmed najbolj naravnih mačjih vrst. Najbolj znana legenda, je tista, ki pripoveduje o tem, da naj bi Kartuzijke dobile ime po Francoskih menihih (Carthusian monks) s katerimi si naj bi delile njihov slavni liker (Chartreuse liqueur). Še danes jih imenujemo Francoske modre mačke, zato nam že ime pove, da so nastale v Franciji. Francozi so jo oboževali, zaradi njenega neverjetnega značaja in intelegence. Pasma že v 16. stoletju opisana v raznih listinah in dokumentih in je bila priznana kot muca z edinstvenim značajem ter barvo in teksturo kožuha. Njena sorodnica je Kratkodlaka modra britanka, ki jo še danes po nepotrebnem enačijo z Kartuzijko, češ, to je ista vrsta, kar pa je popolna neresnica…

  (skica Francoske modre mačke)

TELO: Kartuzijka se ponaša s mišičastim tipom telesa. Ta tip oblike imajo samo mišičasto grajene mačke. Za njih so značilne srednje dolge noge, ramene in križ, ki niso niti široki niti ozki, in srednje dolga rahlo zaobljena glava. Ima dobro razvite notranje organe, ki v večini delujejo tako kot pri drugih sesalcih. Njeni zobje so zobje mesojedca (lomilci, podočniki, kočniki, ličniki, sekavci) prav tako njen prebavni trak in nagoni. Zaradi mehke oblike glave ima Kartuzijka značilen videz nasmeha. Smrček je postavljen naravnost malo pod očmi. Ena izmed njenih največjih čarov so ravno oči. So rahlo povdarjene, brava pa se giblje med zlato in bakreno, slednja  je med rejci bolj zaželjena. 

(Bakrene oči)

KOŽUH: Temno sive barva kožuha naj bi kazala, da naj bi Kartuzijke prihajale iz gozdnatih predelov. Povprečna dožina krovne dlake je pb. 4,5 cm. Krajša resasta dlaka je redka in le blago nakodrana, Ta pasma nima puha.

(pepelnat kožuh Kartuzijke)
 

ZNAČAJ: Kartuzijka se izjemno hitro naveže na eno družino, ima izreden značaj podoben pasjem. Svojemu lastniku sledi iz sobe v sobo, teka za žogico in večina jih celo priteče, ko slišijo svoje ime. Po trdiciji jih rejci imenujejo po določeni črki, za leto v keteri so se rodile in uporabljajo samo dvajset črk abecede. Kartuzijka je izredno tiha pasma, seveda pa obstajajo tudi izjeme. So izredno priljudne in večina jih je izredno veselih in srečnih že po naravi. Lastniki poročajo, da je veliko muc te vrste zavzetih za gledanje televizije in žvečenje telefonskih povezav, med pogovori. Toda na splošno so znane kot izredno vdane, nežne in prijetne družabnice, ki vsakomur, ki jih spozna polepšajo življenje.


Viri slik:

http://www.dragonhillart.com/assets/images/chartreux.jpg
http://www.bleu-royal.com/images/home_r3_c2.jpg
http://www.pusscats.com/Chartreux-Cat_1.jpg
http://www.naboo-cats.com/sourirbleu/Sourirbleu%20Adult1_small.jpg

+1

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #7 : 18 December 2005, 19:49:11
hvala za opis ;)
v prihodnosti bom mogoče imela to pasmo ker mi popolnoma ustreza ;)

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 18 December 2005, 20:06:00
Ursa, hvala enako... ;) Predvsem sem jaz osebno čisto 'nora' na pepelnate mucke, mišičastega tipa in takšnega pasje-mačjega značaja, potem pa še tista njihova popolna lepota....ahhh, se kar ne moreš upreti, da jih ne bi gledal kot bogove, hehe.... :D

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #9 : 18 December 2005, 20:08:12
pol sva pa čist iste..
jst tut padam na pepelnate barve muc.... :-* taki lepotci so...pa tako masivni a jem kar koža dol binglja :-* :-* :-* :-* :-* :-*

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Tosy

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 18 December 2005, 20:16:00
Ja, takšni mali medvedki, da bi jih samo cartljal cele dneve, ne--- :D ;D

No, njiker nisem zasledila cene, ali stanejo...?...koliko 200,000, 300,000, 500,000 SIT?  ???
Zdajle pa grem poiskati še kakšen forum, temo, članek...

čawky... ;)

"Modern life is so thin and shallow and fake. I look forward to when developers go bankrupt, Japan gets poorer and wild grasses take over."


ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
Odgovori #11 : 03 Junij 2007, 13:13:26
oi!
po dolgem času spet jaz

nekje sem zasledila da se cene rodovniških mačk gibljejo okoli 500evrov

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Nota

  • *
    • Prispevkov: 219
    • Točke: 10
Odgovori #12 : 20 Maj 2008, 17:48:31
Iz prvih slovenskih legel, so v vzrejališču Blue4You*SI, na voljo mačji mladički, kartuzijci (Chartreux).

LEGLO 1

Pasma: KARTUZIJSKA / CHARTREUX
Vzreditelj: Saša JELER VOLMAJER, e-mail: [email protected]

Ime in naziv očeta in matere:
- Oče: Internationalni Champion Nicky del Sogno Blu (I), CHA
- Mama: Naya, CHA

Opravljen vzrejni pregled in zdravstveni testi očeta in matere (PKD, HCM, PK, PRA, HD, PL, kolki pri večjih pasmah, srce, ...): DA
Zveza v kateri so registrirani: FIFe/ZFDS
Pomembni dosežki in nazivi prednikov (šampionati, prvaštva): zmagovalci v barvi, zmagovalci razstave

======

LEGLO 2

Pasma: KARTUZIJSKA / CHARTREUX
Vzreditelj: Saša JELER VOLMAJER, e-mail: [email protected]

Ime in naziv očeta in matere:
- Oče: Internationalni Champion Nicky del Sogno Blu (I), CHA
- Mama: (H)Blue Melody Easy Daisy, CHA

Opravljen vzrejni pregled in zdravstveni testi očeta in matere (PKD, HCM, PK, PRA, HD, PL, kolki pri večjih pasmah, srce, ...): DA
Zveza v kateri so registrirani: FIFe/ZFDS
Pomembni dosežki in nazivi prednikov (šampionati, prvaštva): zmagovalci v barvi, zmagovalci razstave

Več informacij: spletna stran Blue4You*SI - http://www.kartuzijke.net/