Česen

aska · 14126

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
: 21 Junij 2008, 18:40:28
Mene pa zanima, če vašim psom kdaj dodajate na drobno narezan sveži česen? Sama ji ga občasno zmešam med brikete. Kakšno je vaše mnenje o česnu in smisel dodajana k hrani? Vem, da je dober za marsikatere stvari kot npr. proti zajedalcem.

lp

 


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #1 : 21 Junij 2008, 18:56:12
Česen v določeni manjši količini deluje antiparazitsko in odganja klope.

Vendar pa je vseeno potrebno biti previden, če predoziramo in psu damo več kot lahko organizem sprejme! V tem primeru to psu škoduje.

Česen namreč povzroči slabokrvnost saj vsebuje disulfide in žveplove spojine, ki  pa povzročajo vnetje prebavil in oksidativne spremembe v rdečih krvnih celicah.
Posledično se začno tvoriti Heinzova telesca, kar vodi v uničevanje eritrocitov in anemijo.
Kolikor sem zasledila, naj bi pes lahko dobil največ 5g česna na kg telesne teže, kar je več je lahko zelo nevarno.

Nekaj o tem tudi na portalu: >Čebula in česen<

+1

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2 : 21 Junij 2008, 19:06:48
Tudi za notranje zajedalce naj bi bil dober. Se pa strinjam, da se ne sme predozirat z njim.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 24 Junij 2008, 14:19:46
Za malo večje pse pa res ni nevarnosti, da bi ga predozirali. To pomeni eno celo veliko glavico česna na 10kg psa. Strok ali dva potemtakem nobenemu ne škodi, več pa se ponavadi niti ne daje.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #4 : 24 Junij 2008, 14:30:09
Ja več kot 1-2 stroka ji itak ne dajem. Tako, da res ni nevarnosti glede predoziranja.


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #5 : 24 Junij 2008, 15:13:10
Jaz ji dam kak koščeč čebule občasno, česna ji do sedaj nisem upala dati. Mogoče ji ga kdaj dam.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 18 November 2010, 21:39:47
Jaz trenutno dajem svojemu strokec česna v kosilo, kolikokrat na teden pa naj bi bilo priporočeno dati česen?Ker sem mu dala skoraj vsak dan en strok ima pa trenutno cca 30 kg...



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #7 : 18 November 2010, 21:46:46
Glede strokov res ne vem, sem pa mojemu dajala v sezoni klopov česen v prahu in je dobil na svojih 50kg eno čajno žličko na dan (to je bil doza za psa nad 25kg).

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 18 November 2010, 21:58:39
No jaz mu dajem zato, ker sem mu v tem tednu že dva prisesana klopa našla in ker mu še ne nočem dati spet ampule sem raje poskusila s česnom,ampak odmerek ne vem kolk naj bi bil primeren...



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #9 : 18 November 2010, 22:00:56
Pri nas je trajalo kr en teden do 14 dni nekje da je česen zagrabil. Sem ga pa kupila v Mr.Petu. Mogoče bi bilo bolje, da mu daš takpnega v prahu, ker ga je lažje dozirat...pomoje no.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 18 November 2010, 22:47:42
Hmm...sem slišala drugače, da te v prahu niso kaj preveč super za uporabo, da naj bi bili stroki česna boljši...bom videla če bo še kdo delil svojo izkušnjo s česnom  :)...



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #11 : 18 November 2010, 22:52:13
A res...nisem vedela. Zakaj pa naj bi bili stroki boljši?

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 19 November 2010, 08:07:07
KHM...sveže vs. predelano :):) Sveže je vedno boljše, v tistem prahu pa bogsigavedi kaj je vse not.

Je pa res da nebodo vsi pojedli svežega.


ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 19 November 2010, 15:57:16
naš je tolko požrešen, da s tem nimamo problemov  ;D ...ampak mu jaz vseeno dam v kuhano hrano ali pa brikete....



Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 21 November 2010, 21:54:33
Brala sem, da je proti zajedalcem fajn pustiti cesen cez noc v mleku..nisem pa se probala. Jaz ce dam, dam kar tako na koscke narezanega. Vcasih namensko, vcasih pa ce mi kaj od kuhe ostane in nekdo skasira direktno v gobec :) Eni ga uporabljajo celo kot preventivo proti komarjev v predelih s Filarijo. Nekdo je zgoraj napisal da obcasno daje cebulo, cebule pa ne dajat.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 21 November 2010, 21:59:50
Jaz sem bila zadnjič čisto šokirana, ko sem dobila informacijo (pravzaprav en veterinar ni bil prepričan, druga, zaposlena na veterini pa je rekla, da v neki literaturi tako piše), da surov česen tudi škodi.  ???

Jazz sem ga sicer dajala pred morjem kakšen teden, pomešanega s sirom, pa so se ji ravno takrat zamašile analke, prvič in potem ne več, tako da ne vem ali je povezano ali ne, niti nimam utemeljitve zakaj naj bi česen škodil  ???



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #16 : 21 November 2010, 22:02:55
Nevem no, v tistem prahu (niti ni prah ampak res tudi zgleda kot sušen in mlet česen) ni nič drugega kot sušen česen, tudi na embalaži je navedeno da je 100% česen. Sicer pa, malo težko je dozirati svež česen (če dejansko pogledaš, ena čajna žlička mletega česna ni verjetno niti en strok), pojedu bi ga že...

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #17 : 21 November 2010, 22:18:37
Česen spada v isti sklop kot čebula in ni za pretiravat z njim, je pa priporočljiv. Moji ga dobijo občasno. Prejšnji ga je pa rabutal in smo morali pazit na katero polico na balkonu dat, da ga nebi dosegu. Pa nikoli ni bilo problemov...

Je pa super proti kašlju če se zavre mleko, va katerem je en česen - tamali strok... Preizkušeno ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 21 November 2010, 22:24:50
A kdo ve, a je to (predvsem čebula no) dejansko strupeno za pse, al samo škodi? Ker meni pač surova čebula (no, čebule niti ne maram surove) in česen tudi povzročata težave - slabost.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 21 November 2010, 22:49:50
Isto sranje kot čokolada. Preveč česna je strašno škodljivo, ne vem pa, če pride do zastrupitve.
Po pameti in v mejah normale pa je kul.

Saj paradižnik, paprika, sojini kalčki...imajo tudi v sebi nek toksin, ki se ne razgrajuje, ampak nalaga v telesu. Ma ni varjante, da se od tega zastrupiš, pa četudi živiš 100let. Ker tega ne moreš pojesti v takih količinah, kot je označeno za nevarno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #20 : 21 November 2010, 23:06:10
Cebula povzroci razpad rdecih krvnick, ne vem, kako hitro to povzroci smrt ali ne (ce si to mislila s strupenostjo). Cokolada lahko povzroci smrt zelo na hitro, ce je v prevelikih kolicinah.
Ampak to je samo pri psih, ne ljudeh ;)

Glede cesna sem jaz zasledila zelo razlicne informacije. Eni pravijo, da je manj nevaren od cebule (oz. kao sploh ne), drugi pa, da je isto nevaren kot cebula.... tako da ravno pretiravala s cesnom jaz ne bi.

Pri paradizniku so strupeni samo zeleni deli (in nezreli sadezi), tudi za ljudi. Kaj pa naj bi bilo strupenega v paprikah ???

battito animale


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 22 November 2010, 08:56:55
Se ne spomnim več. Jaz sem si samo te tri živila zapomnila, pa sigurno se najde še kaj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 22 November 2010, 10:18:16
Ma saj, to me moti, ta nejasnost pri vseh teh živilih, ki naj bi bila kao smrtno nevarna za pse (čebula, čokolada). Na kmetijah včasih in danes, dvomim da so vedeli za strupenost čebule, pa so psi sigurno dobili tudi kakšne golaž-ostanke, s polno čebule,.. Poznam tudi par psov, ki dobivajo čokolado (eden jo je dobival v kar velikih dozah), pa so kljub mojem zgražanju in opozorilom, da če ne drugega, škodi dolgoročno, čisto ok, brez zdravstvenih težav.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #23 : 22 November 2010, 10:22:38
 a ni za čebulo .. navedeno to kot za surovo čebulo?


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #24 : 22 November 2010, 10:26:53
Ne, v vseh oblikah.

battito animale


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #25 : 22 November 2010, 10:57:24
 ??? tega pa nisem vedela... vsakič ,ko jima kuham meso ( divjačino sploh ) vržem celo čebulo not ... + še ostalo zelenjavo  tako kot za juho...  čebule sicer   ne jesta... kakšno kolerabo cvetačo korenje  pa obvezno med meso dam.

No je pa   naš "kleptoman" tud že stegnu svoj gobec in iz cedilke pojedu in peteršilj in čebulo + še un kuhan paradajz ( to od goveje juhe)...


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #26 : 14 Februar 2011, 21:55:08
jaz mojim dajem česen v manjših količinah. česen odganja smrad je pa tudi v veliko pasjih hranah.



jurij

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 05 April 2011, 11:13:21
Jest moji mrcini dajem skoraj vsak dan kakšen strok med hrano ali brikete že od ranih nog...do sedaj nisem zasledil nobenih težav ki bi jih povezoval z česnom...mislim pa, da kar se raznih krvosesov tiče, je preventiva z česnom lahko zelo uspešna, vsaj po neki logiki...je pa sigurno treba psa filat kar nekaj tednov z česnom da koža dobi tisti pravi "mediteranski" vonj  ;)

lp



Hari

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 07 April 2011, 13:02:40
sem se odločila, da bom tudi jaz našemu dala tu pa tam kakšen strok poleg obroka. sem probala, pa se ga ni branil... me pa zanima, glede na to, da je v šoli za psa reševalca, ali lahko dodajanje tovrstne hrane psu škodi zaradi vonja. ker česen ima zelo močan vonj, psi reševalci pa se pri svojem 'delu' zanašajo na svoj nos - ali je možno, da jim česen 'ohromi' čut za vonj (seveda ne nameravam pretiravat s tem česnom, ampak me vseeno zanima, če ima kdo kakšno rečt na to temo)?!?!



Alchy

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 05 November 2011, 19:37:43
si ne predstavljam,da bi kdo dajal psu česen ???