Oglasi preko raznik oglasnikov, preprodajalci,.. v Sloveniji

tita · 1220

tita

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/329424

Necepljene in premajhne največkrat pripeljejo iz Madžarske in Slovaške ter nekdanje Jugoslavije

Slovenija - petek, 27.06.2008 Tekst: Jana Petkovšek
Ljubljana - Kljub temu, da slovenska kinologija in Veterinarska uprava RS (VURS) že leta poznata velik problem uvoza pasjih mladičev, po navadi s ponarejenimi dokumenti, jih po nekaterih podatkih preprodajalci v Slovenijo še vedno pripeljejo okoli 1500. "Pripeljejo jih predvsem iz Madžarske, Slovaške in republik nekdanje Jugoslavije. Preprodajalci ponujajo čistokrvne pse z rodovnikom, a to v večini primerov niso, saj so dokumenti ponarejeni," pravi priznani kinolog Jože Vidic.
"Sam vsakemu novemu skrbniku odsvetujem nakup psa pri trgovcu z živalmi. Bolje si je omisliti psa v zavetišču za živali ali pa kar mešanca pri ljudeh, ki znajo skrbeti za mladiče, čeprav niso pasemski. Pri nakupu psa nikoli ne kaže hiteti, vse mora biti zelo premišljeno. V hišo bo namreč prišel prijatelj, nov družinski član, s katerim bomo preživeli deset in več skupnih let. Kakšna bodo ta leta, pa je odvisno tudi od tega, kako začnemo," pravi Jože Vidic.
Nanj smo se namreč obrnili za komentar primera Andreje iz Notranjih Goric, ki je mladiča pritlikavega pudlja kupila pri preprodajalcu v Šentilju pod Turjakom kar prek internetne strani Bolha. Kužek, star verjetno precej manj kot 12 tednov, očitno ni bil cepljen in je teden dni zatem, ko ga je Andreja vzela domov, hudo zbolel in pozneje tudi poginil.
Čeprav je bilo ob obisku prodajalca kar nekaj sumljivih okoliščin, je Andreja psa vseeno vzela. Pri prodajalcu namreč ni bilo mame mladičev niti drugih mladičev. "Fant je sicer rekel, da je bilo psičkov prej še več. Spretno nas je prepričeval, kako in s čim jih hrani, kako se, ko dežuje, sprehajajo samo pod balkonom, da se ne bi prehladili, in podobno. Pokazal nam je tudi potni list, v katerem je bila šifra čipa, zraven katerega ni bilo ne datuma mikročipiranja, lokacije, skratka ničesar. V potnem listu je tudi pisalo, da je kužek cepljen, razglisten in veterinarsko pregledan. Pod tem je bil podpisan veterinar Uroš Škorjanc. Vpisana sta dva datuma cepljenja, in sicer 13. maj 2008 ter 13. junij 2008, pri katerem je povedal, da moramo takrat psa drugič cepiti. Škorjanc sicer dela na veterinarski postaji v Slovenj Gradcu. Na moje elektronsko pismo, ki sem ga poslala medijem, je burno odreagiral. Skupaj z direktorjem veterinarske postaje sta me poklicala in mi jih pošteno napela, da blatim njuno ime," je povedala.
Pojasnila je, da ji je veterinarka v Ljubljani povedala, da pes sploh ni imel slovenskega čipa, pač pa češkega ali poljskega. Svoj primer je prijavila veterinarski inšpekciji v Dravogradu in Celju. Z njim se v Dravogradu ukvarja Rok Pečnik, vendar pa odgovora na prijavo Andreja še ni dobila. Jože Vidic pravi, da tak scenarij pravzaprav ni nič nenavadnega. "Primer, ki ga je doživela gospa, sodi med trike, ki jih uporabljajo tudi v kinološkem društvu Mislinja, ki nima s kinološko zvezo Slovenije nikakršne zveze in nikoli ni bilo včlanjeno v to organizacijo. Ime so si nadeli zgolj iz komercialnih razlogov."
Vzreja psov po navadi poteka množično, nekatere imajo kar v opuščenih prašičjih hlevih, pravi Vidic. Ne odpravljajo jim notranjih oziroma zunanjih zajedavcev. Mnogi so v obdobju, ko jih oddajo novemu skrbniku, že okuženi z infekcijskimi boleznimi psov, kot so parvoviroza, pasja kuga, kužni kašelj. "Tako kupimo na videz zdravega psa, v resnici pa je že v obdobju inkubacije, ko je bolezen še skrita," pojasnjuje Vidic.

"Trgovci s psi gradijo svoj posel na dejstvu, da v razmeroma kratkem času priskrbijo psa, ki si ga novi skrbniki zaželijo, poleg tega so ti psi po navadi precej cenejši od tistih, ki si jih omislimo pri vzreditelju. Hkrati trgovci tudi vedo, da se ljudje v zelo kratkem času na novega, štirinožnega družinskega člana zelo navežejo in ga ne pripeljejo nazaj, čeprav zboli. Pripravljeni so nositi velike stroške in po navadi že po dveh ali treh obiskih pri veterinarju plačajo več, kot če bi si omisli pasemskega psa pri vzreditelju. Poleg tega vsak tak skrbnik ve, kaj bi se zgodilo s kužkom, če bi ga vrnili prodajalcu - končal bi pod injekcijsko iglo."

Nekaj nasvetov

Pred nakupom psa se posvetujte s kakšnim kinologom ali vzrediteljem psov pri nas. Obrnete se lahko tudi na Kinološko zvezo Slovenije ali katero od številnih kinoloških društev, ki imajo večinoma zgledno urejene spletne strani.

Preden kupite kužka, večkrat obiščite vzreditelje in si oglejte leglo s samico, da se na lastne oči prepričate, kako mladički napredujejo in v kakšnem okolju poteka njihova socializacija.

Pred oddajo naj bo mladič dovolj star, vsaj tri mesece. Obdobje socializacije, ki traja od 3. do 14. tedna starosti, je najpomembnejše v pasjem življenju. Kar zamudimo v tem obdobju, ni mogoče nadomestiti.

Podrobno preglejte, da so dokumenti o cepljenju izpolnjeni v celoti, da je pes čipiran, razglisten in cepljen.

Vsak pravi vzreditelj se bo z vami tudi temeljito pogovoril o bivanjskih okoliščinah pri vas doma ter kdo bo skrbel za psa, po navadi pa pride pozneje to tudi sam preveriti.


Vzreditelji
Ce si želite cistokrvno žival, potem je najbolje, da se pozanimate o vzrediteljih tiste pasme (kužka ali muce), ki vas zanima. Za podatke se lahko obrnete na kinološko (za pse) oziroma na felinološko zvezo (za muce), kjer hranijo podatke o vzrediteljih.

- na Kinološko zvezo Slovenije (KZS), ZA NAKUP PASEMSKEGA PSA informacije na: tel. 01 234 0950
- na Felinološko društvo Ljubljana, (FDL) ZA NAKUP PASEMSKE MACKE, informacije na tel. 040/513 292,
mail: [email protected] in in http://Http://www.musicat.cc

Zavetišča za živali
Ce vam je vseeno ali je vaš novi ljubljencek rodovniški ali mešan, potem se ponj lahko odpravite v zavetišče. Tam boste našli tako mlade kot tudi starejše živali, ki vam bodo neskoncno hvaležne, da jim boste pripravljeni nuditi dom. Spisek zavetišč

Torej z zavetiškimi živalmi ni nic narobe samo smolo so imeli ali pa neodgovorne lastnike. Živali se velikokrat znajdejo v zavetišcu v casu dopustov, ker so ljudje do njih neodgovorni, ker ima veliko lastnikov nesterilizirane/ nekastrirane živali, ki se stalno razmnožujejo ali ker se kar cez noc odlocijo za novega družinskega clana, ki jim potem hitro postane v breme, ko ugotovijo da žival ni igraca.