Kopanje v jezerih - primer Bohinj

casper · 16265

casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
: 07 Julij 2008, 08:39:44
Kakšne so vaše izkušnje s kopanjem psov v jezerih. Mene je včeraj presenetila, da ne rečem šokirala, tabla ob Bohinjskem jezeru - glej slikico. Zato me zanima, kakšne so vaše izkušnje po slovenskih, pa tudi avstrijskih ali italijanskih jezerih. So te table izjema ali pravilo? Ter seveda - kako ravnati? Pri nas v Preddvoru take table (še) ni, je pa baje to stalna praksa na hrvaški obali, kamor se odpravljamo čez 14 dni in me kar malo skrbi.

Včeraj je bilo namreč v Bohinju ogromno psov in skoraj vsi so čofotali po vodi, rekel pa tudi nihče ni nič. Zato sem tudi jaz Casperju dovolila kopanje, a na povodcu. A kaj storiti, če pride redar/inšpektor, se v takem primeru lahko nadejam kazni? Razumem, da se psi ne smejo kopati na javnih kopališčih, v bazenih in toplicah, na urejeni portoroški plaiž... Ampak prepoved ob gorskem jezeru mi nekako ne gre v glavo. Ali potem zvečer tudi preganjajo srne, ki pridejo namočit nožice v vodo? Pa konje s travnikov?

No, da slika ne bo tako črno bela, s(m)o verjetno krivi tudi lastniki psov sami. Ob jezeru sem namreč opazila kar nekaj spuščenih psov, eden je naredil kar konkreten kupček med kopalci in nihče ni za njim pospravil, niti ga opazoval in poklical. Res neodgovorno ravnanje v prostoru, kjer ljudje hodijo skoraj goli.   

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #1 : 07 Julij 2008, 12:04:06
No glede Hrvaške mi nimamo slabih iskušenj smo bili v puli (prejšno leto in pred  prejšno leto)  letos gremo na Cres v Staro Gauzo in tam so vedno bili psi še preden smo ga dobil mi  ;) kolikor vem nič ne paničarijo če psa uzameš v kavarno (manjše vrste ) ker pri nas vedno paničarijo  ::) ::)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 07 Julij 2008, 12:24:15
Pojma nimam- mi smo se s psi mirno kopali v Bohunju prejšnji teden in smo tablo opazilišele ob odhodu.
Ljudi je bilo kar nekaj v bližini, a se noben ni nič pritoževal.
Pazim pa vedno, na morju in na kopnih vodah, s tablo ali brez, da psi ne letajo drugim po brisačah, dajih ne tuširajo z otresanjem in da ne plavajo blizu ostalih v vodi. Pač , ni ga čez zdravo pamet.
Sicer pa tud pes,ki se ne kopa lahko sreje po plaži in tud na vrvici lahko hodi po brisačah in ščije po ruzakih, če gazda nima vse pošlihtano v glavi nobene table ne pomagajo.
Da bi kaj veliko inšpektorjev al pa redarjev okol jezer hodilo pa kar malo dvomim. Kazn,i če so in ko so, pa v domeni inovativnostih občinskih odlokov. Se pravi lahko so od nič do neskončno....

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #3 : 07 Julij 2008, 13:36:31
Normalno. Saj jaz sem imela v mislih take lastnike psov, ki se znamo obnašat tako, da naši ljubljenčki ne motijo drugih. Ker srečaš pa res vse živo. Ampak če žival ne moti drugih, pa res ne vem v čem je problem kopanja v jezeru.

Hvala za informacijo o Cresu, čez 14 dni se namreč odpravljam ravno tja  ;D

Sem pa slišala, da so na Bledu že kasirali kazni za plavanje psa.

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #4 : 07 Julij 2008, 13:53:30
Tudi moja je za prvomajske čofotala po Bohinjskem,table nisem nobene opazila za prepoved kopanja,bila je samo tista s povodcem...No,itak je bila privezana ob jezeru,pa preveč tudi ni plavala,ker je bilo očitno zanjo še premrzlo.
Sem jo pa kljub prepovedi spuščanja na območju TNP vseeno spustila iz povodca,kadar ni bilo ljudi in drugih živali,ampak ne spodaj ob jezeru,ampak višje v hribih,kjer res ni skoraj nikogar.Na zelo obiskanih mestih pa je ne spuščam raje,že zaradi drugih psov.
Jaz se načeloma držim teh prepovedi,ker se mi ne ljubi kazni plačevati,ampak tako malo pa tudi pošvinglam kdaj :-[
Greš pač ob bolj čudnih urah,ko redarjev povečini ni.Čez vikend jih je verjetno kar nekaj.
Sicer pa so ljudje že dobili kazen za odvezanega psa tudi pri nas v mestnem parku.Zato jo imam jaz tam na povodcu,spuščam pa jo bolj v naravi,kjer ni nobenega.

Drugače pa jo veliko vozim plavat zaradi tačke po veterinarjevih navodilih,pa se še nikoli ni noben nič pritožil.Res pa je,da gre za manjša jezera oz.ribnike,kjer se povečini tudi ljudje ne kopajo.Na morju pa se obvezno kopa,pa še nikoli ni bilo težav,ampak je spet ne vozim na neke turistične plaže.

Glede na to,da spada pod TNP,a se lahko sploh ljudje kopajo v Bohinjskem jezeru?



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #5 : 07 Julij 2008, 14:04:24
Midva hodiva v Bohinj in Alba z nama. V vodo gremo s povodcem, ker pri njej niti drugače ne gre.

Pritoževal se ni nihče, v istem zalivčku niti nismo bili edini s psi.

Drugače pa se baje naj ne bi kopali.


Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #6 : 07 Julij 2008, 14:04:55
Hm...za Bohinjsko sicer ne vem, mi se hodimo kopat na Šmartinsko jezero, tam je vedno polno psov, drugače pa ko smo v Piranu čez leto, hodimo na divjo plažo (tam kjer so nudli  :D ), ki se nahaja med Fieso in Piranom, pa nam tudi ni nihče rekel še nič...smo pa tam povprečno tri ure na dan...
Paxx je ponavadi spuščen, če pa so kaki ljudje okoli, pa je na povodcu, ker bi drugače letal od človeka do človeka...  ::)

Grejo pa meni na živce ljudje, ki imajo svoje pse spuščene in ti psi letajo okoli, prevohajo vse, na klice se pa sploh ne odzivajo (če jih že kdo pokliče).
Tako se ne morem kopat ne jaz, ne moji psi, ker moram stalno pazit na druge pse  >:(



*Sky*

  • *
    • Prispevkov: 303
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 07 Julij 2008, 17:36:43
Prejšno nedeljo smo bili s Sky-em v Bohinju ob jezeru. Tabli smo opazili in najprej nisem vedela, če naj psu sploh dovolim v vodo. Izbrali smo zalivček, kjer ni bilo nobenega okrog nas in ker so ostali lastniki spuščali svoje kosmatinčke v vodo, sem tudi Sky-u dovolila. Je bil pa ves čas na daljši vrvici.

Res ne vem v čem je hec, da psi ne smejo v jezero. Kaj pa krave, ki se hodijo napajat in normalno da, tudi kakajo v vodo? Lani smo si izbrali super zalivček in doživeli, da so prišle 3 krave. Pile so vodo, lulale in kakale v jezero. Pa kaj moraš. Je pač nad jezerom pašnik. In če kopalci toleriramo krave, zakaj potem ne bi smeli psi v vodo?

Lp, Katarina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #8 : 07 Julij 2008, 19:16:14
Kakšne so vaše izkušnje s kopanjem psov v jezerih. Mene je včeraj presenetila, da ne rečem šokirala, tabla ob Bohinjskem jezeru - glej slikico. Zato me zanima, kakšne so vaše izkušnje po slovenskih, pa tudi avstrijskih ali italijanskih jezerih. So te table izjema ali pravilo? Ter seveda - kako ravnati? Pri nas v Preddvoru take table (še) ni, je pa baje to stalna praksa na hrvaški obali, kamor se odpravljamo čez 14 dni in me kar malo skrbi.
   

Casper nič skrbet, ko bo pri jezeru zgrajeno počitniško naselje bomo tudi pasji sprehajalci in kopalci najbrž postali nezaželjeni ::)

Lp, nina



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #9 : 08 Julij 2008, 00:06:19
Mi ponavadi hodimo bolj po Savinjski na Šmartinsko jezero, danes smo bili celo prvič na Žolniškem (menda ;) ). Do sedaj še nikjer nisem opazila nobenih tabel, da bi blo psom prepovedano, danes ker smo bili tam prvič sem še posebej gledala pa je bila samo tabla prepovedane smeti itd. Niti nikoli ni nihče težil, čeprav ponavadi kar velik kraval zganja po vodi in šprica naokoli, res pa je, da vedno pazim, da se odmaknem od ljudi, da koga ne zalije ter stran od ribičev (vsaj na šmartinskem jih je veliko).

Smo bili pa že tudi pri drugih "mlakah" pa nikjer nobene problema čeprav hodimo kar pogosto, ker je psu priporočeno čim več plavati zaradi ortopedskih težav pred časom.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #10 : 08 Julij 2008, 00:29:10
Nelly kaksno pa je kaj Zovnesko letos? Je cisto?

Sorry za OT  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #11 : 08 Julij 2008, 00:43:26
Ovcka nas je ravno ko smo prispeli ujel dež in smo naprej morali prevedriti. Zato je vse skupaj izgledalo bolj žalostno. Voda je načeloma dokaj čista, rata pa kalna ko gre pes v vodo, ker je po tleh blato in ga dvigne, ko brodi do visoke vode, ko pa enkrat lahko zaplava je pa ok. Res pa je, da nismo v tisti mokroti brodili veliko naokoli, ker sem bila tudi jaz takoj blatna do kolen in mogoče kje obstaja kakšen boljši prostorček, tukaj ko smo bili mi je urejeno kot plaža in nekaj takega kot neka skakalnica je tam. Se bomo sigurno še vrnili in malo bolj raziskali, danes res nisem imela volje,ko je bilo kot v močvirju in se je tudi meni ugrezalo do gležnjev  ::)

Da ne bomo še bolj OT so v Atumovi temi fotke pa lahko vidiš kako je izgledalo močvirje danes  ;D



casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #12 : 08 Julij 2008, 07:54:09
Ljudje se lahko kopajo v Bohinju, to je preverjeno in nikoli ni bil problem. Jezero je dovolj veliko in pretočno. Prepoved kopanja velja le v visokogorskih jezerih, ker so manjša in gre za občutljive biotope, ki jih dejansko en prešvicani človek lahko kar precej poškoduje.

Ninci: to, da se kmalu ne bo kopal nihče, imaš pa še kako prav. Slovenija stopa po poti Avstrije, ki ima obale jezer v privatni lasti in tam se seveda lahko kopajo le izbranci. 

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 27 Julij 2008, 18:04:53
V Baškem jezeru (Faaker See) psi niso dovoljeni - kar ni javno kopalisce, je pa privat, in je vse ograjeno in napisano, da je prepovedan prehod, privat in kaj vem kaj se. Mi smo sicer malo pogoljufali, ker smo bili na zacetku aprila in ni bilo nikjer nikogar in so bila ena vrtna vratca odprta, da je Luna na hitro zaplavala.

Sicer se je pa za prvi maj tudi kopala v Bohinju, smo bili sami v zalivcku (skupaj z eno kaco, grrr), potem se je pa se na urejeni plazi kopala, ampak ni bilo nikogar.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #14 : 27 Julij 2008, 19:15:46
Kar se Bohinjskega jezera tiče - pri pomolu kjer se mi namakamo še nikoli ni bilo kakršnega koli znaka. Ampak tam psa ne morem spustit zaradi bližine ceste zato je spuščen edino ko je pri volji plavat skupaj z mano ali za žogico.

V Preserjah je sicer ribnik ampak če izbiraš dneve, ko ni veliko ribičev se lahko v velikem, pretočnem jezeru pes tudi kopa in te nihče ne preganja, je pa prepovedano plavanje za ljudi in mislim da tudi opozorilna tabla pse na vrvice (kar se da mal prešvercat dokler nikogar ne motiš)

Neon je sicer lani skočil v Blejsko jezero ampak tam so dejansko bolj strogi kot drugod. Ampak če se ne motim so opozorilne table samo nasproti naselja, na drugi strani jezera pa jih ni.

Nelly kaksno pa je kaj Zovnesko letos? Je cisto?

Sorry za OT  :-[


Žolneško jezero - sem bila tam kakšen teden za Lili, na t.i. "uradni obali". Spomnim se znaka psi na vrvice in še nekaj jih je bilo, pa niso bili v povezavi s psi. Nas je bilo kar nekaj s psi. Dva bulčka, Goldi in labradorec pa še Neon in Hera, mogoče sem celo kakšnega pozabila + kar nekaj kopalcev. Vsi psi so bili spuščeni in se kopali, je pa plaža dolga in res ni bilo problema. Drugače je tu ponekod betonirano za v vodo, ampak ko prideš notri ti kamenje ali pa blato vseeno ne uvide. Voda je topla, dejansko mlačna ampak po mojem ne preveč čista, pes mi je namreč naslednji dan tako smrdel  >:( Ne vem ali zaradi vode ali preprosto zaradi blata ampk ko prideva iz Savinje ni nikoli take panike, niti kadar se namaka v Preserjah v jezeru ni panike. Mislim, da je jezero bolj slabo pretočno  :( Prostor je pa drugače super, jaz bi šla poskusit na tvojem mestu ampak bodi pripravljena na malo smrdljivega psa.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Canis

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 03 Avgust 2008, 14:06:46
Pozdravljeni,

mi smo ravnokar iz enotedenskega dopusta v Bohinju.
Smo videli tablo, ki pa je na delu, kjer je urejena plaža. Nekoliko naprej, v veliko bolj simpatičnih zalivčkih je pa super in psov je tudi ogromno. Mi smo se brez težav kopali cel teden.



mi2ni3

  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 0
  • Pes: edini, ki te je vedno vesel ko prideš domov
Odgovori #16 : 03 Avgust 2008, 16:03:03
Kaj pa jezero v Podpeči? Kdo ve če se tam psi lahko kopajo? Kaj pa na Rakitni v jezeru?



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 22 Maj 2009, 13:16:40
Pa dobro, mene pa konkretno zanima, sploh če ni table, kako je s tem kopanjem.. in zanima me za Slovenijo in Hrvaško.

Ker najbolj mi je zoprno, da se greš mirno kopat, po možnosti ni nikogar sploh na plaži, ali pa malo ljudi in jih ne motiš, potem se pa najde nekdo, ki ne mara psov (ali pa kot v našem primeru, ko smo pač očitno nekomu zasedli kotiček na plaži) in zateži in ti ne veš ali je res prepovedano ali ne, sploh če ni table.. pa tudi če je tabla.. take table lahko nastavim marsikje tudi jaz, čisto samovoljno..



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #18 : 22 Maj 2009, 13:34:52
Meni je logično, da če ni table, potem ni prepovedi. Če niso toliko, da bi označili, potem jim očitno ni do prepovedi.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #19 : 10 Junij 2009, 09:57:08
Tudi jaz mislim, da če ni table, potem pač ni prepovedi.

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943