Želve

*yure* · 329446

*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #660 : 14 Julij 2010, 10:11:41
Jah seveda, saj v trgovinah se skoraj vse vodne želve prodaja kot rumenovratke, ubistvu pa je, vsaj po mojih izkušnjah, skoraj polovica prodajanih želv "rumenovratk" ponavadi iz rodu Pseudemys, ali celo Graptemys.
Sicer pa na sliki vidim da je vode le nekje malo več kot polovica. Vodo dotoči vse do vrha tiste stopničke, saj globja kot je voda, bolje je za želvo, saj lahko bolje plava in se s tem bolj razgiba, pa še bolje se počuti, če se lahko potopi v vodo. Veliko ljudi namreč misli, da mora biti vode ravno toliko, da se lahko želva "stegne" in pomoli glavo iz vode, drugače se lahko "utopi". :D Vendar to je le še en urban mit o teh želvah. ::)

Lp Jure


Grizli

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #661 : 14 Julij 2010, 14:31:59
hvala za nasvete bomo upoštevali  :)
upam da se bo tukaj lažje določilo spol:
http://www.shrani.si/f/1X/f8/376gH9Xb/dsci0013.jpg
http://www.shrani.si/f/2n/Df/2sOtvgid/dsci0015.jpg



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #662 : 14 Julij 2010, 18:47:35
Sicer slike niso ravno najboljše, ampak glede na obliko oklepa in dolžino repa je sigurno samička. ;)

Lp Jure


Aska.

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #663 : 29 Januar 2011, 22:33:03
Zdravo,
Doma imam želvo, za katero pa nevem katere vrste je  :( , to me pa zelo zanima, zato prosim, če se kdo bolj spozna na to, da mi sporoči  ::)

Izgleda pa takole: http://calphotos.berkeley.edu/imgs/512x768/0000_0000/1208/3544.jpeg

(Rjave barve z rumenimi črtami, njen oklep pa je nazobčan)



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #664 : 30 Januar 2011, 17:19:29
Gre za vrsto zemljevidovke (lat. Graptemys pseudogeographica), vendar obstaja več podvrst, zato bi bila za natančnejšo določitev podvrste potrebna slika konkretne želve. ;)

Lp Jure


*tinchika*

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #665 : 24 Februar 2011, 18:55:22
Živjo. Doma imam že 9 let grško kopensko želvo in sem se odločila, da bi ji dala družbico :)

Po premisleku sem se odločila za rusko kopensko želvo. Pa me zanima, ali katera pozna kakšnega rejca teh želvic ali pa koga ki ima rusko želvo pa se jo je naveličal?

Sicer sem videla da jih prodajajo tudi v trgovinah z živalmi, ampak sem že velikokrat slišala, da tam želve niso prav zdrave, pa tudi svojo sedanjo želvico sem kupila pri rejcu in je zdrava, živahna, skratka brez problemov.



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #666 : 24 Februar 2011, 22:35:47
Upam da ima želva čez poletje zagotovljeno zunanjo ogrado, v nasprotnem primeru raje dobro premisli o nakupu še ene želve, oz. bolje rečeno to odmisli.
Sicer pa nevem zakaj bi ji kot "družbo" namenila pripadnika druge vrste, namesto da bi ji raje omislila "družbo" iste vrste (sam izraz družba je v tem primeru nekako neprimeren, saj so želve samotarske živali in družbe ne potrebujejo, ravno nasprotno, v kolikor je bivalni prostor manjši je bolje imeti eno, ki ima dovolj prostora, kot pa dve, ki ga imata premalo).
Skratka, med tema vrstama je kar nekaj razlik tako vizuelno, še bolj pa v oskrbi in pogojih, ki jih specifična vrsta potrebuje, tako da v kolikor ji želiš priskrbeti "družbo", si raje omisli predstavnika iste , saj boš tako lahko lažje zagotavljala obema ustrezne pogoje oz. oskrbo, kot pa 2 različnima vrstama. Vendar naj bo le-ta nasprotnega spola v kolikor gre za samca(če imaš samico je pa tako vseeno kaj nabaviš), saj se samci nekako ne tolerirajo - seveda se ponavadi šibkejši podredi močnejšemu, vendar so občasni boji, ki lahko pustijo tudi hujše posledice praktično neizogibni.
Glede na to, da imaš doma že praktično odraslo želvo, bi najbrž rada vzela primerno veliko oz. odraslo želvo, le-te pa se ne oddajajo tako pogosto kot mladički, zato boš morala pregledati razne spletne strani, forume, kjer ljudje oddajajo živali, vendar pa dvomim da boš trenutno kaj našla, saj je zima čas ko želve hibernirajo (zimsko spanje), tako da boš morala najbrž počakati tja do pomladi, ko se bodo začele (oz. jih bomo) prebujati.

Lp Jure


*tinchika*

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #667 : 26 Februar 2011, 12:55:10
Ja moja želva ima čez poletje veliko ogrado na vrtu, približno 10 kvadratnih metrov površine, tako da se ima uredu :)

Vem vem da so samotarke, ampak se mi ne zdi nič narobe če imaš dve želvi skupaj. Ruska želva pa spet ne rabi tako zelo bistveno drugačnih pogojev od grške, lahko da se motim, ampak kolikor sem brala o tem nisem videla zelo drastičnih razlik v okolju ki ga potrebujejo...



BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #668 : 08 April 2011, 08:35:55
Mene zanima, če lahko vodne želve jedo surovo meso? (puran, piščanec, riba..)

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #669 : 08 April 2011, 18:32:34
Lahko, vendar v zmernih količinah. ;)

Lp Jure


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #670 : 09 April 2011, 13:36:24
Ok, hvala :)
2x na mesec približno jemo ribe, in ji takrat damo košček.
Včasih tudi piščanca.. Je pa žurka ko dobi  :P

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #671 : 11 April 2011, 16:57:21
V Brdih sem bila pri jezeru Kozlink..In tam je OGROMNO rdečevratk in rumenovratk :O ko gre ena pod vodo, pride druga gor.. saj zgleda da uživajo, pa umetno jezero je in ne vem, če so tam močvirske sklednice.. sam useeno :o toliko zapuščenih.
Sam kako preživijo? Kaj jedo? Saj so bili paglavci tam, samo niso čez celo leto.. In kako preživijo zime?

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #672 : 11 April 2011, 17:29:54
Domovina gizdavih želv (Trachemys scripta ssp. - rdečevratke, rumenovratke ipd.) je Severna Amerika in v naših klimatskih razmerah lahko te želve brez problema preživijo (saj smo nekako na enaki geografski širini kot osrednji del ZDA) in so si tako zime zelo podobne oz. so pri nas skoraj bolj mile. Čez zimo se, tako kot tudi v domovini, zakopljejo na dnu jezera/bajerja/reke in tam v otrplem stanju preživijo zimo (temu se reče prezimovanje oz. hibernacija) - zato moramo tudi v ujetništvu lastniki želv svoje želve prezimovati (seveda le tiste vrste, ki to potrebujejo).
Za jesti si pa vedno kaj najdejo, saj so te želve omnivore in jedo praktično vse od mesne hrane (ribe, dvoživke, žuželke, polži, deževniki, manjša perutnina ...), rastlinske (vodno in kopensko rastlinstvo) pa tudi z raznimi ostanki in "mrhovino" se zadovoljijo, če že drugega ni. ;)
Nasploh so te želve zelo, če ne praktično najbolj, prilagodljiva vrsta želv in se hitro navadijo na novo okolje in nov način življenja.
Seveda pa naj omenim tudi, da gre za močno invazivno vrsto, ki dela veliko škodo v mnogih evropskih državah, tudi v Sloveniji, saj v prvi vrsti ogroža našo edino avtohtono vrsto želve - močvirsko sklednico (Emys orbicularis), kakor tudi vse ostale avtohtone močvirske, tako živalske, kot tudi rastlinske vrste.
V kolikor pa te zanima več o teh želvah, pa si lahko prebereš krajši članek o gizdavih želvah, na naši spletni strani TERARIJ.SI. ;)

Lp Jure


*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #673 : 11 April 2011, 18:55:51
Se opravičujem, če je kje že napisano, ampak se mi res ne da vse brat za nazaj ;$
kje bi se dalo kupit kvaliteten akvarij za rdečevratke ? (:



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #674 : 11 April 2011, 22:27:40
Ne vem kaj si imela v mislih s tem "kvaliteten", namreč v trgovini te bo primeren akvarij za rdečevratko (govorim seveda o vsaj 400 l akvariju), prišel nekje blizu tisočaka (ponavadi je pri večjih volumnih nekako 1l-2€), medtem ko bi te takšen akvarij, delan pri steklarju, prišel precej manj, poleg tega pa so ponavadi le-ti kvečjemu še bolj kakovostni, sploh če naročiš, naj ga dobro oz. debelo zalije.
Sicer pa o tem, da noben akvarij ni niti pol tako "kvaliteten" za želvo, kot ribnik, ne bi več izgubljal besed (saj noben akvarij, naj bo še tako velik in nevem kako opremljen, ne more želvi nuditi to, kar ji lahko ponudi le ribnik - kakovostno in predvsem bolj naravno življenje).

Lp Jure


BorderCollieLover

  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: 0
Odgovori #675 : 12 April 2011, 12:01:48
Domovina gizdavih želv (Trachemys scripta ssp. - rdečevratke, rumenovratke ipd.) je Severna Amerika in v naših klimatskih razmerah lahko te želve brez problema preživijo (saj smo nekako na enaki geografski širini kot osrednji del ZDA) in so si tako zime zelo podobne oz. so pri nas skoraj bolj mile. Čez zimo se, tako kot tudi v domovini, zakopljejo na dnu jezera/bajerja/reke in tam v otrplem stanju preživijo zimo (temu se reče prezimovanje oz. hibernacija) - zato moramo tudi v ujetništvu lastniki želv svoje želve prezimovati (seveda le tiste vrste, ki to potrebujejo).
Za jesti si pa vedno kaj najdejo, saj so te želve omnivore in jedo praktično vse od mesne hrane (ribe, dvoživke, žuželke, polži, deževniki, manjša perutnina ...), rastlinske (vodno in kopensko rastlinstvo) pa tudi z raznimi ostanki in "mrhovino" se zadovoljijo, če že drugega ni. ;)
Nasploh so te želve zelo, če ne praktično najbolj, prilagodljiva vrsta želv in se hitro navadijo na novo okolje in nov način življenja.
Seveda pa naj omenim tudi, da gre za močno invazivno vrsto, ki dela veliko škodo v mnogih evropskih državah, tudi v Sloveniji, saj v prvi vrsti ogroža našo edino avtohtono vrsto želve - močvirsko sklednico (Emys orbicularis), kakor tudi vse ostale avtohtone močvirske, tako živalske, kot tudi rastlinske vrste.
V kolikor pa te zanima več o teh želvah, pa si lahko prebereš krajši članek o gizdavih želvah, na naši spletni strani TERARIJ.SI. ;)

Lp Jure


Lepa hvala za fantastičen odgovor  ;D

Kako pa dihajo ko prezimujejo? :o

I would trade all of my tomorrows for one single yesterday with you.
Lajka & Charlie R.I.P
until we meet again..


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #676 : 12 April 2011, 15:35:06
Želve (oz. plazilci nasploh) so zelo slabo raziskano področje, zato o njih še mnogo stvari ne vemo(saj je herpetologija še precej "sveža" veda) - med drugim tudi natančnejši oz. podrobnejši proces hibernacije pri vodnih želvah. Verjetno oz. najverjetneje dihajo skozi kožo, saj želva popolnoma otrpne na dnu vodnega telesa (jezero,reka,močvirje), lahko tudi več metrov pod gladino, tako da je v bistvu tudi logično, da kako drugače kot s kožo niti ne more dihati. ;)

Lp Jure


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #677 : 12 April 2011, 18:57:43
Jure, še jaz mam vprašanje, upam da ni preveč neumno  ;) - nekje sem slišala, da se rdečevratke/rumenovratke v divjini pri nas ne morejo razmnoževati. Tako so vse, ki jih vidimo bile kupljene v trgovini in zapuščene. Je to res?


lp



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #678 : 12 April 2011, 19:02:27
Ni še dokazov o tem, da bi se rdečevratke pri nas v naravi razmnoževale, vendar pa nekateri pravijo, da se (predvsem na Primorskem) že uspešno razmnožujejo. ;)
Sicer pa ja, tiste ki jih vidiš pri nas v naravi, so bili kupljene v trgovini in s strani neosveščinih oz. neodgovornih lastnikov odvržene v naravo - kamor seveda ne spadajo.

Lp Jure


Andie

  • *
    • Prispevkov: 80
    • Točke: 0
Odgovori #679 : 12 April 2011, 19:08:11
Uf, zanimivo! Hvala za odgovor  :)



miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #680 : 12 April 2011, 19:43:25
Zdravo
Yure, ker vem da se kar precej spoznaš na želve imam vprašđanje za tebe :) Doma imam 2 rumenovratke, ki so od spomladi do pozne jeseni preživijo v kar velikem vrtnem ribniku, čez zimo pa jih dam noter v akvarij. Želve so stare komaj dobri 2 leti zato jih nisem prezimovala. So pa v ribniku zrasle zelo. Imajo že okoli 10 cm oklepa, če že ne kaj več. No, v glavnem zanima me če lahko želve prezimijo zunaj, oziroma pod kakimi pogoji. Ribnik je v najglobjem delu globok okoli 1,5m že zaradi prezimitve rib.

lp



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #681 : 12 April 2011, 20:49:08
Jaz tako mlade želve še ne bi prezimoval zunaj v ribniku. V bistvu si že veliko tvegala s tem, da si tako majhne želve sploh imela v ribniku. Saj dokler želva ni velika vsaj 10 cm oz. bolje več, še ne more bivati zunaj ves čas, saj na želvice zunaj preži 100 in ena nevarnost, zato naj manjše želve ne bi bivale zunaj ves čas oz. je potrebno ribnik oz. ogrado zanje tudi z vrha pokriti s kakšno mrežo, da so želve na varnem (kar je pa pri kakšnem večjem ribniku praktično nemogoče oz. nesmiselno).
Kar se tiče pa prezimovanja vodnih želv zunaj nasploh, pa mora biti ribnik globok vsaj 1 m (bolje več) in imeti mora dovolj mulja, da se želva zakoplje. Sicer pa je v vsakem primeru prezimovanje želv zunaj (tako mlajših kot starejših osebkov) vsekakor bolj tvegano in je možnost neuspešnega prezimovanja (oz. pogina) večje kot pa pri prezimovanju v notranjosti, kjer imamo praktično celo zimo nadzor nad želvami in lahko ob kakšnih težavah oz. nepredvidenih/nezaželenih spremembah prezimovanje prekinemo. ;)

Lp Jure


thetappker

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #682 : 13 Avgust 2011, 13:27:02
Zdravo Jure, tudi sam imam grsko zelvo in me zanima, ce je z njo vse uredu, ker imalo malo vecji kljunck kot druge zivali te vrste, ter ce lahko poves katerega spola je..

spodaj prilagam link, na katerem je slika dejanske zelve.

http://www.shrani.si/f/2o/sv/smTu5O5/img2489.jpg

najlepsa hvala za odgovor  :)



kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #683 : 27 Oktober 2011, 11:11:56
Za najdeno zelvo iscem PRIMEREN dom (ribnik, vecji akvaterarij).




makalonca1

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #684 : 18 Januar 2012, 13:20:10
Mene pa zanima pri kateri starosti že lahko določiš spol želve (grška želva)?



momokika

  • Gost
Odgovori #685 : 20 Februar 2012, 11:40:16
Pomoje določiš spol pri kakih 3-4 letih nevem točno nisem ravno strokovnjak za grške želve. :P




Čopi

  • *
    • Prispevkov: 18
    • Točke: 0
Odgovori #686 : 02 Marec 2012, 19:40:40
Živjo!
Moja prijateljica, ki ima doma tudi želve, je rekla, da imajo samci na trebuhu malo udrtino (zaradi tega, da se lažje parijo).
lp
   



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #687 : 04 Maj 2012, 17:32:14
Hm. Kaj narediš če ti čez praznike ''dostavijo'' eno ogromno rdečevratko?
Najdena je bila (bojda ujeta na trnek :-\) v lokalnem potoku. Prinešena k meni. Do takrat je imela na voljo za jesti kruh  >:( Potem so pa pogruntali, da mogoče pa ne bo to ok in je pristala pri meni, ker vejo, da že mam želvo.

Skratka, kaj naj sedaj z njo? Obstaja kak azil zanje? Ker nazaj v naravo je ne mislim puščat, ker nima kaj iskat zunaj.
Druga možnost je, da kar ostane pri nas. Torej kako z njo. Doma imam zemlevidarja (tam pr ene 6 letih je velik za 10-12cm). Dokaj mini želvak. Ima dovolj velik terarij. Nadpovprečno priden, ker ne leze ven iz terarija in ima kar globoko vodo. Prezimujem ga ne, ker se mi zdi tok mali. Čez poletje pa ima eno z mrežo pokrito banico za zunaj, da se malo posonči, ko smo zunaj na vrtu.
Tale ''pošat vlka'' pa mi nič ni jasna  ::) hrano vem da ima isto kot zemljevidar. Ostalo pa  ???

Kako velik ribnik bi rabila? Ter seveda kako urejenega? Da bo babnica lahko prezimila, mi ga ne bo preplezala, preluknjala...filtracija? V dolžino miri okoli 25cm (pa zna še zrastit, ane) preplezala mi je ograjico visoko cca. 40cm. Treuntno je v dosti prenizki posodici z vodo, ker je edina katero lahko pokrijem z mrežo tudi zgoraj. Rešitev potrebujem torej dosti hitro.

Help!!!  :-[

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #688 : 04 Maj 2012, 18:00:40
Na www.terarij.si boš našla veliko uporabnih informacij. Jaz sem želvo hranila s hranami, ki se kupijo v živalskih trgovinah (posušeni rakci in razni dodatki) poleg tega pa sem ji včasih dala majhne koščke ribe ali piščanca. Začasno ji naredi nek akvaterarij, če jo misliš obdržat, si preberi kako se ga opremi in kakšne velikosti bi moral biti (za odraslo želvo mora biti precej ogromen). Jaz sem bila lani pri svoji pred odločitvijo ali res velik akvaterarij ali oddaja v ograjeni ribnik. Odločila sem se za slednjega in sem na zgoraj omenjeni forum dala oglas. Dobila sem nekaj ponudb in sem med njimi izbrala najboljši ribnik in lastnika. Želva skoraj že eno leto uživa v družbi dveh želvic.
Mislim, da bi bila za "tvojo" to najboljša rešitev, ker je navajena na velik življenjski prostor. Mora biti pa ograjen ribnik, drugače bo šla po svoje.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #689 : 04 Maj 2012, 18:20:42
Kako pa se ogradi ribnik?
Mi smo ravno danes pričeli z izkopavanjem novega, večjega ribnika in je ideja, da bi imeli tudi kakšno želvo.
Torej, s čim ograditi in kako je z globino? Verjetno ne bo povsod enaka, koliko je priporočljivo na najglobljem mestu.

Najraje bi poskusila najti  kar odraslo želvo, da bi lahko že prihodnjo zimo tudi prezimila v ribniku, poleg tega ne bi postala "žrtev" kakšnih ptic itd. Katero vrsto priporočate?