Pasje in mačje razstave

ninci · 25821

ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
: 04 December 2005, 18:24:03
Citiraj
http://www.moj-album.com/album/1614823/

:o :o Mačkone celo sodniki motivirajo z igračkami in na ocenjevalni mizi imajo praskalnik??? Pa saj ne morem verjet, pasje razstave so 100 let za mačjimi. Vsaj kar se tega tiče. Če prav vidim, ljudje tudi sedijo in sodnik najbrž vse pokomentira med ocenjevanjem mačke??

Lp nina



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #1 : 04 December 2005, 20:23:46
Ninci, boš psu v ring montirala praskalnik? In ali bi rada da ti psa motvira sodnik? Jaz ne. Ne moreš primerjat mačjih in pasjih razstav. Ampak če opazuješ, se veliko lastnikov odloča za motivacijo z igračo ali pa vsaj s hrano.


telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #2 : 04 December 2005, 21:00:56
Ninci, boš psu v ring montirala praskalnik? In ali bi rada da ti psa motvira sodnik? Jaz ne. Ne moreš primerjat mačjih in pasjih razstav. Ampak če opazuješ, se veliko lastnikov odloča za motivacijo z igračo ali pa vsaj s hrano.

Ja sorry samo pasje raztave so iz moje strani samo šlatanje jajc in kazanje zob. Pes se sprehodi po ringu, sodnik REDKO komentira glasno, od tega gledalci nimamo popolnoma nič. Praskalnik za psa?? Dej Neyka, sej veš ka mislim, ja če bi sodniki mel drugačen pristop lahko bi tudi kdaj pa kdaj psa pobožali preden mu pogledajo zobe, pa lahko bi si vzeli čas, pa lahko bi... sorry pasja razstava sploh ni razstava ampak je samo eno brezglavo tekanje po ringu, kot sem že rekla in thats it.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #3 : 04 December 2005, 21:13:18
Ninci, mislim da sodniki komentirajo svoje ocenjevanje samo na takih razstavah kot je bila ta razstava. Na ostalih (ne vem kako se imenujejo) pa ne. Danes nekaj o razstavi piše v Nedelu ;)

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #4 : 04 December 2005, 21:20:23
Ninci, mislim da sodniki komentirajo svoje ocenjevanje samo na takih razstavah kot je bila ta razstava. Na ostalih (ne vem kako se imenujejo) pa ne. Danes nekaj o razstavi piše v Nedelu ;)


Aha zanimivo, no pač lahko bi imeli tudi pesjani take razstave. Konec koncev se vedno reče ljudem, ko se odločajo o pasmi pojdite na razstavo pa boste tam kaj izvedeli, pa če res nikogar ne pocukajo za rokav ne izvejo nič, ker se o pasmi nič ali bore malo komentira.

Lp nina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #5 : 04 December 2005, 21:33:12
Ja, se strinjam, da bi lahko koncept pasjih razstav temeljito spremenili. Z začetek bi lahko pogledali prvotne naloge določene pasme in pomislili, če je res treba vse pse natupirati in striči...

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 04 December 2005, 22:02:52
Ja sorry samo pasje raztave so iz moje strani samo šlatanje jajc in kazanje zob. Pes se sprehodi po ringu, sodnik REDKO komentira glasno, od tega gledalci nimamo popolnoma nič. Praskalnik za psa?? Dej Neyka, sej veš ka mislim, ja če bi sodniki mel drugačen pristop lahko bi tudi kdaj pa kdaj psa pobožali preden mu pogledajo zobe, pa lahko bi si vzeli čas, pa lahko bi... sorry pasja razstava sploh ni razstava ampak je samo eno brezglavo tekanje po ringu, kot sem že rekla in thats it.

Lp nina


Sam še to mi razloži, kako naj sodnik zadevo komentira tako na glas, da bodo meli še gledalci kaj od tega. Nihče (oz. skoraj nihče), se pa ne brani vprašanj ali pogovora o tej in tej pasmi, samo do človeka je treba stopit. Pa do zdaj sem preden sem oceno prebrala še vedno vse čula  ::) Božajo pa kokr keri. Neona so vsi štirje, tako kot bi blo najmanj treba (po glavi - adijo čupca  >:( ) Še enkrat ti rečem, da so razstave neprimerlive! Se pa na pasjih razstavah dogaja več izven krogov kot pa v njih.

Razstave so zato, da se pokaže lepotni ideal, zato feni in škarje pri nekaterih še kaj. In res ne verjamem da na mačjih razstavah ni glavnikov in kakšnih škarij (no škarje so doma predvsem, kot pri psih ane) Ampak še vedno se mi zdi noro primerjat pasjo in mačjo razstavo, ne glede na vidik.

Zoe, ful lepe slikce!!

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #7 : 04 December 2005, 22:16:07
A niso razstave zato, da se pokaže ideal psa nasploh, ne samo lepota? Zato tudi psi tečejo po ringu, da se oceni njihovo gibanje. Če v standardu piše da se pasma predstavlja "naravno" in da ne potrebuje striženja, ne vidim razloga, da bi pse strigli.
Tegale bi se recimo morali držati:
Citiraj
Trimming of the ears, legs, hocks and feet to tidy up the overall appearance is acceptable, but in general this is a breed that should be shown in a natural coat..
Za avstralske ovčarje piše tistole zgoraj, da je striženje sprejemljivo, vendar naj bi pasma bila predstavljena s svojim naravnim kožuhom.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #8 : 05 December 2005, 16:10:49
Glede tehnične izvedljivosti tega da bi vsakdo lahko slišal komentar sodnika ni velike skrivnosti ... dan danes je ozvočenje tako poceni da bi lahko imel vsak od sodnikov svoj brezžični mikrofon in recimo en manjši zvočnik, tako da nebi govorili en čez drugega, ampak če bi bil ob ringu bi lahko razločno slišal njegov komentar ... mislim da je to čisto realno izvedljivo.

Verjamem pa da so sodniki pod velikim časovnim pritiskom in zaradi tega dostikrat hitijo ... kar pa ni prav ... organizator bi lahko brez problema predvidel koliko psov bo na razstavi in koliko jih bo moral vsak sodnik oceniti ... zato bi lahko začeli malo drugače planirati, tako da bi si sodnik lahko vzel čas za vsakega psa posebej ... kar seveda ne bomo dočakali ... ampak.

Kar se tiče motiviranja pa sem mnenja da če je razstava zato da se pokažejo najlepši primerki ... bi se morali tudi sodniki malo potruditi da bi jih predstavili ... ne pa da zato ker lastnik psa ne zna razstavljati, pes zaradi tega izgubi točke pri ocenjevanju .. ni logike.

LP, Črt



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 05 December 2005, 16:18:39
Lepotni idealov ni ;). Vi razstavljalci z feni, škarjami in krtačami naredite samo približke.
Ja oceno slišiš ti, ki si v ringu, jaz ki stojim zunaj ringa v gužvi, ko zraven mene stoji double handler in se dere proti psu, da lepo stoji, slišim za en drek. Namen razstav je izključno samo v vaš užitek in nikakor ne v užitek obiskovalcev, saj od tega nimajo /nimamo nič. Tako da bi bila komot zaprtega tipa, ampak tukaj se potem izgubi del zaslužka :P

aja pa še nekaj mi povej, zakaj za boga pudrajo DA ( v osnovi, vem da prikrijejo pigment), pa AST-je pa uf marsikatero pasmo še?? Da izgledajo idealno? Pa zakaj brijejo pudlje da so vsi krastasti po hrbtih? Pa zakaj... ??? Predstavljate pasmo tako kot je in je pač ne delajte umetne.

Pa kaj če sodnik podere frizuro Neonu?? Saj je sodnik, si ga je že ogledal preden ga je počohal ko sta prišla v ring, a ne? Pa če je pes idealen (če že govorimo o idealih) je z frizuro ali brez in bo dobro oceno dobil z frizuro ali pa brez.  Pa še nekaj mi povej ok dala si skozi 4 razstave, potem pa na vzrejnem ugotovila, da Neon ni to. Ti tega prej od vseh 4-ih sodnikov ni povedal niti en??

Ne vem no pasje razstave bi lahko potekale veliko drugače kot potekajo, da bi šlo tudi za predstavitev pasme in njene zgodovine in uporabe ne pa samo za neke "lepotne ideale". Saj veš ko pravijo, da se na Miss Slovenije/ Sveta, ... nikoli ne prijavijo lepe punce, ...  ::)

Pa, da ne bo kdo razumel, da sem striktno proti razstavam, niti slučajno, samo ja dalo bi se marsikaj narediti drugače in zadevo predstavti občinstvu na drugačen način.
Kako bi naredili da bi vsi slišali, jah pa dajte najet večje prostore, naredit večje ringe, ki so bolj oddaljeni drug od drugega, da se ljude lahko postavijo okoli vsakega ringa pa bodo poslušali tisto pasmo, ki jim je najbolj zanimiva. Pa naj naredi pred začetkom  ocenjevanja določene pasme,  vzreditelj pasme ali kdokoli že, lahko tudi sodnik predstavitev pasme, zakaj se uporablja in komu bi jo predlagal. Od tega bodo vsaj vsi tisti, ki se zdaj gužvajo in plačajo drago (za to kar vidijo definitivno predrago) vstopnico, vsaj nekaj imeli.

Lp nina
 



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 05 December 2005, 19:29:55
Meni so pa razstavi iz vidika obiskovalke ful všeč :) Ne sicer tista gužva pred ringom, ampak del, ko prečohaš vse kužke, poklepetaš z lastniki, spoznaš nove ljudi, pomagaš komu pri čuvanju psa ;D itd. Z vidika razstavljalca so mi vse manj všeč pa še nikoli nisem razstavljala. Vse bolj opažam, da večina sodnikov oceni psa zelo površno, velikokrat sploh ne v skladu s pasmo in še bi lahko naštevala.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #11 : 05 December 2005, 19:34:28
Ja , ampak veliko sodnikov ocenjeje tudi po tem ( poznam razstavljalca , ne poznam razstavljalca  >:(  :-X :-X :-X ) No in tako mi razstavljalci izgubimo možnosti za zmago >:( ....... to ni prav ! :o :o :o :o ! ! !


lp Jure


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #12 : 05 December 2005, 21:25:39
Kar se sodnikov tiče, je tako po večini na Slovenskih razstavah, kjer organizatorji zbirajo hm... smešne sodnike. Ko pa greš v tujino ti pa psa po večini realno ocenijo, ker organizatorji pazijo, kakšnega sodnika povabijo in katere ocene mu dajo.

Ozvočenje... a si sploh predstavljaš kako sranje in koliko zvokov, prav nič bolš se nebi slišalo pa a sploh pomisliš na pesjane z njihovim uhlji in kako bi bli živčni zaradi glasnosti in pol naj še kakšen zvočnik zacvili...no thanks je blo v Hrušici ornk sranje ko so psi skakali v luft k niso ozvočenja dobr poštimali.

Kar se natančnosti in jemanja časa tiče...za to bi blo pa potrebno enkrat več sodnikov na vsako razstavo, ker najhujši so sodniki, ki mutijo in se delajo pametne pa počas in oh in sploh. Psi se naveličajo...Pol pa spet ni kej videt ker so psi zdolgočaseni, ne stojijo...

Zakaj se pse pudra...nevem. Jaz ga ne, Lacrima Negra in Ursinus Velutus jih ne... Neonovo sestrco so napudrali...Ena nemka pudra psico...Nimam pojma zakaj, ker je puder brez učinka (vsaj za moje oči. Veliko lepše zgleda pes, ki ga pošpricaš z vodo in sfenaš (kjer predvsem  odstraniš z dlake umazanijo oz. prah, ki se na psu nabere in mu dodeliš naraven sijaj dlake, pozna se pa tudi na volumnu seveda)

Zakj se sekiram zarad čupce? Zato ker ma Neon tako kratko dlako, da se pošteno namučim, preden mu jo nardim, medtem ko ostalim njufom (z daljšo dlako) frizurca sama stoji.

Škarje: Njufkom se striže uhlje, predprsje in zavesice, zato da ne štrli vsa dlaka, ki psom nenehno raste. Pri ušesih, pa sodnik bolj ko ne samo pri postriženih ušesih vidi kako jih pes nosi, in kakšen izgleda vrat, ki mora bit primerno dolg.

Kar se pa ocen tiče, pa razstavnim ocenam res ne morš zaupat. Sploh te državne (CAC) so bolj površne. In če pes dobi oceno dobro...mu verjetno manjka pol tace. Tako da skoraj najnižja ocena, ki ti jo sodnik napiše je prav dobra. Tako da moraš sam presodit, kakšen je tvoj pes.

Kar se pa mene tiče, pa vem da Neon ni neki special dog od prve razstave naprej, ko sem videla Ursinus Velutus pesjanarje. Ampak pol sem vedno bolj in bolj spoznavala zadevo in enkrat je tut moja mera polna in more vse skup ven.

Zoe, boš vidla da ni nkakršn bav bav pelat psa v krog. Itak nimaš kej zgubit. Če si tahuj nesrečnež te sodnik na prvi razstavi pošle iz kroga, ali ti pa pobegne pes ampak kolikokrat se to zgodi... POznam samo sebe in Niko... Pa a ne da ni tak slabo bit gledalec?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 05 December 2005, 21:37:35
Kar se pa ocen tiče, pa razstavnim ocenam res ne morš zaupat. Sploh te državne (CAC) so bolj površne. In če pes dobi oceno dobro...mu verjetno manjka pol tace. Tako da skoraj najnižja ocena, ki ti jo sodnik napiše je prav dobra. Tako da moraš sam presodit, kakšen je tvoj pes.

Ja super zakaj pa pol sploh hodte na razstave pa dajete tolk denarja za to?? Zato da ne dobite realne ocene ampak neki na hitro, kar niti ne odraža dejanskega stanja vašega psa? Pa saj v tem primeru ste pa čudni  vsi po vrsti (oprostit izrazu ::) :-[), ampak jaz že ne bi dala 5 in več tisoč na razstavo zato, da bi dobila prav dobro brez da bi mi sodnik psa pogledal. Če se hodite tja samo družit pa greste lahko tako kot jaz brez psa, pa razp!"%eni ker nič ne slišite. Za tisti denar pa lahko kupite psu vrečo priboljškov ovratnico in povodec pa bodo 100x bolj veseli, kot pa tega da se morajo cel dopoldan lišpat zato, da jih v ringu nihče niti pogleda ne :-X.

Če grem na razstavo pokazat psa to pomeni, da dobim od sodnika realno oceno. Pa če si mora zato vzet pol ure si jo pa pač bo. Jaz ga plačam in to ne malo, torej...  Če je to njegova služba ( v tistem dnevu, privat imajo vsi najbrž prave službe ::)), naj se tako tudi obnaša. Površinskosti tu ni. Zakaj bi se potem nekdo zafrkaval z frizuro psa cel dopoldan mah kaj že dva dni prej za brez veze. Res ne razumem sorry. So v veliki prednosti pri tem kratkodlaki psi. Prideš, postaviš, odlavfaš in greš iz ringa. ni važna čupca, niso važne zavesce, važno da se pojaviš v ringu, kakor si rekla ti pravdobro itak ne uide.
Ampak dobro, da si povedala od zdaj naprej bom čestitala samo tistim, ki so kaj dosegli na CACIB-ih v tujini, ker zgleda samo tiste ocene nekaj štejejo ali pa na kakih tujih specialkah. .

Lp nina



S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #14 : 05 December 2005, 21:40:08
ninci dej pet  :P, se strinjam s tabo v vseh pogledih  :) ;) ;D :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #15 : 05 December 2005, 22:14:19
Kar se sodnikov tiče, je tako po večini na Slovenskih razstavah, kjer organizatorji zbirajo hm... smešne sodnike. Ko pa greš v tujino ti pa psa po večini realno ocenijo, ker organizatorji pazijo, kakšnega sodnika povabijo in katere ocene mu dajo.

Ozvočenje... a si sploh predstavljaš kako sranje in koliko zvokov, prav nič bolš se nebi slišalo pa a sploh pomisliš na pesjane z njihovim uhlji in kako bi bli živčni zaradi glasnosti in pol naj še kakšen zvočnik zacvili...no thanks je blo v Hrušici ornk sranje ko so psi skakali v luft k niso ozvočenja dobr poštimali.

Kar se natančnosti in jemanja časa tiče...za to bi blo pa potrebno enkrat več sodnikov na vsako razstavo, ker najhujši so sodniki, ki mutijo in se delajo pametne pa počas in oh in sploh. Psi se naveličajo...Pol pa spet ni kej videt ker so psi zdolgočaseni, ne stojijo...

Zakaj se pse pudra...nevem. Jaz ga ne, Lacrima Negra in Ursinus Velutus jih ne... Neonovo sestrco so napudrali...Ena nemka pudra psico...Nimam pojma zakaj, ker je puder brez učinka (vsaj za moje oči. Veliko lepše zgleda pes, ki ga pošpricaš z vodo in sfenaš (kjer predvsem  odstraniš z dlake umazanijo oz. prah, ki se na psu nabere in mu dodeliš naraven sijaj dlake, pozna se pa tudi na volumnu seveda)

Zakj se sekiram zarad čupce? Zato ker ma Neon tako kratko dlako, da se pošteno namučim, preden mu jo nardim, medtem ko ostalim njufom (z daljšo dlako) frizurca sama stoji.

Škarje: Njufkom se striže uhlje, predprsje in zavesice, zato da ne štrli vsa dlaka, ki psom nenehno raste. Pri ušesih, pa sodnik bolj ko ne samo pri postriženih ušesih vidi kako jih pes nosi, in kakšen izgleda vrat, ki mora bit primerno dolg.

Kar se pa ocen tiče, pa razstavnim ocenam res ne morš zaupat. Sploh te državne (CAC) so bolj površne. In če pes dobi oceno dobro...mu verjetno manjka pol tace. Tako da skoraj najnižja ocena, ki ti jo sodnik napiše je prav dobra. Tako da moraš sam presodit, kakšen je tvoj pes.

Kar se pa mene tiče, pa vem da Neon ni neki special dog od prve razstave naprej, ko sem videla Ursinus Velutus pesjanarje. Ampak pol sem vedno bolj in bolj spoznavala zadevo in enkrat je tut moja mera polna in more vse skup ven.

Zoe, boš vidla da ni nkakršn bav bav pelat psa v krog. Itak nimaš kej zgubit. Če si tahuj nesrečnež te sodnik na prvi razstavi pošle iz kroga, ali ti pa pobegne pes ampak kolikokrat se to zgodi... POznam samo sebe in Niko... Pa a ne da ni tak slabo bit gledalec?

hei, neyka sorri sam maš ful napačno mnenje in odnos do psov... uprašu bi zakaj ne kupovati pri njej ? a zato ker nima šampionov z dolgo dlako ali zato ker grdo ravna z psi in slabo ravna z njimi :S . Vidm da ti gre za psa sam zaradi izgleda ... in to ni lep... Sodnik ne more presodit psa po mojem mišljenju, ker vsak presoja sam ampak to ni važno ... važno je da imaš neona rada in se ne sekiraš zaradi njegove dlake, ker će imaš žival rad ne ocenjuješ zunanjosti ampak notranjost... sj vm da je to zvenel k HARE KRIŠNA ... sam si ne morm pomagat da nebi povedu svojga mnenja.


Lp

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #16 : 06 December 2005, 14:29:29
S1b sam , ko enkrat  razstavljaš  ::) si čisto drugačnegaq mnenja...... a veš  ;) . Sej , če bi enkrat ti probau razstavljati bi videl bi bil čisto drugačnega mnenja  ::) , tako , da se tukaj strinjam z Neyko :) , sem pa prepričan , da ima Neyka Neona zelo rada  ;) .


lp Jure


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #17 : 06 December 2005, 16:28:30
Ja Sib mojega Neona mam js zlo zlo rada. Če bi se mi jebalo zanj ker ni šampijon bi že letu iz hiše verjem, ker natančlno to načrtuje vsaj eden od mojih tastarih in zato rodovnik skrivam, pa še kakšne ukrepe in stalno p!"%enje mam. Tako da ne mi še s kakšnimi neumnimi da psa ne maram zato ker ni šampijon.

In tu ne gre za lepotni ideal. Beri tudi dedne napake, kot so zobje, ki so pri večini na meji še normalnega ampak meja je meja. Potem so tu še problemi z vekami (uvihanje vek). Namreč Neonova mama in če se ne motim že babica (bolj v zgodovino ne vem) je imela operirane in napak je seveda dedna. Neon jih ima na mojo srečo na meji  ::) Je pa imel bratec velike probleme in je namesto ene preproste operacije moral na dve preden so ga poštimali. Drugi bratec samo na eno ampak že to je dovolj. IN tu so še koti pasjih tac... Dobro da vsaj na kolke malo gleda. Še bolj pa me zjezi še to, da je ženska prepričana da ima odlične pse in jih kot take tudi proda (ja vem cena je bila smešna), obenem ti pa obljubi pomoč in pove čuda reči  ::) In ta čuda reči se izkaže kot to, da ugotoviš da ti ni povedala nič uporabnega in dejansko če se sam ne brigaš skoraj ne veš kaj s psom ko ga domov prineseš. Sem jo še kasneje za razstave klicala, kako to zgleda...Ko smo se srečali v Trbovljih sem ji razlagala pravila...

Ninci, dokler ne boš sama razstavljala psa, ti verjetno ne bo jasno kaj hočem povedat, tak da se mi o tem ne da naprej razpravljat.

Jure hvala za podrporo. Vsaj en kapira kak pa kaj, pa čeprov mogoče nibi prčakvala iz te strani (brez zamere vsemu folku)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #18 : 06 December 2005, 16:40:14
Ninci, dokler ne boš sama razstavljala psa, ti verjetno ne bo jasno kaj hočem povedat, tak da se mi o tem ne da naprej razpravljat.


Ja povej kaj hočeš povedat! Se umakneš vedno ko rata najbolj zanimivo ::). Jaz osebno najbrž nikoli ne bom razstavljala psa, vsaj dokler bodo razstave take kot so sedaj ne. Mi popolnoma zadošča če pridem brez psa, pobožam tiste, ki so mi všeč in grem domov ko mi paše. Če bom pa zraven kdaj slišala še kakšen komentar sodnika na določenega psa pa tudi ne bo odveč.

Res ne razumem od kje taka strast po metanju denarja skozi okno, da dobite prav dobro. Saj lahko meni date ta denar, pa bom napisala na en list, da ocenjujem psa z prav dobro oceno če ste z tem zadovoljni. Standarda mi itak ni treba poznati, a ne :P

Lp nina



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #19 : 06 December 2005, 16:44:15
No ,  sej je v redu ;) . Sej  Valy tud ni imel narejenega šampionata zaradi tistega pač.. ( nekateri sodniki dajo slabo oceno zato , ker pač ne poznajo lastnika.... ) , sam Neyka sej boš vidla kmau bo tud Neon imel narejen šampionat  ::) , ker ga ima Valy zdej tud :) .


lp Jure


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #20 : 06 December 2005, 17:00:47
Jaz bi se obregnla ob gledalce in te zadeve z ozvočenjem. Meni se ne zdi potrebno, da bi sodniki na glas komentirali pse, saj se nenazadnje razstave ne prirejajo za gledalce. Konec koncev so za razstavljalce gledalci prej moteči, kot kaj drugega, delajo na razstavišču gužvo itd. Organizator jih je seveda vesel, ker ima od njih dobiček, to je pa tudi vse. Sama sem tudi le gledalka, ampak po pravici povedano, se v tej vlogi ne počutim preveč udobno. Če si samo gledalec nekako ne padeš v tisti razstavni filing, če me razumete. Jaz nisem še nikoli razstavljala in zato ne vem, kako je, ampak kljub temu ljudem, ki imajo na razstavi svojega psa tako zavidam. Ampak ne zato, ker lahko kažejo svojega psa, sploh ne, ampak prej zato, ker si na takšen način resnični del razstave, lažje komuniciraš z ljudmi, se povežeš s svojimi, saj me razumete.  :)

Kar se pudranja in striženja tiče: Glede striženja njufov se strinjam z Neyko!
Pudranja pa tudi jaz ne razumem, ampak, če so razstave samo razkazovanje lepote, pa naj bo. Vsak si želi svojega psa prikazat v najboljši možni luči, pa naj ga potem še napudra, da bo bel povsod, kjer mora biti.  ::)  ;)

Sem pa videla v Vrtojbi žensko, ki je svojega njufa namazala po smrčku z neko črno "šminko", verjetno zato, da bi imel bolj črn smrček. No ja, meni se je zdelo neumno...  ::)

Edino to bi še prosila, če mi lahko kdo razloži, zakaj naj bi nek pes dobil nižjo oceni, zgolj zato, ker ni pravilno postrižen.
Če je s psom sicer vse bolj ali manj ok, je pravilno ali nepravilno postrižena dlaka res najmanj omembe vredna. Pustimo zdaj pasme, ki potrebujejo zares ekstremno striženje (kodri recimo) in se omejimo na recimo pasme ala njufi.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 06 December 2005, 17:14:21
Jaz bi se obregnla ob gledalce in te zadeve z ozvočenjem. Meni se ne zdi potrebno, da bi sodniki na glas komentirali pse, saj se nenazadnje razstave ne prirejajo za gledalce. Konec koncev so za razstavljalce gledalci prej moteči, kot kaj drugega, delajo na razstavišču gužvo itd. Organizator jih je seveda vesel, ker ima od njih dobiček, to je pa tudi vse. Sama sem tudi le gledalka, ampak po pravici povedano, se v tej vlogi ne počutim preveč udobno. Če si samo gledalec nekako ne padeš v tisti razstavni filing, če me razumete. 
 Pustimo zdaj pasme, ki potrebujejo zares ekstremno striženje (kodri recimo) in se omejimo na recimo pasme ala njufi.

Lp

Newfka če bi bili gledalci res tako moteči razstavljalcem bi lahko zahtevali, da se začnejo organzirati razstave zaprtega tipa. Če ne bi bilo razstavljalcev, ne bi bilo razstav in ne bi bilo gledalcev. Ker pa so razstave odvisne izključno in samo od razstavljalcev lahko oni postavljajo pravila razstave. Če se lahko razstavljajo goneče psičke se lahko doseže tudi da na razstavnem prostoru ni gledalcev ni prodajalcev ni reklamnih panojev ni ničesar.

Pa bodimo pošteni marsikateremu vzreditelju zeeeeeeeeelo paše, da gledalci so, ker tako lažje prodajo svoje legla, lepijo oglase po vratih kakšen se že vtakne vanje pa reeeeeeeedko so to razstavljalci sami, ponavadi so gledalci, ki so si prišli pogledat pse od blizu.

Zakaj pa bi bilo za kodre potrebno ekstremno striženje? Tudi ti psi naravno niso taki ..

Lp nina

.



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #22 : 06 December 2005, 20:38:23
Jaoj Nina. Res se mi ne da zdele razglablat o svojih občutkih med razstavljanjem. Na kratko...blazno uživam, ko grem v krog, predstavim svojega psa, ga pravilno postavim, napeto poslušam oceno in se potem nasmejim ali skremžim. In pa že same priprave psa so razburljive. Ne boste verjeli, Neona dostikrat ne rabim sploh prosit, naj da mir, ko ga češem (na rastavi seveda) ampak se mi celo prisuče po možnosti tako kot meni paše, medtem ko imava doma borbe, spravljanje na mizo in še kaj...

Od kdaj se pa goneče psice lahko razstavljajo??? Pravilnik, pravilnik. Lahko se jih razstavi pod miljardo pogoji v nevem kerih razmerah že. Drugače pa težka.

Kar se gledalcev tiče, mi na razstavah, ki so prirejene zunaj niso prav nič moteči celo zelo všeč mi je da kdo pokomentira kakšen se mu zdi ta in ta pes, da kdo stopi do tebe, pohvali ali pokritizira psa in še kaj. Če pa je razstava v dvorani, ki imajo po večini precej omejen prostor in le-tega zmanjkuje že za razstavljalce same, pol se pa prikaže še množica gledalcev...

Nevfka to barvanje psov...upam da me Marjana ne bo zadavla če tole kdaj prebere ampak glede na to da ji je stvar v ponos... Uglavnem ko je Eros letos zmagal na Evropskem prvenstvu je imel v oceni napisano tudi pohvalo glede naravne barve...bil je edini, ki je bil še malo rjavkast...originalen...ostal i so bili...ne boste verjeli...pobarvani

Da pa zaradi neprimernega striženja psa ocenijo nižje si pa jaz razlagam kot znak zanemarjenosti. No mogoče pretiravam, ampak se strinjam da se da psa, ki ni počesan zato da ima več dlake nižja ocena, kot naprimer mojemu pesjanu, ki je lepo urejen čeprav mu malo dlake manjka s telesom je pa le nazadnje vse vredu. Zdele nimam slike, kako zgleda starejši neostrižen njuf...ampak opis bi zgledal takole: Zaraščen do neokusnosti, vse štrli, dlaka se lahko tudi cepi, ušesa so podobna kokeršpanjelovim, zavesice so same štrene, izmed prstov štrlijo čopi dlak, ki res ne zgledajo okusno. Ampak, če je pa pes postrižen, in se pač malo vidi črta ali je malo zastrižen ali še kaj pa za moje pojme ni razloga za nižjo oceno...vsakemu se kdaj zatrese roka, sploh če imaš neprimerne škarje.

Pudlji imajo pa že v standardu zapisano, kako se jih striže  :-\ :-\ Kot zanimivost... brije se samo samce, psičkam pa se samo dlaka po potrebi skrajša, da je frizurca lepo oblikovana  ;D

Jure Neona verjetno ne bom več razstavljala, tako da pravega šampijonata ne bo nikoli. Držimo pa pesti za J.Ch. SLO, ki ga bova poskusla izpolnit v januarja v LJ. p.p. Neonu raste dlaka  ;D ;D končno sem pogruntala pravi recept  ;D ;D ;D ;D 8) 8) 8) 8) Če primerjam slike iz npr CAC Maribor...ima že bolj močno bučo  :P :P...Ni kaj poba odrašča. Pri 4 letih bo precej lep njuf s tistimi napakami, ki se jih pač ne da popravit  ;D Vi samo za v LJ držite pesti  :P :P

p.p. upam, da se vam rata prebit čez vso nakladanje ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #23 : 06 December 2005, 20:44:48
Neyka , držimo pesti in tačke  ;)



lp Jure


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 06 December 2005, 21:08:16
Od kdaj se pa goneče psice lahko razstavljajo??? Pravilnik, pravilnik. Lahko se jih razstavi pod miljardo pogoji v nevem kerih razmerah že. Drugače pa težka.


Ne ti meni o pravilniku :P Ne razstavljam pa ga zgleda poznam bolje od razstavljalcev, ajaja ::) Ja pa sterilizirane psice se tudi lahko razstavljajo, da ne boš mislila :P
Prepovedi torej za goneče in sterilizirane psičke že leto in pol ni več.
V vednost mogoče še komu ::)

Sicer pa hvala za opisane občutke. ;)
Ja pa kodri imajo predpisano striženje zabrit hrbet na vsaki strani zadnjega konca po ena "žoga" , copatki, cofek na koncu repa, ... bogi psi :-X

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #25 : 06 December 2005, 21:41:22
Neyka kak je pa recept, da jz to tut sprobam, če bo pomagalo .. hihihihi  ;D



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #26 : 06 December 2005, 22:11:39
Ne ti meni o pravilniku :P Ne razstavljam pa ga zgleda poznam bolje od razstavljalcev, ajaja ::) Ja pa sterilizirane psice se tudi lahko razstavljajo, da ne boš mislila :P
Prepovedi torej za goneče in sterilizirane psičke že leto in pol ni več.
V vednost mogoče še komu ::)

Lp nina

Prisežem, da mi je vsaj na dveh prijavnicah to pisalo...ali zastareli podatki ali pa se motiš...že preverjam. Ampak zakaj bi si kdo želel razstavit gonečo psico  :-X no comment Pa razstave so namenjene predvsem psom, ki so namenjeni za nadaljno vzrejo. Tak da prov velik steriliziranih verjetno tut če je pravilnik tak kot ti praviš ni. Dvomim, da si lahko kar vsak privošči plačevanje razstav samo zato ker uživa. Jaz si jih ne morem na žalost in zato tudi ne bom šla več, razen, če bomo parli...

Nastja nekaj časa bom še tiho. Tvoj je pa itak ša malček in po njem nimaš kaj eksperimentirat, ker je vse še možno. POčakaj, da malo bolj odraste.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #27 : 06 December 2005, 22:25:37
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,2019.0.html

Da ti malo pomagam z iskanjem podatkov ;) Sicer je tole tema sterilizirani psi na razstavah teče pa debata tudi o gonečih psicah in take informacije najdeš še v vsaj dveh temah ne tem forumu. Tako da...  podatki so kakršni so. Zakaj so na prijavnicah še stari podatki pa tudi piše tukaj ;)

Ne vem pa zakaj se sterilizirane psice ne bi razstavljale. Pač nimaš namena imeti legla ti je pa to v zabavo. Ne vem zakaj bi konec koncev če ti ni v zabavo, potrošil kup denarja, saj mladiči ne bodo nič boljši če bo imel pes kakšen naziv.

Lp nina



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #28 : 06 December 2005, 22:40:54
Aja še nekaj že pravilnik FCI (in ne pravilnik KZS-ja) navaja, da je prepovedano razstavljanje očitno se gonečih psic, psic, ki imajo mladiče in psic pri katerih mladiči sesajo mleko.

Očitno gonečih se psic, si lahko vsak razlaga po svoje, ker pravilnik ne opredeljuje, da se psice ne smejo razstavlati celotno gonitev, ampak samo ko se očitno gonijo. Ene samice imajo zelo neizrazito gonitev, na vzven ni nič videti ni krvi, markiranja itd. ampak še vseeno dišijo. Druge bodo pa vse krvave. Katere se bolj očitno gonijo si najbrž lahko vsak sam opredeli. Če imaš samico, ki se zelo neočitno goni jo pač lahko razstavljaš in to se tudi dogaja kljub temu, da na prijavnici vseeno (klub temu, da pravilnik KZS-ja to baj dopušča)piše "razstavljanje steriliziranih in gonečih se psic je prepovedano".

Lp nina



MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #29 : 07 December 2005, 08:52:16
Nina, hvala, ker si odprla tole temo. Je vsebinsko zame zelo zanimiva. Kajti že dolgo  časa poizkušam dobiti odgovor na nekatere , meni , nejasne zadeve. Upam, da mi ne boste zamerili, če bom malo daljša:

Kot prvo: razstave so MUČENJE psa, ljudi in naših denarnic.
   drugo : osebno bi takoj prepovedala dvojni hendling, gruming in mize ( tudi tiste v ringu )
   tretje : sodniki bi morali imeti več znanja, objektivnosti in morale
  četrto : organizatorji bi morali poskrbeti za svoj ugled, poiskati sponzorje zunaj kinoloških vrst
             se držati FCI pravil o razstavah
    peto :  obiskovalci bi morali imeti malo več osnov o obnašanju na razstavnem prostoru 
   šesto :  razstavljalci pa malo več kinološke kulture, morale, samodiscipline, predvsem pa                   
veliko več ljubezni do svojih 4 nožcev.

Bom malo na dolgo pojasnila.

1.) Pot do razstav je po navadi dolga. Psi so zaprti v potovalnih boxih. Velikokrat trpijo lakoto in žejo. Nekateri psi so v boxih zaprti celo ponoči, saj v veliko primerih v prenočiščih velja prepoved psov v sobe ali pa zahtevajo visoko doplačilo za psa. Na razstavi so psi ves čas v boxu, razen, ko jih peljejo v ring.
Razstavljalci smo izpostavljeni dolgim neprespanim nočem na poti. Mukotrpnemu iskanju odgovarjajočega prenočišča. Na razstavah dolgemu čakanju najprej v vrsti za plačila ali pa same dokumente. Potem čakanju na vhod v ring, potem čakanju na BIS. ( najdaljše je živčno čakanje doma, ko pričakuješ pošto organizatorja z potrdilom opravljenega šampionata, ki ga po navadi ni in ni ) Velikokrat v teh čakalnih vrstah nimaš časa niti za lasten obrok.
Ko sem jaz prvič v življenju šla delat šampionat 1000 km daleč, me je to tako izmučilo, da je bila moja prva izjava, ko sem prišla domov, da bom prvega, ki mi bo očital pridobljeni naziv s tefalovo ponvico čez bučo.
Razstave so precej drage, pot, nočenje, prijavnina za enega ali več psov, hrana za psa, za razstavljalca, nakup spominkov in daril, nakup kakšne lepe pasje vrvice, ovratnice, malenkosti za psa...moja denarnica je bila po prvi razstavi ožeta, kot suha limona  >:(

2.) Psi so vedno bolj izpostavljeni grumingu - striženje, česanje, barvanje, pudranje, sprejanje, fenanje. Najbolj bedni se mi zdijo lastniki njufijev, ki svoje pse fenajo do smrti in nazaj, ter lastniki večine terierjev in majhnih družnih psov ( ši-cu, laso apso, tibet terier, španjelov in sl. ) ki postavijo ob 8 h zjutraj psa na mizo, ga pripnejo na vrvico in pes tako stoji v pozoru do 19 ure, razen tistih 2 ali 3x ko ga peljejo v ring. 
Dvojni handlerji motijo predvsem druge pse v ringu, skačejo izven ringa in niti ne pazijo na druge pse zunaj ringa še manj pa na gledalce, ki si včasih želijo v miru pogledati ocenjevanje ali slišati sodnika v ringu. Najbolj bedni v tem početju so pri pasmag NO, dobiji, boxerji, rotiji in zadnje čase še pri dogah. Interesantno, da tega ne boste nikoli videli pri ringih za 9 grupo.

3.) sodniki so vedno bolj podvrženi mnenju organizatorjev ( če ne daš naziva temu psu, te naslednjič ne pokličemo več na sojenje) , pritiskom lastnikov velikih psarn in seveda sistemu roka roko umije. Zato sem mnenja, da sodniki ne bi smeli imeti psov iz psarn, ki jim potem sodijo. Vedno bolj velja prepričanje, da so sodniki samo še bedne kreature velikih hendlerjev in podaljšek uda velikih psarn. Tudi sojenje pasmi, katero komaj pozna je precej nestrokovno in nefer do lastnika psa.

4.) organizatorjem je precej vseeno, kako se bodo počutili psi ( glavno da jih je prijavljenih čim več) razstavljalci ( važno, da plačajo po najvišjih cenah ), obiskovalci, da jih je čim več ( saj plačajo vstopnino) pa ni važno, če se na razstavni prostor pripeljejo s kolesi in otroškimi vozički.
Še tisto malo nagrad, ki jih podelijo so tako cenene, brez domišljije in v velikokrat jih moraš  še sam prostit, da ti dajo, kar ti pripada.

5.) obiskovalci se ne zavedajo, da s svojim večnim slikanjem ib bliskavicami ne pripomorejo k zbranosti psa, odpirajo kletke brez vprašanja lastnika, se rinejo do psa na vsak način in ga hočejo pobožati. Velikokrat ne razumejo niti direktne razstavljalčeve prošnje, da pes potrebuje mir pred vstopom v ring.

6.) mi, razstavljalci pa smo največji pokazatelji, kako se ne bi smeli obnašati do naših psov: na neki razstavi se mi je zgodilo, da so razstavljelci prvega razstavnega dne,( ko se je razstavljala tudi deveta grupa),  zapustili pse, ki niso dosegli željenih rezultatov, kar na razstavnem prostoru. Drugi dan je organizator te uboge kužke delil ljubiteljem živali...bedno . Velikokrat sem doživela, da so se razstavljalci med seboj stepli, ker jih je konkurenca, po njihovem mnenju, neupravičeno prehitela. V nekaterih državah so bili na udaru celo sodniki. ( kamen v glavo od razstavljalca, ki je izgubil naziv )
Veliko razstavljalcev svoje kužke celo zaklepa v boxe in to z kar precej velikimi in močnimi ključavnicami. Baje se tudi pse krade... Redko kateri razstavljalec je pripravljen pomagati konkurenci ali psu, če se ta nepričakovano znajde v težavah. Kako se ti isti razstvljalci obnašajo do svoje konkurence...( na skrivaj pobožajo tvojega psa in mu na ustnice namažejo snov, ki povzroča zaspanost ali celo drisko...) brcanje ob mimohodih, spotikanje ljudi, pa tudi kaj hujšega se je že slišalo...spuščanje večjega psa na manjšega, če vidijo, da je tvoj pes plah ali dobročuden pred drugimi psmi, nahujskajo svojega psa, pred tvojo kletko se nastavljajo s svojim psom, kar vrže iz tira psa v kletki. Kako potem ta reagira v ringu, ko sreča istega psa, si lahko zamislite, sodnik bo seveda sklepal po svoje...

Moji osebni nasveti glede razstavljanja: psa pred vstopom v ring ( vsaj do ocenjevanja za BOB  ) ne pustim božati, slikati, se mu približevati in če je le mogoče ga držim čim dlje od razstavnega vrveža. Velikokrat se celo "skrijem" k ringu za kakšno tretjo ali deveto grupo. Mastina pa res ne bo nihče iskal med čivavami.  ;D. Najmanj eno uro pred vhodom v ring, grem za pol ure na sproščujoč sprehod in ji dam vodo. Pred vstopom v ring pripeljem psa na razstavni prostor največ tri številke pred našo. Kadar menim, da je potrebna lepotnih popravkov ( čiščenje ušes, striženje krempeljčkov, skrajšanja dlake na konici repa - to opravim zjutraj pred odhodom na razstavo ali večer prej ). Če imam druge opravke ali preprosto želim, da si vzamem čas zase, jo imam v pokritem boxu, vedno v bližini koga, ki jo pozna, da jo lahko po potrebi ob nepričakovanem vznemirjenju, umiri.
Pes, ki uživa v razstavnem vrvežu in samem razstavljanju, nam to tudi pokaže. So pa psi, ki jim to ne leži in takšni lastniki psov bi se morali zavedati, da s tem delajo svojemu psu veliko škodo.

Še o sami kvaliteti psov in kinoloških nazivih: po mojih izkušnjah je mogoče z vsakim psom veliko doseči ( predvsem nazive ) če ima lastnik v prvi vrsti denar, veliko vztrajnosti, ambicioznosti in trdne volje, da bo z psom nekaj dosegel, neglede na to ali je pes kvaliteten ali ni. Na žalost se tudi v kinologiji vse vrti okrog denarja.

Sama bi se razstavam na široko izognila, pa kaj, ko je potrebno mladičke na nek način prodati in promocija mamice je najboljša reklama. Na koncu koncev, na razstavah spoznaš zanimive, včasih istomisleče ljudi. Spoznaš nove kraje in običaje. Velikokrat pristaneš celo na kakšni zasebni žurki. In če pes uživa ob novih doživljajih ter pri tem pobere še kakšen nazivček in pokalček...je odhod na razstave dosegel svoj namen.

Do sedaj sem obiskala, aktivno, okrog 30 razstav, večinoma v tujini. Doživela veliko zanimivega
in poučnega, spoznala, da psi niso glavna atrakcija takšnih prireditev, da razstave delajo ljudje, za ljudi in da so razstave še zmeraj to, kar sem trdila že takrat, ko na njih nisem hodila...davek za neumneže.

Povejte mi, kdo je še tako neumen, da se pelje 600 km daleč, plača 10.000 sit prijavnine za psa, zato, da mu falirani sodnik na ocensko listo napiše : " pes po standardu "

Miša   

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.