Šarplaninec

skar · 92058

Čajka

  • *
    • Prispevkov: 127
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 11 Marec 2009, 10:24:51


Z omenjeno gospo sem v stalnem stiku, ker  je tudi danes članica vzrejne komisije (nikoli ni bila predsednica).  V kraševca verjame in ga 100 % podpira. Vendar kot stvari razumem jaz - osnovni bonton pravi da se o tretjih osebah na forumih ne pogovarja in da se ne uporablja imen.

Z moje strani bodi na to temo dovolj.




Kraški ovčar je redka in ogrožena slovenska pasma. V Društvu ljubiteljev in vzrediteljev kraških ovčarjev Slovenije se združujemo tisti, ki želimo kraševcu pomagati pri razvoju in obstoju. www.dlvkos.si


skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #31 : 11 Marec 2009, 11:42:11
Čajka, calm down, saj nobenemu nič hudega nočem....Ok - bonton in tretje osebe. Vsa čast gospe, ki naj jo ne bi imenovala, vem, da je 100% predana krašovcem. Malo dalj kot 4 leta in zato ima več informacij....


Kakorkoli - tema je o šarotih in pustimo kraševce "njihovi" strani.

Pozdrav vsem.



sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 12 Marec 2009, 22:54:08
Je pa pri šarplanincu zaslediti še kaj več kot samo poteze kavkazca - bernardinca ravno ne, no (ne pretiravat) - kar je na nek način logično.
Ne pretiravam. Ne samo bernardinca, marisikatere druge pasme še "podobne" tej. Seveda se k temu zateka modernejša vzreja, za "izboljšavo" ne vem česa že...Mešnja še pa još.

Citiraj
Gre za mix genov pastirskih psov Balkana oz dinarskega področja, ki sega od Pirenejev do Srednje Azije. In logično je, da so za obrambo pred volkovi in medvedi pastirji - nomadi potrebovali velike, močne in glomazne pse. Pa še nekaj: šarplaninec ni ravno delovna pasma, da bi moral bit majhen, gibčen in hiter....in bi bil problem, če je malo večji. Edino "delo" šarplaninca je (bilo) obramba črede oz. teritorija pred napadi volkov, ni pa mu bilo potrebno tekati okrog ovac in jih zganjati na kup. Šaro ni ovčarski, ampak pastirski pes. Predlagam ogled kakšnega amaterskega videoposnetka z interneta na to temo....
Glomazne ne in ne vem od kod ti to. Šarplaninec je predvsem delovna pasma. Seveda je prvotna in najbolj razširjena naloga šarplaninca obramba črede in lastnine, sicer pa so jih uporabljali tudi v Jugoslovanski vojski. Šarplaninec mora biti tudi gibčen in hiter, če hoče biti uspešen pri svojem delu, kar je povsem logično.

Lp,
Saša




skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #33 : 13 Marec 2009, 10:08:53
Citiraj
Šarplaninec je predvsem delovna pasma.

Po tej logiki so itak vse pasme delovne - vsaj "by the origin".

Ok, mogoče izraz glomazen ni ravno najprimernejši - ampak saj se razumemo, no.

Ja, uporabljali so jih v YU vojski, ampak ne za "JRM naloge", ampak za čuvanje karavl in podobno - objektov oz. teritorija pač.

Se mi zdi, da šarplaninec že v svoji osnovi ni dizajniran  kot "hiter" pes - sicer je pa hitrost relativen pojem.

Seveda mešajo pasme (vsi brez izjeme) - ampak v šarotu je bernardinca najbrž toliko kot njufiča v kraševcih. Ni ravno signifikantno mešanje, tole z bernardincem. Lahko se pa motim, nič ne rečem.....Nikoli me ni zanimalo, kako so v vzreji prišli do določenih eksteriernih in karakternih značilnosti. Bolj me je zanima končen rezultat, kot pot do njega.




sparks

  • *
    • Prispevkov: 123
    • Točke: 1
Odgovori #34 : 17 Marec 2009, 14:02:22
Po tej logiki so itak vse pasme delovne - vsaj "by the origin".
Šarplaninec je sigurno prej delovna pasma kot pa "ni ravno delovna" in niso lih vse pasme delovne “by the origin”. Kaj drugega bi lahko bil?

Citiraj
Ok, mogoče izraz glomazen ni ravno najprimernejši - ampak saj se razumemo, no.
Po pravici povedano se ne razumemo. Glomazen je izraz, ki za moje pojme, ne bi smel biti asociiran s šarplanincem. Ampak ok, mi je jasno, da imamo ljudje različne poglede tudi na to kako naj bi kakšen pes moral zgledati.

Citiraj
Ja, uporabljali so jih v YU vojski, ampak ne za "JRM naloge", ampak za čuvanje karavl in podobno - objektov oz. teritorija pač.
Ja.

Citiraj
Se mi zdi, da šarplaninec že v svoji osnovi ni dizajniran  kot "hiter" pes - sicer je pa hitrost relativen pojem.
Dizajniran ni kot kakšen hrt in je tudi logično, da se od njega ne pričakuje take hitrosti. Menim pa, da neroden in počasen pes ne bi bil lih efektiven za tako delo.

Citiraj
Seveda mešajo pasme (vsi brez izjeme) - ampak v šarotu je bernardinca najbrž toliko kot njufiča v kraševcih. Ni ravno signifikantno mešanje, tole z bernardincem. Lahko se pa motim, nič ne rečem.....Nikoli me ni zanimalo, kako so v vzreji prišli do določenih eksteriernih in karakternih značilnosti. Bolj me je zanima končen rezultat, kot pot do njega.
Mislim, da je jasno, da nisem izpostavljala mešanja z bernardincem, ampak ga omenila kot eno izmed pasem s katero so jih mešali. Takšna mešanja so sigurno signifikativna za škodo pasme.


Lp,
Saša



sijoze

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 20 April 2009, 09:09:21
Ojla
Rad bi forumaše pozval, če bi se našla kakšna rešitev za šarota v zavetišču Gmajnice - Ljubljana. Star je - bo 4 leta s čutom varovanja. Kaj več pa izveste pri njihovem veterinarju. Je pa zavetiško obdelan (zdravstveno pregledan, čipiran, kastriran itd)
http://www.zavetisce-ljubljana.si/index.php?Slike_%C5%BEivali_za_posvojitev&gal=450&ids=1133



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 07 December 2009, 17:12:16
Moj dedek ima šarplaninca Dima.Je z ene slovenske psarne,ampak ni z rodovnikom (verjetno se sliši čudno),to pa zato ker so rodovniški mladiči  bili 1200 eur in njemu (dedku) rodovnik n pomenben.Njegovi straši so pa šinpjoni,oče je iz makedoniji,mama pa in srbije.Dedek ga je "izuril" za čuvaja,majo pa tudi ovce ampak jih ima malo strah :P.Živi pa na samotni kmetiji in je večnoma časa spuščen,ponoči pa je na dvorišču.Je pa res tak zaščitniški do svojega teitorij in te ne bi kar takustil v hišo (ko ni nobenega doma).So pa že enkrat imeli šarplaninko z rodovnikom,ampak je umrla :(

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 07 December 2009, 19:59:19
No ja, neke čudne zgodbe prihajajo ven okoli rodovnikov.  :D


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #38 : 08 December 2009, 16:20:58
Ojla
Rad bi forumaše pozval, če bi se našla kakšna rešitev za šarota v zavetišču Gmajnice - Ljubljana. Star je - bo 4 leta s čutom varovanja. Kaj več pa izveste pri njihovem veterinarju. Je pa zavetiško obdelan (zdravstveno pregledan, čipiran, kastriran itd)
http://www.zavetisce-ljubljana.si/index.php?Slike_%C5%BEivali_za_posvojitev&gal=450&ids=1133

A je tole zihr šaro? Meni se po glavi bolj zdi kraško, je pa res da ga nisem videla v živo  :-\ ;)



Simona_Dina

  • *
    • Prispevkov: 281
    • Točke: 0
  • Mali Piškotek.
Odgovori #39 : 08 December 2009, 17:20:01
Kolk pa je to velik kuža?
Kej tazga kot zlati prinašalc al kot recimo bernski planšar?



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 08 December 2009, 17:29:26
Če misliš na šarplaninca na sploh so zame ogromni :P.Dedkov šarplaninec je večji od bernardinca,pa tudi njegova straša so ogroma.Če pa misliš za tega kužka iz zavetišča pa ne vem. :-\

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #41 : 08 December 2009, 20:10:53
Hm, ne vem če bi bila višina tukaj lahko kriterij, glede na to, da gre za nerodovniškega psa.
Ampak meni po konstituciji in glavi zagotovo zgleda bolj kraševec, kot šaro.
Možno pa, da gre tudi za kakšen mix.  :-\



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 08 December 2009, 20:15:55
Kako naj ti povem.Dim (tako mu je ime) je zagotovo pasemski,saj so nam (mu) pokazali rodovnik,ampak za mojega dedka ni pomenben.Saj ti piše vse zgoraj.Je pa zagotovo pasemski :P

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 08 December 2009, 20:17:47
Aja tudi meni zgleda bolj kot krašavec.Šarplaninec (vsaj kar jih jaz poznam) nima take dlake in tudi glavo ima "lepšo"

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #44 : 08 December 2009, 21:06:02
Pisala sem za zavetiščarja, ne za šarota tvojega dedka  ;)
Po tipu dlake sta si šarplaninec in kraševec precej podobna- razen po barvi seveda, kjer pa tudi lahko pride do ujemanj. Naj vsak presodi, komu je katerga glava lepša  ;D, šaroti imajo ponavadi precej "težjo" glavo in gobec, pa tudi v stopu in obliki se razlikuje.  ;)



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 08 December 2009, 21:12:31
Če govoriš za psa iz zavetišča potem je v redu.Glede glave sem pa mislila tako kot si napisala.Šarplaninci imajo vsaj zame dosti bolj močno glavo kot krašavci.Po dlaki jih pa jaz še kar dobro razlikujem ("ne obvladam")

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #46 : 08 December 2009, 21:19:14
Po dlaki se bistveno ne razlikujejo- odvisno od tipa psa predvsem.



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 08 December 2009, 21:21:06
Ja mogoče res.Zame ima krašavec boj dolgo dlako kot šarplaninec,šarplaninec pa bolj gosto.

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #48 : 08 December 2009, 21:25:35
Ja mogoče res.Zame ima krašavec boj dolgo dlako kot šarplaninec,šarplaninec pa bolj gosto.
Na to pa vpliva ogromno dejavnikov pri obeh pasmah... Prehrana, geni, nega, ali je pes zunaj ali v hiši...
Zagotovo se ne da ločevati zgolj na podlagi dlake- konec koncev je bil šaro tudi vkrižan v kraševca   ;)
So pa druge razlike, od glave, konstitucije, višine, teže, barve dlake...




Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 08 December 2009, 21:32:11
**Jackie** JA NO SE STRINJAM S TABO ;)

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 09 December 2009, 12:13:49
zdravo!!

k lahko kdo nalima še kakšen link do vzrediteljev, strani,... zato ker bi rad še kaj več zvedel o šarplanincu:)


lp

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 09 December 2009, 12:51:57
Ti bom jaz priskerbela ime od psarne,katere ima moj dedek šarplaninca.

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #52 : 09 December 2009, 20:22:35
**Jackie** JA NO SE STRINJAM S TABO ;)

Hm, to niti ni bil moj končni namen  ::) Samo da ne bo kdo mislil, da se na podlagi dlake (tipa) da sklepati kateri pes je kraševec in kateri šarplaninec)  ;)

zdravo!!

k lahko kdo nalima še kakšen link do vzrediteljev, strani,... zato ker bi rad še kaj več zvedel o šarplanincu:)


lp

Jaz osebno niti kontaktirala ne bi "vzreditelja", ki daje pse brez rodovnika. Vidiš, da gleda bolj na svojo denarnico, kot na pse in pasmo...
Sicer pa malo pogooglaj, se najde veliko informacij  ;)
Recimo:
http://www.sarplan.com/id1.html


Lp



Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 09 December 2009, 20:38:52
Velikokrat sem že zasledila, da hvalijo Maslopa.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #54 : 09 December 2009, 20:55:59
Jaz sem zasledila za tega konkretnega vzreditelja že hvalo in pa tudi grajo- predvsem zaradi slabe konstitucije nekaterih psov in menda tudi nekih težav z displazijo- ampak ne bom govorila, nisem dovolj v svetu šarotov, da bi si upala trditi  ;) Vizualno se mi njegovi psi dopadejo, za kaj več bi se pa morala bolj poglobiti :)



Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 10 December 2009, 17:57:19
Sem najdla podatke vzreditelja kjer je moj dedek kupil Dima (šarplaniinca) :P
Tle je ''stran'' od njih,ampak se na njej nikakor ne znajdem
http://www.sarplaninec.bravehost.com
Lastnku psov je ime
Bojan Zagorec
Stanuje na
Bledu
Še telefonska številka
041 480 975
Te podatke sem najdla na vizitki od njih (je gor narisan en njihov šarplininec Dim)

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 10 December 2009, 20:35:45
Google pravi, da njegovi psi nimajo rodovnika.


Ron**Kala

  • *
    • Prispevkov: 738
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 10 December 2009, 20:46:06
Ami lahko samo kopiraš to stran ker to piše.Res pa je da telih Bojan-ov  Zagorec-ev je veliko.
No so pa njihvi psi sigurno z rodovnikom,saj jih je tudi moj brat videl (od njegove mame,njegovega očeta in svoj rodovnik)

A best friend is the one, who can look at you, with the biggest smile on your face and still know something is wrong!


Gala-V

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 10 December 2009, 21:17:55
Tukaj sicer piše Zagorc, samo bo kar pravi, če ima tudi konje.

Intervju na strani 15:
http://209.85.129.132/search?q=cache:OVL5R9trNNMJ:www.posta.si/downloadfile.aspx%3Ffileid%3D14649+Bojan+Zagorec+po%C5%A1ta&cd=6&hl=sl&ct=clnk&gl=si&client=firefox-a

Citiraj
Moje leglo, čeprav brez rodovnika, je priznano in zato vedno prodam vse pse.

Če pogledaš še malo po googlu zadetke o konjih, najdeš še njegovo gsm številko, ki si jo navedla zgoraj. Zdaj pa mi je zmanjkalo časa.  :)


kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 10 December 2009, 21:58:15
evo jst sm mal googlov....

in na youtubu sm jih gledal, ker sem jih želel vidteti v videu in sem najdu tole:

http://www.youtube.com/watch?v=SN8HIe837CA

ti psi so rojeni čuvaji.

lp

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........