(izključno) pozitivna motivacija in IPO - realnost ali utopija

Princ · 58277

Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
V decemberskem kinologu sem pravkar prebrala (pre)kratek intervju z letošnjim državnim prvakom po IPO 3, Nikito Xeverjem. Lahko rečem samo  :o :o :o. Morda pa so klasiki vendarle dobili "svojo Silvijo" 8) ;):) :) :)

Lp, Mateja



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 27 December 2008, 14:48:17
Kaj ko bi malo več napisal. Jaz te revije nimam in me zanima malo več detajlov. Kake so razlike pri izključno pozitivni motiaciji za IPO in klasični metodi-(katere prav tako ne poznam)?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


maja72

  • Gost
Odgovori #2 : 27 December 2008, 23:17:39
A pa ti resno misliš, da boš v enem kratkem intervjuju izvedela detajle o razlikah med izključno pozitivno motivacijo za IPO in klasično metodo, ki je tudi ne poznaš  ::)  ??? :-X ...

V treh letih, kolikor delam po metodi pozitivne motivacije, zlasti s klikerjem, pa glede na kar lepo število seminarjev, ki sem jih na to temo obiskala in uspešno zaključila, lahko sama rečem samo to, da je to, kar se pri nas dela po KD-jih, svetlobna leta daleč od tistega, kar naj bi šolanje s pozitivno motivacijo bilo. Pa ne govorim o Nikiti, on je samohodec in zunaj tega konteksta, za vse ostalo bi bili pa tematski zborniki premalo, da bi se opisale razlike, kaj je šolanje s pozitivno motivacijo pri nas in kaj je to zunaj. Pa mi ni treba s svetovnimi prvaki v agilityju mahat, jaz govorim o šolanju tečajnikov kot običajnih ljudi, ki se jih nateguje s pozitivno motivacijo, metodološko pa je zadaj en debel, okrogel in prazen nič. Me ne vidi noben slovenski KD nikoli več - toliko o tem, kaj šolanje s pozitivno motivacijo ni.

Pa vnaprej se opravičujem in odpovedujem vsem debatam, itak sem se s temle postom prekršila zoper lastne zaobljube  :-[, ampak mi je res dvignilo pokrovko.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3 : 28 December 2008, 11:08:45
Ne, ampak če je že avtor odprl temo bi pričakovala da se razpiše.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Uh ???, od dne, ko sem opozorila na članek, je minilo že toliko časa, da sem nanj pozabila; sploh, ko dooolgo ni bilo nobenega odziva in ko me precej časa ni bilo na tem forumu.
V bistvu NI bil moj namen razvijati kakšnokoli debato, še najmanj z nekom, ki je pomešal hruške in jabolka ::), se pravi (višji) tekmovalni program in tečaje po klubih. V tem delu se namreč v 99% videnega, slišanega in doživetega gladko strinjam z majo72, žal.
Ravno zato je bila Silvija omenjena v narekovajih (drugoten pomen "le-teh" menda poznate);
(po mojem!) gre za podoben način razmišljanja, dojemanja psa kot (vsaj) enakovrednega partnerja...
Ne, ampak če je že avtor odprl temo bi pričakovala da se razpiše.
Poglej, ne morem jaz pisat v imenu drugih :-[. Lahko samo priporočam v branje in eventuelno kaj pokomentiram, če se debata razvije. Pa se ni. In še to bi pričakovala prej mnenje kakega IPO "klasika" kot "laika" (kamor štejem tudi sebe, hehe). Ni pa v članku nobene čarobne palčke, nobenih vaj - zgolj njegovo razmišljanje na šolanje. Take it or leave it ;).

Lp, Mateja



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Morda lahko pa jaz malo pokomentiram, ker sem videla kar lepo število njegovih treningov. Njegov način treninga bi jaz težko opisala kot "kliker sistem", ker kljub pogovorom in vprašanjem velikokrat nisem razumela kaj je pravzaprav cilj njegovega treninga in kaj je z določeno vrsto dela želel doseči. Šola brez fizične prisile. V pomanjkanju boljšega poimenovanja sem njegovo delo poimenovala kar Nikita sistem. Določene stvari so bile zanimive, z določenimi se nisem strinjala (predvsem z dolgotrajnimi ponavljanji, ker zapirajo psa in tu je zame osebno vprašljivo ohranjanje pozitivnega predznaka), ima pa vsak svoj način šolanja in ne vem zakaj bi morali v tem podlegati uniformiranosti.

Šolanje s pozitivno motivacijo pa v klasiki skoraj praviloma ni enako šolanju brez averzivov in brez korekcije (sploh v vrhunskem IPO športu), zato si je potrebno treninge ogledati in ustvariti lastno mnenje. Ni vse, kar se bere pozitivno, tudi v resnici tako in ni vse, kar se bere negativno, tudi v v realnosti negativno. Pogledaš psa, kaj dela, kako dela, kako je razpoložen. In potem na podalgi tega postaviš vrednostno sodbo o sistemu.

Mislim tudi, da je pri prebiranju objav v medijih potrebno ohraniti določeno razumno distanco do napisanega. Pa ja ne mislite, da bo kdo, ki uporablja pri šolanju karkoli, kar se sliši manj od idealnega, to dejansko tudi javno izjavil ?  ;D
(mislim, da se je to do sedaj zgodilo enkrat, po enem seminarju, pa ni ostalo brez posledic)   


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Bistveno pri vsem tem je samo razumevanje pojma pozitivna motivacija. Kaj to pomeni v naravnem okolju? Kaj to pomeni v krdelu psov, gnezdu mladičev, odnosu med pripadniki pasje vrste? Ali kot taka obstaja med pripadniki pasje vrste? Je to samo trendovski produkt za zaslužek? Neka vzgojna metoda ali pa metoda šolanja je uspešna ali pa neuspešna na vseh stopnjah tako za hišnega ljubljenčka kot za tekmovalnega psa. Različne metode vzgoje, šolanje, socializacije bomo obravnavali na predavanju. http://freeweb.siol.net/vesbo


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Kodr, s temle
Citiraj
Vsako stopnjevanje agresivnosti psa je za nas nesprejemljivo, tako da ne učimo napada, obrambe
se pa malo težko strinjam.

Je za vas igra s "klobaso" stopnjevanje agresivnosti?  ???

Tudi sklicevanje na obnašanje psov v naravnem okolju, kjer ni izključno pozitivne motivacije, me močno moti. Naravno okolje psa je namreč sobivanje s človekom, kjer veljajo povsem drugačna pravila in situacije, kot v nekem naravnem okolju npr. volčjega krdela. Poleg vsega tega pa preprosto ne razumem zakaj bi se človek moral spuščati na nivo "volkov", če razpolagamo z razumom, s pomočjo katerega lahko pse na drugačne načine (od tistih, ki jih uporabljajo "volkovi") pripravimo k sodelovanju.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
MaTibiqu , kaj se sekiraš. škoda tvojega želodca. Še en, ki išče svojo tržno nišo za evrčke preživetja.
Bodo pač k njemu hodili tisti, ki se strinjajo z njegovim prodajnim produktom.
To je kapitalizem. Gnil sistem. Vsak lahko prodaja kar hoče.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
 ;D

p.s. kje se pa potem opravi izpit?..( baje mora bit.. al kako že  po zakonu... da dokažeš šolanje???)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Ma ja.. včasih upam, da bom uspela kaj zadost prav napisat, pa če potem en sam zaradi tega spremeni mišljenje in ravnanje, mi je dovolj  ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
;D

p.s. kje se pa potem opravi izpit?..( baje mora bit.. al kako že  po zakonu... da dokažeš šolanje???)


Po zakonu ne rabiš nobenega izpita- zaenkrat  ;).
Niti ti ga zakon ne priznava. KZS pa priznava izpite pod njenim okriljem in lahko ga gre vsak delat v bilo kateri KZS priznan klub, ne glede kako in kje je šolal. Samo, če nima članske izkaznice pač plača dvojno ceno pristopa k izpitu  8)
Sicer pa itak 90 ljudi sploh ne rabi nobenega potrdila o izpitu, ker dejansko je sedaj zaenkrata tako, da si ga lahko nekam zatakneš, koristi itak ne, razen, če si ga pač želiš imet  :P

Bi pa bilo zanimivo za potencialne kupce od Kodra slišati katere refernce ( izpite psov in registrirane inštruktorje) ponuja po kakšno ceni in po katerih programih.
Pa ker je očitno na deželi in živinorejec ali ponuja tudi tečaje paše oz ovce in prostor v najem za trening paše, ali ima tudi možnost nastanitve (kmečki turizem sistem? )in po kakšni ceni ?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
 :D... ne ne nisem mislila iz tega stališča ;D ( bolj teorija in pa potem praksa)
On zagovarja svojo teorijo.. razumet živali sobivat ... naravno obnašanje itd....potem pa praksa... recimo,.. da se ti potem zgodi en tak neljubi incident ;)( kar predvidevam , da se čisto lahko po takem sistemu teorije  :) :-9).. ... pa recimo ,da  moraš k sodniku za prekrške :D( v sodobnem svetu ) ..še prej ti pa Špeličkin podložnik >:D ugotavlja.. kam ti pes paše nevarna žival/ nenevarna žival.... al si  mu zagotovil tisto, ki narekuje... da ga moraš imet pod kontrolo..ga kaj učil oz po uni definiciji pod kontrolo spravljal in imel...
In potem moraš dokazat , da si ga učil...( vsaj pri s. za prekrške)... na rekla kazala ne palijo, je treba vsaj kakšen papir pokazat ;)/ dokazat... in reference navest kdo .. na kakšen način zakaj.. bla bla bla ( saj verjetno razumeš kaj mislim ;) :))...

To... to me zanima.  S tega stališča :)

oz ja :).. si se ti skoraj da bolje izrazila z referencami ;)

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Tudi meni se zdi, da si koder nažalost dela več škode kot koristi s svojim pisanjem.....v smislu "kšefta".
Gnili kapitalizem; se strinjam, če ga smatramo takšnega kot "pri nas doma", kjer je ultra gnil..................meni je stvar bolj podobna boljševizmu, kjer druge alternative ni.
Agresivnost; zakaj pa ne, če se striktno začne in konča na ukaz................kot v kardelu.
Pozitivna motivacija; jo razumem bolj kot "nemaltretiranje" psa...............če je potrebno pa ga tudi sam kdaj pocukam za "kravateljc" ali pa ga nahrulim; kratko in jedrnato in je to tudi dovolj, da zaleže.
Glede šolanja se strinjam, da je lepo videti in je dobro, pravilno, če je pes šolan. Sem pa čisto zadovoljen, če je samo dobro socializiran................. ampak zopet; zadnjič sem srečal na sprehodu prelepega bokserja. Vprašanje "ali je agresiven, popadljiv". Ne. Potem ga pa "odpnite". Raje ne, da ne bo "malega" zamenjal za mačka. Psa ni bilo mogoče umirit in je vlekel, itd.......................... drugi dan, se je lastnik takoj pohvalil, da so šolanje (ne vem kakšno, me ne zanima) opravil z 98 točkami bla, bla......zanimalo ga je seveda tudi koliko smo za psa plačali :)
Zopet zadnjič izjava lovca, ko sem psa postavil na "prostor", ki si jo bom zapolnil (in ni niti tako redka): Naš ne uboga najbolj, je pa dober na krvni sledi in pri gonji ???



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
pidog:Všečnost ni moja vrlina.

Delo s psom, ki ga opisuješ ti po mnenju zagovornikov pozitivne motivacije ni to.

Napad, obramba kot del civilne družbe in ne samo službenih psov? Zakaj?

Naše delo temelji na socializaciji in vzgoji, razumevanju psa.

No ravno zato pri nas ni izpita. Tisti, ki se zaveda da je odgovoren vodnik bo odgovoren brez odveze, imam izpit. On in njegov pes se tako ne bosta obnašala. Tudi za lovce velja enako. Prepogosto se zgodi, da se jim psi izgubljajo. Za njih je to sprejemljivo čeprav so ravno te psi najbolj problematični za divjad. Odgovornost vodnika.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Napad, obramba kot del civilne družbe in ne samo službenih psov? Zakaj?
A)  šport, ki zadovoljuje tako človeka kot psa  8)
B)  disciplina, pri kateri največ izveš o naravnih zasnovah določenega psa (o celotnem paketu zasnov mišljeno)  8)
D)  kinološka disciplina, pri kateri se kot vodnik in vzreditelj največ naučiš o konkretnem psu in o psih na splošno  8)

PS
1)dejstvo, da nekdo, ki naj bi bil profesionalec, sploh postavi tako vprašanje pomeni, da nima osnovnega znanja ne o psih, ne o šolanju, ne o programih  ::)
2) dejstvo, da tako vprašanje postavi v temi "pozitivna motivacija in IPO" pomeni, da slabo  opazuje in oceni primeren kraj in čas za svoja dejanja na vseh področjih, ne samo pri šolanju psov  :P

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
kodr - Mogoče kak primer iz prakse, kar se tiče odpravljanja agresije?


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Agresivnost; zakaj pa ne, če se striktno začne in konča na ukaz................kot v kardelu.
Pozitivna motivacija; jo razumem bolj kot "nemaltretiranje" psa...............če je potrebno pa ga tudi sam kdaj pocukam za "kravateljc" ali pa ga nahrulim; kratko in jedrnato in je to tudi dovolj, da zaleže.
1. Pri "trenirani obrambi" ne gre za agresivnost in to sem hotela izpostavit že ko sem odgovarjala kodru.
2. Pozitivna motivacija (kar imam sama v asociacijah ob teh dveh besedah) je ogromno več, kot samo "nemaltretiranje" psa in verjamem, da dovolj sposobnemu vodniku (žal sama tudi še nisem to, vendar delam na tem) ni potrebno prav nikoli uporabit korekcije, še najmanj pa v procesu učenja nekih vaj, pa četudi gre za vaje iz IPO programa.. pravzaprav pri učenju vaj uporaba korekcije samo škodi in čisto nič drugega.



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3

No ravno zato pri nas ni izpita. Tisti, ki se zaveda da je odgovoren vodnik bo odgovoren brez odveze, imam izpit. On in njegov pes se tako ne bosta obnašala. Tudi za lovce velja enako. Prepogosto se zgodi, da se jim psi izgubljajo. Za njih je to sprejemljivo čeprav so ravno te psi najbolj problematični za divjad. Odgovornost vodnika.

Velja za lovce( ljudi) ali za lovce pse?
Obrazloži prosim?
A sem prav razumela ... šolaš tudi lovske pse?... v lovski smeri?... in potem takem ne dobijo papirja?... kako potem delajo v lovišču?
V kakšni smeri so lovski psi najbolj problematični za divjad?... (govorim o pravilno in dosledno izšolanih psih) ne tistih pri katerih je lastnik falil pri vzgoji..oz tistih katerih lastnik jih ima  za orodje..

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Že sam sistem je čisto kaotičen - vsak dela kar hoče, kadar hoče in kolikor hoče - za kakšnega zelo pridnega in izkušenega vodnika bi tak sistem celo znal delovati, za povprečnega začetnika pa ni šans. Več ali manj bi se omejilo na popravljanje napak, ki bi jih vodnik naredil vmes med urami sam doma - v tem primeru pa na izključno pozitivno motivacijo seveda lahko kar pozabimo.
Izpiti, pa čeprav po kakšnem neuradnem programu, so nujni, če hočemo neko sliko, koliko smo se sploh naučili.

Sama sicer obrambe ne šolam, ker me bolj zanimajo druge stvari. Bi pa krepko premislila, preden bi šla recimo v šolo k šalabajzarju, ki trdi, da obramba povečuje agresijo. Sploh pa bi se vprašala, kako se lahko nekdo z tako očitno pomanjkljivim znanjem spušča v delo z problematičnimi psi.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Me veseli, da se je razživelo.

Po prepričanju nekaterih obramba, napad ne povečujeta agresivnosti psa. OK. Nič nimam proti takemu razmišljanju. Tudi nič nimam proti tistim, ki se jim zdi to primeren šport. Policijski pes pri demonstraciji šolskim otrokom ugriznil deklico?

Ja nekateri potrebujejo izpit. Sam ga nisem nikoli potreboval, je pa zaradi procesa šolanja nujno zlo in ga tudi ne kažem kot referenco. Odgovoren lastnik, ki bi moral biti vodnik psa bo ocenil in prevzel odgovornost za svoja dejanja in dejanja svojega psa. Tisti, ki želijo svojega psa šolati, kar pri nas ne delamo v tem pomenu besede, ki ga razume večina, bo šel pač v šole KZS ali koga drugega.

Sprejmem tudi to, da sem šalabajzer, če se bo kdo zaradi tega počutil bolje.

Ne šolam lovskih psov. Najbž bi moralo iz opisa dela lovskega psa in njegovega vodnika biti razvidno kaj je narobe. Lovski psi pa so problematični zaradi bolj izraženega lovskega nagona.

Vedno in povsod nastopa odgovornost vodnika in to ne glede s kakšno dejavnostjo se ukvarja.


oby

  • Gost
nisem mogel ne biti tiho - a se tiste ki ste povsod tako glasne kdaj vprašate, kako vas bere nekdo ki vas ne poznaosebno in ne ve, da ste v realnosti čisto v redu  ??? v tehle pisanjih namreč izpadete skrajno nestrpno, neolikano in nespoštljivo do čisto vseh drugačnih (takih ki ne piskajo v isti rog na enak način). sramota v bistvu in škoda, da ne znate ohranjat nivoja (higienskega minimuma agumentirane komunikacije med odraslimi) in sebe videti bolj relativizirano. pa ne zagovarjam kodra, samo je pa njegov nivo komunikacije precej višji in bolj kulturen od vašega. se celo življenje učimo in vseznalska pozicija ni čisto za nič dobra. ljudje smo različni; pa ni zato nihče boljši ali slabši, pač različni. a je tko težko pustit živet nekomu drugemu brez žaljenja  ???



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Lovski psi niso zaradi lovskega nagona prav nič problematični. Če so v rokahh sposobnih ljudi, ki te nagone  pravilno usmirjajo.
Ne šolanje obrambe in napada ne povzroča agresivnosti-če nisi bil tam in videl kako je potekal "napad" pa ne moreš pametovati. Cajtngom ipd pa ni vse za verjet.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Oby, jaz nisem nikogar žalila, postavila sem vprašanja na katera zanimivo ni odgovora.

Kodr, še par vprašanj;
- si prepričan, da tisti policijski pes ne bi "napadel" deklice tudi če ne bi bil treniran za obrambo?
- si prepričan, da se je s tem psom sploh kdaj delalo obrambo, ali je šlo mogoče za psa za odkrivanje npr. mamil?
- si prepričan, da je deklico sploh agresivno napadel (kolikor je meni znano, jo je zagrabil za čop in povlekel na tla, kar bi lahko imelo zadaj popolnoma neagresivne namene - mogoče si je razlagal narobe vodnikov ukaz, pa še to ne toliko narobe, da bi moral napast deklico kot markerja, ampak.. kaj vem kaj..)
- si prepričan, da bi se v primeru, da je šlo za agresivnega psa, napad začel in končal kot se je, ali bi pes že v štartu skočil deklici v vrat in jo potem tudi dalje napadal, trgal,......?
- si prepričan, da v primeru, da pes ne bi bil treniran v obrambi bi spuščal na povelje, ko je enkrat že padel v nagon in bi kontroliral ugrize, ..................
....... in kup drugih vprašanj.

Se pa strinjam v enem delu s tabo. Imaš take in drugačne treninge "obrambe" in mogoče res obstajajo tudi primeri, ko se psa trenira obrambo preko vzbujanja agresije ali kaj jaz vem kaj, kar lahko privede do agresivnih odzivov kasneje, brez nekih kontrol nad nagoni, brez učenja samokontrole,.. in brez neke trdne osnove v poslušnosti... Tak pes ne bo nikoli dober tekmovalec, delavec,..... Pravzaprav sem se res ravno danes čudila nekim posnetkom z vzrejnih pregledov, kjer so testirali naravne zasnove velikih šnavcerjev. Je bilo daleč od tega, kar naj bi obramba bila. Pes je sicer res šel na rokav, ampak da se je pred tem in po tem ob rokovanju s "sodnikom" zaganjal v "sodnika", da je imel med prihodom na poligon ves čas nos na tleh in absolutno nobene pozornosti na vodnika ali markerja, da ga je po ugrizu rokava moral vodnik vlečt dol z rokava, namesto da bi pes spustil na povelje,...... hja.. se strinjam, da v takem primeru je bolje psa ne spoznati z rokavom in "obrambo", ampak pri takih primerih je pes tudi brez tega lahko bolj agresiven in nevaren, kot če bi delali z njim obrambo na pravilen način.

Mislim pa, da bi morali itak najprej odgovoriti na vprašanje kaj sploh je agresija in da tole vse skupaj pravzaprav niti ne paše v tole temo  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Tisti, ki hoče učiti druge, naj bi sam imel neko osnovno znanje. Če ga nima, je šalabajzer. Pravilno šolanje obrambe ne vzbuja ali povečuje agresivnosti. To ni moje mnenje ampak dejstvo. Tisti policijski pes deklice ni ugriznil, ampak jo je prijel za lase - ko je šel po igračko. Tudi je šolanje policijskih in vojaških psov rahlo različno od šolanja športnih psov. Od lovskih psov so pa izziv samo goniči, pri vseh ostalih je lovski nagon povsem obvladljiv in se ga da z velikim pridom uporabiti. Lovski psi se sicer občasno tudi zgubijo, ampak glede na to, da delajo samostojno in zelo daleč od vodnika, se zgube pravzaprav zelo redko. da imajo nekateri lovci neubogljive pse je res, nekateri jih tudi še šolajo s srednjeveškimi metodami in jih imajo čez teden priklenjene pri kozolcu...ampak takih je k sreči vse manj.

Kodra ne poznam, njegove šole tudi ne, lahko je krasna in super. Ocenim lahko samo tisto kar je napisano.



pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
TibiQ, nekako te ne razumem oz. imam sam napačno predstavo, ker nisem tak poznavalec kot nekatere

http://www.youtube.com/watch?v=JFwkc3fXS4U

Mogoče kakšen komentar s tvoje strani.

Glede pozitivne motivacije in korekcij; tudi sam ne vidim potrebe po korekciji pri "nekaterih" vajah, vsaj odkar poznamo kliker oz. napredek v šolanju psov. Ampak obstaja še zmeraj vedenje, nagon, situacije, kjer se je korekcija kar dobro obnesla, zalegla in klikerja nisem znal "vkomponirati" oz. imam premalo časa ali pa znanja............in ga tudi nimam zmeraj s seboj. Navsezadnje je važen rezultat.

Ne strinjam se, da lovski psi povzročajo škodo v lovišču................."dober" gonič je lahko tudi z malo "klasičnega" znanja, vsaj tako kot se ocenjujejo pri nas. Da se izgubijo; je problem vodnika, ker ga ne počaka......tudi kakšno urco ali tri.

Zame je vsako šolanje, kjer je potrebno obvladati "prirojen" pasji nagon zahtevno oz. zahteva dosti znanja, poznavanja psov.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
V določenih situacijah je hitra in odločna korekcija potrebna-da se več ne ponovi napaka. Zelo malo ljudi ima toliko znanja in sreče, da bi lahko vse, prav vse doegli s pozitivno motivacijo, pohvalami, nagradami in nič korekcije.

Se mi pa ne zdi smiselno izvajat neke korekcije, če pes sploh ne ve kaj se od njega pričakuje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Glede lovskih psov nimam več kaj dodati...  so že drugi namesto mene povedali vse :)

Se pa tale izjava
Citiraj
Od lovskih psov so pa izziv samo goniči, pri vseh ostalih je lovski nagon povsem obvladljiv in se ga da z velikim pridom uporabiti. Lovski psi se sicer občasno tudi zgubijo, ampak glede na to, da delajo samostojno in zelo daleč od vodnika, se zgube pravzaprav zelo redko..

tudi lepo dopolnjuje s tole izjavo
Citiraj
Da se izgubijo; je problem vodnika, ker ga ne počaka......tudi kakšno urco ali tri.

Drži kot pribito ;D




kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Mogoče je bilo preslišano tisto o vodniku.

Ker ste očitno poznavalci in strokovnjaki bi vas rad vprašal kaj bi naredili vi oz. vaši psi v taki situaciji.

http://kodr.blog.siol.net/2009/07/21/stresen-dan/

Kje je po vašem moja napaka pri vzgoji, delu s psmi?


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
S tvojega bloga, napisanega, je težko bilo kaj sklepati.....................
Nič ni samo črno ali pa samo belo.

Mogoče nasvet nestrokovnjaka, strokovnjaku.
Če psici opletata levo, desno jih najprej "pripni" ko nisi na svoji ograjeni parceli oz. med ljudmi, ki niso ljubitelji psov.
Povabi soseda (for free) na eno od svojih predavanj o razumevanju živali. Še posebno, če je kmet celo življenje se bo prav rad udeležil "poučnih uric".
Nauči svoje pse, da ljudje niso volkovi ali medvedi.

Odpri drugo temo, temu problemu primerno.

PS
Če sklepam, po napisanem...........poznam, kar nekaj "angelčkov", ki imajo zmeraj probleme z večino ljudmi, sosedi, ki so skozi njihovo prizmo "žleht", čudni, nerazumljivi.......