Kako izbrati vzreditelja?

T.M.T · 22748

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #30 : 24 Oktober 2013, 10:34:46
In lahko da v pogodbo člen o prepovedi vzrejanja namesto obvezne sterilizacije pri 6 mescih.
Da . Žal pa ne eno ne drugo ne zagotavlja vzreditelju , da bo lastnik to tudi storil.

NIka, vidim, da imaš veliko izkušenj.  :)
So namreč še druge variante, predvsem  zaupanja vredni ljudje, kar je seveda lastnost posameznika: ali je ima ali pa ne.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 24 Oktober 2013, 10:45:54
Če bi vedela kakšne probleme si ti delajo.  ::) Sicer mi je pa ena ki sem jo spraševala za napake (agresija/plašnost) pri pasmi povedala da je imela preko 120 mladičev + nešteta legla, ki so jih imeli z njenimi mladiči.

Mislim da je s takimi številkami nemogoče nadzorovati vse. Jaz bom raje iskala naprej in upam da bom našla nekoga, ki ne bo imel takšnih nemogočih klavzul v pogodbi.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #32 : 24 Oktober 2013, 10:52:07
Ehem...120+mladičev...dobrota pa taka za vzrejo  ::) nepriznane pasme. Sej štekam, da moreš za nastanek pasme ustvarit ''bazo''...sam sori men takile nikakor ne dišijo. Mi manjka kak pošten podatek o smiselnosti produciranja toliko mladičev za tako ceno z obveznim S/K v imenu vzreje in nadaljevanjem pasme pa izboljšanjem genskega pola itd.  ;)
Sem kje spregledala za kako novo pasmo to gre?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 24 Oktober 2013, 11:13:35
Shilohi




Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


solata

  • *
    • Prispevkov: 233
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 24 Oktober 2013, 11:27:30
Vauu...sem imela občutek, da bi bilo lahko govora o teh čudovitih psih   :).

Cena se mi zdi pa resnično previsoka. Sem slišala že za pse, ki so v čakalnici in so bili prodani po veliko nižji ceni. Za kaj pravzaprav daš 3000 eur?

Vsekakor upam, da bo kosmatica možno kdaj videti, če pride k nam.  :)




BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 24 Oktober 2013, 11:29:13
Če sem iskrena nimam pojma zakaj show psi dosegajo tako velike cene. Predvidevam da je določeno obarvanost zelo težko doseči in so posledično takšni psi toliko bolj redki od ostalih barvnih kombinacij.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 24 Oktober 2013, 11:43:05
Em...lušni so ful...sam a jaz prav sledim, da so tole pravzaprav 'odcepljena' linija nemških ovčarjev. Pač posebi linijo so začel vzrejat, ki je pač en mici drugačna od nam bližnjega NO? Al je še kej tok specifičnega zram pomešanga?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 24 Oktober 2013, 11:50:44
Se najde par takih ki imajo doma oboje NO in SS pa tudi ti potrujejo da si pasmi nista enaki. O temu kaj je bilo notri dejansko primešano je veliko teorij.  Edina, ki je to vedela zagotovo je bila Tina Barber, ampak nje več ni. Njeno delo naj bi prevzela njena hčerka, ampak ga očitno ne opravlja prav dobro.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 24 Oktober 2013, 12:16:53
Tkole, ko jih pogledam vidim umes mogoče kakega Hovija. Po dlaki pri določenem tipu. Eventuelno ma glavo tud en mici podobno belgijcu. Hja istost ali drugačnost. Pa je ogromna razlika od vzreditelja, zgodnjih izkušenj in nekaj generacij (niti ne silno daleč narazen). Že ko imaš doma dva NO sta si lahko silno različna, če enega vzameš iz razstavne/kavč linije živeče v hiši par generacija ali pa enga striktno delovnega navitega do konca.  ;) Pol pa da načrtno začneš tole ločevat pa ni hudič, da si bodo različni ko dan pa noč.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #39 : 24 Oktober 2013, 12:36:48
Ne seveda ne gredo vsi psi brez večjih napak v vzrejo, imajo pa potencial za vzrejo. Brez tega potenciala, so vredni precej manj. Seveda pa, če je kupec pripravljen preplačat takega psa, vse OK.
120 mladičev v koliko časa? Če je do te številke prišla v več letih sploh ni visoka (to je cca 15 legel, če so zelo velika legla lahko tudi samo 10). Sicer pa ja, zlasti v Ameriki zahtevajo obvezno sterilizacijo mladičev, pa ne mogoče zato, ker bi želeli kaj posebno dobrega mladičem ali pasmi, ampak zato, da si ne navlečejo preveč konkurence. Zato tudi doplačilo za psa, ki ni bil kupljen kot vzrejni, pa je potem izpolnil vse zahteve.

Shiloh je sicer ena od lepših izpeljank iz nemškega ovčarja, dvomim pa, da je kaj bistveno bolj zdrav ali uporaben - že zaradi tega, ker je za zdravega in uporabnega psa preprosto veliko prevelik.
Podobna, a veliko bolj zdrava in uporabna izpeljanka iz nemškega ovčarja je chodsky pes, ki pa seveda še zdaleč ni tako impresiven kor shiloh.



BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 24 Oktober 2013, 13:10:16
Mislim da uporabnost pasme ni bila nikoli na prvem mestu. "Her goal was to preserve the type of dog she remembered from her childhood in Germany; dogs that are good family companions, exceptionally intelligent, both physically and mentally sound, and large in size."

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #41 : 24 Oktober 2013, 13:21:35
Sorry, vedno  pri vsem, kar je nemec ali izpeljanka iz njega na prvo mesto postavljajo uporabnost. Pa sem tako po defoju prenesla tudi na tega. In nemci, ki jih je videla v njenem otroštvu niso bili podobni šilohu. In niso podobni izvirnim nemcem oziroma njihovim prednikom.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 24 Oktober 2013, 13:22:56
Hja že sam, če je zgodovina tok zavita v meglo (ne vejo točno kako je začel nastajat? pa kaj je umešano), pa če zdaj hči začetnice pasme to vodi (torej pošteni dve človeški generaciji) je za moje pojme 120 mladičev velik. Glede na pomanjkljivo vedenje o izvoru  ::) Za take zelo lepo sledljive pač ne. Ne vem no...mi mal smrdi. Oz bolj kje je fora met 10 legel z npr samo parih parivtenih kombinacij za katere češ pokastrirat. A ni lih namen ustvarjanja nove pasme ravno v tem, da iz previdno izbranih kombinacij probaš dobit čim večji genetski pol? Torej možne nove paritve? Ne omejevat jih oz. ne ponavljat 10 legel ''neperspektivnih''.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 24 Oktober 2013, 13:24:42
...In nemci, ki jih je videla v njenem otroštvu niso bili podobni šilohu...
Yes!  ;D Pa tud ne tok kosmati in smooth.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 24 Oktober 2013, 13:36:27
A de no dej, celo jaz, ki nikoli nisem imela več kot eno leglo letno in nikoli nobena psica ni imela več kot tri legla (pravzaprav je imela tri legla samo ena, ostale eno ali dve) v življenju sem uspela naklepat čez 50 mladičev v xy letih. Skupaj z mamo, ki tudi ni imela nikoli več kot eno leglo letno in tudi njene ppsice so imele dve do tri legla pa sva jih imeli precej več kot 120.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 24 Oktober 2013, 13:37:19
Ko smo otroci se nam vse zdi večje ne.  ;)

120 mladičev ni nič. T.B. je sama imela več kot 100 psov, in več kot ducat v solastništvu (v 80ih)

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #46 : 24 Oktober 2013, 13:41:47
Kako je pa sama skrbela za 100 psov ???

battito animale


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 24 Oktober 2013, 13:56:15
Najameš ljudi da ti pomagajo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 24 Oktober 2013, 13:59:30
Najameš ljudi da ti pomagajo.
Pr teh cenah bi mogoče celo šlo  :D

Ne ne...mogoče sm narobe spisala. Men se zdi velik naštepat 120 mladičev iz očitno ''neprespektivnih kombinacij''. A veš, da so avtomatsko pet kvaliteta, ki ni primerna za razplod. S/K obvezno. Hkrati pa se it nastanek nove pasme  :) To v kombinaciji.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #49 : 24 Oktober 2013, 14:00:20
Saj ni imela vseh naenkrat, no. Če bi jih imela (velike ameriške psarne jih imajo) bi imela pa zaposlene oskrbnike (ali pa štalo v stilu pupimillov) Vsekakor pa psarna s 100 psi, ne glede na oskrbo, ni mesto, kjer bi jaz kupovala mladiča.
Citiraj
Ko smo otroci se nam vse zdi večje ne
a veš da je to tudi meni prišlo na misel? Če ji je takrat segal pes do popka, ji mora tudi sedaj.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 24 Oktober 2013, 14:35:52
V njeni knjigi najdete slike iz njenega otroštva in psov s katerimi je odraščala. Ne vem kako so takrat zgledati nemški ovčarji ampak ti so bili kar dobre velikosti. Sploh če so slikani zraven 12 letnega otroka.

Drugače pa ne razumem zakaj vas velikost tako moti. Se najde še veliko psov, ki so večji.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 24 Oktober 2013, 14:50:06
Ma kak pameten link do teh svojih slik? Ker mam res hovija na sumu, da je umes. Mogoče se ona spomne takih dvoriščnih psov (najbrž miksov) pa se je pač preko nemca lotla svoje vzreje.
Ne ni lih fora v velikosti. Samo smiselnost ''večanja' pasme, ki izvira iz neke druge že velike pasme, ki ima pač specifične težave ravno zarad velikosti/okotenosti, podlage...pač žnj stvari.
Ne vem no tele ameriške pogruntavščine mi niso vedno ravno simpatične.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #52 : 24 Oktober 2013, 15:24:06
Koliko je pa stara?
Namreč...v evropi se je vedno strogo izločalo iz vzreje previsoke pse, je pa bila nekaj časa toleranca do tistih na zgornji meji (65cm za samce) večja, nekaj časa pa se je preferiralo manjše. Tisti pravi stari pa so bili itak okrog 60. Če pa pogledaš v ameriške pasje revije, pa najdeš vse mogoče in nemogoče ekstra large variante nemcev, dobermanov in rotvajlerjev (in seveda njihove miniature tudi). Tako da ni bilo potrebno vkrižavat nič. Vzelo se je dolgodlake nemške ovčarje in se selekcioniralo na velikost.
Seveda so še druge pasne 75+ cm, vendar je za vse značilno dolgo dozorevanje, težave z okostjem vsaj med rastjo, povečana verjetnost raznih ortopedskih bolezni, krajša življenska doba....


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 24 Oktober 2013, 16:01:43
S križanjem sem mislila po dlaki. Značilnejšo manj poddlankano majo Hoviji. Pa en mici v odtenkih/ožigih tatemnih. Ker majo SS priznana dva tipa dlake.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 24 Oktober 2013, 16:04:21
Umrla je ko je bila stara 62 let.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #55 : 24 Oktober 2013, 19:50:05
Ja in pred koliko časa je umrla (bolje rečeno: kdaj je tista 12 letna deklica v nemčiji se slikala z nemškim ovčarjem)?
Sprašujem zato, ker se je pasma s časom zelo spreminjala, med vojno in malo po njej so bili majhni, "volčjaki", neugledna ne prav velika ščeneta z ogromnim delovnim potencialom,  potem pa so se začeli igrati z njimi. Najprej so postali  večji in močnejši, potem se je nekdo spomnil, da rabijo dolg križec......


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 24 Oktober 2013, 20:14:27
To je zanimivo ker v knjigi piše da je njena babica med leti 1920 in 1960 (leto gor ali pa dol) vzgajala nemške ovčarje (Nemčija, Poljska) ki naj bi bili že takrat večjih mer kot pa ostali.

Lunette edina pasma za katero je priznala da je vkrižana v Shilohe naj bi bila Malamut. Vsi pa temu jasno ne verjamejo.

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 25 Oktober 2013, 08:22:39
Ja bi tud lah bil. Sam mi dlaka, ki v enem tipu ni dvojna bolj sliči drugam :) Pa on tadrugi na sliki mi barvno paše drugam itd.
No pa saj a ni rodovne knjige za njih oz. ''načrt selekcije''? Pač novo nastale pasme nekak začnejo nekje vodit prednike, da sploh pridejo v čakalnico. Ker tokle na hiter in misteriozno spacani skupaj (pardon izrazu-lepi so) pač to ne gre v kontekst dolgoročno pametne vzreje. A veš -dejmo na hiter nardit atraktivnega psa, ki mi prikliče spomine na otroštvo. Že od leta 1960 ni silno daleč tako, da če je ona že takrat začela (kmalu po 1960) je pasma mlada samo za enega abrahama. To pa je čas, ko bi lahko za pametno vzrejo nekako pošteno sledljivost vodli. Mislim, ni tok daleč nazaj, da bi se v antiki izgubili začetni podatki  ;)
Ne vem, no...vkržati to pa vkrižati ono pa nobenmu povedat (da ne bo kdo dobil ''recepta'' v roke). Potem pa skrbno vse pokastrirat, da neb se kdo šel svojega biznisa.  ;) Amerika?  ;)

Aja pa tale njena babi, ki je vzgajala NO...pa sej so rodovne knjige za tok daleč nazaj. A predstavnikov svoje vzreje pa nikjer nima navedenih? Ko mi tko liči na ono - smo vzgajali...''ovčjake''. Pač mal so se doma hecal s kako svojo rejo, ki so ji pač tko rekli. In itak, da se potem ona spomne drugačnih psov, kot so takrat veljali za NO. ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


BlackDevil

  • *
    • Prispevkov: 896
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 25 Oktober 2013, 08:42:54
Ona je zelo skrbno delala na svojemu registru (notri je celo zapisovala temparamente poleg vsega ostalega). Na žalost je pa velik del svojega dela izgubila v požaru, ki ji je uničil dom. (Bom poizkusila zvedet kako obsežen je zdaj.) Vsekakor tole ni ena na hitro skupaj spacana pasma. Ko dejansko prebereš s čim vse se je soočala, še posebej ta del o displaziji ko se je trudila s psom, potem je pa ta začel šepati, ona je pa upala da bo to nekako izginila pa nikoli ni in ni imela druge izbire kot da je vse začela na novo... Svojo psarno je ustanovila ker je hotela zdrave, velike in prijazne pse.

Je pa zanimivo, da se je za to dokončno odločila dne ko je njen sin šel za psom ki je bil ravno takrat v zagonu (predvidevam da je to bila to neka vrste obrambe ker je pes napadal in bil pripravljen ugrizniti) namesto da bi pes ugriznil otroka ki mu je po nesreči prišel na pot se je ta ustavil.


Mogoče bi bilo boljše da odpremo novo temo o pasmi pa tam o temu naprej razglabljamo glede na to da je ta namenjena vzrediteljem?

Every now and then a dog comes along who is truly special, a dog who touches the heart so deeply and connects to the spirit so strongly that it's clear no other dog who comes after will ever affect us in in the same way. Some call this their heart dog or soul dog. My soul dog was Mojo." N.W.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 25 Oktober 2013, 10:43:41
Oki.  :) No teli nastanki sploh novih pasem so mi tok zanimivi za predebatirat :) Po vseh 400 pasmah se nekdo odloča za ustvarjanje nove. Nč ne rečem. Zna bit super (sploh v primerjavi NO in SS). Al pa tud ne. Pač kam bo vzreja peljala je zanimivo spremljat.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.