Kako izbrati psa iz legla?

ursa · 47596

ursa

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.015
    • Točke: 18
: 18 December 2005, 08:26:26
kako izbrati psa iz legla?

No to naprimer ne gre tako da ti prideš k vzreditelju izbereš psa, ki ti je najbolj luškan in greš....sploh ne! Mladička izbitaš zelo počasi in mladičke prideš pogledat nekaj dni po kotitvi, ko so stari nekaj tednov, ko so stari nekaj mesecev pa se odločiš katerega pesjnarčka boš imel doma v svoji lasti. Izbira se pa takole: prvo počepneš zdraven pesjanarčkov in počakaš da bo prišel en mladiček k tebi in se bo hotel igrati s teboj. Igraj se in obvezno pred nakupom poglej če se mladčki zdravi (da imajo zdrave učke, da jim ne teže iz smrčka oziroma gobčka), in tistega, ki se je prvi hotel igrati s tabo ga kupiš in ga vzameš domov. Če pa hočeš najbolj kvalitetnega mladiča kot ga seveda hočemo vsi moramo prositi vzreditelja, da nam pove kateri je najboljkvaliteten iz legla, ampak na tak primer se moraš ti pribljižati temu mladičku in ga začeti božati, se igrati z njim, ga crkljati....


lp vaša urša

A dog is the only thing on earth that loves you more than you love yourself.  [~Josh Billing]


Tina

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 5
  • Gomi & Chics
Odgovori #1 : 18 December 2005, 08:49:36
Pri izbiri psa iz legla je tudi pomembno iz kakšnega razloga (poleg spremljevalca) smo se odločili za psa. Če želimo bolj delavnega (reševanje, agility,...) je mogoče pametno, da z mladički naredimo kakšen test preden ga izberemo. Seveda ima tudi intuicija nekaj pri tem in pa splošno vedenje psa ter izgled. Vseeno pa se mi zdi, potrebno, da se psa oz. pse, ki so prišli v ožji izbor, tudi preizkusi (primer testa: http://www.volhard.com/puppy/pat.htm). Testov je dovolj na internetu, tako da s tem ni problemov - pač izberemo tistega, ki je primeren za vrsto dela z našim psom + kakšnega splošnega (za psa spremljevalca).

Ko sem sama izbirala aussija, sem jih šla najprej večkrat pogledat, enkrat sem bila tam tudi cel dan, tako da sem ih res lahko dobro spoznala. Vmes sem tudi naredila kakšno preizkušnjo iz testa oz. testov, ki sem jih takrat dobila. Prepričana sem bila, da bom vzela samčka z dolgim repom in plavim očesom, potem pa sem vzela ravno tisto psičko, za katero sem si najmanj mislila, da bo šla z mano domov. Je navihana, polna energije, vsaka stvar jo zanima, in ima le pol repa ;D

Lp,
Tina

+1


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #2 : 18 December 2005, 19:58:50
No jaz bi rekla, da če iščeš psa tudi za kakšno razstavo in veš, da lahko vzreditelju zaupaš njemu prepustiš izbiro ali vsaj upoštevaš njegove nasvete. Drugače pa na oko, tisti ki ti je najbolj všeč, je najbolj igriv in je zdrav, kar so pa pri dobrem vzreditelju pri dobrih strših ponavadi vsi.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #3 : 18 December 2005, 22:25:29
Po moje je najbolj treba gledat na značaj. Recimo, da ne želimo dominantnega psa, pač vidimo, kateri v leglu ni dominanten. Recimo, da se ne bori skoz z bratci in sestricami, kdo bo prvi pri hrani ali pa kaj takega. Če greš recimo samo na to, kateri bo prej prišel k tebi, lahko pošteno fališ..pač opazovat jih, povedat vzreditelju kakšen značaj (vsaj približno) naj bi imel, lepo je, da si zbereš dobrega vzreditelja, da mu lahko zaupaš.

Brezveze se mi pa zdi, da ljudje zbirajo SAMO po videzu. Saj ok videz je pomemben, navsezadnje ne bi hoteli živeti s psom, ki nam ni všeč ali se nam zdi celo grd. Samo ponavadi, če si že izberemo pasmo, potem tisti malo krajši rep ali pa malo drugačna barva ne spremeni veliko kaj..

No saj sem napisala podobno, kot Tina...  ::) ;D

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #4 : 19 December 2005, 17:17:25
Pri dobrem vzreditelu so tudi slabi karakterji redki. Se pa strinjam, da je treba tudi na tega gledat. Ampak če zbiraš psa pri parih dneh starosti, karakterja skoraj še ne moreš predvidet. Je pa spet odvisno od vzreditelja, kdaj on omogiči izbiro psov in ali jo omogoči. Nekateri vzreditelji ti sami izberejo psa, glede na to zakaj bi ga rad, ker če ima kdo interes z razstavami in vzrejo, gre najbolj perspektiven pes pač k njemu.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #5 : 19 December 2005, 18:25:31
Kot je rekla Tina, je zelo odvisno, s kaksnim namenom kupujes psa. Posebej pri bolj zahtevnih pasmah - delovnih -  je pomembno, da ves, kaj rabis - rabis psa, ki bo odlicno delal, rabis psa, ki bo tvoj spremljevalec, imas doma otroke/nimas otrok, rabis razstavni potencial...

Neyka, psa se ne izbira pri parih dneh. No, sicer odvisno od vzreditelja. Ampak pri avstralcih sem na netu zasledila par hudih vzrediteljev, dobrih vzrediteljev, pri katerih izrecno pise, psa ne boste izbirali vi, ampak vam ga bomo izbrali mi glede na vase zelje, ne po barvi ampak po karakterju, in to sele pri 7-8 tednih.

Kaj mislis kot "slab karakter"? Prirojeno agresivnost?
Drugace pa po mojem ni noben karakter "slab" - pes je vedno tak, kot ga ti naredis - je samo treba vedet, kako delat s kaksnim psom in kaksen pes tebi ustreza.

battito animale


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #6 : 19 December 2005, 20:42:29
Dost karakterjev mladičev je odvisno že od tega kakšni so bli starši. Čeprov sej sem napisala tut da pri dobrih vzrediteljih tega skoraj ni.

Jah e vidi že pri parih dneh, kateri je perspektiven, vendar je bolj zanesljivo kasneje. Vedet pa ne morš nikol. Neon je bil zbran pri 4 dneh in je bil do približno pol leta izredno izredno perspektiven pes. Dobra glava, dobra dlaka,... Uglavnem res je bil one of the perfect pupies. Se pravi tut če bi pri pol leta zbirala bi loh zakiksala in še vedno je eden najbolj zdravih in lepih (precej tut za moje pojme pa nisem še vseh vidla) iz tistega legla. Dober vzreditelj zna zbrat psa pri par dneh. Ampak, če je pa leglo na splošno bol tako tako je pa tudi najboljši med ostalimi tako tako.

Jaz bom v naslednje izbirala psa pri vzreditelju/ici ki zadevo pozna in njemu prepustila izbiro mladička.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #7 : 19 December 2005, 20:57:48
Res se vidi pri parih dneh, ce je perspektiven ???
Sem vedno mislila, da se vidi komaj pri 8 tednih... ampak res, da se ne spoznam na to :-[

Kar se karakterja tice, se seveda tudi pozna ze prej, samo mislim, da se najboljse da izbirat pri 2 mesecih.

Sicer pa so tudi izjeme, ki potrjujejo pravilo... Grinko je bil tak pocasen, zamisljen mladic - odkar je z mano, se je pa ful odprl, rad dela, plenski nagon ima super... tako da nikoli ne ves 100% ;)

battito animale


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #8 : 20 December 2005, 15:32:18
Ja vidi se pri nekaj dneh. Ampak moraš zadevo kar precej poznat, pa kako leglo videt pri katerem ti nekdo razjasni kakšen je tisti tanajboljši in tisti, ki verjetno ne bo nič posebnega. Ampak še vedno je vse loterija ne glede na starost. Edino če vzameš odraslega psa potem pa že veš kaj imaš doma

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #9 : 20 December 2005, 16:48:42
Neyka pri nekaj dneh... no čisto slučajno en primer pri pasmi, ki se jim kupira repe. Vzrediteljica ima veliko izkušenj, nekdo želi nekupiranega mladiča, ker ga želi razstavljati v Nemčiji (tja tudi mladič odhaja),ker je bil to res tak lastnik, ki ga je želela za svojega mladiča, je vsem v leglu pustila repe, ker je loterija enemu pustiti rep, pa se bo potem izkazalo, da je pet quality. Nihče pa je lahko še tako kvaliteten vzreditelj mi pri parih dneh ne more garantirati, da mi bo dal najbolšega psa iz svojega legla.
Lahko pa vsaj približno zagotovi kvaiteto pri parih tednih še lažje pri dveh mesecih...

Kako izbrati psa iz legla je osnovno vprašanje?
Sicer so že na vse odogovorili jaz pa bi dodala še nekaj. Še vedno velja pravilo, da izbereš mladiča, ki prvi pride k tebi. Ampak prvi pride k tebi ponavadi "glavni" v leglu. On pride pogledat kdo si, kaj si in zakaj si prišel. To je eno zagotovilo, da pes ni plašen, da je zvedav, rad raziskuje, ... ni pa nujno naboljši. Ne karakterno, ne vizuelno, niti ni najboljša izbira za vas.
Jaz osebno še vseeno raje izbiram med vsemi glede na karakter in izgled, ki je sicer drugotnega pomena, ampak so prioritete ;)

Lp nina



rosa

  • Alenka
  • *
    • Prispevkov: 695
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 01 Februar 2006, 19:40:56
Meni je ravno prejsnji teden en gospod (ki je prisel parit psicko k mojemu stricu) razlagal, da glede izbire obstaja sto teorij...
Vsak strokovnjak ali pa nestrokovnjak ima svojo... ampak nekega pravega pravila, ki bi res drzalo ni.
Vecina se pokaze sele pri sestih mesecih, ko se mladic malo bolj razvije in nekako tudi ze zelo dobro pokaze svoj karakter (trma, ipd.).

Jaz sicer ne vem ker nisem nek strokovnjak... kar pa se je tako pred kratkim pokazalo..........  :-X

Pes je edini prijatelj ki ga lahko kupimo.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #11 : 02 Februar 2006, 18:15:57
Jaz pa svoje pse izbiram na precej hecen način. prvi pogoj je seveda, da mi je mladič všeč, imeti mora lepo gibanje, kolikor se pri mladiču da videti, vseeno mi je, koliko je dominanten, pokazati pa mora vsaj nekaj živahnosti in zanimanja za žogico. Ne sme se bati nekoliko glasnejših zvokov, ampak taglavno, kar lahko zasenči vse ostalo je pa težko opisati - s kužkom se morava ujeti, to je nekaj na ravni intuicije in ne razuma, ampak če tega ni, mladiča ne vzamem.
Tudi ko sem mladičke oddajala, se je včasih prav videlo, kako bodoči lastnik in mladič "klapata". Enkrat se mi je zgodilo, da sem mladega samojeda prodala gospodu, ki mu mladička pravzaprav po vseh kriterijih ne bi smela dati  -  za nakup se je odločil tako rekoč v hipu, o pasmi pojma ni imel,to bi bil njegov prvi pes sploh, živel je v majhnem stanovanju v bloku,  pa še kaj bi se našlo, ampak z mladičem sta se v hipu tako lepo ujela...zadeva se je kljub vsem minusom izredno lepo obnesla.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #12 : 02 Februar 2006, 18:23:13
Rosa: vsi smo še mladi in se učimo, nažalost tudi na lastnih napakah ... glavno je da nas le te izučijo in da naslednjič ne naredimo iste napake... drugače pa še enkrat sožalje, enostavno nisi mogla vedeti, noben od nas nebi mogel.

Lp, Črt



Lola

  • Gost
Odgovori #13 : 02 Februar 2006, 22:21:36
Jaz mislim da moraš imeti v glavi za kaj psa kupuješ, ali kot pet doga ali kot psa za razstave in vzrejo. Če nisi izkušen v izbiranju kvalitetnega mladiča je nabolje prepustiti nalogo vzreditelju vendar vedno se pozanimajte za mnenje še drugod.
Lahko povem da pri naši pasmi bt, se glava pogleda prvi dan in potem šele čez tri tedne. Tako nekako opisuje znani vzreditelj z Anglije. Tako naj bi se namreč dala ocenit razlika zavitosti glave, čistosti linij, ali so kje kakšne vdolbinice itd. Šele kasneje recimo pri kakšnih 7-8 tednov pa sprobavajo tudi gibanje, karakter, pozo, vidi se močnost kosti....
Pri izbiri vsekakor igra odločilno vlogo karakter psa. Ponavadi se izogibamo nakupu psa ki se drži zase, je plašen, ali pa tudi psov ki so divji. No ja naša je bila pravi vražiček, meni je pa to bilo ravno najbolj všeč, da je bila neustrašna in ponosna.
Zdravje tudi igra veliko vlogo. Pogledamo če ima kakšno vnetje oči, ušes, kakšne kožne bolezni itd.

Jaz osebno ne maram če nekdo zbira psa kar takoj ko se skotijo, največkrat kar po barvi ( pri naši pasmi ). Jaz sem zato da se mladiče rezervira, toliko da veš da eden bo tvoj potem pa pri nevem 3h tednih ali še celo kasneje prideš, jih spoznaš tako da se lahko odločiš tudi na podlagi karakterja, izgleda v živo, da se pogovoriš z vzrediteljem šele kasneje izbereš. Tako da sama priporočam bolj izbiro mladiča malo pred 2. mesecem starosti.

Videla sem že par člankov na to temo, ko bom imela čas jih lahko preprišem.

Lp, Ana



vali

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 14
Odgovori #14 : 03 Februar 2006, 08:41:41
Naj vam na kratko opišem še svoje ugotovitve. Ne Valija ne Kinga nisem imela možnosti izbirati v leglu (imam hudičevo srečo, da sta takšna kot sta - vendar sem obakrat verjela izbiri vzreditelja).

Imam pa možnost sedaj, ko ima Vali mladičke sodelovati pri njihovem razvoju in jih opazovati in sem ugotovila, da je šele tam okrog 5. tedna smiselno pogledat mladičke. Prej se še ne pokažejo pravi karakterji (sicer vidiš kdo koga odriva stran od seskov, več pa ne). Sedaj pri 5. tednih, pa je že jasno, kdo bo ena sama milina in pes za crkljanje, kdo je bolj "fighter", kdo je bolj zaspane sorte in se mu bolj malo ljubi sodelovati v aktivnostih ostalih dveh.
Tudi telesni razvoj je bil tak, da, ko so se skotili je bil eden enkrat večji in močnejši od ostalih dveh, čez en teden je bila situacija prav nasprotna. Najmanjša ob kotitvi je sedaj po petih tednih najmočnejša in največja  :) ter najživahnejša.
Je pa tudi res, da do 5. tedna sploh ni bil dovoljen ogled mladičkov (pač se nam ne zdi v redu, da jih - med drugim tudi samo "firbci" premetavajo po rokah in vznemirjajo).
No, to so le moje ugotovitve.

LP, Januša



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15 : 03 Februar 2006, 09:09:43
Ko sem jaz izbirala psa, sta bila v leglu samo se dva, samcek in samicka, stara ze 3 mesece. Jaz sem hotela samcka.

Pridem pogledat mladicke, takrat je bila doma se ena mladicka, ki je bila sicer ze oddana, samo je cakala na prevoz v Belgijo... vsi psi, stari in mladi, se naguzvajo okoli mene, ki sem sedela na travi, in tam zadremajo... moj bodoci pa gre za vogal in zaspi sam :-[
Se igram z malimi, samcek mi 2x prinese zogico, potem pa se navelica in gre proc.

Ful sem bila v dvomih, kaj naj, ker je samicka zgledala bolj odprta... pa vsa priporocila, izberi psa, ki pride k tebi (ne pa, da gre proc ::))... no v koncni fazi sem vseeno vzela fanta.

Se se zdaj pozna, da je zelooo samostojen. Ni tipicen avstralec, ki bi sledil lastniku se na stranisce - ce ga ze "prisilim", da je v hisi z mano, se nekam uleze in spi, ali pa sedi pred vrati in caka, da gre lahko spet ven na dvorisce; pred kaksnim mesecem smo bili na izletu v Kranjski Gori in se na sprehodu srecali z njegovo "druzino" - in je gospodic gladko odsel z njimi naprej, sem mislila, da bo potem, ko bodo ene 500 m naprej in za ovinkom pogruntal, da me ni, pa ga ni sekiralo in sem ga morala it iskat in dat na vrvico, da mi ni spet pobegnil...
Ampak me ne moti tako zelo. OK valda sem ostala slabo, ko je postavil igro z drugimi psi pred "ljubezen" do lastnice... ampak po eni strani mi cisto pase, da se zna sam zabavat. In da imam na straniscu mir ;)
Ampak pri agilityju in v soli je 100% pozoren name. Mi to kar zadosca.

Kar se odprtosti tice, pa se je izkazalo, da je tudi pri tem ekstremno ne-avstralski, ker o kaksni nezaupljivosti do tujcev ni ne duha ne sluha. Nasprotno. Vsi ljudje so fajn in vse je treba pozdravit in poljubckat. Ampak mi je to tudi bolj vsec kot da bi bil drug ekstrem, popolnoma nezaupljiv.

Je pa tudi res, da ima mali sedaj dobrih 7 mesecev... lahko da bo, ko bo odrasel in zrel, cisto drug karakter.

No, sem samo hotela predstavit izbiro mladica na drug nacin ;)

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 03 Februar 2006, 10:18:29
Predvsem je potrebno izbrati vzreditelja, ki odlično pozna karakteristike pasme, ki jo vzreja in, ki ves čas opazuje leglo ter vam NE dovoli, da bi vi sami izbrali mladiča. Predvsem zato, ker po enem dnevu ali več vi, četudi ste že izkušeni, ne poznate odzive mladičev v različnih situacijah. Zato je vedno fino imeti vzreditelja, ki vam bo znal sugerirati kaj in kako, glede na vaše želje in potrebe. In ja, predvsem takega, ki vam ne bo pustil izbirati SAMO po videzu.

Po videzu pa je od pasme do pasme odvisno kdaj se vidi perspektivnost mladiča, tudi največji poznavalci so se že zmotili. Jaz vedno raje počakam nekje do 5/6 tedna vsaj preden se odločim ali je ali ne "zakej" po videzu. Pa še to si upam odločati le pri pasmah, ki jih poznam.

Kot zanimivost naj povem, da vam pri aussiejih (joj a spet okupiramo eno temo:) vkolikor želite mladiča pripeljati iz ZDA, kjer še vedno kupirajo, mladiča, ki mu na morebitno vašo željo pustijo rep (razen, če so čisti NBT), izberejo pri 3 dneh  ;)


ps: lilit, Grinko je čisto tipičen extremni aussie hehee, sej veš dve extremnosti sta pri tej pasmi - en primer je recimo tvoj Grin pa tudi Tax, drugi pa Urch in Olivia  ;D Pa še vseeno so vsi tipični  :P




Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 03 Februar 2006, 13:03:42
Da bi meni vzreditelj določil kateri mladič je primeren zame, kateri pa ne... NO WAY!


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 03 Februar 2006, 13:29:19
Je razlika med SUGERIRATI in DOLOČITI veš ?   ;)


ps: med splošnim ljudstvom seveda še vedno vlada popolnoma napačno prepričanje, da je tisti mladič pravi, ki prvi priteče k tebi itd...kako naj se potem takim tako sveto prepričanim v to, razloži, da to sploh ni nujno res in, da recimo ta malček/malčica še zdaleč ni primerna





Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #19 : 03 Februar 2006, 15:22:30
Je razlika med ne dovoli in ne priporoča. Pa tudi tisto o mladiču ki prvi priteče ni čisto napačno - z nekaj rezerve.


scythe

  • Pipi & Melkijad
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 2.061
    • Točke: 65
  • When I Grow Up I`ll Be Stable...
Odgovori #20 : 03 Februar 2006, 18:31:54
Ko sem jaz izbirala psa, sta bila v leglu samo se dva, samcek in samicka, stara ze 3 mesece. Jaz sem hotela samcka.

Tudi jaz sem bila v enaki poziciji.  :-\
Mi je pa bilo zanimivo - da sta oba "navalila" name in ni bilo neke očitne razlike med njima. In ker sem želela samčka - sem izbrala pač samčka. Zatorej nimam pojma kako se je Astor obnašal v leglu in kako je vse skupaj izgledalo - sicer mi je malo žal, da nisem imela priložnosti videti celega legla, vendar pač tako je naneslo. Nakupa ne obžalujem, kljub temu, da je Astor (karakterno) malce drugačen od tega "kaj naj bi bernski planšar bil". Je veliko bolj hiperaktiven, živahen, nagajiv... A vseeno ima v sebi tisto milino, crkljivost in navezanost na človeško družbo. Torej dejansko polovico karakterja ima bernskega, polovico pa ne ravno. In ravno to mi je všeč pri njemu - kljub temu, da imam zaradi tega malček več težav pri vzgoji  ::)


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #21 : 03 Februar 2006, 18:47:17
ps: med splošnim ljudstvom seveda še vedno vlada popolnoma napačno prepričanje, da je tisti mladič pravi, ki prvi priteče k tebi itd...kako naj se potem takim tako sveto prepričanim v to, razloži, da to sploh ni nujno res in, da recimo ta malček/malčica še zdaleč ni primerna

Pa tudi tisto o mladiču ki prvi priteče ni čisto napačno - z nekaj rezerve.

Mene pa tole zanima...
Če si prav razlagam, mladiček ki te pride prvi pogledat naj ne bi bil nujno primeren zato, ker je ponavadi to najdominantnejši in samostojen mladič. A imam prav? Lanabela, zakaj pa praviš da je to vseeno lahko vredu?

Los je car!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #22 : 03 Februar 2006, 20:13:55
Mogoče zato, ker so taki psi tudi zelo radovedni, radovednost pa lahko človek (če zna) obrne v svoj prid ....  :-\

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #23 : 04 Februar 2006, 15:19:58
Ni samo dominantnost, to je radovednost + želja da vzpostavi kontakt, če nam kuža tudi sledi in če se je  recimo še pripravljen igrati s ponujenim predmetomje to  tudi pripravljenost za sodelovanje. Tudi je to  lep znak, da pes ni pretirano plašen. Preveč dominanten pes ne bo samo lepo vzpostavil kontakt ampak bo poskušal grizti roke, hlače, čevlje... kar mu bo prišlo pod zobe. malo večji bo tudi že poskusil izsiljevati... Dominantnost sploh ni negativna lastnost, vendar mora biti bodoči lastnik takega psa sposoben obvladati.


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #24 : 04 Februar 2006, 20:42:40
nekaj o zdravju mladiča ker ste že vse ostalo povedali, o tem tudi nekaj malenkosti ampak jaz bi še nekaj dopolnila ;):
1. oči morajo biti čiste in jasne brez sledi izcedkov .preveri se tudi pigmentacija roženice in potrebna je pozornost na morebitna znamneja očesnega vnetja
2.notranjest uhljev mora biti rožnata, brez nepijetnega vonja, ušesnega masla ali krastavosti, brez znamenj ušesnih pršic
3.koža ne sme biti mastna ali luskasta, brez ran in oteklin. dlaka mora biti čvrsta, ko psa pobožamo
4.dlesni morajo biti rožnate in brez vonja
5.predel okoli zadka mora biti čist inn suh, ne sme biti sledi driske in izcedkov iz splovil
6.če mladiča dvignemo mora biti črvst in težji kot bi pričakovali

Lp, Špela :-*


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 05 Februar 2006, 18:50:41
Naj še dodam: vzeti si je treba čas in mladičke opazovati. Jaz sem zlasti pozorna na gibanje. Napake v konstituciji, okotenosti... lahko najlepše vidimo med gibanjem. Ker mladički niso vedno živahni in pripravljeni za igro, jih je dobro videti večkrat. Če to ni mogoče, je bolje, da zaspanega in lenega mladiča ne vzamemo, čeprav mogoče ni z njim narobe nič drugega kot to, da se je pravkar utrudil in se mu zdaj nič ne ljubi.
Prav tako jaz ne bi vzela arogantnega mladička, ki se zame ne zmeni, še manj pa mladička, ki se boji. Vendar je treba vedeti, da zlasti malo večji mladički, ki že ločijo znane ljudi od neznancev včasih rabijo nekaj več časa, da navežejo stik. Nekaj malega nezaupljivosti ni napaka, vendar jo mora radovednost dokaj hitro premagati.
pa še to, preden mladička vzamemo, preverimo, če se tetovirna številka ujema s številko na rodovniku (ali na potrdilu, da je mladič rodovniški, če rodovnikov slučajno še ni. Ne vem če so zdaj kaj hitrejši, včasih so rodovniki prihajali s precejšnjo zamudo).
V potnem listu, ki ga moramo dobiti zraven, preverimo, če je bil cepljen.
Pri samcu preverimo, če ima že spuščena testisa. Načeloma naj bi jih pri osmih tednih že imeli. Če jih še ni, se z vzrediteljem domenimo kaj in kako, če bo pes kriptorhid.
Zelo natančno se je treba pozanimati, kaj so mladiči jedli, kolikokrat na dan... in se tega jedilnika od začetka tudi držati, čeprav se nam mogoče ne zdi primeren. Spremembe se uvajajo počasi.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #26 : 27 Februar 2006, 15:53:02
Da bi meni vzreditelj določil kateri mladič je primeren zame, kateri pa ne... NO WAY!
jaz pa imamnajraje dobrega vzreditelja,ki mu povem kaj hočem in potem upam, da mi ima res namen dati to kar rabim...
Več ko vem, bolj sem obremenjenena pri izbiri in ne morem več zaupati intuiciji, ker me znanje preveč moti >:(
poleg tega je vzreditelj s psički ves čas in vsak dan ter jih zato bolje pozna, kot to lahko storim jaz v nekaj obiskih. Pri barvastih pasmah me zelo "moti" pri izbiri psa barva, saj me potegnejo kakšni vzorci ipd , kar je nebistveno a mi megli realno sliko.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Nati

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 27 Februar 2006, 16:19:29
Ojla,

deteljica, se podpišem pod tvoj post :)

Tudi jaz najraje izberem takšnega vzreditelja, kateremu 100% zaupam in verjamem, da bo zame izbral najprimernejšega mladička. In še nikoli nad njegovo izbiro nisem bila razočarana. ;)

Lp,
Nati



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #28 : 28 Februar 2006, 14:09:16
Tisto, kar pri samojedih najbolj pogrešam so barve. Ampak po svoje je pa kar dobro, da glede tega nimam nobene izbire (še tega, koliko bo imel morebiti odrasel pes krem notri pri mladiču ne vidiš). Ko smo še imeli mačke sem bila čisto vsekana na redke barve, ki so ponavadi odločale o izbiri.
Pri izbiri psa pa se skoraj povsem zanesem na intuicijo (no seveda, tisto, kar se da videti z očmi mora tudi biti v redu). Deteljica, pri tebi se to ne obnese, ker imaš drugačne zahteve, potrebuješ vrhunskega psa za delat, jaz pa rabim samo psa, s katerim se dobro ujameva, drugo ni tako pomembno. Nasvet vzreditelja je sicer neprecenljiv, vendar zanesljivo ne bom vzela psa ki mi ga priporoča, če se s tem psom ne ujamem.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #29 : 28 Februar 2006, 18:57:05
Lanabela kako pa veš a se ujemaš z nekajtedenskim mladičem?  ???