Kako izbrati psa iz legla?

ursa · 47459

deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #30 : 01 Marec 2006, 08:19:46
Tisto, kar pri samojedih najbolj pogrešam so barve. Ampak po svoje je pa kar dobro, da glede tega nimam nobene izbire (še tega, koliko bo imel morebiti odrasel pes krem notri pri mladiču ne vidiš). Ko smo še imeli mačke sem bila čisto vsekana na redke barve, ki so ponavadi odločale o izbiri.
Pri izbiri psa pa se skoraj povsem zanesem na intuicijo (no seveda, tisto, kar se da videti z očmi mora tudi biti v redu). Deteljica, pri tebi se to ne obnese, ker imaš drugačne zahteve, potrebuješ vrhunskega psa za delat, jaz pa rabim samo psa, s katerim se dobro ujameva, drugo ni tako pomembno. Nasvet vzreditelja je sicer neprecenljiv, vendar zanesljivo ne bom vzela psa ki mi ga priporoča, če se s tem psom ne ujamem.

Saj jaz tudi rabim predvsem psa a katerim se ujamem, oz me nekako fascinira in se vrine pod kožo. Samo nisem sposobna ugotovt pri starosti , ko vzamemo mladča, kateri bo to ???. Mladiči niso ravno moja močna točka. ::)
Imam enega vrhunskega psa po rezultatih s katerim se nikoli nisem ujela, vedno mi je šel po malem na živce in nikoli me ni veselilo z njim trenirat. Amak ta je pač pri meni ostal po spletu okoliščin nimam pa želje, da bi se to še kdaj ponovilo.
Če bi mi bil predlagani pes nesimpatičen, ga najbrž ne bi vzela. Ampak zaenkrat sem najbolj sfalila v primeru, ko vzreditelj ni vedel svetovat in sem morala sama izbirat.
Jaz bi najraje, da mi vzreditelj svetuje ne samo psa , amapk kombinacijo oz leglo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andi

  • *
    • Prispevkov: 258
    • Točke: 1
Odgovori #31 : 01 Marec 2006, 09:16:33
Prvega psa sem totalno sfalila, ker sem šla na načelo, tisti ki pride k tebi je tvoj, kljub temu, da je teroriziral leglo, bil vedno prvi in najbolj vsiljiv.
No, tak je še sedaj.

Psička pa me bolj ni marala, kot marala. Nikoli ni prišla sama do mene, vedno je nekje v kotu sedela (pa niti ne zaradi strahu), ko sem jo prijela v roke me je takooo grdo gledala he he. Nikoli ne bom pozabila dne, ko sem jo vzela domov in med vožnjo jo je mama držala v naročju, psica pa je delala take grde face, da sem bila prav skeptična. Pa da ne bo pomote, leglo sem "miljonkrat" obiskala in me je poznala. Med obiskom sem jo vedno dvignila k glavi in ji dala lupčka na noska in sem bila zadnjič prav presenečena, ko je po dveh letih točno vedela kaj bom naredila, ko sem jo dvignila. Tokrat sem dobila vsaj lupčka nazaj :P
Pri zadnjem obisku sem vzrediteljici rekla, da me psica ne mara in mogoče mi pač hoče povedati, da nisem prava zanjo, pa se je smejala in rekla naj ne govorim neumnosti. No izkazalo se je, da ne bi mogla imeti bolj prav :)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #32 : 01 Marec 2006, 09:33:43
Prvega psa sem totalno sfalila, ker sem šla na načelo, tisti ki pride k tebi je tvoj, kljub temu, da je teroriziral leglo, bil vedno prvi in najbolj vsiljiv.
No, tak je še sedaj.

Psička pa me bolj ni marala, kot marala. Nikoli ni prišla sama do mene, vedno je nekje v kotu sedela (pa niti ne zaradi strahu), ko sem jo prijela v roke me je takooo grdo gledala he he. Nikoli ne bom pozabila dne, ko sem jo vzela domov in med vožnjo jo je mama držala v naročju, psica pa je delala take grde face, da sem bila prav skeptična. Pa da ne bo pomote, leglo sem "miljonkrat" obiskala in me je poznala. Med obiskom sem jo vedno dvignila k glavi in ji dala lupčka na noska in sem bila zadnjič prav presenečena, ko je po dveh letih točno vedela kaj bom naredila, ko sem jo dvignila. Tokrat sem dobila vsaj lupčka nazaj :P
Pri zadnjem obisku sem vzrediteljici rekla, da me psica ne mara in mogoče mi pač hoče povedati, da nisem prava zanjo, pa se je smejala in rekla naj ne govorim neumnosti. No izkazalo se je, da ne bi mogla imeti bolj prav :)


En velik vzreditelj delovnih borderjev je rekel glede izbire psa po sistemu kateri prvi do tebe takole:
"Pravijo, da je naboljši pes , ki pride takoj h kupcu. No meni se nasprotno  zdi, da je  psiček , ki se drži bolj rezervirano edini dovolj inteligneten, da je opazil , da sem tujec "  ;D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #33 : 01 Marec 2006, 13:59:00
Sirtaki: nič ne vem, zato pa pravim, da gre za intuicijo. Vendar se dozdaj nisem zmotila, žal tudi ne takrat, kadar sem delala v nasprotju z "občutkom".

Citiraj
"Pravijo, da je naboljši pes , ki pride takoj h kupcu. No meni se nasprotno  zdi, da je  psiček , ki se drži bolj rezervirano edini dovolj inteligneten, da je opazil , da sem tujec "

Odvisno od starosti. Mladi samojedi niso pretirano zaupljivi do tujcev, vendar načeloma vsi lezejo k vsakemu, ki se jim približa, mu odvezujejo šnirce in podobne zadeve - nekje do 7 tedna največ. Potem pa konec. Začnejo ločevati ljudi. Eni so jim všeč takoj, pri drugih je pa potrebno kar nekaj časa da vzpostavijo kontakt. S tem ni nič narobe. Problem pa nastane, če mladič nekega človeka popolnoma odklanja. Pri goldnih tega nisem nikoli doživela, pri samojedih pa, in to ne tako redko.




urskasostar

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #34 : 22 Marec 2006, 19:27:23
Torej, kot boste verjetno opazili sem nova na forumu. Zdaj sem že kar precej prebrala in sem se ustavila na tej temi. Torej...jaz si kupujem Shih Tzuja in problem je naslednji. Vedno ko grem gledat maldičke (čeprav psička mislim kupiti šele avgusta) je zgodba enaka. Vsi se takoj, ko stopim v njihovo bližino, nagužvajo okoli mene in me dobesedno okupirajo. Torej pri meni ne velja naj izberem prvega (nimam denarja za vse:)) Zato mi bo verjetno pri izbiri mogel pomagati oz. o nakupu svetovati kar rejec... Kaj pa ostali priporočate?
Urška



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #35 : 23 Marec 2006, 12:06:13
 Lilit, pravilna izbira! He he he. 8) :D

No jaz pa nisem sploh izbirala in ko sem prišla na obisk sploh nisem imela namena vzeti psičke, ampak samo spoznati pasmo pa je pol naneslo, da je prišla k meni. Poti v življenju se hitro sproti spreminjajo.

Na začetku me še pogledat ni hotela. Zdaj pa ko je je pri meni že dobra dva meseca pa ugotavljam, da imava s psičko ogromno skupnih točk in lahko rečem tudi, da imava zelo podoben karakter in se super ujameva. K meni je prišla s sedmimi meseci in se prej kazala v zelo drugačni luči, kot se je potem izkazalo.   ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #36 : 24 Marec 2006, 12:36:25
Ko bo zadeva aktualna in bo leglo že na svetu in primerno za oglede, naj ti takrat, ko se boš odločala, rejec iz legla izloči samo tiste mladičke, ki pridejo zate v poštev. (glede na spol in glede n to, kateri so sploh še za oddat). Te potem nesite v drug prostor ali pa ven na travo, vzemi si čas in jih opazuj, zakotali kašno žogico in opazuj, kaj bo kakšen naredil, se poskusi poigrati z njimi s kašno cufo, v igri vsakega posebej obrni na hrbet in opatzuj kaj bo naredil, kako reagira ča ga dvigneš in kako, če nekaj zaropota ali narediš nepričakovan gib. Pa še kaj se lahko spomniš, potem pa izberi tistega, ki ti je glede na vedenje najbolj všeč. Seveda se moraš prej točno zmeniti kdaj boš prišla, da ne bodo mladički ravno lepo nažrti in utrujeni.

+1


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #37 : 29 Marec 2006, 14:12:45
Kako bi jaz izbrala psa iz legla? Ok, sama ga še nisem ampak ga verjetno kmalu (če je 2 leti kmalu :P ) bom.
Najprej bi seveda spremljala mladičke po slikicah in seveda tudi bi vprašala vzreditelja, kakšni so po karakterju. Nekajkrat bi jih obiskala pa to, pa preverila tudi, kdo je bolj boječ, kdo raje spi kot skače in bi na podlagi tega izbrala enega, pa čeprav je to težko. :)
No, približno tako :)

Lp,

Suns.

+1


sailila

  • *
    • Prispevkov: 88
    • Točke: 0
Odgovori #38 : 12 Januar 2007, 23:07:24
jaz pa moram priznati da smo vedno imeli kar pestro pri izbiri psa 8) spolnem se da ko smo kupili pred dobrimi 7leti landseerja je vse skupaj zgledalo takole:moj dedi pride enega dne domov in pove da je nasel "ful vlke pse" crnobele barve in da ga gre jutri kupit.jaz in moja teta sma bile ful skepticne ker ni vedel ne za katero pasmo gre niti kaj druga..,.no,pa smo res sli k vzrediteljici pogledat te "ful vlke pse" in ko smo prisli tja sta bila na izbiro se pes in psicka(poleg teh dveh pa je bilo tam se mamica in pa se 4 druge psicke)in takrat so nam cisto vsi psi(tako mladicka kot velike babe)posvecal isto veliko pozornosti.in ker je moj dedi hotel imeti psa smo se pac odlocili za psa in vzrediteljica nam je takrat rekla da je najsibkejsi bil v leglu in najman perspektiven ampak ko ga je spet videla po enem letu na pikniku je izjavila da ji je zal da ga je prodala.no za drugega psa smo se po odlocili nekako tako:spet moj dedi(kot vedno ;D)jaz in moj fant se peljemo proti mariborskem zavetiscu je bomo nasli kaj primernega za nas.in res tisti mozakar ki je bil tam nam je pokazal mladice mesance med dobermanom in se necem(glede tega da so bili pri 3tednih odvzeti od matere in v kaksnem "zabojniku" so jih imeli niti ne bom zgubljala besed! >:(!)uglavno k nam je takoj pritekel edini samcek poleg 2psick in hotel v narocje in seveda moj dedi in fant takoj,kot prava poznavalca ;), da bomo tega vzeli in res smo ga.in ta mali psicek je vsak dan rasto in bil vedno bolj dominanten(NIKOLI AGRESIVEN!) in vedno ga je zanimalo vse razen ljudi tako da smo imeli v pasji soli kar nekaj problemov z njim ampak sedaj pri enem letu in pol se je stanje nekako umirilo in se je pocasi navezal(ce se lahko tako izrazim) na mojega dedija.sama se sedaj ko sma se z fantom preselila na svoje odlocam za nakup civave in sem se odlocila da bom vzrediteljici povedala svoje zelje glede novega druzinskega clana in se potem skupaj z njo odlocila za najprimernejsega mladica ;)



mantera

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 6
Odgovori #39 : 04 Avgust 2007, 21:23:10
Sama imam pa tale izkušnje pri mojih kužkih. Mojega malinkota mi je vzrediteljica Nuško Sergo prepustila, da si ga sama izberem. Ko sem jih opazovala trikrat v leglu, sem se zaljubila v simpatičnega svetlega malinkota. A ko sem ga želela tisti dan prevzeti, mu je dan prej njena dobermanka, ki je tudi takrat imela leglo v sosednem boksu strla lobanjo in je bilo mojih sanj konec. OK, sem izbirala drugega. Takoj mi je padel v oči najbolj dominanten samec. Takoj je bil pri meni, potem je na drugo stran dala malo hrane in so mladiči zdirkali tja, on se je še kar crkljal pri meni. Ko je pa skapiral, kaj se dogaja na drugem koncu, je po vseh priplezal do hrane. Povedala sem ji, da želim delovnega psa za IPO tekme in mi je rekla, da je ta precej dominanten in mi ga da, če me prej vidi, kako je z mojo avtoriteto. Dala mi je njegovo mamo, me poslala da ji pokažem nekaj vaj poslušnosti in ko me je videla, je rekla, da mi ga da. In sem bila strašno zadovoljna. Sicer je bil res precej dominanten samec, vsake toliko sva si morala razjasniti, kdo je šef, sicer pa je bil res moj kuža, ki ga še sedaj neizmerno pogrešam.

Potem sem se odločila za MTje. Izbrala vzrediteljico, ki ima napisano, da imajo njeni psi same šampionate in ker sem iskala vzrejno psico za razstave, se mi je to zdela dobra referenca. Prosila sem jo, če mi da tudi tako, ki bo primerna za agiliti. Pa me je vprašala, kakšne lastnosti mora imeti. Sem ji napisala in nekaj tednov kasneje sem prišla po mojo Bony. Ko mi jo je dala v roke, je tako zacvilila, kot bi jo klala. Sem šla čisto povožena z njo domov in se tolažila, da ima pač šibkejši karakter. Jok, Bony se je vsega bala in šele malinko Rex je bil njena druga polovica samozavesti. Ogromno sem se ukvarjala z njeno socializacijo, a velike korake naprej je naredila šele po smrti Rexa, ko je pol leta žalovala in bila čisto povožena, potem pa se je začela osamosvajati in se postavljati na lastne noge.

In kako sama oddajam mladičke bodočim vzrediteljem. Preden sem imela prvo leglo, sem obiskala 7 dobrih vzrediteljev, pri tolikih iz tujine pa sem se po netu zanimala, kako razvrščajo mladičke, kako jih izbirajo, kako se vidi razstavni, kako delovni potencial, kako se pravilno socializira mladičke in kateremu človeku bo kateri mladiček najbolj ustrezal. In tako sem zbrala vrsto izkušenj, še več pa literature, testov in nekateri so mi tudi stali ob strani ter mi konkretno svetovali, ko sem imela prvo leglo, mi pomagali, ko sem delala prva opazovanja in teste z mladički, se učila pravilne socializacije. Letos smo imeli tretje leglo in moram priznati, da se vsako leto ogromno naučim ter še izboljšam delo z  mladički. Ko izberem najbolj perspektivne lastnike, glede na lastnosti in značaj psa sama razporedim, komu bi kateri mladiček najbolje ustrezal. In ko pridejo na obisk, jim svoj predlog povem. Vsakemu povem, kako je pes reagiral med socializacijo, kaj so pokazali testi značaja, kakšen potencial vidim v njem, kakšne težave predvidevam itd. Predlagam, ne določim. Najprej v leglu izberem najbolj perspektivne za razstave in vzrejo, potem tiste, ki kažejo talent za pasje športe, predvsem agiliti. Potem pregledam želje bodočih lastnikov, ki so jih napisali pri rezervaciji mladičkov in jih razporedim. Seveda so to predlogi, kocka pade ob ogledu mladičkov tik pred odhodom. Takrat, pred tetoviranjem si lahko izberejo še rodovniško ime. In ko pride dan odhoda, vsak vzame svojega mladička in to je to. Sama imam načelo, da vzreditelj daleč najbolje pozna mladičke, saj z njimi vsak dan preživlja dosti časa. Npr. sama sem od 5 tedna dalje z vsakim mladičkom dvakrat dnevno preživela pol ure in ga poskušala takrat čim bolje spoznati, videti, če se česa boji (ponavadi prometa, morda kakšne živali, otrok, kakšnega glasnega zvoka, poka, vsak drugi dan sem vsakega peljala z avtom, da sem jih učila mirno ležati med vožnjo, da ne rečem, da je navajanje na čistočo že v leglu. Skratka, ko smo bili z bodočimi lastniki pred izbiro, sem jim sama mladička predlagala in povedala, zakaj se mi zdi ravno tisti mladiček zanje najbolj primeren. Če so spraševali še o kakšnem drugem, sem mu povedala še zanj. A skoraj vsi so se odločili za predlaganega mladička in so po njihovih besedah z izbiro tudi zadovoljni.

Je pa res, najprej se moraš prepričati, da gre res za dobrega vzreditelja, da zelo dobro pozna pasmo, da ve, kako se z mladički dela, da pozna vsaj osnovno socializacijo in igre že v leglu, pa seveda kakšen test, s katerim lažje oceni značaj mladička ali njegove morebitne strahove in nanje opozori lastnike. Če pa vsega tega vzreditelj ne ve, npr., da je šele začel z vzrejo, se pa splača tudi bodočim lastnikom malo presrfati net in morda s seboj pripeljati kakšnega izkušenega vzreditelja, da mu le ta pomaga pri izbiri.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #40 : 15 Oktober 2007, 10:39:08
Naj še jaz povem, kako sem prvič in kako drugič izbrala psa iz legla.
Ko sem izbirala psa (Snoopy-a), sva šla z očijem pogledat leglo, malo sem jih opazovala potem pa počepnila k njim in čakala kdo se bo prvi opogumil in tisti je šel z mano domov  ;) Še zdaj pravim, da je Snoopy popoln pes  :P
Zdaj ko sem šla po Dino sem že vedela, da naj bi šla parkrat pogledat leglo, samo odločitev o nakupu še enega psa je padla tako iz nenada, da na žalost ni bilo časa za to. Ko sem kontaktirala vzreditelja je povedal, da lako pridem po psičko že kar takoj, dokler so v leglu vse tri psičke-da bom imela izbiro. In sva šla  ;D Zelo dolgo sem jih opazovala in se nisem in nisem mogla odločiti. Zgledalo pa je nekako takole, prva psička je spala in jo moj obisk sploh ni zanimal, druga je bila nekoliko boječa in manjša od sestric, tretja pa je bila zelo pogumna in je takoj prišla k meni, čeprav se ni dala veliko motiti. Prišla je k meni me povohala, polizala in spet odšla malo naokrog, vmes se je malo poigrala in ponagajala bratcu, spet prišla k meni...z vzrediteljem sva se pogovarjala o tem kakšne namene imam s psičko in potem mi je tudi on predlagal, da bo moja izbira kar prava  :) tako da imam zdaj doma lepo in zelo pametno psičko, ki je najprej previdna in malo nalaja vsakogar, ki ga ne pozna, potem ko vidi, da je vse ok pa prijazna in crkljiva :)

...sledi svojim sanjam


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #41 : 15 Oktober 2007, 14:21:24
kaj pa ko ni možnosti prej iti samo na obisk? recimo, ko je psarna kar precej oddaljena in je v drugi državi?

verjetno je najbolje, da prepustimo izbiro vzreditelju?--seveda najprej opišemo svoj način življenja, za kaj nameravamo imeti psa (agility, samo za na kavč itd.) in kakšnega psa bi si želeli (energičnega, radovednega, malo manj radovednega, lenega...) ?


Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #42 : 18 Oktober 2007, 12:44:48
Ja če imaš to srečo (ali pa ne, jaz niti ne vem če bi kaj dosti izbirala, tudi če bi imela to možnost), da lahko izbiraš!
V mojem primeru, ko sem odšla po prvega psa je bil še edini samček, ki je ostal, tako da izbira je odpadla (sem pa dobila krasnega psa). Pri drugem leglu pa je bil edini samček, tako da izbira zopet ni bila možna (pes je sicer mamlo bolj plašen, ampak še vedno zelo ubogljiv in navezan na vse v stanovanju). Tako da mislim, da je v končni fazi najbolj pomembna vzgoja doma, pa ni važno kakšen je pes v leglu!
To je pa seveda samo moje mnenje!

Lp, sonja


*sara*

  • *
    • Prispevkov: 1.916
    • Točke: 7
Odgovori #43 : 18 Oktober 2007, 14:02:29
MI pa smo imeli kar veliko izbiro. V leglu je bilo kar 11 belih kepic, 6 jih je bilo še prostih. Tako nem jih je vzreditelj tistih 6 dal v poseben box, kjer smo jih malo opazovali in nakoncu enega izbrali. Spol takrat ni bil pomemben, saj mi ni bilo tako važno, ali je samček ali samička.
Izbrali smo največjega mladička, ki je bil niti ne najbolj razigran, je bil pa (vsaj zame) nekaj posebnega. Potem ko smo ga izbrali, nam ga je vzreditelj dal da smo se še sami malo bolj spoznali z njo (ja , takrat smo ugotovili da je ta medvedek psička   :D) potem nam jo je malo s strokovnega stališča opisal, povedal da je ubistvu neke vrste tiha voda, saj se najprej drži malo v ozadju, potem ko je z drugimi pa je kar "lidrka" in precej egoistična, pa tudi brihtna in hitro ugotovi kaj je treba nardit da bo imela od stvari največ koristi (seveda zase) . Ampak kaj čmo, nam je bla prav taka kot je  iun smo jo čez 14 dni že imeli doma   :D  :D

...Hey babe, take a walk on the wild side...
...http://goldenhandling.webs.com...


kajcyka

  • *
    • Prispevkov: 3.091
    • Točke: 4
  • BOC Bebi and Amy
Odgovori #44 : 18 Oktober 2007, 14:03:14
Jest sme šla parkat na obiskt preden sem moj odpeljala domov...Sicer sem se določila sama, ampak se vseeno prosila vzrediteljico, da mi pove, ker bi bila bolj meni ustrezna...Nak oncu se se odločila, da bom jo poslušala in sem se odločila za tisto psičko, ki je ona rekla,da bi bila bolj zame( ji je mami že na drugam obisku rekla, da bi raje malo bolj umirjenega, če slučajno na njej pristane) Sem zelo vesela da em se odločila za izbiro, ki jo je ona izbrala, ker je Bebi super! Najboljša beyba  ::)  ;)

Leiah mislim, da je tudi pomembno kakpen je pes že v leglu oz. da vidiš kakšpen karakter ima, da vidiš, če ti bo ustrezal...je pa seveda tudi zelo zelo pomembna domača vzgoja  ::)


Leiah

  • *
    • Prispevkov: 59
    • Točke: 2
Odgovori #45 : 19 Oktober 2007, 14:56:38
Seveda je pomembno kakšen je pes že v leglu, samo pri manjših pasmah, kjer je mladičev ponavadi zelo malo, se zelo težko zanašaš na karakter, ker pač vzameš tisto kar je na voljo (če seveda želiš psa takoj in nimaš namena čakati še kako leto na leglo iste pasme). Pri velikih bolj številčnejših leglih bi pa verjetno tudi sama izbirala.

Lp, sonja


Tixy

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #46 : 07 Januar 2008, 18:09:18
Jz tudi mislim, da je pomembno kakšen je pes v leglu, kako se obnaša do drugih itd. Ravno zaj kupujem psa in imam srečo, da imam dobro vzrediteljico. Pri psičkovih 3 tednih sem šla tje. To je bilo včeraj :D So še pravi mladički se komaj postavijo na noge in so le v kotitvenem zboju. Pa sem sedela tam in jih gledala...Potem so se zbudili. Vzela sem enega (tistega ki ga bom najbrž kupila) v roke in ga božala. Privil se je k meni in me poskušal grizti. Je še brez zobkov, tako da to ni pomembno. Zgledalo je, da je poleg mame, glavni v leglu. Takoj se mi je prikupil. Najbrž ga bomo kupili. Zdaj ko ravno kupujem psa, sem vam pač opisala mojo izkušnjo... Seveda pa je veliko ovisno od vzgoje.



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #47 : 07 Januar 2008, 18:35:14
Mam enako mnenje kot Tixy. Da je pomembno kakšen je pes v leglu. Če ti npr.želiš bolj poskočnega in bolj takega dominantnega psa, potem moraš gledati kako se ta obnaša pri vzrediteljici in do bratcec in sestric. Če je bolj miren in plašen, potem ravno ne boš vzel tistega, ki je ravno nasprotje tebe ;) Gledati moraš tudi svoj značaj in poskusiš tvoj in psičkov značaj približati :)

Tixy, hehe tudi jaz ravno kupujem psa in imam tudi sreču, da je dobra vzrediteljica. ;)

lp



Alya

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.343
    • Točke: 26
Odgovori #48 : 07 Januar 2008, 18:40:41
Pomembno je tudi da te vzreditelj povpraša po tvojem značaju, načinu življenja in ti po teh "kriterijih" sam priporoča katerega mladička vzeti. Moraš vedeti za kaj bi rad imel psa. Če hočeš npr. psa za agility, izbereš najbolj aktivnega psa v leglu. Če hočeš bolj mirnega, družinskega psa pač bolj mirnega mladička.
Drugače se strinjam z Tixy in *star*.



Tixy

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #49 : 24 Januar 2008, 14:23:18
Ja..in kakšnega boš kupila *star*? Katere pasme?  No, to je malo iz teme. =D
V soboto gremo spet k vzrediteljici, pa bom povedala kakšni bodo..
Drugače pa se strinjam s *star* in Alyo.
LP



*star*

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 0
  • Joy of my life ;*
Odgovori #50 : 24 Januar 2008, 15:43:40
Ja..in kakšnega boš kupila *star*? Katere pasme? 

Sem ti poslala na ZS, da ne bomo smetili teme ;)

lp



Sanja

  • *
    • Prispevkov: 423
    • Točke: 2
  • Irish rocks!
Odgovori #51 : 27 Januar 2008, 01:41:30
Jaz imam pa tak krompir, da sem si izbrala psa, ki je deloval najbolj smešno - vsi mladiči so se igrali, on je pa sedel in deloval, kot da filozofira ...  ;D Potem, ko je pogruntal, da se strinja z grškimi misleci se je šel pa še on malo igrat.  ;D

Ta njegova razmišljujoča faca je bila kriva, da sem se v sekundi odločila zanj. Ni mi žal, ma nekaj napak, najbolj se mi pa dopade, ker se mi je totalno prilagodil - včasih se mi zdi, da sva kar istega karakterja.
Še posebno se mi dopade, ker rad zjutraj poleži. Dokler spim jaz bo z veseljem še on!

Mislim, da če nimaš možnosti pogledati celotnega legla v živo in tako izbrati mladiča, je najbolje, da ti ga predlaga oz. izbere vzreditelj - samo tukaj bi jaz poskušala najti res dobrega in zaupanja vrednega vzreditelja, ki ti ne bi podturil kar enega psa, ampak bi ti dal psa, ki bi ustrezal tako tebi kot ti njemu.


Tixy

  • *
    • Prispevkov: 65
    • Točke: 0
Odgovori #52 : 27 Januar 2008, 15:51:52
Hei.
Jaz sem pa očitno imela napačno predstavo.. Za Diamonda, deloval je najbolj močen, avtoriteten, dominanten..pa smo se vseeno zalubli vanga. Zdaj pa so ostali postali odločnejši, močnejši in bolj taki.. =)
Prvi obisk-dominanten
Drugi obisk (včeraj)-miren, cartljiv..
No zmotila sem se, pa je še vedno super pes!



Anemari

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 28 Januar 2009, 18:16:55
Kako izbrati ime za rodovniškega psa, oziroma če je vsako leto na drugo črko na katero je letos. Hvala!



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #54 : 28 Januar 2009, 18:21:57
Uradno ime rodovniškemu psu da vzreditelj, ti ga lahko kličeš, kot želiš.

Črka ni več vnaprej določena. Predpisano je samo, da morajo imeti vsi mladiči iz legla ime na isto črko.



Infinity

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 31 Januar 2009, 00:46:08
Kako izbrati psa? Udariš v škatlo in tisti ki se skrijejo v kot, odpadejo, tisti ki postavi na tacke in gleda tisti je je pravi  8)



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #56 : 31 Januar 2009, 00:59:29
In če bi bila jaz vzreditelj, bi ti po hitrem postopku letel(a) čez prah in od mene ne bi dobil(a) mladiča, ker pri meni ne bo nihče po "škatli tolkel".



Infinity

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #57 : 31 Januar 2009, 17:20:15
Udariš samo da narediš hrup oz. vidiš kateri so plašni in kateri ne! ne pa dejansko udarati psa.



Infinity

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 31 Januar 2009, 17:35:46
Kaj je narobe če udariš po škatli? Da je nekdo zaščitniško do psa je razumljivo, ampak do škatle??? To presega že vse meje. Moj kolega dela v psihiatrični bolnišnici v Begunjah, ga bom vprašal če si primerna kandidatkinja oz. če imajo še kaj prostih postelj



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #59 : 31 Januar 2009, 17:36:41
Infinity, malo se pomiri ::)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"