Kako izbrati psa iz legla?

ursa · 47461

**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #60 : 31 Januar 2009, 17:49:31
Meni je pa bilo popolnoma vseeno katerega mladička bom dobila.
Grom je bil pravzaprav najbolj zase in niti ni kazal prevelikega zanimanja- po nekem času je sicer prišel in pogledal kaj se dogaja sicer pa se je držal bolj zase in maltretiral ostale mladičke  :)
Tudi, ko sem ga prišla iskat, me je sicer prišel povohat, potem pa opa-cupa naprej raziskovat  >:D
Ampak mi je bil pa najlepši in mi je še vedno- pa tudi njegov karakter presega vsa moja pričakovanja  ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #61 : 31 Januar 2009, 19:05:24
Najprej je treba vedet za kaj sploh bomo imeli psa in kakšen karekter smo mi, na to pa ni tako težko ;)
Če imamo psa "samo" za spremjevalca tudi malo občutljivejši mladič ni nič kaj posebnega, se temu pač prilagodimo. Saj se da z malo truda to zelo elegantno preseči. Če se pa vzame za kako delo pa je treba vedet ali se pes boji recimo močnih zvokov ali česa drugega in če tega vzreditelj ne ve je treba mladička tudi malo potipat v to smer. Seveda starosti primerno...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #62 : 31 Januar 2009, 19:10:20
Infinity, zaradi mene lahko po škatlah tolčeš kolikor hočeš. Do njih nisem prav nič zaščitniška. Noben "strokovnjak" tvojega kova pa nima kaj zganjat tako "znanstven" hrup pri mladičih. To znanost nesi kam drugam. Pa posteljo v umobolnici si tudi prihrani. Mogoče jo boš še kdaj potreboval.

Andreja, se strinjam s tabo, toda vzreditelj bi moral zelo dobro vedeti kako in kaj, če ne ve, ne kupujete mladiča pri pravi osebi. Prva referenca je vzreditelj in kakršnokoli "testiranje" se izvaja z njegovim dovoljenjem in nadzorovano, ne pa da se "po škatlah tolče", kot je napisal Infinity.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #63 : 31 Januar 2009, 19:49:24
Absolutno!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


dule

  • *
    • Prispevkov: 249
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 02 Februar 2009, 07:33:59
Jaz prisegam na čisto drugo metodo. Prvo in najpomembnejše se mi zdi, da pride do ujemanja - ne vem kako bi rekel. Kemija. Če se z našo psičko ne bi ujel, jo zanesljivo ne bi pripeljali domov. Pred nami so dolga leta skupnega življenja in če se ne ujamemo......ne vem kako bi to izgledalo.
No ja, saj ne rečem značaj pa karakter - vse to je v bistvu že zajeto. Dva neprimerna karakterja se pač ne prenašata in ni možnosti, da pride do ujemanja že na prvem srečanju. Z Deli je bilo tako, da se mi je v naročju popolnoma umirila, malo podrmala in se vsakih nekaj minut povzpela, me polizala po obrazu, pogrizljala roko, pa spet nazaj lenarit. Že v prvih trenutkih, ko sva se videla sva bila oba čisto sproščena. Za mene je to to.



Melody

  • Gost
Odgovori #65 : 02 Februar 2009, 10:12:46
Mene pa samo neki zanima.
Ko sem prišla gledat psičke sem vzela mojo v naročje in me je sama od sebe začela lizat.... in pa sedaj ko je stara že skoraj 7tednov je prišla do moje roke. Ali  to pomeni, da naj njo vzamem?
A ja pa še nekaj do čim druge dva nista tako mirna v mojem naročju in me nista lizala tako kot ona...



_Dakota_

  • *
    • Prispevkov: 536
    • Točke: -1
  • - Če ne tvegaš,ni vredno živeti! -
Odgovori #66 : 08 Februar 2009, 15:27:36
jst sem tudi svoji izbiro zaupala vzreditelju - in mi nikakor ni žal. povedala sem kaj želim, in jo predvsem pes, ki ne bo niti izrazito dominanten ,niti pretirano plašen. z njegovo izbiro sem več kot zadovoljna: imam maltežanko, ki se ne boji ničesar, ne laja iz strahu na vsako stvar ki se premakne, niti na butaste lajajoče cucke,  samozavestna, ljubeča, tudi drugih psov se ne boji, pa vendar scrkljana do amena.

za to sem se odločila predvsem, ker je vzreditelj zeeelooo dallleeeeeč. mi smo na primorskem ,vzreditelj pa na madžarsko-slovaški meji, in ni nilo variante, da bi hodila par krat gledat mladičke


casper

  • *
    • Prispevkov: 1.130
    • Točke: 0
  • Moj mali črni pesjanar
Odgovori #67 : 10 Februar 2009, 12:28:57
Tudi jaz sem zaupala vzrediteljici. Mladičke sem šla 3x pogledat in veliko sva se pogovarjali, preden sem prišla četrtič in si ga odnesla domov. Popolnoma ustreza mojemu karakterju in načinu življenja. Je bila pa tudi že kemija med nama od vsega začetka. Kot bi mali vedel, da bo enkrat res moj.  ;)

"Na tisoče generacij psov nekoč in zdaj je prepričanih, da bodo nekega dne - če bodo le dovolj pozorno poslušali - obvladali človeško govorico. " Maya V. Patel, roj. 1943


Me-Anja

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 28 Februar 2009, 13:20:36
Jaz mogoče dobim psa pa mislim da ko bom šla k vzreditelju oz.lastniku mladičkov bom malo upoštevala njegov/njen nasvet če se mi bo zdel vzreditelj pač poznavalec sicer npr. da bi prišla in rekla "kateri je zame?"tega ne bi naredila bi že gledala zunanjost saj se tudi strinjam da najbrž ti ni fino če imaš psa ki ti je grd(čeprav bi bilo to težko pri meni ker so mi skoraj vsi psi lepi :))ampak seveda je treba gledati tudi karakter,s katerim psom se najboljh ujameta...
LP, Anja :-*



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 19 Februar 2010, 08:56:42
Že res da je dobro da greš vsak dan k njemu in to sam če si nevemkako proč ne moreš ravno vsak dan.Pa potem se mladič težje naveže nate?



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 19 Februar 2010, 16:12:01
...bom malo upoštevala njegov/njen nasvet če se mi bo zdel vzreditelj pač poznavalec...

Hja, če ni poznavalec, potem tudi ne more biti kaj prida vzreditelj  :-\


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #71 : 04 Februar 2011, 18:01:47
obrni izbranega psička na hrbet in ga pobožaj. če se ne bo upiral potem pomeni da bo lažje učljiv in crtljiv. če se bo upiral in grizel pomeni, da bo ko bo zrasel poskušal biti dominanten do lastnika in ga bo težje učiti.
(to bolj velja za psičke iz zavetišč)



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 04 Februar 2011, 18:04:15
Kaj točno naj bi tu veljalo za pse iz zavetišč?


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #73 : 04 Februar 2011, 18:12:45
s psički so nekoč slabo ravnali in lahko da bodo pridobljeni strah obdržlali. to s hrbtom naj bi bolj veljalo za psičke iz zavetišč.



Blue_Star

  • Gost
Odgovori #74 : 04 Februar 2011, 18:14:24
ne za VSE pse. ponavadi se to delali s psički, ki majo pod štiri mesece.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 04 Februar 2011, 18:17:29
s psički so nekoč slabo ravnali in lahko da bodo pridobljeni strah obdržlali. to s hrbtom naj bi bolj veljalo za psičke iz zavetišč.

Kaj točno bi torej ugotovila pri prestrašenem psu oz. pri psu s slabimi izkušnjami?
To, da se boji, da ga je groza?
Kaj ima to veze z ocenjevanjem dominance?


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #76 : 04 Februar 2011, 18:20:49
psa bi težje učili. če tak pes pride v roke neizkušenemu lastniku, lahko postane dominanten in napadalen. psiček se mora z lastnikom "ujemati". zato pa pride do napadov na ljudi in druge živali.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 04 Februar 2011, 18:26:18
A tako...


Blue_Star

  • Gost
Odgovori #78 : 04 Februar 2011, 19:07:41
jap.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 04 Februar 2011, 19:13:28
Bom naslednjič pozorna  ::)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #80 : 07 Februar 2011, 16:50:01
Psa iz zavetišča bi težje učil, če je j$%#veter, po domače rečeno. če ga ne zanima igrača(cufa, žoga, storž, povodec...) niti hrana in bi samo vohal po tleh, brigalo bi ga kdo je na drugem koncu štrika. ;D Po mojem mnenju. Pa š tukaj se s trudom in izvirnostjo da prebiti led.

Rolanje odraslih psov na hrbet-odsvetujem, močno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #81 : 07 Februar 2011, 17:41:29
 Jaz odsvetujem tudi rolanje na hrbet mladiča, razeč, če ga hočeš prestrašit. V bistvu ima mladič vsekakor pravico, da se upira. Tudi jaz bi se. Druga opcija je, da otrpne ... od strahu, seveda. To pa ničemer ne služi pri izbiranju mladiča.



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #82 : 07 Februar 2011, 18:52:24
Zakaj pa bi se ob zarolanju na hrbet mladič prestrašil oz. celo otrpnil od strahu?  ???



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #83 : 07 Februar 2011, 18:54:13
Mi testiramo - ampak to naredi testor ob prisotnosti vzreditelja, ki ve za kaj gre, nikakor ne bodoči lastniki ali kdorkoli.
Eden od poskusov ( 10 jih je) je tudi zgoraj opisan - pri tem gre za testiranje delovnih pasem - pri tem gre za ugotovitev dominance ali submisivnosti v stresni situaciji -za pričakovano  reakcijo pri kasnejši starosti in ob tem za pričakovan odziv pri delu.
Jaz dobivam v kasnejših letih čimveč povratnih informacij.

Sama imam zdaj test posebno prilagojen za mojo pasmo in preizkušen  v dolgih letih.

Mladič se ne prestraši, če je test pravilno narejen - odreagira pač glede na karakter, kar se oceni od 1-5 in pove marsikaj.



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 07 Februar 2011, 19:21:12
Mi testiramo - ampak to naredi testor ob prisotnosti vzreditelja, ki ve za kaj gre, nikakor ne bodoči lastniki ali kdorkoli.
Eden od poskusov ( 10 jih je) je tudi zgoraj opisan - pri tem gre za testiranje delovnih pasem - pri tem gre za ugotovitev dominance ali submisivnosti v stresni situaciji -za pričakovano  reakcijo pri kasnejši starosti in ob tem za pričakovan odziv pri delu.
Jaz dobivam v kasnejših letih čimveč povratnih informacij.

Sama imam zdaj test posebno prilagojen za mojo pasmo in preizkušen  v dolgih letih.

Mladič se ne prestraši, če je test pravilno narejen - odreagira pač glede na karakter, kar se oceni od 1-5 in pove marsikaj.



To mi je pa zelo zanimivo. In kako se npr. pokažejo razlike? Kaj kateri naredi?...


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #85 : 07 Februar 2011, 19:29:48
Mladič se ne prestraši, če je test pravilno narejen - odreagira pač glede na karakter, kar se oceni od 1-5 in pove marsikaj.




Tako je. Velika večina samozvanih ljudskih "strokovnjakov" pa tega ne zna.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #86 : 07 Februar 2011, 19:35:52
kadar izbiram mladiča za sebe, ga vedno (med igro) obrnem na hrbet. Bolj ko se upira in bolj ko se razjezi zaradi te žalitve, bolj mi je všeč. Kdor želi mirnega in podredljivega psa, bo pa vzel takega, ki se mirno in brez strahu pusti obrniti na hrbet. Mladiča, ki otrpne od strahu, če se ga obrne okrog se pa načeloma ne jemlje (razen če ti je vseeno in znaš delati s takimi psi)
Nima pa to prav nobene zveze z zavetiškimi psi - dela se izključno z mladiči, za starejše obstajajo drugačni testi.


kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #87 : 07 Februar 2011, 19:38:56
kadar izbiram mladiča za sebe, ga vedno (med igro) obrnem na hrbet. Bolj ko se upira in bolj ko se razjezi zaradi te žalitve, bolj mi je všeč.

Ključen podatek - med igro! ;) In prav nič ne dvomim, da ti to narediš pravilno.

In ja, tudi jaz bi vzela tistega, ki bi se repenčil.  >:D




Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 07 Februar 2011, 19:46:57
Jaz bi pa rada stabilnega psa, samozavestnega, ampak definitivno ne dominantnega in še manj čisto podredljivega / prestrašenega. Če recimo vzreditelj ne zna svetovat ali nima dovolj "prebranih", kako naj bi to ugotovila? Obračala jih seveda ne bi, ker ne znam. Nekaj sicer vidiš, ampak ponavadi nisi cele dneve tam in jih gledaš. Bi pa raje videla, da vzreditelj (če je res pravi) to loči, se mi zdi pomembno. Kot sem napisala, nekaj občutka in daru opazovanja imam, odnos v leglu se tudi vidi, ampak potem, ko je sam, je lahko tudi drugače...


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #89 : 07 Februar 2011, 20:00:32
Mladiče testiramo pri določeni starosti, ne prej, ne kasneje - v tujem okolju, brez mame, bartov, sester, ta, ki testira mora biti zanje tujec.
Še vsi so taki, kot so se pokazali na testu in ob tem bodoči lastnik lahko določene stvari z vzgojo korigira in dela več na določeni socializaciji.
Sama mladiče opazujem ves čas in začnem s stumulacijo pri 5 dnevu in potem tako naprej, kar se dela.

Test in moja opažanja so ključna pri izbiri kam kateri mladič - seveda gre za to, kaj bo bodoči lastnik s psom počel.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.