KNPV, Francoski Ring, Belgijski Ring, Mondioring

Urška · 23579

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Zanima me, koliko med vami pozna te pasje športe, skupaj pa sem jih uvrstila zato, ker vsebujejo podobne elemente. Kako gledate na te športe? Precej ljudi si je mondioring prvič ogledalo lani, ko je bilo pri nas svetovno prvenstvo belgijskih ovčarjev. Precej manj pa nas ve, da smo v Sloveniji organizirali tudi že svetovno prvenstvo v mondioringu (bi znala skar povedati kaj več).

V zadnjem času me ti športi precej zanimajo, v tem letu pa načrtujem tudi malo pohajkovanja po deželah, kjer so ti športi doma, zato se nameravam udeležiti tudi kakšne delavnice in morda celo poskusiti, kako se moja mrcina znajde pri delu na obleko.

Sprašujem pa se tudi, če se psi za te športe razlikujejo od psov za IPO in koliko se vzreja teh psov razlikuje od vzreje psov za IPO šport.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 27 Januar 2009, 14:35:43
Približno poznam Mondiorin. V bistvu samo to, da naj bi izgledalo kot klasična obramba, s tem, da so situacije bolj življenske.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 Januar 2009, 08:10:10
no izmed naštetih me nekako najbolj privlači mondioring, vendar razen spremljanja po netu in prebiranja člankov o njem ne vem prav dosti.
Mi je pa zadeva izredno privlačna ter tudi dosti atraktivna, da bi se jo morda tudi bolj resno lotil.

No predvsem me zanima če je pri nas kakšna šola oz. KD ki se  ukvarja z mondioringom, in bi si bilo zadevo možno ogledati ter seveda tudi kdaj narediti kaj bolj konkretnega v tej smeri.

l.p.
Rok



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #3 : 28 Januar 2009, 09:12:42


No predvsem me zanima če je pri nas kakšna šola oz. KD ki se  ukvarja z mondioringom, in bi si bilo zadevo možno ogledati ter seveda tudi kdaj narediti kaj bolj konkretnega v tej smeri.

l.p.
Rok

Zato ker se v društvih, ki so pod okriljem KZS šola športno kinologijo. Grizenje obleke pa ni več športna kinologija.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Princ

  • *
    • Prispevkov: 99
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 28 Januar 2009, 09:33:51
Hmm, mene osebno bolj kot te discipline zanima, ali je pri nas sploh kdo, ki ima opravljen npr. mondioring ???. in če ja, kdo. Sama poznam sicer dva tri , ki so pred leti poskušali, ampak ga niso opravili.
Lp, Mateja



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #5 : 28 Januar 2009, 09:37:48
Kakor vem je včasih obstajal Mondioring klub v slo. Cibyra minor. Stran jim ne dela več, tako da vprašanje če se s tem sploh še ukvarjajo. Vem pa da je poskušala Mefisto s svojimi neapeljskimi mastifi : http://www.neapeljskimastif.net/treningapi.htm

Lp, nina



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 28 Januar 2009, 10:16:18
Klub je prenehal delovati kmalu po izvedbi svetovnega prvenstva,
Dejstvo je, da za MR ne more biti kar vsak pes, predvsem pa ne vsak vodnik. Šolanje je še bojl zahtevno kot IPO, psi morajo biti popolnoma čisti v glavi, samozavestni in stabilni. Tudi konstrukcijsko vsak pes ni primeren za to šport.
Tako, da nekaj je "igranje" nekaj je pa resno delo. In MR definitvno ne prenese igranja.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #7 : 28 Januar 2009, 14:48:10
Klub je prenehal delovati kmalu po izvedbi svetovnega prvenstva,
Dejstvo je, da za MR ne more biti kar vsak pes, predvsem pa ne vsak vodnik. Šolanje je še bojl zahtevno kot IPO, psi morajo biti popolnoma čisti v glavi, samozavestni in stabilni. Tudi konstrukcijsko vsak pes ni primeren za to šport.
Tako, da nekaj je "igranje" nekaj je pa resno delo. In MR definitvno ne prenese igranja.

V bistvu mi je vzreditelj mojega bodočega psa, ki je čisto slučajno marker tako za IPO kot za ring razložil, da je šolanje morda kompleksnejše, da pa je pritisk na psa pri soočenju z markerjem po njegovi oceni pri IPO večji. Podobno razmišlja vzrediteljica dedka mojega bodočega psa in lastnik očeta (ki dela s tem psom IPO, z nekaterimi drugimi pa KNPV). Vsi se ukvarjajo z ringom ali KNPV-jem in IPO hkrati (ne nujno z istimi psi, vendar nekateri da). Vzrediteljica dedka poleg vsega šola pse za resnično delo. In vsi so mi povedali, da so zgoraj omenjeno športi, tako kot IPO, da so psihične zahteve primerljive (morda po področjih malce drugačne), da pa so to v vsakem pogledu športni psi, ki za to, da bi lahko delali v resničnem živjenju, potrebujejo še kar nekaj šolanja. Velika večina šolanja namreč temelji na plenskem nagonu, za pravo delo pa mora imeti pes več kot to. Čistost v glavi je relativna zadeva, za določene segmente je dobro, da je pes zelo odziven, kar je včasih povezano z rahlejšimi živčki. V okoljih, kjer imajo težave s primernimi površinami za sledenje pa zgoraj omenjeni športi pridobivajo na popularnosti.

Mislim pa, da bom več uspela izvedeti na svojem letošnjem pohajkovanju po deželah, kjer so ti športi enako ali celo bolje zastopani kot IPO.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 28 Januar 2009, 17:19:21
V bistvu mi je vzreditelj mojega bodočega psa, ki je čisto slučajno marker tako za IPO kot za ring razložil, da je šolanje morda kompleksnejše, da pa je pritisk na psa pri soočenju z markerjem po njegovi oceni pri IPO večji. Podobno razmišlja vzrediteljica dedka mojega bodočega psa in lastnik očeta (ki dela s tem psom IPO, z nekaterimi drugimi pa KNPV). Vsi se ukvarjajo z ringom ali KNPV-jem in IPO hkrati (ne nujno z istimi psi, vendar nekateri da). Vzrediteljica dedka poleg vsega šola pse za resnično delo. In vsi so mi povedali, da so zgoraj omenjeno športi, tako kot IPO, da so psihične zahteve primerljive (morda po področjih malce drugačne), da pa so to v vsakem pogledu športni psi, ki za to, da bi lahko delali v resničnem živjenju, potrebujejo še kar nekaj šolanja. Velika večina šolanja namreč temelji na plenskem nagonu, za pravo delo pa mora imeti pes več kot to. Čistost v glavi je relativna zadeva, za določene segmente je dobro, da je pes zelo odziven, kar je včasih povezano z rahlejšimi živčki. V okoljih, kjer imajo težave s primernimi površinami za sledenje pa zgoraj omenjeni športi pridobivajo na popularnosti.

Mislim pa, da bom več uspela izvedeti na svojem letošnjem pohajkovanju po deželah, kjer so ti športi enako ali celo bolje zastopani kot IPO.


Vprašanje je koliko so ti psi potem uspešni pri obeh, ker je razlika očitna. RAzen če je merilo za uspešnost biti na tekmah. Že sama toleranca pri poziciji poleg je za IPO nesprejemljiva. Tudi ugriz na obleki ni poln, ker jih večina ustavlja na nogi predel gležnja. Večino ugrizov je špic. Obramba z IPO nima skoraj nič skupnega.

Jaz samo upam, da še nekaj časa ne bo možno tega delat množično tudi pri nas, ker bi bilo ogromno potencialno res nevarnih psov.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 28 Januar 2009, 17:28:53
Te stvari so mi zanimive, poznam jih samo preko članov. Glede množičnosti...Bilo bi super, če bi se tudi pri nas razvilo, ampak s takimi vodniki, ki vedo kaj delajo in s psi, ki so primerni za to, tako telesno kot karakterno.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #12 : 28 Januar 2009, 21:08:55
Urška za kako pasmo pa gre?



roksti

  • *
    • Prispevkov: 130
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 29 Januar 2009, 09:01:08
Citiraj
Te stvari so mi zanimive, poznam jih samo preko članov. Glede množičnosti...Bilo bi super, če bi se tudi pri nas razvilo, ampak s takimi vodniki, ki vedo kaj delajo in s psi, ki so primerni za to, tako telesno kot karakterno.
Tudi sam podpiram vsako idejo ter pobudo, da se predstavi čimveč možnosti športnega ali ljubiteljskega delovanja v kinologiji.

Mislim da razmišlanja v to smer, kako bodo potem letali po Sloveniji nevzgojeni ter potencialno nevarni psi , niso razmišljanja v pravo smer.

Iste zadeve so se dogajale tudi pred leti, ko smo imeli še oblast enega vodje. Takrat je bilo malo morje športov v svetu ki so bili namenjeni rekreaciji, šprtnikom in tudi profesinalcem, vendar so bili v naši državi rezervirani samo za raznorazne uradne službe in so jih lahko trenirali le "izbrani" izgovor je bil isti - nevarnost neuravnovešenih ljudi.
Danes imamo npr. vsaj ducat borilnih športov v katerih vživajo otroci ter pridno trenirajo po klubih. Prav tako pa smo veseli ko iz raznih kontinentalnih, evropskih ali svetovnih prvenstev prinesejo odlične rezultate ter stojijo na najvišjih stopničkah. No in ti so bili še pred dvajetimi leti označeni kot neuravnovešeni in nevarni okolici.

Imamo tudi ostale športe ali rajši discipline ki so "potencionalno" nevarne okolici Ralli vozniki-naj bi bili divjaki, športniki v motokrosu naj bi bili totalni iztirjenci in naj bi uničevali gozdove in strašili lovce, strelci naj bi streljali okoli hiš ter na sosede.
No in vendar v vseh teh in še nešteto drugih "potencionalno nevarnih " disciplinah naši športniki dosegajo vrhunske svetovne rezultate, ter jih tujina pozna bolje kot jih poznamo sami.

V kolikor imamo dobre pogoje za prezentacijo, treninge ter usposobljene trenerje in inštruktorje se nam ni treba bati nekih "strahov" in anarhije. Za udejstvovanje v vsakem športu ali disciplini se tako ali tako naredi "naravna" selekcija in ostanejo le resni in zainteresirani ki postanejo s časom tudi pravi ambasadorji športa in države.

Je pa res da naša zakonodaja temelji na tem da morajo biti klubi, takšni ali drugačni povezani v zvezo registrirano v Sloveniji, kar pa je dostikrat velika ovira za klub ki deluje v mednarodnem interesu in je včlanjen v mednarodno zvezo, kajti druge države delujejo v osnovi  klubov in je zveza dostikrat v privatni lasti.

Mislim da je treba zainteresiranim omogočiti delovanje v vseh diciplinah, ne jim pa tega prepovedovati kar nasplošno. In le tako bomo morda čez nekaj let čestitali tudi našim v sedaj "tabu" disciplinah.

Urška-te podpiram pri tem da greš po svetu in prineseš kakšna nova znanja tudi v našo deželo, ter se priporočam, da nam potem tudi kakšno zadevo zaupaš. ;D

Iz lastnih izkušenj ti povem v kolikor ti je zadeva interesantna in se vidiš v njej in jo nameravaš kasneje prezentirati in predstavlajti ti bo 100% uspelo, moraš pa vedeti da boš vedo naletala na naprotovanja peščice ki ti bo metala polena pod noge, vendar bo tudi vedno več takih, ki te bodo podpirali in stali za tabo.

L.p.
Rok



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #14 : 29 Januar 2009, 10:41:36

Vprašanje je koliko so ti psi potem uspešni pri obeh, ker je razlika očitna. RAzen če je merilo za uspešnost biti na tekmah. Že sama toleranca pri poziciji poleg je za IPO nesprejemljiva. Tudi ugriz na obleki ni poln, ker jih večina ustavlja na nogi predel gležnja. Večino ugrizov je špic. Obramba z IPO nima skoraj nič skupnega.

Jaz samo upam, da še nekaj časa ne bo možno tega delat množično tudi pri nas, ker bi bilo ogromno potencialno res nevarnih psov.

Jaz pa upam, da se bo dalo to delati kmalu in tudi organizirano, bolj množično, ker je željeni rezultat tako drugačen, da bo v šolanje zagotovo prinesel nova znanja. In potem ne bo več nek bau-bau. Tak odnos je z mojega vidika predvsem posledica nepoznavanja samega sistema šolanja. V deželah, kjer je ring šolanje veliko pogostejše kot IPO, pri tem šolanju sodelujejo različni ljudje, s predznanjem ali brez, mladi in starejši. Zato verjamem tistim, ki že celo življenje šolajo pse za KNPV in ring športe. Glede na to, da gre za šport, so rezultati na tekmah dejansko merilo kvalitete dela. Popolnoma enako kot velja za IPO šport. Izpit se vedno lahko naredi tako ali drugače, precej na ta račun smo pri nas že lahko prebirali na spletu, zato zame tekme kot merilo ostajajo. Če bo kdaj boljše merilo, ga bom pa brez problema vzela za svojega.

Mislim, da se problem razvoja tega športa pri nas skriva predvsem v pomanjkanju markerjev, ki, roko na srce, pesti tudi IPO šport. Uspeh v IPO športu je neločljivo povezan z delom s kvalitetnim markerjem. Torej, če bi se našel kak polnoleten član, ki bi se vrgel v šolanje za markerja za te športe, bi imel pomoje dela toliko, kolikor bi ga lahko fizično prenesel.  Predpogoj so nadpovprečne motorične sposobnosti in nadpovprečna sposobnost razumevanja psov  :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 29 Januar 2009, 11:04:33
ljudje so že prav dolgočasni.
vse kar ne poznajo je nevarno- ali bolj zahtevno od poznanega ali oboje.
res ni nič od tega  :P.

- Noben pravilno šolan pes ni nevaren, vsak napačno šolan ali nešolan pes je lahko nevaren  8).
- Zahtevnost dela si v vsaki disciplini določi udleženec sam.
- Imajo pa različne športne discipline različne cilje in zahteve, kar je normalno.
Neko množično udejstvovanje težko pričakujete, saj je še dobri stari IPO tekmovalno napol prazen.
Kaj torej realno lahko pričakujemo?
- Nekaj posameznikov, ki bodo namesti IPO začeli šminkirati v nekem bolj spektakularnem novem športu- ker ima pač pridih novega. In mogoče
- občasno posamezne entuziaste, ki bodo zagrabili zares, ker jih bo to potegnilo in ti bodo ostali bolj ali manj osamljeni sredi vakuma nerazumevanja. Je pa seveda pričakovati, da bodo na mednarodni ravni povsem uspešni, kar je vse za slovenijo značilno.


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #16 : 30 Januar 2009, 09:15:13
ljudje so že prav dolgočasni.
vse kar ne poznajo je nevarno- ali bolj zahtevno od poznanega ali oboje.
res ni nič od tega  :P.

- Noben pravilno šolan pes ni nevaren, vsak napačno šolan ali nešolan pes je lahko nevaren  8).
- Zahtevnost dela si v vsaki disciplini določi udleženec sam.
- Imajo pa različne športne discipline različne cilje in zahteve, kar je normalno.
Neko množično udejstvovanje težko pričakujete, saj je še dobri stari IPO tekmovalno napol prazen.
Kaj torej realno lahko pričakujemo?
- Nekaj posameznikov, ki bodo namesti IPO začeli šminkirati v nekem bolj spektakularnem novem športu- ker ima pač pridih novega. In mogoče
- občasno posamezne entuziaste, ki bodo zagrabili zares, ker jih bo to potegnilo in ti bodo ostali bolj ali manj osamljeni sredi vakuma nerazumevanja. Je pa seveda pričakovati, da bodo na mednarodni ravni povsem uspešni, kar je vse za slovenijo značilno.

Letos nameravam malo potipati kako je s tem tipom dela, potem bom pa videla. Predstavlja mi nov izziv, pa vsaka taka zadeva vedno prinese še en nov pogled na šolanje. Zanimivo v vseh pogledih. Mi je pa stari dobri IPO še vedno dovolj.


roberd

  • Gost
Odgovori #17 : 30 Januar 2009, 12:31:38
Povejte, kje se lahko prijavim.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #18 : 30 Januar 2009, 14:17:26
Povejte, kje se lahko prijavim.

Prijaviš?


roberd

  • Gost
Odgovori #19 : 30 Januar 2009, 14:38:00



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #20 : 30 Januar 2009, 14:52:42
Glede na to koliko dela moraš vložiti v učenje psa za te športe, mislim, da ni toliko strahu, da bi imeli povečano nevarnost za "nevarne" pse. Po mojem mnenju je večja možnost za nastanek "nevarnega" psa neukvarjanje.

Meni so všeč. Osebno sem sicer v reševanju in rally obedienc-u, vendar z veseljem pogledam videe o teh športih. Sploh me fascinira vsako delo s psi. Od trikcev dalje. Pes je tako zelo zadovoljen - vidim iz lastnih izkušenj in lastnik tudi, ko gleda sadove svojega dela - pa ne glede na to ali so dosežki tudi za na stopničke. Osebno mi daje zadovoljstvo, ko vidim, da sva z Ajkom ali s Kayo nekaj boljše opravili kot prejšnjič ali pa da vidim, da mi isto vajo napravita z večjim veseljem. In že to me zelo osrečuje.



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #21 : 30 Januar 2009, 15:08:26
Živjo,

1. v SLO smo imeli klub Mondioring klub Cibyra Minor, ki je tudi uradno prenehal delovati lani jeseni. Ni deloval pod okrilje KZS, ampak v okviru GTIM - Mednarodne zveze za mondioring

2. Imamo tudi dva psa in sicer:
- nemški ovčar Walter Ken Crveni Maestoso, IPO 1, MR1, 12. mesto na SP v MR v Španiji leta 2005
- belgijski ovčar Starsky de la Cite des Foucolt, MR 2 , french 3, 6. mesto na SP v MR 2006 - Slovenija v izredno težkih, neizenačenih razmerah, zato je SLO reprezentanca s strani GTIM takrat dobila pokal za fairplay

3.Tisti, ki misli, da lahko primerja IPO in ring naj kar takoj neha razmišljat o tem, da bi se šel ring. Res je, da poleg ni "nacističen" in da ugrizi ni nujno, da so polni....ampak praktično noben IPO pes ni sposoben naredit najosnovnejšega ring izpita, marsikateri ring pes pa čisto komot naredi IPO.

4. V SLO sploh nimamo psov (!!??) za te discipline, imamo tudi prekleto malo ljudi, ki bi bili sposobni izšolat psa po ring programu = nimamo vodnikov, da o markerjih ne govorim. Za markerje velja isto, kot je v 3. točki zapisano za pse. Vsak pametnjakovič lahko markira psa v obleki, ampak naučit psa iz nule do ring izpita (in kje so še tekme) ne zna in ni sposoben v SLO nobeden. Pa je en marker  absolutno premalo....

5. Vsi tisti, ki tako vehementno teoretizirate o tejle teme, pa bi poskusili pa "oh in sploh" in "dajmo še v SLO" ste pametni, kdo od vas se mi je pridružil od leta 2003 do 2006 in vsaj poskusil, kako to zgleda???!!! Razen Mefista, ki je imela Argento izdelano do brevet stopnje, NIHČE!!!! Zdaj pa bi, ne? Bili prav pametni....Deteljica, zakaj pa nisi ti takrat "prišla šminkirat???"

6. Urška, ti kaj pojdi po svetu.....in dobi izkušnje. profesionalci iz ring programov (člani kakšnih državnih reprezentanc) se s tabo
 sploh ne bodo ukvarjali...Z nobenim se ne, če nima niti trohice izkušenj in ga pač stvari samo zanimajo, zato ker so "kul". Bo pa treba malol več, vsaj kakšen majčken skok v daljavi natrenirat, da o čem drugem ne govorim, in s svojim delom = psom dokazati, da si vredna zaupanja. To so ekstremno zaprti krogi, ker brez dokaza o delu (pa tudi slučajno ne IPO al pa agility) in priporočila spoštovanega člana te druščine tudi slučajno ne boš zraven. Vsi ostali, ki so pametni, pa ....welcome. Vprašaj jih, na koliko tekmah in katerih so bili in kaj so dosegli... Belgijci iz Kočevja ne štejejo -z vsem dolžnim spoštovanjem - to je bila bolj tekma na ravni lokalnega  kluba, kvaliteta dela psov pa povprečna - nobenih velikih imen mondioringa.

7. Zdaj me pa nehajte jezit...."Le čevlje sodi naj kopitar" - se še kdo spomni????



Teski

  • *
    • Prispevkov: 206
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 30 Januar 2009, 15:22:29
Za vtis o zahtevnosti preizkušenj o kateri govori skar, si poglejte filmčke, do katerih sem prilepila link zgoraj. Pa tudi če malo posrfate, najdete vse živo. Sem velikokrat pozno v noč gledala filmčke, ki jih je malo morje. Eden bolj zanimiv od drugega. In je dejansko ultra zahtevno. (govorim o KNPV - mondioringa ne poznam) Vsekakor ni mačji kašelj psa nekaj takega naučiti. Seveda ob predpogoju, da imaš srečo in dobiš psa primernega karakterja, da imaš žilico in veliko znanja za tvojega psa naučit tole, da imaš primeren plac in seveda pomočnike (markerje in druge) s primernim znanjem, da to dosežeš.

Verjamem pa, da ni nemogoče. In v vsaki panogi se število članov povečuje. Eni sicer tako hitro kot pridejo tudi grejo (če sodim po reševalskem delu), nekaj jih pa ostane in si belimo možgančke, treniramo ob petkih in svetkih, sami in z ostalimi, ležimo v dežju, snegu, na mrazu, ob 5h zjutraj ali treh ponoči v raznih čudnih luknjah, itd... Tako se bo verjetno kak "pravi" tudi v teh panogah pojavil. Pa da ne bo kdo narobe razumel, da sem hotela te panoge primerjat z reševanjem, ker nisem. Samo karakterje ljudi sem želela osvetliti. Pač eni samo vzdihujejo in bi, najde se pa tudi kak tak, ki dejansko potem trdno zagrize v nekaj.




kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 30 Januar 2009, 15:26:01
men je to zelo zanimiva disciplina in veliko je tega tudi na youtube-u.....

men je sploh facinanten del ko kuža varuje predmet...... res vse pohvale tistim, ki sodelujejo na teh tekmovanjih, ker pripravt psa do take mere....... je samo za pohvalit te ljudi...

lp

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #24 : 30 Januar 2009, 15:35:41
Preden grem domov, pa še tole::

Citiraj
Mi je pa stari dobri IPO še vedno dovolj.
Če glede na navedeno torej ostaneš pri IPO, bo kar v redu. Saj veš - vaja dela mojstr - če mojster dela vajo. Staro vajo, ne vsakič sproti novo - to je pa pogoj.

Citiraj
Tako se bo verjetno kak "pravi" tudi v teh panogah pojavil.
Ljubica, verjemi, da ni dovolj samo eden - nas je bilo več (ne boš verjela) - samih entuziastov s prekleto veliko denarja, kar je tudi eden od pogojev, da se to lahko greš. Pes, oprema, najbližji kolikor toliko spodobni klub na meji s Francijo = potni stroški....In na treninge potem potuješ po celi Evropi, pa  pa ne za dan ali dva - en teden na mesec je ravno prav - potem pa lahko kakšen teden delaš tudi doma TOREJ: .Poleg mnogo/preveč denarja moraš imeti tudi mnogo/preveč časa, pa odlično znanje italjanščine, če ne vsaj francoščine, z angl in nem si ne boš prav veliko pomagal v teh vodah.

No, tako. Zdaj grem pa domov. In ker mi doma internet ne dela - lepo prosim, naj se ne zjezim preveč v ponedeljek, ko spet sedem za računalnik. Vse razumem, radovednost, zanimanje, zanikanje, strah, nevoščljivost,......sam ne preveč bit pametni. Jaz lahko v ponedeljek živčnega fašem, vam se pa lahko ponašanje s tujo pametjo prekleto maščuje.

Lep vikend želim,



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #25 : 30 Januar 2009, 16:17:44
Osebno mislim, da je šport v Sloveniji zamrl samo zato, ker ni uspel pridobiti širšega kroga ljudi, ki bi jih zanimal, to pa je neločljivo povezano z ljudmi in samo promocijo. In seveda samo dejstvo, da nimamo nobenega markerja. In skar, taki zapisi, kako bo komu prekleto žal, popolnoma nič ne pripomorejo k razširjanju obzorij. In namesto, da bi kot oseba z izušnjami, napisala kaj konkretnega o samem športu, je nastal zapis v "my own private garden" stilu.

Skar, drugače pa v vsakem primeru Francija. Pa tudi Belgija. Povabili so me pa sami organizatorji "trening dni", torej krogi kot kaže le niso tako zelo zaprti, če imaš željo in interes.

Skar, kaj pomeni v FR III izraz “selctifs”?


roberd

  • Gost
Odgovori #26 : 30 Januar 2009, 21:13:32
my own private garden

Redke in občutljive rožice.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10

skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #28 : 02 Februar 2009, 09:02:21
Dobro jutro,

saj načeloma sem že vse povedala, tole še dodam, da se ne bomo narobe razumeli.....

Citiraj
In skar, taki zapisi, kako bo komu prekleto žal, popolnoma nič ne pripomorejo k razširjanju obzorij
Žal v smislu, da se je enkaj obetalo in veliko govorilo, zgodilo se ni pa nič V smislu "Tresla se gora, rodila se miš": je pa to seveda stvar osebne percepcije - jaz - če nekaj rečem - to tudi naredim. Mislim, da je to splošno znano...Žal mi pa je, če te bodo imeli ljudje v zobeh zaradi velikih besed, ki jih zaradi marsičesa ne boš mogla realizirat.

Citiraj
  In seveda samo dejstvo, da nimamo nobenega markerja
Imelo smo....Mondioring klub Cibyra Minor je vložil kar precej, da je en marker pridobil licenco in opravil preizkus oz. se kvalificiral, da lahko markira na SP, vendar je to licenco in kvalifikacijo izgubil še pred SP zaradi neprimernega vedenja, ki je zaradi specifike tega pasjega športa še posebej sankcionirano.In usposobili smo človeka (v SLO), ki je sposoben markirat narejenega psa (toliko izkušenj je pri nas dobil) ne more pa učit psa novih vaj - za to mu pa še kar precej manjka.

Citiraj
Povabili so me pa sami organizatorji "trening dni", torej krogi kot kaže le niso tako zelo zaprti, če imaš željo in interes.

Santa simplicitas! Saj trening vikendi niso od CIE strogo varovan dogodek - to so več kot javne zadeve. Valjda, da lahko vsak pride in še veseli so...kar pa še ne pomeni, da ti to kaj dosti pomaga pri tem, da ti pomagajo pripravit psa do določene stopnje. Še IPO treninge lahko gledaš več let, pa je to dosti bolj znana zadeva, pa nisem ziher, da boš potegnila toliko, da boš šla lahko na državno prvenstvo.

Drugače pa z veseljem pomagam komur koli, to sploh ni "my private garden" (čeprav sem občutljiva rožica - pri teh letih in izkušnjaš si to že lahko privoščim). Cena moje instruktorske ure je znana in čeprav je več kot ura markerskega dela po IPO je to še vedno ceneje, kot sam začet od začetka in se" razgledovat po Evropi".....Če nič drugega, ti mora en vsaj pravila raztolmačit.


Mislim, da smo zdaj razčitile osnovne dileme in nesoglasja.LP



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #29 : 02 Junij 2009, 13:11:47
Vikend v Belgiji je mimo, bilo je zanimivo. Upam, da bo časovno zneslo, da grem julija v Francijo. Za okus pa leto dni star nizozemski ovčar Deeper pri treningu francoskega ringa: