Privezovanje psov in kazen - OBVEZNO PREBERI!!!

malinovec · 262111

malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Iz zanesljivih virov sem izvedela, da se nam vsem ljubiteljem psov "obeta" kaznovanje, če ne bomo imeli pripetih psov. Že res, da Zakon o zaščiti živali v 6. točki 46.a člena določa, da mora vodnik zagotoviti fizično varostvo psa (t.j. da je pripet na povodec - 3. odstavek 11. člena), vendar pa še nisem doživela oz. izvedela, da bi bil kdorkoli kaznovan, če ni imel pripetega psa. Pri tem je potrebno poudariti, da tukaj govorimo o vseh psih (od čivave pa do irskega volčjega hrta), ki ni nujno da so nevarni, "nadležni"..... V praksi to pomeni, da npr. v Tivoliju, na PST-ju, na Gradu, Šmarni gori..... ne smemo nikoli in nikdar odpeti psa, saj mora biti pes na "javnem mestu" (izraz, ki je opredeljen v 22. točki, 1. odstavka, 5. člena Zakona.....). Prav tako pomeni, da svojemu psu na "javnem mestu" ne bom smela več vreči žogice, ker ga bom pri tem odpela z vrvice, pa čeprav se ves svet vrti zgolj okoli žogice, ki leti in nima za mar ne ljudi in ne psov.

Bolano :'(



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 18 Marec 2009, 11:28:52
Zakaj pa bolano?

Pes mora biti na javnem mestu na povodcu in prav je tako!

Z noebeno pravico nima skakat med ljudmi ali pa v bližini ljudi brez povodca in s tem ljudem povzročat nelagodje.

Zmeni se s kinoloških društvom pa tam spuščaj psa.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 18 Marec 2009, 11:30:10
A to si šele zdaj ugotovila?
Jaz bi bila kvečjemu vesela, če bi se končno začele talati kazni, kot določa zakon. Tako lastnikom čivav kot lastnikom irskih volčjih hrtov, pa še vsem tistim vmes.


malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 18 Marec 2009, 11:32:58
Če boš dobro prebral, boš ugotovil, da je tu govora predvsem o pseh, ki NE skačejo po ljudeh, ne grizejo....

Lep primer: na sprehod pelješ majhnega psa, ki je popolnoma poslušen, hodi ob nogi, se ne meni za nikogar, na nikogar ne laja in ga nimaš na vrvici, ko greš npr. v Tivoli. No, za to si kaznovan z 200 EUR, samo zato, ker pes ni bil na vrvici!!!

Če ti je to "zdravo", potem....



malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 18 Marec 2009, 11:36:14
Kar se tiče psov, ki skačejo po ljudeh, vzbujajo nelagodje s svojim obnašanjem..... se popolnoma strinjam, da so njihovi lastniki kaznovani.

Aja, pa še en primer - zadnjič sem tekla v Tivoliju in mi je nasproti prišla starejša ženska z majhnim psom, ki ni bil pripet. Pes se mi je že na 10 metrov lepo umaknil cca. 3 metre s poti. Po vajini logiki je najbolje, da policisti kaznujejo žensko, ker ni imela pripetega psa, čeprav je očitno bolje, da ni bil pripet.



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #5 : 18 Marec 2009, 11:37:21
Žal je tako, da lastnik psa težko presodi kdaj je ta moteč za koga.

Pa saj obstaja veliko mest za sprehode, kjer se lahko pes v miru nadivja in lovi žogico, malo se je pač treba sprehodit do tja.



malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 18 Marec 2009, 11:38:33
Žal je tako, da lastnik psa težko presodi kdaj je ta moteč za koga.

Pa saj obstaja veliko mest za sprehode, kjer se lahko pes v miru nadivja in lovi žogico, malo se je pač treba sprehodit do tja.

V bistvu je potem moteč vsak pes ne glede na to ali je na vrvici ali ne?!



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #7 : 18 Marec 2009, 11:41:41
Poglej, zakon ne more biti napisan samo za določene. Velja pač za vse, pasalo ali ne pasalo.
Kdo bo pa presojal ali je določen pes moteč za koga ali ne? Ali bi mogoče delali test odvisnosti od žoge?

So pač na javnih mestih vsi na povodcu, pa je.


In, ja, za določene osebe je moteč vsak pes oz. sigurno se vsaj enkrat v življnju psa najde oseba, ki jo ta moti, na vrvici ali brez.
To pa nima več veze z zakonom.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 18 Marec 2009, 11:42:48
V bistvu je potem moteč vsak pes ne glede na to ali je na vrvici ali ne?!

V bistvu je (lahko), ja. In zakon kot tak obstaja že dolgo. Ni nobena novost. Tudi jaz kdaj kje spustim pse. In če jih spustim v urbanem okolju ali kje drugje, kjer se psov ne spušča, tvegam kazen. In se ne bi nič bunila, če bi jo dobila. Moj problem, enako, kot če letim čez rdečo luč.
In Tivoli je pač namenjen vsem. Ni registriran pasji sekret.


matej80

  • *
    • Prispevkov: 163
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 18 Marec 2009, 11:49:59
Dejstvo je, da se 60% ljudi psov boji in zato je jasno, da morajo biti psi v urbanih okoljh na povodcih. Pes je še vedno pes in lahko je še tako naučen ukaza poleg, ne moreš nikoli 100% zagotoviti, da ga ne bo nekja zmotilo in bo šel stran.

Odgovornost lastnikov je vendarle o tem, da psi niso moteči za okolico pa če se to smatra še za ne vem kako banalno situacijo.

Lepo se odpraviš na mesto kjer ni ljudi in se tam po mili volji nalaufa.

lp



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #10 : 18 Marec 2009, 11:53:55
Malinovec, kako pa naj jaz vem da je mali na videz poslušen pes res tak, da se mi ne bo zakadil pod noge ko bom šla mimo, ali v mojega psa ali bog ne daj kakšnega otroka? In če recimo prišteješ k temu še to, da ima nekdo recimo še paničen strah pred psi. Zakaj bi ga po nepotrebnem spravljal v paniko, zakaj bi ogrožal ljudi in v končni fazi tudi psa če ni potrebno. Če lahko celotno stvarco rešiš z enim flexitom za 10 evrov, saj nihče ne govori da mora biti strik dolg pol metra. Tudi z flexitom se da lepo sprehoditi psa, ter mu vsaj delno dati občutek svobode, če ga znaš uporabljati. Več kot 5 m okrog in okrog tebe, če ni ljudi,  pa pes v urbanem naselju tako nima kaj iskati. Stvar rešena.

Spet smo pri tem, da vse kar je večje od 15 kg je po defaltu nevarno in najmanj ga moraš z šokerjem sprehajati, vse kar je malo jim je pa dovoljeno vse. Pa imam oboje doma, da ne bo kdo skočil v luft.

Sama imam psa na povodcu v urbanih naseljih ko ga sprehajam, ko pa hočem da se pes zdivja  ga pa vržem v prtljažnik ter se zapeljem par km ter uresničim svoj namen, brez da koga ogrožam.  Pa še tam imam oči na pecljih, če se slučajno pojavi kakšen človek ga primem oz. pripnem. Pa je muca od psa in dam roko v ogenj da nebi poškodoval nobenega človeka, mogoče v vsem navdušenjem da bo en spet "čohal" koga utopil v slini ;D

Če ga kdaj ne bom imela tvegam kazen, ki jo bom tudi brez oporekanja plačala. Policaja tudi ne briga da drugače vozim po omejitvah, ravno danes sem pa za 100% prekoračila... se mi je tok mudilo na burek ::)

Pozdravljam zakon, za katerega res upam da ne bo samo eden izmed napisanih - izvajal ga ne bo pa nihče.



Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #11 : 18 Marec 2009, 11:55:30
Yo, pisale istočasno. Se podpišem!


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 18 Marec 2009, 11:59:55
Spet smo pri tem, da vse kar je večje od 15 kg je po defaltu nevarno in najmanj ga moraš z šokerjem sprehajati, vse kar je malo jim je pa dovoljeno vse.

Sem imela precej zoprnega in nevarnega psa. Luštkanega kot sam vrag. Je imel samo 10kg. In ja, je bil nevaren. Tako da ne bi o majhnih in nedožnih...


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #13 : 18 Marec 2009, 12:02:35
Jaz imam moje strogo na povodcu povsod, kjer so zelo obiskovani punkti in če smo kje na sprehajalni potki, kjer pride človek na vsake kvatre so spuščeni(in za sprehode uporabljamo samo takšne punkte), vendar ob vsakem srečanju prikličem pse in gredo na vrvico ali pa jih pridržim in se umaknemo iz potke. Negodovanja s strani drugih ljudi glede psov še nisem doživela, v bistvu bolj obratno, da so bili ljudje navdušeni nad lepo vzgojenimi psmi, smo se potem malo pocartali in šli dalje. Če komu psi niso pasali, je nemoteno lahko šel dalje.

Tudi meni gre na živce, če priskaklja kakšen kuža in teži mojim, sploh, ker moji niso ravno navdušeni nad novimi prijateljstvi. Lastniki psov imamo velikokrat isti sindrom kot mamice, da naši pa lahko, drugi pa ne  ;).

Se mi pa resnično zdi neumno, da bi pa sedaj s temi kaznimi harali vse povprek, še na najbolj osamljenih kotičkih.

Zmeni se s kinoloških društvom pa tam spuščaj psa.

Meni se pa kinološka društva ne zdijo ravno prostor, kjer bomo organizirali igralne urice in prosto divjanje, že za sam uradni del je premalo fraj. Sploh pa mora pes ubogat povsod, tudi sredi mesta, če se slučajno utrga ovratnica ali vrvica ali ti pomotoma spolzi iz rok...nikoli ne veš kaj se lahko pripeti in same vrvice niso rešitev...rešitev je vzgoja, osveščanje in nek nadzor nad lastništvi. Tudi davek na psa kar se mene tiče je sprejemljiv ali pa kakšni izpiti (bbh zame ni izpit o vodljivosti psa), ker potem si ne bo psa nabavil vsak mulo, ki ima 5 minut časa.

Lp

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 18 Marec 2009, 12:14:23
A bomo spet še enkrat od začetka...
-obvezno privezovanje vseh psov na sprehodih pomeni na dolgi rok veliko povečanje  agresije in nevarnosti ugizov
- pomeni povečanje strahu pred psi
-povodec ne pomeni sam po sebi, da je pes pod kontrolo, še celo v kombinaciji z nagobčnikom ne
-največje teževe - psov, ki se potepajo povsem brez kontrole lastnika - kljub zakonu ne uspejo odpraviti
- spuščanja vaških psov na svobodo ponoči - pokoli ovac in divjadi - tudi ne
-prav tako ne preprečuje pobegov iz dvorišča, pesjakov, ketne - velika večina ugrizov, po moje vsaj tričetrt
- prav tako ne preprečuje preostale četrtine ugrizov, ki se zgodijo kar doma  v stanovanju ali na domačem dvoriščiu
-pravzaprav ne preprečuje niti tistega manj kot odstotka ugrizov, ki se zgodijo na sprehodih - ker večino teh povzročijo psi, ki se iztrgajo iz rok vodnikov.
-zakon je tudi tako nerodno napisan, da ga lahko razume vsak po svoje. Zelo preprosto in razumljivo bi bilo:pes mora biti vedno pod kontrolo. Za vso škodo odgovarja lastnik. Kako doseže, da je pes pod kontrolo, pa ni bistveno - nekateri psi so pod kontrolo samo kadar so zaprti za 2.5m visoko in dobro zaklenjeno ograjo.
-zakon je neživljenski, neživljenskih zakonov pa ljudje ne spoštujejo. Ne glede na zagrožene kazni.

In še enkrat o majhnih ograjenih prostorih za spuščanje psov (kamor sodijo tudi vadbišča kinoloških društev: nevarno, nemarno, nekoristno.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 18 Marec 2009, 12:19:05
bbh je po mojem mnenju brezsmiseln, ker kolikor sem seznanjena, se preverja vodljivost brez povodca v urbanem naselju ipd., česar zakon itak ne dovoljuje. In imam precej slabe izkušnje s psi, ki omenjen izpit sicer imajo, samo...
Ja, izpit DA, samo naj bo tak, da bo dostopen vsem (govorim časovno) in predvsem smiseln. Zame bi bil tak izpit v prvi vrsti psihološki, potem preverjanje teoretičnega znanja (zdravje, nega, prva pomoč, oskrba ipd.), kar se pa praktičnega dela tiče, pa meni čisto nič ne pomeni to, da je pes na nekem izpitu bil OK ali pa to, da je prijazen in ljubek. Zaradi mene je lahko grozen in agresiven (v tem primeru npr. bbh-ja ne bo opravil), samo, da ga ima lastnik pod kontrolo.
Tudi moja psa ne bosta bbh-ja nikoli opravila. Ena zato ne, ker sem se odločila, da je ne bom matrala z dodatnim učenjem, ker pač tako je. Nikomur nič ne more, ker je vedno pod mojo kontrolo. Drugi zato, ker je slep in gluh in kot tak nima kaj delat spuščen med ljudmi, psi ipd. In posledično mi je škoda keša za neko šolanje plačevat. Ga ne rabi. Bom že jaz pazila nanj tako, da bo prav.
Sem zmedeno napisala, upam, da je bistvo vseeno razumljivo.


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 18 Marec 2009, 12:27:19


Meni se pa kinološka društva ne zdijo ravno prostor, kjer bomo organizirali igralne urice in prosto divjanje, že za sam uradni del je premalo fraj. Sploh pa mora pes ubogat povsod, tudi sredi mesta, če se slučajno utrga ovratnica ali vrvica ali ti pomotoma spolzi iz rok...nikoli ne veš kaj se lahko pripeti in same vrvice niso rešitev...rešitev je vzgoja, osveščanje in nek nadzor nad lastništvi. Tudi davek na psa kar se mene tiče je sprejemljiv ali pa kakšni izpiti (bbh zame ni izpit o vodljivosti psa), ker potem si ne bo psa nabavil vsak mulo, ki ima 5 minut časa.

Lp

Vodljivost psa in imeti psa na povodcu zaradi tega, da se ne moti okolica nimata ravno veliko skupnega, ker veliko psov veliko lepše in vodljivejše hodi brez povodca kot na povodcu. in to takrat, ko ni pod poveljem.
Ena izmed opci je, da se če je možnost organizira norenje na poligonu. Druga opcija pa je, da se najame travnik in se ga ogradi, tam pa lahko potem s svojim psom počneš skoraj kar hočeš.

Na sosednem forumu so imeli organizirano norenje vsak teden proti neki simbolični ceni, pa je bil obisk bolj maloštevilčen. Torej dokler je zastonj in doker zaradi škode, ki jo pes z norenjem naredi na travnati površini ni treba nič plačati je vse ok, pa čeprav zaradi tega potencialno ogrožamo okolico. Ko pa je treba plačat in si s tem zagotovimo, da nikogar s tem ne motimo in nas nihče ne bo motil se pa zadeva konča.

Bolano je to, da si večina latnikov psov prilašča naravo za nekaj svojega, ker psi lahko počnejo kar jim je volja. O tem, da bi sredi travnika pobrali njegov kakec, pa itak ne bomo zgubljali besed. A na travniku bogu izza nogu naj pobiram njegov drek ??? Bolano! >:(

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 18 Marec 2009, 12:29:31
bbh je po mojem mnenju brezsmiseln, ker kolikor sem seznanjena, se preverja vodljivost brez povodca v urbanem naselju ipd., česar zakon itak ne dovoljuje. In imam precej slabe izkušnje s psi, ki omenjen izpit sicer imajo, samo...

Pes je brez povodca na poligonu. V urbanem deli je striktno na povodcu ;) Si predstavljaš vse tiste pse, ki jih že po poligonu lovijo, da bi jih tudi po cesti?

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #18 : 18 Marec 2009, 12:32:02


In še enkrat o majhnih ograjenih prostorih za spuščanje psov (kamor sodijo tudi vadbišča kinoloških društev:
nevarno,
nemarno,
nekoristno.

Nevarno  - zakaj?
Nemarno - zakaj?
Nekoristo - zakaj?

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 18 Marec 2009, 12:32:18
Pes je brez povodca na poligonu. V urbanem deli je striktno na povodcu ;) Si predstavljaš vse tiste pse, ki jih že po poligonu lovijo, da bi jih tudi po cesti?

OK, sem se zmotila.
Ampak ti si inštruktorica, pa me zanima tvoje mnenje. Je za moja dva smiselno delat omenjen izpit oz. nam to kaj pozitivnega doprinese - pa okolici tudi npr.


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #20 : 18 Marec 2009, 12:36:13

Na sosednem forumu so imeli organizirano norenje vsak teden proti neki simbolični ceni, pa je bil obisk bolj maloštevilčen.


po moje da zato, ker si je treba vseeno najt prostor, kjer lahko psa zdivjaš ostalih 6 dni v tednu :-\ pa so šli pač še 7. dan tja.

sicer pa, priznam, nisem vzor privezovanja psov in gremo čez Piramido ali Kalvarijo odpeti.
ampak oba moja psa bi prestala test odvisnosti od žoge z nadpovprečnim rezultatom :D

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 18 Marec 2009, 12:36:44
OK, sem se zmotila.
Ampak ti si inštruktorica, pa me zanima tvoje mnenje. Je za moja dva smiselno delat omenjen izpit oz. nam to kaj pozitivnega doprinese - pa okolici tudi npr.
Popolnoma nič ne pridobita s tem, da ju greš zezat, da naj hodita poleg po shemi in da se bosta v urbanem delu izpita sprehajala med poznanim folkom, poznanimi psi in v naprej zvadenimi situacijami.

Zato je čisto brez veze, da bi sploh še kdaj pomislila na to ;)

Ko bodo ljudje nehali mislit, da lahko kar kjer hočejo spustijo svojega psa, bo družba veliko bolj strpna do vseh lastnikov in predvsem do psov. Ko bodo pa pospravljali za svojimi psi in ne bodo delali škode po trevnikih in gozdovih jih bodo pa počasi tudi kmetje začeli lepše gledat.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #22 : 18 Marec 2009, 12:39:39


sicer pa, priznam, nisem vzor privezovanja psov in gremo čez Piramido ali Kalvarijo odpeti.
ampak oba moja psa bi prestala test odvisnosti od žoge z nadpovprečnim rezultatom :D


Pa si prepričana, da bi bilo tako tudi, ko bi slučajno imel otrok v bližini piskajočo igračo ali pa bi se žogal ob cesti? Pa ne bom situacije še bolj zakomplicirala, ker pač ok vsak je za svojega psa odgovoren in moralne norme so od človeka do človeka različne.
Jaz ne bi bila, pa lahko za eno rečem, da jo lahko ustavim če je treba.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 18 Marec 2009, 12:44:10
Popolnoma nič ne pridobita s tem, da ju greš zezat, da naj hodita poleg po shemi in da se bosta v urbanem delu izpita sprehajala med poznanim folkom, poznanimi psi in v naprej zvadenimi situacijami.

Zato je čisto brez veze, da bi sploh še kdaj pomislila na to ;)

Ja, no, se mi je zdelo. Hvala za odgovor. Res se mi je zdelo brezveze nestabilno psico na nekaj natrenirat in potem verjet, da tako bo pa vse OK. Ali pa 10+ starega slepega in gluhega psa s tem obremenjevat, ker itak ga moram met skoz na oku.

Ko bodo ljudje nehali mislit, da lahko kar kjer hočejo spustijo svojega psa, bo družba veliko bolj strpna do vseh lastnikov in predvsem do psov. Ko bodo pa pospravljali za svojimi psi in ne bodo delali škode po trevnikih in gozdovih jih bodo pa počasi tudi kmetje začeli lepše gledat.

Podpis!
Jaz pobiram za svojima. In sem tudi pokojne pse vodila na travnik lastnika konja. Sem lepo vprašala, če lahko, je rekel, da ja, samo naj pucam in naj ne dovolim kopanja lukenj, ker hodi tja s konjem jahat. In nismo imeli nobenih težav.


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #24 : 18 Marec 2009, 12:44:16
nikjer v bližini ceste nista NIKOLI spuščena. NIKOLI in pika.


"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 18 Marec 2009, 12:44:53
Norenje psov na ograjenem prostoru je sicer lahko zabavno za dobro vzgojene, več kot odlično socializirane pse, pa še njihovi lastniki morajo biti na hudo visokem kulturnem nivoju, če ne je od takega divjanja sama škoda in čisto nobene koristi. Da bi se pa na takih srečanjih psi mogoče socializirali in postali vodljivi pa samo HAHAHA

Nevarno: zato, ker je več psov na majhnem, ograjenem prostoru, ki ni nevtralen, ker ga psi smatrajo za svojega že po nekaj obiskih. Če pride zraven neznan pes, zna bit p... Prav tako zna nastati p...zaradi igrač, priboljškov, celo vode. A naj še naštevam?

Nemarno: veliko psov na majhnem prostoru pomeni veliko drekov (ki jih lastniki pospravijo ali pa tudi ne, če jih nihče ne gleda, pa takih ali drugačnih driskic se tudi ne da v celoti pobrati) veliko možnost za širjenje okužb , scanja se ne da pobrati, če bi ga še tako rad, ljudem pada iz žepov hrana (če že zanalašč ne smetijo), kakšnih hudo nekulturni zadevic kot so človeški dreki, smeti, razbite flaše...ne bom naštevala, saj se ne zgodijo, če na vsakem vogalu ograde stoji varnostnik.

nekoristno: psi se popolnoma nič ne naučijo. Zaradi divjanja niso niti bolj vodljivi niti ne bolj socializirani (to oboje je pogoj, da se psa sploh lahko spusti v skupino)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 18 Marec 2009, 12:47:08

Pa si prepričana, da bi bilo tako tudi, ko bi slučajno imel otrok v bližini piskajočo igračo ali pa bi se žogal ob cesti? Pa ne bom situacije še bolj zakomplicirala, ker pač ok vsak je za svojega psa odgovoren in moralne norme so od človeka do človeka različne.
Jaz ne bi bila, pa lahko za eno rečem, da jo lahko ustavim če je treba.

OK, pri nas ne gre za piskajočo igračo, lahko pa povem, da če gre za jokajočega otroka,  bi Layla "našla" prvo moško osebo v bližini (verjetno nič krivo) in malo po svoje verjetno poračunala z njo. In zato je, boga revca, ........ na štriku.  ::)


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 18 Marec 2009, 12:49:14
nikjer v bližini ceste nista NIKOLI spuščena. NIKOLI in pika.



Irzi, ne tega osebno vzet, samo si mi dala fantastično istočnico za ta stavek!

Ok, dokler egositično "pazimo" na svojega psa in ga ob cesti ne spuščamo je ok, ko pa to počnemo tam kjer se njemu ne bo nič zgodilo je pa ok.
Ko dobim podoben odgovor kot si mi ga ti dala pri svojem tečajniku, ki pride k meni na prevzgojo starejšega psa mu rečem, da če ga ne more brez povodca peljat ob cesti, ga tudi ne morem imeti supščenega na travniku. :P

Ponavadi se otroci ne žogajo po cesti ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


irzi

  • *
    • Prispevkov: 548
    • Točke: 2
Odgovori #28 : 18 Marec 2009, 13:06:59
če se pogovarjava o isti stvari, pes ne sme bit nikoli spuščen niti na travniku?

"I did then what I knew then, when I knew better, I did better."
Maya Angelou


Felina

  • *
    • Prispevkov: 1.539
    • Točke: 3
Odgovori #29 : 18 Marec 2009, 13:11:08
Simi: S tem se pa ne strinjam. Na travniku lahko potegne brez problema dva metra dalje in se nato ustavi, na pločniku pa je teh dva metra lahko usodnih.

Če bi se vsi držali osnovnega bontona NE UNIČUJ, bi bilo lepo, ampak ker pa se ne, se moremo vedno znova vrteti okoli istih debat. Jaz bom moje pse spuščala in jih vzgajala brez vrvice povsod, kjer ne motim ostalih (pod ostale mislim živali, ljudi, kmetijske pridelke itd.), če pa se psi naganjajo po gozdni potki, pa mislim, da ne škodijo nič bolj, kot kak človeški sprehajalec. Bistveno mi je, da spoznajo čimveč novih okolij in se naučijo ubogat v različnih situacijah. Če bo kdaj prišlo do takšne gonje proti psom, da jih resnično ne bo več možno nikjer spustit, bom raje brez psov, ker držanje psov na vrvici non stop je zame enako mučenju (in mi je boleče gledat aktivne pse pri nesposobnih vodnikih ali psi z uničeno psiho, ki morejo celo življenje brezdelno tavat na vrvici po blokovskih naseljih). sploh, ko se gre za bolj aktivne pasme...mojemu shih-tzuju, recimo je cist vseeno ali je na vrvici ali ne, medtem ko mojemu škotu je dir brez nje še kako pomemben.

In niti na kraj pameti mi ne bo prišlo, da bi jih spuščala v ograjene prostore z ostalimi psmi (razen na treningih agilityja, ker se tudi psi med seboj dobro poznajo in se znajo tolerirat, ker vsak nov prišlek v tisto območje jih zna fasat), ker se jaz igram z njimi in ne drugi psi z mojimi.

In se čist podpišem pod Lanabelin post.

Sreča se skriva v shih-tzujih. :)