Nega angleškega koker španjela

nezzek · 40050

diva1

  • *
    • Prispevkov: 532
    • Točke: 0
Odgovori #30 : 23 Avgust 2011, 23:18:32
Urš(k)a, čestitam za novo pridobitev... Črnega kokerčka.
Glede na to, da pasmo kar dobro poznam, morda nekaj "nasvetov" ne bo odveč.

Veš, tvoj kuža je še "dojenček", tako, da je skrb za dlako v tem trenutku odveč. Glede na to, da prihaja iz dobre psarne in premišljenje paritvene kombinacije , te dlaka na rabi skrbeti...

Pomembneje kot dlaka je v tem trenutku pravilni razvoj in zdravje tvojega novega prijateljčka.
Saj si verjetno seznanjena, vendar nekaj besed najbrž ne bo odveč.

1. Hrana

Za mladega psa je nujno potrebno izbrati kvalitetno hrano.  Saj je v bistvu dlaka tudi na nek način" ogledalo" kakovostne prehrane. (mimogrede, s čim ga hraniš?)
Pri kakovostni tovarniško pripravljeni prehrani za mladiče dodajanje vitaminskih in mineralnih pripravkov ni potrebno - nasprotno: s tem lahko naredimo več škode!!, korist imajo le trgovci in proizvajalci. V teh vročih dneh se mu  bo prilegla tudi posneta skuta, probiotični jogurt...

Število obrokov: 4-5 na dan
Meni je zelo pomembno, da ima kuža "red" pri hranjenju... Približno ob istem času...
Psi so živali navad. Če ne drugače, se ti bo "red"  obrestoval pri urniku iztrebljanja psa.


2. Zdravje

Ne pozabi na odpravljanje notranjih (gliste, trakulja) in zunanjih zajedalcev (bolhe, uši, klopi...). Za notranje zajedalce lahko dobi kuža tabletko ali pa pasto..Jaz osebno raje uporabim pasto (npr. Biovermin). Odmerek (glede na kilažo) izstisnem  na svoj prst , odprem gobček in mu "namažem" na nebo.. Odpravljanje glist je zelo pomembno, še posebej za mladička.Glistavi mladiči zaostanejo v rasti in čutijo posledice zajedavcev vse življenje. Razglistimo ga približno na mesec in pol do dva..Do starosti enega leta. Odrasle pse pa 2 do 3 x letno (tabletka).

Bolhe, uši in klopi - ampule (npr. Frontline).
Sicer pri odraslih psih notranje zajedavce odpravljamo 3x letno (spomladi, poleti in jeseni), obvezno pa pred vsakim cepljenjem oziroma pred drugimi posegi. Bolhe prenašajo trakuljo, kar je dodaten razlog za pozornost.V borbi pri tem so" najuspešnejše" ampule s sredstvom, ki zajedavce odganja. Delujejo od enega do treh mesecev (odvisno od vrste proizvoda) in lahko psu prihranijo neprijetno srbenje in boleče alergične reakcije kože, nam skrbnikom pa visoke stroške zdravljenja in zahtevno nego. 

Cepljenje proti nalezljivim boleznim (pasja kuga, parvoviroza, kužno vnetje jeter, kužni kašelj in leptospiroza) je bilo opravljeno v leglu med 6. in 8. tednom starosti, ponoviti ga je nujno v presledku 1 meseca, sicer izgubi učinek in je potrebno serijo cepljenj pričeti znova.  Tako, da ne pozabi!!!!

Po 3. mesecu starosti (po cepljenju proti nalezljivim boleznim naj pretečejo trije tedni), mladička cepimo proti steklini.  Meni osebno se zdi cepljenje proti steklini pri 3 mesecih malce prezgodaj.... Jaz raje "počakam" še kak mesec...Cepljenje je je obvezno po zakonu.

Nega dlake: Mehka krtača s ščetinami ,gumijasta rokavica, ki pobira odmrle dlake in masira kožo ter dolžini dlake primeren glavnik so čisto dovolj.. Česanje enkrat na teden povsem zadošča. Česanje naj bo prijetno in ne predolgo. Pridnost vedno nagrajuj. In kar je pomembno: kužka češi vedno na  istem mestu: najbolje na kaki mizi na vrtu . Nego bo "razumel" kot prijetno" dolžnost".

Mladega kužka običajno ne kopamo - mokrega le obrišemo z brisačo - dokler se sam poleti ne poda v vodo. Tudi takrat mokrega osušimo z brisačo in počešemo. Mladiči imajo namreč zelo slabo razvito termoregulacijo, zato je nevarnost, da ga prehladimo, velika.

Oči in ušesa čistimo z robčki, ki se dobijo v boljših trgovinah ali pri veterinarju in so prepojenimi z blagim razkužilom.

Tako, bodi dovolj..  Upam, da ne "težim"...

Glede frizurce:  Nezzek ga bo uredila, da bo "pravi maneken".. V to sem trdno prepičana... Tako, da bo v dobrih rokah...

Ti pa poskrbi za njegov pravilen razvoj in primerno socializacijo.. In pa veliko gibanja, da bo "razvil" mišično maso in postal postaven mladenič... Saj veš, puncam so všeč" mišice"... Vsaj včasih je bilo tako...

In pa veliko užitkov in vragolij s svojim novim prijateljčkom ti želim... Ja, pa kakšno "diverzijo" ti bo tudi ušpičil... Kar pripravi se na to..

Tatjana



urš(k)a

  • Gost
Odgovori #31 : 24 Avgust 2011, 10:39:46
Uf,kakšno dolgo sporočilo :) Predvsem zelooo poučno! Amapk bi pa rada odgovorila, da ne bo prišlo do kakšnih nesporazumov... Torej, moj mali prihaja iz zelo dobrih rok. Preden sem pisala vzrediteljicama, sem poklicala kar na nekaj naslovov in povprašala malo ljudi,ki imajo koker španjele...Kako težko je bilo najti take z rodovnikom! Pa o tem raje kdaj drugič.. Torej vrgla sem se v raziskavo pasme, njenih potreb in prebrala kar nekaj knjig o hranjenju, vzgoji in pasjem vedenju. Še zdaleč ne vem vsega, ampak mislim, da bi se težko bolje pripravila ;) No in zdaj je moj mali lump pri meni :) In svet je takoj lepši... Če ne bi zdaj spal, bi mi verjetno to pritrdil-imava se super! Seveda brez kakih lumparij ne gre-rad zleze pod kavč,potem pa laja, ker ni tako enostavno priti ven. Ko ga vsa zadihana končno spravim ven, pa jovo na novo-spet nazaj!  :) Dolgčas ne obstaja več ;) hehehe
Sicer pa naj povem,kako je to pri nama:

Hrana:
Jedel je Pro Plan od Purine, zdaj pa sva počasi prešla na N&D-70% mesa,ostalo sadje in zelenjava...jeva piščanca z granatnim jabolkom in aloe vero....mislim, da je to edina od N&D za malčke...Je 3x dnevno, vedno ob istih urah, vitaminov ali česa drugega ne je. Pohrusta pa (ob lepem vedenju ali ko izpusti moj copat) nekaj malih mesnih priboljškov za mladičke. Tega z jogurtom nisem vedela....Bova poskusila danes ;) Malo probiotikov niti ni tako slabo...

Zdravje:
Ravno 2 dni nazaj je dobil tabletko proti glistam, saj imava jutri cepljenje. Tudi ampulo je dobil, kakšnih 14 dni nazaj-ko sva se začela igrati na travniku :) Ušeska, oči in tačke mu očistim skoraj vsak dan, saj se mu hitro kakšna smrekova iglica zatakne med prstke....
Ponavadi sem mu tačke po igri zunaj umila z mlačno vodo-je je to odveč?
Tudi na glavnik ga navajam in je zelooo priden glede tega :) Malo ga tudi pogrizlja in napade, potem se pa prevali na hrbet in se "nastavlja" :D

Kar pa se tiče socializacije-hodiva malo po kratkih obiskih k sorodnikom, pa šla sva že na avtobus, vsaj 1X na teden pa gremo z avtom-ponavadi na pasje igralne urice :) Čeprav je malo hecno, ker ga drugi kužki tam niti malo ne zanimajo-rad ima večje pse-verjetno tudi sam misli, da je velik... ;)

Zdaj pa nadgrajujem svoje znanje na teh forumih, ki so mi v veliko pomoč ali v tolažbo, da je bil vsak kužek enkrat mali in je pač preizkušal svoje meje... :) Wall-E in jaz se že močno veseliva odgovora :D

Diva 1-upam, da sem podala dovolj informacij za vsaj približen vtis



urš(k)a

  • Gost
Odgovori #32 : 24 Avgust 2011, 10:53:12
Pozabila pa sem dodati-hvala za lepe želje in  vse te napotke :) Ko bi jih vsaj prebral še kdo drug....Vse preveč je neznanja lastnikov, ki si omislijo puhasto kepico, ki je luškana in mehka. Kmalu pa spoznajo, d aima ta kepica zahteve, potrebe in želje. Potem pa bereš v časopisih,koliko je najdenčkov v poletnih mesecih...Niso vsi za živali.....

Sicer sem pa tudi sama prepričana v nezzkine sposobnosti-sem videla slike,tako da ne dvomim v to :)

Pozdravček še od naju :)



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #33 : 24 Avgust 2011, 16:21:02
Članek bom dodala brez skrbi, samo moram naredit še fotke pripomočkov.
Zdaj pa bi vaju prosila, da sicer z poučnimi posti a vseeno ne smetita preveč teme, urš(k)a nadaljujmo raje debato pri temi o angleških kokrih, tam bo več ljudi to lahko prebralo ;) ;)

Sicer pa saj veš da z veseljem postrižem mulce, ta petek bom imela Ago tu (tista B&T psička, ki sem ti jo omenjala), ker se razstavlja v Trbovljah. ;) Me prav zanima kako mi bo uspelo, B&T znajo biti kar zahtevni, da ohraniš tiste lepe rdeče flekce. :)

Članek bom pa poskušala čim prej, obljubim! :)

BTW diva1, kaj takega lahko napišeš tudi za klub, ne bom nič huda ;) ;)

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #34 : 11 December 2011, 22:16:15
Aga prej in potem. ;)



Ter pa moje najboljše delo do sedaj - Buxi pred Bruseljsko razstavo. :)
Tale pričeska je terjala 2 dni trdega ročnega dela. Glava, vrat, pleča, stegna... vse ročno puljeno. Dlaka se sveti, je zdrava in na sliki sploh ni skopan. Enostavno vidi se, da se s pravilno nego lahko ohranja le to zdravo in svetlečo, ter popolnoma nič kodrasto. In kljub temu, da prsti hudo trpijo ob vsem ročnem delu, je končni rezultat več kot vreden vsega truda. ;)


Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #35 : 11 December 2011, 22:28:45
Uf! Kakšna razlika! :D Navdušena! Tako bi želela,da izgleda moj Wall-E,ko bo malo starejši ;) Nekaj pa me zanima. Midva se namreč ne bova udeleževala razstav in tekmovanj, zato ne vem čisto točno, kako naprej z njegovo frizurco... Star je 6 mesecev in postaja vedno bolj in bolj kosmat. Razen česanja, krtačenja, striženja dlake med blazinicami(da mu ne drsi) in striženja dlak na notranjem delu uhljev ni bil še nikoli tako urejen. Se nerazstavni kokerčki tudi ročno trimajo? Kaj se zgodi,če kuža ni striman? Meni osebno je razstavna pričeska čudovita! Edino,kar bi spremenila je prsni del-tam ne bi strigla, ampak bi pustila dolgo dlako ;) Če sem prav razumela, trimanje olajša delo z dlako za kasneje.. Pa jih to kaj boli? Kakorkoli, brila ne bova...to sem razbrala iz tvojih objav, Nezzek, da ni najboljša rešitev..tako da-britje-ne!....
Pri kateri starosti postane dlaka tako dolga,da se ji lahko sploh reče dolga :D lp



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #36 : 12 December 2011, 17:54:46
Definitivno je razlika med razstavno in domačo pričesko in sicer ne toliko v izgledu ampak v načinu dela. Razstavne se ročno trima dokler ti ne odpadejo prsti če lahko tako rečem ( :D ), medtem ko je pri domači negi več na škarjah. Seveda, ko se uporablja škarje za redčenje po vrhu glave se dlaka začne hitreje uničevati, tudi kodrati (na dolgi rok). In zato je tako pomembno da se takoj ve ali gre za razstavnega ali ne, ker potem je stvar težje strimat. Trimamo pa pri obojih z marsom. Za razstavnega pa je velikokrat samo mars premalo, medtem ko je za domačega popolnoma dovolj.
Moramo se zavedat, da pri razstavnem vsaka dlaka na napačnem mestu lahko podre izgled psa, kar seveda lahko poslabša oceno ali uvrstitev. Lahko pa se marsikaj tudi skrije, zato je odlično znanje pri groomingu zelo zaželjeno...

Mars ni boleč, medtem ko je nepravilno ročno trimanje lahko zelo škodljivo za kožo.

Zdaj vneto iščem kamen za odstranjevanje dlake, ker ne uničuje teksture in je veliko lažji za uporabo kot pa prsti sami. Samo dobiti ga je pa zelo težko..  ::)

Veliko je na psu samem in na tem koliko ima dlake. .. Recimo:


Najprej je delal trimer potem pa je bilo vse postriženo. Pa se na sliki recimo ne vidi, medtem ko v živo je razlika. ;)

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #37 : 12 December 2011, 18:02:23
hvala za vse te informacije! :D Samo jaz kljub temu,da ne bo razstavni, ne želim uničene dlake.. :( Hočem,da je lepo negovan in mi ni težko delat na temu. Kmalu ga peljem k vzrediteljici na prvo striženje,tako da verjetno moram vedeti,kaj želim....Kakšen nasvet?? ;)
Vseeno bi raje videla,da se na začetku malo bolj pomučimo z ročnim trimanjem,če kasneje potem ne bo problemov...Moj mali puhek je mehek in gladek in se blešči.. ;) ne bi želela tega pokvariti kot je to nekatrim uspelo sodeč po tvojih slikah...



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #38 : 12 December 2011, 18:11:14
Torej se boste morali pogajat direktno z vzrediteljico. Vsak lahko garantira samo zase. :)

Mogoče bi še pred prvim striženjem začeli uporabljati glavnik, v katerega bi dali elastiko, ker uspešno in nežno odstranjuje puhasto dlako. Tako boste olajšali delo vzrediteljici in tudi sebi. :)

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #39 : 12 December 2011, 18:15:47
ja,verjetno res... :D Trenutno nimava nekih težav z dlako,kjer pa je bila dlaka rahlo bolj suha,sva uporabljala Mink Oil inmoram reči,da je nama izredno ustrezalo...Malo ga ej motil le vonj,saj je precej močen,ampak se je revež že navadil :)
Uporabljava pa rdečo gumjasto rokavico,ki pobere odmrle dlake....verjetno ima isti efekt kot elastika na glavniku :)



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #40 : 12 December 2011, 18:31:59
Ja mink je meni isto prav prišel. :)
Am niti ne, rokavica pobere veliko manj kot pa elastika. Rokavica ne puli ven, samo pobere tisto kar je že praktično zunaj, medtem ko z elastiko dejansko cele čopke dobiš ven. ;)

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


urš(k)a

  • Gost
Odgovori #41 : 12 December 2011, 18:34:48
aaa,ok...bova poskusila :D ...star je 6 mesecev in 1 teden...če se bomo odločili trimat,je to prezgodaj in naj počakava še kak mesec alli je to odvisno od posameznega psa?



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #42 : 12 December 2011, 18:40:05
Ti lahko že zdaj začneš. Samo boš videla kako bo šla dlaka ven, to je zelo odvisno od posameznika in letnega časa.

Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


andreychika

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 24 Maj 2012, 13:26:35
Da malo obudim to temo.

Kupujem novo krtačo za Valo, ker je stara že zdelana. Doslej sem imela to:



Zdaj pa gledam spletno stran od Chris Christensena in vidim neke pin brushe? Ali bi to bilo morda bolj primerno, ali naj ostanem pri slicker krtači? Je pa postrižena precej na kratko, sploh po trebuhu. Kaj uporabljate vi?



katajuska

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 24 Maj 2012, 15:07:09
jaz prisegam na to ki si jo uporabljala do zdaj. je super za razčesavanje in pobiranje odmrle dlake. če je postrižena res na kratko in te skrbi da bi jo s konicami ranila, se dobijo tudi takšne ki so na koncih zaščitene s čepki. Lahko pa tudi uporabiš pin brush. Ampak po mojih izkušnjah ne pobere toliko dlake.

meni osebno je najboljša kombinacija slicker+coat king, je pa vse odvisno od tipa dlake



andreychika

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 24 Maj 2012, 19:49:23
Ja, ravno to me skrbi. Na notranji strani stegen sem prav danes med česanjem opazila neke ranice. Sicer je res, da je krtača res že zdelana in se že nekaj časa spravljam kupit novo, ampak sem potem začela razmišljati, da je groba tudi, ko je nova. :S Bom najbrž naročila dve, to za tace in hrbet, pin brush pa za bolj občutljive dele.



nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #46 : 26 Maj 2012, 17:31:52
Jaz sem prav tako pristaš slickerja. Imam doma verzijo z bunkicami in brez.
Mogoče res bolje da kupiš tako ki jih ima, če te skrbi, da poškoduješ kožo psa. Jaz pin brusha sploh ne uporabljam, ker je namenjen za dolgo dlako ala ameriški koker.. Za naše je popolnoma neuporaben.

Sicer pa... Wall-e ko je bil pri meni dobri dve uri.. ;)




Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


nezzek

  • *
    • Prispevkov: 698
    • Točke: 2
  • Moja Bella in Murka :-*
Odgovori #47 : 03 Julij 2012, 22:10:23
Vsak dan se kaj novega naučimo. No danes sem se spet. In sicer, da nekateri naši groomerji dejansko ne vejo kako izgleda angleški koker španjel. Zakaj? No boste videli..

Že pred mesecem sem dobila klic za striženje kokrice, katerega sem žal morala zvrnit zaradi mojih šolskih obveznosti. Predlagala sem, da počaka še kakšne 3 tedne, a je vseeno vmes lastnica poiskala pomoč, saj se ji je že kar mudilo. Seveda njej nič ne zamerim te odločitve, lastniki sami vedo zakaj rabijo v določenem trenutku kratko frizuro (in zdaj ko se psi kopajo so itak vsi kratko postriženi  ;) ). No kakorkoli, pred parimi dnevi sem spet dobila klic od te lastnice. Prosila me je če lahko vseeno pripelje psa, ker je prejšnja groomerca naredila bolj malo. Seveda nisem zavrnila tako da je prišla sem.

Ko sem zagledala to 7 mesecev staro punco sem se najprej vprašala, kaj je prejšnja groomerca dejansko delala. Potem ko sem pa prišla zraven je stvar postala jasna. Torej kaj je bilo?
Psička je imela na glavi še popolnoma vso dlako. Uhlji so bili nedotaknjeni z izjemo notranjega dela, ki je bil pobrit. Vrat je bil polno zaraščen, hrbet tudi ne kaj dosti striman. Potem pa noge.. jaz ne vem. Deset različnih dolžin dlake, očitno je morala/moral imet v rokah glavnik in z njim vlečt dlako ter krajšat z brivnikom. Pa ko bi vsaj bilo enakomerno narejeno.. Tačke je imela baje pobrite do krempljev, kar se je v teh 3 tednih že zaraslo, rep je prav tako moral biti skrajšan na čisto kratko dolžino (če ne celo v celoti pobrit). Tiste puppy dlake, pa ki je morala it pri tej starosti ven (in je tudi najpomembnejše da se to naredi), pa je bilo še ogromno.

No po vsem tem šoku sem vzela mars in trimala hrbet, glavo, vrat, stegna in pleča. Ko je puh za silo šel ven, pa sem se lotila glave. Ta je res bila polno zaraščena, tako da sem vzela v roko škarje in počasi strigla stran. Mislim, da mi je največ časa vzela prav glava in gosto zaraščen vrat. A ko je enkrat to šlo stran je izgledala veliko bolj španjelska.
Sledilo je rahlo popravljanje tačk, striženje pod repom in oblikovanje zadnjih tačk. Kaj prav dosti več pa se ni dalo naredit.

Recimo, da razumem da groomerji nimajo časa, da postrižejo psa s škarjami in to hitro naredijo z brivnikom. Ne razumem pa, da ne uredijo glave psa (magari da pobrije tisti vrat in prvo tretjino uhljev, pa gobček in vse kar je odveč), kot da nikoli v življenju niso videli pasme angleški koker španjel. Če pa je slučajno niso, pa mislim, da stric google že najde kakšnega predstavnika.. :P

Pa še slikovni material.. levo slikice prej, in skrajni desni po striženju.



Ni lepšega od španjelskega pogleda in njegovega mahajočega repka :-*

Nekaj več o Belli in Murki, in o pasmah ang. koker španjel ter bavarski barvar: http://nezzek.webs.com/
My Dog & Junior Handling: http://doghandler-neza.yolasite.com/


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #48 : 29 December 2013, 14:50:56
Za razstavo se postrižejo tipalne brčice, ter 1/3 dlake na ušesih.

Zakaj je treba razstavnim psom strižt brčice?