9 mesecev dobre vzgoje - 10 let dober pes

Gost · 84037

search.and.rescue

  • Gost
: 29 December 2005, 21:19:46
Ker vem kako je težko, ko dobiš mladiča določiti kdaj je pravi čas za učenje, bi rada z vami delila vse probleme in tudi luštne stvari sedaj, ko je tudi pri nas en družinski član več. Ko sem en mesec čakala na novo psičko sem ji pripravila  vse stvari, ki jih kuža pri starosti štirih mesecev potrebuje (kosti za glodanje, hrano, ležišče, ovratnice, povodce, igrače,...). Naredila sem si tudi načrt šolanja, da bi mi bilo  potem lažje.
Ob prihodu pa je bilo takole: 1 teden rangiranja z drugimi psi in med nami, navajanje na muce in zajčka, kako doseči čistočo ...
2. teden je bila stvar že nekoliko lažja. znale sva že sedi in spuščanje s povodca.
3. teden smo se naučile prostor itd.
Potrebno je ogromno samodiscipline in trme. Potruditi se je treba, da smo bolj trmasti od psa.
Ta tema je namenjena vsem tistim, ki potrebujete pomoč in bi radi s svojimi nasveti pomagali ostalim. Saj veste V SLOGI JE MOČ.

+1



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #1 : 29 December 2005, 21:33:44
Ojla

Fino da si odprla tole temo ... Kajti meni se zdi da še vedno premalo ljudi ve da pes ni nikoli premlad za učenje, samo pristopi so drugačni :) Zato res vsakomur polagam na srce da začne učni proces že prvi dan ko pride kužek v dom ... tako ali tako se je pretekla dva mesca moral marsikaj naučiti ... le da ga je takrat učila mama pa tudi malo vzreditelj :)

In res je tako kot piše v naslovu, če v prvih mesecih naučimo psa vseh manir in potrebnih znanj ... potem smo po domače povedano "na konju", ker tega ne bo nikoli pozabil... je pa dejstvo da se da vse napake kasneje popravljati... le da ponavadi to traja dalj časa :)

Lp, Črt



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #2 : 29 December 2005, 21:38:56
ja vzgoja je res obširna zadevica. Včasih ostaneš kar brez idej, sploh na začetku, ko res ne veš zakaj ima dan le 24 ur. Si mi dal pa ful dobro idejo na temo kako prevzgojiti psa, ko mislimo da že vse zna ;D



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #3 : 29 December 2005, 23:22:56
Huh naslova samga zaenkrat še ne morm komentirat, sem pa ena tistih butalcev ki je zajebala...ne prve dneve ampak mesce. Ja začetek je bil približno pri 9 mesecih. Zdaj zna ogromno reči ampak večina jih je uporabnih samo na domačem dvorišču in na povodcu. Tako da...nikoli več. Ta prvi dan ga naučim vsaj sedi  ;) ;) ;) Joke ne ne ampak vsaj malo več navajanja name in na okolico bo osnovni ukazi že prej, kakšen zanimiv mali trikec pa te finte.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #4 : 29 December 2005, 23:25:11
moa mentorica pravi."Dela na pozornosti" ;)



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #5 : 29 December 2005, 23:32:03
meni so skos ljudje govorili, da ko bo pa pes star več kot 2 leti pa se ne bo nič več naučil...jaz se na to nisem ozirala, ker itak ubistvu lahko rečem, da za Rondota nevem kolko je star. lahko je 5 let tako kot so rekli..približno, lahko je pa že 9....nevem in me ubistvu po eni strani ne zanima. Rad se uči...hitro dojema in res uživa ko se kaj učiva...zato sva se tudi odločila, da greva spomladi v šolo....sicer bi to lahko že kdaj prej ukrepala glede na to da je pri nas že malo več kot 3 leta...ampak nevem takrat mi je bilo to brez veze......zdaj pa odneseva lahko le dobre stvari, če se malo bolje nauči odpoklic mu tudi ne bo škodovalo ;), najbolj pomembno pa je da bo užival in da bo na njegovem urniku nekaj drugač!

nikoli ni prepozno!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #6 : 29 December 2005, 23:56:42
tudi jaz delam z boxerko, ki je stara 2 leti in pol in vidim sedaj ko imam novo, da je dosti lažje od malega delat kot pa popravljati stare grehe. Boxerka je naša ljubica in če samo malo preveč dvignem glas ji vse dol pade. Mi pa ni niti malo žal, da sem se podala z njo v šolanje, ker zelo čuti tisti čas, ko se z njo ukvarjam in mi potem vsaj trikratno vrne. kot da šele zdaj čuti neko pripadnost. :-*



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #7 : 30 December 2005, 00:02:41
ja seveda, da je lažje če delaš od mejhnega z psom. vem mi smo imeli na začetku polno problemov z Rondotom 1.-navajanje na hišo, stopnice, ploščice. bal se je kakršnega hitrega giba, če si pometal je stekel na drugo stran dvorišča......zdaj pa kar je ostalo je samo to, da se malo boji stopnic. glede tistega, ko se je včasih bal hitrih gibov....danes tudi če se še tako hitro obrneš in povzdigneš glas tudi malo ne bo trznil samo gleda te......na začetku če si to naredil je bilo,...jah lovil si ga še nekaj časa!

moram ga pohvalit sva se veliko novega naučila in zgubila strah pred ogromnimi rečmi :)

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #8 : 30 December 2005, 00:06:30
zelo lepo je slišati, da nekdo tako napreduje. Si mi dala kar en novi zagon za naprej. Pa je moj namen končno stopil še malo bolj proti cilju. ;)



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #9 : 31 December 2005, 12:21:33
A bi mi lahko kdorkoli svetoval kako odreagirati, ko kuža grize drugega kužka. Saj ni tako grobo kot zgleda, ampak vseeno ne vem, kako pri tem odreagirati. Če jo pokličem k sebi in ji dam priboljšek se mi zdi, da potem vedno takoj steče spet k psu in mu najeda. Če pridem do nje in jo potegnem dol s psa je še bolj zagnana. Kolegica mi je svetovala, da naj jo dam na hrbet in z roko primem njen vrat, tako da se umiri, vendar mi je čudno, da ko prileti k meni jo jaz vržem na hrbet. Se mi zdi pa trik uporaben, kadar jo potegnem s psa. Prosim za kakršenkoli nasvet, ki bi lahko pri tem pomagal. :P



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #10 : 31 December 2005, 13:00:38
Ja, po mojem je odvisno od tega, kaj hoces dosec. Bi rad, da se igra bolj nezno ali da se neha igrat?
Ce noces, da leti grizt drugega kuzka nazaj, jo pac poklici in zadrzi :P
Ko mirim Grina vcasih pomaga, ce ga dam na prostor in mora tam ostat kaksno minuto, dokler se ne umiri.

battito animale


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #11 : 31 December 2005, 13:06:51
ja tudi jaz probam tako, da jo dam na sedi in jo zamotim z motivacijo na brikete. jo zamoti vsakič malo dlje pa potem vseeno leti nazaj na čiko :P. a je pametno vztrajati na tem?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12 : 31 December 2005, 13:08:09
Zakaj pa ne pustis, da se igrata? :)

battito animale


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #13 : 31 December 2005, 13:09:07
ker jo grize



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 31 December 2005, 13:10:52
http://www.shrani.si/pics/krave202436.jpg

To sta moja dva v igri... ::)

Se pravi bi rad, da se bolj nezno igrata?

battito animale


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #15 : 31 December 2005, 13:20:11
Ojla

Pri nama je Rumba tista ki vedno skače v Smarta da bi se igrala in podobno... vendar ju večinoma pustimo kar na miru da se sama zmenita ... vendar je smart čisto preveč potrpežljiv do nje in jo komaj kdaj opozori da naj bo bolj nežna. Zato včasih tudi midva poseževa vmes in rumbo odstraniva in jo umiriva ...

Načeloma pa naj bi delovalo da ju pustiš da se zmenita... saj se tako tudi med samo socializacijo učijo koliko lahko ugriznejo.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #16 : 31 December 2005, 13:33:07
Ja, jaz bi tudi rada, da bi se Grin malo bolj nezno igral... in ceprav je imel dosti socializacije, je kar grob - ceprav je pac tudi taka pasma.

Jaz vedno pustim, da se sami zmenijo, razen ce se drugi pes ustrasi ali zacne jokat, takrat Grin ne zna nehat in ga jaz odstranim.

battito animale


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #17 : 01 Januar 2006, 12:53:12
Ja verjetno res takrat dobi pravi zagon - korajžo. Midve se pa sedaj učimo Val-Val in povezano sedi-prostor-sedi. Ful je faca, ko kar čaka na briketek. Pa včeraj se pri pokanju ni nobena bala petard.  ;D Da ne govorim o tem, da se vse do 10.ure zjutraj ni polulala in pokakala. Zelo lepo napredujemo :P



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #18 : 01 Januar 2006, 12:57:54
Kako pa zgleda Val-Val?
Super, da se ne boji petard :D Mojadva se tudi ne, smo imeli pa prej eno labradorko, ki se je tresla, komaj se je zacelo pripravljat k nevihti :-\ in je grozno, predvsem zato, ker ne mores nic naredit :-\

battito animale


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #19 : 01 Januar 2006, 13:16:45
Po mojem je vse kar lahko narediš v takem primeru, da si ob njem in ga tolažiš. Je pa res, da lahko pes pade v preveliko paniko in  sploh ne ve kaj se dogaja z njim.
Val-val je za naju preval, se zakotali po hrbtu v eno in drugo stran. Lažje tako ukažem.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 01 Januar 2006, 19:14:58
kako da ne moreš nič narediti! Seveda lahko: Če to, da imaš psa notri in pri sebi, da imaš kakšno glazbo ali hrup, pa zastrta okna, da so poki in bliski manj opazni, ne pomaga, so na voljo pomirila ali anksiolitiki, ki jih predpiše veterinar. Psa ki se boji tolažiti je povsem napak, saj s tem strah samo še krepiš.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #21 : 01 Januar 2006, 19:23:57
Psa ki se boji tolažiti je povsem napak, saj s tem strah samo še krepiš.

Tole je še kako res. Včeraj so vrgli petardo v hodniku bloka in je res kar fino počilo. Rumba je malo zagnala paniko in takoj v naročje, seveda je dobila to kar je hotela, crkljanje in "o ti boga boga". Danes, ko skoraj nič ne poka že o najmanjšem hrupu zajavka in leti k enemu od naju v naročje. Zunaj poki niso problem, ampak ker je včeraj v enem trenutku dobila tisto kar je hotela, danes to že cel dan želi izkoriščati v lastno korist. Hvala bogu, sva jo pravi čas poštudirala in ne dobi niti pogleda, ko začne javkat.

Drugače pa glede osnovne teme, tudi jaz sem žal zamudila prve mesece z Smartom in jih kasneje toliko težje nadomeščala. Pri naslednjem pa bom tudi jaz prvih 9 mesecev delala, za naslednjih lepih 10 let ::) Upam...  ;)

Lp nina



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #22 : 01 Januar 2006, 19:32:53
to pa nisem vedela, da crkljanje deluje ravno kontra. še dobro, da smo načeli s tole temo o tem. Ja z sem to mogoče pri piki falila (ta starejša) in je to povzročilo še večjo streloplahost :-[.dobro, da vem sedaj za kali.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #23 : 01 Januar 2006, 20:21:08
Najbrz res nismo poskusili vsega, kar bi lahko.
Ampak Ajsa je bila res neskoncno panicna ob vsaki manjsi nevihti.

Lahko se zgovorim edino na to, da takrat ni bilo forumov in toliko dostopnih informacij...  Ignoriranje ni pomagalo. Obcasno sem mamo celo prepricala, da jo je spustila v hiso, ampak ni bilo neke razlike, se je se vedno tresla in hitro dihala. Parkrat smo ji dali Persen, pa ni pomagalo.
Tako da.... sem srecna, da imam trenutno dva (zaenkrat?) strelomirna psa.

battito animale


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #24 : 01 Januar 2006, 20:31:42
Saj vem, da tole ne spada v tole temo. Naša veterinarka pravi, da tistih tablet za pomiritev pri nas ni več in da se dobijo v Avstriji.



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #25 : 01 Januar 2006, 20:48:37
Meni je veterinar priporočil Persen (isto kot za ljudi, se da v lekarni dobit) ...

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #26 : 02 Januar 2006, 14:14:21
Apaurin se še vedno dobi.   Za tiste, ki bi prej poskusili kaj ne preveč močnega se da dobiti persen in čajčki iz baldrijana tudi, baje se da ponekod dobiti tudi homeopatske pripravke - bachove kapljice (pravzaprav tabletke). Bolj nova zadeva pri nas je Sedalin gel, tako da res ni potrebe v Avstrijo hoditi.
sicer pa, čez tahudo smo že, Lana je letos rabila en sam tabletek za silvestrovo. Drugim pa itak nobeno pokanje ne pride do živega.


search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #27 : 02 Januar 2006, 14:17:08
hvala za dobre nasvete. jih bom uporabila avgusta, ko bo v zagorju ognjemet :)



search.and.rescue

  • Gost
Odgovori #28 : 02 Januar 2006, 19:21:30
evo lilit. Trudim se, da bi učenje temeljilo le na igri. Že sedaj vidim, da mi u bistvu vse dela le z ljubeznijo do mene. Tega ne smem zapraviti.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #29 : 02 Januar 2006, 19:32:08
To je super, ampak mora pa pes tudi uzivat v tem ;)
(pa ne pravim, da tvoja ne :))

Jaz to opazam pri nasih resevalcih... mislim, dva imata itak "spedenane" pse v nulo :o ne bi verjela, ce ne bi videla na lastne oci, kaksno pozornost imata... ampak tudi ostali, je pes navdusen nad tem, da isce.
Ena mi je zadnjic razlagala, da ji psica 100% pride na odpoklic - razen, kadar isce - takrat, vztraja dokler ne najde, in je ne zmoti ma niti... nic ;). Druga pa, da je v bistvu s tem zacela zaradi psice, ker vidi, kako se zabava - ona misli, da se ljudje skrivajo, ker je to ena taka igra. Tako da ocitno obe ful uzivata :)

battito animale