Sladkorna bolezen

*nastja* · 8495

*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
: 01 Januar 2006, 20:39:12
Zasledila sem, da so naslednje pasme najbolj nagnjene k sladkorni bolezni:

* aljaški malamut
* beli višavski terier
* čovčov
* doberman
* finski špic
* koder
* manchestrski terier
* šnavcer
* vipet
* špringer španjel
* stari angleški ovčar
* norveški losovec
* shipperke
* labradorec
* nemški ovčar

Najpogosteje pa so prizadeti:
* bostonski terierji
* nemški ovčarji
* norveški losovci

Kako sploh lahko vedo, da so nekatere pasme bolj nagnjene k temu, da imajo sladkorno bolezen in zakaj???



Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 01 Januar 2006, 20:51:54
Velika šnaucerka, ki sem jo imela pred leti, je imela sladkorno bolezen, ki se je razvila iz hormonskih motenj. Nikoli si ne bom nehala očitati, da je v bistvu po moji krivdi prišlo do tega. Namreč, psici smo dajali injekcije za preprečevanje gonitve, takrat so še veterinarji trdili, da niso škodljive. In, da se naš šarplaninec ne bi vznemirjal, smo se poslužili tega načina preprečevanja gonitve. Žal, kajti po treh injekcijah, ki jih je dobila, so se začele pojavljati na njenem telesu lise in to čez cele boke, brez dlake. Čez nekaj časa je psica pričela ogromno piti in nekoč, ko smo prišli domov, smo jo našli v komi. In od takrat naprej sem ji morala dajati inzulinske injekcije in to večkrat na dan.


*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #2 : 01 Januar 2006, 20:55:24
Torej je pri vaši šnaucerki do sladkorne prišlo zaradi injekcij, ki preprečujejo gonitev .. samo drugače, nasplošno me zanima, zakaj so k sladkorni bolezni najbolj nagnjene samo nekatere pasme, druge pa ne ..



Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #3 : 01 Januar 2006, 21:26:21
Tako je oz. tako so nam potem obrazložili veterinarji.Zakaj so pa nekatere pasme bolj nagnjene k tej bolezni kot druge, pa, žal, jaz ne vem.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #4 : 01 Januar 2006, 21:36:25
Ja, Nastja to se tudi jst velikokrat sprašujem kako ljudje vedo katera pasma je najbolj nagnjena k .... npr.;.. sladkorni bolezni,ostalimi pasjimi obolenji.....,sam PO MOJE to vedo iz različnih razlogov :)...
Kot so naprimer :

                         - raziskave

                         - dolgoletne raziskave

                         - ....,itd.

                         - ... in na-vse-zadnje tudi lastne izkušnje (prakse)



lp Jure
+1


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #5 : 01 Januar 2006, 21:48:41
Ja, Nastja to se tudi jst velikokrat sprašujem kako ljudje vedo katera pasma je najbolj nagnjena k .... npr.;.. sladkorni bolezni,ostalimi pasjimi obolenji.....,sam PO MOJE to vedo iz različnih razlogov :)...
Kot so naprimer :

                         - raziskave

                         - dolgoletne raziskave

                         - ....,itd.

                         - ... in na-vse-zadnje tudi lastne izkušnje (prakse)



lp Jure
+1


to je vse res samo meni se zdi da nekateri ljudje ne znajo preprečiti nadaljevanja teh dednih bolezni. to se širi tudi s parjenjem obolenih psov za katere mogoče tudi ne vedo da so bolniki teh bolezni. tako ratajo bolezni dedne ker jih je veliko v krvi ali v drugih snoveh v pasjem (živalskem) telesu, s katerimi pes izloča (lahko druga žival poje iztrebke) ali se pari.
je pa res da so žrtve raziskav :-\
to je moje mnenje!
Lp, Špela :-*


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #6 : 01 Januar 2006, 21:59:02
Torej če pogledate ljudi (sicer ne vem ampak se mi zdi da je podobno :P).Torej k človeški sladkorni bolezni so bolj nagnjeni starejši ljudje---torej sladkorna bolezen tipa 2.
Torej telo drugače deluje,kot pri mlajših ljudeh.Pa tudi drugi dejavniki kot so debelost ipd.Psi pa tudi niso vsi enake velikosti,oblike...Torej dejstvo je,da trebušna slinavka ne more uravnavati količne krvnega sladkorja kar povzroči sladkorno bolezen.Pes zato potrebuje inzulinske inekcije.Na žalost sladkorna bolezen ni ozdravljiva :(

Raziskave so pokazale,da so pač nekateri psi bolj nagnejni k tej bolezni kot naprimer nekateri h količni displaziji ;)

Tako je za lastnika še ena večja skrb saj mora psu dajati inzulin.Talija kako pa je s hrano in gibanjem?Se spremeni?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 01 Januar 2006, 22:00:28
Ja o tem sem zadnič ravno bral neki članek :o.
In je z debelim tiskom pisalo nekaj v tem smislu ; da se pač takšne živali ne morejo oz. ne smejo razmnoževati (pariti ), kje točno ne vem  :-\ , no samo hočem povedati , da bomo s tem samo zagrenili življenje neki živali , ki ima pač obolelo/ega mater oz. očeta . Tako kot pri ljudeh  :) ( ne vem , če je res vendar bom vseeno povedal ),da " baje " tisti ljudje ki so... kk naj se izrazim :-\ `prizadeti´tudi naj ne-bi imeli otrok :-\ , ali se motim  ??? ? Vem, da tole ni spadalo v tole temo :-[ .



lp Jure


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #8 : 01 Januar 2006, 22:07:47
Yure,

samo majhen popravek.  ;)

" Prizadeti " ljude naj ne bi imeli otrok iz enega čisto drugega vzroka, kot si ti predstavljaš - ker za  svoje otroke ne bi mogli pravilno skrbeti v ekonomskem, socialnem in duševnem smislu. Ne pa zato, ker bi "prizadeti " ljudje reproducirali "prizadete " otroke.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #9 : 01 Januar 2006, 22:11:45
Ja , sej na to sem ciljal :) sam je bilo res čudno , ko nisem napisal iz katerega razloga ;D .
Hvala, da si me popravila ;).



lp Jure


Talija

  • *
    • Prispevkov: 312
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 02 Januar 2006, 10:22:37
T.M.T-ja Orna je morala imeti strogo dieto, takrat še ni bilo briketov pri nas, zato sem ji kuhala-borovo meso(piščanec, ribe,puran), ogromno zelenjave in kakšen riž, kuhan na vodi. Gibanje pa tudi omejeno, da se ni preveč utrudila. Ampak to je še vse nekako šlo, največji problem je bil pravilen odmerek inzulina, saj, če ga je bilo preveč, je zopet lahko padla v komo. Tudi to se je enkrat zgodilo in takrat sem jo spravila k sebi z medom. V glavnem, zelo hudo je bilo.

+1


T.M.T

  • njufi rulz
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 3.690
    • Točke: 25
  • Moj "mali" prijatelj
Odgovori #11 : 02 Januar 2006, 12:37:17
Ja verjamem,da jehudo...že človeku ne moreš dopovedati,da ne sme tega pa tega kaj šele psu :(

A na preglede ste tudi morali hodit?Se sladkor v krvi meri podobno kot pri človeku-je meja ista?

Prijatelji so tisti,ki ravnajo z nami,kot da smo najdragocenejši.Najbližji so nam,najbolj razumejo kaj nam pomeni življenje.Do nas čutijo tisto,kar čutimo sami.Z nami so povezani v zmagoslavju in nesreči.Premagujejo uroke naše osamljenosti.

Lp,Tjaša - http://tjasa-ron.moj-album.com/


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 04 Januar 2006, 08:30:15
Evo nekaj splošnega in prve ukrepe je T.M.T za vas pripravila v članku Sladkorna bolezen.
Lp nina



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #13 : 05 Januar 2006, 14:02:49
Citiraj
to je vse res samo meni se zdi da nekateri ljudje ne znajo preprečiti nadaljevanja teh dednih bolezni. to se širi tudi s parjenjem obolenih psov za katere mogoče tudi ne vedo da so bolniki teh bolezni. tako ratajo bolezni dedne ker jih je veliko v krvi ali v drugih snoveh v pasjem (živalskem) telesu, s katerimi pes izloča (lahko druga žival poje iztrebke) ali se pari.
je pa res da so žrtve raziskav Undecided
to je moje mnenje!
Lp, Špela


Pri sladkorni bolezni to ni tako enostavno. je več oblik, nekatere so nedvomno dedne, vendar način dedovanja ni preprost tako kot pri nekatrih drugih boleznih. Pri teh oblikah onavadi zbolevajo že mlajši psi, recimo tam nekje do drugega leta.   
 Druge oblike so predvsem posledica načina življenja. Zbolijo predvsem predebeli, napačno hranjeni psi, ki se poleg vsega še premalo gibljejo, ponavadi okrog petega leta ali kasneje.

Noben ki ima vsaj malenkost pameti ne gre parit obolelega psa (za psico bi bila brejost itak nevarna). Problem je, ker večinoma psi zbolijo potem, ko so že imeli leglo. Da bi šli pa kar na pamet izločati vse bližnje in daljno sorodstvo iz vzreje zaradi bolezni, ki niti ni prava dednabolezen ampak se samo sumi da se mogoče deduje nagnjenost, pa bi bilo pretirano in za pasmo škodljivo.

Dedne bolezni pes seveda ne more stakniti z žretjem drekov, prav tako pa pridobljena bolezen ne more postati kar tako dedna.