Makaroni

Andre · 21401

Andre

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
: 06 Julij 2009, 20:37:44
Vprašal bi, ali so makaroni dobri za psa ali ne?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 06 Julij 2009, 23:41:51
Čisto v redu so. Če je zraven še mesek in zelenjava, so pa še boljši ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Andre

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 07 Julij 2009, 13:13:39
aha. lepo. hvala simi ;D



ančka

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 15 Julij 2009, 08:05:39
Dobri ali ne, moj kuža jih naravnost obužuje. In sem vesela, da pravite, da so ok. Ker drugače mu dajem več ali manj samo brikete. Ko pa dobi makarone pa dobesedno skače vluft od veselja.



Andre

  • *
    • Prispevkov: 58
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 27 Julij 2009, 14:37:10
Koliko gramov pa naj bi dal mladiču staremu 2 meseca?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #5 : 27 Julij 2009, 16:41:24
O a ga imaš že doma?
Težko je o gramih govort, boš videl koliko ti bo pojedel. Ne pozabi pa na nekako zlato pravilo 1/3 mesa, 1/3 zalenjave 1/3 makarončkov.
Saj lahko tudi več skuhaš in boš imel za večrat.
Pa v temi se oglasi s svežimi novicami ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 14 April 2012, 14:07:08
Mogoče malo neumno vprašanje, pa vendar le. Je kakšna razlika med makaroni, ki so narejeni posebaj za pse in med makaroni, ko jih kuham tudi za nas? Mislim, ali lahko tile drugi kakor koli škodujejo psu? :-[



mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #7 : 14 April 2012, 14:11:18
To tudi mene zanima. Omica kupuje psu neke pasje makarone, baje jih obožuje. Jaz še nikoli nisem, nista jih niti probala, omica mi pa skos pravi, naj jih kupim. Moja dva, če že, jesta naše makarone.

Mimi*


Desobediencia

  • *
    • Prispevkov: 1.107
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 15 April 2012, 02:46:42
Meni tej pasji malo cheap izgledajo, pomojem boljse dajat te za ljudi.

Dogo Argentino - El Mas Mejor

Nochi tlen onca no huelitli mo patlaz, xic cualmeztli mo mantica, moyolica, inic ti nemiz inahuac yeliztli.


GOSCH

  • *
    • Prispevkov: 289
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 15 April 2012, 18:01:07
Jaz sem našemu nekaj časa kupovala pasje, pa je imel po njih ful mehki kakec. Po naših, človeških testeninah sicer še zmeraj malo bolj mehko serje (v primerjavi z rižem), vendar ne tako, kot je po pasjih. Jaz mu kupujem kar šparove svedrčke (1 kg stane 0,88 eur), ki jih jeva tudi midva z možem ali pa polžeke (tudi šparove, po 0,87 eur kg). Edino kar se mi zdi je to, da so se pasji makaroni hitreje skuhali in da so bili volumensko bolj izdatni. Verjetno so se bolj napili vode, kot naši. ???



karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 15 April 2012, 19:15:41
kaj pa običajno mešate zraven? jaz naši dam kar kako tuno, al pa konzervo - nora je na almo natur pate, tudi samo skuto.. zadnjič je imela celo zelenjavni obrok, kuhana zelenjava, zmiksana in prelita - nevem komu so se bolj sline cedile meni ali njej hehe



mimi89bu

  • *
    • Prispevkov: 228
    • Točke: 0
  • Smisel zivljenja je imeti pasjo ljubezen.
Odgovori #11 : 15 April 2012, 21:39:59
Jaz ponavadi mešam mleto meso. V glavnem pa meso no, koščke ali mleto. Včasih tudi skuham samo makarone, pa ji ni problem. Sicer pa njej ni nič problem, samo briketi  >:D  Dala sem že tudi ribje olje vmes.

Mimi*


Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 15 April 2012, 21:56:12
Jaz pa ponavadi zalijem makarone in brikete z juho od kosila, pa razredčim z vodo. Ponavadi je to kaka brokolijeva, zeljna, zdrobova,.. včasih pa ji skuham še malo piščanca zraven. Potem vsaj bolj počasi je, drugače pa tak takoj vse brikete kar pogoltne.  >:(



karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 16 April 2012, 08:02:17
Jaz pa ponavadi zalijem makarone in brikete z juho od kosila, pa razredčim z vodo. Ponavadi je to kaka brokolijeva, zeljna, zdrobova,.. včasih pa ji skuham še malo piščanca zraven. Potem vsaj bolj počasi je, drugače pa tak takoj vse brikete kar pogoltne.  >:(

Jaz temu pravim da vklopi svoj "sesalec" gen  ;D



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #14 : 16 April 2012, 11:32:26
Makaroni s konzervo, ki je sama po sebi popoln obrok pomenijo, da v takem obroku nekaj manjka (ponavadi meso). Enako, če makarone mešate z briketi ali če pes je makarone z zelenjavo. Kaj pa meso? Psi ogljikovih hidratov sploh ne potrebujejo. Navadne testenine iz bele moke so tiste, ki zvišujejo glikemični indeks obroka, kar pomeni, da se psu po takem obroku močno in hitro zviša raven krvnega sladkorja, ki mu potem tudi enako hitro zelo pade in pes je kmalu po takem obroku spet lačen kot volk. Psi so v primerjavi z ljudmi bolj občutljivi na velika nihanja ravni krvnega sladkorja in tak način prehranjevanja lahko dolgoročno vodi do tega, da pes zboli za katero od "civilizacijskih" bolezni, katerih porast je viden predvsem odkar se pse prehranjuje z vrsti netipično prehrano.

Če že morate dati psu kaj zraven, naj bo stvar z nizkim glikemičnim indeksom naprimer oves (vendar pazite, ovsene kosmiče je treba namočiti dolgo prej, najbolje je, če so namočeni 12 ur), ajda, kamut, ječmen, rjavi riž. Izogibajte se vsem belim živilom, rižu, testeninam...


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #15 : 16 April 2012, 12:03:57
Moji makaronov sploh ne marajo,za riž se pa ob tla mečejo :o :P



m_tejch

  • *
    • Prispevkov: 674
    • Točke: 12
Odgovori #16 : 16 April 2012, 12:14:41
Če že morate dati psu kaj zraven, naj bo stvar z nizkim glikemičnim indeksom naprimer oves (vendar pazite, ovsene kosmiče je treba namočiti dolgo prej, najbolje je, če so namočeni 12 ur),

Urška, zakaj pa tako dolgo  :-[, jaz jih mojemu polijem z vodo in čez kakšnih 5, 10 min že ponudim, se mi zdi, da se že omehčajo oz napijejo....



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 16 April 2012, 12:26:53
Kako psi OH ne rabijo? Kaj pa pasme, ki izvirajo iz držav, kjer so meso videli samo na vsake kvatre, večinska prerhrana pa je bila zelenjava in žitarice (kak riž etc)?
To mi je čudno....ker po taki logiki se tudi organizem privadi in začne izkoriščati tako hrano, hkrati postane občutljiv na velike količine mesa...Saj to se pri pasmah še danes lepo vidi, ko nekatere pasme super funkcionirajo na hrani z 70% mesa, druge pa ne in imajo takrat težave z blatom, kožo, dlako.
Se mi zdi preveč groba posplošitev, da pa vsi psi tega sveta OH sploh ne rabijo. :-\

Sicer sem sama pristaš polnozrnatih testenin, tudi za ljudi-so dražje in se jih je poredko, ampak bistveno bolje od "navadnih".


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 16 April 2012, 13:13:03
Kako psi OH ne rabijo? Kaj pa pasme, ki izvirajo iz držav, kjer so meso videli samo na vsake kvatre, večinska prerhrana pa je bila zelenjava in žitarice (kak riž etc)?
To mi je čudno....ker po taki logiki se tudi organizem privadi in začne izkoriščati tako hrano, hkrati postane občutljiv na velike količine mesa...Saj to se pri pasmah še danes lepo vidi, ko nekatere pasme super funkcionirajo na hrani z 70% mesa, druge pa ne in imajo takrat težave z blatom, kožo, dlako.
Se mi zdi preveč groba posplošitev, da pa vsi psi tega sveta OH sploh ne rabijo. :-\

Sicer sem sama pristaš polnozrnatih testenin, tudi za ljudi-so dražje in se jih je poredko, ampak bistveno bolje od "navadnih".

ah jaz že tako mislim, da nekateri čisto preveč pretiravajo na tem področju  ;D (ne bit zdej hudi na mene) če dam poleg briketov kdaj pa kdaj kake makarone in so ti le z zelenjavo ali pač skuto ali pač s konzervo, se mi zdi da nič ne bo narobe s psom, ne je tega vsak dan... konec koncev, kaj vse mi ljudje jemo in v kakih razmerjih, pa smo preživeli :)



Tejch

  • *
    • Prispevkov: 645
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 16 April 2012, 16:17:39
Ne k makaronom mešat zelenjave, konzerve (razen če je iz 100% mesa) ali pa skute ali pa kaj takega. Dajte MESO. No, ok, lahko date tudi kdaj skutine, ampak bolje če daš razmerje 1/2 mesa, 1/4 makaronov (ali drugih OH) in 1/4 zelenjave.
Jaz moji drugače ne dajem makaronov, razen ko kaj od nas ostane. Takrat pa dam tudi tisto omako, ki od nas ostane, zraven še kak korenček in meso, ki ostane od nas. Včasih tudi brez mesa, ampak to dobi kaj jaz vem 2x na leto in ji ne škodi.
Drugače ji pa dajem včasih muslije. Namočim v juho za 15 minut, potem pa zraven vmešam zelenjavo, dam not kako meso ali jajce. In potem spet prelijem z nekaj juhe in ponudim. Ima ful rada to :) . Dam pa govejo juho  :)



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 17 April 2012, 07:46:14
A potem daješ govejo juho tako, ki od kosila ostane oz se je več nakuha? Musliji so pa ovseni, rženi, pšenični...?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 17 April 2012, 08:00:12
Jaz našim goveje ali konjske juhe sploh ne smem dati.Je takoj driska na sporedu ???



Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 17 April 2012, 10:14:38
Mislim, da če pes dobi 1x na teden malo makaronov zravn briketov, ki vsebujejo 80% mesa, ni ravno življenjsko ogrožen.  ::)
Je pa verjetno res mali šok za telo, da dobi toliko OH-jev, če ni na to navajeno.
Hvala za idejo z ovsenimi kosmiči, nisem nikoli pomislila.  :-[
Naša prejšnja je za prvi obrok dobila brikete, ki jih zdaj niti slučajno ne bi kupila, za drugega pa skoraj vedno makarone z mesom in zelenjavo in je doživela zavidljivo starost 16 let in nikoli ni imela problemov z alergijami ali pa s kakimi drugimi "civilizacijskimi" boleznimi. Na žalost so jo izdali kolki.  :'(



ursa_9

  • *
    • Prispevkov: 341
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 17 April 2012, 10:30:04
Pri nas poleg makaronov, damo obvezno tudi zelenjavo in meso...pa ni nobenih problemov...no ja sicer je pa res že od majhnega navajen kuhane hrane...



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 17 April 2012, 11:08:12
Psi ne rabijo nujno ogljikovih hidratov, kar pa ne pomeni, da jih ne morejo izkoristiti. Navsezadnje so se v procesu udomačevanja morali nanje prilagoditi - velikanska večina psov v življenju ni videla veliko kvalitetnega mesa. Do danes, ko imamo vsega toliko preveč, da lahko mečemo stran.
Makaroni kot glavno živilo v prehrani psov mi niso preveč všeč, kot občasen obrok enkrat ali dvakrat na teden so pa povsem ok. Zakaj se ne bi smelo dodajati zelenjave mi ni jasno, saj se lahko zelenjavo vključi v kateri koli obrok.
Če se ne motim  imajo makaroni za pse dodano sojo, česar jaz ne maram - moji psi po soji prdijo.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 17 April 2012, 11:11:58
No se meni tud zdi da našim juha lah nardi več driske kot polnozrnati makaroni z zelenjavo, enkrat na vsake tolk. Vsaj pri nas se goveja juha obvezno kuha z dobršnim kosom čebule ali dveh. In z soljo ali kako kocko. Kurje juhce pripravljamo drugače.  ;)

Tudi makaroni s konzervo so pri nas čist običajni (za tiste pse, ki mi lahko jejo makarone, eden pa jih ne sme). Pravzaprav imajo že lep čas nizko beljakovinsko hrano z dobršnim delom zdravih OH (seveda ne iz bele moke). Ker so pri naših mesne in beljakovinske hrane naredile preveč ''sranja''. Če dobro pomislim so psi stare mame videli bore malo mesa...lepa starost brez ''civilizacijskih'' bolezni.

Se mi zdi še najmanjši greh v pasji prehrani dajanje OH, če so le psu primerno pripravljeni. Seveda pa jim hrano posebej skuham, popečem, zdušim...nikoli z mize. GI se spreminja z načinom priprave in kombinacijo živila.  ;) Torej, če jih primerno pripravim in jih psi ne ''porabijo'' z mano pred TV na kavču so čist ok.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 17 April 2012, 11:59:32
Urška, zakaj pa tako dolgo  :-[, jaz jih mojemu polijem z vodo in čez kakšnih 5, 10 min že ponudim, se mi zdi, da se že omehčajo oz napijejo....

Zaradi izkoriska mineralnih snovi, morda bo tale članek boljša razlaga http://holistic.si/index.php/namakanje-stronic.html

Preobčutljivost na meso živalske vrste, ki se je evolucijsko gledano ne tako dolgo nazaj prehranjevala skorada izključno z mesom je z mojega vidika precej alarmantno. Vzrok iščem predvsem v premajhni raznolikosti prehrane v obdobju mladičkovega razvoja in v prehodu iz materinega mleka direktno na brikete. Tu striktno zagovarjam postopen prehod na pripravljeno hrano, mladič mora predno gre od vzreditelja jesti surovo, kuhano, konzervirano in briketirano hrano. Raznolikost v obdobju, ko se prebavila razvijajo, je bolj pomembna kot se zavedamo. Sama opažam pri psih, za katere vem, da so šli iz materinega mleka direktno na briketirano hrano, precej večje težave pri menjavah hrane kot pri psih, ki so bili hranjeni z različnimi vrstami hrane.

Me pa v zadnjem času zelo zanima kako je z mladiči psic, ki so prehransko občutljive. Prenašajo to občutljivost na potomstvo? Nekaj primerov poznam, ampak me zanimajo tudi vaše izkušnje. V naravi take živali pač ne bi preživele, za to bi poskrbela selekcija.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 17 April 2012, 12:16:17
S tem se pa povsem strinjam. Ni sicer toliko problem v tem, da mladičem takoj damo brikete, problem je, če dobijo skoraj izključno samo brikete. Mladiči morajo dobiti čimbolj raznovrstno hrano, pri nas so dobili vse od mleka (povsem navadnega kravjega iz trgovine in domačega kozjega, dokler smo imeli koze), gresa, polente, riža, makaronov, krompirja, ješprenja, različne zelenjave, sadje in seveda meso, vse od perutnine in rib do svinjine, pa brikete vsaj dveh znamk različne kvalitete. Tudi ostanke od kosila, v majhnih količinah. Pa hrenovke, sir, rozine, kruh...v ne tako zelo zanemarljivih količinah za priboljšek in nagrade.
Niti en od mladičev (jih je bilo v  20 letih krepko več kot 100) ni imel nobene alergije na hrano, nobene preobčutljivosti na hrano in so v povprečju dočakali zelo lepo starost-
Preobčutljivost na hrano pa se lahko prenaša na mladiče ali pa tudi ne - odvisno od vzroka. V mojem primeru je imela psica zelo občutljivo prebavo (po vsej verjetnosti zaradi napačne oskrbe kot mladič - je bila najdena breja) njeni mladiči pa so bili povsem zdravi.


karamela86

  • *
    • Prispevkov: 391
    • Točke: 0
Odgovori #28 : 17 April 2012, 12:43:25
kako je pa pri odraslih psih s polento?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #29 : 17 April 2012, 13:09:42
Naši jo pojedo več kot riža, jo imajo radi in jim očitno dobro dene. Z mesom in zelenjavo ali z mlekom. Je sicer na slabem glasu (mleko tudi) ampak naši psi tega očitno ne vedo.