Kje/Kako/Ali šolanje in Agility

**Abby** · 6219

**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
: 19 Julij 2009, 14:48:44
Živjo!

Zanima me nekaj stvari glede šolanja psa in agilitiya.

Konec maja sem iz zavetišča posvojila psičko, takrat staro leto dni. Žal sem zamudila spomladanski rok osnovnega šolanja poslušnosti, v jesenskem roku pa se mi zopet postavlja nekaj ovir, za katere nisem prepričana kako jih rešiti. Večina tečajev se namreč začne septembra, jaz pa se oktobra selim v Ljubljano. Prihajam iz okolice Laškega. Ne vem kdaj in kako naj psičko vpišem v tečaj šolanja (BBH). Razmišljala sem tudi o tem, da bi jo šolala sama, vendar nisem prepričana, da bi bila temu resnično kos, čeprav imamo doma zlatega prinašalca, ki je opravil BBH in bi mi verjetno lahko pri šolanju pomagala tudi mami, ki je vodila našega ZP. Nisem prepričana kako naj ravnam in kaj bi bilo v takem primeru najbolje storiti. Naj se vozim cel september 2x tedensko v Ljubljano?  :-\

Zanima me tudi, ali pes za sodelovanje v agilitiyu potrebuje BBH izpit, oziroma katerega drugega. S psičko bi namreč resnično rada sodelovala v njem, tu najbrž ne bi bila tako zelo omejena na roke? Ali je enako, kot pri tečajih šolanja?

Res bi bila vesela kakšnih nasvetov...  :-[

Lp,

A.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 19 Julij 2009, 17:05:08
Za agi ne rabiš Bbh. Za agi potrebuješ pozornost psice in da dela med drugimi psi, da boš sploh lahko kaj z njo delala. Glede šolanja-izberite kakor želite. Ali boš psico v LJ preselila in tam hodila v tečaj z njo-ali pa se boš vozila ali pa psico šola nekdo drug, ti pa med vikendom prav tako vadiš z njo. Samo ne narediti tako, da jo septembra ti šolaš, ostala dva meseca pa nekdo drug-v šolo naj z njo hodi vedno isti.

Kako se ti pa psica obnaša v urbanem okolju sedaj, odnos do psov,ljudi?...Mi bomo šli A tečaj, ravno zato, ker jo drugi psi vse preveč interesirajo, imamo težave s čakanjem na mestu, vohlanje tu in tam, lajanje na kip konja v mestu, hodila bi kar po cesti in ne pločniku in dokler te zadeve ne bodo poštime nima nobenega smisla delat Bb-H, to da mi psica naredi izpit na poligonu in kratek sprehodek po mestu meni ne zadošča in mi to ni namen izpita. Pa še ne bibila zadovoljna z manj kot 95%. Potem po A-ju bo sledil RO ali Agi, kar bo pač psici bolj odgovarjalo, potem pa bo enkrat prišel na vrsto še Bb-H.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 Julij 2009, 17:17:55
S šolanjem lahko brez problema začneš tudi sama, takoj. Na forumu je objavljenih kar nekaj nasvetov kako se kakšne stvari lotiti - od najbolj osnovnega "sedi", do bolj zakompliciranih trikcev.
Poleg tega moraš vedeti, da brez vsaj nekaj predznanja nima smisla iti kar takoj v tečaj za bbh, ker se po večini samo nadgrajuje znanje pridobljeno v mali šoli in osnovni šoli, tako da bi bilo morda bolje poiskati program, kjer se ne osredotočajo toliko na končni izpit, ampak na vse ostale stvari pomembnejše za sobivanje psa in človeka, in je na koncu opravljen izpit samo dobrodošel bonus.

Vem, da nekaj šol začenja tečaje tudi, ko se nabere zadostno število zainteresiranih, tako da bi se ti mogoče splačalo tudi malo naokrog povprašati.
Jaz bi se na tvojem mestu verjetno kar vozila v Ljubljano ta mesec.

Za agility ne potrebuješ BBhja, je pa fino, da je psička pozorna nate in zna vsaj nekaj malega osnovnih ukazov (odpoklic, sedi, prostor, čakaj...).


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 Julij 2009, 17:21:45
Psička ima strah do drugih psov, nanje renči in to me najbolj skrbi. Drugače v mestu lepo hodi, ne skače na cesto, ljudje je ne motijo, v lokalu zna sedeti pri mizi in počakati, da popijemo ipd.

Mogoče nisem bila jasna: psička se seli z menoj v Ljubljano, vendar greva šele oktobra. Nikakor je ne bo šolal nihče razen mene, ker je psička moja in bo z menoj tudi živela vse življenje, zato pa želim biti jaz njena vodnica. Vem, da se ne sme mešati vodnika psa. Naš zlati prinašalec je B-bh naredil z 96% če se ne motim, vem kako to šolanje poteka itd., samo to je, da bom težko hodila na tečaj v Ljubljano že septembra, dejansko me najbolj zanima, če se da narediti tako, da bi prišla na tečaj z zamudo; torej oktobra...  :-\

Za agi res ni potreben B-bh? Na spletni strani KD Ljubljana sem prebrala, da JE potreben, žal pa drugih kinoloških društev v Ljubljani ne poznam. Pozna kdo katero, ki mi bi ga priporočal? 

n+n hvala. Psička trenutno zna odpoklic, sedi, prostor se učiva zdaj, poleg tudi. Poznaš kakšno društvo, kjer bi res jemali na število interesantov?




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 19 Julij 2009, 19:38:02
Ah če gre s tabo v lj-se pač en mesec tja voziš. ;) Svetujem KD Krim-tečaj za azilaše, kjer bosta fino začeli, če še nista, sploh odnos do psov ;) Uporabnica Xena je inštruktorica za azilaše.

Sicer pa ja, učiš jo lahko že zdaj, vsaka naučena stvar je koristna, preberi si teme tukaj in po netu. ;)

V LJ imaš tudi KD Agility Ilirija, ŠKD Bajka. Morebiti še kaj kar ne poznam.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 20 Julij 2009, 14:07:51
čara hvala. Nekako najbolj mi je všeč KD Agility Ilirija, predvsem zato, ker mislim, da bom psičko šolala doma, ob pomoči kinologinje, ki jo poznam in mame, ki je bila vodnica našega drugega psa. Predvsem me namreč skrbi, da bi težko hodila na vse učne ure v pasjo šolo, urnik na fakulteti (Oddelek za primerjalno knj. in lit. teorijo) je namreč nemogoč. (Dve uri predavanj, ura prosto... in tako od 8h zjutraj pa do 22h.  :-\ ) Mislim, da bi mi dosti lažje zneslo z agility tečajem, sploh, če bi hodila vmes še sama trenirat. Psička je sicer izredno dojemljiva, sedi, prostor, to že dejansko zna. Poleg se še učiva, ampak ji gre dobro, tako da jo imam namen čez poletje intenzivno trenirati, potem pa bi se vpisla z njo na agility tečaj. Kar se tiče azilaškega tečaja, hvala, sem ga pregledala, ampak ker je psička še mlada in, kot pravim, dojemljiva, menim, da bo šlo tudi brez. Hmmm...ali je pa moje mišljenje povsem napačno?  :-\



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 21 Julij 2009, 10:15:20
abby za agility ne rabiš BBH ja  :)- vsaj za zadaj še ne  :P , ve se pa pri naši KZS nikol kaj še bo  >:(.
Psičko predvsem navajaj na igro, žogice, cufe, nauči jo da na povelje teče okoli dreves, da se za roko obrača levo in desno, da tečeta skupaj sem in tja, da se na povelje dotakne roke, da ti skoči v naročje, da teče do tarče - v glavnem čim bolj dinamične, vesele  vaje. Statičnih pri agilityu ne rabiš , lahko shajaš tudi brez prostor in sedi in podobnega dolgčasa ;).
Če se boji psov - nič ne de, se bo že navadila. Ne sili je, če ne želi družbe. V parkurju je itak vedno samo po en pes, agilitaški psi pa so tako in tako v veliki večini nenevarni in najraje ignorirajo druge pse- vsaj kadar so ovire v bližini.
če imaš možnsot in se želi igrat s kakšnim prijaznim prijateljem pa seveda to izkoristi, čeprav kot rečeno je vseeno tudi če se bo vse življenje igrala samo s tabo bo srečna  ;).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 22 Julij 2009, 17:32:13
Deteljica hvala za nasvete.  :)

Zdaj sem se dogovorila za individualne ure agilitya v Celju, ker bom tako lažje usklajevala faks in treninge, pa še začela bom lahko že avgusta!!!!!   :o :)

Bom poskusila s temi vajami, ja. Psička je tako in tako res živahne narave, skače preko vsega mogočega, kar naprej bi se igrala in divjala...po mojem bi ji moral biti agi všeč.  ;D

Hmm...doma imamo še enega psa, ki ga dobro pozna seveda in se z njim res rada igra...smao do nepoznanih psov je pa res nezaupljiva. :-\

Kako je pa kaj agi zahteven fizično? Oz. v kako dobri kondiciji naj bi bila jaz, kot vodnica?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #8 : 22 Julij 2009, 19:18:37
3 minute šprintanja, obrati. Boš videla na treningih.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 22 Julij 2009, 20:59:02
No, ampak verjetno ni vedno enako...mislim...če se kuža šele uči ali pa če že res obvlada...torej...stavr je taka; imam neki šum na srcu, zaradi katerega ne smem trenirati teka. In ne smem res ''na polno'' se ukvarjat s športom. Vse v mejah...če veste kaj mislim... pa me zanima. če je agi zame lahko zelo naporen ali niti ni tako zelo...



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #10 : 29 Julij 2009, 15:25:56
Mislim, da ne sme biti nekega problema. Sorodnik ima tudi šum na srcu, pa je triatlonec-zelo uspešen. Je pa res da ima blago obliko. Več ko boš imela kondicije, bolje bo ;) In šprintanje s psom, pohajkovanje v gorah, kolesarjenje, tek s psom bi moral biti OK. Saj to s psom tako ali tako počnemo z agijem ali brez. ;)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 29 Julij 2009, 15:37:13
To je res. Šprintati ne bi smela. Ampak v kolikor gre tu za to, da spremljam psičko na ovirah, pa da najbrž ne bi tekmovala... potem mislim, da ne bi smelo biti prehudo?  :-[ :)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #12 : 29 Julij 2009, 18:11:31
Malo za intermezzo, tudi pri KD Ljubljana ne rabiš imeti BBH za tečaj agiilityja  ;)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13 : 29 Julij 2009, 18:20:09
3 minute šprintanja, obrati. Boš videla na treningih.

 :o :o :o Jaz umrem, če bi morala 3 minute ves čas na polno tečt.  :D :D

Parjurji so dolgi tam od 30sekund do slabe minute. Kako hitro tečeš, je pa stvar posameznika. Eni ga bolj trimčkamo, eni pa dejansko šprintajo.  :o

Če je tek problem, potem mogoče premisli o ROju. Da ne bo kaj narobe.  :-\


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 29 Julij 2009, 18:49:49
Hm...sem razmišljala o RO...a se ga da kje trenirati brez BBH, ker je pri BBH hud problem z uskladitvijo urnikov (študij, delo, RO...)???

Mogoče pa bi le šlo brez hudega teka? Jaaaaoooo  :'( :'( To mi ni všeč, da ne bi mogla moja boga kuža na agi zaradi mojega butastega prolapsa mitralne zaklopke, če se strokovno izrazim.  :'( >:(



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #15 : 29 Julij 2009, 19:01:13
Tudi RO se da trenirat brez opravljenega BBH, priporočljivo pa je, da pes nekaj osnov zna.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #16 : 29 Julij 2009, 19:12:11
Jao res sem napisala 3 min :-[ Parkur je res prb 30 sekund dolg. Na trenigih malo dlje, ker kaj popraviš. Pa začetek ni celoten parkur za odlavfat, pes se postopno seznanja z ovirami.  Ja fajn je, da si ob psu oz. čim bližje in ga usmirjaš.

Probaj pa boš videla. ;) Če ne pa kardiologa vprašaj, če bo le poznal agility ???

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


**Abby**

  • *
    • Prispevkov: 137
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 29 Julij 2009, 19:16:35
Joooj ste vsi prijazni!! :-[ Jaz pa izpadem kot neki invalid.  ::) :-[ Am...ja tako je no...lahko igram npr. košarko, pa lahko hodim v hribe, pa lahko sprehajam psa npr. dve uri...samo ne smem trenirati stvri kot so šprint ali tek na dolge proge...nekako bom že uredila, da bo šlo. In mislim, da bom res poklicala kardiologa, na pregled pa že čakam...eeee...leto dni? Čakalne vrste... ::)