Grozdje

anas · 10367

anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
: 10 September 2009, 16:58:48
Na več mestih na forumu sem prebrala, da je grozdje (oz. peške) škodljivo za pse, povzročalo naj bi celo odpoved ledvic.

Ker poznam več psov, ki pojedo veliko grozdja in niso imeli še nobenih težav, me zanima od česa je to odvisno. Zakaj imajo nekateri psi težave, nekateri pa ne? Je odvisno od sorte grozdja? Od izvora (domače/kupljeno)? Od velikosti ali pasme psa? Pozna kdo kak konkreten primer psa, ki je imel težave zaradi grozdja?



roy2

  • *
    • Prispevkov: 426
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 10 September 2009, 18:19:32
Mene to tudi malo skrbi,ker živimo v vinorodnem okolišu in vsako jesen pred trgatvijo, pes na sprehodu ščipa grozdje s trt, na trgatvi pa itak krade ko zmešan.



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #2 : 11 September 2009, 22:36:23
Si predstavljam :) Pa ravno prihaja čas trgatev (oz. pri nas je že v popolnem razmahu)

Jaz ne živim (več) v vinorodnem okolišu, smo pa tam kdaj pa kdaj na obisku. Saj mi ni problem preprečiti, da je grozdje, ampak preden bi vsem trobila, da tega ne sme, bi rada malo boljšo razlago o tem, zakaj ne. Naša prejšnja psica ga je dosti pojedla, pa ni malo časa živela.

Upam, da mi kdo odgovori.



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #3 : 12 September 2009, 18:46:12
mja.. mi mamo na vikendu vinograd, in je tamal čist nor na grozdje.. Tud mene zanima kaj nej bi blo tisto kr bi škodil psu v grozdju? Jz vem o peškah grozdja sam dobre stvari...

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #4 : 12 September 2009, 18:54:03
Hm moja ga krade, ker ji raste pri pesjaku in hkrati služi za senco. Morda ima  to srečo, da gorzde pogoltne in ne zgrize.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #5 : 13 September 2009, 02:24:12
Kolikor sem jaz seznanjena s tem je grozdje "strupeno" zaradi pečk. Pa ne samo grozdje. načeloma je v večini pečk in koščic cianid, ki lahko povzroči težave (tudi ljudem), vendar se pojavlja v različnih količinah. Mislim da je predvsem pomembno ali pes pečko pregrizne ali ne. Če jo ne, jo namreč ne prebavi ampak celo iztrebi, v takem primeru ne bo imel težav. Če bi jo pregriznil bi se lahko pojavile težave.
Očitno vašim psom uspe NE pregriznit pečk.  :)
LP



anas

  • *
    • Prispevkov: 139
    • Točke: 0
  • Lu
Odgovori #6 : 13 September 2009, 14:57:23
Aha, makes sense :) Hvala za pojasnilo.



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 13 September 2009, 15:12:56
Aha, makes sense :) Hvala za pojasnilo.
Malenkost  :)

Mislim pa da je dosti tudi odvisno od posameznega psa. Občutljivosti želodca oz. organizma, navajenosti ta tako hrano, mogoče tudi pasme ipd. Poznam namreč primere ko psi jedo rozine, pa jim ni nič, medtem ko so predstavniki pasme basenji že umirali zaradi rozin.
Jaz zato naši niti ne poskušam ponudit grozdja niti rozin.....nikoli ne veš :)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #8 : 13 September 2009, 16:40:29
Pečke s težavami z grozdjem nimajo nič - kateri pes pa pregrizne grozdne peške, pa še prav veliko bi jih moral pogristi. poleg tega naj bi bile škodljive tudi rozine, ki pešk sploh nimajo.
kaj je tisti v grozdju, kar naj bi škodilo psom ne vem. Vem pa, da ne škoduje vsem ampak samo tistim, ki so občutljivi. tem lahko poškoduje ledvice, ostali pa se z rozinami in grozdjem očitno lahko brez nevarnosti sladkajo.
Kar se tiče pešk nasplošno - v njih je cianid, vendar v tako majhnih količinah, da jih mora streti in pojesti res veliko, preden mu naredijo kakšno škodo. (naše psice z velikim veseljem trejo breskove in marelične peške in jedo jedrca. tudi mi smo jih, ko smo bili otroci. Pretiravati pa s tem seveda  ne smeš)


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #9 : 13 September 2009, 17:11:26
Samo nekaj od mnogih člankov, ki potrjujejo mojo razlago:
Zdravju škodljiva živila - februar 2008 - http://www.mojpes.com/clanki/clanek.asp?rubrika=novice&page=5
http://www.topshop.si/index.asp?tn=articles_sub&c=0&cid=168903
http://www.viva.si/clanek.asp?arhiv=1&id=4475

P.S.: Rozine seveda vsebujejo pečke, saj so le posušeno in obdelano grozdje.



teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #10 : 13 September 2009, 20:04:54
wiki knows more!
http://en.wikipedia.org/wiki/Grape_and_raisin_toxicity_in_dogs
Če se pa komu da ima pa spodaj navedene še reference, v katerih verjamem, da piše še več. Meni zadostujejo prvi stavki.
@Tisa: na slovenske članke se ni preveč za zanašat, se prepisujejo in nimajo nikakršnih temeljev. Sicer tudi viki ni sveta ampak ve sigurno več kot nek povprečni novinar, ki piše članke za Vivo itd.



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #11 : 13 September 2009, 20:14:53
wiki knows more!
http://en.wikipedia.org/wiki/Grape_and_raisin_toxicity_in_dogs
Če se pa komu da ima pa spodaj navedene še reference, v katerih verjamem, da piše še več. Meni zadostujejo prvi stavki.
@Tisa: na slovenske članke se ni preveč za zanašat, se prepisujejo in nimajo nikakršnih temeljev. Sicer tudi viki ni sveta ampak ve sigurno več kot nek povprečni novinar, ki piše članke za Vivo itd.

Vem da so Slo članki nezaneslivi, vendar piše praktično isto kot v Wiki tako da......te članke sem pač najhitreje našla, zato sem jih pripela (in pripisala: "eni od mnogih člankov" :P s tem je bilo mišljeno da obstaja še več tudi bolj strokovnih člankov na to temo.) ;)



teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #12 : 13 September 2009, 23:33:50
@Tisa niti slučajno ne piše isto. Ok ja piše, da je grozdje slabo ampak na wiki piše, da se ne ve točno zakaj in da vzrok definitvno niso pečke, saj je nepečkato grozdje tudi problem (btw to se tudi uporablja za rozine - jih še nisem v lajfu jedla s pečkami).



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #13 : 13 September 2009, 23:40:12
Ok, me ni več tukaj :-X  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14 : 14 September 2009, 12:02:53
No, tam tudi piše, da se znaki zastrupitve pojavijo kmalu po zaužitju - kar pomeni, da tisti, ki so brez problemov jedli grozdje do zdaj, to lahko počnejo še naprej. Tisti, ki ga pa do zdaj niso, pa - previdno. Je pa navedeno število zastrupitev na leto pravzaprav zelo majhno.


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #15 : 16 September 2009, 16:17:44
... saj je nepečkato grozdje tudi problem (btw to se tudi uporablja za rozine - jih še nisem v lajfu jedla s pečkami).

hehe ravno danes sem jedla rozine s pečkami. :P



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 16 September 2009, 16:42:46
To so morale biti pa kakšne specialne, doma posušene iz običajnega grozdja. Velika večina jih je iz posebnih nepeškatih sort grozdja - le kdo bi pa jedel potico s peškami?


Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #17 : 16 September 2009, 17:05:50
nene niso bile doma posušene. :) Kar lepo kupljene so bile. :) Itak so pa tudi pečke posušene, tako da so zelo majhne in se jih skoraj ne čuti. Ampak ja, sem šla namenoma brskat po rozini in sem jih našla.  :P



Kratkodlaki

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 24 Januar 2013, 12:55:31
Res, da je debata stara, ampak vseeno...
Nikoli se ne ve kdo in kdaj bo bral to na forumu.

Ni mi jasno zakaj ljudje klatijo neumnosti po forumih, preden se vsaj malo potrudijo preveriti določene informacije. Je to preveč zahtevno ali je kriva prevelika samozavest v lastno logiko?

Najprej kar se tiče cianida. Najnevarnejši je npr. iz sredic koščic marelic. V povprečju vsebujejo te sredice 3 mg cianida na gram, vendar nam dostopne koščice, veliko manj. Smrtna doza za psa je nekje najmanj 1 mg/kg. Simptomi zastrupitve so glavobol, zmedenost, nezavest, težave s srcem, koža postane rožnata... Redko kdaj se pojavijo kakšne spremembe na ledvicih.

Koščice grozdja imajo nekje največ 0,001 mg cianida na gram. To je samo ena specifična sorta, večina ostalih sort vsaj 25-krat manj. Se zavedate da bi moral pes dobro prežvečiti in pojesti vsaj 10 kg pečk naenkrat, najbrž tudi več, da bi se zastrupil s cianidom?

Vir: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=vitis%20vinifera%20seed%20cyanide

Kot piše na Wikipediji (najbrž ste si prebrali) sumijo nek mikotoksin, torej toksin neke plesni, ki nastane na grozdju. Sicer tega toksina niso še identificirali, kar pa ne pomeni, da ga ni. Tudi jelenjad, ki je grozno umirala v ZDA, imela oranžen urin ipd. je umirala zaradi zaužitja nekega lišaja, za katerega še do sedaj ne vedo katere snovi v njem so škodljive.

Tudi sam poznam pse, ki so pojedli ogromno grozdja in živeli skoraj 20 let, tako da je vprašanje kaj v grozdju škodi in komu. Mogoče so samo potrebni specifični pogoji, da omenjen toksin na grozdju nastane, kar je po glede na število zastrupitev precej redko.

Tisa in Loa, obstaja veliko sort grozdaj brez pečk. In tiste rozine v trgovinah so pripravljene ravno iz teh sort. V rozinah si najbrž našla kakega posušenega črva. Ti pa priporočam da poskusiš doma posušiti grozdne pečke, da vidiš koliko se zmanjšajo :)