Zakonska določila in predpisi

Monika65 · 15742

Monika65

  • *
    • Prispevkov: 31
    • Točke: 0
: 18 September 2009, 16:02:45
Včeraj so me v eni od živalskih trgovin malo prestrašili glede prevoza psa v avtu. Iskala sem tudi po internetu, pa nič pametnega našla. Namreč: ali je s kakšnim zakonom ali predpisom določeno, kako je potrebno prevažati psa v avtu - je dovolj varnostni pas ali mora biti v boksu. Moj avo je namreč premajhne za boks, če želimo spraviti vanj še kak kos prtljage, za varnostni pas pa ni problem. In prosim, ne pišite mi, kaj bolj varno za psa - mene zanimajo zgolj predpisi, da vem, če in v kako velikem prekršku sem.  :) Hvaležna bom tudi za kakšen link na to temo, če ga kdo najde.

Hvala že vnaprej.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1 : 18 September 2009, 20:13:09
Po zakonu je dovolj varnostni pas.
Glede varnosti pa tako najbrž veš, da ni varno in bo pes letel naprej ali pa bo polomljen ostal zadaj. Mi imamo v mislih izdelat ALU boks, zato tudi iščemo primerno velik avto za ovčarko.
Če imaš možnost-menjaj avto čimprej za nekaj večjega, kjer bo prostor za soliden boks + fiksno kovinsko mrežo zadaj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


vesna18

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 28 November 2009, 14:44:40
Midva pa imava Smarta. Za box ni prostora, varnostni pas za zadnje sedeže odpade ker sedežev zadnjih NI, ostane edino še mreža ki loči potnika od prtljažnega prostora.

Me pa zanima, na Smartu je narejeno tako, da mreža pride le do polovice prtljažnika ne pa do vrha. Ali je z zakonom določeno da more biti mreža do vrha, ali je lahko samo do polovice?



Vestina5

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 11 Marec 2010, 13:24:28
Glede varnostnega pasu:
- ali je to posebni pas, ali tisti ki je v avtu?
- sli pes ostane na mestu. če ga pripneš s pasom?

Hvala

Lp Vesna



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 11 Marec 2010, 15:31:24
Varnostni pas za psa je v bistvu en pas, ki ga pripneš na opstnico na psu na eni strani, na drugi strani pa ima kovinski del ki se prilega mestu, kamor vtakneš navadno varnostni pas.
Če se zaletiš, bo pes odletel, glede na dolžino varnostnega pasa - pes ni fixiran kot je to pri človeškem varnostnem pasu, ampak recimo temu samo privezan na štrik in štrik je pripet v luknjo za varnostni pas... pač štrik pa je kratek, se pa da regulirati dolžino.
Poanta je v tem, da pes ne more priti do voznika in ne more motiti voznika pri vožnji. To pa je tudi vse kar ta pas naredi. Če je nesreča je skoraj bolje da pes ni privezan... ne vem, kdorkoli si je izmislil te varnotne pasove za pse, očitno nima psa ker to je kar nekaj. Pes še vedno lahko skače na zadnjih zicih, in dela štalo če ni navajen.


Vestina5

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 11 Marec 2010, 18:31:38
Tnx za odgovor.

Ja, nekaj se bo treba odločit, ko bo šel naš San z nami na izlete, na morje,... :)



Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 08 April 2011, 17:05:00
Zdravo!

Zanima me, ali ima že kdo izkušnje s potovanjem s psom v Anglijo (čez Avstijo, Nemčijo, Belgijo in Francijo)?

Je v teh državah dovolj, da je pes na zadnjih sedežih pripet s pasom (z oprsnico), ali ga je kje nujno imeti v boksu?  ???

Nujno rabim to informacijo!

Hvala!



Tisa in Loa

  • *
    • Prispevkov: 466
    • Točke: 5
Odgovori #7 : 08 April 2011, 17:13:44
Mi smo šli lani čez Avstrijo in Nemčijo v skandinavijo, pa je bil pes pripet z oprsnico zadaj ali pa spredaj v naročju pa ni noben nič rekel. Itak ni več mej.....če te pa prav policija ustavi.....to pa ne vem..... :P



Babaroza

  • *
    • Prispevkov: 40
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 08 April 2011, 20:58:15
Hm ... Hvala! Ja, ne bi bili radi mi tisti, ki bi preverili, kaj se zgodi v primeru, če te ustavi policija.  :-\ ;D



smukec

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 01 Marec 2012, 12:47:41
Tule poteka podobna debata: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=3982.30 .

Pa je kje v zakonu točno napisano kako se sme prevažat psa v avtu?
Midva psičko prevažava na zadnjih sedežih kjer je pripeta s pasom. Razmisljava o nakupu večjega avta, ko bojo finance dopuščale...
Sprašujem pa to predvsem zaradi tistih treh voženj letno, ko se odpravimo npr. kampirat in  se poderejo zadnji sedeži v avtu in bi bila psička spredaj pri nogah sovoznika.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 01 Marec 2012, 14:19:14
Kolikor vem, se ne sme. Kje piše pa prav dobesedno nisem našla, ko sem iskala. Verjetno nikjer... Lahko se na psa gleda tako kot na tovor v osebnem avtomobilu ali kot osebo (samo mislim da je ta manj verjetna).
V glavnem mora biti zavarovan, da ne more ogrožati voznika in potnike. Če je spredaj, pride lahko pod noge voznika ali skoči na voznika itd. Tako je razlagal neki policaj.

Priznam, da za kako krajšo vožnjo, ki ni v mojem avtu tudi moja počaka pri nogah spredaj, na daljše pa hm... Če je le možno raje ne...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 01 Marec 2012, 16:53:37
Tudi na račun psov smo se mi naučili jemati čim manj prtljage s sabo  ;)
Kaj pa boks okoli katerga lahko mirno naložiš vso prtljago? Ali pa montana (ali kako se reče unim strešnim kovčkom)? Varnost je na prvem mestu in seveda ne na zadnjem cena kazni, ki menda ni majhna  :-[ Mi ne tvegamo.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


jan100

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 05 Marec 2012, 13:00:51
Zakonodaja določa, da more biti zagotovljeno ustrezno zavarovanje pri prevozu živali, po mojem je to pas, boks ali pa pregradna mreža.
92. člen
(2) Domače živali (psi, mačke, drobnica, večje živali idr.), ki lahko ogrozijo varnost cestnega prometa, so lahko na cestah, namenjenih prometu motornih vozil, le v spremstvu osebe, ki jih varno vodi. Živali je prepovedano voditi iz vozila ali z vozilom.
(3) Živali iz prejšnjega odstavka, ki se prevažajo v delu motornega vozila, namenjenega za prevoz potnikov oziroma prtljage, morajo biti ustrezno zavarovane.
(13) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek jahač, gonič ali vodič živali, ki ravna v nasprotju z določbami tega člena ter voznik ali potnik, ki ravna v nasprotju z določbo drugega ali tretjega odstavka tega člena.

Ne vem kako se to izvaja v praksi, ti členi pa so iz Zakona o pravilih cestnega prometa.