Problem s hranjenjem

tedomedo · 21557

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #60 : 27 Junij 2011, 14:00:56
Ne vem sicer koliko je star tvoj pes ampak načeloma je moja taktika taka.

Psa dam en dan na post in takrat zjutraj 10-15 min sprehod (vsaj 5 min kasiranja), ko pridem domov spet enak sprehod in zvečer dveurni sprehod, kjer psa zgonim maksimalno, da teče, se igra, lovi žogo, kasira, hodi. Potem pa še večerno lulanje. Nič jesti, nobenega priboljška NIČ.

Drug dan po jutranjem sprehodu par trikov, vaj, za nagrado par briketov in ko prideš domov tudi. Naj si brikete prisluži z uboganjem, trikci. Bo hrana dobila večjo vrednost, kot če mu je servirana porcija v skledo.  In tak režim naj traja nekaj časa, da je 2 uri res aktivnega sprehoda dnevno in da si hrano prisluži z različnimi vedenji. Ne da samo sedi in daje tačko ves čas recimo.

Pri izbirčnežih, neješčih psih pomaga utrujenost in lakota, da poje obrok. In pa konkurenca.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Pika_poka

  • *
    • Prispevkov: 35
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 27 Junij 2011, 14:30:26
hvala za nasvet, bom probala tudi tako...

čeprov se ji vidi da ji manjka energije zdej od kar ga je začela takole sračkat s hrano...

stara je pa devet mesecev...



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 08 Julij 2011, 08:33:52
Kot sem že parkrat pisala, moja psica gre vsake toliko kar sama na "shujševalno" in neha jest tudi za enih 5 dni. Mi sicer ni všeč, ker ima potem preveč želodčne kisline in bruha, ampak itak je predebela, tako da po drugi strani je to čisto ok.

Ko je bila še mlada, sem se tudi jaz sekirala, da se zaradi tega ne bo pravilno razvijala,.. ampak dejstvo je, da ko je pes lačen, bo že jedel in sedaj se sploh več ne obremenjujem s tem, ko neha jest. Preprosto ponudim obrok, če ne poje, umaknem in ponudim ko je čas za naslednji obrok. Je pa res, da ji ponudim samo brikete, ne prelivam z ničemer, ker če preliješ in ne poje, potem lahko tisto samo še stran vržeš, samo briketi pa ostanejo kakršni so  ;)



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 13 Januar 2014, 12:44:22
živjo, tudi jaz se oglašam z vprašanjem v zvezi s hranjenjem :)
doma imamo mladiča starega 3 mesece. Je precej velik, tehta pa skoraj 15kg. Hranim ga z Bosch Maxi junior in pes bi, glede na tabelo na vreči, moral pojesti okrog 500g na dan. Hranim ga 3x dnevno - zjutraj nekje med 6.30 in 7.00, popoldne nekje med 13h in 14h, zvečer pa med 19h in 20h. (odvisno od delavnika). Obroke razdelim tako, da zjutraj in zvečer dobi 150g, popoldne pa 200g (ker ima takrat tudi daljše sprehode in več gibanja). Problem je v tem, da mali poje nekje polovico priporočenega dnevnega odmerka. Zjutraj in popoldne skoraj vedno pusti polovico doze, zvečer pa poje celo le, če je imel res aktiven dan.
Pri hiši je še en starejši pes, ki ne dobiva tako kakovostnih briketov (imeli so ga še predno sem se "priženila" jaz) in mali nenehno hlasta po njegovih briketih, čeprav je minuto nazaj pustil polovico svojih. Zaradi tega sem tudi starejšemu psu odvzela posodo s hrano in ga hranimo po enakem urniku kot malega, vendar ločeno, da ne skačeta v posode drugega.
Naš mladič ne zgleda podhranjen niti ni predebel, vendar pa me zanima ali ima lahko kakšen vpliv na njegovo rast, če ne bi zaužil dovolj hrane. Ali bi bilo mogoče boljše, da bi ga hranila 4x dnevno in manjše količine? Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #64 : 13 Januar 2014, 14:15:46
Pa mu dajaj manj hrane, zgleda da vseeno ne potrebuje toliko. Tastarejšemu pa BP šaltaš na Bosch adult.
Saj to niso vrhunec kvalitete. So pa čisto solidni briketi, srednje kvalitete. Če psu ustrezajo, nima težav-naj jih je. Ne vem zakaj bi starejši imel slabšo prehrano. Je ravno obratno starejši kot so (sploh če so posredi še kake težave z zdravjem, sklepi) boljšo hrano rabi pes, pa še kake dodatke za sklepe ipd, čim se pokaže potreba.

Lahko pa poskusiš 4x dnevno. Koliko obrokov je imel dosedaj?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Kimi

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 13 Januar 2014, 14:23:46
tudi moja ne poje toliko, kot piše na vrečkah. smo na royal caninu cavalier. nekaj časa jih je z veseljem jedla, sedaj pa se tudi nekaj zmrduje. samo jaz ji vmes pomešam malo skute, tune..ali kaj podobnega, potem raje poje, je pa 2 x na dan, če ne štejem še nekaj koščkov, ki jih dobi drugje >:(. to mi dviguje pritisk, sam kaj naj...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #66 : 13 Januar 2014, 15:25:58
Pri nas sta, če se le da, oba na istih briketih ravno zaradi tega ker so od tadrugega vedno boljši. Pa dejte vsaj od začetka bit striktni in psu dat za obrok samo brikete, to mešanje z raznimi dišečimi stvarmi bo pridelalo ravno kontra učinek od željenega. Tako da bo res najbolje, če še starejšega počasi prešaltate na bosch (dvomim, da je velika razlika v ceni z briketi, ki jih zdaj je) pol pa naj tamali krade kolkr hoče.



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 13 Januar 2014, 20:23:51
Stvar je v tem, da starejši pes ni moj :/ sama bi mu takoj zamenjala brikete, ker ima zdej neke, ki so podobne smeti kot Pedigree. Sam kaj ko nočem izpadti kot da pametujem. Starejši tako ali tako dobiva mešano hrano (tudi zelenjavo in meso), tako da upam da se vsaj tako malo popravi. Ni pa nič bolan, niti nima nobenih težav. Svojih briketov noče jesti, če mu dam brikete od tamalega jih pa zmaže kot za šalo.
Tamalemu še ne bi dodajala razni dodatkov zraven, to bi rajši prišparala za takrat ko bo res voda tekla v grlo. Dokler je, pa čeprav manjše doze, bi mu dajala samo brikete. Tako ali tako bi potem počasi prešaltala na mešano hrano.
Čara predno sva ga s fantom dobila, je obroke imel malo mešano. Mislim da ni imel nekega urnika. Pri nas je od začetka dobiva 4x dnevno, pa je tudi takrat puščal. Na 3x dnevno smo prešaltali ravno zato, ker sem upala da bo vmes že tako lačen, da bo vse tri obroke zmazal. Bi vas pa vprašala glede Boscha, ko ste rekli, da je neka srednja klasa. Ali menite da so dovolj kakovostni briketi? Mali težav z njimi nima, jih poje, ne bi mu pa rada dajala nekaj kar ni dobro zanj. Te brikete so mi svetovali v trgovini za živali, zanesla sem se na njihovo strokovnost.



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 13 Januar 2014, 22:02:56
Stvar je v tem, da starejši pes ni moj :/ sama bi mu takoj zamenjala brikete, ker ima zdej neke, ki so podobne smeti kot Pedigree. Sam kaj ko nočem izpadti kot da pametujem. Starejši tako ali tako dobiva mešano hrano (tudi zelenjavo in meso), tako da upam da se vsaj tako malo popravi. Ni pa nič bolan, niti nima nobenih težav. Svojih briketov noče jesti, če mu dam brikete od tamalega jih pa zmaže kot za šalo.
Tamalemu še ne bi dodajala razni dodatkov zraven, to bi rajši prišparala za takrat ko bo res voda tekla v grlo. Dokler je, pa čeprav manjše doze, bi mu dajala samo brikete. Tako ali tako bi potem počasi prešaltala na mešano hrano.
Čara predno sva ga s fantom dobila, je obroke imel malo mešano. Mislim da ni imel nekega urnika. Pri nas je od začetka dobiva 4x dnevno, pa je tudi takrat puščal. Na 3x dnevno smo prešaltali ravno zato, ker sem upala da bo vmes že tako lačen, da bo vse tri obroke zmazal. Bi vas pa vprašala glede Boscha, ko ste rekli, da je neka srednja klasa. Ali menite da so dovolj kakovostni briketi? Mali težav z njimi nima, jih poje, ne bi mu pa rada dajala nekaj kar ni dobro zanj. Te brikete so mi svetovali v trgovini za živali, zanesla sem se na njihovo strokovnost.

Ti se res raje ne vmešavaj neposredno, zato pa se malo pogovori s fantom, da bi se on malo s starši pogovoril oz. bi vidva dodala razliko tistega, kolikor je treba za Boscheve brikete. Glede na to, da si čisto frišna v tem, še nisi videla različnih ponudb (Zoorex, Zoohit), ki imajo Bosh velikokrat v akciji (po dve vreči skupaj recimo) in na kilogram pridejo briketi res ugodno in s tega stališča (na kg), ne bi bilo take velike razlike v ceni. Pa starejši kuža tudi manj poje.. pa če je res že 10 let star, bi mu RES lahko privočili tisti 1 € več na kg.. s tem tudi lahko prepričaš fanta, on pa naprej.

Jaz na tvojem mestu ne bi menjala briketov zaenkrat, Bosch so čisto OK. Za menjavo bo še čas. Sicer pa dvomim, da bi kužka razvadila z raznoliko prehrano, ker bo vseeno velik in večji niti niso toliko izbirčni, so preveč lačni. Ni pa nuno, seveda.. sosedi imajo belgijskega ovčarja (po videzu je torej podoben tvojemu), ki je blazno suh, ampak je tudi blazno neješč. Briketov sploh noče, pri kuhani hrani pa tudi ni posebej požrešen. Preprosto zelo malo poje po lastni želji, čeprav je stalno v pogonu.

Fanta pa le prepričaj..  ;)

Kuža je pa en velik srečko. :)



margiela

  • *
    • Prispevkov: 76
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 13 Januar 2014, 22:28:46
Lusi, najlepša hvala za odgovor :) fanta že prepričujem in se strinja, verjetno bom rekla da je bla res neka akcija 2 za 1 pa se eno vrečo bosch briketov privlekla za starejsega psa ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #70 : 14 Januar 2014, 08:07:38
Sicer pa dvomim, da bi kužka razvadila z raznoliko prehrano, ker bo vseeno velik in večji niti niso toliko izbirčni, so preveč lačni.

Od kod pa to zdej?  :)

margiela, super! Sem pa ravno pogledala in je na zoohitu (pa verjetno v fizičnih trgovinah tud), bosch celo cenejši od pedigreeja, tako da verjetno res ne bo težko prešaltat  :)



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 14 Januar 2014, 08:50:33
Od kod pa to zdej?  :)

Ne vem, se mi zdi, da so večji manj izbirčni. Več energije pokurijo, zaradi več gibanja in tudi zaradi same velikosti. Imaš tudi izjeme, ampak načeloma se mi zdi, da imajo lastniki velikih psov bistveno manj problemov z izbirčnostjo, kot lastniki majhnih psov, nič drugega.

Jaz pa recimo dvomim v tvojo izjavo, da se psa razvadi s tem, ko se mu v hrano vmešava razne dodatke.. Pri meni je tako, da sem s psico dosegla kompromis med briketirano in kuhano hrano. Briketov je cel kup in zagotovo se v tem morju najdejo vsaj eni, ki so psi pogojno všeč, vsaj toliko, da se tisti dan, ko na sporedu ni kuhan obrok, pomuli in poje. Seveda, če je dovolj lačen. Če je imel v celem dnevu 20 minut sprehoda, mu marsikaj ne bo dišalo. Še pri meni je tako.

Dejte res razmislit o nakupu velikih vreč, kakor pravi Nika, res ni smiselno drugače. Poštnine pa itak pomoje ni, če naročiš tako veliko količino, ki zadostuje za nekaj mesecev.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #72 : 14 Januar 2014, 09:59:45
Velikost psa ne vpliva na izbirčnost. Nekaj ustvari lastnik, redki so pa gurmani že od rojstva. Sem pazila ZP, ki se briketov ni dotaknil, še pri kuhani hrani je bil izbirčen.



http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #73 : 14 Januar 2014, 10:14:24
Ne vem, se mi zdi, da so večji manj izbirčni.

Sej so, sam verjetno prej na račun lastnikov kot pa velikosti. Če mičken cufl ne je, jim velika večina začne mešat v hrano vsega boga in se pol čudi ko ščene zavrača brikete; ko pa se zmrduje velik pes imamo pa takoj v glavi "če ne boš jedu boš pa lačn, red mora bit". V povprečju je razvajenih več manjših kot večjih psov in pomoje je večina razvajenčkov še izbirčnih za povrh. In isto, če so večji bolj lačni ker več pokurijo pomeni samo to, da tamale manj sprehajajo, ker je zunaj dežek, blatek ali mrazek, in ker v splošnem itak ne rabijo sprehodov  ::) Res ne more bit lačen od valjanja po kavču in fehtanja za mizo, večji imajo pri tem malenkost več discipline uvedene.

Z mešanjem se jih vsekakor razvadi, z obroki manj. Moj je od vedno neješč in šele ko smo začeli kuhat smo mu privzgojili veselje do obroka in je potem ob urniku tudi pojedel svoje brikete. Če jih ni smo jih pa umaknili in dali za nasleden obrok, nismo mu pa zmešali mal skutike noter  ;) In mladič se hitro razvadi in osvoji sistem - če so zjutraj briketi in zvečer kuhano ni problema, če se mu pa mal meša v brikete pa kmalu ne bo jedel briketov ampak samo skutiko. Naša tamala iz vsakega briketa posebej preliže dol skuto, ga pusti na tepihu in si gre po drugega, tipičen primer "izbirčnega" psa. Ob nedeljah zjutraj sploh ne je, ker mamica kuha nedeljsko kosilo in ve da bo cel dopoldne žur  :D 



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 14 Januar 2014, 10:52:28
Kaj pa kontra problem, da pes prehitro je? Ali ima lahko zaradi tega težave (razen da opažam, da zaradi vsega požrtega zraka riga in prdi  :-X )?



Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 14 Januar 2014, 12:22:56
Z mešanjem se jih vsekakor razvadi, z obroki manj. Moj je od vedno neješč in šele ko smo začeli kuhat smo mu privzgojili veselje do obroka in je potem ob urniku tudi pojedel svoje brikete. Če jih ni smo jih pa umaknili in dali za nasleden obrok, nismo mu pa zmešali mal skutike noter  ;) In mladič se hitro razvadi in osvoji sistem - če so zjutraj briketi in zvečer kuhano ni problema, če se mu pa mal meša v brikete pa kmalu ne bo jedel briketov ampak samo skutiko. Naša tamala iz vsakega briketa posebej preliže dol skuto, ga pusti na tepihu in si gre po drugega, tipičen primer "izbirčnega" psa. Ob nedeljah zjutraj sploh ne je, ker mamica kuha nedeljsko kosilo in ve da bo cel dopoldne žur  :D

To maš pa tudi prav, glede mešanja in obrokov. Moja ubistvu nikoli ni imela rada mixa briketov in kuhanega/skute/rib.. je ni prepričalo.. Obvezno posebej. Itak je vedno najprej pojedla skuhan del obroka, ampak ta ji je ravno toliko apetit odprl, da si ni mogla kaj dost, da ne bi še briketov. Pa vmes (ko zoba brikete) še ene dvakrat pogleda v drugo prazno posodo, če je še kaj pozabila polizat. ::) Smotkoti naši.  ::)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #76 : 14 Januar 2014, 12:49:18
Kaj pa kontra problem, da pes prehitro je? Ali ima lahko zaradi tega težave (razen da opažam, da zaradi vsega požrtega zraka riga in prdi  :-X )?

Moja dva oba goltata hrano, ampak nekih težav zato nimata. Samo pri tamalem moram paziti pri priboljških in žvakah kako mu jih dam, saj se je že parkrat zgodilo, da je pogoltnil prevelik kos, ga izbruhal, prežvečil in pojedel nazaj...  ::) Poje pa bolj umirjeno, če počakam, da se umiri preden mu dam za jesti.



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 14 Januar 2014, 12:52:04
Z žvakami ni najmanjše težave (trkam močno!), zadnji kos ki ostane, ga sploh ne pogrize do konca, ga komot vržem v koš. Briketi pa, posesani v sekundi.
Drugače pa pred hranjenjem mora sedet pred posodo, dam hrano, počakam še malo in potem ga sprostim.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #78 : 14 Januar 2014, 13:22:52
Zna biti goltanje problem, eni psi znajo fajn bruhat in se dušit. Pri takmu je treba ekstra pazit, da pred in po obroku 1 uro bolj ali manj miruje.

Mogoče, mogoče bi kaka taka posoda prišla v poštev http://www.gizmodo.com.au/2012/11/spiked-bowl-stops-your-dog-from-eating-like-an-animal/
Fire plug, Bento Ball in podobno

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 14 Januar 2014, 13:33:02
Pojavilo se je že bruhanje, ko sedaj gledam nazaj je čisto možno, da je prehitro inhaliral vse, takrat pa nismo povezali s tem.
Dali smo v posodo za počasno hranjenje od Royal canina (smo jo dobili, neka reklamna) in sploh ni hotel jesti, je bila pregloboka.
Dala sem tudi v žogo z luknjo in je kotalil (+ pomil celo dnevno sobo po tleh), pa je šlo.
Obstaja kakšna trajna rešitev, razen tega ali da futramo iz roke?



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #80 : 14 Januar 2014, 14:04:40
Obstaja kakšna trajna rešitev, razen tega ali da futramo iz roke?

Niti ne. Ne vem s čim hraniš psa. Moja recimo počasneje je kuhano hrano in večje kose, brikete pa posesa. Brikete ji dam vedno prelite z vodo in potem najprej spije nekaj vode in bolj v miru poje oz. posesa brikete ven. Moram pa striktno ločevati oba psa med jedjo, ker sicer oba vklopita turbo in živčno hitita, da slučajno kdo kaj ne ukrade...



nxyz

  • *
    • Prispevkov: 48
    • Točke: 0
Odgovori #81 : 14 Januar 2014, 14:07:04
Naša je začela lepo jesti, ko smo ji začeli mešati brikete, 2 različni granulaciji. Prej je kar goltala zdaj pa lepo počasi.



dogs-along

  • *
    • Prispevkov: 119
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 14 Januar 2014, 14:20:21
Pro plan, za mladiče. Enkrat smo vmes dali adult za velike pasme (ker nam je zmanjkalo) in ga ni ganilo, je požrl vse ta ogromne brikete.
No, saj tudi če futramo iz roke jih poje cele, samo ne napoka se tako hitro.



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 14 Januar 2014, 19:09:32
V Wobbler ali kaksno podobno zadevo daj obrok.