mladiček in grizenje rok

Buksa · 25957

Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
: 24 Oktober 2009, 12:52:10
Sem nova na forumu, doma imam mešanko staro 2 meseca. Obvlada "sedi, prostor, prinesi", le tega da pusti rože pri miru ji ne znam dopovedat. Poskusila sem že z odločnim ne in jo zamotila z igračami in igro, ampak še zmeraj ima najraje rožo v dnevni sobi. Rastlina ni strupena, ampak vseeno nočem da trga liste in jo napada  ::) Poleg rože skače na kavč, za enkrat ga še ne doseže toda čez par mesecev to nebo več problem zanjo. Ima kdo kakšen predlog kaj narediti, prebrala sem že marsikakšen nasvet ampak še noben ni pomagal.



Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #1 : 24 Oktober 2009, 12:55:28
pozabila sem omeniti tudi to da grize roke. poskusila sem z limono, okus naj bi jo odvrnil pa žal ne zaleže. najbrz ji je limona celo všeč. Predlogi za rešitev problemčka zeeloo zaželjeni.  :-[



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2 : 24 Oktober 2009, 17:18:31
Najbolj preprosto je, da za en čas rožo umakneš ;D Načeloma s časom nehajo grist rože.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sonce

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 24 Oktober 2009, 18:18:07
Najbolj preprosto je, da za en čas rožo umakneš ;D Načeloma s časom nehajo grist rože.

Ja, se strinjam. Moja je napadala palmo zunaj. Se ji je prav videlo, da je vedela, da ne sme, samo se ji je tako zabavno zdelo. Je šla okrog palme, da je nisem mogla doseči in potem skočila za listom ::). Sedaj pa s tem ni več problemov, ker je prerasla.
Jaz sem kar nekaj časa nosila staro cunjo za pasom, da sem naredila zamenjavo za roke in ostalo nezaželjeno grizenje, ker se ji je včasih utrgalo in je "napadla" tudi mene, skakala po meni, me grizla za obleko, lovila roke itd. Tudi to je potem z odraščanjem izzvenelo. Verjetno tega vedenja ne boš mogla takoj odpraviti, ker je še mladiček, vendar vztrajaj z zamenjavo s tistimi stvarmi, ki jih lahko grize. Jaz sem imela kar malo krize od začetka, ker sem jo res morala kar naprej gledat. Če sem za sekundo proč pogledala, je že glodala kaj, kar ne bi smela. Šele pri 5-6 mesecih sem lahko kaj postorila zraven nje, potem pa je bilo vedno bolje. Sedaj se igra z igračami, ki jih ima na voljo, hodi za mano iz sobe v sobo ali pa spi, če nimam časa zanjo.



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #4 : 24 Oktober 2009, 18:31:04
Pri nas se je problem grickanja rok (in obešanja na stvari) končal, ko je zobke zamenjal  :)

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 24 Oktober 2009, 19:48:42
Ja, rožo umakni, ali pa jo vsakič, ko se bo spravila nanjo, preprosto zapri v box. Še vedno je najbolje, da se mladiču sploh ne da možnosti da stori napako. Vmes se ga zaposli s stvarmi, ki so zaželjene, ko ni zaposlen in ko se ne moreš ukvarjati, pa naj bo zaprt ali v prostoru, kjer pač ne more počet neumnosti.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 25 Oktober 2009, 09:32:23
Grickanje rok pa-vaje za samokontrolo, igranje z njegovimi igračami, žvake za grizenje. Kdaj pa grize? Ko ga božate? Ni problema, se pač prekine z božanjem.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #7 : 25 Oktober 2009, 09:57:28
Še ena možnost pa je, da mu dovoljuješ grizenje, a ga naučiš kako močno lahko ugrizne. Ko ugrizne preveč, rečeš au in prekineš "igro" (vstaneš, da nima dostopa do tvojih rok ali zapustiš sobo). Jaz z vsemi mojimi psi tako počnem, ker se mi zdi to grizenje neke vrste bondanje med mano in psom, hkrati pa se lahko zunaj igraš s psom, čeprav si doma pozabil igračo



Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 25 Oktober 2009, 17:46:39
hvala vsem za odgovore  :) Rožo bo težko umaknit, ker jo naša mami obožuje,čeprav sem ji povedala da Luna ne bo odnehala hh  ::) Glede griženja rok, upam da bo res prerasla, ker se ji točno vidi da ve da ne sme, pa vseeno hlasta po rokah ali pa po zraku. Tudi boks smo kupili, tako da gre lepo notri, če napada rožo. Se pa zeeloo upira  ::) Kaj pa naj naredim če skače na kavč? Načeloma ne zna skočit gor, samo sprednje tačke postavi in gleda. Tudi v boks, ko ne uboga? Problem je, da ji rečem "dol" in se usede pa da mir. Čez manj kot minuto pa ponovno. kot da ne bi vedela da sploh skakat ne sme na kavc, ne da je pridna ko da tačke dol. jao tile psički  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #9 : 25 Oktober 2009, 20:24:23
Ključna je DOSLEDNOST. Vi ste se pač odločili, da ne sme na kavč, Tudi naša ne sme. Ima pa svoj jogi za to. Pač rečete samo 1x DOL in jo postavite na tla, vajo ponavljate po potrebi.

Saj še res ne ve, da kavč ni njeno mesto. Ampak če boste dosledni bo vedela.
Vmes ji dajajte žvake v boks, igračke, obrok, da bo to dojela kot njen brlog za počivanje. Tisti čas ko se ne morete z njo ukvarjati jo pač noter zaprite, dajte žvako in tudi če tuli, laja, razgraja-kot da je ni. Presenetljivo hitro dojamejo kaj jim prinese pozornost in kaj ne. In bo kaj hitro ugotovila, da je boks počitek in da je nihče ne sliši. Tudi kreganje je pozornost, ki samo potrjuje izsiljevanje. Edinole toliko imejte v uvido njen urnik lulanja. Da ne bo nesreč v boksu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 25 Oktober 2009, 21:06:21
doslednost, to ja. moram res vztrajati pa čeprav vsak dan ponovim dol in prostor ziher 50x  ;D samo zanimivo se mi zdi, da je dojela "sedi, prostor,prinesi in to" tako hitro medtem, ko tega da na kavč noče. Ta ignore, ko je v boksu pa res pomaga, ravnokar opazila.  8)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #11 : 26 Oktober 2009, 07:20:20
Seveda kar je prijetno in žur radi delajo, če mislijo da je to super, potem tudi. Če pa hočejo na kavč in smo mi tisti grdi zmaji, ki malo bolj ostro kaj rečemo, takrat se pa malo neumne naredijo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 26 Oktober 2009, 07:53:33
Problem je, da ji rečem "dol" in se usede pa da mir. Čez manj kot minuto pa ponovno. kot da ne bi vedela da sploh skakat ne sme na kavc, ne da je pridna ko da tačke dol. jao tile psički  :)
Tole mi je pa ravnokar kapnilo, pa sem imela iste težave, pa jih nisem razumela. Kuža dejansko ne razume da ne sme na kavč. Ona razume kaj pomeni dol in to tudi naredi, torej je pridna, izpolnila je vašo željo pravilno in za to si zasluži nagrado.

Nisem si pa še točno izdelala odgovora kako bi jo naučili da ne sme. Mogoče preprosto "ne" in jo mirno postavite dol s kavča, čeprav to je isto kot "dol".. po kliker filozofiji sploh ne sme priti do situacije, ko kuža naredi napako.. mogoče jo dajte v bližini kavča na povodec, s katerim omejite, da bi sploh prišla čisto do kavča. Potem nagrajujete vse njene izbire, ko se odloči, da ne bo šla na kavč, vse ostale poskuse preprosto onemogočite tako, da jo zadržite na povodcu na pravi razdalji, da ne more gor.

Pa še nekaj. Ne pričakujte, da bo mlad pes kar v parih tednih razumel stvari. Tudi te, ki jih navajate, da jih obvlada, sigurno niso še utrjene in jih zna kar naenkrat "pozabiti". Samo vztrajnost in doslednost je potrebna, potem se boste pri cca. enem letu (če boste delali pravilno) počasi začeli spraševat kam je šel tisti neubogljivi vragec  ;)



Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 26 Oktober 2009, 11:58:09
Moram jo pohvaliti, ker "sedi in prostor" zares obvlada. Na prehodu za pešce se lepo usede in da mir, nič je ne zmoti medtem ko čakava. Hvala bogu, za 1x je čisto pridna. Tole s kavčem bomo res poskusili, da jo privežemo in nagradimo ko ne bo vrč rinila k njemu. Je pa točno to ja, Luni razume 2dol s kavča" ne pa da sploh ne sme skakat gor. Imam pa še eno čudno?? težavo. Kupili smo ji boks, velik, udoben ni da ni.. Je bila ponoči zaprta notri in spala zraven moje postelje, da bi jo slišala če bo cvilila za wc. Celo noč tišina, ok super. Zjutraj okoli 6 se je zbudila in še zacvilila ni, ko sem jo odnesla ven na travnik odlulat. Potem pa vidim da se je polulala v boksu na dekico. Pojmanimam kaj naj sedaj, če lula v lasten boks. tega naj psi ne bi počeli, saj tam spijo. vsaj naša.  ???



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 26 Oktober 2009, 12:05:10
Ne skrbi glede lulanja, vsaj zaenkrat je še čisto premlada, da bi te to moralo skrbeti (čeprav tole mi ni čisto jasno.. a pri dveh mesecih zna že sedi,..?  ???)! Sploh pri psičkah traja dlje časa, da začnejo mišice, ki kontrolirajo zadrževanje urina, pravilno delovati.. potem pa tako kot pri otrocih.. eni prej, drugi pa še dolgo močijo posteljo. Moja se je tudi dostikrat zbujala vsa polulana. Ona se je dejansko polulala med spanjem in spala v luži (ni bila ponoči v boxu) in se ni zbudila, čeprav je spala v luži (tako trdno je spala).

Mogoče edino ni odveč previdnost.. naj se psička ne navadi da je ok, če se zbudi v lulanju, torej vedno poskrbite da se ležišče počisti, takoj ko opazite da se je polulala.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 27 Oktober 2009, 08:09:01
Buksa, tule je še ena luštna stran ki malo bolj podrobno razloži tole z "ne" ipd. Načeloma se mu je treba čimbolj izogibat, a včasih se ne da. Tu je napisano točno to, kako "ne" pravilno izvedeš in čemu se moraš izogibat, da pes ne začne napačno povezovati v smislu "če začnem nagajat mi bodo rekli ne, da se bom umiril in bom potem nagrajen zato ker sem se umiril"  ;)

http://www.learningaboutdogs.com/html/one_for_the_pups.html



Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 27 Oktober 2009, 11:30:49
TibiQ, hvala ti za link. ga bom prebrala in upala na najboljše. Ja dekico sem takoj dala v pranje in novo,svežo notri. Samo zdaj je boks zgrizla (zadrgo), tako da se ne da zapreti in jo imam čez noč v moji stari sobi, ki je dodeljena izključno njej. Ob polnoči jo peljem zadnjič ven na wc, v sobi ima časopisni papir za lulat in kakat če je potrebno, pa dekico in košaro v kateri spi. Zjutraj je časopis polulan in pokakan, čeprav je večerjo imela ob 6h popoldne. Do polnoči jo pa že peljem ven večkrat da se polula in opravi svoje. Pa čez noč vseeno še naredi kaj. Zdaj me pa skrbi kako bo vedela da lulanje v sobi ni sprejemljivo, če ni v manjšem prostoru.  :-\ Ker ko boksa še ni zgrizla, je zacvilila in sem jo peljala ven. Tam v sobi pa ima papir. Boks je že na popravilu, toda do takrat..? ??? Kar se tiče pa "sedi in prostor" je tudi mene presenetila. Sedi je dojela v pol ure do ene, potem sem pa samo še ponavljala ob različnih priložnostih. In zdaj zna brez težav. Edino "čakaj" jo moram naučit, se mi zdi težka naloga. Še niti ne vem kako naj se je lotim  ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #17 : 27 Oktober 2009, 20:43:22
Joj za mladiče je kovinski box veliko bolj primeren. Ravnokar ena prodaja velik box za 50€-pobrskajte. Kupi zaenkrat kovinski box-dokler faza grizavosti ni mimo. Lahko čez njega tudi daš deko s treh strani, da bo bolj podoben brlogu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 27 Oktober 2009, 20:45:17
ma saj, to je mami nabavljala brez da bi povedala..sicer je zadeva super, udobna, postavi se kot šotor hehe  ;D sam kaj k tamala grize ja. Nekaj bo treba, ravno zdaj je unicila zadrgo  :-\



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #19 : 27 Oktober 2009, 20:47:23
Saj platneni je fajn, za kak piknik, tekmo, razstavo, ampak v mladičkasti grizoči fazi pa ne.  ;) Saj mami ne bo huda.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 27 Oktober 2009, 20:51:04
sem ji rekla da bi bil kaksn plasticen ali pa magari kovinski bolj primeren, ona pa: ja pa potem zgleda kot da je Luna v zoo-ju. lol :D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #21 : 28 Oktober 2009, 09:24:51
Kupite kovinskega, tegale pa še vedno lahko prihranite za potem ko bo odrasla.



Buksa

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 28 Oktober 2009, 18:48:46
problem z boksom rešen.  :)



AnjaB

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 09 December 2010, 16:03:24
jaz mam tudi problem z grizenjem in sicer tamala je tako vesela, ko jo vzameš iz boksa, da se je ne da ustavit in skače in grize. problem je, da ne grize samo roke, ampak tudi noge. tako, da če grem stran steče za mano in me grize za noge. čeprav že ves čas govorim au in jo dam stran ne pomaga. zanjo je to igra. če ji dam igračo jo dvakrat ugrizne in potem že spet išče nogo ali roko. na vsak način hoče priti mimo igrače do mene. tudi v obraz skače. grize vsepoprek vglavnem. pa ji ne pustimo in ji pravimo ne in au in ne pomaga. zna sedi. tako da se jo da za čisto kratek čas umirit, ko jo prisiliš, da se vsede. potem pa spet isto. sploh ne pozna vmesne stopnje med norenjem in spanjem. ::)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #24 : 22 December 2010, 11:56:47
In če si kip? Če se delaš kot da je ni-brez auu in podobno? Pri tej taktiki bi jo moglo minit po nekaj minutah-odvisno od vztrajnosti psa.
Pa ji daješ vak dan kako žvako? To bi znalo pomagat, pa da ima v boksu napolnjen kong...Pol pa jo ignoriraj , dokler ne neha grist in jo nagradiš z briketom in potem še igro.

No, nekako tako bi jaz delala. Oz sem delala, ker je moja odrasla psica bila podobna.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Sanaa

  • *
    • Prispevkov: 108
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 23 December 2010, 18:11:50
Če ti samo govoriš au au au in ne misliš resno te psica ne bo nikoli vzela resno, mi smo meli z našo isti problem, od veselja se ji je dobesedno zmešalo  ::) Pa so nam vsi govorili da naj jo vsakič ko ugrizne polijemo z vodo in se zaderemo na njo NE, pa tega nismo upoštevali, ker je bila tako lušna in imeli smo občutek, da se niti ne zaveda da nas grize, kaj jo bomo kaznovali  ::)

Če sem stala kot kip, je skakala po meni in trgala oblačila, tako da to pri naši ne bi delovalo..pri nas je pomagalo samo eno in edino- ko ugrizne se na njo zaderi NE in jo odrini stran, naša je kar hitro dojela in nehala s tem početjem, voda pri nas no pomagala, ker je psica dovolj odpuljena, da se ji je zdelo to smešno...probaj, zgubiti nimaš kaj  ;)  Se pa včasih še vedno zgodi, predvsem v igri s cufo, da me hoče ugrizniti ampak se potem zadrži...tak občutek imam.

Tako da ti samo vztrajaj  :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 27 December 2010, 18:18:54
Jaz bi delala z njo vaje za samokontrolo - poglej na kliker.si .. in vsakič, ko se neprimerno obnaša, leti v boks na ohlajanje. Seveda tudi vsakič, ko jo daš iz boksa, imej pri roki kakšno cufo in ji z njo pomigaj, da ne bo šla na tvoje roke, ampak boš gradila na igri.



TL

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 01 April 2011, 10:29:13
Živjo, Imam rottweilerko staro 2 meseca, yelo me skrbi ker že zdaj renči na vse družinske člane in nevem kako naj odreagiram.....Vsi mi pravijo, da je ta psička zelo agresivna in da se to nebo dalo spremeniti. Če ima kdo kakšen nasvet zame, bi ga bila zelo vesela...HVALA



[Sharky]

  • *
    • Prispevkov: 98
    • Točke: 0
  • Švicarski beli ovčar
Odgovori #28 : 04 September 2011, 08:48:10
Živjo, Imam rottweilerko staro 2 meseca, yelo me skrbi ker že zdaj renči na vse družinske člane in nevem kako naj odreagiram.....Vsi mi pravijo, da je ta psička zelo agresivna in da se to nebo dalo spremeniti. Če ima kdo kakšen nasvet zame, bi ga bila zelo vesela...HVALA

To, da se obnašanje ne bo dalo popravit so velike bučke.

Povej vsem članom, da se nikakor ne smejo umaknit, ko zarenči, ker potem ima pes takoj v glavi, da te lahko odžene z renčanjem in da je nad tabo v "kardelu". Ti pa jo naderi z "Ne", ko bo hotela renčat. Pa čim več naj bo v družbi z vso družino, naj se igrajo z njo in naj jo kdo kdaj tudi na sprehod pelje. Pa vedno mora biti človek prvi, ki stopi čez vrata oz v nek prostor in iz njega, šele za tem pes. Tudi na sprehodu naj jo tisti, ki nanj renči, vodi tako, da hodi malo za njim in nikakor tako, da ga vleče. Drugače si pa malo poglej oddaje Cesarja Millana, on stalno poudarja to dominanco in ma precej for  :)

Obvezno si preberi kakšno knjigo o rottweilerjih in obvezno pojdi z njim v šolo, ker za to pasmo vzgajat je treba met kar nekaj izkušenj in znanja, če ne lahko nastane hujši problem kot le občasno renčanje!



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 04 September 2011, 09:00:08
Ni vsako renčanje znak agresije,.. Tako da je treba najprej razčistiti za kakšno renčanje gre.

Od kje pa ste?