dednost temperament

GoldenGirl · 3706

GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
: 17 Februar 2010, 19:16:05
Tukaj odpiram novo temo, ki se mi zdi zelo zanimiva..zlasti pri pasmah ki imajo "težave" s temperamentom...

Vprašanje je bilo :

Citiraj
Mene pa zanima kako je lahko tako velika razlika v (ne)stabilnosti psov v leglu. A se to pogosto dogaja?

Mislim da je dokaj pogosto ...odvisno je od staršev, kar zame je karakter vsaj 60% podepovan ..če imata oba psa zelo različen temperament... v tem primeru se mi zdi, da je ena čisto po očetu... ki je zelo cool pes... druga pa po mami ali pa mamini liniji ... ker imam njeno teto doma in ima isti temperament.

Bi pa želela še enkrat napisati :
Citiraj
Še ena stvar... pogumen/radoveden/pozitiven karakter nima veze s socializacijo... če ima pes pravi karakter..tudi če nekaj prvič vidi..ta stvar ne sme predstvljati takoj nevarnost... temveč zanimaje... zlasti če ne čuti s strani lastnika neke nervoze/straha

GG



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1 : 17 Februar 2010, 20:01:21
Definitivno je temperament dedna zadeva, ampak vseeno veliko je tudi potem vzgoja. Je pa res, da v leglu dobiš lahko mladičke različnih temperamentov in karakterjev seveda.
Če sta oba starša zelo plaha po naravi, se bo to poznalo na mladičkih. Ti lahko potem ful delaš z takim mladičkom, ampak nikoli nebo takšen kot en ki je že po naravi odprt in živahen.

Kar sem pa opazila je tudi, da je res da se psi veliko naučijo tudi eden od drugega. Primer: sedaj 6 mesecev stara psička se je naučila od starejše, ki obožuje ljudi, da skoči na njih in jih liže po obrazu :) Mislim da se tega sama nikoli nebi naučila, ker ima drugačno socializacijo kot starejša psička in ni toliko v družbi ljudi kot je bila prva psička.

IN še en primer, dve psički, nobenih razlik v leglu do odnosa do ljudi, oba zelo živahni in odprti in veseli. S tem da je imela ena ful socializacije od 2.5 meseca dalje in dobesedno konstantno med ljudmi - zato jih pa tudi obožuje :) Ta druga je bila do 4.5 meseca doma, šele pol šla k novim lastnikom, in je čisto drug karakter sedaj, zelo zadržana do tujcev. Ne dvomim da bi ob isti socializaciji v zgodnji mladosti tudi ona bila super vesela in oboževala ljudi.


GoldenGirl

  • *
    • Prispevkov: 2.901
    • Točke: 5
  • For Your Eyes Only
Odgovori #2 : 17 Februar 2010, 20:31:13
Jaz imam drug primer..naša Toffee..skoraj najbolj živahna v leglu.. lastnik je lastnik trgovine za živali...tako, da od 2 meseca dalje je bila stalno v trgovini in v stiku z ljudmi.. je zelo živahna in družabna... na razstavih je pa mrk, popolnoma se spremeni ... isto kot mama ...  ::) GG


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #3 : 18 Februar 2010, 08:56:39
Temperament je v vseh 100% "podedovan" oz določen ob rojstvu  (ene 80 % podedovan(geni) in ene 20% procentov prirojen (vpliv razmer v maternici v fazi razvoja zarodka)) . Kako pa potem pes z določenim temeperamentom v poznanih situacijah funkcionira je pa precej odvisno od izkušenj, vzgoje in šolanja.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 18 Februar 2010, 09:15:09
Jap moja je ista, je tudi odraščala v pasji štacuni :):) V vseh normalnih situacijah super pes, ampak v ringu pa se ne počuti dobro. Saj laufa in stoji, ampak še daleč ne tako lepo kot izven ringa...je pa res da nismo delali neke enormne količine ring dresure, s katero ne dvomim bi bilo boljše. Še vedno pa ni to show dog, tako da tudi ne razstavljamo več, ker ji pač ni v užitek. Nima pa nič proti razstavam, je isto vesela ljudi in vseh, je pa res da ne mara določenih večjih pasem zaradi slabih izkušnje.

Skratka glede razstvljanja, sem imela priliko vdeti pse, ki so v normalnem življenju grozni, bi komot tudi ugriznili tujca, v ringu pa najbolj veseli pes in maha z repom in vse... tako da ja, veliko je na ring dresuri ker ne dvomim da je ta pes odraščal dobesedno v ringu, in verjetno pogojuje svoboda-ring ? no v vsakem primeru zanimivo, imam pa seveda 100% raje psa ki je normalen stavilen karakter in slab razstavni pes, kot pa kontra :)


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #5 : 18 Februar 2010, 10:57:14
Pes s prirojeno stabilnim karakterjem skor ne more bit slab ne kot razstavni, ne kot hišni pes. Razen,če se je dogajalo kaj patološkega oz res popolna izolacija od ljudi v prvih tednih po rojstvu in čist sfaljena socializacija v prvih mesecih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #6 : 18 Februar 2010, 20:28:30
Tole je pa zanimivo in imam eno vprašanje za vas... Sicer ni več aktualno ampak me še vseeno ''grize''. Pred nekaj leti sem imela kuža briarda, ki je bil agresiven do drugih samcev. Imela sem že kar nekaj psov pa nikoli nihče ni bil agresiven. Tako da sem se/se še sprašujem kaj je šlo narobe in kaj sem naredila drugače kot pri drugih psih. Te napake ne bi rada nikoli več ponovila. Dobila sem ga, ko je bil star štiri mesece in takoj ko sem ga doma dala iz avta je napadel mimoidočega psa-tako vedenje se je le še nadaljevalo. Izkoreniniti ga nisem mogla nikoli pa sem se zelo trudila, vsak dan sproti. Sprašujem se, je bilo lahko to vedenje podedovano? Bi se ga dalo ''izničiti'' oziroma zreducirati na minimum, če bi imela več znanja in izkušenj? No saj sem sodelovala tudi z nekaj strokovnjaki pa ni pomagala nikakršna metoda. Drugače pa je bil v vseh drugih pogledih krasen pes.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 15 Marec 2010, 18:12:36
Vsaka pasma psa ima določene značilnosti. To je lahko tudi slabo prenašanje drugih psov in to je pri nekaterih pasmah psov čuvajev čred bolj izrazito. Kljub temu je pravilna socializacija in pa vzgoja tisto kar v končni fazi definira psa. Izbor pasme je pomemben predvsem za opravljanje nekih določenih nalog. Lovski pes, pasma je primerna za lov in to je potrebno upoštevati tudi, če sami ne bomo uporabljali psa za lov. Njegov lovski nagon ne bo kar izginil. Ipd.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 08 September 2010, 14:49:55
ja ja , vse je od vzgoje odvisno (bull shit, kdor verjame v te škodljive pravljice, naj pogleda video):

http://www.youtube.com/watch?v=PRQbSdMXBk0&feature=related

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!