Pasma za "začetnike" / neproblematična pasma

Sammy · 95669

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #30 : 25 Januar 2006, 21:38:39
Kitajčki hairlessi - po mojem bi bila dobra izbira, toda žal večini niso všeč po zunanjosti. :-\

Se popravljam, prej sem mislila izključno na česanje, ki ga res ne rabijo veliko. Drugače pa potrebujejo za lepo kožo občasne pillinge, potrebno jih je mazati s kremo, briti (zaradi puha) ...

Torej neke univerzalne pasme za začetnike ni ... Prav, dobila sem odgovor.

 
še tole.... pasma za začetnika? težko, ker je vsak človek pri novi pasmi začetnik.

lpi

Sem že dvakrat definirala ta sporen pojem "začetnik", tako da ... Ok, še enkrat na drugačen način - človek, ki nima pojma o vzgoji psa. Res, da je vsaka pasma drugačna, toda če ti že imaš izkušnje z vzgojo (in šolanjem), imaš neke osnovne vzorce, ki jih je pač treba samo še prilagajati glede na posameznega psa.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #31 : 25 Januar 2006, 21:46:39
KOker za moje pojme že zarad karakterja ni primeren za začetnika, je primarno še vedno lovski pes. Z Ireninim postom se čist strinjam.

Obvladat se da z malo šole tudi prekleto močne pse in to resnično resnično ne bi smela bit meja ko kupuješ psa.

Nekateri terierji nimajo podlanke. Karakter je pa za začetnika primeren kolikor si oseba. Terier ni pes zame pa sem začetnik al pa hudi poznavalec.

Srednja zahteva po gibanju...baje da so njufi lena pasma...v mledosti in še zdaj pri dveh letih je moj hiperaktivc da ga iščeš (ok ni flat, husky... ampak ne morem pa rečt da je pes, ki ima majhno potrebo po gibanju)

Lahko vodljiv pes recimo da preberem izi za vzgojo...hm...Golden in labrador mogoče, priznam ne poznam. Za njufke konkreten primer...niso težavni za šolanje, zelo hitro se učijo, če pa jim zapaše ali nimajo primerne vzpodbude se lahko pa na trepalnice postaviš.

mehak karakter...njufi bejba, ND...to poznam. Če za psa skrbiš tako kot je treba bo blazno nežen. Tudi samec mogoče t.i. nevarne pasme

Jaz sem zbrala namesto na podlagi pes za začetnika raje pes zame. In nisem se uštela, medtem ko bi se ob odločitvi za npr. goldna kar precej, ker mi psi pač niso simpatični. No smešen izraz, simpatični so. Ampak...premajhni, preživahni, presvetli  ::) ::)

Za začetnika, ki nima pojma...iz lastnih izkušenj (pa mal pojma sem vseen mela)...ni psa. Res ne. Jaz sem si v par mesecih gor pršla kaj delat s psom, nekateri si nikoli, ko je pa kaj narobe je pesjaner kriv.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #32 : 25 Januar 2006, 22:03:19
Mogoce bi morala samo obrnit vprasanje ;)
Vsaka pasma je primerna za zacetnika, ce mu ustreza po karakterju - torej ti isces psa za mehkejse karakterje. Saj s tem ni nic narobe.

Point je samo v tem, da tudi "najmehkejsa" pasma rabi vzgojo. In skrb. Tudi kratkodlaki psi rabijo cesanje. In tudi manj aktivni psi rabijo sprehode.

:)

ps. In vcasih so majhni psi manj obvladljivi od velikih ;)

battito animale


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #33 : 25 Januar 2006, 22:17:21
En komentarček:
Si predstavljate, kaj bi naredili neki pasmi, če bi jo razglasili za najbolj primerno (univerzalno) za začetnike? ::)
Ljudje bi rekli "Mi bi imeli enega lahko vodljivega poslušnega psa, da ne bo preveč dela z njim. Sem videl da je ta pa ta pasma najbolj primerna za začetnike. -  Daj Salomonca."
In kaj bi se zgodilo čez nekaj časa? Polno psov te pa te pasme bi živeli neprimerno. Lastniki - začetniki jih ne bi vzgajali, ker so itak že sami po sebi tako vodljivi. :-\

Mislim da si nobena pasma tega ne zasluži.
Nekaj podobnega se dogaja z goldni pa labiji. Ker se je v ljudstvo razširila misel, da so zelo učljivi in dobri družinski psi. Pa škoti so tudi nekaj takega dali skozi - zdaj se malo popravlja.

lp

+1

Los je car!


*matei*

  • pejnourt
  • *
    • Prispevkov: 171
    • Točke: -35
  • Porihtanc
Odgovori #34 : 25 Januar 2006, 22:50:05
Pasma za zacetnike ne obstaja, obstajajo samo pasem za resne lastnike, ki pa se dostikrat izkazejo za vse prej kot to...



Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #35 : 25 Januar 2006, 22:54:35
se strinjam z lilitinim in rininim zadnjim postom :)

katera pasma je za zacentika primerna? odvisno do tega koliko mu bo ta zacetnik nudil.. ne vem cetudi mu je vsec kaksna pasma, ki drugace velja za dominantno, zakaj pa ne, ce bo le ta iskal pomoc in nasvete pri strokovnjaku.. ter redno obiskoval solo, da ga naucijo, kar pac ne mores prebrati iz knjig.. tako da, kjer je volja, se vse da, recimo tudi iz dominantnega psa, narediti podredljivega,..tudi iz psa, ki mu ni za ucit, ce si dosleden, ga bos naucil nekaj, ne glede na to kako je trmast ::)
tako da, ce je nekdo pripravljen povprasati za nasvet strokovnjake ali pa instruktorje, ne pa sam reševati problemov, ki bi se mu pojavili in te nasvete tudi upostevati, potem mislim da je vsak zacetnik zmozen vzgajati vsakega psa ;)

drugace pa glede teme neproblematicen pes, bi rekla dalmatinec, ce bi me to vprasali preden se je na televizijo pojavil film 101 dalmatinec.. ker so pac takrat bili dalmatinci bolj redki in bolj ali manj vsi podobni standardu tako po karakterju kot tudi izgledu. po filmu 101 dlamatinec pa so jih tako ze razmnozili, ter parili vsepovprek, da le se redkokje najdes "prave" dalmatince.
podobno je z prinasalci- naj bi bili prijazni,.. samo so jih ljudje zaradi priljubljenosti ze tako parili okoli, da je tudi teh ze dosti netipicnih :-X
flati so zaenkrat se manj stevilcni, ker jih pac dosti se ne pozna, samo verjamem da se bo slej ko prej najdel nekdo, ki jih bo zaradi zasluzka paril vsepovprek in tudi iz njih naredil neko kopijo "pravega" flata.. zalostno  :'(
hocem smao to povedal da je tezko reci kateri pes je neproblematicen, ker je ze dosti takih nepravilnih paritev, da ne ves ce bos dobil tipicnega predstavnika pasme ali pa cisto nasprotje :-\

+1


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 25 Januar 2006, 23:10:47
Imas popolnega zacetnika (ki ni imel se nobenega psa), kateremu je morda dobro svetovati bolj ''easy'' pasmo, ker pac nima se nic izkusenj.. Imas pa ''zacetnike'', ki so imeli pse v familji, morda oni sami nobenega, ampak imajo vendar nekaksne izkusnje.
Pri nam smo zmerej imeli pse(dedi&babi), pa se zdej jih mamo.. tako da nekaj ''izkusenj'' oz vtise zivljenja s psom imam ze od prej.. Zdej se pa (skoraj vsak dan) ukvarjam s Chuckom. Pa z Nachotom in Mishkotom.
Tako da popoln zacetnik nisem :)

Je pa itak tako kot je Irena napisala ..se strinjam z njo.. ;)
še tole.... pasma za začetnika? težko, ker je vsak človek pri novi pasmi začetnik.




rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #37 : 26 Januar 2006, 12:32:52
Jaz sem zbrala namesto na podlagi pes za začetnika raje pes zame.

Evo, Neyka, to je point vsega! Bravo!
Če si še ne vem kakšen začetnik ali pa hud poznavalec, si moraš izbrati pasmo zase, ne pa pasmo za začetnika.

Sarchee, mislim da ne paše v to temo razglabljanje katero pasmo bi ti imela in katere so ti všeč (par postov nazaj si pisala o tem) in pa koliko izkušenj imaš ti.

Sammy je sicer rekla da si tipičnega začetnika interpretira kot nekoga, ki še nikoli ni imel psa, nima nobenih izkušenj, ni prebral še nobene knjige, pa si vseeno želi psa.
Za moje pojme tak človek sploh še ni pripravljen na psa.
Samo potem tak začetnik obišče kakšno razstavo, kakšno agility tekmo, kakšno drugo prireditev, prebere kakšno knjigo, obišče kakšnega vzreditelja... Samo potem pa ni več "tipičen" začetnik. Vrjetno je že ugotovil kaj se s psi da delat in za kaj bi imel svojega psa. In potem si na podlagi teh želja in izbere pasmo. :)

lp, rina

Los je car!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #38 : 26 Januar 2006, 13:02:10
Sammy je sicer rekla da si tipičnega začetnika interpretira kot nekoga, ki še nikoli ni imel psa, nima nobenih izkušenj, ni prebral še nobene knjige, pa si vseeno želi psa.

rina, ne bo držalo. zame je začetnik izključno nekdo, ki s "ta pravo" vzgojo (in šolanjem) še ni imel nobenih izkušenj, ne glede na to, ali so imeli psa pri babici, ali če je oseba odrasla in so ga imeli včasih doma (starši). tudi če prebereš kakšno knjigo, še nisi poznavalec. lahko pa tudi imaš psa, pa ti je za vzgojo vseeno, lahko je to že tvoj tretji pes, pa nimaš pojma o vzgoji. vzgoja je namreč zame izključnega pomena.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #39 : 26 Januar 2006, 14:11:59
sammy...sem dojela že ta prvič, ko si napisala... :o :o ;)

drugače ja Neyka zadela si bistvo... ;D

rina, ne bo držalo. zame je začetnik izključno nekdo, ki s "ta pravo" vzgojo (in šolanjem) še ni imel nobenih izkušenj, ne glede na to, ali so imeli psa pri babici, ali če je oseba odrasla in so ga imeli včasih doma (starši). tudi če prebereš kakšno knjigo, še nisi poznavalec. lahko pa tudi imaš psa, pa ti je za vzgojo vseeno, lahko je to že tvoj tretji pes, pa nimaš pojma o vzgoji. vzgoja je namreč zame izključnega pomena.
no pri tem, če mene vprašate je v igri vzreditelj ampak dober, ki lastniku pove iz prve roke kaj in kako.

drugače pa se strinjam z Jasminimin, lilit, rininim, neykinim postom

lpi

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #40 : 26 Januar 2006, 15:20:27
pomoje, da usi razumete to temo mal dugač kot jaz. ker se mi zdi, da je Iris hotla s tem povedat pač manj zahtevno pasmo za človeka, ki nima toliko izkušenj. sploh pa človek, ki hoče psa, se prej pozanima za nego, hrano...itd... in če nekdo pač hoče imet psa, noče pa ga česat ni s tem nič narobe. a mislite, da če hoče imet človek manj problematičnega psa, da zaradi tega ne bo zanj skrbel??? ali pa da bo vsaj slabše skrbel zanj? men se ne zdi.
 pa tud vsak človek je bil enkrat braz izkušenj, nekje jih je mogu dobit. in največ jih je s svojim prvim psom. skoraj vsak pes je primeren za prvega ampak če hoče imet nekdo manjšega psa in psa brez dlake, ker ga pač ne vem, skrbi, da če bo imel dolgo dlako, da ga bo zanemaril naj ima rajši kratkodlakega in zanj paskrbi kot se pač zagre.
no ne vem, če ste me lih razumel kaj sem hotla povedat
lp :)

Zala & Ares


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #41 : 26 Januar 2006, 18:16:36
in če nekdo pač hoče imet psa, noče pa ga česat ni s tem nič narobe. a mislite, da če hoče imet človek manj problematičnega psa, da zaradi tega ne bo zanj skrbel??? ali pa da bo vsaj slabše skrbel zanj? men se ne zdi.
Ne ne, ne mislimo tega. Jaz samo pravim, da če je pa nekdo pripravljen psa česat, zakaj bi potem morali odpasti vsi psi z dolgo dlako? Če pa ni pripravljen psa kar naprej česat, pa pač ne in si bo izbral tako pasmo ki ne rabi dosti nege.

pa tud vsak človek je bil enkrat braz izkušenj, nekje jih je mogu dobit. in največ jih je s svojim prvim psom.
To je pa seveda čisto res!
Poglej kakšne pasme smo si mi, forumovci izbirali za prvega psa? Samojede, zlate prinašalce, škotske ovčarje, borderje, bulterierje, labradorce, flate, dlamtince, njufije, posvojenčke, mešančke vseh vrst in oblik, doge, koker španijele, vipete, NO-je, tibetanske španjele, bokserje, huskyje, malamute, pudlje, avstralske ovčarje, pitbulle, maltežane, argentince... (Ne omenjam nobenega posameznika, samo pasme. Če sem kakšno preveč napisala, jo je pa zagotovo nek neforumovec imel za prvega psa)
In vsi smo bili brez izkušenj, preden smo te pse dobili. Zato se mi zdi posploševanje nesmiselno. :)
Če bi neko pasmo razglasili za začetnike primerno, bi naredili samo škodo.

lp, rina

Los je car!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #42 : 26 Januar 2006, 19:14:52
Če bi neko pasmo razglasili za začetnike primerno, bi naredili samo škodo.

Ampak ravno to se je zgodilo z zlatkoti, labi (tudi koker španjeli - kao primerni za otroka, ni šans) ipd. Marsikdo si goldna omisli zato, ker so pač naravno "pametni", vso znanje imajo že ob rojstvu in zato v vzgojo ni treba ničesar vložiti. Ravno zato jaz do sedaj še nisem srečala predstavnika pasme, ki bi me prevzel oz. me ne bi razočaral.

Jaz sem samo vprašala za "konkreten" primer, naslov teme pa je takšen, da bi kdo, ki si želi psa in je zašel na ta forum, lahko razložil svojo situacijo in zahteve, pričakovanja glede pasme, ostali bi mu pa lahko svetovali. In pasma za "začetnika" po mojem mora biti taka, da ni problematična, ker redkokdo je tako vztrajen, da  je pripravljen napake, ki jih je naredil zaradi neizkušenosti, tudi popravljati. Največkrat potem taki psi pristanejo v zavetiščih, na cesti ali pa so za odstrel. Žalostno.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #43 : 26 Januar 2006, 19:42:47
ma ja sej, če se pač odločiš za psa, si izbereš takega, ki ti je všeč oz. takega, ki ustreza tvojim "zahtevam" in potem skrbiš zanj in to je to. v zavetišču pristajajo kužki, za katere so se lastniki odločili kot družinsko igračo ali pa so mislili "saj je samo pes, daš mu za jest in konec" pa so potem vidli, da ni to vse... in podobre stvari zaradi katerih so pristali  v zavetišču.
pomoje tud, da ni pasme, ki bi bila za začetnike, vse je odvisno od tega, koliko je bodoči lastnik pripravljen storiti za psa oz. ali ga namerava krtačiti... in se potem na podlagi tega odloči za pasmo. sem pa prepričana, da se najde pasma, ki vsaj večinoma ustreza zahtevam posameznika. in ker je toliko različnih ljudi, je toliko različnih okusov in toliko različnih pasem psov... pol maš pa še luškane mešančke,... in to je to. enim so všeč terierji, enim ne vem, hrti... sej ni važn, izbereš si pač psa k ti ustreza.

moj prvi pes je bil samojed in lahko povem, da sem se velik naučila od njega. za naprej pa še ne vem. starši mi dajejo pogoje... npr. da ne sme biti velik kakor je bil Ares, če hočem, da gre z nami na morje... itd in potem bom združila to ker hočejo oni in to kar hočem jaz in sem ziher, da bom dubila psa, ki bo kul za use.

lp :-*

+1

Zala & Ares


Zala

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 2
  • moj moj:)
Odgovori #44 : 26 Januar 2006, 19:46:04
drugače pa se mi zdi vredu psama, če rabiš konkreten primer npr. labradorec, samo, če ni prevelik za to kar ti iščeš. :D lp

Zala & Ares


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #45 : 26 Januar 2006, 22:58:34
Sammy če so pogoji tisto kar si napisala na prvi strani bo pasmo resnično težko najti. Ko pa mi bo nekdo rekel, nevem dva ali tri pogoje...npr. kratka dlaka, majhnost in velika aktivnost...se mu pa že da svetovati. Če bo postavil miljon pogojev npr toliko kot jih omenjaš ti bo dobil odgovor kot sem ga napisala zgoraj...obrazložitev. Potem pa debata naprej. Dejansko je težko odgovorit na vprašanje pasma za začetnika, če začetnika nimaš pred sabo da bi z njim komuniciral direktno.

Ker pri vsem tem je spet tako. Kaj pomeni ne prepogosto česat npr. Ne vsak dan, enkrat na teden bi se pa že preživelo.

Mil karakter...a bi to bilo nekaj, kar je neproblematično že samo po sebi, ali je lahko tudi nekaj v kar se vloži nekaj truda pa imaš isto nekaj najmehkejšega.

Da pes ne sme bit močan...bom nekak citirala Lilit iz razstave (upam da ne zameriš) primerjava med Vono in Grinom...Vona sicer povleče, ampak ko jo zaustaviš se zaustavi tudi ona...Grin pa je manjši ampak vleče kot lokomotiva... bilo je nekaj v tem smislu in tu je spet kaj je za nekoga močno.

In še takšne malenkosti in ne malenkosti in oh in sploh, ki jih je bolje debatirat z nekom direktno kot pa na splošno o tem katera pasma bi bila neproblematična in primerna za tja pa tja  pa tja.

Labijem naprimer izpada dlaka, ker je kratka se zapikuje povsod in odstranit jo je včasih težje kot pa dolgo dlako. Konkreten primer...iz oblačil v izi spravim Neonovo dolgo dlako, medtem ko se v termoflisu v katerem sem bila na obisku pri Valvasorjih držijo zapičene dlake, ki sem se jih spravla ven pobirat že 100x

Resnično...kar na uč rečt eno neproblematično pasmo je težka  :-\ ???

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #46 : 27 Januar 2006, 15:26:34
Drugace pa ja, rabis pasme brez nagona oziroma, v tvojem primeru, pasme, ki so bile vzgojene izkljucno z namenom spremljevalca. Odpadejo vsi lovski psi, vsi delovni psi, vsi psi vzrejeni za pasje boje, vsi ovcarski psi, vsi cuvajski psi...

Zakaj bi naj izpadli vsi delovni in vsi ovčarski psi?

Sammy če so pogoji tisto kar si napisala na prvi strani bo pasmo resnično težko najti.

Vem ... Te pogoje sem nekako zbrala skupaj z večine primerov, ki sem jih morala ali jih še obdelujem. In ravno zato sem napisala, da imam s tem težave.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #47 : 27 Januar 2006, 15:31:33
Zakaj bi naj izpadli vsi delovni in vsi ovčarski psi?

Ker ti hoces psa, ki bo "nezahteven", medtem ko rabijo delovni in ovcarski psi veliko zaposlitve.


battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #48 : 27 Januar 2006, 15:48:18
Ampak ravno to se je zgodilo z zlatkoti, labi (tudi koker španjeli - kao primerni za otroka, ni šans) ipd. Marsikdo si goldna omisli zato, ker so pač naravno "pametni", vso znanje imajo že ob rojstvu in zato v vzgojo ni treba ničesar vložiti. Ravno zato jaz do sedaj še nisem srečala predstavnika pasme, ki bi me prevzel oz. me ne bi razočaral.

Od kdaj pa goldni znajo vse že ob rojstvu in ni v njihovo vzgojo treba vložiti ničesar?

Pa ne vem, ali je sploh potrebno še kaj reči. Vsak človek je primer zase, tako kot je primer zase vsak pes. Ne vem zakaj bi sploh bilo treba poiskati univerzalno pasmo, ker itak nikoli ne bo veljala za vse.

Pumiji in mudiji so res luškani, tako kot vsi ovčarski psi, ampak tako kot je že Lilit rekla, vsi rabijo veliko zaposlitve. Zato se mi tudi zdi, da border collie ni primeren za vsakega začetnika (spet odvisno od tega kaj začetnik je), ker se zna zgoditi, da ob nezadostni zaposlitvi uničuje vse po vrsti.
Je pa res razlika med ovčarskimi psi in recimo pastirskimi psi. Prvi so bili vzrejeni za to, da so poslušali povelja človeka in delali, drugi pa so bili po večini cel dan sami in so mislili s svojo glavo.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #49 : 27 Januar 2006, 15:54:27
Ker ti hoces psa, ki bo "nezahteven", medtem ko rabijo delovni in ovcarski psi veliko zaposlitve.

Nočem ga jaz ...

Od kdaj pa goldni znajo vse že ob rojstvu in ni v njihovo vzgojo treba vložiti ničesar?

Samo ironija ... ;) Marsikdo pa res tako misli. Žal.

Pa ne vem, ali je sploh potrebno še kaj reči. Vsak človek je primer zase, tako kot je primer zase vsak pes. Ne vem zakaj bi sploh bilo treba poiskati univerzalno pasmo, ker itak nikoli ne bo veljala za vse.

Saj pravim, tema se lahko zaklene, vendar če ste opazili, je marsikomu prinesla +točko, poleg tega pa sem že razložila, zakaj sem jo odprla. Da bo lahko nekdo, ki bo prisurfal na tale forum in razmišlja o nakupu psa, lahko tukaj razložil svojo situacijo, zahteve itd., ostali bi mu pa lahko svetovali.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #50 : 27 Januar 2006, 15:58:59
Samo ironija ... ;) Marsikdo pa res tako misli. Žal.

Aha, saj se mi je zdelo. Pa sem vseeno omenila, ker bi mogoče to kdo prebral kot resnično trditev pa bi potem spet bil razočaran, ko bi ugotovil, da mladiček ne zna vsega.


Saj pravim, tema se lahko zaklene, vendar če ste opazili, je marsikomu prinesla +točko, poleg tega pa sem že razložila, zakaj sem jo odprla. Da bo lahko nekdo, ki bo prisurfal na tale forum in razmišlja o nakupu psa, lahko tukaj razložil svojo situacijo, zahteve itd., ostali bi mu pa lahko svetovali.

Po mojem ni treba, da se tema zaklene. Dobro bi bilo, da se pusti tako kot je, če pa pride kakšen začetnik na forum, se ga lahko usmeri na to temo, kamor potem zapiše svoja pričakovanja, želje in vprašanja.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #51 : 27 Januar 2006, 16:10:03
Sammy, ti raje napiši zahteve točno določenega začetnika, pa ti bomo pomagali najti pasmo, primerno zanj.
Splošne, univerzalne pasme pa ni. Ne moreš posploševati. Psi so živa bitja. Vsak pes je poseben in vsak začetnik je poseben!

O mešančkih imam en komentar:
če vzameš odraslega mešančka iz zavetiša, ima že izoblikovan karakter in si lahko izbereš takega, kot želiš. Pri mladičkih je pa bolj loterija. Ampak če si se pripravljen prilagajati pasjim potrebam se vse da. :) Vseeno pa se mi zdi, da je za začetnike bolje, da si izberejo neko pasmo in se o njej čimveč pozanimajo.

Mudiji in pumiji, so kolikor vem (lahko da se motim) še vedno zelo dobri ovčarski psi. Z pašnim nagonom. Ker večini niso všeč, so ostali pri kmetih, ki cenijo njihove delovne sposobnosti, ne pa videz. Zato rabijo tudi veliko zaposlitve, drugače lahko postanejo problematični. Pa mislim, da se pumije trima. :)

Še nekaj. Ko nek začetnik, ki hoče nekega umirjenega družinskega psa išče vzreditelja, se mi zdi pametno, da išče bolj razstavne pse. Razstavne linije (pri vseh psamah) so bolj umirjene in prilagodljive in z manjšim nagonom (karšnimkoližepač). Ampak ne pa pozabit da so psi neke pasme še vedno te pasme, pa čeprav so razstavne linije. Tako da če je neka pasma zelo živahna, bodo tudi razstavni psi zelo živahni, ampak vseeno malo manj, kot delovni.

lp, rina

Los je car!


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #52 : 27 Januar 2006, 16:14:43
Resnično...kar na uč rečt eno neproblematično pasmo je težka  :-\ ???

Hihi, plišasti kuže definitivno pride na prvo mesto  ;D
Šalo na stran...

Jaz mislim, da bo in je vsak, ki se ne zaveda, da s psom prihaja v hišo velika odgovornost in delo (in pa lahko seveda tudi nešteto lepih, nepozabnih dni :) ) zelo razočaran, ne glede na to, kakšno pasmo si bo izbral. Vsaka pasma je po svoje zahtevna oziroma nezahtevna, odvisno s katere plati pogledaš. In vsak primerek znotraj pasme je poseben. Čisto za primer bom vzela Lizo in Aaronovo sestro Amy. Liza je res neproblematičen kuža. Jo parkiraš na dekico, tam leži, gleda svet okoli sebe, včasih zadrema, malo kuha mulo in je zadovoljna. Amy je pa kot kuža na vmeteh. Temperament res 100% na višku. Vesčas akcija, če je dve sekundi pri miru je to že bajni dosežek, ves čas bi nekaj delala ali grizla ali norela s psi ali prinašala v glavnem kar koli, samo da je akcija. Zdaj pa če pogledam z vidika začetnika, ki kupuje psa prvič. Če bi dobil Amy nekdo, ki si želi izrazito pridnega kuža, ki ga parkiraš na dekico in da mir, bi mu verjetno pojedla živce. Če bi pa Lizo dobil nekdo, ki bi se recimo odločil, da bi šel z njo delat agility in bi želel, da bi bila tako hitra, da bi lahko konkurirala taboljšim, bi se pa ravno tako namučil kot tisti, ki bi Amyco učil prostor za deset minut.
Se mi zdi, da je najpomembnejše, da najprej pri sebi razmisliš, kaj ti pomeni nezahteven kuža, kakšna so tvoja pričakovanja, pripravljenost delati z njim/njo in potem začneš malo brskat po knjigah, se pogovarjat z različnimi lastniki itd. bo verjetno veliko veliko lažje najt tebi kot osebi nezahtevnega psa kot prelistat knjigo, pogledat kateri kuža potrebuje najmanj nege in gibanja in kupit to. Ker nekomu se zdi zahtevna nega česanje enkrat na mesec, nekomu pa enkrat na dva dni ali pa vsak dan. In enako pri gibanju.
Zoe je lepo napisala, da je vsak človek univerzalen, da je za vsakega nezahtevna drugačna pasma-se strinjam z njo :)

Mogoče pa na koncu še nekaj...Psa si vendar omislimo z določenim namenom. Ampak se mi zdi, da se nekateri ne zavedajo, da že pes sam po sebi je zahteven, pa ne glede na to, kakšne pasme je oz. bo. Da si v bistvu s prirojenimi (in seveda pridobljenimi) lastnostmi to zahtevno malo olajšamo.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #53 : 27 Januar 2006, 16:38:54
Nočem ga jaz ...

Vem, da ga noces ti ;) Misljeno je bilo, da si ti zacela temo...

Saj ni brezveze tema, zakaj bi jo zaklepali...

Zdaj, ce isces en splosen nasvet za nekoga, ki kupuje psa in ne ve, za katero pasmo bi se odlocil - pa recimo, da je ugotovil, da bi rad takega psa, kot si ti navedla v prvem postu; naj vzame v roke kaksno dobro enciklopedijo o psih ali naj se odpravi na razstavo, da malo vidi, kaj vse je na voljo in katere pasme so mu sploh vizuelno vsec.
Potem naj se pozanima za karakter te pasme, na internetu je dandanes dostopno vec kot dovolj informacij, naj spozna kaksnega predstavnika v zivo... in potem bo videl, ce mu ustreza ali ne.

battito animale


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #54 : 28 Januar 2006, 11:58:44
Hai!
Tudi jaz se pridružujem mnenju, da je dobro imeti takega psa, ki posamezniku ustreza. Moj prvi je labradorec, ki mi ustreza (no ja, nekaj let je že moj, prej je bil atijev... V bistvu je družinski :p) Rada ima družino (obožuje nas), dobro pa se razume s ostalimi živalmi- a tudi tu je čisto odvisno od posameznika ter od posameznega psa. Lahko je napadalen, lahko je prijazen do vsakega. Tudi tu je v bistvu odvisno od vzgoje.
Mislim pa, da je najbolje, preden psa kupiš, da se pozanimaš o pasmi (če je pasemski), da se posvetuješ z vzreditelji, z lastniki psov...
Nujno pa je, da se preden kupiš oz. dobiš psa sploh vprašaš 'Pa sem sploh za psa?' za psa potrebuješ: čas, denar (za obisk veterinarja, če je pes bolan, pa tudi cepljenja so... ), pripomočke za psa (povodec, ovratnico, skledico, hrano, vodo... ) pa tudi moraš mu predvsem nuditi nego ter pa LJUBEZEN. Nikoli pa ne biti grob do psa. Pes pa ti za vse to vrača 10000-kratno mero ljubezn. Pregovor 'pes je človekov najboljši prijatelj' drži. Nikoli ti ne bo obrnil hrbta, vedno te bo poslušal... Mislim,da če misliš imeti psa, moraš premisliti: 'si psa samo želim, mu bom nudil/a nego, skrb, ljubezen in vse ostalo? Ali pa si psa želim le zato, ker si to želi nekdo drug?'  Upam, da se boste za psa odločili takrat, ko boste vedeli, da ste na to pripravljeni.
Jaz že 13 let( od mojega rojstva) živim s psmi različnih pasem, in to, kar sem napisala je moje mnenje... Verjetno se kdo strinja s kakšno mojo besedo, kdo nee. Če se ne, me prosim popravite. A to je moje mnenje...


Lepe pozdrave,

Sunshine


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #55 : 28 Januar 2006, 12:32:52
Citiraj
Hehehehe, jaz pa poznam idealno pasmo, ki ustreza zgornjim zahtevam: Tamagoči!

Ne, resno, nekomu, ki bi postavil take pogoje, psa ne bi dala niti pod razno.

Ali pa kakšni od tistih ljubkih plišastih kužkov,ki so na baterije in znajo celo lajati in se vsesti.


Sam res-če nekdo nima časa 2x tedensko temeljito skrtačit psa,potem JA,JA,JA,JA!!!!!!!! takšen človek ne bi smel imeti psa! >:(



Tema res ni brezveze-mogoče bomo s skupnimi močmi le našli pasmo,ki je vsaj približno za začetnike.

To pomeni za ljudi,ki so v kinologiji začetniki in so se pripravljeni truditi in učiti,nikakor pa ne za ljudi,ki nimajo časa skrtačit psa.


Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #56 : 28 Januar 2006, 14:42:23
Sammy: tvojim zahtevam res še najbolj ustreza japonski pasji robotek.
Sicer pa načeloma velja, da je najlažje živeti s psi, ki nimajo močnih nagonov in ne pokajo od energije. Najhujša nočna mora za povprečnega lastnika, ki bi imel psa v hiši ali na vrtu, ga peljal na en normalen sprehod, ga pokrtačil in malo pocartal, je hiperaktiven pes z močnimi nagoni. Taki psi so idealni za športnike, ki so pripravljeni v psa vložiti mnogo časa in znanja. to so najboljši delovni psi, ampak če bi obiskal en povprečen ameriški azil, bi v njem našel ogromno točno takih psov. Ker jih ljudje niso sposobni obvladati.
Pasma pri tem sploh ni bistvena, saj so ravno v teh lastnostih znotraj pasem med posameznimi psi ogromne razlike. Če vzamem za primer goldne in labradorce, ko so bili že ravno omenjeni: veljajo za idealne pse za začetnike. To v nekaterih primerih tudi so, če znata kupec in vzreditelj najti v leglu primernega ( z "nizko" energijo in ne preveč dominantnega) mladička. veliko je takih, zlasti psic, in življenje z njimi je tudi malo manj aktivnim lastnikom v pravi užitek. vendar pa je veliko prinašalcev ohranilo svoje prvotne lastnosti - so odlični in neutrudni delovni psi, polni energije, z močnimi nagoni, kar je že samo po sebi lahko recept za katastrofo. Če k temu dodamo še samostojnost in dominantnost, ki ponavadi sodi zraven - tak pes, ki bi bil lahko vrhunski lovski ali recimo reševalni pes bo v nepravih rokah nujno postal ali pretepaška nadloga ali brezupen potepuh ali pa bo za vse večne čase zaprt v pesjak.
Predvidevam, da se bodo pokazali še večji problemi, ko se bodo psi, ki jih imajo zdaj več ali manj tisti, ki z njimi resno delajo (mislim zlasti na malinovce, borderje, pirenejčke...) razširili med "navadnimi" ljudmi. ki jih bo zavedel vtis, ki ga dajejo sicer  izjemni delovni psi.


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #57 : 28 Januar 2006, 19:36:37
Jaz se deloma strinjam z vsemi...
Psa za začetnike ni !
Po moje je odvisno od karakterja in VZGOJE mladiča, ter seveda , da se pred nakupom ustrezno "izobraziš".
Od terrierjev bi priporočala cairn terrierja- zakaj ?
Je majhen, nezahteven za nego, lahko učljiv in še crkljiv.
Moje mnenje je , da na vsaki pasmi obstaja vsaj 1 ne začetniška lastnost!
Torej point ni v pasmi ampak v posamezniku, tako psu kot lastniku-začetniku.
Torej jaz sem recimo začetnik- si omislim rotweilerja (po moje kar dovolj "težka" pasma).
Kaj je potrebno storiti?
-poiskati dobrega-vrhunskega vzreditelja in poisakti dobro kombinacijo
- se pozanimati  o pasmi , šolanju
ITD.
Neyka, zate terrier ni pes ?
Zakaj ?
Po moje je terrier pes z najbolj pasjimi lastnostmi.
Če izvzamemo recimo cairn terrierja- majhen, prijazen, lahko ga je šolati, oz. je zelo dojemljiv . In zakaj naj to ne bi bil pes ?
Recimo čivava?
Ob priimerni vzgoji po moje krasen pes. In zakaj kakršen koli pes ne bi bil za začetnika ?
Če si "pravi" začetnik ( torej se pozanimaš) je po moje vsaka pasma zate.



**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #58 : 28 Januar 2006, 19:38:48
Pa še nekaj !
Vsaka pasma ima svoje probleme...
Nekatere so težko dojemljive za šolanje, nekateri samosvoji, nekateri imajo prehodne, mladostniške težave, nekateri težave s kolki .
Torej neproblematične pasme ni !



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #59 : 28 Januar 2006, 20:25:45
Sammy: tvojim zahtevam res še najbolj ustreza japonski pasji robotek.

In zdaj jih polovica spet misli, da so tiste zahteve moje in da si želim takšnega psa. Edino peta alineja mogoče drži. Poleg tega se takrat, ko bom kupovala drugega psa,  sigurno ne bom imela več za začetnika ... In ne rabim nobene pomoči pri izbiranju, dobro vem, kaj si želim in kaj zmorem, če pa me kaj določenega zanima, pa vprašam vzreditelje. Samo toliko v pojasnilo.

P.S.: Ti robotki so predragi ...  :-\ ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard