Kliker na drugo žogo

dmdm · 13637

dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
: 18 Marec 2010, 14:13:32
Imam problem ki to sploh ni. Predvsem bodo nanj vedeli odgovoriti tisti ki se na Klikanje dobro spoznajo.
Z bartom sva brez klikanja dosegla kar dobre rezultate (brez pretepanja in klikanja).
Ker je to moj prvi pes sva se odločila pri peth mesecih da šola ni odveč in kmalu jo bova začela obiskovati.
V šoli učijo z klikerjem in ta iziv sva sprejela. Poklikala sva 4 kosila (cca100 klkov) in po 4 dneh ni niti trznil ko sem kliknil.
2 dni samo klikanje 2 dni ko me je pogledal v oči (to je hitro ugotovil da deluje).
Sedaj sem zamenjal priboljšek (prej briket, ne njegova osnovna hrana sedaj poli salama).
Po prvi rundi klikanja cca 50x se je po pretečenem času cca 30 min. odzval na klik.
Vem da Kliker ni daljinec za psa vendar lahko preverim pri psu povezavo Klik - hrana.

Zanima me ali je smiselno nadaljevati s Poli ali naj ustrajam na priboljških katere je dobival že prej.

LP, Dejan



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 18 Marec 2010, 14:27:07
delaj za začetek s tem, kar najbolj pali. Potem pa poskušaj uvest čim več običajne hrane, predvsem, če boš veliko klikal.
Poli oz druge priboljške ohrani po kliku tudi v bodoče vsaj za večje uspehe in po nepredvidljivi variabli. Lako probaš delno tudi z igro po kliku, če pes ni ješč

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 18 Marec 2010, 14:40:02
Meni še nekaj drugega ni čisto jasno iz napisanega;
A ti si s psom imel učno seanso klikanja 30 minut?
Delaš tako; pes ponudi pričakovano vedenje, klikneš, nagradiš?

Kar se samih nagrad tiče jih moraš pa itak prilagajat stopnji vaje. Za učenje novih vaj močnejše motivatorje (recimo poli), za utrjevanje že osvojenih pa ne tako močne (npr. briket).

Jaz bi pazila še na to, da ne bo pes postal "imun" na brikete kot nagrado. Meni je žal, da nisem s svojo psico klikala že od začetka in to na brikete, ker po treh letih raznih sirov in podobnih nagrad, ji je briket prej "goljufija" oz. "kazen", kot pa nagrada.



dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 18 Marec 2010, 14:53:46
ne cca 10 minut da sva polikala obrok, plus pri vseh vajah to pa je kar nekajkrat na dan po 2-3 minute.
Vaje ki jih dela brezhibno sedi na besedo ali na kretnjo, prostor, zapri, lezi,... delava malo maj ostale več.

Ja tudi sam bi raje ostal na briketih, se mi zdi bolj primerno, klobasa samo za nove vaje, pa še to raje za vabo.

Če ne bi v šoli "zahtevali" klikanja bi ostal samo pri ukazih.

Hvala za mnenja,

LPD



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #4 : 18 Marec 2010, 15:03:29
Jaz bi šla čisto na free. Kliker imej vedno pri sebi, prav tako slastne priboljške. In ko slučajno naeredi nekaj želenega klikni n takoj nagradi. Pa to ni nujno s hrano-kar pač pes obožuje.
Gluh pa ni?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 18 Marec 2010, 15:15:57
Pri priboljških je tako; če hočeš veliko klikat, je hec, da tako veliko priboljškov (ki niso izbrani zdravi briketi iz dnevnega obroka) ni ravno zdravo za psa, po drugi strani so briketi lahko malo problematični zato, ker pes dlje (govorimo o stotinkah) rabi da jih zgrize, ne pogoltne vsega naenkrat in mu potem leti iz gobca,.. priboljšek naj bi bil mehek in take velikosti, da ga pes lahko takoj požre.

Ti bi torej "ukaz" in "nagrada"? Problem tega je, da včasih nagrade ne moreš dati v času izvajanja željenega vedenja, lahko pa takrat klikneš (ali uporabiš kliker besedo) in tako vedenje označiš. To ti je verjetno jasno?

Če tega ne želiš, zakaj si se potem odločil iti v tako šolo, kjer klikajo?

Tudi "vaba" meni ni najbolj všeč. Pri "vabi" pes ne misli, ampak sledi svojemu nosu in se dostikrat niti ne zaveda s kakšnim vedenjem si je zaslužil nagrado, ker je fokusiran na vabo, ne pa na to kaj počne da bo dobil nagrado.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #6 : 18 Marec 2010, 17:54:03
Namesto klika si lahko izbereš besedo-zakaj pa ne. Jaz včasih pozabim kliker, pa se je psina naučila da JA pomeni, da sledi nagrada. Sploh pri shapingu rabiš nekaj kar označuje moment v vedenju. Mislim, da ne razumeš dobro koncepta kliker sistema-zato pa ne deluje. Pocukaj inštruktorco da ti demonstirara kako psu povedati da kliku sedi nagrada-ker bi kaj kmau moral pogruntat-s pravim pristopom.

Za nagrado uporabi nekaj kar pes obužuje-ni važno al je to katera hrana, igrača, divjanje, tunel....tisto kar obožuje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 18 Marec 2010, 18:16:03
no malo ustavimo konje, jest koncept kot tak popolnoma razumem, vem tudi da so pred mnogimi
leti žabice to je bila napravica ki je delovala kot kliker nam otrokom delili zastojn v trgovinah,
sedaj pa se supersonični klikerji prodajajo za 5 EUR ali več... to je osnovni koncept KLIKERJA.
Po mojem mnenju seveda.
Beseda kot pozitivna motivcija je po mojem mnenju prav tako ali pa še bolj uspešna.
Pri meni gre zgolj za adaptacijo na metodo klikerja.
Priboljški ki jih uporablam so vrhunski briketi 9,5 EUR kg, so celo dražji ne vem če kvalitetnejši kot Royal Canin, tako da ni panike.
Gre se samo zato ali je potrebna večja podkupnina da pes na začetku poveže zadeve.

Hvala za vse nasvete!!!

PS: mal mam muskelfibra v sredinec na levi roki  ;D ;D ;D
PSS: pa na obrazu mam violičast flek ker sem se ponoči zaležal na klikerju  :P :P :P
PSSS: ne vem zakaj se mi sosedje smejejo ko 2 uri pri miru v eni roki kliker v drugi priboljšek, stojim in čakam da mi bo Bart zaokrožil okoli desne noge da ga poklikam  >:D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 18 Marec 2010, 18:54:06

PSSS: ne vem zakaj se mi sosedje smejejo ko 2 uri pri miru v eni roki kliker v drugi priboljšek, stojim in čakam da mi bo Bart zaokrožil okoli desne noge da ga poklikam  >:D
Zato se ti smejijo,ker namesto,da bi poklikal nakazovaje pravilnega vedenja (pogled, dvig tace, nakazan premik ipd) ali vzpostavil drugačne pogoje kot jih imaš, da bi vzpodbudil razmišljanje psa v pravo smer (in se prilikal v nekaj minutah do cilja) samo stojiš tam ko lipov bog in seveda zaman čakaš,da bo pes v prvo pokazal celotno vajo   :P :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 18 Marec 2010, 20:53:24
ne, ne , ne in ne.
Sem prebral Kliker za telebane in tam lepo piše, naj klikam ko pes naredi kaj koristnega, KLIK in priboljšek.
Takoj se mi je dopadla vaja Osmica, v smeri urinega okrog desne kontra urinem okrog leve.
2 dni nič, 3 dan je šel okrog leve, takoj KLIK, priboljšek pa sem že 2 dan sam pojedel...
 ;)







Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #10 : 18 Marec 2010, 21:34:52
Ne, ne, ne in ne.

Še enkrat preveri, kaj ti je napisala deteljica. Poglej si kakšen you tube, kako poteka klikanje. Vem, da misliš, da znaš, ampak če si rabil 2 dni za osmico, ne znaš.

Pri nagrajevanju (z bilo čim, s klikerjem ali brez), ni pomembno KAJ si naučil v eni lekciji. Okej, na koncu bo rezultat pomembne, ampak MED učenjem je sploh za tvojega mladega psa Iizjemno pomembno KAKO poteka učna lekcija. Pri tvojem psu mora kliker lekcija trajati tam ene dve minuti, nič več. V tem času lahko poklikamo ene 30x. Če si v 2 minutah kliknil 5x, še ne znaš dobro. Na začetku klikamo vsak gib v željeno smer, potem gredo stvari zelo hitro.

Če si začel s klikerjem pri tekm psu pored kratkim, zdaj še ni pomembno, da imaš konkretno vedenje v mislih. Zdaj je važno, da klikaš vse gibe, lahko kar na povprek, samo da pes ko vidi kliker začne aktivno ponujati vedenja in se ves čas giblje. Pred lekcijo, po njej in vmes se moraš malo tudi poigrati, da je pes res zelo kativen in da kar skače in gleda kaj zdaj, ne pa da stoji in le gleda. Lahko klikaš dobesedno vsako premikanje tac na primer. Daj na tehnico: ali ti bolj pomeni da ga do jutri naučiš en brezvezen sedi ali ti bi rad, da bo pes do starih let vsakič, ko boš začel s kliker lekcijo željan učenja. pa za začetek delaj manj statistič stvari, bolj vse v premikanju. Pa recimo takoj na začetku klikaj recimo da pes stopi v ali na škatlo, da se mladič hitro navadi, da kliker in priboljški ne pomenijo samo motanje okoli tvojih nog, ampak da to pomeni tudi delo stran od tebe. Zamisli si, da boš mogoče enkrat hotel ga naučiti, da naredi salto ob tvoj bok, pa ne bo šlo, ker bo pes navajen samo sedeti in ždeti, ker bo mislil, da to pač najprej vodi do nagradic.

Ampak motivacija za psa ni kliker kot tak ali pa neko povelje. Motivacija se gradi preko nagrad in igre z igračo, da je psu pač lušno.




Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 18 Marec 2010, 22:41:36
ne, ne , ne in ne.
Sem prebral Kliker za telebane in tam lepo piše, naj klikam ko pes naredi kaj koristnega, KLIK in priboljšek.
Takoj se mi je dopadla vaja Osmica, v smeri urinega okrog desne kontra urinem okrog leve.

Em... kje je ta vajca opisana? Sm še enkrat prebrala ves Kliker trening za telebane, pa se mi je zgleda nekje izmuznila... :-[

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 18 Marec 2010, 22:48:47
aaaa, tole jest bral:

OSMICE NA MESTU
OPIS
•   Pes na povelje kroži okrog vodnikovih nog v obliki osmic.
•   Nujno predznanje za to vajo je kroženje okrog leve noge (smer urnega kazalca) ter kroženje okrog desne noge (nasprotna smer urnega kazalca).
•   Iz osmic na mestu se da izpeljati številne variante osmic v gibanju.

UČENJE
•   Psa vodimo v kroženje okrog leve, nato takoj še okrog desne noge, tj. povežemo elementa iz prejšnje vaje.
•   C&T na različnih mestih urne številčnice na levi oz. na desni nogi.
•   Sprva psa vodimo z očitnimi gibi rok, potem signal z rokami postopoma zmanjšujemo.
•   Ponavljamo. Vzravnamo se. Dodamo povelje.
•   Psa lahko pospešimo oz. mu pomagamo tako, da v zavoju pokrčimo koleno. S tem ga povabimo naprej v nov zavoj.
•   Sprva C&T za eno osmico, potem za dve, tri, štiri …

POVELJE
•   Besedno povelje: "osem".
•   Telesni signal: pokrčeno levo koleno, pokrčeno desno koleno.

vir: www.kliker.si



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 18 Marec 2010, 23:02:30
poglej še "KROŽENJE OKROG ENE NOGE", nad temi osmicami na mestu...  ;) in to potem sestaviš v osmico


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14 : 18 Marec 2010, 23:02:48
Ja pa a tvoj pes zna krozenje okoli leve ali desne noge? Ocitno ne ;) torej nimata nujnega predznanja.

battito animale


Schnappi

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 18 Marec 2010, 23:09:48
Žur! :o Hvala! :)

Properly trained, a man can be dog's best friend.  ~Corey Ford


AndrejaŽ

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 18 Marec 2010, 23:49:29
Dmdm, veseli me, da si se odločil preizkusiti tudi kliker, čeprav ti je še malo tuj. Če nič drugega, ne škodi,če človek pozna več metod :)

Rubya sem začela navajati na kliker pri 8 tednih, ampak moram priznati, da je šlo na začetku bolj švoh. Čeprav je že po prvih dveh seansah postal pozoren na kliker, pa ga sredi raziskovanja dnevne sobe še dolgo ni slišal. Da ne govorimo o tem, da za shaping briketi niso bili niti približno dobri, čeprav je od vsega začetka dobival vso hrano (beri: brikete) kot nagrado za sodelovanje, tako da je bilo mojo mamo celo strah, da ne bo hotel jesti iz posode  :P. Po dveh ali treh mesecih poskušanja sem za shaping lahko uporabila tudi brikete, ampak je bil z njimi napredek veliko (3x-4x) počasnejši kot če sem uporabila kaj boljšega. Včasih sem ga pretentala tako, da sem brikete pomešala s skuto, ki jo obožuje :)
Zdaj je star 10 mesecev in zelo pridno dela tudi za brikete, ampak samo v okolju brez motenj. Shaping gre pa še vedno vsaj 1x hitreje s priboljški kot z briketi.

Mislim, da gre v bistvu le za to, da je treba nagrado vedno prilagoditi težavnosti naloge. Ko se kuža šele uči ideje shapinga morda briketek ni dovoljšna nagrada za nalogo, ki jo ima pred seboj. Sčasoma, ko po več naučenih trikcih zadevo bolje razume, je shaping zanj lažji, zato je tudi nižje plačilo čisto OK. Ko pa vajo/shaping preneseš v okolje z motnjami, s tem spet povečaš njeno težavnost in je treba povečati plačilo...



dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #17 : 19 Marec 2010, 07:36:03
Se pravi brikete za navajanje te poje še hitreje kot poli,
za nove vaje pa poli.
Šolo sem izbral zaradi pozitivnega priporočila in prvega kontakta ki je bil
daleč najboljši od vseh ostalih.

LP, Dejan



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 19 Marec 2010, 07:55:10
dmdm- preberi si čim večkrat post od Taar. Pri navajanju na shaping je nujno da predvsem oblikuješ za začetek inovativnost in stalno željo po gibanju, ponujanu vedenj. Ne imej z aprve vaje plana kaj boš naučil niti kdaj boš naučil. Samo da laufa stvar. Naklikaj pač kar ti je simpatično videt in se nakazuje iz ponujenega. Odlične so zato vse vaje v ineterakciji s predmeti, (podlogami , čkatlami, posodami  itd) , vse kar vsebuje čim več različnega gibanja. Med prvimi vajami je lahko učenje"orodja" za nadaljnje delo- to je učenje targetinga.

Vaja kroženje okoli nog ni tipična vaja za shaping. To je vaja za učenje s targetingom ali  luringom (ob uporabi klikerja). Lahko jo scer delaš na shaping, ampak zakaj bi kompliciral, ko pa gre enostavneje drugače?
Bistvo je,da si prilagodljiv in da vsako vajo pogruntaš sistem,ki je najbolj enostaven. Obenem moraš pazit,da delaš tako in take vaje , da lahko psa neprestano nagrajuješ oz da se zaveda, da nepresatno napreduje.
Občutek uspeha je tisto,kar je bistvo nagrajevanja. Nobena salama, okus, igrača  ipd ne more konkurirati največjemu pozitivnemu ojačevalcu vedenja: občutku uspeha. Zato je kliker sitem uspešen.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


dmdm

  • *
    • Prispevkov: 192
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 19 Marec 2010, 10:32:51
hvala hvala hvala!!! ;D
saj da ne bo mislil kdo da imam željo ustvariti cirkuškega psa,
cirkusante imam že 3 pa še četrti je na poti.
Želja je samo da brezpogojno uboga odpoklic, vse ostalo je igra.
Pri dobrih 2 mesecih je recimo, večkrat skočil na odprt predal, najprej se je zdelo smešno,
sedaj pa brezpogojno na povelje ZAPRI zapira predale, vrata, kočo (tukaj nama manjka še iz notranje strani  ;D)...

Seveda me včasih zamika kakšna neumnost, danes sva se pri jutranjem klikanju zibala na lesenem konjičku... ???
samo kaj bolj pametnega od guncanja in malo razvijanja ravnotežja ne bo odnesel, je pa zanimivo zabavno kaj pes vse naredi za kocko poli...
Če kdo še ni ugotovil pri najboljšem sosedu Poli pod njihovo blagovno znamko 50% ceneje okrog 1.80EUR,... oboje proizvajalec Pivka

LP, Dejan



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 19 Marec 2010, 11:39:36
Pa saj imajo tudi razne pasje salamce, ki sicer niso bohvekaj za obrok, so pa malo bolj soliden priboljšek od poli, ker naj bi vsebovale manj soli,.. Potem imaš še npr. brikete Platinum (nisem še preiskusila, ampak menda jih imajo psi rajši, so zdravi in malo mehkejši od navadnih briketov - baje idealni za "šolanje").



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #21 : 22 Marec 2010, 12:51:46
Bina obožuje taka mele mehke kostke iz divjačine-meni smrdijo ko kuga, ampak ona prišiba s takim veseljem. Jaz uporabljam poli, hrenovke, ir, razne kupljene mehke, lomljive priboljške, hruško-hruške pa sploh obožuje.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 22 Marec 2010, 18:00:28
Jaz sem ta vikend "odkrila" priboljške iz 100% mesa (od Brit care - Let's Bite in Perrito Snacks...enaka vsebina vrečk, drugo ime) in mislim, da bom kar pri tem ostala namesto sira, poli in hrenovk :)


AndrejaŽ

  • *
    • Prispevkov: 34
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 22 Marec 2010, 19:20:59
Kje se jih pa dobi?



n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 22 Marec 2010, 19:52:54
Andreja, če mene sprašuješ potem je takole... jaz sem jih sicer kupila v avstriji (zoo muser)... v sloveniji pa, kot sem brskala po spletnih trgovinah, jih ima zoo dingo


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #25 : 22 Marec 2010, 21:14:23
 Sicer ne spada v to temo ampak je o motivaciji pa sem kar sem dala   :P  ali je za psa slabo če kdaj za priboljšek dobi oreh?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #26 : 23 Marec 2010, 01:30:12
Uf, kakšna cena, 2 € za 80g. Za ceno 1kg teh priboljškov imam jaz cca 10kg domačih jetrnih priboljškov.