Agility

T.M.T · 678517

Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #60 : 02 Januar 2006, 19:05:25
Ja Lisa je imela takrat 4 mesece in nekaj tednov....pomoje ne škodi prav nič...veliko psov je začelo pri tej starosti,še prej in so vsi zdravi in nimajo težav s kolki...tako je moje mnenje...tisti člani pa so res pretiravali... :(

papa  :)


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #61 : 02 Januar 2006, 19:12:18
To, kar je omenila Lilit sem tudi sama že enkrat gledala. Mene so tudi vsi svarili, da naj ne začnem pred enim letom (poleg tega imam to tudi v pogodbi), sicer sva zacela 1-2 meseca prej, vendar bolj zmerno. Sem že slišala, da je nekdo s prezgodnjimi treningi uničil psa... Po mojem je odvisno od tega kako intenzivni so treningi in mislim, da most ne more posebno škoditi.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #62 : 02 Januar 2006, 19:14:04
Ja, saj nisem mislila, vsak dan dve uri treninga ;D
Ampak recimo, 1-2x na teden, parkrat cez most.

battito animale


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #63 : 02 Januar 2006, 19:21:29
Saj vem ;)
S tem, da gre 1-2x tedensko parkrat čez most ne more biti res nič narobe. Saj tudi nimaš ravno namške doge :D S skakanjem bi js na tvojem mestu sicer še počakala, ampak most, tunelček... bi pa že lahko.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #64 : 02 Januar 2006, 19:31:10
Saj to delava... tunel, pokriti tunel, par zaporednih ovir s palicami na tleh, da se nauci zaporedja; pa slalom in cone, s tem, da sem ga nekaj casa dvigovala na most oz. palisado in je sel samo dol. Zdaj se mi je pa zdelo, da bi mogoce lahko sam sel cez...

battito animale


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #65 : 02 Januar 2006, 19:37:18
Uh, saj potem imata pa že skoraj vse :D skakanje pa tako ni problem. Pri meni ne bo problem psa naučit, ampak mene, ko je toliko enih reči, ki jih je potrebno pazit. Naredim napačen gib, pa gre še pes narobe, pa mam vse zbrkan ::) ;D Naju more bit verjetno prav zabavno gledat...
A slalom sta tud že?-to so mi tud rekl, da ne zarad hrbtenice.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #66 : 02 Januar 2006, 19:42:40
me je pa presenetila zadnjic, ko vec kot en mesec nisva bili na poligonu, najprej zaradi njene bolezni, potem se zaradi moje - in je letela cez ovire kot kaksen border ;D zgleda, da ji je res vsec ;D

to mi je pa ful znano! ko zaradi takšnih ali drugačnih razlogov nisva mogla trenirat, pa sva šla po določenem času prvič na ovire, je delal dosti boljše kot takrat, ko sva redno trenirala ... čudno.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #67 : 02 Januar 2006, 19:45:05
Ves kako je pri nas, na Obali komaj zacenjamo z agilityjem, tako da delamo malo po svoje, obcasno nas pa pride ucit kdo iz drugih KD (Ilirija, Krim). Tudi mene je skrbelo zaradi hrbtenice, pa mi je tista iz KD Krim rekla, da ni panike... ji verjamem, ker ima tudi ona agility avstralko - je pa tudi res, da pac zmerno delava ;)

Sammy, mislim, da je fora v tem, da jim je sicer vsec delat, ampak ne pa prevec ;) ker ta cas z Vono nisem niti kaj drugega delala, je komaj cakal, da lahko naredi nekaj, da bo dobila nagrado ;)

battito animale


tincy

  • *
    • Prispevkov: 215
    • Točke: 3
Odgovori #68 : 02 Januar 2006, 21:47:18
Saj pri nas(Hrušica) tudi sami delamo, ponavadi se nas par zmeni, potem pa izkušenejši učijo nas začetnike. :)
 ;D  ;D meni je tudi ravno eden z avstralcem povedal to s hrbtenico.


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #69 : 02 Januar 2006, 22:45:06
jup.. se strinjam z tem kar ste napisali :) ..lahko probate agility z mlajsim psom, toda delajte samo to kar psa veseli, ne ga "forsirat", da mu ne bo postalo tecno.. tako trenirajte, da mu bo delanje v veselje ;) .. drugace pa glede skokov in slaloma, se tudi strinjam, raje pocakajte, do kakega leta.. do takrat pa skacite le tako, da so palice na tleh ali pa na manjsi visini, ne it prehitro na visino, predpisano za tekme.. slalom pa naj ne bi bil dober za hrbtenico , kakor ste ze rekli..

zdaj kaksna palisada pa most, ce mene vprasas ni problem, samo je treba biti pazljiv, pa se po moznosti tega ucit ob prisotnosti se koga, da ne bo slucajno mlad pes -recimo na mostu- ob strani dol padel, pa se mu ne bo ta ovira zasrala, ker potem ga boste tezje spet spravili na njo.. prav tako gugalnica, previdno ob spoznavanju teh ovir in ne kar spustit mladega psa da brezglavo teka po njih, da si res ne bo kaj naredil :)

in pa kar je pomembno, ne pretiravat z casom treningov, raje po par minut skupaj in to veckrat, kot pa kar za pol ure, da se ne bo pes navelical :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #70 : 03 Januar 2006, 17:10:01
Ocitno je glede tega "100 ljudi 100 cudi" ::)

Ne vem, po mojem je najboljsa zmernost, pa ne more bit nic narobe ;)

Jasmina, ves kaj meni dela Grin - ko so psi spusceni in se igrajo, gre on lepo na palisado, na vrhu se ustavi, malo pogleda naokoli - in skoci z vrha dol!!! :o >:( >:( >:( mene pa zadene kap, ko pomislim na kolke, komolce in podobno :-X

battito animale


Jasmina

  • *
    • Prispevkov: 321
    • Točke: 2
Odgovori #71 : 03 Januar 2006, 17:33:14
Jasmina, ves kaj meni dela Grin - ko so psi spusceni in se igrajo, gre on lepo na palisado, na vrhu se ustavi, malo pogleda naokoli - in skoci z vrha dol!!! :o >:( >:( >:( mene pa zadene kap, ko pomislim na kolke, komolce in podobno :-X
saj zato pa ni dobro imet spuscenih da kar laufajo okol oviri.. pa dobro saj par takih skokov mu ne bo skodilo, razen ce nerodno pade, problem zna biti edino v tem, da ti ne bi potem ko laufas poligon, pa ko gre po palisadi gor, kar vmes dol skocil :-\ .. tako da pazi, ce gre sam od sebe gor pa potem dol, ni blema, samo da ti pa v sredini dol skace pa ga skregaj, da se ne bo navadil ;)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #72 : 03 Januar 2006, 17:35:22
Ja, so mi ze rekli... saj ga ne pustim vec.
Samo ker tako pazis na kolke in vse... in potem meni nic tebi nic ti mrcina skoci iz take visine, bi ga najrajsi, grrrr >:( ;D

battito animale


Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #73 : 03 Januar 2006, 19:40:49
No Missy je v drugi temi vprašala če so kakšne omejitve glede višine psa...
No omejitev ni,so pa zato psi pri agility-ju razdeljeni v tri skupine in sicer:

1.S(small) za pse,ki imajo plačno višino pod 35 cm.
2.M(medium) za pse,ki imajo plačno višino več kot 35 cm,vendar manj kot 43 cm.
3.L(large) plečna višina pri psih pa mora biti tukaj večja od 43 cm.

Kot je že Lilit rekla tudi za težo ni omejitev. :)

papa :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #74 : 03 Januar 2006, 20:14:33
Omejitev res ni, vendar bi jaz z zelo velikimi in zelo težkimi psi delala samo pogojno na medium ovirah.
Sicer pa sploh ni nobene panike zaradi kolkov in hrbtenice. Če nekoliko analizirate skok, lahko ugotovite, da kolki sploh niso preobremenjeni. V bistvu je v agilitiju kar nekaj psov s krepko displazijo, ki delajo brez večjih problemov. Predvsem so obremenjene vezi.
Z mladim psom lahko začnete delati, če ste dovolj disciplinirani, da mladiča ne preobremenite - ne fizično ampak psihično, mlad pes se lahko skoncentrira zelo kratek čas in se tudi hitro naveliča. Odvisno od kondicije mladička, lahko dela tudi nekaj malega nizkih skokov, tako da pri enem letu lahko pride na polno višino.
Prav nič pa ni narobe, če pri mladem psu poleg socializacije in osnovne vzgoje samo veliko delate na pozornosti. Potem lahko s tako pripravljenim psom začneš delati na parkurju šele pri enem letu in praktično nič ne zamudiš. če pa preteraš mladega psa porabiš za odpravljanje napak veliko več časa.
Torej - z mladičkom na agility ja, vendar z veliko previdnosti (pa ne zaradi kolkov)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #75 : 03 Januar 2006, 21:04:45
Ja samo, kako na pozornosti?

Ker pri Grinu vidim, ce delava samo na pozornosti, da me gleda v oci... ni nic od tega, se ful hitro navelica. Se mu ne zdi smiselna vaja, me gledat v oci kar tako (pa tudi ce je za nagrado).
Ce pa delava nekaj, ne vem, malo poslusnosti, malcek agilityja, pa mora bit itak pozoren...

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #76 : 04 Januar 2006, 12:25:54
saj pozornost ni samo to, da te gleda v oči. Tudi to recimo, da natančno spremlja tvoje gibanje (ti tečeš in spreminjaš smeri, pes pa se na te spremembe čim hitreje odziva, tako čisto sproščeno, brez povodca), pa recimo to, da je pozoren nate in te gre takoj iskat če izgineš - samo kmalu se je praktično nemogoče skriti, ker pozoren pes opazi da se hočeš skriti prej, preden ti uspe počepniti za grm. potem lahko delaš vse mogoče in nemogoče trikce, kar se jih moreš zmisliti, samo da so obema v veselje. Pri tem se ti naučiš uporabljati kliker (lahko tudi z besedo, a za trikce je kliker bistveno boljši), pes pa vadi pozornost, miga z možgančki, pa še vajina medsebojna navezanost se krepi.
Z mladim psom brez prisotnosti trenerja okrog ovir nimaš kaj početi - sploh pa ne okrog con. Lahko narediš tako škodo, da se boš potem naslednje leto mučila samo s popravljanjem napak. če ti je enkrat skočil s palisade sicer še ni katastrofa, vendar moraš to v bodoče preprečiti. Psi se na ovirah ne smejo igrati.  prav dobro tako skakanje za zapestja in komolce prav gotovo ni, vendar je večji problem tako navado potem odpraviti.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #77 : 04 Januar 2006, 12:38:22
Ja, ocitno je res 100 ljudi 100 cudi...
Kot sem ze napisala, pri nas ni trenerja, tako da imamo recimo 1x na mesec vodene treninge (ko bo pomlad, upam, da bolj pogosto). Jaz ga nisem mislila pred 10-12 meseci sploh uvajat na ovire, pa so rekli, naj cimprej zacnem in mi pokazali, kaj lahko delam z njim. Tako da si ne izmisljam sama. Zal pa pac me ne morejo vsakic kontrolirat, kaj delam prav in kaj narobe.

Trikce s klikerjem ze delava, skrivam se mu tudi, skrivava zogico po stanovanju in podobno. Je pa precej resen mladic, ki rad dela, zato sem se tudi pustila prepricat, da ze zdaj zacneva z agilityjem, ker mu je to ze zdaj v veselje.

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #78 : 05 Januar 2006, 14:15:31
Z delom na ovirah se pri mladiču čisto nič ne mudi. same ovire se zelo hitro nauči, napake pa se dolgo popravlja. Če imaš dobrega trenerja, lahko začneš z mladičem, sicer pa raje ne. Dober trener ima itak pri mladiču vedno uč na njem, kadar dela, tako da kakšne hude neumnosti ne moreš narediti. Pa še nekaj, če delaš kontaktne cone z mladičem brez nadzora, se ti bo zelo verjetno naučil vsaj preskakovanja con, če nič drugega, potem boš pa imela silno s... če boš hotela imeti zanesljive cone.
Če ti gre učenje trikcev dobro od rok, lahko začneš doma, zunaj parkurja učiti ustavljanje na coni. Ena možnost je, da psa naučiš, da se na povelje (recimo Cona) ustavi tako, da ima sprednje noga na tleh, zadnje pa na dvignjeni podlagi (recimo na zadnji stopnici, lahko mu daš nizkopoševno desko in ga na koncu tako ustavljaš) Lahko ga tudi učiš, da na povelje teče naprej, levo ali desno. To so stvari, za katere se porabi bistveno več časa kot pa za spoznavanje samih ovir. Trening z mladičem enkrat mesečno nima smisla.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #79 : 05 Januar 2006, 15:42:28
Trenutno delava ustavljanje na conah (ga dvignem na most ali palisado in ustavim na coni), malo slaloma in tunele. Vcasih mu postavim par zaporednih preskokov, spuscenih, ga zalaufam cez in mu potem vrzem zogico. Ne delam vec kot toliko.
Tako so mi pokazali "gostujoci" trenerji, vadim pa sama, oziroma z ostalimi nasimi agilitasi (ki so ravno tako zacetniki kot jaz, samo da so njihovi psi odrasli). Ne enkrat mesecno, ampak enkrat tedensko, tudi dvakrat; po kratek cas.

Samo ne razumem, kaksna je razlika, ce sama ucim mladica ali odraslega? Dvomim, da bo cez pol leta izkusen instruktor na Obali (razen, ce se ne misli kdo preselit dol), in bom delala iste napake, kot jih delam zdaj.

battito animale


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #80 : 06 Januar 2006, 13:39:19
Razlika je velika. Napake, ki jih narediš pri mladiču je bistveno težje odpraviti kot napake ki jih nardiš pri odraslem psu. poleg tega je čas, ko se lahko mladič res skoncentrira in dobro dela zelo kratek, velika večina vodnikov ne ve kdaj mora odnehati - takrat, ko pes pokaže da je utrujen in da mu je dovolj je že preveč.
Če ne boste imeli inštruktorja, se boste pač morali znajti sami, naredili boste nekaj več napak kot bi jih sicer in kasneje morali tudi kaj popravljati, ampak vseeno bolje, kot da ne delate nič. Nihče ni učen padel na svet in vsi smo se učili na napakah. Moraš pa biti pri mladiču bistveno bolj previdna kot pri odaslem psu. mimogrede - ni ti treba ostati predolgo samo pri ravnih linijah, naredi tudi kakšen obrat, pa tudi skakalnice so lahko na mini mini in ne na tleh.

+1 točka


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #81 : 08 Januar 2006, 13:04:14
ZVEZDICA, glede najinega agilityja - sva trenirala od njegovih devetih mesecev do dveh let in pol ... Zaradi prevelikih šolskh obveznosti sem morala s tem prekiniti :(, potem pa sva šla še nekajkrat na vadišče. Če bi pa zdaj želela spet trenirat (no, saj ne pravim, da si ne želim, toda res mi primanjkuje časa), pa tukaj ne bi mogla, ker pri nas več nihče ne trenira (tudi ena preselitev je bla), razen če bi trenirala sama. To pa ni tisto pravo. Se pa strinjam s tabo, da bi bilo lepo videti več samojedov na parkurjih!

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #82 : 23 Januar 2006, 15:40:01
Lanabela, kako je bilo na tekmi v LJ (na razstavi)?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #83 : 23 Januar 2006, 17:08:57
  :P Na to vprašanje ti lahko kar jaz odgovorim. Jaz z Antejem sem bila prva (kuža ki sedi), samojed je bil drugi ali tretji  ne vem točno.  :o ;D


Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #84 : 23 Januar 2006, 18:09:37
Jaz sem vas pa gledala. Čestitke vsem! :) :) Zdaj mi je samo še bolj žal, da sva z Witty nehale. :(

ZVEZDICA, a sta z Antejem obakrat tekla brez kazenskih?

Aja, pa kako ste to nekaj čudno tekmovali? Vsi skupaj (A1, A2, A3)? Pa oba teka agility, ne en jumping?

lp, rina

Los je car!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #85 : 23 Januar 2006, 18:18:49
Ja, sva bili tretji. Čisto nepričakovano, moram reči. Ker tekma ni bila uradna, sta bila lahko dva teka agility - pač ni bilo treba vmes pospravljati ovir s conami. Mislim, da je bilo veliki večini tekmovalcev to čisto všeč, saj smo lahko potrenirali cone, česar zdajle v snegu nekateri doma ne morejo.


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #86 : 23 Januar 2006, 19:26:38
 ;D Ja z Antejem sva oba teka tekla brez kazenskih točk. Pri Meg sem ga pa jaz polomila :'( saj jo nisem pravilno vodila lahko bi bila boljša od Anteja saj je za malenkost hitrejša od njega, ker je lažje konstrukcije se hitreje obrača na ovinkih in ne drsi ji na tepihu. Morava se še ujeti. Letos sem z njo prešla iz kat. A2 V A3 LARGE. To je najvišja kategorija.
Pri nas v KD Naklem tudi pozimi treniramu. Imamo splužen poligon, tako da lahko treniramo cone in skoke. Sicer se zraven malo drsamo a kaj moremo je pač zima. lp ::)

http://prijatelji.moj-album.com

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #87 : 23 Januar 2006, 19:38:01
Čestitke obema! A so kakšne slikce?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #88 : 23 Januar 2006, 19:38:20
Pri nas pa ni snega ;D ;D in lahko treniramo celo zimo ;D

(sicer danes, na -5 in z burjo 50 km/h ni bilo najbolj prijetno :-\ - no, meni... pes se je imel fajn ::))

Sammmy, slike so na agility-slo.net

battito animale


zvezdica

  • *
    • Prispevkov: 205
    • Točke: 2
  • Kennel Antreyas Angel-BC
Odgovori #89 : 23 Januar 2006, 19:50:11
NE ko pa žal še nimam digitalnega fotoaparata vendar si ga v kratkem mislim omisliti lp

Antreyas Angel - Border Collie
http://www.freewebs.com/anateja