Najdenček - Posvojitev - Lastništvo

Nelly · 5040

Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
: 31 Januar 2006, 02:46:05
Ne vem če tale tema paše ravno sem. Ce ne prosim prestavite.

Stvar je taka. Imam prijatelja, ki je našel psička, starega blizu 1 leta. Oglasi so se na radiju vrteli 2 meseca, bila so nalepljena obvestila, da se je našel po mestu, pri veterinarju...  Seveda je bila prva stvar, da smo psa popokali, ter ga peljali k veterinarju, kjer so preverili čip. Vendar pes ni bil čipiran. Nima tudi nobene tetovirne številke. Veterinar je predlagal zavetisce, vendar ker je imel prijatelj prostor ter voljo vzeti psa na zacasen dom je pes ostal pri njem. Skozi je iskal lastnike izgubljenega psa. Celo psa enkat peljal v drug kraj na ogled k neki druzini, ki je dala oglas na radio da se je izgubil podoben pes. Vendar ni bil pravi.

Ker se 3 mesece ni nihce javil, on pa je psa vzljubil ga je peljal k veterinarju na cepljenje, razglistenje, cipiranje.  Za info.. psa je bila sama kost in koza, ko ga je našel tako da se je   3 mesece mucili kako psa zrediti do ene normalne teze, da mu res iz razdalje 100 m ne vidis vseh reber. No to da je bil pes poln garij in glist raje ne omenjam.. pa smo pocasi tudi ta problem resili.

Sedaj pa se pojavi problem. Na vrata mu je prisel neki "gospod", ki trdi da je pes njegov. Vse lepo in prav..ampak pes se ne odziva na ime, katero naj bi bilo njegove niti cloveka ne pogleda. Kot da je zanj popoln neznanec. Ga hoce pobozati pa se pes odmakne. On govori da ima doma  rodovnik, vendar ga noce pokazati ;) Ja pa ja ;)

Zanima me samo kaj narediti v tem primeru? Ali on lahko kako dokaze lastnistvo, glede na to, da nima nobenih papirjev, nobene knjizice o cepljenju, pes ni imel cipa... no se nobene slike njegove nima. Ne razumite narobe, kot da si prijatelj hoce psa na vsak nacin prisvojiti..ampak ta "gospod" slovi po "lepem" ravnanju z psi ter mnozicni proizvodnji t.i. "nevarnih pasem".   In res noben nebi rad, da mu pes pride v roke.

Kaj lahko naredimo?


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #1 : 31 Januar 2006, 05:14:11
Nelly,

vem, da pričakuješ drugačne odgovore, vendar mene nekaj zanima: kakšne pasme je ta pes ali kateri pasmi je podoben ? Iz kje je doma ta " gospod ". Kje se je pes našel ?

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #2 : 31 Januar 2006, 14:04:30
Ojla

Zdajle nisem točno prepičan glede časa, vendar nekje piše da po določenem času prejšni lastnik izgubi pravico do psa, če je najditelj objavil njegovo najdbo v javnih medijih (prima bi bilo če bi on imel potrdilo o oddaji oglasa, ali pa če mu to potrdilo lahko izda medij v katerem je takrat objavil) ... po drugi strani pa bo 'lastnik' težko dokazal lastništvo nad psom če le ta ni bil nikjer tetoviran ali čipiran. V dobro se mu tudi ne šteje da ga pes ne 'šmirgla 5 posto' ... tako da bo zelo težko dosegel svoje ... jaz vem da se psu nebi kar tako odpovedal ... pa lahko on še tako govori da je pes njegov.

Ne vem če je sicer 'lastnik' že videl psička, vendar bi bil dober test poznavanja svojega psa kak detajl ki ga ob bežnem pogledu ali na sliki ni mogel videti.

No še vedno velja tisto o izgubi pravice... ker nekako po tem principu delujejo tudi zavetišča... določen čas se išče lastnika... če se le ta ne javi ... začnejo najdenčka oddajati novim lastnikom.

upam da bo kdo vedel kaj več o tem :D

Lp, Črt



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 31 Januar 2006, 14:06:39
Če pes ni tetoviran in ni bil čipiran, bivši lastnik ne more nič. sem pa sama v podobnem primeru psico raje odkupila, da sem imela mir.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #4 : 31 Januar 2006, 15:08:28
Netetoviran pes pa rodovnik? To mi nekak ne paše skupaj. Razen če je pes iz kašne hude države kjer ni obvezno čipiranje. Če bo pa hotel psa naj pa rodovnik pokaže. Brez njega bo težko karkoli dokazal, tudi če ga pokaže mogoče ne bo mogel. Nevem kdo je, niti iz kje je ne po čem slovi ampak od mene psa brez konkretnega dokaza po toliko časa objavljanja in iskanja lastnika NE dobi.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


sarci

  • *
    • Prispevkov: 1.225
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 31 Januar 2006, 15:20:27
Ni nujno da je pes tattoviran ce ima rodovnik ;) Mojedva tamaledva ga imata, pa nista tatovirana ;) Odvinso od kje pes prihaja.. ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #6 : 31 Januar 2006, 17:02:55
Sara, tvoja dva imata verjetno čip ane?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #7 : 31 Januar 2006, 22:41:15
Ja sej pravim, razen če v drugih državah to ni več potrebno. V sloveniji kolikor jaz vem je še obvezno.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #8 : 31 Januar 2006, 22:48:40
Ja, v Sloveniji so podaljšali čas tetoviranja do 2011  ::)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Nelly

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.066
    • Točke: 18
Odgovori #9 : 31 Januar 2006, 23:26:13
No hvala vsem... se je izkazalo, da on sploh ni njegov lastnik. Ker njegov pes naj bi bil crn. Tko da... hvala vsem..lazni preplah ;)

Smo pa danes po nakljucju naleteli na cloveka, kateremu je pes pripadal... in je sam rekel, da ga je vrgel na cesto ker se ga je navelical. Tako da... pes ostane v novem domu, pomoje se ravno ta trenutek razteguje po postelji ;)


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #10 : 01 Februar 2006, 16:20:19
Super :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


mayamaya

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 02 Februar 2006, 14:17:42
ja, valda.. sej nisi resna.. naveličal se ga je? KAJ? poznam en podoben primer, ko so imeli doma rodovniškega psa, mladička, in je ker je bil sam doma cele dopoldneve in del popoldneva, pač kdaj naredil kakšno lužico kar na sredini hiše, pa malo razgrizel stvari.. potem so pa rekli malemu, ki so mu ga kupili, da ga bodo odpeljali, ker pač ni vzgojen (HALO) >:(
in potem so ga res odpeljali.. nimam pojma kam, otrok je bil pa tako žalosten, da je blo za zjokat. Hvala bogu, da ne morejo ljudje, ki se "naveličajo" živali, enostavno odpeljati k veterinarju in dat ubit..
v glavnem, taki primeri me žalostijo sto na uro.. sem pa ful vesela, da se je ta srečno iztekel. Preverila sem pa tudi pri pravnih virih in lastništvo , še posebej rodovniškega psa, se dokazuje zgolj s papirji.
LP



irenchy

  • irena&rondo
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.265
    • Točke: 20
Odgovori #12 : 02 Februar 2006, 23:05:32
kot veste smo mi našega Rondota najdli...noben se ni javil precej dolgo časa in seveda kako se mu lahko upreš??? težko..sploh mi...ne! :) ko sem začela obiskovat forume in so naja ljudje spoznali je eden ko smo se sprehajali po Lj. me ustavil me vprašal po imenu mene in psa in rekel, da je pes njegov. Moja prijateljica je rekla ja je bil mu namignila malo v smer zakona in se je opravičil in rekel ˝ja očitno ni moj˝ pa šel. ::) ::) ::). drugače sem pa res razmišljala kaj bi naredila, če pride nekdo potrkat na vrata in reče tale kuža je pa moj, rondo pa ves vesel in rompompom.....no ja zdaj ga nedam nikamor pa če cel svet na trepalnicah stoji!

lp

DOGS ARE NOT OUR WHOLE LIFE, BUT THEY MAKE OUR LIVES WHOLE!
Roger Caras


Xena

  • *
    • Prispevkov: 64
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 06 Februar 2006, 10:53:58
Smo pa danes po nakljucju naleteli na cloveka, kateremu je pes pripadal... in je sam rekel, da ga je vrgel na cesto ker se ga je navelical.

ZAPUSTITEV ŽIVALI je kazniva.

lp, Katarina