Mops [Pug]

regalis · 557694

regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
: 31 Januar 2006, 08:57:33
No videl sem ,da še ni opisa o mopsu :)

 
Izvor:
Začetki tega kužka segajo pol tisočletja pred naše štetje. Najbolj verjetno je ugibanje, da je mops kitajskega izvora.
V Evropi se je pojavil v 16.stol. s princem Williamom I. Oranjskim. Vzhodnoindijska nizozemska trgovska družba je skupaj s svilo, začimbami in drugimi dragocenostmi na staro celino pripeljala tudi prve mopse. Pasma je postala popularna takoj, ko je prispela na Nizozemsko. Začela se je širiti po vseh deželah, vendar samo po dvorih. William III. je svoje mopse odpeljal s seboj cez Rokavski preliv. Oboževal jih je tudi Napoleon. Mops njegove izvoljenke Josephine, z imenom Fortune, mu je v ovratnici prinašal sporočila.
S kralji in cesarji pa so odšli tudi mopsi. Konec 19. stol. je pasma skoraj izumrla. Razlog za to je bil odpor meščanskega sveta do simbolov iz preteklosti.
V 70. letih tega stoletja se je pasma ponovno začela silovito širiti.
Članki: Zgodovina pasme
 
 
Skupina:
FCI IX/11, mali družni psi
 
Uporaba:
pes za družbo
 
Življenska doba:
dočaka tudi 15 let starosti
 
Videz:
Izrazito kvadratičen, mišičast, skladno grajen pes. Kljub svoji majhnosti mora delovati kompaktno.
Glava je razmeroma velika, težka in okrogla. Nosni del lobanje je kratek. Oči so temno rjave barve, zelo velike, okrogle in svetleče. Uhlja sta tanka in majhna, nošena kot gumb ali vrtnica. Telo je kratko in kompaktno, s širokim in globokim prsnim košem, hrbtna linija je ravna. Prednji nogi sta zelo močni, ravni, srednje dolgi, dobro postavljeni pod telesom. Zadnji nogi sta mišičasti, zelo močni, zmerno dolgi, če ju gledamo od zadaj sta ravni in vzporedni. Rep je dvakrat zavit in nošen preko boka.
Članki: Kakšna ušesa ima vaš mops?
 
Barva:
srebrna, marelična ali različni odtenki bež barve s črnimi oznakami, lahko je tudi cel črne barve
Članki: Kakšne barve je vaš mops?
 
Dlaka:
kratka, gosta, mehka in sijoča
 
Oskrba:
Nega dlake ni zahtevna. Priporoča se enkrat tedensko krtačenje z gumijasto krtačo za odstranitev odmrle dlake. Po potrebi strižemo kremplje ter čistimo ušesa in nosno gubo. Kopamo ga 3-4 krat letno.
Članki: Osnovna nega mopsa, Striženje krempljev, Lepljenje ušes
 
Višina:
od 25cm do največ 32cm plečne višine
 
Teža:
6,3kg - 8,1kg
 
Temperament:
Mops je ponosen, pameten, temperamenten, družaben, vesel in živahen. Zelo se naveže na svojega lastnika oz. družino. Ne laja veliko.
 
Čuvaj:
Z laježem opozori na prihod tujcev.
 
Zaščita:
-
 
Bistroumnost:
Izjemno inteligenten. Se hitro uči in je zelo pozoren. Nič mu ne uide izpred oč, zanima ga okolica in druge majhne živali. Nekateri mopsi prav zvedavo opazujejo vse kar se pred njimi premika, posebej jih navdušuje let ptic.
 
Zmožnost šolanja:
Se hitro uči.
 
Dober z otroci?
Izredno rad ima otroke, do njih je nežen in jim je odličen partner pri igri. Pozorni moramo biti, da otroci niso pregrobi z njim.
Članki: Mopsi in otroci
 
Dober z drugimi živalmi?
Mops ima rad družbo in se odlično razume z vsemi živalmi, ki živijo v njegovem domu, pa tudi z drugimi dobro socializiranimi psi.
 
Odnos do tujcev?
Je dobrodušen, prijazen psiček, ki se poskuša vsakomur prikupiti.
 
Karakter:
Zelo družaben, privržen in zvest. Zaradi njegovega dobrodušnega značaja vam ob njem nikoli ne bo dolgčas.
 
Domače okolje:
Lahko ga imamo v zelo majhnem stanovanju, absolutno pa ni primeren za bivanje na prostem. Zelo rad ima udobje. Ne potrebuje dolgih sprehodov.
 
Primeren lastnik:
Primeren za ljudi, ki si želijo majhnega, prilagodljivega, bistrega družabnika, katerega nega je zelo enostavna. Odlično se vključi v družinsko življenje, s svojim smislom za humor pa nas bo pogosto spravil v smeh. 
 
Potencialni problemi:
Zaradi potlačenega gobčka včasih smrči. Nekoliko slabše prenaša vročino. Nekateri imajo težave s kožo in očmi, vendar so to ponavadi psi, ki jih prodajo pasji trgovci ali vzreditelji, ki za vzrejo ne uporabljajo zdravih psov. Na splošno pa so to zdravi psi.
 
Nasveti:
Ko se odločate za nakup naj vaša odločitev ne bo prehitra. Če želite imeti lepega, zdravega predstavnika pasme, poiščite dobrega vzreditelja, ki vam bo vedno pripravljen pomagati z nasveti.
 
Opombe trenerjev:
Čeprav je mops znan po svojeglavosti, je poleg tega vdan, radoveden in bister. Prav zaradi teh lastnosti je dober v šolanju poslušnosti. Če nameravate s svojim mopsom sodelovati na razstavah oz. tekmovanjih je koristno, da neprisiljeno začnete z lahkimi vajami, ko je še mladič. Pri tem mu izrekajte veliko pozitivno naravnanih besed, pohval. Čeprav se mopsi redkeje pojavljajo na tekmovanjih v poslušnosti, veliko le teh svojo veljavo dokazuje z odličnimi rezultati

Tukaj še pa je vir od tega,kjer si lahko preštejete vse o tem lepem kužku.  http://pugs.ultraevil.com/index.php

Tukaj pa je moja mopska z imenom Lina ;D http://pugs.ultraevil.com/mopsi/lina/

P.S. To je res ekraten pes in se ga splača kupiti,(ker ga imam tudi sam) ampak so cene malo zasoljene ,ker če ga kupite z rodovnikom je cena lahko do 250,000 ,jaz sm ga kupil brez rodovnika za 70.000 ampak ta psiček ,res te spravi v smeh,to se tako rado carta,da ne moreš verjeti :D ,Še lepše ji je kot meni ;DČeprav je cena malo visoka ,se splača kupiti mopsa, ker vam ne bo žal.Ves čas vas bo spravljal v smeh in dobro voljo ;D


Tukaj pa še je nekaj slik mopsov ;D


http://www.netpuppy.com.hk/pug/pug%20black.jpg

http://photos.roythepug.com/albums/ps080104/pug_sunday_008.sized.jpg

http://nicelytoasted.net/cheese/albums/CamBoats/pug.sized.jpg

http://www.kateconnick.com/postcards/blkpug.jpg

+1 točka



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 01 Februar 2006, 14:58:30
Regalis, na forumu si malo preberi o pomenu rodovnika in o problemih nerodovniške vzreje ;)

Znajo pa res biti mali klovnčki mopski. Pri nas se sprehaja en gospod, ki je včasih imel dva mopska, ki sta drobencljala poleg ogromnega rotweilerja ;D

Počohaj Lino :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #2 : 01 Februar 2006, 16:29:18
Mi smo ravno danes imeli na obisku enega čudovitega črnega mopska, starega 7 mesecev. Je prišel postričt krempeljčke. Najprej je prav veselo pozdravil, nad striženjem pa ni bil preveč navdušen, čeprav pri zadnjih tačkah, kjer je ponavadi največ težav, je bil pa strašno priden  :)


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #3 : 01 Februar 2006, 16:48:56
Regalis, na forumu si malo preberi o pomenu rodovnika in o problemih nerodovniške vzreje ;)





Ja, jaz imam čist zdravo mopsko,ker če hočeš kupiti psa brez rodovnika se moraš najprej prepričati ali je z njim vse v redu.(No jaz to nisem nič pregledal ,ampak na srečo je čist zdrava,razen malo je predebela :))bo morala na hujšanje ;D



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #4 : 01 Februar 2006, 17:25:22
regalis, kar res pazi pri tvoji psički je med drugim tudi debelost, tako da ne odlašat s hujšanjem. Na kliniko za male živali so enkrat pripeljali grozno debelega mopsa, ki je imel polno težav zaradi debelosti, imel je tudi alergijo in grozno slabe zobe. Bil pa je nerodovniški.
Bi se pa jaz, če bi se že odločala za mopsa, kljub temu raje odločila za rodovniškega psa. 250.000 sit ni veliko. Sploh ne v primerjavi z računih pri veterinarju zaradi raznih bolezni, ki se jim da z rodovniško vzrejo izognit. Žal ne popolno, ker tudi nekateri parijo ne zdrave rodovniške pse, ampak bolj pa je sigurno.
Vam pa želim, da z vašim nebi imeli težav :)


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #5 : 01 Februar 2006, 19:54:37
Zelo velika škoda se mi zdi, da je ta pasma postala modni hit in jo ljudje drvijo množično kupovat. Pri tem pa se ne zavedajo kaj ta pasma predstavlja, kakšne so zdravstvene težave in ostali problemi povezani s to pasmo. Predvsem je povpraševanje po nerodovniškim mladičkih.

Zanima me, ali pozna kdo gospo iz okolice Škofja Loke, ki vzreja nerodovniške mopse ter jih prodaja po 40.000 sit ? Sedaj je prodala eno leglo, čez 6 mesecev pa pričakuje novo " pošiljko " mladičkov.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #6 : 01 Februar 2006, 21:17:56
Naša mopska bo zdaj morala imeti strogo dieto in sprehod ,ker mopsi bi naj imeli od 6 do 8 kg ,naša pa jih ima 13,tako da gremo na sprehode ;D



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #7 : 02 Februar 2006, 16:39:06
Regalis, lahko poskusite tudi z hrano 'light' in pa zmanjšano količino raznih priboljškov z mize, če jih dobiva.


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #8 : 02 Februar 2006, 17:03:47
Regalis, lahko poskusite tudi z hrano 'light' in pa zmanjšano količino raznih priboljškov z mize, če jih dobiva.

No naša ne dobiva priboljškov in do 16.00 nič ne je in potem ko pride domov moja mama ob 16.00  ,ji vsaki dan skuha eno bedro (to ima najraje)ker druge hrane ne mara preveč.In to ima edini obrok na dan in še je vedno tako debela pa še cele dneve zunaj skače.



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #9 : 02 Februar 2006, 18:10:17
jejžešna, menda niso bedra edino kar je?
Kaj pa kakšna ostala hrana?


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #10 : 02 Februar 2006, 20:04:19
No morda me boste malo kregali,ampak največ poje beder,tu pa tam 1x- 2x na teden nekaj drugega.  Ampak je to najbolj zdravo meso.Ker ona je puranja kuhana bedra in kuhano meso je najbolj zdravo.Na brikete smo jo že navajali ,ampak noče,tu pa tam kakih 5 poje.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #11 : 02 Februar 2006, 20:07:29
Regalis, psi so vsejede živali, zato potrebujejo še marsikaj drugega kot samo meso  ;). Malo si preberi teme v prehrani. Glede na to, da očitno veš oz. veste pri vas doma bolj malo o pripravi kuhane hrane za psa, bi bilo zaenkrat veliko bolje, če bi Lino hranili s kvalitetno tovarniško pripravljeno hrano (briketi). Tako bo dobila vse snovi, ki jih potrebuje. Prav tako obstajajo različne hrane, in kot je Liza omenila, bi bila primerna t.i. light hrana, ki je primerna za pse, ki so pretežki.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #12 : 02 Februar 2006, 20:08:46
regalis ne gre za kreganje, gre za to, da psička nima uravnoteženega obroka. Obrok za psa mora biti sestavljen iz 1/3 mesa, 1/3 OH in 1/3 zelenjave. Ti pa daješ samo meso in to nikakor ni dobro, pa če so bedra še tako kvalitetna. Pokukaj malo v temo o prehrani morda najdeš kaj uporabnega ;)

Lp nina

p.s. zoe me je prehitela... pa vseeno ;D



regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #13 : 02 Februar 2006, 23:08:59
OK bom jo poskusil navaditi na drugo hrano.Hvala za nasvete!



LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #14 : 03 Februar 2006, 23:13:19
regalis, poročaj, kako bo šlo navajanje na hrano. Namreč nekateri psi ne marajo preveč light hrane in imam nekaj 'trikcev' kako prepričat psa, da raje poje brikete brez dodajanja velike količine česa drugega-mogoče bi kaj delovalo. Namreč pri nas doma je psička lahko samo eno vrsto briketov in čeprav je zelo ješča jo je treba včasih prepričat, da jih poje.


MIŠA

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.859
    • Točke: 3
  • Mastino Napoletano
Odgovori #15 : 05 Februar 2006, 22:51:54
Ko smo pri nas nazadnje bili na dieti je to bilo pri pasmi TT. Vendar je veterinar zahteval strogo dieto na rižu in vodi. Po enem tednu riža in vode gremo na tehtanje in tehtnica je pokazala še ene par gramov več, kot pred hujšanjem. Nato smo prešli iz riža in vode  še na nagobčnik. Smrkavec je veselo pobiral ostanke iz smeti.  >:(

Malo za šalo sem to opisala. Drgače pa sem mnenja, da bo takšnega majhnega štrukeljčka zelo težko spraviti na normalno težo ob vsakodnevnem bedru. Svetujem hujšanje ob veterinarski pomoči. Mopsi so nagnjeni k debelosti in posledično k obolenjem ledvičk, zato je ob takšni prekomerni teži priporočljivo povečano gibanje, stalno doziranje tekočine in količino enega obroka razbiti na več manjših. Pa seveda doslednost lastnikov pri prehranjevanju, brez popuščanja.

Miša

Naše mastinčice so mi zmeraj bolj podobne, vedno manj ubogajo mojega moža!
Moj Zoro ima krokodilčke v očeh, vražičke v repu in angelčke v srčku.
Mopsi očarajo s svojo karizmo, šarmom in humorjem do te mere, da se z lahkoto zaljubiš v njih.


LIZA

  • *
    • Prispevkov: 1.016
    • Točke: 10
  • Aaron
Odgovori #16 : 06 Februar 2006, 16:22:00
Miša, se podpišem pod tvoj post!
Pri nas smo imeli kar srečo, ker imamo večje pse, ki radi norijo. Imam pa pri Aaronu celo problem, da kljub aktivni hrani in ne preveč norenja sploh noče biti malo debelejši  ;D


VLADIMIR

  • *
    • Prispevkov: 147
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 23 Februar 2006, 21:26:15
Kot vzreditelj pasme mopsov, bi ti MIŠA rad povedal, da sereš prave kvake in da delaš pasmi anti reklamo, v bistvu pa pasme niti ne poznaš.Pasme v enem mesecu in par rastavah sploh ne moreš spoznati.

Citiraj
Zelo velika škoda se mi zdi, da je ta pasma postala modni hit in jo ljudje drvijo množično kupovat. Pri tem pa se ne zavedajo kaj ta pasma predstavlja, kakšne so zdravstvene težave in ostali problemi povezani s to pasmo.

Koliko mopsov si vzredila in s kolikimi si živela,da lahko govoriš o zdravstvenih težavah te pasme?

Prve mopse sem v Slovenijo pripeljal jaz pred 25 leti in z našimi mopsi ni bilo nobenih zdravstvenih težav. Imajo pa nekateri mopsi težave z očmi, pa še to samo tisti, ki imajo bolj izbuljene, ker so bolj občutljivi na vplive okolja.
Naj ti povem, da je bila življenska doba naših mopsov preko 15 let, pa tudi tja do 17 let, brez veterinarjev in brez kakeršnikoli zdravil.

Citiraj
Mopsi so nagnjeni k debelosti in posledično k obolenjem ledvičk, zato je ob takšni prekomerni teži priporočljivo povečano gibanje, stalno doziranje tekočine in količino enega obroka razbiti na več manjših. Pa seveda doslednost lastnikov pri prehranjevanju, brez popuščanja.

Vsi psi, ki niso prav hranjeni so podvrženi k debelosti, tisti, ki so pa premalo hranjeni, pa so suhi.

Miša, mislim, da bi bilo bolj pametno, da se posvetiš svojim pasmam in jih izpopolniš.

Mislil sem je javit že na Balkancu, tam si debatirala o bordojskih dogah, nekje drugje spet o argentinskih dogah, na tem forumu pa še o bulmastifih in jim pripisala diskvalifikacijsko napako ( če ima pes vzrejno dovoljenje, nima diskvalifikacijskih napak-bulmastif, naredila pa si mu veliko škodo, ker bodo ljudje ostali v dvomih...)

Da ne bo tema tako črna, evo slikice:








Lep pozdrav!

Upam, da bo tvoja mopsa zdrava... ;)






ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #18 : 24 Februar 2006, 14:47:28
Citiraj
Mislil sem je javit že na Balkancu,

Škoda, ker se nisi ::) Tale forum je namreč namenjen vsem drugim stvarem kot javnemu obračunavanju in reševanju starih zamer. Zmenite se to tam kjer vam dovolijo, na pijači ali preko zasebnih.
Če si tak poznavalec pasme kot trdiš, da si in se z pasmo ukvarješ že toliko let jo lahko predstaviš in ovržeš Mišine trditve tudi kako drugače, kot z načinom kdo bo koga.

Drugače pa... še veliko veselja pri vzreji.

Lp nina




VLADIMIR

  • *
    • Prispevkov: 147
    • Točke: 1
Odgovori #19 : 24 Februar 2006, 16:25:50
Zdravo Nina,

ne vem, kje naj začnem.
Ne mislim se opravičevat za to, kar sem napisal.

Moj post ni nobeno obračunavanje, še manj kake stare zamere, ker z nikomer nisem skregan. V bistvu sem še stalno Mišin dolžnik, samo javno popravljam oslarije izrečene o pasmi.

Če si dobro prebrala, sem v tem postu napisal svoje mišljenje in svoje izkušnje in še stalno vztrajam pri napisanem.

Rad prebiram vaš forum, zato sem tudi podal svoje skromno mnenje 25 letnih izkušenj z mopsi.
Imate lep forum, ki prehaja v zelo branega, zato moderatorjem in administratorju polagam na dušo, da naj ne pustijo pisati imišljotine, žalitve, obrekovanja, neresničnosti (kar se sicer ne nanaša na mojo temo, temveč druge teme, ki sem jih prebral..)

Poznam star pregovor:
Človeku  (psu) obleči črno in umazano suknjo je lahko, sleči in oprati mu jo, pa zelo težko.


Če pa bo kdo od lastnikov mopsov kdajkoli poterboval kak na svet, pa sem vam na voljo.
Mogoče pa se javim še v kaki drugi temi.




ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #20 : 24 Februar 2006, 16:49:08

Rad prebiram vaš forum, zato sem tudi podal svoje skromno mnenje 25 letnih izkušenj z mopsi.
Imate lep forum, ki prehaja v zelo branega, zato moderatorjem in administratorju polagam na dušo, da naj ne pustijo pisati imišljotine, žalitve, obrekovanja, neresničnosti (kar se sicer ne nanaša na mojo temo, temveč druge teme, ki sem jih prebral..)

Hvala. To kar opisuješ tudi počnemo. Je pa res, da vsake stvari ne moremo preveriti niti nismo poznavalci vseh pasem. Če si nekdo pač nekaj izmisli si, jaz tega ne morem preverjati za vsakega posameznika, ker pač ne živim od foruma in počnem še marsikaj drugega, detektivske igrice pa bi mi vzele veliko preveč časa. Če te je Miša kje osebno prizadela sem dosegljiva preko ZS, kjer lahko poveš "kje te čevelj žuli" pa bomo pogledali kako in kaj ;)

Pa še nekaj... tudi pri opisu pasem smo to že poudarjali: napisati je  potrebno tudi slabe lastnosti pasme, ki jih ima sigurno tudi mops.

Lp nina




regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #21 : 25 Februar 2006, 15:45:29
Evo to je moja debela mopsika  :D  :D
Tam še je bila majhna na tistih slikah.Zdaj pa je takšna.Stara pa je dve leti in 3 mesece. :P

 



VLADIMIR

  • *
    • Prispevkov: 147
    • Točke: 1
Odgovori #22 : 25 Februar 2006, 16:22:46
Mogoče res ima kako kilco preveč, drugač je pa lepa. ;)

Teža 6-8 kg sicer res piše v standardu, v praksi mora biti teža sorazmerna telesu, tako, da pri tvoji psički ni panike. Počasi, malo po malo ji zmanjšaj obrok pa bo prava. ;)

Ker me čevelj žuli. :P
Citiraj
Pri tem pa se ne zavedajo kaj ta pasma predstavlja, kakšne so zdravstvene težave in ostali problemi povezani s to pasmo.

Bi pa te prosil, če poveš koliko je bila kaj bolana in če za kaj boleha in če ima kake zdravstvene težave. ???


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #23 : 25 Februar 2006, 18:21:27
Bi pa te prosil, če poveš koliko je bila kaj bolana in če za kaj boleha in če ima kake zdravstvene težave. ???

Nikoli ni bila bolana samo malo predebela je .to je vse. :P :D



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #24 : 25 Februar 2006, 18:34:14
Regalis, že kaj napredujete z dieto?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #25 : 25 Februar 2006, 19:00:50
Ja počasi gre  ;).zdaj jo navajamo na brikete in danes je že pojedla dva obroka briketov  :o :o



VLADIMIR

  • *
    • Prispevkov: 147
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 28 Februar 2006, 12:12:44
Danes pa je res pust.  MOPSY



regalis

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 2
Odgovori #27 : 28 Februar 2006, 13:37:14
 :D :D :D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :) :) joj kako dobra slika !  :D




VLADIMIR

  • *
    • Prispevkov: 147
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 13 Marec 2006, 13:24:17
Nedeljski počitek.