''Naravna'' hrana - hrana dostopna pasmi v času njenega razvoja

Lunette · 106990

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 22 September 2010, 22:44:03
Izkušnja mojih psov s surovim… pestra
Ker sem imela psico alergično na svašta sem postopno prešla na surovo. Svojih psov, če se le da, ne filam s tabletami proti alergijam itd. Smo odkrili ''toplo vodo'' nekje 2001 (moram napisat pod narekovaji, ker tole hit hranjenje s surovim ni nič novega in se pojavlja v enih intervalih že kar precej časa). Takrat je bila psica stara okoli 3 leta. Po prehodu je bilo vse tako zelo ok, da sem še ostala dva psa začela tako hranit. Smo bili prepričani, da psi res ne potrebujejo nič druga kot surovo. Najstarejša psica je bila na barf in raw foodu tam nekje okoli 2 leti, druga dva nekoliko manj, ker smo začeli kasneje.
Psi so v tem obdobju požrešno iskali vse, kar je v naravi izgledalo podobno OH in vlakninam. Ropali so vrt, robutali sadje na veliko. Žrli kakce od srn, ki so se pasle po koruzi. Konjski kakci so bili najbolj aktualni samo takrat, ko so jedli večjo dozo žita. No sedaj tega ne počnejo več v takih količinah. Se spomnim, da je bilo takrat občutno več tega.
Sesuli so se postopno en za drugim. Zato sem tudi prepričana, da se niso zastrupili, ker ko žrejo svinjarijo jo po navadi vsi. Tudi obrok mesa sigurno ni bil kriv, ker so dobili od istega konca vsi.
Prehranjevanje po sistemu surovega je izgledalo nekako tako, da smo dajali v roku tedna dni razmerje večji del mesa in nekje 10%kosti in drobovine. Prilagajalo se je kakcu vsakega psa posebej. Dobili so še kak vitaminski dodatek, losovo olje…  Psi so imeli obvezne poste vmes. Jedli so povprečno 1-2 dnevno. V bistvu nič novega v surovem svetu.
Alergična psica je začela postopno jest travo. Bruhat. Driskat. In njeno splošno počutje ni bilo ok. Hrane takrat še nismo osumili pa smo iskali alergene. Ker nič od tega ni bil alergen za njo, kot tak, smo vztrajali naprej na surovem. Smo pač prilagajali dnevu (driska-več kosti, bruhat-manj masno in brez močne drobovine…) Tako dolgo, da je bila nujna doza kortizona. Enako se je zgodilo čez par mesecev z ostalima dvema. Samo pri njiju nismo čakali na kortizon ampak pse začeli drugače hranit.
Dosti podobno se je zgodilo na ''visoko proteinskih'' briketih.
In meni definitivno ni ok, da moram vsak dan vsaj 2x ugotavljat kaj, kako, koliko... da bo moj pes funkcioniral jutri. Bolj preprosto mi je, da pes je vsak dan stabilno prehrano, ima v redu kakec, ne žre in išče nadomestke, ne bruha vsakih par dni itd.

Torej v tej temi me predvsem zanimajo mnenja kaj so določene pasme v času razvoja jedle. Pač diskusija o zgodovini. Za vse ostalo o surovem, pa kuhani recepti, pa hrane z vsaj xy% mesa... za to naj ostanejo teme temu namenjene.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #61 : 22 September 2010, 23:16:44
Ja ne vem kako je s pašnimi psi in surovim, zakaj je to v smislu navajanja na čuvanje in varovanje črede problem. Jaz osebno nima pastirskega psa, imamo pa na forumu za surovo kar dosti anatolcev, kavkaških ovčarjev, mnoge te velike azijske pastirje, velike pirenejce. Prav izrecno je ena napisala, da imajo doma veliko čredo, ki jo njeni kavkašci lepo čuvajo in da redno dobijo pol koze za pojest. Samo toliko, da to NE nujno pomeni, da gredo potem te iste koze napadat (in potem imaš fotke teh kavkašcev med kurami, med ovcami...)



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 22 September 2010, 23:23:20
Smo odkrili ''toplo vodo'' nekje 2001 (moram napisat pod narekovaji, ker tole hit hranjenje s surovim ni nič novega in se pojavlja v enih intervalih že kar precej časa).

Že kar dosti časa, tako je. To hočem že ves čas dopovedati.

Najstarejša psica je bila na barf in raw foodu tam nekje okoli 2 leti, druga dva nekoliko manj, ker smo začeli kasneje.

Čakaj, kako barf? Barf ali ne barf?




Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 22 September 2010, 23:33:24
Sesuli so se postopno en za drugim. Zato sem tudi prepričana, da se niso zastrupili, ker ko žrejo svinjarijo jo po navadi vsi. Tudi obrok mesa sigurno ni bil kriv, ker so dobili od istega konca vsi.

Kakšna je to diagnoza sesuli? Katera bolezen, kaj so pokazali parametri v krvi? Pa če so se vsi hkrati, če so vsi jedli zunaj neke stvari.... So bili vsi trije psi sorodniki, ista pasma, da so kazali čisto identične znake, vsi iste kakce jedli?

Jaz vem samo to, da je moj mali kradel sadje kot nor. Lani, ko je še jedel brikete, preden je dobil prvi kos mesa. To, da pes zunakj nekaj krade, se mi ne zdi neka medicinska diagnoza. Moja starejša psica je kradla in žrla staro olje, v katerem se je kaj peklo, žaltavo, če ga je našla, odpadke od restavracij, ko ji je kje uspelo. Preden je dobila prvi kos mesa v življenju. In še zdaj ima tako navado, da jo je sam nos, kadar zavoha, da se kak roštilj izvaja. Pes ko pes. Dreke je žrla prej na briketih. Odkar je na surovem, se je v enem povaljala.

Tresenja za OH jaz sploh nisem doživela. Mojima sploh ne diši, ne jesta drekov, ne hodita na komposte, na vrt mi tamali udide, da gre ob blitvi nogo oblulat (vzdih). Moja psica v življenju še ni dala v usta nobenega kosa sadja, ne na briketih, ne na surovem. Ta mali je letos na surovem edino malo prigriznil hruške, ki padajo iz drevesa direkt pred vhod. Nič posebnega, v nobenem ekscesu.



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #64 : 22 September 2010, 23:41:05

Prehranjevanje po sistemu surovega je izgledalo nekako tako, da smo dajali v roku tedna dni razmerje večji del mesa in nekje 10%kosti in drobovine. Prilagajalo se je kakcu vsakega psa posebej. Dobili so še kak vitaminski dodatek, losovo olje…  Psi so imeli obvezne poste vmes. Jedli so povprečno 1-2 dnevno. V bistvu nič novega v surovem svetu.

Kakšne poste vmes pa? To mi je pa novo. Kakšne vitaminske dodatke so dobivali in v kakšni dozi? In katero vrsto mesa si hranila? 10% kosti in drobovine verjetno misliš 10% kosti in 10% drobovine ali ne?

Čudno mi je, da praviš, da so kosntantno jedli dreke, srn, konj. Kradli po kompostih, vse naokoli. Vsi trije, če prav razumem. Torej da so imeli dostop, da so sami iskali in žrli stvari, nad katerimi nisi imela nadzora. In če prav razumem, so se vsi ''sesuli'' pod popolnoma enakimi simptomi? (Če lahko poveš, kakšna je bila veterinarska diagnoza)

In vsi trije so imeli spet enake simptome na visokoprot. briketih?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 22 September 2010, 23:55:10
Že kar dosti časa, tako je. To hočem že ves čas dopovedati.

Čakaj, kako barf? Barf ali ne barf?


Dosti časa nazaj ja. Takrat še niti nisem imela svojega interneta in sem mogla do info pridit drugač (ja tud to gre). No pa kot je rekla Lanabela- ni nekih ''ostankov'' na slovenski sceni. Kje so, ne vem?

Barf in Raw. Ja je razlika. V tem kdo je to javno uveljavil (priimki so mi ušli iz glave). V glavnem eni še zelenjavo zraven dajejo. Ko je bila faza pes mora jest sam meso smo bili na eni in potem, ko smo pogruntali, da psi potrebujejo še kaj več, smo dajali zraven še zelenjavo. Bil je isti šmoren.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #66 : 23 September 2010, 00:03:11
Kakšna je to diagnoza sesuli? Katera bolezen, kaj so pokazali parametri v krvi? Pa če so se vsi hkrati, če so vsi jedli zunaj neke stvari.... So bili vsi trije psi sorodniki, ista pasma, da so kazali čisto identične znake, vsi iste kakce jedli? 

Hm kako naj drugače opišem stanje Sesuli... ko ti pes kar na enkrat (ajd v roku 1mesca) ne funkcionira. Ko greš do veterinarja (ali 2) pa ti vsak reče, da ima pes načet imunski sistem, da enostavno nekaj z želodcem ni ok, da ne vidi drugih bolezenskih stanj,... pes se ti pa slabo počuti dan na dan?
Napisala sem eden za drugim in ne hkrati. Torej ni prišlo do npr. zastrupitve od pokvarjenega mesa, ker potem bi bili bogi vsi na en dan in ne v razmaku dveh mesecev recimo.
In moji psi ne hodijo okoli sami pa imajo žurke in požrtije svinjarij. Pač opazujem jih kaj počno. In če opazim, da hočejo nekam jim pustim in grem zraven (da vidim kaj je želja in potem poskusim iz tega kaj potegnat). Mogoče se tole čudno bere, ampak tako spoznavam svoje pse.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #67 : 23 September 2010, 00:05:07
Barf in Raw. Ja je razlika. V tem kdo je to javno uveljavil (priimki so mi ušli iz glave). V glavnem eni še zelenjavo zraven dajejo.

Razlika je večja, uradno barf hrani na hitro ocenjeno po 50-70% odstotkov kosti, tudi en drugi avtor predlaga večinoma koščene dele, skoraj več kot 50%, pa ni barf. To potem zgleda, da se hranijo predvsem kurji vratovi, hrbti, perutnice. Pa kaka svinjska rebra. Potem pa jetra z zelenjavo + mnogo dodatkov, kar velike doze C vitamina itd. Zelo velika razlika!

Zato bi te prosila, če napišeš, kako je tipično zgledal tedenski jedilnik, kakšno meso, katere dele telesa. In kateri vitaminski dodatki. Mogoče se pa iz napak kaj naučimo?

 
 



Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 23 September 2010, 00:13:30
Hm kako naj drugače opišem stanje Sesuli... ko ti pes kar na enkrat (ajd v roku 1mesca) ne funkcionira. Ko greš do veterinarja (ali 2) pa ti vsak reče, da ima pes načet imunski sistem, da enostavno nekaj z želodcem ni ok, da ne vidi drugih bolezenskih stanj,... pes se ti pa slabo počuti dan na dan?
Napisala sem eden za drugim in ne hkrati. Torej ni prišlo do npr. zastrupitve od pokvarjenega mesa, ker potem bi bili bogi vsi na en dan in ne v razmaku dveh mesecev recimo.
In moji psi ne hodijo okoli sami pa imajo žurke in požrtije svinjarij. Pač opazujem jih kaj počno. In če opazim, da hočejo nekam jim pustim in grem zraven (da vidim kaj je želja in potem poskusim iz tega kaj potegnat). Mogoče se tole čudno bere, ampak tako spoznavam svoje pse.

Psov z načetim želodcem jaz poznam kar nekaj, pa vsi jedo čiste brikete. Kako pa veterinar na oko vidi načet imunski sistem? Vsi trije? Resnično upam, da ni moj ton pregrob in to ni moj namen. Dejansko me zanima, ker veterinarji pri nas na sploh ko pride do imunskega sistema - to je ena taka zelo splošna diagnoza, ki nič ne pove v bistvu in se uporablja za takrat, ko lahko ugibajo. Moja psica je imela slab imunski sistem od vedno (to si jaz mislim), na briketih. Na kožnih dermatozis briketih. In dobila vnetje mehurja kot primer (mislim da le mehurja, ne spomnim se natančno, kako je bilo z ledvicami, so jo pa zelo zabolele, ko jo je tam prijel). Na briketih, izključnih. če bi danes isto stvar dobila, bi mi veterinar gladko rekel, da so zaradi hrane fasale ledvice.

Pa ni mi bilo jasno, kako so tvoji psi kar hodili in izkazovali željo po jedenju OH-jev. To ni isto kot mi ljudje in čokolada, ko te kar prime. Napisala si, da so ves čas jedli kakce, da celo si videla, da so bili polni zrnja.... Naj poudarim, da do pred 200 ali celo 100 leti v Evropi sploh še ni bilo krompirja in koruze, žita pa so bila z mnajšim donosom, ne tako polno hidratna kot danes. In nikakor jih niso znali tako rafinirati kot danes. Današnaj žita so stvar izboljšave in žlahtnjenja, predvsem z znanostjo v zadnjih 100 letih, ko moramo prehraniti vse več ljudi in imeti večje donose.

Ne vem, do žit pa res ne razumem, da bi pes izkazoval pretirano ljubezen. Moji psi poplesujejo okoli mesa, hidratastih stvari sploh ne opazijo in zavohajo.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #69 : 23 September 2010, 00:14:57
Kakšne poste vmes pa? To mi je pa novo. Kakšne vitaminske dodatke so dobivali in v kakšni dozi? In katero vrsto mesa si hranila? 10% kosti in drobovine verjetno misliš 10% kosti in 10% drobovine ali ne?

Čudno mi je, da praviš, da so kosntantno jedli dreke, srn, konj. Kradli po kompostih, vse naokoli. Vsi trije, če prav razumem. Torej da so imeli dostop, da so sami iskali in žrli stvari, nad katerimi nisi imela nadzora. In če prav razumem, so se vsi ''sesuli'' pod popolnoma enakimi simptomi? (Če lahko poveš, kakšna je bila veterinarska diagnoza)

In vsi trije so imeli spet enake simptome na visokoprot. briketih?
Taar lahko iščeva dlako v jajcu, a ne?
Posti po bilo katerem sistemu so vedno priporočljivi. Nekje 1x na teden ali 14dni. To je ničkolikorat napisano tudi v temi o surovem tako, da ne vem kaj je tu novega?
Ja slavnih 80-10-10 smo hranili. Kako smo prišli do podatka. Nič lažjega. Zračunaj si koliko tehta npr. govedo. In koliko tehta drobovina tega istega goveda. In koliko je kosti in mesa ko ga razkosajo. Koliko od tega je težka koža... počasi dobiš samo z matematiko razmerje celega plena.
In ja isto je bilo pri ''močnih'' briketih. Če veš kako izgleda, ko se ti pes začne brutalno čohat zaradi alergije, ker se je z nečem predoziral (in sestava ni uradni alergen), in če veš kako izgleda, ko psa peče kislina... potem veš, da s hrano nekaj ni ok.
No potem, ko pa že misliš, da je z lastnikom nekaj narobe, te pa potolaži informacija od drugih, da so imeli isti problem.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 23 September 2010, 00:20:55
Ma ne dlake, ampak jasen opis, samo to me je zanimalo. Ker napisala si, da tudi vitamine si dajala. če lahko poveš, katere?

Ja, za čohanje jaz vem, ne samo čohanje, jaz vem, kako je da si pes do mesa poje vse blazinice, da ima gnojno med prsti. Da si liže podplatke vsako prosto minuto, ko je doma in včlasih celo med sprehodom. Na briketih. Dermatosis.

Me pa zanima, kako izgleda, ko psa peče kislina, kaj se je pri tebi kazalo? (brez ironije, čisto zares sprašujem)

Pa še to, kakšne kosti si hranila in pa katere živali? 
In kaj misliš, da je pes predoziral na surovem? Katero sestavino?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 23 September 2010, 00:58:54
eh mi danes tehnika nagaja >:(
dvakrat napisala odgovor dvakrat me je dol vrgl.
Vitaminska mešanica ala Dorwest (dobila od kolegice mi je iz Avstrije prinesla) ne vem več proizvajalca. Pa ribje olje za omega maščobe.
Čohat ja. Mi mel to nonstop na razpolago. Še ponoč ko misliš da se spi slišiš tist ssssssmok sssssmok...
In ja sej ni vse kar prodajajo veti sveto. Če bi prodajal tako jako kvaliteto bi bili psi kar preveč zdravi, pol pa prometa nebi več mel razen za cepljenja  :P
Kislina, šment. Pes ti čudno hodi, nekako ga boli trebuh, žre travo in konstantno bruha. Men ni normalno, če pes bruha več kot 1x na par mesecev. če je pa to skor usak dan ali na dva dni, ni ok. Zdaj tega že dolgo nismo doživel. Vet ti pa tudi ne zna več povedat. Pes je sicer zdrav, nima tujka, ni zastruplen, kri je samo mal slaba, ker že več dni bruha. Po spremembi vsebine obroka je pa v redu po ene 2 dni.
Kosti so bile v kosu rebre, pa hrbti, mačuhne kosti (mislim da je to bolj lepo povedano tisti del medenice ki je mehkejši), edino perutninskih nismo dajal. Meso pa je bilo tisto, ki je bilo najbolj dobavljivo (nekaj je bilo domačega).
Skoraj prepričana sem, da so se moji psi na surovem predozirali z beljakovinam, ker kot sem rekla je bil isti problem na visokoproteinskih briketih.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 23 September 2010, 01:08:31
Da še povem zakaj sem prepričana da psi prebavijo tudi OH.
Ker ko je zdelalo večjega psa je imel drisko do kraja. Par tednov. Shujšu (že itak je suh). Je bil tak da ga nisem več upala po svetlem na sprehod pelat. Bil na oglju, antibiotikih, kortizonu,... itak je takoj na veterini dobil neko intestinal hrano...nč bolš...
Pol mi je blo pa dost, ker sm misnala da ga bomo zgubil. Uzela lonec, 2kg krompirja pa kuhat.
V manj kot tednu dni je že imel zraven krompirja riž. In je začel kakce formirat. Na takem mixu (čedalje več riža in manj krompirja) je preživel par mesecev. Ker kar koli je dobu zram je blo čist mim. Se je poredil, dobil mišično maso, se svetu... Počasi počasi smo začel potem mešat brikete zraven. Če OH sploh nebi mogu prebavit se čudim zakaj je dobil mišice.
Sedaj lahko je rahlo mešano hrano.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Taar

  • *
    • Prispevkov: 994
    • Točke: 0
Odgovori #73 : 23 September 2010, 01:50:59
Ribje olje, kakšno je bilo?

Omega 3 kapsule ali v flaški iz lekarne (rečejo le ribje olje, je pa iz jeter rib).

In to ribje olje in vitaminsko mešanico jedo pa ves čas isto, tudi po prehodu na drugo hrano?

In so se vsi trije psi tako isto počutili po 2 letih, ves čas bruhali?



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 23 September 2010, 08:42:23
Isto olje in ista zelišča so jedli še potem, ko so se sestavli nazaj. Danes zjutraj so imeli ravno tako lososovo olje čez brikete, vse BP. Pač ne več iz iste flaške kot pred 8-10leti.  :P
Omega kapsule so mi pa res daleč od naravnega. In kolikor sem dala alergij čez verjamem v dejstvo, da alergičnemu psu maščoba/olje ne povzroča alergij, povzročajo jih pa beljakovine (pes ki je alergičena na piščančje meso načeloma ni alergičen na piščančje olje...).
Ni bilo pri vseh čisto isto obdobje do meseca točno. Najprej 1 psica potem čez nekaj mesecev drugi pes, tretja je samo bila 2-3 dni čudna pa sploh nismo tvegali dlje.  ;)
Morda komu paše, mojim ni. In kot sem že napisala meni ni normalno, da mi pes bruha. Pa ni mi normalno da moram riti prat nonstop. In ne grem se več teorije celih plenov, ker tega niti v naravi ni (ne pri kardelu).
Tukaj me predvsem zanima - še enkart - kaj je ''tvoja'' pasma jedla takrat, ko so jo začeli formirat? Ne trdim da je to prav, niti da je surova prav, niti da so briketi edini prav...ker ga ni psa, ki bi jedel isto in isto funkcioniral.

P.s: ja ni bilo koruze, pa krompirja pred 200leti, bila je pa ajda, pira, ječmen...žita so bila, ker konec koncev je ostala živina tudi jedla kaj poleg trave.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 23 September 2010, 08:54:31
Ja ne vem kako je s pašnimi psi in surovim, zakaj je to v smislu navajanja na čuvanje in varovanje črede problem. Jaz osebno nima pastirskega psa, imamo pa na forumu za surovo kar dosti anatolcev, kavkaških ovčarjev, mnoge te velike azijske pastirje, velike pirenejce. Prav izrecno je ena napisala, da imajo doma veliko čredo, ki jo njeni kavkašci lepo čuvajo in da redno dobijo pol koze za pojest. Samo toliko, da to NE nujno pomeni, da gredo potem te iste koze napadat (in potem imaš fotke teh kavkašcev med kurami, med ovcami...)


zanimivo branje nekje od 10-12 strani dalje
http://issuu.com/kraskiovcar/docs/strokovne_osnove?viewMode=magazine

Že v štartu ločijo mladiče za hišne pse, ki lahko bivajo s kurami in prave pašne pse. Pa še nekaj mi razloži, kako lahko psa s surovim plenom hraniš v ogradi skupaj z ovcami (prave pašne pse se vedno vedno hrani skupaj z ovcami) ??? Prav nezažljen je kakeršen koli plenski nagon (kako potem plenijo srne, ki zaidejo v ogrado?).
In še to- koliko veliko čredo pa imajo, da lahko njihovi (predvidevam, da jih je več) kavkašci redno dobijo pol koze ???

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Jasi

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 23 September 2010, 09:41:05
Lunette in Taar hvala, zelo koristno.
Še dodatek  o psih s Tibeta, jedo to kot je opisala Kalsang, a seveda ne v večini ne živijo tako dolgo kot evropska različica, tudi tisti, ki so prišli iz Tibeta v Slovenijo kot odrasle živali, se tu "hitreje" postarajo. Tako vsaj pravita 2 lastnika, ki imata doma pse s Tibeta.

Jasi


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 23 September 2010, 09:47:50
No, jaz tu lahko podam samo prispevek o perujskih golih psih, ki še živijo prosto v krdelih. Tisti, ki se nahajajo v puščavi, jedo večinoma oceanske ribe. Ostali, ki živijo blizu človeških bivališč, jedo ostanke in ja, je ogromno koruze in krompirja seveda tam najti, jedo avokado, ostalo sadje, lovijo glodavce in ostale manjše živali (v velikih krdelih uplenijo tudi kaj večjega). V času, ko sem jih imela priložnost imeti doma, se nam briketi (nobeni) niso najbolje obnesli.


rožica

  • *
    • Prispevkov: 1.969
    • Točke: 13
  • Athos & Best
Odgovori #78 : 23 September 2010, 10:10:44
Pardon, napačna tema  :-[

Obožujem pse, še posebej bernije!
http://www.athos-best.com


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #79 : 23 September 2010, 10:24:37
 :) napačne teme in vprašanja ni  ;)

Jasi in Yo, hvala. Točno te stvari me zanimajo.

Torej še idej, še pasem, še zgodovine. :) Morda lahko vsak za svojo psamo malce razišče. Povdarjam, nikakor ni nujno, da je to optimum prehrane in, da pes potem živi bolje (lahko je slabše), vendar je za razvoj pasme (velikost, oblika, dlaka,...) skoraj sigurno ''kriva'' tudi hrana v času nastanka. Lahko s tem lažje razumem specifiko pasme in njen nagon...

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 23 September 2010, 10:39:02
Hja, kako pol z mešančki?  8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #81 : 23 September 2010, 11:20:08
Samojedi? Tisto, kar ostane od severnega jelena potem, ko ljudje pojedo vse kar je užitno (v glavnem obrane pečene ali kuhane kosti, glede na navade njihovih prvotnih lastnikov so verjetno dobili tudi kaj krvi za priboljšek), potem ribe, ki so jih baje lovili psi tako zase kot za svoje lastnike, tam in takrat, ko so bile na voljo, pa verjetno kakšna majhna divjad ali glodalci občasno. Večje divjadi niso smeli loviti.
So pa ti psi že toliko časa v "civilizaciji", da lahko mirno žive tudi od polente in mleka.

Huskiji? V obdobju, ko so jih rabili za vleko velika pogosto zmrznjena riba, pol tjulna ali kaj podobnega vsake tri dni. Ko jih niso rabili, so se preživljali sami z lovom.

Kaj so jedli čist originalni šarplaninci, ki so pasli nekje na meji z Albanijo (pred 20 leti, pa verjemem da tam danes ni nič drugače)? Polento z mlekom, včasih kos kruha ali kakšno kost. Crkovine ali surovega sploh jim niso dajali - so se zelo bali, da bodo psi potem postali krvoločni, verjetno pa so si lahko spotoma ujeli kakšno miš ali žabo, ki jih je bilo tam vse polno.

Mešanci - tisti tapravi, pa...samo pogledaš, kaj je v navadi jesti v krajih iz katerih kakšen prihaja in si predstavljaš, kaj je ostalo za pse.


In ja, se strinjam z Lunette: nekateri psi prav iščejo žitarice - saj sem že napisala kako radi kradejo šrot (ki pa jim nikakor ne koristi), pa tudi drug kuri futr, nekateri tudi kradejo krompir (ki jim surov tudi nič ne koristi). Prav tako se strinjam, da se psu zelo lepo vidi, kdaj ga muči želodčna kislina in vsekakor za to, da vidiš, da se ti pes sesuje ne rabiš nobenih diagnostičnih preiskav, še veterinarja ne. Rabiš pa oboje, kadar želiš ugotoviti točno kaj je pri določenem psu najbolj prizadeto, pa potem psa spet spraviti v red. Da se pes sesuje pravimo takrat, kadar čisto preprosto nič ne funkcionira več kot bi moralo. Kako konkretno bo sesut pes zbolel, je pa odvisno od njegovih dednih zasnov - najprej odpove tisto, kar je pri posameznem psu najšibkejše.

Lunette: bilo je tudi proso (kaša), oves, rž. Iz tega so pekli kruh in psi so dobili kruh in mleko, tam kjer so ga imeli. Zna biti, da so dobili kakšen močnik ali kašo. pa seveda kost, kadar so si lahko lastniki privoščili meso.

Ijn ja, na taki borni hrani psi niso živeli pol tako dolgo kot današnji (njihovi lastniki tudi ne). Ob malo obogateni prvotni hrani, pa lahko živijo dolgo in zdravo. Saj ni treba skakat iz ekstrema v ekstrem.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 23 September 2010, 11:31:38
Mešanci - tisti tapravi, pa...samo pogledaš, kaj je v navadi jesti v krajih iz katerih kakšen prihaja in si predstavljaš, kaj je ostalo za pse.

Saj zato sem jih pa omenila  ;)
Pri naši cigančici je dejansko res, kar si napisala. Najbolj ji paše, če ji zmečem v kastrolo poleg ostalega še kaj polente, makaronov ali krompirja in ostalega. Če tega ni, potem niti jest noče v bistvu, hehehe.


Lusi

  • *
    • Prispevkov: 138
    • Točke: 0
Odgovori #83 : 23 September 2010, 14:49:56
Saj zato sem jih pa omenila  ;)
Pri naši cigančici je dejansko res, kar si napisala. Najbolj ji paše, če ji zmečem v kastrolo poleg ostalega še kaj polente, makaronov ali krompirja in ostalega. Če tega ni, potem niti jest noče v bistvu, hehehe.

Moja cigančica je pa kar zbirčna... Še najraje ima "kosti", tj. piščančje vratove in hrbte... Zelenjava je bljak, konzerva tudi ni nekej aktualna, o briketih sem pisala že v razdelku o Orijen-u, večji kos mesa (npr. tretjina piščančjega vratu) je že celo čudo, in se zdi, da ga žveči kot čigumi. Ga izpljune in gleda. Dajem ji mešano hrano, tj. polovično brikete, polovično kuhano (pišč. stegno brez kosti + kak vrat ali hrbet, malo korenja, malo bučke, neoluščen riž).

Zadnjič je izpljunila majhen košček korenčka (tisto malo, kar ostane po tem, ko ga že naribam), pa ni bil trd, je bilo vse prekuhano... mi je dala jasno vedet, da tega pa že ne mara. Pa je ne upoštevam kej dost  :P

Ima blazno občutljivo prebavo, vsaka malenkost jo zmoti, povzroči zalogo driske za cel naslednji dan (majhen košček sira, surovega mesa, ribe, losovega olja...). Tako je že mesec in pol, odkar jo imam. S tem da je bilo na prvih briketih in konzervi najhuje. Kuhana hrana je malo pomagala, pa Acana Pacifica tudi. Ampak vse do danes mislim da ni bilo dneva, ko ne bi bilo malo driske.  :'(



Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 23 September 2010, 21:51:19
Taar lahko iščeva dlako v jajcu, a ne?
Posti po bilo katerem sistemu so vedno priporočljivi. Nekje 1x na teden ali 14dni. To je ničkolikorat napisano tudi v temi o surovem tako, da ne vem kaj je tu novega?
No potem, ko pa že misliš, da je z lastnikom nekaj narobe, te pa potolaži informacija od drugih, da so imeli isti problem.
Prvo glede dlake v jajcu; vsi smo čakali definicijo tega "sesuli" in ne vem zakaj te moti, da prav to sprašujemo, saj ti je to glavni adut proti surovemu. Jaz še nisem tega zasledila, kar si ti napisala, prebrala sem dosti literature, komuniciram z ljudmi iz ostalih forumov in ne vidim nobenega takega problema. Mogoče bi se res dalo to slabo počutje pripisati vsem tem pojedenim iz okolja... Prvič v življenju čujem, da karnivori trpijo zaradi preveč proteinov...in kakšni so to veti, ki ti rečejo, da se je imunski sistem sesul, pa konec...pa kako to, da ravno oni niso povezali (tako kot ti) način prehrane s počutjem???
No, jaz lahko rečem, da slišim, čisto nasprotno, in to od ljudi iz forumov-različnih, ki hranijo izključno surovo meso (surove mesnate kosti bolj natančno) in ne morejo prehvaliti svoje izkušnje; npr. labradorec s artritisom, ki mu ni pomagalo nobeno zdravilo in nobena hrana, lastnik se je na koncu odločil (ker je nekje slišal) za surovo, pojavil se je na forumu in odkar hrani svojega psa s surovim, ne more verjeti, da se njegov ljubljenček normalno sprehaja, teče... ni več neznosnih bolečin. Da ne govorim o tistih, ki imajo grozne težave z alergijami (ki so BTW) največkrat posledica umetne prehrane in žitaric (ja žitaric, če verjamete ali ne), po prehodu na surovo, ni več govora o alergiji...
V svetu obstajajo tudi vzreditelji, ki hranijo svoje pse izključno s surovim in svojih mladičkov ne bi dali nobenemu, ki ne more nadaljevati te tradicije hranjenja (JAAAA, TUDI TO OBSTAJA) in to ne v tako malem številu, ravno pred kratkim sem zasledila njihov forum rawbreeder na yahoo in še mnogo drugih. Meni je bila simpatična ta teta z labiji:
http://alohalabradors.com/
"OUR DOGS AND PUPPIES ARE RAISED ON A RAW MEAT AND MEATY BONES DIET THAT KEEPS THEIR TEETH CLEAN, GUMS HEALTHY, AND BODIES IN TOP CONDITION.  PLEASE VISIT PAGES FOR GIRLS, BOYS, FARM & KENNEL, PUPPIES, AND CARE TO SEE THE DOGS AND HOW WE LIVE".
Da ne govorimo o temu koliko ljudi že tretje generacije psov hranijo na ta način in se tega enostavno ne bi odrekli. Načeloma se jaz nočem kregat, ampak res ne vem zakaj nas "navdušence za surovo" označujete kot modo, briketi pa to niso. O zgodovini in sestavi briketov itak ne bom, ker je že veliko napisano, ampak prosim, prosim, dejte mi razložit, kaj imajo lastniki psov, ki hranijo surovo v zameno za svojo "propagando" (namenoma v narekovajih) in kaj imajo tiste multinacionalke, ki jih prodajajo v zameno za svojo propagando (namenoma brez narekovajev).
Glede tega, da je pes karnivor, je že Taar podala ogromno informacij, ki so meni in meni podobnim enostavno logične. Moti me to, da je nažalost na tem forumu zelo malo tistih, ki se res ukvarjajo s surovi (ker to enostavno, ni splošno veljavno), pa celo tisti, ki hranijo takoj spustijo ušesa, ker se "kao" ne spodobi. Kot je rekel en na srbskem forumu; sprehajal je psa in srečal mimoidočega strička s psičko. Striček se ustavi, poboža psa in začne hvalit, joj kako lepa dlaka, kako je mehka, s čim ga hranite. Ko je ta odgovoril, da s surovim, striček je za en meter odskočil stran in jezno pogledal; kaj ste vi normalni, kako lahko psa tako ponižate, saj danes psi tega ne jedo, oni imajo bolj sofisticirane načine prehranjevanja.... HALLLLLLLO, ampak dlaka je bila lepa.
V glavnem, zgodb, ki so ravno nasprotje zgodbi o tem, kako je psa sesulo od proteinov , je ogromno, samo je potrebno pokukati malo iz svojih okvirjev...



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #85 : 24 September 2010, 07:34:08
Če bi bil pes le karnivor, se ne bi moji psi vsako jesen zredili za tri kilograme zaradi sadja, ki ga nakradejo na vrtu in na sprehodu. Kolikor zmanjšujem količino briketov, še vedno premalo  :-[. Najbolje, da jih za kakšen mesec kar ukinem.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #86 : 24 September 2010, 08:53:33
Fero namen moje teme je bilo vprašanje - kaj so jedli določeni psi v času razvoja zraven človeka? Res ne znam lepše ''narisat''.
Sem tudi napisala, da ni univerzalne hrane za vse pse. In tudi poudarila, da ne trdim, da je prav tako kot so delali včasih. No pa saj si lahko prebereš vsaj en moj post za nazaj.
Tudi ni namen propagande ali antipropagande (lahko bi potem pisala pri surovem, kako zelo meni to ni všeč...itd).

In še nekaj za vse, ki verjamete v svoj način prehrane (tako surove, briketirane, kuhane...) - poznam precej ljudi, ki hranijo svoje pse tako ali drugače in so goreči zagovorniki tega in onega... pa se zelo rada nenapovedano pojavim na treningu, da vidim kaj njihovi psi zares jejo (ja tudi ne moreš verjet) in kako z njimi delajo >:D (ne bom nikogar izpostavljala, ker to ni moj namen)

Papir vse prenese, je star pregovor (pa internet in slike tudi). Lahko jutri mirno slikam svoje pse kako bojo glodali kos nečesa (ker še vedno dobijo kaj svežega- ja ne moreš verjet). Se logam na raw-forum, objavim slike pa se bomo usi čudili wwwooowww kok lepi psi, pa lepa dlaka pa lepi zobje, pa psica brez dela sklepa, ki hodi in teče brez bolečin, prej pa tega ni zmogla.... aja lahko se srečamo kje pa jih lahko božaš in se čudiš dlaki... Jaaaa tudi to se dogajaaaa ;) ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 24 September 2010, 08:55:43
Če bi bil pes le karnivor, se ne bi moji psi vsako jesen zredili za tri kilograme zaradi sadja, ki ga nakradejo na vrtu in na sprehodu. Kolikor zmanjšujem količino briketov, še vedno premalo  :-[. Najbolje, da jih za kakšen mesec kar ukinem.
A ne, da res  8)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #88 : 24 September 2010, 09:03:20
Ravno brskam po wikipediji

Canis lupus Red:   Carnivora (zveri) - piše da lovi, in da imajo že mladiči zelo močne zobe

Canis lupus familiaris Red:   Carnivora (zveri) - ne piše o prehrani nič kaj, ker ni univerzalnega prehranjevanja (je namreč toliko različnih vrst da je težko opredelit- domnevam)

Ursus arctos Red:   Carnivora (zveri) - tu sicer piše, da so izraziti vsejedi, pa mislim ni niti potrebno 3x vsakemu razložit kaj jedo v naravi

Samo hotela sem prikazat da ''Red:   Carnivora (zveri)'' očitno ni 100% nujni pogoj za prehranjevanje samo in izključno z mesom.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Fero

  • *
    • Prispevkov: 168
    • Točke: 0
Odgovori #89 : 24 September 2010, 09:03:50
Fero namen moje teme je bilo vprašanje - kaj so jedli določeni psi v času razvoja zraven človeka? Res ne znam lepše ''narisat''.
Sem tudi napisala, da ni univerzalne hrane za vse pse. In tudi poudarila, da ne trdim, da je prav tako kot so delali včasih. No pa saj si lahko prebereš vsaj en moj post za nazaj.
Prav, tudi to bomo pisali. Prebrala sem vse poste za nazaj, saj zato reagiram. Če pa ljudi, ki svoje pse hranijo surovo cinično označiš kot "navdušence za surovo", ne vem kaj pričakuješ.
In še nekaj za vse, ki verjamete v svoj način prehrane (tako surove, briketirane, kuhane...) - poznam precej ljudi, ki hranijo svoje pse tako ali drugače in so goreči zagovorniki tega in onega... pa se zelo rada nenapovedano pojavim na treningu, da vidim kaj njihovi psi zares jejo (ja tudi ne moreš verjet) in kako z njimi delajo >:D (ne bom nikogar izpostavljala, ker to ni moj namen)
Nimam pojma o čem govoriš in na kaj ciljaš...

Papir vse prenese, je star pregovor (pa internet in slike tudi). Lahko jutri mirno slikam svoje pse kako bojo glodali kos nečesa (ker še vedno dobijo kaj svežega- ja ne moreš verjet). Se logam na raw-forum, objavim slike pa se bomo usi čudili wwwooowww kok lepi psi, pa lepa dlaka pa lepi zobje, pa psica brez dela sklepa, ki hodi in teče brez bolečin, prej pa tega ni zmogla.... aja lahko se srečamo kje pa jih lahko božaš in se čudiš dlaki... Jaaaa tudi to se dogajaaaa ;) ;)
A res, kaj bi pa od tega imeli? Res ne poznam nikogar, ki bi se prijavil, pa spraševal konkretne stvari glede prehrane, pa navajal konkretne stvari, ki se dogajajo in se lagal... ali pa, mogoče je to primer tudi tega foruma??!?? Kaj praviš Lunette?