Zajčki, Kunci

flatka · 820510

Lumpa1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2070 : 04 April 2014, 18:22:42
Hvala za pomoč  :)
Glede čiščenja bom upoštevala nasvet, pa še malo počakala, da mala dva še malo zrasteta. Drugo polovico kletke sem par dni nazaj že očistila, pa me je mamica hodila gledat in ščipat  :)
Ko žival enkrat imaš, potem šele vidiš kako je prisrčna in tudi nagajiva. Danes se je odločila, da bo gospodična ves material iz wc-ja spravila ven na tepih  >:D potem pa še pospravit ni pustila  ;D

Hotela sem vprašat tudi glede striženja krempljev, kdaj se to začne, pa kdaj veš da je že nuja. Prvič bi tako ali tako veterinarja obiskali, da nebi bilo kaj narobe. Naša Lumpa je stara sedaj 7 mesecev. Prejšnji lastnik jo je imel le 3 tedne, pa mi je rekel, da se kremplji šele potem strižejo, ko je stara 2 leti  ??? ker je to moj prvi zajček nimam pojma in bi me lahko vsak nategnil, tako kot nas je nategnil in nam prodal brejo samičko in nismo vedeli dokler ni začela kotit mladičke :-[



zorko

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2071 : 16 April 2014, 10:33:27
Pozdravljeni!

Sem lastnica kunčka Tony in me zanima nekaj. Včeraj sem izvedela, da ima moj kunec Tony bakterijo Branhamella cuniculi (šla sam na veterino zaradi močnega kihanja...tam so mu vzeli bris iz smrčka). Zdaj je že en teden na antibiotiku Primotren ampak ni nič bolje, seveda greva v petek nazaj. Zanima me ali je še kateri od vaših kuncel imel to bakterijo? In če mi lahko kaj več pove o tej bakteriji?
Zahvaljujem se vam vsem za odgovor.

Mojca in Tony



anja4

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2072 : 28 April 2014, 12:42:06
Mene pa zanima kakšno steljo uporabljate za vašega kunca? Jaz namreč uporabljam brisačo in v wcju lesne pelete..me zanima če je brisača OK al je boljš uporabljati lesne pelete, žagovino..?  :)



anja4

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2073 : 28 April 2014, 12:55:02
Naj vam predstavim mojga kunca Gustava pasme kastorex :)



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #2074 : 30 April 2014, 12:16:41
Najbolje je, da ga navadiš da lula inkaka v en kot, lahko kupiš tudi kotni wc in mu daš nastilj samo tja. Jaz ga nimam po celih kletkah. To je lažje zaradi čiščenja, pa bolj higiensko za samega kunca. Vrsta nastilja pa je čisto odvisna, kaj ti bolj ustreza. Wc papir mogoče ni glih ok, ker ima not razne primesi in ga kunci radi tudi kaj pojejo.


Lp
Eneja
www.luxorpet.si
Horse&Pet Shop


anja4

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2075 : 30 April 2014, 19:55:18
Ja saj ima kotni wc ampak kaka še vedno tam kjer je seno iz jasli..mogoče če ima kdo kakšno idejo kako bi ga navadla da tudi kako v wc in ne samo lulal.  :) sem poskusila z nagrajevanjem, vendar se ni obneslo ali pa bi morala bolj vztrajati..



anja4

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2076 : 21 Maj 2014, 12:21:38
Zanima me, ce ima kdo svojega zajčka zunaj in kako je s tem poleti? Jih odmaknete v hišo, ali je dovolj da ima veliko sence med najhujso vročino ( 11.00 - 15.00 ) in seveda vode. Zanimajo me vaša mnenja  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2077 : 21 Maj 2014, 13:21:17
Dobra senca absolutno, mu bo pa še bolj nucala podzemna luknja, ki jo lahko narediš ti ali mu pustiš, da si jo skoplje sam. Mal poguglaj pasture rabbits in kaj podobnega, pa se najdejo načrti za take luknje, idealno je da so v hrib narejene. Zraven tega spadajo pa splošni pogoji za zunanje zajce - mreža vsaj 30cm vkopana (ali mreža po tleh če ne želiš da luknje dela), vsaj 1m višine in čimmanjše luknje, ker se mojstrsko spravjo čez vse možne odprtince. Men zdle en mali pleza gor po mreži  ::) Aja, pa varovalna mreža povrh da plenilci ne pridejo zraven - to še pa nisem nagruntala katera je najbolj idealna in cenovno dostopna.

Pri zgoraj navedenih pogojih je lahko zunaj praktično skoz, tudi ponoči in pozimi, sicer pa ne bo nič narobe če ga v urah najhujše vročine vzameš noter, itak lažje prenašajo hud mraz kot pa vročino. Pa razmisli o tem, da bi mu nabavila (posvojila  ;)) družbo, so zares socialne živali in jim ljudje ne moremo nadomestit njihove vrste.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2078 : 10 Junij 2014, 08:18:05
Filip je pripravljen na osamosvojitev  :)

Star je 3 mesece, družaben, primerno živahen svoji starosti. Je pasme hermelin, ki je najmanjša pasma kuncev. Vesel bo kunčje družbe, ker so kunčki zelo družabne živali. Potrebuje primerno oskrbo (dovolj velika kletka, primerna prehrana, prosto gibanje, družba...).

Če ima kdo zanj primerne pogoje, več info na ZS




bani

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #2079 : 21 Avgust 2014, 13:29:18
Pozdravljeni vsi,pred nekaj dnevi mi je poginil pritlikavi kunček,imel je slabih 6 let.Bil je čisto zdrav na pogled,živahen,naenkrat pa je začel hropeti in se mu je iz nosa ulil prozoren izloček,odstranil si ga je z prednjimi tačkami.Malo kasneje se je začel držati postrani,ko sem ga spet položil na tla se je kotalil levo desno,zgubil je ravnotežje.Kasneje mi je poginil v rokah ko sem mu hotel pomagati,pozna kdo tak primer?



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2080 : 04 September 2014, 12:20:23
Zdravo.

Pred tednom dni sem dobil levjegrivo pritlikavo kunčico. Stara je 7 tednov in zadnja dva dni sem v kletki opazil veliko cecotropov. Po kratkem googlanju sem ugotovil, da ji verjetno dajem preveč ječmenovih semen (rejnica mi je svetovala dve žlici dnevno) in zato nima potrebe po zaužitju cecotropov. Šalčko s semeni sem ji vzel iz kletke in ji pustil le seno in vodo, mala pa je nato iz inata takoj navalila na lesene pelete, ki jih ima nasute po dnu kletke. Ali ji zaužitje teh higijenskih peletov lahko kakorkoli škodi? Preventivno sem ji sčistil celo kletko in ji sedaj za podlago pustil le žaganje...

Druga zadeva pa je - hidracija. Na kletki ima napajalnik s kroglico, ki ga zna uporabljati, vendar pa spije le cca. 25 mililitrov vode na dan. Je to dovolj?

Naj poudarim, da je to moj prvi kunec in da me je res skrbi, da ne bom kaj zafrknil...

Pa še fotografija male gizdalinke :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2081 : 04 September 2014, 13:51:54
Jožoš  :-*

Sem na hitro poguglala da povprečen zajec popije dnevno med 50 do 150 mililitrov na kilogram, tako da pomoje vam kar štima. Verjetno se bo količina zmanjšala, ko ji boste dajali več zelenjave, trave in podobno, vsekakor sta pa dve žlici ječmena za takole malo preveč, js bi žlice zmanjšala v žličke  ;) O lesenih peletih si pa ne upam pametovat, ker so moji na žagovini.



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2082 : 04 September 2014, 15:05:53
Nika, hvala za odgovor.  :)

Če prav razumem, imaš samo žagovino tudi tam, kjer hodijo tvoji kunci na wc? Itak čistim kletko vsak dan, tako da je verjetno povsem vseeno, kakšna je podlaga...

Ječmena ji bom sedaj dajal eno kavno žličko zjutraj preden odidem v službo in eno zvečer. Misliš da bi bil potreben obisk pri veterinarju, če se količina cekotrofov ne zmanjša?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2083 : 04 September 2014, 15:48:44
Itak čistim kletko vsak dan, tako da je verjetno povsem vseeno, kakšna je podlaga...

Nekako tako ja. Je pa itak fajn, da je malo bitje čimveč dneva prosto spuščena (varno seveda, kable obožujejo..), pri čemer so lesni peleti verjetno boljši za v wc, da ne raznaša žagovine po celem stanovanju. Zelo dobro, da se zanimaš o kvaliteti bivanja teh živalic, si pa mogoče spregledal da najbolje kar jim lahko ponudiš, je družba še enega zajčka, katere človek res ne more nadomestit. Premisli  ;)

Med letnim časom, ko je na voljo dovolj sveže hrane niti ni potrebe po zrnju, moji so krepko večji in ga dobijo manj kot ga je rejec priporočal tebi, je pa res da ga imajo zelo radi in jim ga čisto pač ne morem odrečt, sicer pa imajo vedno na voljo ali seno ali travo, z vmesnimi priboljški raznega sadja/zelenjave iz vrta.



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2084 : 04 September 2014, 16:37:21
Med letnim časom, ko je na voljo dovolj sveže hrane niti ni potrebe po zrnju, moji so krepko večji in ga dobijo manj kot ga je rejec priporočal tebi, je pa res da ga imajo zelo radi in jim ga čisto pač ne morem odrečt, sicer pa imajo vedno na voljo ali seno ali travo, z vmesnimi priboljški raznega sadja/zelenjave iz vrta.

Ampak, a ni tako, da mladičku še ne smem ponuditi sveže zelenjave?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2085 : 04 September 2014, 17:43:33
A to ti je tudi rejec povedal? Tako kot pri ostalih živalih, kjer vzreditelji navadijo svoje malčke na raznovrstno prehrano bi naj bilo tudi pri zajčkih, kar pomeni da bi na zelenje že morala biti navajena in ne da ti zdej uvajaš drugo hrano. Predvsem pa bi prvo morali navajati na primerno prehrano, torej zelenje, in ne na zrnje. Pri zelenjavi je treba pazit da ni preveč vodnata (solata ledenka, zelje in podobne zadeve), sadje je sladko in ga ni preveč za dajat, pri travi pa skor nimaš kaj kiksnit - js ponavadi začnem z regratom in dodajam deteljico, trpotec in podobno, vmes je pa seveda čist navadna trava.



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2086 : 04 September 2014, 18:04:29
Da. Celo v "navodilih", ki sem jih dobil zraven kupoprodajne pogodbe mi piše, da se kuncem svežo hrano (sadje, zelenjava, trava ...) začne dajati šele pri starosti 5 mesecev. Zdaj sem pa res zmeden  ???

Nasploh sem opazil, da glede hranjenja, nege in učenja kuncev od različnih ljudi dobim različna (včasih celo diametralno nasprotna) navodila... Mogoče bi bilo najbolje, da grem kar v ambulanto za kunce na Veterinarski fakulteti in tam dobim prave informacije?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2087 : 04 September 2014, 18:54:01
Daj, če si še v kontaktih z rejcem, vprašaj za obrazložitev, me res zanima na podlagi česa to svetuje.

Bodo pa na VF predvidoma res vedeli pravilen odgovor, mogoče kar pokličeš da si prišparaš mal  ;)



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #2088 : 04 September 2014, 19:39:22
Bom našla kaj časa, da se bol "raztipkam", a da kunci do 5. meseca ne bi smeli jesti sveže hrane, je neumnost, kakor tudi hranjenje z žiti, če gre za domače ljubljenčke, ki jim želimo čim daljše in zdravo življenje.
MG1983 - super, da se zanimaš za pravilno nego, premalo ljudi se (posledično tudi premalo ljudi ve, kakšna je, vključno z rejci). Če ti angleščina ne dela težav, malo preberi tole http://www.medirabbit.com/EN/GI_diseases/Food/feeding_en.pdf . Najbrž bo pri kunčici najlažje začeti s kakimi zelišči (mojadva obožujeta koper, koriander, peteršilj ...), zdaj se jih še dobi. Vsako novo hrano je treba uvajati počasi in spremljati reakcije in iztrebke živalce.

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2089 : 04 September 2014, 19:49:27
Ni čista neumnost. Zaradi razvoja prebavil mladički kuncev res ne smejo jesti sveže zelenjave. Angleški vir http://www.answers.com/Q/What_age_can_baby_rabbits_start_to_eat_fruits_and_vegetables
http://rabbit.org/faq-diet/

Pri 12 tednih lahko začne posamično predstavljat sveža zelenjava. Najbolje kak regrat, korenje, peteršilj in ostala trdolistnata zelnjava potem pa še koščki sadja ipd.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #2090 : 04 September 2014, 22:19:53
20 in 12 tednov je pomembna razlika, si ne predstavljam, da ves ta čas razvoja kuncu ne bi ponudila ničesar svežega. Bo pa verjetno precej držalo tudi sledeče:
Citiraj
z http://www.rabbitwelfare.co.uk [...]As for green food, baby rabbits whose mum ate greens whilst lactating have no problems eating greens (after all, it’s what wild rabbits are weaned onto!) but with Pippin’s unknown dietary history we suggest a more cautious approach. Once she is eating hay and a suitable mix, start adding in very small quantities of vegetables every day (e.g. a chunk of carrot or swede) and then progress to grass, leafy greens and small amounts of fruit. If you build up gradually, you should not run into any problems. Once Pippin is 6 - 8 months old, she will be almost full grown. You should then start reducing the amount of pellets/mix and allow her to fill up on hay and greens.[...]
(This article first appeared in the Spring 1999 issue of Rabbiting On. It was written by Dr Linda Dykes and Owen Davies BVSc MRCVS, and revised by Linda Dykes in February 2002.)
Kunci začnejo grizljati svežo hrano, ko jih mama začne odstavljati, torej lahko že pri treh tednih. Preventiva zaradi nepoznanega (ali napačnega) hranjenja matere mladiča je, da se jih začne s svežim hraniti pri 12 tednih. 5 mesecev je pa huda.

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2091 : 05 September 2014, 07:32:31
Kunci začnejo grizljati svežo hrano, ko jih mama začne odstavljati, torej lahko že pri treh tednih.

Samo to je verjetno z mamo kaj narobe, pomanjkanje nagona ali podobno? Js naše odstavim pri 8 tednih, čeprav bi zelo radi dudali še dlje, vendar bi jih imela že mama poln k. Praktično takoj ko iz gnezda prilezejo začnejo poskušat in grizljat vse kar je v okolju, pri nekako enem mesecu pa že redno jedo travo. Pri dveh mesecih, ko so že odstavljeni pa fejst spremljam, če bi se pri komu kazali kaki znaki kokcidioze, se pri nas vsak tadrug s tem srečuje in jim ponavadi kljub zdravljenju ne ratuje  :-\



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2092 : 05 September 2014, 09:20:31
Se pravi, smo nekako dosegli konsenz, da je kuncu najbolje začeti dajati svežo hrano okrog 12 tedna starosti  :)

Tale kokcidioza zgleda grozno. Kaj bi bil najbolj zgoden simptom, ki ga lahko opazim? Driska? Upam, da mi jo bo kmalu uspelo prepričati, da se mi bo pustila dvigniti iz kletke oz. da jo bom nekako uspel zvabiti iz kletke v carrier, da jo lahko odnesem k veterinarju na preventivni pregled.

Še update glede mojega prvega vprašanja - zdaj dobi le dve čajni žlički ječmena na dan (eno zjutraj in eno zvečer) in zdaj ne najdem več cekotrofov v kletki. "Dieta" je kot kaže uspešna :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2093 : 05 September 2014, 11:06:57
Napihnjenost, driska, klavrnost, neješčnost. Mislim da če ni nič narobe, jo je brezveze okrog furat ker so zajčki hitro pod stresom,ko jo boš pa dobro spoznal boš pa itak videl, kdaj ji bo kaj falilo.

Super za kakce  ;)



MG1983

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #2094 : 05 September 2014, 11:30:08
Ma pismo, ko berem o vseh teh težavah, ki jih imajo lahko mladiči kuncev, bi se najraje kar vselil za par mesecev v ambulanto z njo, za vsak slučaj  ;D



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2095 : 11 September 2014, 09:13:29
Zgoraj je bilo govora o zunanjem zajčniku, ogradi...V glavnem naš je imel tudi v lesenem delu vmes vpeljano ozko kovinsko mrežo. Kune ipd. Ni za tvegat. Pa dvojno izolacija mora bit. Fajn je, če je postavljen tako, da je v zavetju, senčnem delu,  potem pa mu še kako "plažo" na sončnem delu narediš.

Me prav mika imeti kunca, samo...Res rabijo gibanje, rabijo skakaljanje na prostem vsaj kake dve urci dnevno. Nekaj sicer lahk ogradiš, da je varen kadar je sam, ampak ni pa to isto. In ker pri meni to žal ni mogoče odkar je Bina. In odkar se foter tako zelo boji da bi še kdaj selila kunca v klet na zimske dni, tam voda ne zmrzuje. In sploh ker rabita bit vsaj dva, so zelo družabni.

Je res da so občutljivi, na prepih in na vročino pa tudi svežo krmo, postopno navajanje je pomembno. Važna je kvalitetna krma, kvalitetno seno, zelišča, pozimi se te zunanje oz. v mojem primeru kletne bolj izdadtno hrani. Rabi več termoizolacije, tudi več kalorij kuri za ogrevanje. Dajala sem bolj bogat nastilj. Tudi kak kuhan krompir, semena, zrnja, sadje in pa jaz sem sušila koprive ker jih imamo "nasad". So bogat vir vitamina C, železa. Moj je oboževal navadni plešec! Pa še eno travo, plevel ne vem kaj je, z velikimi, širokimi listi.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2096 : 11 September 2014, 09:31:48
Js mam že vse splaniran za eno orng zunanjo ogrado, sam to še ne vem kako mrežo bi dala na vrhu da bi 100% varovala pred plenilci. Za pred ujedami ni problem, kune in podlasce so pa razred zase.. Poleg tega ne sme sence delat, da spodi trava raste in seveda da ne stane celo premoženje, ker bo že sama ograda kar projekt. Na koncu more še pa fajn zgledat  :)

Mi je pa eno zajčico mal napihnilo prejšnje dni. En teden sem jih imela samo na senu in se je potem po fejst porciji svežega začela slabo počutiti, tako da sva se malo masirali, na silo futrali in pili (sama iz posode ni hotela, ko sem ji pa na šprico dala je pa zelo rada pila) in sprehajali, zdej je pa že čist normalna.

čara, dost težje prenašajo vročino kot mraz. Mi jih imamo v uti, kjer sicer so uradno noter, vendar ni nič ogrevano ali izolirano in jim nič ne manjka. Voda se pač redno menjuje, pazi se da se ne da tople vode, ker ta zmrzuje hitreje kot hladna, mal več nastilja, obvezno po dva ali več skupaj da se še mal pogrejejo in seveda zadost hrane.

Še to, v tej temi je nekje pisalo da imajo debeli zajci podbradek in da bi naj to bilo od preveč žit. Ena samica ni predebela, ne dobi praktično nič žit, ampak podbradek ima pa vseeno. Je to kaka zdravstvena zadeva kot pri nas golša zaradi ščitnice, al pač tako je?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2097 : 11 September 2014, 11:29:45
Pri samicah se menda pojavi tudi zaradi mati narave. Iz tega delajo gnezdo. In pri odsraslih, zdravih, dobro kndicioniranih, rejenih se to menda zgodil. Pač podbradek.
Menda se rado zgodi pri kastriranih samcih bolj kot pri nekastriranih. Ni pa to nujno res. Je še premala vzporednica. Pa pasemsko je tudi pogojeno kako velika vreča bo. Lahko v ang preveriš dewlap.
Če se sicer normalno obaša, ima lepo kožo, dlako potem je pač tako. Če ima ogromen podbradek se pa splača preverjat, da je suh in da ni kakega vnetja kože.

Ja, saj zaradi zmrzovanja vode sem selila v klet. Naša klet je podzemna in pozimi moraš biti v bundi tam, ampak vsaj zmrzuje ne boda in če te kdaj po večino dneva ni doma-si vsaj glede vode lahko miren. Pa žagovina z urinom je zunaj tudi zmrzovala. Pol sem pa mela dosti teh zoprnij in sem selilav klet, pa še samo eden je bil. Saj je imel igračke, pa sem se mu posvetila, pa po vrtu je skakal, pa radio. Ampak ni to to. Se je res poznalo, da je rad imel toliko raje človeško družbo, ker kunčje ni imel. Pa bi zelo profitiral od tega, Medsebojno negovanje, igro...Samo ker je bil odrasel nisem upala tvegat spopadov s kakim drugim kuncem. Kastrirat si ga nisem upala dat, ker nisem vedela starosti in sem cvikala da bi umrl, mladičev pa nisem hotla met pri hiši. 

Uh nika, ti si bolj na kmetih. Kakšen imate prostor za shranjevanje sena? Ker mi nimamo več kaj uporabnega in če bo kdaj slučajno naletelo, da bo še kak kunec...bo treba nekaj uredit, da bo na suhem ipd. Ker se mi je takrat pol zadnje leto pokvarilo seno v vrečah zaradi vlage in sem morala kupovat. Prav zasmrdelo je.  Takega pa ne moreš dajat za jest, niti za nastilj. Za dva kunca se pa tudi dokaj mala shramba rabi. Recimo da imaš pslamo ali pa slabe kvalitete seno za nastilj zraven še.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2098 : 11 September 2014, 12:39:00
So tud mene kleli ko sem v kleti zraven krompirja želvo prezimovala, kaj bi šele bilo če bi vodno v hladilniku  >:D

Za shranjevanje imamo tud bolj zimproviziran ker nismo kmetikmeti, sploh odkar imamo ovce, ki ponucajo več. Na tejle sliki v ozadju https://imagizer.imageshack.us/v2/511x383q90/534/odl2.jpg vidiš eno utico, nad vrati gor je še en prostor za seno, kar bi bilo dovolj za zajce, tavečje bale imamo pa v drugi uti/garaži skupi z orodjem, kosilnicami, šajtrgami ipd. Me tud klejejo ;D Pač, v tolk pa tolk letih se nabere en kup stvari, ki se rabijo al pa ne, in ko je že itak natlačen js še zraven 3 bale navlečem. Imam pa v planu še neki na orng nardit, en tak majhen (kolkr se pač da) objekt in za shranjevanje sena in za živali, pač eno na eni drugo na drugi strani. Mam kravo v planu in bale za njo lahk pol še sam v hišo dajem.. Aja, bale obvezno na paletah recimo, da niso v stiku s tlemi. Vsako leto dobim nekaj sena tud v vrečah, takih žakljastih, mislim da so včasih kavo noter imeli in so dovolj prepišne, da se mi nič ne pokvari, sam spet ne smejo bit v stiku s tlemi. Če pa druge ni, se da pa s kmeti ponavadi vse zmenit, plačaš eno balo 20-30€, pol si pa hodiš eno leto k njemu žaklje filat po tolk, da maš za kak mesec al pa dva robe. Drgač pa v klet :P



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2099 : 11 September 2014, 13:04:51
Veš, si mi dala idejo. Mamo cca 2-4 hektarje pašnika, ki ga damo v najem sosedom in je za 4 mlade glave dosti. Pa načeloma z krmo imamo mi več kot dovolj. Pol bi pač malo ceno za najem pašnika zbili, pa bi po futer tedensko tja hodla. :D Pri nas v kleti je dost hladno, vlažno in emmm miši vsako zimo. , bi jim naredla res super bivališče s tem, še podgane iz sosednjega travnike bi prišle. So nam skor požar naredle, ker so imele gnezdo v izolacijo pri rezervni, stari pečici in ko smo hotli vžgat...No, se je vžgala pečica dobesedno. >:(

Sej smo meli za krave včasih res tak velik prostor nad štalo-verjetno toliko kot povprečno podstresšje hiše in je blo za celo leto sena....Ampak ko se je to nehalo dnevno uporabljat, se je spremenilo v stranišče za kune!  :-X In bi res rabla nekaj malega nardit. Po malem me mika kak orjaški kunec. Sam klinc, ko gre Bina takoj v lovsko prežo.

Pa blazno lepi rdeči novozelandec se prodaja  v žalcu se mi zdi :-*

A se dva samčka lahko OK razumeta? Samice vem da so teritoriale in nove priške zelo, zelo ne marajo. Ampak če so pa od nekdaj skupaj, bi se šlo navadit?

Kaj vem, jaz imam to nesrečo, da kadar so me prepričevali da vzamem 2 hrčka/hrčice...se je vedno končalo s pretepi in krvjo in dvema kletkama :/

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!