Zajčki, Kunci

flatka · 820394

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2100 : 11 September 2014, 13:38:14
A še štalo mate poleg pašnikov, kako to da nič ne uporabljate? Men bi bil to čisti luksuz, tk morm pa nekak še pridet to tega.. Lahk naš tud eno veliko staro omaro (al pa zbiješ neki skup) nad štalo in imaš noter seno, da živali zraven ne pridejo.

Nekastrirani samčki se pomoje ne morejo razumet, js sm še zadnjič videla ko sem zgoraj omenjeno samičko sprehajala, so se mi tamladi samčki zgarbal med seboj ko so jo videli, pa so 5 mesecev stari. Tud samice iz istega legla so večino časa ok, razen ko se gonijo (nevemkak cikel sicer imajo..), tako da je spet tuki sterilizacija. Pa mislim da imajo v splošnem kar nekej zdravstvenih problemov če niso s/k, res se pa nisem poglabljala v to. Tako da dva cela skupaj imet, bilokatere pasme je pomoje tveganje in se je boljš pripravit, da ju bo treba ločit.

Moja Tisa, kokeršpanjelka, je imela zelo veliko nagona, vendar mi jo je počasi ratalo naučit improvizirane pašnje. Tamale sem ven spustila in me je pridno ubogala kam mora it, kdaj se mora uležt ipd, se je pa vsaj od začetka stalno oblizovala ko je malco gledala. Sej veš, disciplina, samokontrola..

Uf, rdeči novozelandec.. nimam placa še za samčka, je pa prvi v vrsti. borgundci so tud na podobno foro narejeni. Maš drug vikend na Polzeli razstavo malih živali, od a do ž  ;)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2101 : 11 September 2014, 16:23:15
Tako da dva cela skupaj imet, bilokatere pasme je pomoje tveganje in se je boljš pripravit, da ju bo treba ločit.

Bilokaterega spola je mišljeno.

Evo, Tisa v uvajanju


Mal slabo se vidi, desno spodaj imata zajca med njiju in ga Tisa še pogledat noče



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2102 : 11 September 2014, 19:22:46
Bina ubija miši in podgane, potem pa veselo pleše in se valja po njih, tudi pomalica. Skoraj mi je ubila veverico....Pri mačkah nisem čisto sigurna. Ker je bila že pokrempana in če je mačka huda, se ona takoj umakne.
Ko je na haltiju oz. tudi če ni, ne more do veveric, tako tuli in se oblizuje, da je groza. Prav naštudirano ima kje vse bi lahko bila in gleda po drevesih. Če je ne skoz neki animiram je hitro hudič.

Se pa spomnim, da sem imela hrčke zunaj v rokah in je bilo BP. Ne bi si pa upala dati iz rok. Tudi na sprehodu mimo kur še nekako gre, jo zelo mika malica, ampak pravi čas oster ne zadostuje.

V govedo se je tudi zaganjala, zdaj občasno dobi preblisk, da bi probala. Ovce in pujse bi požrla. Na konje se je približno navadila, sploh manjše. Nekaj sem se trudila po sistemu look at that bunny in vadla poslušnost v bližini...Ampak neke razlike ni blo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2103 : 12 September 2014, 09:35:26
Ja, ja, pa srne, lisice, ptiče.. Poznano, sam domačih živali se pa pri nas vseeno ne tika. Sploh. Ne smeš al pa so batine. Počasi so se še vsi navadli na vse.



Zorra

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2104 : 14 September 2014, 13:22:13
Živjo

Ker vidim, da je tale tema zelo živa, bom kar tukaj povprašala za mnenja in napotke.

Pred kratkim mi je po kratki bolezni poginila kunčica, ki je sicer živela v paru s še eno samičko. Skupaj sta bili skoraj 5 let(bili iz istega legla, nikdar nista bili narazen) in ker sta bili sami sebi dovolj dobra družba, ter sta večino časa preživeli na velikem ograjenem vrtu nista imeli veliko potreb po druženju  z ljudmi.:) Mi smo ju normalno nadzorovali, hranili, se z njima ukvarjali - predvsem pa smo jima dovolili biti žival. Ob smrti kunčice smo sedaj prišli do spoznanja, da člani družine enostavno nismo primerljiva zamenjava za poginulo kunčico in si sedaj nekako želimo, da bi preživeli kunčici priskrbeli kunčjo družbo. Kunčica je namreč vidno manj aktivna in precej bolj previdna pri raziskovanju vrta, je sedaj bolj bojazljiva.

Zanima me: kje bi lahko dobila odraslo samico kunca, težko nekje do 2 kg, ki je vajena življenja v vrtu, sobivanja s še kakšno živaljo in ni preveč navezana na ljudi?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2105 : 15 September 2014, 08:16:55
Zanima me: kje bi lahko dobila odraslo samico kunca, težko nekje do 2 kg, ki je vajena življenja v vrtu, sobivanja s še kakšno živaljo in ni preveč navezana na ljudi?

Za takole se bo treba kar pomatrat, obstaja pa drugače en kup možnosti kje dobit žival, ki ustreza vsaj delnim pogojem - prvo itak Bolha, kjer prodajajo in rejci in domači "vzreditrlji" (ne vem zdle al iščeš mini al večjega), potem imaš lokalna društva ljubiteljev/gojiteljev malih živali, društvo Kosovir in zavetišče Horjul, kjer se pogosto znajdejo zajčki, vendar ne vem v kake pogoje jih oddajajo, sam verjetno če imaš "diht" vrt, torej tako da zajec res ne more ven, pomoje ne bo problema.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2106 : 15 September 2014, 18:32:55
Tule je tudi skoraj vedno kaksen na voljo: http://www.tiko.or.at/tierdatenbank/uebersicht/pets/o/8//0.html



Zorra

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2107 : 15 September 2014, 20:54:39
Samo to je v Avstriji? To je malo daleč. Jaz sem mislila na kakšne zasebne rejce v okolici Ljubljane in proti Gorenjski. Sem malo iskala na Bolhi, pa zaenkrat nisem našla nič primernega. Večina jih je premladih, neprimernih pasem, prevelikih, ali pa so navajeni stanovanjskega življenja.

Sicer iščem povsem navadnega kunca, takega kot je recimo tisti črni iz linka, ki ga je poslala Kanchy.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2108 : 16 September 2014, 09:26:39
Še enkrat preglej po bolhi, kjer se prodajajo mladi zajčki, vendar glej mame. Če se ti kje katera dopade, pokliči rejca in vprašaj po njej - večina gre pri 3,4 letih v zakol, sam da teh samic ne oglašujejo. Prav prosto rejo je pa težko dobit, moji so sicer navajeni, ampak so spet premladi, predvidoma bodo pretežki, pa še iz tvojih koncev nisem. Ti verjetno miniče iščeš, ker odrasel jedilni ima vedno krepko čez dve kili, tako da pokliči po društvih, ki sem ti jih že zgoraj omenila in se bo ziher neki našlo.



kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #2109 : 16 September 2014, 11:41:53
To je v Celovcu, v dobri uri si tam  ;)

Drugace se pa tudi na bolhi najdejo, ce jih trenutno ni, malo pocakaj in spremljaj oglase, se sigurno da dobiti. Jaz sem tako dobila sva odrasla samcka.



Zorra

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2110 : 19 September 2014, 14:23:36
Hvala masyka in Nika za vajini zasebni sporočili. Obe sta mi poslali kontakt za gospo Ireno, tako, da bom sedaj čez vikend poslala mail in se poizkusila dogovorit za obisk.

Najlepša hvala obema, pa se vam tukaj spet oglasim, ko se vrnem iz ogleda oz. posvojim kakšnega od kuncev.:)

Hkrati sicer lahko povem, da se je druga kunčica sedaj že nekoliko navadila na samski način življenja, vendar bomo vseeno poizkusili dobiti še eno samičko, predvsem iz vidika varnosti, saj se bosta v dvoje verjetno počutili bolje in bosta imeli boljši pregled nad vrtom in morebitnimi mačjimi vsiljivci:)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2111 : 30 Oktober 2014, 12:46:01
Kuhan krompir ali samo olupki, je kak velik "no-no" ali se v določenih količinah res lahko brez problema daje?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2112 : 30 Oktober 2014, 13:33:22
V knjigi Reja kuncev je napisano da lahko. Občasno. To kak kmetje navadno v mrzlih dneh postrežejo. Dobro kuhanega. In brez zelenih delov (solanin je toksin na katerega so menda občutljivi kunc). Mend alahko olupki naredijo štalo-nisem nikoli probala.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2113 : 30 Oktober 2014, 14:43:40
Js sm dala kar cel pretlačen krompir in požela salve navdušenja že v prvo, rejci to skupaj z žiti zmešajo in pravijo, da je za pozimi res fajn. Tazelene dele se itak obreže, je pa solanin v celem krompirju ampak se med kuhanjem uniči, znali bi bit problematični zeleni deli drugih plodov recimo paradajza, ki ga ne kuhamo, ampak bi ga bilo potrebno pojest ogromne količine. Baje, mi zeleno rajš režemo stran  :)

A piše kaj o prehrani brejih in doječih samic? Zadnjič sem naletela na članek, da v zadnjem stadiju brejosti ni dobro spreminjati prehrane (v smislu dajati drugače ali več zaradi večjih potreb po hranilih), ker jim to spravi telo v stres in je večja  možnost zapletov pri kotitvi in zavrnitve mladičev.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #2114 : 30 Oktober 2014, 14:50:36
Piše tudi o tem. Če imaš možnost-jo imajo verjetno v knjižnici...sicer bi jaz lahko skenirala-ko bo nova mašina dostavljena. Pred pol ure je crknela prekleta reč.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lumpa1

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #2115 : 14 November 2014, 18:50:56
Živjo, sicer bolj malokrat pišem tukajle gor, vendar spremljam pa kar pogosto.
Doma imamo radoživo kunčico Lumpo, ki je sicer pasme Rus (bela; tačke, smrček, repek in uhlji pa so temno rjave barve). Na vas pa se obračam z vprašanjem, ali ste mogoče kdaj zasledili, ali se je vašemu kuncu mogoče kdaj spremenila barva dlake? Sama sem nekaj dni nazaj opazila, da ima naša Lumpa 1 tačko svetlejšo kot druge...po parih dneh je ta postala skoraj čisto bela  ??? in sedaj se ji "barva" še zadnja tačka.  ??? Očitno bo imela sedaj 2 tački beli, 2 pa rjavi... ali mogoče kdo kaj ve o tem?




I love my bunnies

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #2117 : 15 November 2014, 16:59:01



Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #2118 : 21 November 2014, 20:41:33
Lumpa 1, glede na to da so to še mladički, je normalno da se jim barva še spreminja, to sem opazila pri vseh kojih kuncih. Pri odraslih pa se jim poleti nekaterm obarva rjavo, ko začnejo pa menjavat na zimo, pa postane sper "normalna".

To so pa moji paglavci  ;D

ta prvi pa tretji so oddani, ta srednji pa ostane doma :D



Nana' in mamica Memole. Kunčica iz prvega legla, mama ni imela mleka tako da sem jo na flaško sprevila gor :)




Torakiki, očka vseh mladičkov



In Minu, moja najstarejša kunčica





barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...

Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #2120 : 26 November 2014, 18:07:01
Brez rodovnika, so pa levjegrivi  :)


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #2121 : 27 November 2014, 00:35:20
Sem imela tudi jaz enega te "pasme", sivo-modrega, kupljenega v tgovini (tam ni nobenih rodovnikov tako ali drugace, nobenih potrdil ne dobis razen racuna...) :( Nikoli vec - toliko zdravstevnih problemov kot je imel, nesocializiran (do dolocene mere je slo popraviti, a zadovoljivo ni bilo nikoli - res revez)... vse kar je imel je bil lep izgled in zdrava usesa - vse ostalo je bilo zanic: oba kolka izpahnjena, crevesje popolnoma zaprto... tako smo ga morali dati uspavati.


Tara

  • *
    • Prispevkov: 688
    • Točke: 3
  • Moja Metuljčica
Odgovori #2122 : 01 December 2014, 17:20:17
Bošček :( . Jaz sem vse od privat rejcev kupla, razen sivo/belega ki sem ga v trgovini vzela, pa k sreči nima nobenih težav. Sem pa tudi jaz bolj za nakup pri rejcu. Ta je v bistvu res edina žival, ki sem jo v trgovini vzela.


čmurfy

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #2123 : 28 Januar 2015, 20:26:04
Pozdravljeni,
Upam, da mi bo kdo od vas znal odgovoriti na vprašanje :), če je bilo že govora o tem, se opravičujem :)

Imam kunca, starega okoli 3 leta. Odločam se za kastracijo, ker bi mu rada priskrbela družbo.  8)
Zanimajo me vaše izkušnje s kastracijo kunca, katero veterino v Ljubljani bi priporočili, koliko sploh stane takšen poseg (okvirna cena)?




Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #2124 : 28 Januar 2015, 22:12:03
VF Ambulanta za ptice, kunce, glodalce in plazilce.
Za ceno najbolje da pokličeš in vprašaš. :)



masyka

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 2
Odgovori #2125 : 28 Januar 2015, 23:14:09
Tako je, absolutno na VF (tudi če bi imeli kje slučajno nižjo ceno, Račnik in Zadravec sta zlata vredna).
01 477 92 51

S kastracijo so načeloma dobre izkušnje, mogoče je treba malenkost bolj na kalorije pazit ;). Glede družbe - če še nisi, preberi na spletu o "rabbit bonding", je lahko zahteven proces, a vreden truda. Če bi potrebovala pomoč, mi lahko tudi pišeš.

"Za vedno si odgovoren za tisto, kar si udomačil." (Mali princ)


tejci7

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #2126 : 31 Januar 2015, 22:17:29
Živjo čmurfy  :)

Glede kastracije (in nasploh vseh veterinarskih pregledov) kot že napisano - veterinarska fakulteta!! Res so najboljši (in mislim da tudi najcenejši). Ravno dobra 2 tedna nazaj smo kastrirali našega novega kunčka. Cena je bila 62evrov plus zdravila (še dodatna 2-3 evre). Kolikor sem tudi sama klicala naokoli za cene, je bilo vse tam cca 80 evrov. Imam prav tako še kunčico, tudi staro 3 leta - in ravno našega "novega" člana skušamo spoprijateljiti z njo. Problem je, ker se je navadila, da je sama in ji sedaj nič ni jasno kaj en mali zajček skače naokoli  :) (Aja, po kastraciji je potrebno počakati še 3-4 tedne, da se kunčku vse poštima kar se tiče hormonskih zadev! Torej ga v tem času še vedno malo "meče" :D) Sicer mislim, da se bo naša počasi navadila, problem je ker on pač bi počel svoje (hump, hump, hump  :D) in ji gre malo na živce. Zato gre naše spoprijateljevanje zelo počasi.

Ker sem že tukaj - močno odsvetujem ambulanto v BTCju zraven Tukana - veterinarska ambulanta BTC.  Groza od groze. Prišli smo (za nas) na rutinsko brušenje zadnjih zobkov - naša "zaštrajka" najraje za vikende ali praznike  :( - in okej, cena me je čisto ubila (75evrov; na VF dajemo okoli 30evrov). Ampak sam odnos - še preden so jo pregledali (ker sem povedala zakaj smo tam) je bilo že govora o morebitnem puljenju zobkov, o tem da če so zobki prepogost problem pa najbolje kar injekcija  :'( pomočnica jo je ves čas pogovora držala v rokah - kar večina zajčkov ravno ne mara, saj se počutijo ujeti, naša pa sploh ni za to). Skratka OBUP!! Pa tudi Buba v Grosupljem ni ravno za zajčke - skoraj čez cel pregled sem vodila veterinarja - kaj naj pregleda, kaj mislim da ji je, on pa je listal po knjigi in na koncu predpisal neka zdravila (to je bilo v soboto, v ponedeljek zjutraj sem bila prva pred vrati VF)  :)

Skratka - zajčki so zakon!  :) Ampak niso vsi veterinarji usposobljeni za njihovo oskrbo!! dr. Račnik in dr. Zadravec sta res the best!!  :)



anja4

  • *
    • Prispevkov: 5
    • Točke: 0
Odgovori #2127 : 16 Februar 2015, 15:58:05
Zdravo!  :) imam en problem...moj kunec že dva dni ne je sena. Je brikete, vendar ne s tako velikim veseljem kot ponavadi. Prav tako se mu iz oči cedi malo gnoja. Ima kdo kakšno podobno izkušnjo? Je to pogosto pri kuncih?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2128 : 16 Februar 2015, 17:17:21
Gnojen izcedek ni normalen, pojdita k veterinarju.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #2129 : 19 Februar 2015, 09:59:31
Uf, rdeči novozelandec.. nimam placa še za samčka, je pa prvi v vrsti.

Evo mojga poba  :-*