Surova hrana

irenchy · 1180919

Dogmania

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #3180 : 29 Avgust 2015, 10:59:36
NOVO

PETMAN barf:
Goveji PANKREAS oziroma TREBUŠNA SLINAVKA

Če je tvorba prebavnih encimov pri vašem psu ne deluje pravilno, mora ob obroku dobivati tudi encime. Goveji pankreas je odličen dodatek prehrani, saj spodbuja tvorbo in aktivnost encimov. Posamezni koščki so na voljo v 500 g vrečki, ki jo po uporabi lahko ponovno zaprete.

vabljeni  :)

http://dogmania.si/petman-pancreas-500g.html

Dogmania trgovina in salon za nego psov
Kadunčeva 4, Grosuplje
tel: 01/78-888-90 ali gsm: 040-831-553
Odprto: pon-petek: 9-19, sobota 8-13
[email protected]
http://dogmania.si/


Gaja

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #3181 : 11 September 2015, 09:46:11
Živijo!

Mene pa zanima, če ima kdo psa ki je alergičen na pršice in hrani surovo? Predvsem me zanima, če je možno da alergija kdaj izgine in pes ne rabi več jemat zdravil. Mi smo sedaj približno 3 tedne na surovem in zaenkrat še ne zgleda, da bi alergija izginjala. Verjetno je še prehitro in je potrebno več časa?

Se opravičujem, če o tem že kje piše...priznam da nisem brala vsega.

Za odgovore se najlepše zahvaljujem!

LP



maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #3182 : 12 September 2015, 13:28:07
Ce je problem samo prehranska prsica in ne hranis nic takega kjer jo lahko najdes (nobenih briketov, nobenih priboljskov, sira, oreskov, ...), potem ja. Saj jo s svezo hrano eliminiras iz prehrane. Ce je pa preobcutljiv tudi na hisno (ali celo se kaksen cvetni prah), pa to dvoje nima veze, oz. tista preobcutljivost ostane, lahko pa se znaki zmanjsajo - ker se alergije "sestevajo".
Sicer pa telo potrebuje tudi do tri mesece, da se "ocisti" alergenov ...

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


dr.vet. Matej Primožič

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #3183 : 17 September 2015, 10:05:53
Pozdravljeni,

Ali je že kdo probal surovo hrano RAW4DOGS.
Ko sem g.Branku Merharju poslal vprašanje sem dobil njegov odgovor: v naslednjem sestavku

Dne 19.8.2015 ob 11:28 je Matej Primožič zapisal(a):
Od: Matej Primožič <[email protected]>
Zadeva: Vprašanje glede porekla mesa

Sporočilo:
Pozdravljeni,

Zanima me ali nam lahko javno dokažete Vašo trditev, da imate vse kar delate "SLOVENSKO POREKLO".
Ali imate klavne zapisnike?
Ali lahko za vsak goltanec izvem od katere živali je in kdo je rejec?
Torej če prav razumem kupujete žive živali in dajate v zakol?
Iz katerega dela Slovenije pa je vzreja mesa in drobovine?
V kateri klavnici pa koljete govedo?
Hvala za vaš odgovor!

--
This e-mail was sent from a contact form on raw4dogs.eu (http://127.0.0.1/merhar)

Spoštovani g.Matej,

zahvaljujem se vam, da se zanimate za našo hrano, vendar vprašanja, ki jih postavljate niso običajna.
Za proizvodnjo hrane za hišne živali velja evropska zakonodaja, ki določa načine in postopke pod katerimi je možno takšno hrano izdelovati. Mi kopujemo surovine v eni od slovenskih klavnic, ki je ravno tako podvržena zakonodaji in predpisom s tega področja. Haacp sistem seveda vključuje tudi sistem sledljivosti blaga, tako, da vam na vaše vprašanje lahko odgovorim pritrdilno, za vsak goltanec in sapnik je možno ugotoviti kateri živali  je pripadal.
Kot sem dejal mi surovine kupujemo v klavnici in ne koljemo lastnih živali.

Upam, da sem vam vsaj delno odgovoril na vaša vprašanja.




Dne 19.8.2015 ob 11:28 je Matej Primožič zapisal(a):
Od: Matej Primožič <[email protected]>
Zadeva: Vprašanje glede porekla mesa

Sporočilo:
Pozdravljeni,

Zanima me ali nam lahko javno dokažete Vašo trditev, da imate vse kar delate "SLOVENSKO POREKLO".
Ali imate klavne zapisnike?
Ali lahko za vsak goltanec izvem od katere živali je in kdo je rejec?
Torej če prav razumem kupujete žive živali in dajate v zakol?
Iz katerega dela Slovenije pa je vzreja mesa in drobovine?
V kateri klavnici pa koljete govedo?
Hvala za vaš odgovor!

--
This e-mail was sent from a contact form on raw4dogs.eu (http://127.0.0.1/merhar)



Matej Primožič <[email protected]>
19. avg.

Za branko.merhar
Hvala za vaš odgovor.
Vendar mi še vedno ni jasno.

Torej surovo meso, ki ga vi proizvajate je primerno tudi za prehrano ljudi (meso, ki ga dajete npr. govedina)?
V to hrano dajate izključno meso (pleče, stegno, vrat, rebra....)?


[email protected]
20. avg.

Za meni
G.Matej,

meso, ki ga uporabljamo za izdelavo surove hrane za pse je od govedi, ki je namenjena za prehrano ljudi, je veterinarsko pregledana in obravnavano po HACCP sestemu, ni pa primerna za prehrano ljudi, saj je sestavljena iz delov živali, ki jih ljudje zaradi svojih standardov kaj je primerno in kaj ne ne uvrščajo na svoj jedilnik. Te deli živali se strokovno imenuje III. kategorija mesa.
Upam, da sem bil dovolj jasen...

Lep pozdrav!

Branko Merhar



Dne 19.8.2015 ob 12:33 je Matej Primožič zapisal(a):


Matej Primožič <[email protected]>
20. avg.

Za branko.merhar
Hvala za vaš odgovor.

Naj se predstavim. Sem dipl.vet.Matej Primožič. Glede na to, da tudi sam skrbim za prehrano psov in mačk, se z vami nebi povsem strinjal. Vaš odgovor je zelo dobro diplomatsko napisan, kar pa ne drži povsem. Pod meso III. kategorije po tablicah o prehranjevanju in deljenju živalskih delov govedi spada (potrebušina, rebra, prsa, podlaket in goleno), vse to pa je primerno za prehrano ljudi, kajti vse to lahko kupite pri "lokalnem mesarju". Res pa je, kot sem se sam pozanimal pri Veterinarski Upravi za varno hrano izpostav Maribor, se pri lokalnem mesarju ne more kupiti delov živali, ki ne spadajo v MESO I.KAT, MESO II.KAT in MESO III.KAT., saj to "NI MESO" kot ga radi vi poimenujete ampak je ŽSP 3.KAT - kar pomeni ŽIVILA STRANSKEGA PROIZVODA (po domače klavniški, proizvodnji ali trgovinski odpadek, ki se nabere pri sami fazi proizvodnje in z mesom kot ga radi poimenujete "VI" predelovalci s tem nima nobene veze.
Fer do potrošnika bi bilo, da se to javno napiše, saj ljudje, ki se v to stvar ne spoznajo vam slepo verjamejo.

G.Merhar ali se strinjava sedaj z zgoraj napisanim?

Lep pozdrav


[email protected]
20. avg.

Za meni
G. Primožič,

ja, res je, da je to ŽSP III. kat., vendar tudi Vi kot dipl.vet. ne veste, oz. niste vedeli kaj je to, sedaj pa pričakujete od mene, da bom vsakemu podrobno razlagal podrobnosti. Že to kar sem vam povedal ni običajno, da bi proizvajalci razlagali vsakomur.
Kot veterinar pa bi lahko vedeli, da je takšno meso zaradi svoje sestave in vsebnosti veliko bolj primerno za prehrano psov, kakor meso, ki je namenjeno prehrani ljudi. Sploh pa to ni in ne more biti zavajanje, saj nikjer potrošnikom ni potrebno navajati natančnih delov živali, ki so uporabljeni v recepturah.
Potrošniki v Sloveniji so močno zaščiteni z nadzorom VURS-a in ostalih inšpekcijskih služb tudi pri proizvodnji hrane za hišne živali.
Žal moram ugotovit enako kot je ugotovil že naš veliki pesnik dr. France Prešeren, "Le čevlje sodi naj Kopitar", saj z takim načinom ne boste dosegli ničesar.
Kot edini proizvajalec tovrstne hrane sem natančno sesznanjem z vsemi potrebnimi informacijami in znanji o zakonodaji s tega področja.

Največja potrditev pravilneg dela in odnosa do kupcov, pa so zadovoljni kupci in tudi njihovi kužki.

 Upam, da vas nisem s čemerkoli užalil ali razhudil. Vi pa še kar naprej priporočajte lastnikom psov naj svojim kužkom kupujejo brikete, ki so pa res popolno ZAVAJANJE s svojimi neresničnimi navedbami na deklaracijah, kar so mi potrdile tudi uradne inštitucije, ki izvajajo analize le teh.
Toliko z moje strani.

Lep pozdrav!



Dne 20.8.2015 ob 10:20 je Matej Primožič zapisal(a):



xmark9x

  • *
    • Prispevkov: 140
    • Točke: 0
Odgovori #3184 : 17 September 2015, 13:59:01
In kaj želiš povedati s tem? Človek ustanovi edino barf firmo v Slo. pa se vedno najde nekdo, ki je neprivoščljiv (itak, saj smo v Sloveniji).Ne govorim, da je kvaliteta 1A, ampak od običajne komercialne hrane je 100% boljša. Sicer pa katero podjetje karkoli javno dokazuje?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3185 : 17 September 2015, 15:04:31
Sicer imam že polno glavo informacij, ampak se mi dozdeva, da je srž problema navajanja zgolj in samo "govedina" ne pa detajlno, da so noter klavnični odpadki, ki so roko na srce za psa popolnoma OK, hranljivi etc.

Matej Primožič, pa ga na spletu kot veterinarja nisem zasledila, je pa soimenjak diplomand FDVja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


dogasvet2012

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #3186 : 18 September 2015, 09:52:14
Pozdravljeni, sprašujete če ke kdo že probal surovo hrano Raw4Dogs.....no, spošovani dr.vet. Matej Primožoč, jaz ne, jo pa hranim mojim psom. Pri g.Merharju redno kopujem zelene vampe in goveje spanike, moram sicer priznat da nisem vprašala za ime krave...pa vendarle, moji psi zadovoljni, jaz pa tudi saj se g. Merhar zelo potrudi z dostavo pa tudi z raznimi popust....in še en nasvet, ne postavljajte več neumnih vrašanj



Gaetana

  • *
    • Prispevkov: 2
    • Točke: 0
Odgovori #3187 : 19 September 2015, 11:52:06
Pozdravljeni
Sem nova tukaj pa me zanima ta nabava hrane iz Nimroda- ali je kdo iz pomurja da naroča to hrano? Sploh vozijo še okrog?

Lp



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #3188 : 19 September 2015, 16:50:42
Dokler piše na deklaraciji ''govedina'' in je notri res striktno govedina mi je popolnoma vseeno, če so to obrezline, ki bi po vsej verjetnosti šle v hrenovke (om nom nom >:D primerno človeški prehrani pa to ;)). In dokler paket diši po mesu in ne spacanemu dreku je vse ok. Ja tudi surovo meso lahko normalno diši in psu res ni treba pojest vsega dreka, čeprav bi ga lahko. Sicer všečnost vonja zavisi od posameznika, a vsako živilo ima sebi primerno ''zdrav'' vonj. Tudi vampi  :o 8)
Iskanje dlake v jajcu je pa pač tako, da po navadi je dlaka bila naknadno podtaknjena ali se želi dokazati, da je tam, čeprav je ni  ;)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Dogmania

  • *
    • Prispevkov: 20
    • Točke: 0
Odgovori #3189 : 29 November 2015, 11:23:20

za vse, ki hranite surovo, mogoče vam bo zanimivo:
Prišla je nova pošiljka Petman barfa in z njo tudi nekatere nižje cene.
Sedaj so izredno ugodni jagnječji vampi - 1 kg 5,90 €, konj 1kg (sestava 97 % mišičnine konja)  po 5,98 €, trebušna slinavka - pancreas -  500g po 7,50 €, severni jelen 1kg po 6,59 € in še in še...
Prijazno vabljeni k nam v Grosuplje  :)

http://dogmania.si/hrana/petman-surova-zmrznjena-hrana.html?limit=all

Dogmania trgovina in salon za nego psov
Kadunčeva 4, Grosuplje
tel: 01/78-888-90 ali gsm: 040-831-553
Odprto: pon-petek: 9-19, sobota 8-13
[email protected]
http://dogmania.si/


luizagrooks

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #3190 : 30 November 2015, 11:22:55
sledljivost mesa je velik problem, a ni bila ravno lani neka afera na to temo?
Jaz dajem psu občasno  domače meso, ki ga dobim direkt od rejcev živali, včasih kupim v mesnici, v nimrodu, raw4dogs, natures menu, skratka zelo odvisno.Najbolj zihr bi bilo, če bi vsak imel doma kmetijo, klal in imel to zase in za psa - tako bi lahko 100 % bili prepričani s kje je, s čim je bilo hranjeno in kaj se hrani. ampak ne smemo pozabit, da je tudi hrana, primerna za človeško "uporabo" khm..no...sploh kakšne hrenovke in salame, ribe so polne težkih kovin jao jao.
Pamet v roke pa bo, vsega po malo in ne pretiravat :)

Psi so čudeži s tacami.
Poceni pasja kuharija
Join me :)


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3191 : 30 November 2015, 11:56:21
Lani je bil konj v govedini.

Domače meso direktno od kmetov je isti šmorn kot kupljeno v trgovini s slovenskim poreklom. Pitan bik gre v klavnico, polovico kmet proda na domu, polovica gre v trgovino. Razlika je mogoče pri kakem doma pitanem prašiču za lastno uporabo, ampak od takega ponavadi niti uhelj ne ostane. Najboljša in najcenejša varianta je še vedno stara ovca, te se le redko dodatno krmi z biločem in živijo od paše ter sena. Če se jo fajn razkosa gre v dva predaal zamrzovalne omare (ali v  kombiniraneg hladilnik-skrinja). Lahko se jo pa seveda uporabi tudi za človeško uporabo, tretjina ovce, tretjina doma pitanega prašiča in tretjina govedine direkt od kmeta, pa imate najboljše hrenovke za katere veste kaj je not  ;)



Ria

  • *
    • Prispevkov: 602
    • Točke: 0
Odgovori #3192 : 07 December 2015, 11:15:47
Prijateljica bi prešla na surovo prehrano,vendar ima 4 pse,in omejene finance. Pozna kdo kašno klavnico,ki odstopi te klavniške odpadke? Jaz ji za Lj ne znam svetovati ;(

Once you go boxer, you never go back :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3193 : 07 December 2015, 12:24:21
No, za 4 pse, bo rabila še ekstra skrinjo.  Jaz še za 1 taveliko ne morem kaj prida dat v našo skrinjo (pač so ble okoliške koline in nabava in 3 mesojedci-polna skrinja). Opcija je, da ustvari  lastno kmetijo ali najde kmete (kunce, svinjina, ovce/koze, perutnino) in si zasadi svoj vrt (špinača, korenje, brokoli, cvetača....). 

Drugače pa za kmeta, ki ga poznaš, lahko veš s čim fotra žvad. Ker ni vsaka oskrba enako kvalitetna.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3194 : 07 December 2015, 13:00:43
Nimrod divjačina- 2€/kg
Perutninarstvo Fišar pasja hrana Lajka - 1,5€/kg

Moj mesar mi redno naročuje svinjske odpadke mislim da iz Mesa Kamnik, tudi 1,5k€/kg. Naj pokliče in vpraša, in če ne bo pravo povej pa se z mesarjem zmenim.

Pred kratkim sem tudi zasledila spletno trgovino ene mesnice, kjer so prodajali tudi klavniške odpadke po nizki ceni, ampak je ne najdem.

Sicer pa prebrskat po tem forumu kje člani jemljejo ali so jemali, zbrati seznam lokalnih mesarij/klavnic in preklicat okrog ali še bolje iti osebno povprašat.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3195 : 06 Marec 2016, 10:38:02
Živjo! Jaz že nekaj časa premišljujem, da bi zamenjala brikete za surovo hrano, ki bi jo pripravila doma. Malo sem pregledala temo, malo pregledala na spletu. In sem nekako prišla do tega, da bi moj 20 kg težek pes potreboval približno 0,4 kg hrane na dan, od tega 50% mesa, 25% zelenjave, 25% žitaric. Prebrala sem tudi, da bi bilo za psa, ki se hitro zredi priporočljivo tudi manj žitaric in zato več ostalega, a me vseeno skrbi, da bo potem še bolj lačen (zdaj ko je na briketih ves čas gleda kje bi še kaj dobil). 1-3x na teden bi mu dala namesto enega obroka kosti (RMB).
Zdaj me pa zanima, kakšno meso je najboljše hranit, katero zelenjavo in kako je z OH? Sem in tja bi mu dala tudi kakšen kos ribe, jajce, jogurt, kokosovo olje ... In kakšne kosti kupit? Nekajkrat je dobil kuhane, ker so pač ostale od juhe. Kakšen mesec nazaj sem prvič poskusila s surovimi in sem ga morala ponoči 2x ven peljat, ker je imel drisko ...
Kako shranit meso, če si ga recimo kupiš za en teden? Nekaj v hladilnik nekaj v zmrzovalnik?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3196 : 06 Marec 2016, 10:56:49
"Uradno" govoriš od doma pripravljeni (kuhani) hrani, tule gre bolj za izključno surovo, s čimer tudi ni nič narobe  ;) Načeloma imaš dobro razdelano, lahko se pa igraš s količinami tako da bo pes dobi vse kar rabi in se ne redil, ampak vsaj 50% mesa pa res mora bit.
En post višje imaš napisano kje dobiš meso po neki normalni "pasji" ceni, sicer mu pa lahko daješ kar ti srce poželi in kar imajo v akciji  :) Pusti si edino par stvari in tega ne hrani (recimo konj in koza, ovseni kosmiči in ajdova kaša, ter ene dve par zelenjave), da če pride do alergije slučajno, ni problema uvest hrane, ki je še nikoli ni jedel. Od zelenjave se izogibaj le čebuli, drugo mislim da ni problematično, je pa fajn da je pokuhano, ker psi tako lažje prebavijo. Kosti mehke in ne-nosilne (noge), po možnosti od mladih živali. rebra, hrbti in podobno, fajn je da se še meso gor drži in niso le gole kosti. Kosti ne kuhaj, naj bodo dovolj velike da jo lahko grize, ne pa tisti obročki za v župo. Ko dobim robo si pustim zunaj samo za dva dni, ostalo zmrznem in po potrebi ven jemljem. In, počasi začni z vsem - driska je bila ravno zaradi tega, ker ni navajen, tako da prvič vse v manjših količinah. Tudi ni treba s tem na polno začet, kamot še en obrok zraven brikete hraniš.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3197 : 07 Marec 2016, 14:31:51
Ena od zadev, ki jo ima moje pseto rado. Kako pogosto lahko serviram surove vampe? Za 32kg psa je dporcija 0.5kg OK? pač, ravno tak pakl je.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3198 : 07 Marec 2016, 16:16:23
Vampi nimajo neke hranljive vrednosti, tako da ene 2x,3x tedensko ni panike. Pol kile je ok.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3199 : 07 Marec 2016, 21:00:49
Jutri bo dobil prvi obrok surove hrane. Sem zaenkrat kupila pol kile piščančjih jetrc in srčkov in bo imel za 5 dni (zjutraj to, zvečer briketi). Za  zajtrk sem se odločila zato, če bo kaj driske, da ima cel dan, da se umiri, da ne bo potem ponoči težav.
Bi pa vprašala, če je v redu, da mu zraven dam polento (za OH)? In kaj ponavadi date zraven kot žitarice oz. ogljikove hidrate? Jaz sem razmišljala o polenti, rižu, sem in tja testenine.
Tako da jutrišnji zajtrk sem si zamislila takole: 100g jetrc in srčkov, malo polente, korenček in zelena, košček pomaranče.

V trgovini sem pogledala, če imajo slučajno še kakšne kosti in sem opazila le goveja rebra, tam je pa še kar veliko mesa gor, okrog in okrog. Je to v redu?



Boo

  • *
    • Prispevkov: 400
    • Točke: 0
Odgovori #3200 : 07 Marec 2016, 23:05:07
Psu bo po takem obroku rit razneslo.
Jeter se hrani 5%.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3201 : 07 Marec 2016, 23:59:36
Dej prosim prvo preberi navodila za hranjenje s surovim. Tukaj imaš nekaj strani in preberi vse! Zelo poučne stvari in vsa navodila preberi večkrat. Če boš hranila tako kot si si zamislila, potem odpri denarnico za veterinarja. Organe se hrani postopoma. Psa se prvo navadi na surov obrok in hranjenje mesa, šele potem se začne dodajati organe. Dolgoročno pa dajanje takšnih količin jeter škoduje organizmu.

http://rawfed.com/myths/#articles
http://preymodelraw.com/page/articles.html/_/raw-chat/how-to-get-started-feeding-a-prey-model-raw-diet-r19
http://www.rawfeddogs.org/rawguide.html



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3202 : 08 Marec 2016, 07:20:20
Jetra so filter za toksine etc. :) Zato so v prehrano vključena občasno, v majhnih količinah. Pri ljudeh in živalih. Jaz rada zelenjavo pokuham in žita (čeprav žita so pri nas oklestena na riž in proso, ajdovo kašo) in še tega tam okoli 20% dnevnega obroka, zelenjava pa 30%) preostali del meso, ki pa je BP surovo, s tem dodatkom, da so kosti zmlete (jah, občutljivci, ni kaj).
Je pa res, da še vedno nimam dodatne skrinje, da bi se lahko šla pripravljanja obrokov redno, dnevno.  >:(


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3203 : 08 Marec 2016, 07:35:34
fiona, res preden se lotiš tega podviga preberi prvo temo o surovi in doma pripravljeni hrani. Sicer domača prehrana ni zakomplicirana, ampak neke osnove je pa fajn imet. Tale vprašanja so za v sosednjo temo, imaš pa odgovore že tudi tam.



Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3204 : 08 Marec 2016, 10:13:21
To pa res ne gre na horuk kot odpret vrečo briketov. Najprej preštudiraj, potem počasi uvajaj.
No mi smo sedaj že nekje 2 leti na surovem. Samec je star 3 leta, samička pa 9 mesecev. Samička je že pri vzrediteljici jedla surovo. Hranimo po prey modelu 80:10:10, z dodatki jajc, lososovega olja ter občasno medu, jabolčnega kisa, alg, sadja in zelenjave (to res poredko, vedno manj) 
Poslužujemo se jelenjadi, govedine, piščancev, kokoši, svinjine, prepelic, v skrinji se je znašlo tudi konjsko, kunčje in jagnečje.
OH se mi zdijo bz. Oba sta super, brez težav, nobenih drisk, alergij ipd.



fiola1

  • *
    • Prispevkov: 78
    • Točke: 0
Odgovori #3205 : 08 Marec 2016, 10:41:38
Hvala za nasvet!
Ni lahko sam tole naredit, ne da bi koga poznal, ki bi ti pomagal, tu pa tudi nihče nič preveč kaj uporabnega ne napiše, kar bi mi pomagalo pri zamenjavi z briketov na surovo. Tudi literaturo se težko najde, večinoma ne piše dosti več kot tu. Aegir, tvoji linki so super, mimogrede, sploh drugi.
V veliko pomoč bi mi bilo, če bi mi kdo napisal kako je sam zamenjal z briketov na surovo hrano, ne pa samo, da mi bo psa razneslo in podobno.



aegir

  • *
    • Prispevkov: 102
    • Točke: 0
Odgovori #3206 : 08 Marec 2016, 12:10:53
Ni prestopov. Danes hranis brikete jutri surovo.
Glede zelenjave in sadja. Jaz ne dodajam nic razen 2x na mesec jajce z lupino, redno lososovo olje. Sem pa ke kaksna banana ali jabolko za posladkat. Vse vitamine, minerale, vlaknine, Oh, beljakovine dobi pes iz samega mesa. Predvsem organi so polni vitaminov, mascobo pa psi pretvarjajo v energijo.  So ljudje ki ze 15-20let svoje pse hranijo samo z mesom, pa s psi ni nic narobe.

Ce se odlocis za hranjenje po barf sistemu potem verjetno obrok pripravljas tako kot kuhano hrano, samo mesa toplotno ne obdelas. Ti ponavadi dodajajo se kaksne vitaminske dodatke v prehrano.

Zgoraj je en napisal da dodaja alge. Nekje sem prebrala da alge dokazano zavirajo delovanje scitnice. Kdo kaj vec ve o tem?




Tija

  • *
    • Prispevkov: 82
    • Točke: 0
Odgovori #3207 : 08 Marec 2016, 12:38:16
Imaš možnost: prey model ali BARF.
Prey model je najbolj podoben hranjenjo volkov, torej celotni plen. To pomeni 80% mesa, 10% organov, 10% kosti.
Meso ni samo mišičnina, pod meso hraniš:
- obreznine, kite, hrustanec, vampre, srčke, ušesa, jezike, mlinčke, požiralnike, sapnike, mrene, kože, loj- maščobo, penisi, kloake
Drobovina:
-5% jeter, 5% ostalo: ledvička, vranica, testesi
Kosti:
-10% - vedno imesnate kosti, torej obdane z mesom. Cela perutnina: noge, krila, bedra, hrbti, vratovi, glave. Mesnata rebra prašičev, jelenov, goved ( s tem, da tista mehkejša hrustančasta bodo boljša), repi, pujsje nogice s parkli, glave od kuncev, drobnice., itd. Izogibati se je bolje kostem, ki nosijo trup, velikih živali, to so noge, so pretrde.
Odvisno je tudi koliko je velik pes. Manjšemu so kosti velikih živali lahko pretrde, velik pa lahko pogoltne npr. kurji vrat, tako mu daš vrat s delom hrbta, da lepo zgrize.
Hraniš od 2 do 5% telesne teže psa. Začneš z 2, če hujša daš več,....
Dodatki niso potrebni. Le jajca in ribje olje po večini.
Vorašaj še kaj. Praviš, da ne najdeš. Kako pa smo ostali začeli.
In ja uvajaš postopoma. Mislim tako, da prvih nekaj dni ne dodajaš drobovine. Začni z piščancem npr. in obrezninami.

BARFa ne obvladam. Razmerje je nekje 70 mesa: 10 kosti, 10 organov, 10 sadja in zelenjave. Raje 20% zelenjave. + razni dodatki, olja- ribja, kokosovo, jajca, zelišča, skute, kurkumina pasta itd.

Meni je kuhanje riža, mamakaronov kaš trapasto. To ne paše v surovo hranjenje. Pa brez zamere.

Tam gor sem napisala loj. Pač, tist, ko se zraven drži. Ne, da bi bil cel obrok it tega ali, da bi stran rezali.
Seveda, nekateri psi imajo tudi probleme z mastnim.

In pozabila sem na ribe, tudi te so dobrodošle. Npr.  sardelice, girice, lososove glave,...



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #3208 : 08 Marec 2016, 12:48:17
čara, kosti doma meljete (s kakšno mašino?) ali kupiš že zmleto zadevo (kje?)?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #3209 : 08 Marec 2016, 13:15:02
Če kupim zmleto je to navadno kar že pakl natures menue ali pa raw4dogs. (to dvoje je meni najbolj dostopno). Če pa doma-lahko pa samo manjše kosti zmeljem v naš flajš mašin.

Jah mi smo ugotavljali glede na prebavo in ph urina kaj še najbolj ustreza in je to 50% mesa, max 20 žita in 30% zelenjave.  (žita in zelenjava obvezno skuhana, podušena, dobro toplotno obdelana).

Če cvikaš ali bo pes sploh jedel surovo (enim pač ne gre po grlu) lahko probaš prej kak manjši konc mesa. Je pa tudi pri nas v začetku blo treba postopno predstavljat (in kuhano in surovo in brikete). Zdaj pa ni težav. Lahko dobi zjutraj surovo in popoldan, zvečer brikete, pa bo prebava OK.
Znak da je hrana za pesovje Ok je ta, da psi od 20-25kg živijo v povprečju 14-15let. In jasno, da posemeznemu psu ustreza (prebava, ph urina, krvna slika, koža)...Če so vmes mehki iztrebki, potem nekaj ne ustreza. Vsem psom ne ustreza enaka prehrana. In psi niso volkovi. So psi, v vseh ozirih. Tudi pri prehrani.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!